Jacob Schermerhom in 1643 naar Amerika vertrokken, heeft daar vele nakomelingen D1 AFGESLOTEN PERIODE ïluuupi uii de óAeMiuiri(ie£ Margerine en boerenbutter De Kruppfabrieken ontmanteld Sneüer dan vliegende tapijten Hollanders in Amerika Hij was lid van het Consistorium van de Nederlandse protestantse Kerk van Albany en hield de kerkerekenin gen. In 1668 bracht hij nogmaals een kort bezoek aan Holland. Kort na de stichting van de neder zetting .gchenedadie (1662> vertrok hij naar deze plaats, hoewel hij zijn ambtelijke functies in Albany bleef waarnemen. kE NAAM SCHERMERHORN is in deze contreien geen onbekende. want enkele tientallen jaren geleden was ds. Schermerhorn te Nieuwe Niedorp gevestigd en ook de naam van professor Schermerhorn heeft deze naam tot ver buiten Nederlands grenzen bekend gemaakt. Hoewel ik beschik over tal van gegevens over deze zeer uitgebreide familie, waarvan de nakomelingen van één echtpaar in Nederland reeds meer dan 190 nazaten telt. wil ik u u juist iets vertellen over één dezer voorvaderen, die drie eeuwen geleden naar Amerika vertrok en daar op zijn beurt zeer veel naam- dragers heeft. Nu thans weer zovelcn naar andere landen trekken om zich daar een bestaan te veroveren, wil ik eens spreken over een van deze voor trekkers. welke in het jaar 1643 naar Amerika trok en de naam Jacob Schermerhorn droeg. Het oudste bekende lid der familie Schermerhorn, waarvan bovengenoem de Jacob afstamt, is Jacob Reijer, die te ongeveer 1580 werd geboren te Schermerhorn op 25 Januari 1645 overleed en aldaar werd begraven. Van zijn vrouw is, niets bekend, al leen dat zij in 1665 overleed en aldaar in het zelfde graf van haar man werd begraven. Het vermoeden be staal, dat dit echtpaar twee zoons had ii.l. Jan en Gijsbert. Jan woonde in 1654 te Amsterdam en werd omstreeks 1600 geboren. Over Gijsbert, de voorvader van de hier in Nederland gevestigde Schermerhorns., verzamelde ik nog geen gegevens om daarover iets te vermelden. Jan had een zoon, Jacob genaamd, die in 1622 werd geboren en in 1643 als emigrant met zijn broer naar Ame rika vertrok. De eerste kolonisten had den zich daar reeds >n het jaar 1609 neergezet en dreven voornamelijk handel in dierenvellen. Men was ech ter tot de ontdekking gekomen, dat het bewerken van de zeer vruchtbare grond rijke vruchten afwierp. Daar door ontstonden na 1640 de dorpen Esopus, Schenedady en die op 't Lange Eiland. Verschillende Directeuren der Amsterdamse Kamer (West Indische Compagnie) hadden door agenten be slag laten leggen op de beste stukken langs Hudson en Delaware. Kiliaen van Rensselaer; een rijke juwelier en diamantslijper te Amster dam. werd eigenaar van een groot ge bied rondom Fort Nassau ,dat 48 mij ten lang en 24 mijlen breed was en door hem Rensselaerswijck genoemd wérd. Voor het bewerken van deze bodem had hij jonge Nederlanders no dik. welke over werklust, moed en durf beschikten en door hem naar 't nieuwe land werden vervoerd, voor bovengemeld doel. Tot deze jonge mensen behoorde ook Jacob Schermerhorn. die onder leiding van Kiliaen van Rensselaer vertrok, in het jaar 1643. Hij moet spoedig tot welstand zijn gekomen als een brouwer en handelaar met de In dianen. Maar in 1648 wordt er tegen hem en enige anderen een vonnis ge veld wegens verboden handel in vuur wapens met de Indianen. Zij werden ter dood veroordeeld, maar door de tussenkomst van vele „goede mannen" werd het vonnis veranderd in ver beurdverklaring van al de bezittingen der veroordeelden (Juli 1648). Dit vonnis was een der oorzaken van de critiek, die op het beleid van de gou verneur Stuijvesant werd uitgeoefend wiens optreden men in deze zaak oordeelde „veel te streng te zijn ge weest, en die zich bovendien aan het zelfde schuldig maakte, hetgeen hij in anderen veroordeelde". Andere bronnen melden, dat Jacob Schermerhorn, die zich op het fort Oranje bevond, daar van een zekere Jacob Reintjes kruit, lood en geweren had gekocht; die deze op zijn beurt weer van een korporaal in Compag nies dienst verkregen had. Schermer hom had dit wapentuig verhandeld aan de naburige Indianenstammen. Na -zijn veroordeling moet Jacob Schermerhorn snel zijn fortuin heb ben hersteld, noch leed zijn reputatie schade door deze zaak. Twee of drie jaar later huwt hij Jannetje Segers. in 1632 in Holland geboren, dochter van Cornelis Segerse van Voorhoudt (die in 1642 uit Holland naar Amerika kwam». In 1650 bevond Jacob Schermerhorn zich in de plaats Rensselaerswijk. 9 November 1652 en 25 October 1653 koopt hij land in Beverwijk (het tere Albany) Iets vroeger was hij reeds tot een van de commissarissen (magistraten) van de nederzetting ge kozen. In 1654 ging hij naar Holland, waar zijn vader te Amsterdam nog in leven was. Na zijn terugkeer in Ame rika in 1656 werd hij opnieuw Commissaris benoemd en vervulde dit ambt zowel onder het Nederlandse als Engelse bestuur tot 1675. mis achien zelfs langer. In Schcnedadie overleed hij in 1688. terwijl hij een testament naliet, waar in zijn negen kinderen vermeld wor den. Dit testament bevindt zich in New York in the Surrogates' Office (liber 10. p. 174). Zijn bezittingen hadden een voor die tijd grote waarde ((c f57.000» bestaan de oa. uit een bezitting te Albany en een te Schenedadie; bovendien be zat hij nog een boerderij te Schodack en verschillende gelden' op intrest in Holland. Door zijn nakomelingen wordt een familiewapen gevoerd, voorstellende het wapen van 't dorp Schermerhorn waarin een bever en in het veld nog een boom. Onder zijn nakomelingen, zeer velen in getal, zijn advocaten en doktoren .evenals landbouwers te vinden. Zij stelden een boekwerk sa men, waarin van ieder familielid een korte levensbeschrijving wordt ver meld er» dat tevens verrijkt is met tal van foto's, één exemplaar hiervan is in Holland aanwezig. Ook schonken zij een legaat aan de Kerkeraad van Schermerhorn .waar de kosten tot onderhoud der kerk moeten worden besteed A. MEKKEN Alkmaar WIJ ZIJN ER toch nog op uitge trokken met de Pinkster. Al was bet dan ook heel ellendig weer. En iaat ik het u maar direct zeggen, het is een mislukking geworden. Dat kon ook bijna niet anders. Als je een dagje ouder wordt, dan moet je je niet meer zo uitsloven. Dan moet je er om denken, dat het liedje van re gen en wind. die je niet kunnen de ren. niet meer voor jezelf geldt. Dat is niet prettig. We hadden nog ee. van de kinderen meegenomen. Ze wilde zo graag uit fietsen en je moet wat doen om je kinderen te pleizie- ren nietwaar? Nou, zij heeft er niet veel pleizier aan beleefd en wij nog minder. Want op een gegeven moment was onze spruit verdwenen. Dat was in Bergen. En vindt u een verloren dochter maar eens in Ber gen met al die laantjes. Je zoekt een poos, je rijdt hier. je rijdt daar, maar het was vergeefse moeite Jan nijdig en ik ontmoedigd. Niet omdat ik zo ongerust was. Wel neen. het was klaarlichte dag en menseneters lopen er in Bergen ook niet rond. Maar ik had voor mezelf het gevoel, dat deze verdwijning helemaal geen ongeluk was. Hier was opzet in het spel. Het beste kind wilde heel graag met va der en moeder mee. maar toen bleek, dat moeder een beetje gauw last van de wind had en er stond die dag nog al wat wind, toen was de aardigheid er spoedig af. Vooral toen ze merkte, dat mijn echtgenoot ook minder vrien delijk werd, toen ik een strijd met de wind moest voeren. Toen was hij wel verplicht om me wat te helpen en die arme Jan heeft zelf ook al wat last van zwaarlijvigheid, dus als hij dan voor twee moet trappen, zegt hij wel niets, maar ook zonder woorden kan je soms wel merken, dat er enkele dcnderwolkjes aan de horizon van overigens voortreffelijke huwelijkshe mei verschijnen. Daar is een kind ontzaglijk ge voelig voor. We hebben dat al meer opgemerkt. Dan weet het plotseling te gebeuren, dat het partij trekt voor de een of ander en het is juist zo grappig, dat je er geen staat op kunt maken, naar welke kant ze zullen overhellen. Terwijl je er soms op re kent. dat ze je zullen bijvallen, is "t net andersom. En toen ik zo met de wind tobde en met Jan. had ik ge dacht dat mijn dochter me zou bij vallen. Laat het nu precies het tegen overgestelde zijn. Ik hoorde haar mopperen: ..Die moeder ook. Had dan liever thuisgebleven met die wind". Misschien kunt u zich voorstellen, dat ik me niet prettig voelde, vooral niet toen ze een half uurtje later verdwenen was. Want hier kreeg ik weer een gevoelige les. Je raakt ze kwijl En dat gaat zo ongemerkt. De eerste jaièn hangen zc zo aan je. Dan kunnen ze je geen ogenblik missen. Dan hel- je van die momenten, dat je wel een', zoudt willen, dat zè je wat meer vrijheid lieten. Beste vriendinnen die nog geen oudere dochters of zoons hebt. doe het niet. Wees liever dankbaar voor elke dag. dat ze nog tonen, dat ze je nodig hebben. De tijd komt zo snel. dat ze je in je hemd Uiten staan Dan is moeder alleen nog maar goed als er eens ernstige moeilijkheden zijn. Ik beklaag me daar niet over. Het is immers een natuurlijke gang van zaken. We zijn zelf ook zo geweest. Alleen vergeten we dat een keertje te veel. En omdat we het vergeten, tonen we te weinig begrip tegenover dc jongere generatie. Enfin, wij zijn dit jaar nog uit Pinksterrijden ge weest en ik heb heel duidelijk ge voeld, dat het de laatste keer was. Misschien niet voor mijn man en mij. maar van de kinderen gaat er geen meer mee. De oudste dacht er nu al niet meer over. de middelste had ook iets anders en de jongste was nog mee. Maar volgend jaar is ook die me ontgroeid. Afgesloten periode. En toen Jan en ik thuis waren ge komen. ik wil het u eerlijk bekennen, heb ik een ogenblik moeten vechten om mijn tranen in te houden. Het duurde maar kort, maar ik kan u toch wet vertellen, dat het geen pret tige thuiskomst was. Een leeg huis of en een dochtertje van een jaar veertien nog niet thuis. Verloren. Strandgoed? Neen. Het is gelukkig geen drama geworden. Want na een uurtje kwam de verloren dochter met een vriendinnetje aanzetten. Ze was zich van geen kwaad bewust. In Bergen had ze het vriendihnetje ont moet en plotseling waren ze ons kwijt geweest. Gezocht? Wel neen. Hoe kwam moeder daarbij? Ze wis ten de weg en vader en moeder wis ten de weg immers ook. En het duur de zo lang. Het ging zo langzaam. Ze hadden dol pleizier gehad. Nog ver schillende kennissen ontmoet. Kunt u boos blijven, als zo'n kind stralend van levenslust vertelt, dat ze geno ten heelt met Pinkster ondanks het slechte weer? Nou ja. ze heeft vader en moeder een poosje verloren. Dat is erg voor ons, maar het kind trekt zich er niets van aan. NEL. Straalvliegtuigen Vliegtuigen met zuigermocoren zullen binnenkort uit het wereld vliegverkeer verdwijnen. He,- grote succes van Britse straalvliegtuigen in de prac'ijk heeft het mogelijk gemaak; om de opname van dit type machine- in luchtroutes voor een veel vroeger tijdstip voor te berei den. dan men oorspronkelijk had ge dacht. Zoo heeft het straalvliegtuig be wezen da.- zij zich aan tegenwoordige v:rkeersmethoden kunnen aanpassen, en dat zij zelfs een kortere runway nodig hebben dan bij de zuigeruiotorige vlieg tuigen her: geval is. Op de conferentie te New Yersev. waarvan zevertig van de voornaamste Xicb.vaart-maatschappijen ter we r'.d deel uitmaken, heeft men zich toege- legd op he maken van plannen voor een nieuw revolutionnair gasturbine pas sagiersvlieg.uig. De conferentie wordt van grtoe betekenis geacht »n het tijd perk van de straalvliegtuigen, omdat dit de eerste keer is. dat deskundigen alle feiten betreffende verkeerscon:role gebruik en onderhoud van straalvlieg tuigen to; hun beschikking hadden. In Groot Brittannië is men incussen reeds bezig om zo snel mogelijk de vlieg ver eersregels te wijzigen voor het nscha kelen van de Come;. die het vo'gend jaar in gebruik zal worden genomen. De wapensmidse van Nazi-Duitsland geheel met de grond gelijk gemaakt KRUPP, voor dc oorlog: Een geweldig bedrijf, waar dag cu nacht de machines stampten, de t^lloae hoge schoorstenen rook braakten over een vuile stad, waar ontelbare, arbeiders een machtige stroom van metalen gebruiksvoorwerpen, machine^ en wapens vervaardigden. KRUP thans: Een uitgestrekte woestenij van puin, waartussen de wei nige nog min of meer bruikbare gebouwen met hun lege vensters en vele wonden de vroegere bedrijvigheid bespotten; nog slechts enkele rokende schoorstenen, weinig werklieden. Van iedere twee arbeiders .die men telt. is er één doende met productief werk, de andere met afbraak. Krupp im mers is tijdens de oorlog slechts verlamd. Pas de ontmanteling heeft het geweldige bedrijf de doodsteek gegeven. De ontmanteling van Krupp is practisch ten eind. al klinken nog da gelijks de ontploffingen waarmee men tot vijf meter diepte de fundamenten der afgebroken fabrieken vernielt. Het kolossale hoofdkantoor, waar de Krupps in hun beste tijd de scepter zwaaiden over bijna 200.000 onderge schikten, is verhuurd aan grote en kleine ondernemers. De versplinte ring van dit hoofdkantoor typeert de toestand van het hele bedrijf. Het gehele 450 ha metende complex wordt verdeeld. Op de plaats van de vroe gere zware industrie worden on schuldige bedrijven gesticht. Nooit weer. Men hoopt daarmee de werkloos heid tegen te gaan en bereikt door de versplintering in elk geval, dat op deze plaats nooit weer één bedrijf van de macht en omvang van Krupp kan ontstaan. Er moge nog onzeker heid heersen over het lot van heb grote vermogen van de Krupps "n politieke en juridische twistappel van ongewoon formaat het bedrijf verdwenen. Dat er in sommige ge deelten van het complex nog locomo tieven worden gebouwd, dat elders nog enig zeer hard staal wordt gefa briceerd en dat er nog een machine fabriek en enige andere werkplaatsen in actie zijn legt geen gewicht in de schaal. Slechts veertienduizend per sonen werken nog in de resten van het bedrijf, van wie 4500 aan de af braak en tweeduizend aan de liqui datie Hun aantal wordt iedere maand geringer. Belachelijk. De- bedrijven van Krupp blazen de laatste adem uit. Ten dele omdat hier ecu belangrijke bijdrage is geleverd tol de nazi-oorlogsmachine. Men heeft in Essen bijvoorbeeld twee kanonnen gemaakt van kaliber tachtig centime ter. Deze monsters wogen 1350 ton en schoten met granaten -an 7.5 ton EéïH is een poosje gebruikt togen Se- bastopol. de andere is op weg naar bel front gebombardeerd en vernield Voor bet vervaardigen van deze mo derne Dikke Bertha's waren twee zeer uitgestrekte fabrieken gebouwd. Men vraagt zich af hoeveel deze twee kanonnen, de gehele productie van de fabriek, hebben gekost! Effectief. Natuurlijk heeft Krupp ook op an der gebied, minder belachelijk en veel effectiever, tot de oorlogvoering bijgedragen. Dat is een van de aan leidingen geweest tot de ontmante ling. Maar voorts was dit bedrijf op het gebied van de vredesproductie van stalen artikelen de grootste con current van de Britse industrie. Ook dit heeft bijgedragen tot het dood vonnis. Als derde reden is er echter de faam van Krupp. Krupp-Essen is in de eerste wereldoorlog het sym bool geworden van de Duitse oorlog voering. Dat symbool moest vallen. Daarom viel het gehele concern en niet alleen het deel waar oorlogsma teriaal is gemaakt. Gustav Krupp von Bohlvn und Halbach is onlangs gestorven. Gees tesstoornis heeft hem na de oorlog aan het tribunaal doen ontkomen. Zijn thans 62-jarige weduwe Bertha leeft teruggetrokken. De oudste zoon Alfred zit de straf van zijn vader uit tezamen met elf directeuren der fir ma. De tweede en derde zoon zijn in de oorlog gesneuveld, Bethold, de vierde zoon is de enige, die op vrije voeten gaat. De vijfde zoon bevindt zich nog in Russische gevangenschap. De Engelsen hebben tijdens de ont manteling 133.000 ton machines, bouwconstructies en puin van funda menten verwijderd. Daarmee is Krupp geliquiderrd en is er in Essen een grote leemte ontstaan. Essen immers was Krupp. Van de indrukwekkende villa Ifiigel aan het Baldeneymecr in het Westen, waar de staal mag na ten sinds 1872 woonden en hun geweld) ge recepties hielden, tot liet uiigebrei de complex fabrieken en mijnen aan de andere zijde van de stad. Essen heeft zwaar geledon door de oorlog, maar het is door de afbraak van Krupp nog erger getoffen. Of de te stichten nieuwe fabieken, sportter reinen en rccreaticgebouwen op de plaats waar eens Krupp lepels en mo toren en locomotieven maakte, de plaats van de vroegere bedrijvigheid zullen kunnen innemen moet worden afgewacht. Voorlopig ziet het er met de industriële werkgelegenheid zowel in Essen als elders in Duitsland, waar ontmantelingen zijn verricht, niet best uit. In hoeverre deze slechte voruitzichten in het hart van West Europa nadelig zullen zijn voor de welvaart in ons deel van de wereld en voor de Nederlandse exportmoge lijkheden naar het Ruhrgebied in het bijzonder, zal de toekomst leren. „Nei mense". begon Klaas, „ut is een klucht. Teminste as je er niet als te lang over prakkezere. Want aars zou je er om dranze. Ut is icn grote demonstrasie over onbenulligoid en stommiteit en vergeetachtigoid en weet ik wat al meer. Je moete er wat van doen. Ze benne vczelf «1 lang weer vergeten dat er een toid weest is, dat er een concurrentie van de butter en de margerine was. Toe gong ut er om. Toe konne de boere niet van de butter ofkomme en er most een zoodje deur de margerine karnd worre. Wat eö*i toestand. En gien mens die boerebutter ete wou. Nei, ut most allegaar margerine we- ze. AI was de butter den ok spot- goeiekoup. En nou is ut nag maar een jaar of wat efkes beter gaan, en konne ze van de butter goed ofkom me, of deer begint dat gedonderjaag al weer met die margarine. En de butterfebrieke leite Gods water maar over Gods akker loupe. Meskien ken ne ze er ok wel niks an doen. Dat weet ik niet. Maar ut zint slecht. Want we hewwe ut hier al weer zo veer brocht. dat er veul meer margerine eten wordt as butter. En den noeme ze Holland ut land van de Zuivel. Jawel as ze ut in ut buitenland maar opete. Hier moet je er niet mee ankomme. Nou lees ik me deer in de krant, dat er een proisvraag is. Voiftigdui- zend gulden an proize. En den moete de Hollanders een slagzin zoeke weer bai reclame maakt wordt voor de margerine. Bai de wilde spinne of". Dat wa$ hillegaar een redevoering En over een onderwerp weer nag al heel wat an vast zit. Want j-t. as je teugenwoordig de reclame zien voor de melk en de butter en de keis. den ken je meist an je klomp voele, dat ze deer een kloin beetje tot er ver stand beginne te kommen en dat ze inzien, dat er hier in ut binnenland toch ok nag wat van onze oigen spul le verbruikt worre moete zalle. Dat heb er wel derus an spannen. Want ut gong zo lekker met die proize, dat er een houp boere ware, die dochte, wat kenne ut ons verskele al te er in Holland nooit gien mens meer die melk drinkt of butter op ut brood heb. Wai kenne even goed wel van onze boel ofkomme en leit ze den maar Perl drinke en margerine ge- bruike. Maar ja, alle taije hewwe weer taije en nou stond Kiaas den op zoin wenkbrouwe. want nou begint ut de boere slecht te smaken, al die reclame voor die margerine. Want ut wordt nou weer efkes aars. En ze zien ok wel in, dat die margerine- fabrikante een macht benne. die je niet hoeve uit te vlakken. „Ut is net zo as Klaas zoid". mop perde Kees. „Ik zien ut weldrei zo ofkomme. dat een heel deel van on; volk zit te puzzelen om maar een slagzin in ut leven te roepen, weer- bai ze de boerebutter de grond in bore. Afoin. ik ken ze wel helpe. As we nou erus begonne met grote plate te maken en we skreve deer op: „Eet niks aars as Blouwe band. de regering zei de melk wel steune as de boere er strakkies niet meer of komme kenne". We keke Kees an of we ut in Keu len hoorde donderen. Maar die trok z'n oigen nergens wat van an en hai had al weer een slagzin voor mekaar: ..Maak je niks bezurgd over de boerestand, we hewwe een roike margerinefabrikant". Of as je nag een are hewwe wulle: ..Wai ete marge rine. de boere kouwe biene". „Je moste nou maar een beetje op- houwe". zoï Janus op ut lest. „Je prate nou wel heel erg aardig, maar de boere hewwe ut nou nag zo slecht niet en jij benne veuls te somber AI- het waar ts dat Oosterse ':ove- naars altijd op tapij:en door de lucht vliegen wanneer zij zich snel willen ver plaatsen sinds iedereen de 1001 nacht sprookjes kent. is er niemand meer die daaraan "iwijfelt. dan heeft de Indische mcestermagiër, de heer Pratul Chandra Sarcas wel zeer resoluut met deze tra duic gebroken. Inplaats van op zijn ta pijt te gaan zitten. stap;e hij in Ca> cu;ta in een Const?!lat-on. die hem bin nen 24 uur naar de Amsterdamse lucht haven Schiphol bracht. Mogelijk had hij uitgerekend, dat de „Vliegende Hollan der' een nog sneller "vervoermiddel zou ziin d.an zijn «apijt en wellcht was dit wel de reden, waarom hij in Nederland even welgemoed uit de Constellatior. stapte als was deze een van zijn mag» sche karpe.jes. De heer Sarcas. gehu'd in goudbrocaat en zijde, links en rechts versierd met juwelen, een tulband op het hoofd en voOr:schrijdend op gouden muilen, waar aan zelfs belletjes hingen, is India's le magiër. Op de World Magis Coufercnce die te Chicago wordt gehouden, zai hij zijn land. de bakermat der teagie. ver tegen woordigen. Tijdens zijn ononh.oud op Schiphol, waar hij enkele uren vertoefde, was de heer Sarcas zo vriendelijk om de inmid dels samengedromde employe's en jour na'isten te vergasten op enkele kleinere s'?aï;je.s van zijn kunst. In Chicago zal hij het publiek doen sidderen, zo voor spelde hij, maar ij» ieder geval is Schip hol enkele kwartieren lang het tonee. gewees: van Indirche magie. Wat weerlum. je wete toch zeker net zo goed as ik, dat de prcis van de butter veuls te houg is. dat ken een gewoon mens niet betale. Er zcl mar gerine bai moete. Want aars den was er nag veuls te kort smeersel ok". Dat was vrai redeluke taal zou je zo zegge. Maar Kees en Klaas gave nag derect gien krimp. Eu as je er goed over prakkezere, zit er ok wel een skeve kant an. Ut is nag maar efkes leden dat die margerincfabri- kante een houp kebaal maakte, want de Menistcr miende dat hullie de vi tamine wel betale konne. En volgens hullie kon ut niet. Afoin, de Menister bleek geloik te hewwen, want toen ie z'n poot stoif hield, gave de fabri kante toe. En je riloete maar rekene, dat ze binnenkort advertere dat er in de margerine nag meer vitemine zitte as in de boerebutter. En a$ je nou zien. dat ze voor honderdduizende guldens veradvertere om maar van de margerine of te kommen, den ken ne wai ons wel begroipe dat zoks de boere steekt. Want nou is er nag gien nood bai de boere. Maar as ut nou wel ut geval worre zei, zelle ze den met de hande en biene gebonden an een margerineconcern overleverd weze? Wai wete ut vezelf niet. Ut is zo maar een domme vraag van een klant uit de skeerwinkel. Van oude naar de nieuwe aardappelen IEDER JAAR zien wij de komst van de nieuwe aardappelen rr ver langen tegemoet. Dit is niet .i:t geval omdat zij een bijzondere lek kernij vormen, maar ook oir.tut de oude steeds minder smakelijwor den. Helaas zijn de nieuwe eardap- pelen in de begin:ijd nog te cU ur ont geregeld te worden gegeten. Wij zul len ons nog een poos met d- ude moeten behelpen en dan is het goed, dat wij de hulpmiddeltjes kennen om dit belangrijk onderdeel van ons war me maal nog zo smakelijk mogelijk op tafel te kunnen zetten. Zijn de aardappelen erg rimpelig, dan kan men ze eerst een nacht in water leggen. Vervolgens kookt men ze in ruim water, giet ze tijdig af ea stoomt ze droog. Het spreekt vanzelf dat men deze bereiding alleen als noodmaatregel moet toepassen. Zo lang de aardappelen nog enigszins naar behoren zijn, koke men ze met zo weinig water, dat er weinig of niets behoeft te worden afgegoten. Onder deze voedingsstoffen is ook het vitamine C. Een groot gedeelte- van het jaar zijn de aardappelen on- ze belangrijkste vitamine-C leveraars. Tijdens het bewaren gaat echter het vitamine-C gehalte achteruit, zodat oude aardappelen daarvan nog maar heel weinig bevatten. Daarom is het zo gewenst, in deze periode ter aan vulling veel rauwe groenten te ge bruiken in de vorm van sla of van stamppot met rauwe groenten. Vn stamppot is ook een ui middel om de smaak van de aardap pelen te verbeteren. Met dat doel kan men ze 'ook verwerken tot schotels, zoals stoofschotel, panvis-, kerrie- of jachtschotel, enz Tenslotte kunnen we af en toe de aardappels in onze maaltijd eens vervangen door rijst-, gort-, macaroni-, bami- of pe-ulvruch ten schotels. Het spreekt vanzelf, dat een groente (sla) hierbij niet mag ontbreken en ook behoort zo'n maal tijd te worden aangevuld met een eiwitrijk gerecht: vlees, vis, ei, kaas of melk. Recepten voor vier personen: Nassi Cloreng. 400 g rijst. 1 liter water. 150 g poulet, (100 g garnalen) 2 uien. koriander, sambal, 1 dl olie, (knoflook), bladselderij, zout, peper. De poulet met 1 liter water opzetten en 2: 2 a 2(', uur laten trekken. De rijst wassen, in een gietijzeren pan overdoen en in /2 dl olie licht- bi"uin fruiten. Daarna de bouillon, de koriander en het zout toevoegen en de rijst gaarkoken. De uien schoon maken en goudgeel fruiten; de uien aan de rijst toevoegen evenais het klein gesneden vlees en de fijnge sneden knoflook. Het gerecht op smaak afmaken met sambai. peper eti zout. desgewenst fijngehakte selderij. Er op het laatste ogenblik de gewas sen, met peper en zout bestrooide garnalen aan toevoegen. Ook kan men nog een ei loskloppen, even m de koekopan bakken, in reepjes snij den en door de nassi goreng roeren. Bami: 300 g mie. 200 a 300 g var kensvlees, olie, boter of margarine. (100 g garnalen». 150 g groenten (kool, prei, peultjes, selderij, sjalot jes), aroma peper, 20ut, zeer weinig knoflook, soya of ketjap. De mie c;ut maken volgens gebruiksaanwijzing (óf 20 minuten koken, óf 3 uur we ken in lauw water) en laten uitlek ken. De olie, boter of margarine ver hitten en hierin het in dobbelsteen tjes gesneden vlees bruin et» gaar braden. Op het laatst de sjalotjes, knoflook en andere fijngesnipperde groenten toevoegen en mee laten smo ren tot de groenten bijna gaar zijn. De gaargekookte mie, zout, peper, aroma, soya en'of ketjap toevoegen en de massa even goed door en door warm laten worden. Op het laatst de garnalen door de bami roeren. Men kan desgewenst bij het opdienen e« in reepje$ gesneden omelette over •- gerecht leggen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3