Sahinc Murner K AP P I E Schagen en Succes balanceren op de rand van 4e klasse Twee belangrijke wedstrijden voor de duinstreek Vroede vaderen van Alkmaar bedreven klokkespel Pioniers van Bergen aan Zee gehuldigd Het noodlot van Blau w Wit. naar de mijnen Me: de strijd in Limburg tussen Limburgia en Blauw Wit zal waarschijn lijk de beslissing vallen daarvoor moet de thuisclub echter winnen. Wint Blauw Wit immers, dan hebben dc hoofd stedelingen nog maar een punt voorsprong en dat is met nog twee wedscrijdcn te spelen niet te veel. Blauw Wit moet ook nog de trip naar Heerenveen mal.ad De andere wedstrijd, die tussen Ajax en Ensch. Boys. is van weinig belang meer. Mogelijk, da': Ajax door een zege van de wel niet verwachte laatste plaats kom'.. DWV mag niet van OSV verliezen om he': kansje te bewaren. Nu OSV geen belang meer b ijae uitslag heeft Sullen dc Nieuwendamraers het wel red den. menen we. In West II geldt he, Zelfde voor Emma, dat via een zege Op UVS een beslissingswedstrijd met Nep.unus kan forceren. Dat zien we er van komen. HRC TEGEN ZAANDIJK HRC komt nu ook weer aan bod thui., tegen Zaandijk. Winnen de rood jakken deze ontmoeting, dan £;aan ze Ca twee wedstrijden reeds twee punten voor. Zaandijk heeft tweede Pinkster dag tegen QSC teleurgesteld en er wordt gesproken van voetbalmoeheid, j Daarom houden we het op Racing In de ander? groep heeft Schoten fcan een gelijk spel tegen CDN genoeo Om zich 2e klasser te noemen. Wordt tr verloren, dan resteer: er nog één |>unt voorsprong en zou het nog even topannend worden. We denken echter, dat Scho':en het wel zal halen. In dat geval is WFCVdsen van geen belang Ineer. We zien WFC winnen, omdat Velsen toch geen belang meer heeft bij Ue punten. RKAFC en CSV. kunnen er beide komen. Voor CSV is da: helemaal eenvoudig, want slecht 1 punt hebben de Castricummers nog maar nodig. Dat zal in Heemskerk wel N.V.B. kwam bijeen In hotel London aan het Verdronken Oord kwamen de leden van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Vrouwen beweging bijeen. Als spreekster trad 'deze avond op, mevr. Rie Lips Odinot, die een toespraak hield over de inter nationale Vrouwendag, die op 1 Juni ..gehouden werd. Voorts werd op deze •vond medewerking verleend door mevr de Bruine uit Krommenie, die met enkele goedgekozen fragmenten haar toehoor Hers wist te overtuigen van haar gaven op het gebied van voordrachtskunst. Vooral met enkele fragmenten uit boe ken van Theo Thijssen maakte zij diepe Indruk. Mevr. Lips legde in haar gloedvolle toespraak de nadruk op het belang van de strijd, die de vrouwen moeten voe ren voor de democratie. Zij wees op de toestand van de kinderen in sommige Oosterse landen, waar kinderarbeid nog in ongekende mate heerst en wees op 'de toestanden in ons eigen land, waar, aldus de sprekster nog wel het een en ander verbeterd kan worden. Met een Vurige oproep om te strijden voor de tnocratie en vrede besloot mevr. Lips haar met vele frappan'e voorbeelden «doorspekte, toespraak. Hierna werd 'n motie aangenomen, waarin geprotesteerd !werd tegen het feit, dat door de A k tnaarse politie verboden was. dat de kinderen, die op initiatief der NVB een middag uitgingen geen vlaggetjes, met het woord Vrede er op. mochten mee 'dragen. Besloten werd deze motie, die met algemene stemmen werd aangno- men. aan de autoriteiten ter ore te brengen. BIOSCOOP DE RUS, BERGEN. Deze week loopt de spannende film »,De derde man". Deze rolprent van Üe bekende regisseur Carol Reed. ver Wierf op ht filmfestival te Cannes de prijs voor de film van het jaar 1950. Het Wenen van na de oorlog is het terrein van de handeling en het beeld dat we in deze film krijgen is wel ge heel anders dan we kennen uit de vroe gere Duitse of Oostenrijkse film. Het Oorspronkelijk verhaal van Graham Greene, waarna deze film is gemaakt, i vertelt ons van practijken in de zo f Hoor de oorlog geteisterde stad. De begeleidende muziek van Anton Karas de tot wereldfaam gekomen citherspe- ïer, geeft aan dit spannende werk een bijzondere bekoring (Harry Lime motief De beste filmspelers uit Amerika, En igeland, Italië en Oostenrijk werken in 'deze film samen en maken ze tot een gebeurtenis op filmgebied, weke U niet moe: missen. 18 jaar. I' Donderdag 8 Juni een voorstelling Van ..Les Enfants du Paradis". Deze film liep 32 weken in hetzelfde theater In Amsterdam. 18 jaar. Twee Trouwen te Rome werden jakker door het geluid van vallend metselwerk en troffen een Sherman- tank in hun slaapkamer aan. De be stuurder van de tank, die aan de jriering van de stichting der Italiaan, toe republiek deelnam, had de macht jttver het stuur verloren. gaan en daarom z'tr we in OFCSnc ces een formaliteit. We vermoeden, da. Succes de eigen kansen ook wel niet hoger zal taxclteren. In de andere groep speel. RKAFC nu thuis tegen Beverwijk er. Grashop pers thuis tegen Schagen. Wint RKAFC en spelen Grashoppers en Schagen ge lijk. dan is er al een beslissing. Da. zi *n we er echter nog niet van -komen, omdat we menen, dat Grashoppers m Hoogwoc.d Schagen 4e klasser zal gaan maken. Waardoor de groenzwarten nog een piezekje hoop mogen hebbenAls Beve-wijk echter RKAFC klopt, dan wordt 't natuurlijk mécr. Maar wie wil daar ln geloven? Wij nie':. KANS VOOR BERDOS. In Bergen en in Schoorl gaat het deze week kraken, tweemaal een 4e klasse- schap staat op he': spel. Berdos ont vangt Andijk en wanneer dc Bergenaren verliezen, dan is de kans verkeken. Er moet perse gewonnen worden, waarmee men weliswaar Blokkers in de kkaart speel:, maar Berdos de-:e ploeg nog out moet. En in Schoorl? Daar trekt N. Nie- dorp heen. een N. Niedorp dat niets meer te verliezen heeft. Wel alles te winnen. Koedijk ziet uiteraard belang stellend toe: "t is maar een Stapje over het Noorihollands kanaal. Wij zien er een gelijk spel van komen. Wat Koe dijk zal luS:en, omdat dan na een zege op Schoorl de buit zo goed a's binnen kan komen. Voorstel lot het plaatsen van klok verworpen met 10-12 stemmen De Alkmaar se burgemeester, mr Wytema, heeft Donderdag een zwa re strijd moeien voeren tegen de leden van de Alkmaarse gemeente raad, een strijd, die tenslotte een nederlaag voor de burgemeester betekende, ondanks 't bekwame en welsprekende verweer van de bur geraeester. Het ging over de plaat sing van een klok in de Alkmaarse raadszaal, een probleem zonder enige politieke betekenis, en slechts benaderbaar voor de vroede vade ren met verstand van kunst. Het waren vooral de heren Berkhouwer (vdj. Kirpensteyn (pvda) en v. d. Borden (ch). die he: woord voer den over het al dan niet plaatsen van deze klok in de raadszaal. Het gevolg van een debat van en kele uren, dat hoofdzakelijk op aesthe tische gronden gevoerd werd, was, dat de raad het voorste! van B. en W. to': het plaatsen van een klok in de raadszaal verwierp met 12 togen 10 s'emmcn. De klok hing reeds in de zaal, toen de vroede vaderen binnenkwamen. Ten minste he'; model er van. doch nadat de heren Kirpensteyn en Berkhouwer reeds hun misprijzen over het ontwerp hadden geuit, merkte de heer v. d. Borden op. da'; dit niet het ontwerp was, dat goedgekeurd was; het college moest dit toegeven en na enkele minu ten werd het goedgekeurde ontwerp naast het afgekeurde op de schouw, w:arop vroeger het Alknu.arse wapen prijkte, geplaatst. Maar ook over dit nieuwe ontwerp, dat zo ploseling uf; de bus gekomen was, bleken de raads'eden weinig te spreken. Noch mevr. Holsmuller (vvd), die het onjuist achtte, da'; de tekens van de dierenriem op de plaats van de tijdsuren geplaatst waren, noch de heer Hoyink, die de klok te duur achtte, noch de heer Too renvlied. die meende, da', het geld beter voor een andere zaak <vbruikt had kun had kunnen worden, vonden deze klok. die als monument aan de vijftigjarige regeringsperiode van prinses Wilheirai na zou herinneren, zeer fraai. En daar kon het pleidooi van burge meester Wytema, die liever gezien had dat het plaatsen van de klok zondec stemming doorgang had gevonden, niéts aan veranderen. „Zouden wij er wel over hemmen?" vroeg het AR-lid Hoyti.ik, die meende dat de burgemeester de raadsleden in een moeilijk parket bad gebracht, door te verklaren, dat de raad door een nega tieve daad. d.i. het afwijzen van de klok. niet verder kwam. Meer leden bleken deze mening toe gedaan te zijn, doch toen de voorzitter de vergadering geschort had, bleek aan het einde daarvan, dat de raadsleden toch stemming verlangden. De uitslag van deze stemming hebben wij reeds vermeld. De rest van de stukken, die op deze CALLANTSOOG BLIJDE THUISKOMST Regelmatig komen de jongens uit onze gemeente terug uit de Oost. Nu was het onze plaatsgenoot G. van Honscho ten. die na een verblijf van ruim twee jaar in Indonesië weer gezond en wel terug kwam. De belangstelling was zeer groot toen het fanfarecorps de ge bruikelijke serenade bracht. De burgemeester en de voorzitter van het comité van Ontvangst, dhr. D. Mooy spraken hartelijke woorden van welkom, waarna dhr. G. van Honscho ten dankte voor de grote belangstelling Het was voor de familie van Honscho ten een prachtige feestdag. s'ond uit hamerstukken, waarvan wij noemen, he"; benoemen van twee leraren aan het gymnasium, het voorstel tot her ziening van het uitbreidingsplan Alkm. Hout, een voorstel tot aansluiting van Koecijk en Schoorl bij de Alkmaarse vleeskeuringsdienst en de benoeming van enke'e leden in de commissie tot wering van schoolverzuim. Al deze voorstellen werden zonder, of met zeer weinig de bat aangenomen. Zo kon de Alkmaarse raad reeds om vijf uur weer vertrekken na lange tijd gepraat t* hebben over een onderwerp, waarvan ieder der leden bekende, geen verstand van te heb ben... >OORI>S( HARWOFDE KONIJNENFOKKERS BIJEEN De plnimvee- en konijnenfokkers- vereniging „Nut en Sport" vergader de in de zaal van wed. J. de Bakker alhier. Na openingswoord van de vrz heer E. Vonkemau, worden de notu len der vorige vergadering gelezen si geven deze al dadelijk aanleiding to bespreking. Door een der leden wer< n.1. gevraagd hoe het verder is ge gaan, met de kwestie keurmeeste; van Groeningeu en naar aanlei diug van de aankoop bekroonde die ren voor een onzer leden. Door vrz werd één en ander toegelicht. Ver volgens komt ter sprake het punt ta felkeuring voor deze zomer. Besloten wordt deze als vorige jaren te hol den begin September. Als keurmees ter zal weer worden aangezocht de heer Kortman van Den Helder en mocht deze niet kunnen dan wee* keurmeester Boom uit Alkmaar. Door een der leden werd gevraagd of het niet mogelijk zou zijn een der gelijke keuring te houden voor ons jonge pluimvee. Voorz. zegt als er één voor een dergelijke keuring is, hij het zeker is, maar dit brengt heel wat bezwaren mee, en een pluimvee keuring is zoveel duurder als voor on ze konijnen, mocht echter onze pluim veestapel zich in steigende lijn blij ven bewegen, zullen trachten ook dit een ander jaar voor elkaar te krij gen. Door een onzer leden die in de toe komst verhuist naar Hoorn, wordt medegedeeld, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wordt verboden om konijnen of kippen te houden, »n de wijk waar hij zou komen te wo nen. Gevraagd wordt of daar niets aan te veranderen zou zijn. Na een drukke bespreking over deze kwestie wordt op advies v.d. voorz. besloten één en ander mee te delen, aan de Raad van Beheer en aan de konijnen fokkershond met verzoek stappen t° willen doen, om bonafide fokkers in dezen het niet moeilijk te maken De secretaris zal voor één en ander zorg dragen. Mevrouw Malan, de echtgenote van de Zuid-Afrikaanse eerste mi nister. heeft het eerste der vier Con stellation-vliegtuigen van de Zuid- Afrikaanse luchtdierst gedoopt met de naam „Kaapstad". ZATERDAG 3 JUNI 1950. Hilversum I KRO 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Weense klanken: 9.00 Voor de vrouw; 935 Muziek houdt fit 10.00 Voorde kleuters; 10.15 Promena de concert; 11.00 Ziekenbezoek; 12.03 Lunchconcert (gr); 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest zonder naam; 14.00Popu!aire bal letten en suites; 14.50 Musicerende di lettanten; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 16.10 AcCordeonmuziek; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 De wigwam; jeugduitzen ding; 18.00 Sunset Rangers; 18.25 De Zevenklapper; 1900 Nieuws; 19.35 Or ganola; 20.00 Nieuws; 20.15 Lichtbaken 2043 Steek eens op. heren; 21.00 Zang jolijt, dans en vrolijkheid; 21.55 Week end serenade; 23.00 Nieuws; 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. Hilversum II VARA 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte muziek; 9.00 Tschai kowsky cyclus, VPRO; 10.00 Toe spraak en Morgenwijding. VARA; 10.20 PS cabaret: 10.55 De Jcmge Fliereflui ters; 11.35 Kamermuziek; 12.00 Geva rieerd programma; 12.33 Trio Pia Bec!< 13.00 Bel Canto: 14.00 Jeugdprogr. 14.20 Vincentino; 15.00 Van boek tot boek; 15.15 Kamerorkest; 16.00 Van de wieg tot het graf: 1615 Gram.; 16.45 Sportpraatje; 1700 Nieuws van de pl3 enmarkt; 17.30 Jeugduitzending, 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten: 19.00 Ar tistieke staalkaart VPRO; 19.30 Bijbel lezing VARA; 20.00 Nieuws; 20.15 Or kest Malando; 2Q.45 Gevarieerd Progr. 21.45 Soc. comment; 22.00 Stradiva sex tet; 22.25 De commissaris vertelt; 23 u. Nieuws; 23.15 Sport. ZONDAG 4 JUNI 1950 Hilversum I NCRV 8.00 Nieuws 8.30 Morgenwijding; 9.15 Vrouwenkoor KRO; 9J0 Nieuws; 10.00 Hoogmis: 11.30 Gramofoonplat ,n; 11.40 Trio; 12.15 Apologie; 12.40 Symphonette or kest; 13.00 Nieuws; 13.20 Zondagmid dag Volksconcert; 1440 Musica sacra; 14.55 Katholiek overleg; 15.20 Holland America Day in Arnhem; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; KOR; 17.00 Kerkdienst 18.15 Ziekendienst; NCRV 19.00 Gees telijke liederen; 19.30 Nieuws; KRO 19.52 In 't Boeckhuys; 20.12 Uit en Thuis. 21.33 Hoorspel; 23.W Nieuws: 23.15 Zomeravondconcert Hilversum II VARA 8.00 Nieuws 8.30 Voor de tuin; 8.40 Welkom thuis 9.00 Vacantietrips; 9.15 Men vraag en wij draaien. VPRO 10.00 Zondagshalf uur, IKOR 10.30 Kerkdienst; VARO 12.00 Fanfare orkest; 12.30 Zondagclub 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest Hugo de Groot; 14.05 Boekenhalfuur; 14,30 Pia nokwii»tet; 15.15 Fiilmpraatje, 15.30 Operaconcert; 16.10 Surinaamse volks muziek: 16.30 Sportrevue; VPRO 17.00 Gesprekken met luisteraars; VARA 17.30 PTT zangfestival; 18.00 Sport; 18.15 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19 uur Radiolympus; 19.30 Lichte muziek AVRO 20.00 Nieuws; 20.20 Kronings mis van Mozart; 20.50 Hoorspel; 21.25 Omroeporkest; 22.20 Cabaretprogramma 23.<X) Nieuws; 23.15 GramofoonmuzTek. In Bergen aan Zee wapperde de vlag gen van alle buizen, er was feest want drie der pioniers, dit Bergen aan Zee mej ae familie van Reenen hebben hel pen stichten, jubileerden. In het eerste huis, dat in deze bad plaat., werd gebouwd, het bekende ho tel Prins Maurits, was Donderdagmid dag een druk bezochte receptie, waar de heren O. Haasbroek, administrateur der Bouwexploitatie Mij Bergen a. Zee en Schotte en Wokke, de pioniers die de eerste woning en de weg hebben hel pen bouwen, werden gcomplimenteerd. De eerste met zijn 40-jarig. de beide laatsten met hln 45 jarig jubileum aan de bouwexploitatie Mij. Oud burgemeester, de 92-jarige heer Jac. van Reenen, memoreerde de Stich ting van Bergen aan Zee. het was een grote vreugde, dat hij dit in het oude h-iis nog mee kon maken, Spr. overhan digde de jubilarissen een oorkonde door zijn dochter Jonkvrouwe Panhuys van Reenen. in samenwerking met dhr. v. d. Pluym ontworpen en vervaardigd, voorzien_ van vele oude foto's, die het pionierswerk belichten. Namens de bouwexploitatie mij. sprak dhr. Baron Taets van Amerongen. Ook hij sprak zeer waarderende woorden tot de jubilari&se en verblijdde hen elk met «en enveloppe met inhoud. Dhr. Haasbroek werd door beide he ren nog beloond met toepasselijke ca- deaux voor de particulier verleende hulp aan beider overleden echtgenoten, die zeer veel aan de totstandkomign van Bergen aan Zee hebben meegedaan Dhr. Haasbroek dankte de beide spre kers ook namens zijn medejubilarissen en zegt voor zich persoonlijk, niet te kannen begrijpen, vanwaar deze eer. Ik heb mijn plicht en niets meer, ten volle gedaan tegenover de mij. en mijn gezin. Ook hij laat de opkomst van Bergen aan Zee de revue pasesren en noemt hoofdzakelijk de hoogtepunten, vooral toen in 1918 door mevr. van Reenen—Volten de Kerk, ook wel de Vredeskerk genoemd, werd gesticht, waar bij natuurlijk ook weer de koster van werd. Hij vraagt vervolgens enige ogenblikken stilte, om ook de overlede nen in die tijd te herdenken. Ten eerste mevr. van Reenen—Volten. daarna mevr. Baronesse Taets van Amerongen en de Jonkheer Panhuys. die veel voor Bergen en Bergen a. Zee hebben ge daan. Tegen Scholte en Wokke zegt dhr. Haasbroek, dat het prachtkerels zijn, waar hij prettig mee heeft saam gewerkt of het onze eigen zaak was. Zij zijn 'n voorbeeld voor ck jongere ge- ntratie want het badbedrijf gaat jullie en mij ter harte. Dr W. Huygens, burgemeester van Bergen complimenteerde de jubilarissen n^nens het gemeentebestuur en appre cierdc de band die er bestaat met de familie van Reenen. Namens paai 33 bood dhr. Mosk bloemen aan. Dhr. Schuddeboom was de tolk en goede gever van de bewo ners van Bergen aan Zee. Hij overhan digde met enige geestige gezegden dg heer Haasbroek een gouden zegelring, dhr Schotte een zilv. horloge m. ketting dhr. Wokke een zilveren horlogeket ting. maar ook de dames werden niet vergeten, zij werden verblijd met een fruitmandje, maar bet geld was nog niet op en er kon nog een doos sigaren voor de drie heren overschieten. Dhr. Stroomer gaf de Bergen aan Zeeërs. waar dhr. Wokke niet bij was, hij woont ii. Bergen ,als leden der soci teit een taart namens dezfi soos. De VVV Bergen sloot de rij van goede gevers, haar voorzitter, dhr. J. H Rog geveen gaf met een kort, maar krachtig woord de ji'bik rissen een linoleumsnede van Rein Snapper aan, keurig ingelijst Er hee.rste een gezellige stemming, die nog lang werd volgehouden. Bergen a3n Zee vierde het feest der pioniers. LANGED1JK SCHAAKCLUB „SCHAAKMAT" Een schaakcombinatie speelde een vriendschappelijke wedstrijd teg'in „Oppositie" van Heiloo. De uitslag was: ..Schaakmat" „Oppositie' W KaanC. Woutersen A. SlinkJ. Seleman ■I. KlinfcertW. Brieuwer N. KaanN. Termaat J. KamperT. Cheret J. BouwensF. C. Lans J. J. KroonJ. Zander «-7 0,5-0 5 0—1 0.5-0.5 0—1 0—1 1-0 1—0 W. G. v. Hamers veldN. Otter 10 J OotjersJ. Bastiaanse 01 A. MeinemaK. Molde 01 F. H. A. Scholtes—D. Krom 1—0 G. GoudsblomD. Koorn 10 W J. GroesbeekA. Benard 01 BIO-VACANTIEOORD Ieder, die de biscoop bezoekt, sa! steeds getroffen worden door de aar dig filmpjes van het BlO-vacantie- oord, welke Stichting tweemaal per jaar in de bisocooptheaters ten be hoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bti- te dragen. De Stichtiug Bio-vucaaueuord, waar van de bestuursleden geheel belan geloos hunne fnncties waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland !n de leeftijd van 614 jaar naar het Bio-vacantieoord Russeuduin te Bergen aan Zee, on geacht de religieuze of politieke ge zindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het be stuur der Stichting Bio-vacantie- oord wordt nagestreefd, is, dat deze kindereren aldaar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen op doen. Heden Vrijdag 2 Juni vertrekken uit onze gemeente 2 kinderen voor een verblijf ran 5 weken naar dit 5de i e vacant ieoord en wij twijfelen er niet ar of ook deze kinderen zullen tzt. gesterkt en vol nieuwe energie terag keren EN DE STAD VAN IVOOR 7 Toen het avond werd. kon de maat het nie'; langer uithouden. Hij had niets gegeten, wan hij wist da: hij geen hap door zijn keel zou kunnen krijgen. Daarom was hij maar weggelopen, en als vanzelf brachten zijn voeten hem naar de kade toe, waar de ..Kraak' lag Hij ging daar op een kist zitten, en staarde naar de Kraak, alsof hij die voor de eerste keer zag. Kappie had de bediende van de Ba ron mee naar de brug genomen, om hem van alles op de hoogte te stellen. Hij legde uit. hoe het stuurrad werke..., maar de bediende stond er bij, en zei geen woord. Soms knikte hij me: een minachtend gezicht, en toen Kappie ten slotte maar ophield, zei hij: „Wat U mij verteld heeft, was mij reeds bekend U kunt de zorgen over dit schip rustig aan mij toevertrouwen. Ook het bedie nen van de telegraaf is mij bekend! ..O... eh... hm' zei Kappie. „Dat is prachtig, jong!' Dat is wat anders, dan die grienende s.uurman. niet! vroeg de Baron, U mag blij zijn, dat U die kwijt bent U kunt nu rustig in uw hut blijven zit ten, en dat schip vaart wel. We kunnen deze reis wat klaverjassen, en ons ge mak er van nemen! Josefus zorgt wel voor alles! Tegen de nacht kunnen we vertrekken!' De meester wilde nog even Lutjewier bekijken, voordat ze vertrokken. Hij liep op de kade. en zag toen de omtrek ken ran een bekende gestalte op een kist zi.ten. „Hé maat!' riep de meester Liuks en rechts bewaakten de solda ten de wagens, luit. Keats reed voor op, een sergeant sloot de rij. Sabine had de luit. niet meer gezien. Hij ver meed de laatste wagen angstvallig. En het speet Sabine niets De rit in de nacht was angstaan jagend. Men gunde de dieren geen seconde rust, steeds weer dreven de soldaten tot spoed aan. Alleen de bevelen aan de soldaten verbraken de stilte. Ook Sabine voel de er niets voor om met Weber een gesprek te beginnen. ..Hoe moet dit aflopen?" vroeg zij zicli verbijsterd af. ..Bianchi is nu ook verloren. Nooit zullen we hem terugzien." Ook aan Weber stelde zij de vraag, hoe dit allemaal moest eindigen. ..Bedfort is verloren", antwoordde hij. ..geen steen blijft op de andere! „Gelooft u dat werkelijk?" „Geloven? Dat staat als een paal boven water. Wie weet of wij Fort Pitt ongedeerd zullen bereiken?" Sabine zweeg. Zij sloot de ogen om te proberen wat te slapen. Na een uu schrok zij plotseling wakker. „Wat is dat?" vroeg zij. Ergens in de verte klonk met kor te tussenpozen een dof gedreun. ..Dat hoor ik al lang", antwoord de Weber. „Misschien is het kanon vuur! Tegen de ochtend bleef de kara vaan uit Bedfort herhaaldelijk steken in het karrespoor Voor en achter hen waren andere karavanen die zich alle in dezelfde richting bewogen. Fakkels waren overal zichtbaar. Ge vloek en lawaai weerklonk. Ginds was een paard gestruikeld, elders loeide een koe. Toen de dag aanbrak lag er een dikke nevel over de Orio, waarvan thans de oevers werden ge volgd. Hier kwamen uit alle richtin gen de karren en voertuigen samen, waarop de kolonisten zich voor ae Indianen in veiligheid brachten. Ho ger steeg de zon. de nevel boven de rivier trok op. Het beloofde weer een prachtige herfstdag te worden. Nog steeds dreunde ergens in de verte 't kanongebulder. Overal zag Sabine nu bleke gezich ten waarop zich het gebrek aan de slaap duidelijk aftekende. Velen l.e- pen nu naast de wagens om de ver stijfde leden wat beweging te geven. Vrees voor het onbekende drukte ie ders houding uit. Het was reeds tamelijk laat in de middag toen de wagens uit Bedfort de factorij der Ohio-Compagnie be reikten. Niemand bekommerde zich om de vluchtelingen, niemand gaf hun instructies. Het escorte soldaten - en ook luit. Keats - was reeds lang verdwenen. Daarom besloot sheriff Flagler om zich bij de commandant van het fort te melden, teneinde instructies te vrageu. De beide poorten van het fort stonden wijd open. bereid de vluchtende kolo nisten op te nemen en voor een vrese lijk lot te behoeden. Wat er verder te gebeuren was, wist niemand.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 5