Motorgemaal Polder Geestmer- Ambacht zal worden verbeterd Schagen Ongelooflijk Fa. HoltZ, Schagen Alkmaar Tegen communistische raadsleden honderd gulden boete geëist Ruilverkaveling zal nog wel 10-15 jaar uitblijven Io het lokaal van de heer v. Liempt te Oudkarspel werd Dinsdagmiddag een vergadering gehouden van het college van dag. bestuur van de pol der Geest merambacht (Oosterdïjk eu Molengeerzen) met de hoofdinge landen van genoemde polder en de commissie uit de Ringpolder. De nieuwe voorz.. de heer C. Duif Sz. van St. Pancras opende met een en kel woord van welkom, in het bijzon der aan de onlangs gekozen hoofd ingeland, de heer H. Kalf uit Oud karspel en de aanwezige oud-vrz., de heer Jac. Kroon Jbz. Spr. hoopte op een aangename sa menwerking met de heer Kalf, die als afgevaardigde van de Banue Oud karspel, de plaats van de heer Kroon inneemt. De samenwerking in het bestuur van de polder was steeds goed, zodat vrz. in deze ook een be roep deed op de heer Kalf, die z.i. in de eerste plaats zitting heeft ge kregen als bestuurslid van Geest- merambacht. Na een woord van felicitatie aan het. adres van de molenmeester, de heer K. v. Nienes, die zijn 25 jarig huwelijksfeest vierde en een beroep op aller medewerking, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen van de secr. de heer K. G. Reinders werden hierna voorge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Er werd medegedeeld, dat de heer 'A. Hopman te Warmenhuizen als 2e voorzitter was aangewezen. De kroosmaclilne Voorz. deelde mede. dat de kroos- macliiue besteld is. Het had nog heal wat voeten in aarde eer dit voor el kaar kwam, daar de gemeente Lan- gedijk haar bijdrage van 45 pCt af hankelijk stelde van medezeggen schap. Hiermede giag de polder niet fcccoord. Men is wel bereid om over leg te plegen. Tenslotte is hiervoor eenstemmigheid bereikt. Half Angus tus komt de machine klaar. De vergadering ging accoord met de voorgesieldt 5 pCt toeslag op de jaarwedde 1950 van de ambtenaren. Rekening *19 Vervolgens werd de rekening 1949 behandeld. De heer H. v. Wouderen deelde namens de kascommissie me de een en ander te hebben nagezien en in orde te hebben bevonden. De re kening werd postgewijze besproken. Het batig saldo van de dienst 1947 bedroeg f41.747.64. De totaalontvaug (ten luidden: £100.729.75 u.1. £57.423.01 motorgemaal. £12.554.67 Oosterdïjk en €30.752.17 Molengeerzen. Uitgaven - C100.418.43. n.1. £41.240.44 motorge maal. f33.734.93 Oosterdijk en £25. 443.06 Molengeerzen. Batig saldo mo torgemaal £16.182.57, nadelig saldo Oosterdijk f21.180.36. voordelig Mo lengeerzen f5.309,11. Onder de buiten gewone uitgaven was ook een post van f3.448.25 aan het prov. Water leidingbedrijf voor verlegging water leiding bij de Driesprong te Kalver dijk. De. vergadering was het met de kosten niet eens, zodat besloten ward dch te wenden tot het PWN. In Bloe mendaal. De voorz. deelde nog mede, dat het vernieuwde gedeelte van de Ooster dijk de volgende maand verlegd zal .Worden. Verbetering motorgemaal De vrz. leidde hierop een zeer be langrijk voorstel in. n.U de verbete ring van het bestaande motorgemaa! te Zuidscharwoude. De chef-machi nist had geconstateerd, dat de waaier In de zuidelijke pomp niet in orde was Deze gaf tekenen van slijtage Ne een ingesteld onderzoek bleek, dat de waaier ]os za» en dat repara tie noodzakelijk was. De kosten be dragen ongeveer £2500. Ook moest Onder ogen worden gezien het even tueel verlengen van het stroomleve- ringscontract met het PEN daar het bestaande contract met Mei 1951 af loopt. Dit de rekening 1949 bleek, dat de totale stroomkosten f8300 hebben be dragen. Hierbij komt nog de huur Tan de electromotor ad f900 per jaar. De exploitatie vond met te duur en niet verantwoord er mee door te gaan. Van de firma Pannevis te Utrecht ^as een opgave binnen gekomen van een pomp met een capaciteit van 325 M3. De kosten van deze pomp bedra gen ongeveer f47000. Bij het plaatsen hiervan zouden er echter zulke in grijpende veranderingen in het ge bouw moeten worden aangebracht, dat de totale kosten overeen zouden 'komen met het plan ingediend door de firma Stork welk plan door zijn [grotere capaciteit van deze pomp is (385 M3, terwijl de kosten f70.000 be dragen. waarbij dun nog de kosten [komen voor het plaatsen ad £24000 zc -dat de totale kosten ongeveer f94000 fcijn Hierdoor zal de capaciteit van fcet motorgemaal op 655 M3 komen, ipit is thans 580 M3. De exploitatie ▼au de bestaande installatie be draagt f13720 per jaar en volgens -plan Stork. met do nieuwe en be kt:.- nde pomp f13426. Hierbij is re- jk,ening gehouden met de aflossing en Jrentebetaliug van een te sluiten geld- ifening tot een bedrag van f7090. Houdt de polder rekening met het Teit. dat de bestaande installatie toch pnoet worden besteld tot een bedrig kan f25000, dan zou dit bedrag bui- pan de rekeLing kunnen worden gela- 4(u oh de exploitatie nog voordeliger worden De totale kosten zouden dan f11584» zijn. of i£100, lager dan met de eleetrïsehe bemaling. Er zal geen verhoging van lasten plaats hebben. Resumerende kwam het voorstel hierop neer, dat de zui delijke pomp vervangen wordt door een moderns schroef pomp en het b-ii tenwerking stellen van de electri- sche motor. Het bestuur vroeg nu machtiging te verlenen tot het aanschaffen van een nieuwe pomp volgens plan Stork en het contract niet het PEN niet te verlengen. Voor de financiëring werd voorge steld tot het aangaan van een geld lening tot ten hoogste f95000 voor ten hoogste 3 een kwart pOt rente af te lossen in 25 jaar. In verband met dit ingrijpende voorstel werd nog ge vraagd hoe het stond met de ruil verkaveling van Geestmerambacht, doch de voorzitter antwoordde, dat volgens de inlichtingen die hij hier over inwon, de ruilverkaveling zeker nog wel 10 a 15 jaar zal uitblijven, zodat de vergadering wel algemeen var gedachte was, dat het voorstel var het dag. bestuur moest worden aanvaard. Nadat ook de machinist de heer Silver er het zijne van gezegd had, werd het voorstel van het dag. bestuur zonder stemming aangeno men. De in gebruik zijnde Dieselmo toren verkeren nog in uitstekende staat en knnnen volgens de voorz. ze ker nog minstens 20 jaar mee. Aanbieding wandbord Aan de oud-vrz. de heer Jac. Kroon Jbz. werd een fraai wandbord vin D^ifts blauw aangeboden, waarbij voorz. Duif nogmaals de goede hoe danigheden van de afgetreden voor zitter belichtte. Oud-plaatsgenoot bij motor-ongeluk gedood Woensdagmorgen is onze oud s.ad genoot, de 21-jarige Jac. v. d. Kapelle bij een motorongeluk nabij Zwaag om het leven gekomen. Van der Capelle, die inseminator is bij het K.I. s'.ation te Sijbekarspel, reed per motor met zijn instrumen.en in de richting van Wog nuui. Toen hij op het Keern te Zwaag naar links wilde uitwijken, om e«i stil svaande vrachtauto te passeren, nader de van de tegenovergestelde kant een paard en wagen. De jongeman schrok en botste me. tamelijk grote snelheid tegen de auto aan Hij was vrijwel op slag dood. Vleeskeurings commissie vergaderde Op Dinsdag 23 Mei j.1. we een gadering gehouden van de Keurings dienst van Vee en Vlees in de Kring Barslngerhorn. He, concept gemeenschappelijke rege ling werd overeenkomstig de in de ge combineerde vergadering van de colle ges van burgemeester en wethouders der elf aangesloten gemeenten naar voren gebrach:e wensen, gewijzigd. Binnenkort zal deze regeling nu aan de diverse ge mcentebesturen t^r behandeling worden toegezonden. Vooras kwam aan de orde een schrij ven van de gemeende Warmenhuizen. waarin werd verzocht bekend te wor den gemaakt met de voorwaarden, ver bonden aan een eventuele aansluking van de gemeen'e bij de keuringsdienst. Tegen toetreding van de gemeente War menhuizen tot de dienst bestond geen enkel bezwaar. Het entreegeld werd be .ald op f 2500, terwijl tevens als voorwaarde werd gesteld, dat Warmenhuizen gevestigde noodslacht- plaats moest worden opgeheven. Tegen gebruik daarvan als verkooploca'i teit van vgt. gestempeld vlees, bestor geen enkel bezwaar. Amusement in de Kermisweek Tijdens de kermisweek zal Theater Royal zijn bezoekers een gevarieerd pro gramma voorzetten. Woensdag 21 Juni zal het toneelgezelschap „Comeaia" het blijspel Nachtrepetitie" voor het voet lich": brengen, terwijl cle volgende avond het ensemble van Kees Stet uit Ierswoud op de planken zal komen. Beide ver dienen geen aanbeveling... Verder is er gezorgd voor een tweetal zeer goede films. ',.w. „De Inspecteur Generaal' met Danny Kaye er. „Moederlied' met Benjamino Gigli. Een uitstekend Pro gramma dus. CIRCUS MULLENS KOMT. Naar wij vernemen, zal waarschijn lijk in September he circus Mullens, dat laatst zo zwaar door brand is getroffen op een tournee door Noordholland Schagen bezoeken. Het is verheugend dat het circus zich van de zware klap heeft kunnen herstellen. De heer Kroon was zeer erkente lijk voor dit mooie cadeau. Spr. her innerde aan de lange tijd, die hij in het besluur mocht doorbrengen. De nieuwe plannen met het motorgemaal juichte spr. toe, waarbij opgemerkt werd, dat de naam van Stork er wa:.rborg voor is, dat er iets go ;ds geleverd wordt. Rondvraag Bij de rondvraag kwam een voor ste naar voren om ten behoeve van 5 nieuwe betonnen duikers in de Re- kerlanden f350 te subslderen. De in gelanden van deze polder waren In moeilijkheden gekomen met hot Hoogheemraadschap, wat de weg be trof. Het graafwerk zou door belang hebbenden verricht worden. Het res tant van de kosten der duiker ad f350 komt voor rekening van de Banue Warmenhuizen. De heer H. Kalf dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en hoopte op 3en prettige samenwerking. Bet waterpeil Op voorstel van de heer Pronk, Kalverdijk, werd besloten het water peil van 20 October tot 1 Dec. met 5 cm. te verlagen. Dit geschiedde eerst per 1 October. De heer Kalverdijk vroeg inlich tingen over de bijdrage van de Noor- dermarktbond voor de kroosmachine. Dit bestuur wilde wei meedoen, mits de machine goed voldeed. De heer v. Nienes dacht dat het bestuur der N MB zich in deze wel van zijn goede zijde zou laten zien. De heer Kal verdijk merkte nog op, dat de raad van Langedijk eerst wilde zien of de machine goed werkte alvmrens er zolderschuiten zonden worden aange kocht. De vrz. zeide dat hem hter niets van bekend was, terwijl de se cretaris mededeelde, dat het gem - bestuur zich bij de gang van zak3n had neergelegd .Nadat de heer v. Nienes nog bedankt had voor het hem aangeboden bloemstuk volgde slui ting. HOOGWOUD Avondvierdaagse Evenals voorgaande jaren zal het ook dit jaar weer mogelijk zijn om de Avondvierdaagse op 14, 15, 16 en 17 Juni vanuit deze gemeen.e mee te wan delen. Het als steeds actieve bstuur van wandelsportvereniging „Samen op stop' heeft weer voor een mooi parcours ge zorgd en de liefhebbers van wandelen en natuur zulen op plaatsen komen, welke zelfs maar weinig Hoogwouders kennen. Ook voor de jeugdleden zal de mog©i lijkbeid bestaan om aan deze Vier"daag> se in het klein deel ;e nemen, waarvoor een route Ls vastgesteld. We geloven wel dat de Langereizer' vereniging wederom succes zal hebben, want ze hebben goed wandelweer be- sceld. TONEELUITVOERING. Dat het weer spoedig Hoogwouder kermis zal worden bewijst wel de ver hoogde activiteit van de toneelvereni ging. Op de Dinsdagavond van kermis zal zij de klucht in 3 bedrijven opvoeren „Toontje in de knoop'. SCHAGBRBRUG Ouden van dagen naar Zandvoort Vorige week beef: het comité ..Auto tocht Ouden van Dagen haar jaarlijkse vergadering gehouden, ter bespreking van de te maken tocht. Beslo'.en werd op 21 Juni een tocht te maken langs de duinen via Schoor! en Bergen naar CaC.Ticum .waar koffie wordt gedran ken. Vandaar gaat de reis naar Zand voort, waar na de warme maaltijd zal worden vertoefd, om van het strandleven ,e genieten. We hopen dan natuurlijk op zomerweer. Binnen enkele dagen zullen de dames weer met de lijsten rondkomen voor de onontbeerlijke geldelijke steun terwijl op de heren autobezitters weer een beroep zal worden gedaan, deze dag hun perscon en hun auto ter be schikking te stellen voor du sympathie ke doel, waarop door de oudjes lang van te voren en ook nog weken daar na met ongekende vreugde wordt ge wacht en teruggezien. ÜNESCO-CENTBUM .NEDERLAND» IN MOEILIJKHEDEN Het Uuesco-centrum Nederland" ls gevestigd in enkele vertrekken van het Internationaal Instituut voor So ciale Geschiedenis aan de Keizers gracht te Amsterdam. Aangezien het Int. Instituut deze vertrekken zelf nodig heeft moet het 'Centrum het ge houw waarin het gevestigd is ont ruimen en naar de directie mede deelt heeft het centrum nog geen nieuw onderdak gevonden. De directeur is thans in Den Haag waar hij op het ministerie pogingen aanwendt om alsnog een ruimte te vinden waarin het Unesco-ceutrum zijn werk kan voortzetten, Mocht dit niet lukken, dan is de directie van plan het kantoor in het centrum toch aan te houden en met hei werk ver der te gaan. ,,Als wij geen echt kan toor hebben - zo zeggen de jonge mensen - zullen wij iu de open lucht werken. Er zijn heel wat mooie plek jes in Amsterdam waar dat zou kun nen en wij zullen er het mooiste van uitzoeken. zoo' n grote keus in Koffers en Lederwaren Veldslag in raadszaal Reclassering vraagt aller aandacht Evenals het vorige jaar hebben de sa menwerkende reclasseringsinstel-ingen van alle gezindten, waarvan de groot s;e zijn het Nederlands Genootschap tot Reclassering, de Rooms Katholieke Re classeringsvereniging, het Leger d. Heils en de Protestants Christelijke Redases ringsvereniging, het voornemen de Na tionale Reclasseringsdag te organiseren, waaraan een collecte is verbonden. Deze collecte zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 17 Juni a.s. De collecte wordt aanbevolen door het Na tionaal Comité, waarin prominente per sonen uit alle gezindten zitting hebben genomen. N.V.B. zorgde voor een prettige middag Woensdagmiddag hebben ongeveer 200 kinderen uit Alkmaar en Heiloo een prachtige middag gehad, dank zij het initiatief van de Alkmaarse afdeling van de Ned. Vrouwen Beweging. De kinderen, die om ongeveer twee uur het Canadaplein vertrokken en in een lange kolonne door de stad trokken, gingen naar bet Heilooërbos, waar zij enkele uren met sport en spel, benevens en goochelaar in de persoon van mr Lijko. werden beziggehouden. Het heer lijke weer droeg er het zijne toe bij, om deze middag te doen slagen. Er wa ren verschillende lekkernijen, die er koek ingingen en na het verblijf in hét bos trokken de kinderen in een ordelijke stoet terug naar de stad, waar zij op het Canadaplein dcv>r de ouders afge haald werden. Op last van de plaatse lijke politieautoriteiten .was hé: meevoe ren van vlaggetjes, waarop het woord Vrede stond, verboden. De Alkmaarse melkfabriek Concordia was zo vriende lijk belangeloos karnemelk voor de jeugdige deelnemers te verstrekken. De Nederlandse Vrouwen Beweging mag op een gesl agde viering, die ge houden werd ter gelegenheid, van de Internationale Kinderdag terugzien. MITSJOERIN voor Nederland-USSR Op Maandag 8 Juni zal in het W3 pen van Heemskerk een vertoning ge geven worden van de Russische film Mósjoerin. De voorstelling heeft plaats onder auspiciën van de vereniging Ne derland—USSR Bankfaciliteiten voor toeristen Tot dusverre waren de banken in Nederland gesloten op de Zaterdag tus sen Goede Vri:dag en 1ste Paaso3g. waardoor het buitenlandse toeristen, die een ungebreid Paasweekend in ons land kwamen doorbrengen, onmogelijk was hun reischeques te verzilveren. Ook dit jaar zijn daardoor weer tal loze buitenlandse toeristen, waaronder zeer vele Scandinaviërs, die op Doader dagavond voor Pasen ons land binnen kwamen, gedupeerd. Daar velen dezer toeristen zich in hun wanhoop tot de ANWBkantoren richtten, heeft deze Bond voor zover mogelijk een noodoplossing getroffen en hoewel dit niet tot zijn taak behoorde de toeristen in <L cjdegenheid gesteld hun reischeques in Ned. munt om te zetten. Men nam uiteraard het standpunt in, dat men de buitenlandse toeristen daarenboven deviezenbrengers gedi rende de Paasdagen toch niet zonder geld in Nederland kon laten rondtrek ken. Naar aanleiding van deze ervaring heeft de ANWB zich tot de Hoofdgroep Banken gewend met het verzoek, maat regelen te treffen om in dit euvel te voorzien. De Hoofdgroep Banken heeft de ANWB thans bericht, dat in het vervolg op Paas Zaterdag in de daar voor in aanmerking komende plaatsen in Nederland gelegenheid zal bestaan voor het inwisselen van vreemde valuta WIJZIGING POSTTAKIEVEN Met ingang van I Juni a.s. worden de pakketposttarieven tot 5 kg voor het binnenlands verkeer enigszins ver hoogd. In verband hiermede zijn ook de tarieven voor brieven boven 300 gram en drukwerken boven 500 gram iets ho ger geworden. Verder zullen met ingang van ge noemde datum dt tarieven voor stuk ken. die in het verkeer met -t buiten land ter verzending met aangegeven waarde worden aangeboden, n.1. brieven doosjes en pakketten enige verhoging ondergaan. Gistermorgen lieeft de Amsterdam het Arrondissementsrechtbank het proces voortgezet tegen de 59-Jarige Seegers, lid van de eonininnistischc raadsfractie en ex-wethouder van Am sterdam en tegen het 51-jarige com munistische raadslid Brandenburg, dut op 12 April was aangebonden om dat de verdediger, mr. Bemio Slok- het noodzakelijk aelitte de bur gemeester van de hoofdstad, ais ge tuige a decharge te horen. Nadat de president, inr. B. de Gaay Fortman, de burgemeester zowel in de zaak tegen Seegers als die tegen Brandenburg had gehoord, eiste mv. van Nouhuys, officier van justitie te gen verdachte Seegers een boete van f100 subs. tien dagen hechtenis we gens wederrechtelijk vertoeven in de •aadzaal tijdens de raadsvergadering op 30 Juli 1949. toen hij zicli op vor dering van de burgemeester niet aan st.onds had verwijderd. Naar men. zich zal herinneren vorm de de vertoning van de film „het ij zeren gordijn" het onderwerp van 'n motie, die de burgemeester niet in bespreking wilde brengen. Met" in stemming van het merendeel der '>- verige raadsleden werd discussie o- ver deze motie niet toegelaten en be sloten over te gaan tot de orde van de dag. Hierop ontstond tumult. De vergadering werd geschorst doch na de hervatting geschiedde hetzelfde, Toen de heer Seegers weigerde de vergadering te verinten liet de bur gemeester enkele agenten van poli tie binnenroepen, waarop de commu nistische raadsleden zich om de heer Seegers schaarden. Toen vervolgens de agenten trachtten de heer Seegers uit de vergadering te verwijderen ont stond er enig handgemeen. Volgens de tenlastelegging heeft het raadslid Brandenburg daarin actief deelge nomen. verdachte Seegers echter niet. In het requisitoir in de tweede zaak eiste mr. Nouhuys, tegen het gemeen teraadslid Brandenburg eveneens f100 boete subsidiair tien dagen hech tenis wegens het deelnemen van deze verdachte in wat de officier noemde de „veldslag". Mr. Nouhuys merkte daarbij nog op. dat niet alleen ver dachte Brandenburg is geweest, die zich had opgeworpen tot bescher ming van zijn fractieleider, doch dat ook verscheidene andere raadsleden dat hebben gedaan („die echter toe valligerwijze de dans zijn ontspron gen, omdat niet na te gaan was wia het precies geweest ziju") „Uit billijkheidsoverwegingen" wilde mr. Nouhuys daarom de straf bepalen tot bovengenoemde boete. BROEK OP LANGENDIJK CHR. HUISHOUDSCHOOL De plannen tot stichting van een chr. huishoudschool te Broek op Langen- dijk nemen vastere vormen aan. Er werd een bestuur gevormd. Voorz. is de heer J. Huibers te Heerhugowaard, en secretaris, de hr. C. de Groot Broek op Langendijk. Men hoopt de school 1 September '51 te openen, waarvoor als plaats Is uitgekozen het uitbreidingsplan te Broek op Langeudijk. 30 JAAR TEIIJNGLKIDER Hoewel de heer S. de Boer onlangs werd gehuldigd als Ridder in de orde van Oranje Nassau, willen we bij deze nog even in herinnering brengen dat het vandaag. 1 Juni, dertig jaar geleden is, dat de heer de Boer ala veilingleider van de Langedijker Groenten Centrale werd benoemd. EERSTE VIOLISTE Uit 12 sollicitanten ls mej. Riet Schouten uit Alkmaar benoemd tot eerste violiste bü het concertge bouworkest. Zij is eerste violiste bij het radio kamerorkest en was dit voordien twee jaar bij het Utrechts stedelijk orkest. EGMOND Onze sport en idealen onze Bestuur proefbedrijf geïnstalleerd Namens do commissaris van do Ko ningiii hooit hot Hd -»n God. Staten do hoor A. B. J. Prakken Dinsdag- middag hot Sticht higsbesliuir gein- staUoord van hot Proefbedrijf Geest uieranibaeht. Spr. wees hierbij op hetgeen men zich met de stichting van het proef bedrijf eu de voorbeeld bedrijven ten doel stelde, n.1. het telen van nieu we cultures en de mogelijkheid deze blijvend in te schakelen. Het stichtingsbestuur bestaat uit Joh. Dekker, Waarlaud, vrz. W Kaan Noordscharwomle. secretaris en leden P. Volkers. Oudkarspel, Jac Blokdijk Tuitjenhorn, Jac. de Groo". Warmenhuizen. P. v. d. Molen Broek op Langendijk X. de Geus. Groenveld St. Maarten, K. v. Nienes Noordsch.ir woude en Mulder te Koedijk, ira Cor nelissen hoeft zitting "ls toegevoegd landbouwingenieur en burg. Schel haai van Langedijk als adviserend lid. De sameukomst, welke gehouden werd in het gemeentehuis te Noord- scharwoude, werd ook bijgewoond door de heer Harmsen lid van Ged. Staten en ri. dr. Rietsema, rijkstuin bouw consulent te Hoorn. HEERHUGOWAARD OOGST VAN DE WEG De rijkspolitie alhier meldt dat de volgende voorwerpen op het bureau zijn aangegeven. Gevonden: Een gevlekte vulpen, 'n gummi regenjas, een kinderwindjack en een timmermans-duimstok. Verloren: Een bruine meisjesman tel. een blauw-grijs geruite heren o- verjas en een bruin dekzeil. Inlichtingen hieromtrent zijn aan het groepsbureau der rijkspolitie *e bekomen. HORLOGEMAKER GAAT VERTREK KEN In Heerhugowaard Nrd is slechts 1 horlogemaker gevestigd en wel de br G. Buisman. Dezer dagen gaat deze prima vakman echter ons dorp ver laten en zal zich in Eindhoven ves tigen. Het is jammer dat wij nu de heer Buisman zullen moeten missen, maar desniettemin wensen wij hem aldaar veel succes. VAN BOVEN NAAR BENEDEN Het 4-jarige dochtertje van de hr. Overtoom, tuinbouwonderwijzer te Heerhugowaard Nrd. maakte dezer dagen een lelijke val uit een ruim 4 meter boven de begane grond gele gen raam. Heel gelukkig is het kind nog tamelijk goed terecht gekomen er. werd slechts een lichte hersens- schudding geconstateerd. VLIEGTUIGBOM GEVONDEN Bij het uitdiepen van de Midden- wegsloot is dezer dagen nabij de Paardeboslaan een granaat gevonden Hoewel de arbeiders dachten met 'n normaal stuk ijzer te doen te hebben werd hun later toch duidelijk dat het wel eens een projectiel kon zijn. De politie werd hiervan in kennis ge steld, die voor vervoer zorgde. Het bleek eeu vliegtuigbom te zijn. Voor de leden en adsplranten van Egmondia, hield de heer van der Lln de uit Den Helder, hoofdconsul en of ficial van de KNVB, in het vereni gingsgebouw een lezing over boven genoemd onderwerp. Na een kort historisch overzicht over het ontstaan van de sport ln lang vervlogen tijden, volgde een be schouw iug over de Olympische spe len iu de tegenwoordige tijd. Deze ba- antwoorden eigenlijk niet meer aan de bedoeling. Fel trok spreker van leer tegen het professionalisme en de sportverdwa- zing. Iu onze tijd van mechanisatie en geldmacht, is het juist zo mooi, als de sport daar vrij van blijft. De sport in het algemeen en ook de voet balsport in het bijzonder, moet juist een tegenwicht vormen. Het is 'juist zo heerlijk, dat de jeugd zich daarin kan uitleven in gepaste vrijheid en ongebondenheid. Uitvoerig stond spreker stil bij hetgeen een voetbalvereniging in cm gemeenschap kan betekenen. Onier goede leiding kan daar ontzettend veel van uitgaan voor de opvoeding va»- onze jeugd. De sport, waarin de speler onherroepelijk zijn ware ka rak ter toont, kan een gezonde geest In een gezond lichaam bevorderen. Ei genschappen als moed, dnrf, wils kracht, trouw en nog vele andere kunnen worden aangekweekt en ont plooid. Daardoor krijgt de joage mens veel mee voor zijn latere leven in de maatschappij, waardoor hij 'n goe: mens wordt en sterk staat in de strijd om het bestaan. De vrz. van Egmondia. mr. Spit, dankte de spreker voor zijn leerza me rede. Egmondia zal de denkbeelden, door de heer van der Linde ontvouwd en die kunnen worden samengevat in t woord sportiviteit, verder uit dragen en dat zal diens beste beloning voor zijn moeite zijn. Film „Gejaagd door de wind" naar ons land De werkccinmissiefllm van het Holland-Festival-1950 is er in ge slaagd de veelbesproken film „Goue With the Wind", vervaardigd naar het gelijknamige hoek van Margaret Mitchel, In overleg met Louws Int. Corporation in New York en de Me tro Goldwyn Mayer naar Nederland te doen komen. De film is bekroond met een groot aantalonderscheidingen. Zij is de grootste film, die ooit is vervaardigd Tot heden was het niet mogelijk dit filmwerk in ons land te importeren. De film zal 20 Juli iu een exclusieve voorstelling in het City Theater te Amsterdam worden vertoond en wel in de originele Amerikaanse versie. De baten van daze voorstelling zullen ten goede komen aan het Ned. Roode Kruis en de Stichting Bio-vacau'ie- oord. ENKHUIZEN KRIJGT BURGE MEESTERSWON ING TEN GESCHENKE De gemeente Enkhuizen heeft van de heer Sint'on Groot het patriciërs huis. waarin destijds burgemeester Haspels woonde, ten geschenke ge kregen. Enige maanden geleden stel den B. en W. aan de raad voor het huis van de heer Haspels te kopen voor f22500, doch dit voorstel werd niet aanvaard omdat men de prijs te hoog vond. Het pand zal worden bestemd als ambtswoning voor ua burgemeester.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2