Sabine Mimici' VENEZUELA Wetenschap en magnetisme Sombere woorden toen hij zijn loopbaan begon Grole katoenvoortaad Probaat middel K AP PIE Prenteboeken voor Indianen en grote en moderne bedrijven f Venezuela Is een land van tegenstellingen. In Les Pallos Granes, even buiten Caracas. maakte een tijger ïwee weken lang de buurt onveilig. Hij werd geschoten op een 'rerrein van de plaatse lijke CocacoJafabriek. Tien minuten ver idcrop is de openluchtbioscoop AutOCine Geparkeerd op een grote licht glooien 'de vlakte volgt men hier. zittend in zijn eigen auto, de verichtingen van Doro- tfiy Lamour en Lana Turner, 1 Even ten Westen van de schitterende fcad Maracaibo wonen in door blanken ftrrijwel nimmer betreden gebieden de Motilones, een grote, zeer vijandig ge Cinde Indianenstam. De regering trach; in de laatste tijd door het droppen van cadeaux en pren tenboeken uit vliegtuigen, toenadering te zoeken. Me; contact tussen regering en Motilones is evenwel nog steeds zeer gering. Voor zover het wordt on derhouden geschied; dit door Francisca ner i ïissiebroeders, die in de grensgebie iden van het Motilonesdomein zijn door gedrongen. De aanleg van een olielei- iding dwars do<>r Columbia heeft niet lang geleden 52 doden gekost In Maracaibo was ©en vertegenwoor digs er van de vreedzame Cuaqiro Indi enen aanwezig om de Prins namens haar stam welkom te heten. De ontvangsten, die de Nederlandse employés van dt Koninklijke Shell de Prins le Punta Cardon. Bachaquero en Maracaibo hebben bereid, wrfen buiten gewoon hartelijk en gelijk de gehele ontvangst in Venezuela voortreffe lijk georganiseerd. DAAR GAAT DIE DAN. Maandagmorgen in alle vroegte brengt de chauffeur Felipe Morun, die de Ne derlandse pers een week toegewijd heeft gediend, ons naar La Guaira. Voor de laatje maal maakt hij overvloedig gebruik van zijn privilege om luide met de toeter te schallen. In Caracas en Maiacaibo is he": namelijk op straffe van tweehonderd Bolivar (f 220) boete Verboden om de claxon te roeren. Felipe is tijdelijk vrijgeste'd van deze ma.wregel. Voor de laatste maal rijden Wij over het plein El Sdencio, waar 's avonds verlichte fonteinen in rijke sefvt tering opspuuen. -Even later slaat de auto de grote weg in. die door de ber gen naar het vliegveld Maiquetia, nabij La Guaira, leid;. Caracas, stad van „hiüs and bil's'. ligt achter ons. Wij zijn geen lid geworden van de Country Club. Het entreegeld bedroeg ongeveer Een deskundig gezelschap, waaron der talrijke hoogleraren en artsen, •llen leden van de Nederlandse Ver eniging voor Psychical Research, heeft te Utrecht een demonstratie bijge woond van de Enschedese magneti seur Croiset, die zijn ervaringen met genezingen van verlammingen en ver groeiingen gedurende verscheidene jaren op de film heeft vastgelegd en bijzonder merkwaardige resultaten kon aantonen. Dr. W. H. C. Tenhaeff, privaat do cent in de para-psychologie aan de Utrechtse universiteit, leidde de heer Croiset in met een uitvoerige be schouwing, waarin hij o.a. verklaar de dit geval te hebben besproken met Amsterdamse zenuwartsen, die aan vankelijk zeer sceptisch gestemd wa ren. doch later, nadat zij proeven met de heer Croiset hadden genomen tot hun verbazing de opmerkelijke resultaten moesten erkennen. Volgens de heer Tenhaeff staat men hier voor talrijke problemen, welke nu nog niet op te lossen zijn Een fotograaf te Zwolle heeft de heer Croiset gefotografeerd tijdens de behandeling van een patiënt. De foto vertoonde lichtstralen in zijn omgeving, zodat men aanvankelijk dacht aan een lek in het toestel, doch latere opnamen vertoonden ook der gelijke verschijnselen. Het onderzoek zal mogelijk enige opheldering kun nen brengen omtrent onbekende ener gieën. Volgens de heer Tenhaeff heeft men hier te maken met een vorm van genezing door suggestie, maar er komen andere factoren bij. De heer Croiset verklaarde het ge leerde auditorium, da hij grote waar dering hechtte aan wetenschappelijk paagnostisch onderzoek en zich gaar ne voor onderzoekingen beschikbaar te hebben gesteld. In de oorlog had hij grote moeilijkheden gehad bij de vervaardiging van zijn films, zodat hij pas daarna erin geslaagd was goede >pnamen te maken. Enkele patiënten :fie op deze films voorkwamen, had 3e heer Croiset op deze demonstra tie mee gebracht. De films toonden de behandeling van talrijke patiënten, die verlamde ©f vergroeide ledematen hadden en wier behandeling om de drie maan den gefilmd was, waaruit de vooruit gang bleek. Deze openbaarde zich evenwel pas goed na enige jaren. Totaal verlamden zag men eerst t nog met krukken of beugels lopen, Idoch geleidelijk aan verkregen zij de [volledige beschikking over hun ar men. benen of handen. Na afloop van de film volgde nog •en demonstratie en had het deskun itfig gehoor gelegenheid zich nader te iftaten inlidhten over elk geval. dertigduizend gulden en tenslotte wa ren wij er maar voor een paar do^jen. Maar wel hebben wij, in de ve/1 te snel voorbijgegane week, d!e wij in Venezuela te gast zijn geweest, ajacas, sancocho en ron pampero gegeten en even buiten de stad. in het oerwoud, orchideeën geplukt. We hebben een grote slang zien schuifelen op een bouwterrein en niet zonder trots het Nederlandse hart ge warmd aan de neon-gloed, die hoog boven de huizen van Caraca: de namen Koninklijke Sheü. Philips. KLM en KN SM doet uitstralen, als lichtend voor beeld en bewijs van Nederlandse onder nemingsgeest. VAN HART TOT HAKT Er.ige prominente figuren te Vene zuela hebben er de nadruk op gelegd hoezeer dit bezoek Nederland thans in de belangstelling heeft geplaatst. Zij hebben als hun gro;e overtuiging uit g ^sproken, dat er voor ons land te Vene zueli. grote mogelijkheden op het gebied van de export liggen. In Nederland schijn'; men niet altijd geheel op de hoogte te zijn omtrent het zakelijke klimaat, waarin men tot affai res komt. Mensen, die in een klein hotel verblij ven om van daar uit. jachtig, hun zaken te regelen ,ora ui'; reisdeviezengebrek zo spoedig mogel';k dit zeer dure land te verlaten, passen slecht in di: klimaat Duur inderdaad :een kamer in Avilla kost omtren'; vijftig gulden per dag. Maar wat betekenen deze ui'cgaven, wan neer het gaat om het afsluien van gro'-e transacties, die een Venezolaan liever aangaa-. in de rust van Avilla's terras dan op een warm kantoor of in een kleine hotelkamer met een stapel mon sters op een Va feitje. Felipe Morun kijkt somber. Als wij op het vliegveld afscheid nemen, zegt hij: „Ik ben een chauffeur geweest, vad sig en eigenwijs: ik Jieb voor.durend mijn plicht verzaakt en mijn nederige auto was uwer onwaardig.' Als een waardig zoon van een voort varend en bij uits.ek hoffelijk volk. NIEUW HUIS VOOR BBC Zeer binnenkort zal in Londen met de aanbouw van een nieuwe radsostad voor de BBC ©en begin worden ge maakt. He. grootste en meest modern ingerichte televisiestation Ver were'd zal hiervan deel uitmaken. De verschillende gebouwen van deze radiosVad, waarin studio's, kamers voor artisten, admini stratiekanVoren en de afdeling voor de technische staf zijn gelegen, zullen in een cirkel om een plein heen worden gegroepeerd. Een aparte vleugel, die als bergplaats dienst doet. wordt hieraan nog toegevoegd. Kosten voor het gehele gebouwen complex, dat meer dan 52.000 vierkante meVer in beslag zal nemen, worden op 4 a 5 millioen pond geschat. Boon Sillevis 25 jaar piloot HIJ WILDE ZO GRAAG NAAR SOESTERBERG. Het was Zondag jl. precies 35 jaar geleden dat Boon Sillevis met de vlie gerij te maken kreeg Op 21 Mei 1915 n.1. kwam hij op he; toenmalige vlieg veld Soesterberg bij de Technische Dienst, iets wat in die dagen voor hem de vervulling van een grote wens be Vekende Dat was zo in zijn werk ge gaan. Sillevis xtas voor zijn nummer opgeroepen bij de genie, maar hij werd ingedeeld bij de Pioniers, waar hij ijve rig de spade moest hanteren. Dit zinde Boon, die een technische knobbel had. helemaal niet en zijn brieven naar huis lie.en over dit punt'niets aan duidelijk heid te wensen over. Toevallig kende zijn vader, die een machinefabriek had. Boons kolonel en hij schreef deze een brief. De brief had si-cces. want op zekere dag moest Siik vis bij de kolonel komen en deze vroeg hem of hij zo graag dood wilde vallen, .nmers, bij de „vliegerij' komen in de ruimste zin van het woord, al za; je nu op de grond, betekende werkelijk een waaghalzerij, die je wel eens mat het leven zou kurmen bekopen. „Nee kolonel', ancwoordde Sillevis dan ook, „doodvallen natuurlijk niet -ik wilde alleen graag bij de Technische Dienst op Soesterberg komen werken'. „Je moet he; zelf weten', was het hardnekkige antwoord van de kolonel, „morgen kan je gaan doodvallen.' En zo was in die dagen niet alleen de mening vaa de kolonel over de vlie gerij, maar van tal van andere mensen lucht gezeten. Dat ervoer Sillevis de volgende dag, ';ocn hij met zijn geweer over de schou der het Soes'.erbergse vliegkamp binnen stapte. Alle ramen van de kantoren aar hij langs liep, S;onden open en uil een daarvan Ling de oppas van een lui tenant bij de Cavallerie. Op zijn vraag wat hij kwam doen .antwoordde Sille vis: „Ik kom hier werken!' De oppas keek zeer bedenkelijk en gaf hem toen de volgende raad: „Als je dat dan per sé wilt, neem dan dat geweer van je en schie-; je ineens dood. dan ben je van alles af!' Zon vaart liep het natuurlijk nie.. Uiteraard, zou men kunnen zeggen, an ders zou Boon Sillevis thans zijn 35-ja rig jubileum bij de vliegerij niet hebben kunnen vieren. Hij werd als Jechnicus op het veld te werk gesteld en Boon had het daar best naar zijn zin Op een goede dag circuleerde er een lijst, waarop enthou siaste'.ingen konden intekenen om vlie gen te leren. Aanvankelijk had Sillevis helemaal geen zin. maar op aandringen van de anderen zette hij voor de aar digheid' zijn naam. Sillevis werd gelest op de Farman en na 17,5 uur was hij los. Het waren primitieve toestelletjes die niet sneller vlogen dan 82 Hn per uur en soms. zo vertelde Boon. moest je 2 maal Soesterberg rondvlegen voor je boven de bomen uit was. Als Boon nie; vloog, stond hij in de hangar en werkte aan de revisie van motoren, iets waar veel werk aan was, als men be denkt, da'; motoren in die dagen hoog stens 20 draai-uren maakten en dan al weer aan revisie toe waren. In 1922 had de KLM vliegers nodig en derhalve deed de maatschappij een beroep op het miltaire corps. BoOn werd uitgeleend en sindsdien heeft hij tot Mei 1949 voor de KLM gevlogen. Hij is de enige KLM vlieger, die alle typen vlieg tuigen van de De Haviland DH 9 tot de Constellations toe beSoiurd heeft In 1931 maake hij als „tweede' op een Fokker F 12 zijn eerS;e Indië vlucht die toentertijd 41 dagen duurde. Zijn laatste vluch; naar het verre Oosten duurde slechts negen dagen uit en thuis. Tot het moment, waarop hij in 1949 de stuurstoel verliet .om als Contact man tussen de Dienst Opeca'ions en het Technisch Bedrijf zijn krachten aan de luchtvaart te geven, heeft Sillevis fn' totaal 68 retourvluchten naar Batavia gemaakt. Na het beëindigen van de 2e wereldoorlog werd hij chefvlieger op deze lijn. In totaal beeft hij ongeveer 23.(KX) uur. da; is dus 2,5 jaar. in de De wereldkatoenvoorraaen zijn voor he; eerst sedert het eind van de oorlog toegenomen in het oogs jaar 1949'50. Volgens het verslag nam in dit jaar de katoenproductie toe en zij bedraagt thans 31 millioen balen. Vermoedelijk zal deze het wereldverbruik met onge veer 2 millioen balen overtreffen en zal bijgevolg de wereldvoorraad tot 17 mil hoen balen toenemen op 1 Augustus 1950 .waarvan het merendeel zich in de Verenigde Sta;en bevindt. De verbouw van katoen in de Ver. Staten en Egyp'e in he; oogstjaar 1950 1951 zal door de wederinvoering van beperkingen in het areaal op kleinere schaal plaats vinden .terwijl men daar en'egen een uitbreiding verwacht in In dia, Pakistan en andere landen. Volgens be. verslag wordt verwacht, dat de we reklproductie dan een weinig kleiner zal zijn dan in het lopende oogstjaar. Venus piepjong of stokoud? Geleerden zijn het niet eens over de planeet Er is een Amerikaanse sterren kundige, dr Immaneul Velikofsky in New York, die de wonderen uit het Oude Testament wil verklaren uit de gedragingen van de planeet Venus, die volgens hem vroeger een komeet is gewees.. De kinderen Is- raels trokken droogvoets door de Rode Zee, rivieren werden rood als bloed, de zon stond stil op bë; woord van Josua en in de woestijn regende het manna neer voor het Israëlwische volk. Dr Velikofsky beweert nu, dat de planeet Venus pas enkele duizenden ja ren geleden haar intrede in het zonne s.elsel heelt gedaan en daarbij bijzon d-:re verschijnselen op de aarde heeft veroorzaakt. Venus zou toen een komeet zijn ge weest en het manna zou een neerslag zijn gewecsi van roodachtig kleurstof, waarin zich koolstof en waterstof uit de staar; zou hebben samengevoegd tot een koolhydraat. Beide elementen zijn de hoofdbestanddelen van suiker. Deze neerslag zou ook rivieren rood hebben gekleurd. Onder invloed van Venus zou de om wenteling van de aarde om de zon vol gens de '.heorie van Velikofsky tijdelijk zijn onderbroken. Zo ..stond de zon stil op het woord van Josua'. Ook spreekt het bijbelverhaal van £.e- nen, die op de dag vao het gebed van Josua uit de hemel gevallen zijn. Dat waren me'.eoorstenen volgens Velikofs ky. GEEN KOMEET. Een interessante theorie, maar een Collega van dr Velikofsky, dr C. C. Wylie, sterrenkundige van de staats universiteit in Iowa. gelooft er nië:s van. Om te beginnen is Venus volgens hem vroeger nooit een komeë; geweest want Venus is op het ogenblik een vast lichaam .bijna even zwaar als de aarde en zonder &aart. De veronderstelling .zegt dr Wylie. dat de staart van een komeë; een rood achtige neerslag van kleurstof of van manna zou kunnen veroorzaken, is nie'; aannemelijk. Als de staart van een ko meet de aarde passeert, heeft di'; onge veer evenveel effect als het passeren van een schaduw. Die staart is name lijk onJenkbaar ijl. En op de dag van het gebed van Jo sua zijn er geen meteoorstenen uit de hemel gevallen, zegt dr Wylie. Hë; bij belverhaal spreekt van hagelstenen en de geleerden kennen geen enkel geval van meteoorstenen, die mensen of die ren hebben verwond. Terwijl hë; in In dia wel is voorgekomen, dat als gevolg van een enkele hagelbui meer dan twee honderd mensen om het leven kwamen. ANDERE VERKLARINGEN. En dan dat geval van de zon. die stil stond op het gebed van Josua. Naar dr Wylie beweert, zijn daar op zijn minst vier verklaringen voor moge lijk. Ten eerste: de hele geschiedenis is slechts dichterlijke fantasie van de bijbelschrijver. Ten tweede: er is in de betreffende passage 'n belangrijk woord verkeerd vertaald. Ten derde: de pas sage in kwestie be';ekent, dat aan de mannen van Josua de kracht werd ver leend om in een middag te volbrengen wat als regel een volle dag eist. En ton vierde: zelfs als men aan een won der gelooft, zijn er gemakkelijker manie ren om de indruk te vestigen, dat de zon stil S;aat. Zo hadden bijvoorbeeld de stralen van de zon door een wonder baarlijke breking op het leger van Jo sua gericht kunnen zijn. wlaardoor op dat kleine gebied, waar zijn mannen zich be- onden, de zon leek S:il te staan. Een paar dagen geleden is er be kend gemaakt dat een Parijse dokten een middel had ontdekt, waarmee hij dronkaards kon genezen. Nu zit zijn wachtkamer van vroeg tot laat vol met lieden die bekeerd wensen te worden. Hij werkt in de voorstad Viileneuves-St. Georges en heet dr. Gamard. Hij begon jaren geleden met proe ven te nemen op konijnen. Hjj voerde hen slokjes whiskey en wanneer ze dan dronken rondhuppelden, gaf hij hun een injectie met zijn nieuwe serum. In 1948 nam hij voor het eerst proe ven op mensen. Een van hen was 'n habituele dronkaard. Na de injectie had de man nog maar zin in één glas in plaats van de tien, die hij anders dronk. En na de tweede injectie lustte hij helemaal geen alcohol meer. Een monteur in een garage, die vroeger bekend stond als een onver zadigbare drinker, kreeg ook een in jectie van dr. Gamard. Een poosje later kwam er een klant die zijn auto even wilde laten nakijken. HjJ ging ondertussen ergens een borrel drinken. Toen hij terugkwam, viel de monteur bijna flauw. Hij kon zelfs de geur van jenever niet meer ver dragen niet eens nit de mond van een ander. Nog een voorbeeld: Een tandarts verloor zijn patiënten' omdat zijn handen -altijd zo onaangenaam tril den, wanneer hij aan het werk was. Hij kreeg van dr. Gamard een injec tie en kon geen druppel alcohol meer over zijn lippen krijgen. Hij gooide een stel flessen met absinth weg en zei: „Niets voor mij. Ik zou niet we ten wat ik er nog mee zou moeten doen. Mijn practijk neemt van dag tot dag toe". Gij zegt: verbiedt de wet het niet. Wie zal het mij verbieden? Bedenk: wat niet de wet verbiedt. Dat moest Uw eer verbieden. Het geld m'n vrinden is Gelijk een oceaan, Waarin veel schepen: „Recht" En „Eer" te gronde gaan. DINSDAG 6 JUNI 1950 Hilversum I KRO 7.00 en 800 Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Strijkkwartet, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Gram., 12.00 Po litiekapel, 12.33 Minnestrelen, 13.00 Nws, 13.20 Orkest zonder naam, 14.00 Vioolrecital, 14.30 Beethoven-concert, 15.00 Schoolradio, 15.30 Operettemuz., 16.00 Voor de zieken, 17.0 0 Jeugduit zending, 17.45 Amusementsorkest, 18.20 Sportpraatje. RVU: 18.30 Causerie. KRO: 19.00 en 20.00 Nws, 19.25 Dit is leven, 20.12 -Musica sacra, 21.35 Ka merorkest, 22.10 Bachcyclus, 23.00 Nws 23.15 Strijkkwintet. Hilversum 13 AVRO: 7.00 en 8.00 Nws, 9.00 Klassieke muziek, 9.30 Au bade, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Ar beidsvitaminen, 11.00 Zangrecital, 11.30 Voor de zieken, 12.00 Zuid-Ameri kaans orkest, 12.40 Pianospel 13 00 Nws, 13.25 Harmonetto, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Radio-matinée, 16.30 Jeugduitzending. 17.30 Gram., 18.00 Nws, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Holland-Festival, 19.30 Toneelbeschou wing, 20.00 Nws. 20.15 Operaconcert, 21.00 Hoorspel. 21.20 Uit het rijk van de melodie. 22.15 Kamerkoor en -ork., 23.00 Nws, 23.15 Bach-programma. EN DE STAD VAN IVOOR 9 Kappie liep mé; de meester naar de verschansing toe. en ook hij zag de vage omtrekken van de maat op de kist ziften. Wat verbeeldt die klont zich eigen lijk!' zei Kappie woedend togen de meester. „Dat ik met hangende pootjes naar hem toe zal gaan, ora hem to vra gen of hij alsjeblieft terug wil komen7 Van m'n leven niet. Hij kan bij mij ko men, of hij kan wegblijven! Vertel hem da'; maar! En gauw, want dadelijk ver trekken we! De meester 1 olde de loopplank af en liep naar de maat toe. „Kappie zegt. daft je bij hem moet komen, en als je niet wil;, dat je weg moet blijven. En gauw want dadelijk vertrekken we! „O, zei hij dat?" vroeg de m3at. „Is het heus waar, da'; hij zei dat ik bij h?ra moest komen? Vanmiddag zei hij dat hij me nooit weer wilde zien! Wat moe; ik nu doen?" „Gaan natuurlijk!* zei >de meester. „Het is toch ook veel beter, dat jij mee gaat, dan die opgeb'azen bediende? Toe, schiet op, kerel!" De maa', slikte eens een paar keer. en stond toen langzaam op. Twijfelend beklom hij de loopplank van de Kraak en klopte toen met een slappe vinger op Kappies deur. „Binnen!" riep Kappie bars, waarop de maat bijna door zijn knieën heen rak te. Met een vuurrood hoofd en z'n Zuid wester in zijn hand ging hij naar binnen en bleef met neergeslagen ogën voor Kappie staan. ,,Wa'; is er klont?" vroeg Kappie. „Ik. eh ikke... eh.ahum... ikke wilde vragen, of ik... eh... ik weer mee zou mogen varen!' bracht de maat er met moeite uit. torwijl hij de zuid wester snel tussen zijn vingers rond draaide. „Voor" de laa';ste keer!" zei Kappie „Wanneer er weer zoiets gebeurt, is het helemaal uit, begrepen? Hei noodloi van ..Het zijn alle documenten die Juf frouw Murner tot erfgename van haar vader bestempelen. U weet dat de oude heer Murner tijdens de over tocht is gestorven en dat zijn dochter een wissel van 160 pond sterling op Poole en Gibbons had?" ,,Ja, dat herinner ik me." ,,Nu kan zij het geld innen. Ik heb hier alle papieren. Ik had niet ge dacht dat men mij deze zo vlug zou kunnen sturen. Ik neem aan dat Poo le en Gibbons nu wel geen bezwaar meer zullen hebben om het geld uit te betalen." „Jammer genoeg heeft juffrouw Murner daaraan op het ogenblik niet veel, evenmin als aan de credietbrief die de jonge van Waeli voor haar heeft gestuurd. Fort Pitt is ver weg en bovendienonbereikbaar." „Herinner me daar niet aan" zei- de Collin. „Wat denkt u. zou men het fort kunnen ontzetten.? ontweek Pepperill de vraag. „Is er wel iemand die dienaangaande voor spellingen kan wagen? Als u de mo gelijkheid van insluiting van Fort Pitt door de Indianen een week gele den geopperd zou hebben, had ieder een u uitgelachen, ja misschien had men u wei in de gevangenis gewor pen." Collin keek bedrukt naar de grond zo bedrukt zelfs, dat Pepperill meen de hem een beetje te moeten opbeu ren. „In uw plaats zou ik me voorlopig maar geen zorgen maken. U hebt weinig kunnen doen en dat zal de jon ge van Waell ook wel inzien, als u eens rustig met hem spreekt. Boven dienwie weet of hij wel komt7 Neen, ik zou me voorlopig maar niet het hoofd breken over uw geringe verantwoordelijkheid iu deze kwestie Eu wat Fort Pitt betreft, de Indianen mogen het dan al ingesloten hebben, ze zullen er zich wel voor hoeden „Daarvan heb ik geen verstan-l" het te bestormen. Tegen kanonnen en geweren kunnen zij toch niet op." Reeds vele dagen zweeg het ge schut van Fort Pitt. De vier kanon nen. opgesteld in de vier hoeken, zw gen even hardnekkig als de batterij, die dagen lang opgesteld in de ruimte voor het fort de Indiauen op een eerbiedige afstand had gehou den. Het verstommen van de kanonnen betekende echter allerminst een o- verwinning. Neen. het kruit was op. Eu nu was Fort Pitt ai twee weken lang van de buitenwereld afgesloten. De opstandige Indianenstammen la gen in een wijde kring rond het bol werk. na eerst de Ohio overgestoken to zijn. Pontiac, de aanvoerder had blijk gegeven van ware veldheerstalenten en de troepen, die tot nu toe in het Fort gelegerd waren, hadden zich slechts op het nippertje terug kunnen trekken. Nauwelijks waren zij iu de laatste bescherming teruggekeerd, of de wachtposten meldden dat overal hoog de vlammen oplaaiden. Elke nieuwe brand betekende een in de as gelegde farm. Och. aanvankelijk zag men de toe stand niet zo ernstig in Binnen en kele dagen immers rekende men op de aankomst van hulptroepen, die de Indianen een gevoelig lesje zoudeu geven Men had echter buiten bel door zicht van Pontiac gerekend. Een week nadat de ring rond het Fort gesloten was. meldde een der uitkijk posten datde Roodhuiden de prairie in brand gestoken hadden. En dat bericht maakte een verpletterende indruk, omdat men begreep hoe moei lijk het zou zijn voor de hulptroei»en zich tijdig een weg naar Fort Pilt te banen. En nu was de belegering al sinds twee weken een feit. In het Fort was niet alleen gebrek aan munitie voo" de kanonnen doch ook aan kruit voor voor de geweren en aan kogels was een nijpend gebrek. Beter was het intussen met de vo?d selvoorraden gesteld. De gevluchte kolonisten hadden veel vee en voor raden tarwe en mais meegevoerd en ook de voorraden vande Ohio Com pagnie waren nog op tijd binnen het Fort ondergebracht. Daarentegen kampte men met een gebrek aan ruimte. Het Fort, dat ?e- woonlijk slechts aan een paar hon derd soldaten onderdak, bood. her bergde nu meer dan duizend mensen. Soldaten, kolonisten, vrouwen en kin deren. De vrouwen waren ondergebracht in de blokhutten, waarin anders de soldaten verbleven. De mannen kam peerden iu teuten.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3