0e <C Iktnaankr N.-HOLLANDSE PERS 1945 Belgische katholieken behaalden kleinst mogelijke meerderheid Nieuws „Le Peuple": Winst voor partij, die ,neen" durfde zeggen Truman trekt zijn beurs RUIM 3 MILLIARD DOLLARS TER VERSTERKING VAN DE VRIJHEID Opgelost ZESDE JAARGANG NUMMER 27 1 WOENSDAG 7 JUNI 1999 Uitgave Stichting JD« VHM AlkMuto»} Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alknav Abonnementen f 0.30 per week t L25 per/ maand f 3.65 per kwart, bi} vooruitbet.1» Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten, 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting 1 Officieuze uiislaq Zal C.V.P. homogene regering vormen De officieuze volledig uitslagen van de Kamerverkiezingen voor bet gehele rijk zijn als volgt: Socialisten 75 winst 9, communisten 6 verlies 6, CYP 107 winst 2 Liberalen 2f' verlies 9, Kartel Soc. en Lib. 4 winst 4. De volledige uitslagen voor het rijk van de Senaatsverkiezingen luiden: socialisten 37 winst 4, sommunisten 3 verlies 2 CVP 54 (status quo) libe ralen 10 verlies 4, kartel 2 verlies 2 van dag lot dag DE CARNEGIE-STICHTING te Den Haag heeft de „Wateler-vredesprijs" voor 1948 toegekend aan de Wereld raad der Kerken op grond van ver diensten van deze organisatie om door nauwer contact der kerken het vredeswerk te bevorderen. De vredesprijs voor 1949 werd toe ge end aan de Academie voor Inte "- nationaal Recht te Den Haag wegens de dienstel. door deze instelling aan de zaak des vredes bewezen door haa. werkzaamheid op de grondslag van int. samenwerking in het belang van de ontwikkeling van het interna tionale recht en van de rechtsgedach- te als richtsnoer voor de Statenge meenschap. PAUS PIUS XII heeft gisteren het gewelf onder de basiliek van de Sint Pieter opengesteld waar naar ver luidt na 10 jaar opgravingswerk het graf van Apostel Petrus te voarschijn gekomen is. De besloten plechtigheid wa tot op het laatste ogenblik ge heim gehouden. TWEE ZONDAGSBLADEN in de VS hebben dit keer een buitengewone om vang. De Kansas City Star ver scheen ter herdenking van het 100- jarig bestaan der stad met 252 blad zijden. Eén exemplaar weegt 1,7 kg. Deze editie heeft 773 ton papier ge kost. De eerste editl* van de thans samon gesmolten Zondagsbladen Atlanla Jou.naal en Constitution verscheen met 240 bladz'fden. Eén exemplaar weegt 1,1 kg. HEDEN ZAL een begin worden ge maakt met de berechting van 95 Ja panners, die beschuldigd worden van moorden op en wreedheden jegens v,.fti~onen. On der hen bevind zich 'n luit-generaal. i"",T INGANG van 1 Juli zal de stichting voor de landbouw een dage lijks agrarisch nieuwsbulletin over beide zenders Hilversum uitzenden. Dit bulletin zal voornamelijk markt en beursberichten bevatten. De uit zendingen worden gehouden van 20 minuten voor 7 tot kwart voor 7 des morgens. VAN EEN fiets, die aan de Franse laan te Rotterdam stond, werd Za terdagmiddag een actetas gestolen In boudEindexamenwerk van een HBS, dat de eigenaar van de fiets, een leraar, in de tas had. DE BRITSE Burma Oii Company heeft olie aangetroffen in het gebied van Barsilia, op 160 km. afstand van deze stad. Naar vernomen wordt 18 de olie aangeboord op een diepte van 1800 meter. De boorwerkzaamhéden worden nu voortgezet om te onderzoeken of pro ductie op commerciële schaal moge lijk is. Het is voor het eerst dat in dit gebied olie is gevonden. DE VOORZITTER van de raad van beheer en een vice-president van de Chase National Bank in New Yaik 'zijn dezer dagen te Madrid aangeko men. waar zij naar men veronder stelt, waarschijnlijk besprekingen zullen voeren over de mogelijkheid van de verstrekking van een lening van 25 millioen dollars aan Spanje tegen gouddekking. re gen oF \zannnsnhijn Over het algeméén vrij zonnig weer met vanmiddag kans op onweer. Aan yankelijk zwakke tot matige Oostelijke wind, later veranderlijke wind. Onge- yee. dezelfde temperatuur als vandaag. De VCP heeft thans met 107 zetels een absolute meerderheid van twee zetels in de Kamer van Volksverte genwoordigers. In de vorige Kamer had zij 105 zetels. Wat de rechtstreeks gekozenen voor de Senaat betreft, heeft de CVP eveneens een meerder heid van twee zetels, doch om zich een goed beeld te kunnen vormen van de juiste samenstelling van de Senaat, zal men moeten afwachten hoe de samenstelling der 46 prov. senatoren en der 23 gecoöpteerde se natoren is. In politieke kringen is men van oordeel dat de CVP in ieder geval in de Senaat een meerderheid van één zetel zal hebben. De definitieve samenstelling hie*- van zal eerst over een tiental dagen bekend zijn: Sommige politieke waarnemers ge ven als de waarschijnlijke verdeling der zetels in de Kamer de volgende cijfers: Katholieken 108 (winst 4) socialis ten 70 (winst 4) Liberalen 25 (verlies 4) communisten 9( verlies 3). In CVP-kringen wordt vernomen, dat het nationale bestuur van deze partij besloten heeft geen voorstellen te doen aan de liberale partij om een katholiek-liberale regering te vor men, die zich tot eerste taak zou stel len koning Leopold naar België te doen terugkeren. De vraag die men zich thans in po litieke kringen stelt is, of het resul taat der verkiezingen de mogelijk heid zal scheppen, de koningskwestie gemakkelijker op te lossen. De ver klaring van minister de Vleeshau- wer, dat het land thans door een en kele partij geregeerd kan worden, wordt zo uitgelegd, dat de CVP voor nemens is een homogeen-katholieke regering te vormen om met behulp van de meerderheid, die zij in Kamel en Senaat zal bezitten, de wet op het regentschap af te schaffen en de ko ning naar België terug te brengen. Men wijst er in dit verband op, dat ook de vorst slechts in uiterste nood. zaak zou hesluiten als koning van 'n partij, die slechts een absolute meer derheid van enkele stemmen in Ka mer en Senaat zou hebben, naar Bel gië terug te keren. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen BureauRidderstraat, hoek Oudegracht Tel. K Persstemmen uii België n' De verkiezingen zijn in alle Belgi sche bladen hc. onderwerp van veel commentaar. Le Peuple schrijft: ,,In geheel het land heeft de enige partij die dui delijk ..neen" heeft durven zeggen namelijk de socialistische partij, vooruitgang geboekt. Te Brussel en in Wallonië is die vooruitgang wer kelijk indrukwekkend. De CVP heeft de vruchten geplukt van haar samen gaan met de Vlaamse concentratie, doch ten opzichte van de uitslagen van de volksraadpleging wijst de verkiezing van 4 Juni op een sterke achteruitgang van de partij des ko- nings. De liberalen betalen het gelag van de verkiezingen, wat wellicht on rechtvaardig is, doch het kiezerscorps aanvaardt geen dubbelzinnige posi ties: de liberale partij heeft zich al te zeer tegemoetkomend getoond in zake het beginsel van de volksraad pleging. De wijsten onder haar lei ders hadden zich daarvan rekening gegeven, doch al te laat Wat de com munisten betreft, die zijn door bet algemeen stemrecht teruggebracht op het juisre peil. waarop zij ia het land werkelijk recht hebben: Zij vor men nog slechts een machteloos groepje in dienst van het buitenland" ,,Met betrekking tot onze partij kan worden gezegd, zo vervolgt het blad, dat na een verkiezing, die haar beloning heeft gebracht voor haar krachtige verdediging van de rech ten van de minderheid en van de eer bied van een door de koning met voeten getreden grondwet, de CVP geenszins mag verwachten haar op sleeptouw te kunnen nemen". „Indien de koning aanvaardt door een enkele partij op de troon te wor der. geroepen, dan zal het nieuwe par lement niet langer leven, dan het vo rlge. zo besluit het socialistische or gaan" Volgens La Nation Beige is de libe rale achteruitgang het gevolg van de weg die de koningskwestie had ge nomen. terwijl de totstandkoming van SUKARNO „Nieuw Guinea nooit communistisch" In een interview heeft president Su karno er op aangedrongen, dat Aus tralië meer zal doen dan alleen maar een afwachtende houding aannemen met betrekking tot het bijleggen van het geschil over de westelijke helft van Nieuw Gui.iea. Hij zeide daarbij voorts, dat „wij Australië en de ove rige wereld de verzekering kunnen geven dat, als wij de souvereiniteit over dat gebied verkrijgen, het niet communistisch worden zal". „De Indonesische souvereiniteit o- ver West Nieuw Guinea zon geen verzwakking betekenen van de posi tie van Australië, gezien van een de- fcnsiei-oogpunt. Indonesië in Nieuw Guinea zou voor Australië eerder 'n vriend naast de deur ziju dan een arg wanende buur". Koninginneharing aangeboden Gistermorgen werd door de opper- rijkskeurmeester de heer W. Don uit de aangebrachte lading van de VI 61 ,,Jo",, schipper J. Rog, van de re derij C. van Toor Hzn. haring ge keurd, geschikt voor aanbieding aan H.M. de koningin. De haring is gis termiddag in de met vlaggen versier de auto en verpakt in oranje vaatjes ten paleize Soestdijk aangeboden. De VL 61 heeft vorig jaar de bedrijfswim pel verdiend voor de best verzorgde baring. kartels in twee provincie haar weinig baat heeft gebracht. Zo schrijft „La Libre Belgique" de liberale achteruitgang toe aan de steun die deze partij al te lang aan de politiek der Marxisten heeft ver leend. zowel op constitutioneel als op philosophisch gebied". Het blad wijst er op dat door de socialistische vooruitgang de kiezers in de twee voornaamste kampen zijn ondergebracht. In verband met de volstrekte meer derheid, waarvan de CVP haast ver zekerd is, zegt het blad: „Een grote toekomst, die tal van verauwoorde- lijkheden inhoudt, opent zich voor de ze partij. Zij zal de grondwettelijk heid dienen te herstellen door de ko ning snel op de troon te brengen. Ook in de overheidsdiensten on ia d" schatkist moot orde worden ge bracht. Moet de CVP in staat gesteld worden te bewijzen dat zij enkel het openbaar belang nastreeft, en dat de nodige gematigheid de krachtdadig heid niet uitsluit". Dr. Drees sprak voor Radio Bremen In het kader van de Europese ge dachte heeft radio-Bremen een Ne derlandse week georganiseerd en heeft de Nederlandse min.-pres. dr. Drees, voor die zender een rede in de Duitse taal gehouden. Hij zette daar in de behoefte van Europa aan gro tere eenheid uiteen. Het gaat, zeide h'.j, om een samenwerking tussen volken, die nog weinige jaren geleden uiterst verbitterd tegenover elkander stonden. Europa zou ten onder gaan als het niet zijn kracht en zelfbe wustzijn zou herwinnen. Met zijn zich steeds krachtig vernieuwende bescha ving ban Europa voor de wereld van grote betekenis zijn. Europa kan zich onder de huidige wereldverhoudingen niet handhaven als het in zichzelf verdeeld is en ook niet onder een die tatuur, welke de geestelijke vrijheid er het eigen nationale karakter der volken geweld aandoet. Er moet een Europa opgebouwd worden van vrije maar nauwsamenwerkende vofken, een Europa, waarin de basis- indu strieën .de zeehavens, de belangrij kt rivieren en kanalen, de spoorweg netten, als één geheel worden gezien en waarin het gemakkelijker wordt arbeid en productiemiddelen daar in te zetten, waar men er het meest behoefte aan heeft. Helaas, ging minister Drees ver der - bunnen wij voorlopig niet ver wachten, dat d'c voor ons gehele we relddeel mogelijk zal zijn. Het is echter reeds van grote waarde wan neer allereers West-Europa gezond, sterk en eendrachtig wordt en tot wel vaart komt. In Nederland is het be wustzijn levendig, dat in beider be lang een nauwe samenwerking tus sen West-Duitsland en Nederland ge boden is. Minister Drees wees erop, dat de herinnering aan de oorlog en do bezetting dieper littekens bij de Nederlanders heeft achtergelaten. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat een vrij en democratisch Duitsland ziju plaats zou verkrijgen in een in vrijheid samenwerkend Europa. •IJ HF.T ZWEMMER VERDRONKEN De 20-jarige wasserijknecht C. P. Jansen gewoond hebbend in 't R.K. Jehuis voor Werkende Jongens aan Be Mauritsweg is bij het zwemmen dii de Schie verdronken. De man. die Ion zwemmne. heeft vermoedelijk 'n (hartverlamming gekregen. Na en- :Kele uren djeggen is het stoffelijk overschot door de politie gevonden. President Tm man heeft gisteren hef. wetsontwerp getekend, waarin 'n bedrag van 3.121.450.000 dollar wordt uitgetrokken voor 5 programma's van Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. In het bedrag zijn de gelden voor het derde jaar van de Marsliallhnlp aan Europa en een fonds van 35 millioen dollar ter besfrijding van de eerste kosten van de uitvoering van punt 4 van Truinans programma voor het verlenen van technische hulp aan economisch onontwikkelde gebieden, inbegre pen. De president verklaarde dat het westontwerp. dat door hem op een plechtigheid in het Witte Huis werd getekend, 'n aanzienlijke bijdrage is voor het in stand honden van vrede en vrijheid in de wereld". „Deze wet aldus Truman. „is een nieuwe bij drage aan een breed opgezette, ty pisch Amerikaanse onderneming, welke beoogt het ontstaan van een vrije en welvarende wereld te bevor deren. President Truman verklaarde voor al ingenomen te zijn met het uittrek ken van 25 millioen dollar voor het verlenen van technische hulp aan e- conomisch onontwikkeld© gebieden. ,.Dit, zeide hij „is een belangrijke maatregel ter versterking van de vrij heid, die ertoe zal bijdragen het coinmmiistische imperialisme te ver slaan". De president sprak de hoop uit dat het congres spoedig zijn goedkeuring zou hechten aan een aanvullend wets ontwerp, waarin de Amerikaanse re gering wordt gemaclitig het particu liere kapitaal aan t© moedigen tot beleggingen in de onontwikkelde ge bieden. Voor het derde jaar van de Mars- Ambassadeur LAMPING naar Djakarta Naar aanleiding van een bericht in een der dagbladen dat als opvolger van dr. H. M. Hirschfeld tot Hoge Commissaris van Nederland in Indo uesië genoemd wordt de heer A. Th. Lamping, buitengewoon gevolmach tigd ambassadeur in India, vernemen wij van bevoegd© zijde dat ten aan zien van de opvolging van dr. llirsch feld (die zich bereid heeft verklaard tot 1 Augustus zijn functie te blijven vervullen), dat de besprekingen nog gaande zijn. Wel kan worden medege deeld, dat de heer Lamping binnen kort naar Nederland zal komen voor mondeling contact met de Nederland se regering. hallhulp aan Europa is 'n bedrag van 2S50 millioen dollar uitgetrokken 119 Millioen dollar is bestemd voor de vrije volken van Korea, Zuid-Oost- Azië en het niet-communistische ge deelte van China, 27.350.000 dollar voor hulpverlening aan de Arabische v'uehtelingen uit Palestina en 25 millioen dollar voor het fonds der Verenigde Naties voor het welzijn van het kind. President Truman besloot met de woorden: ..Het Europese herstelpro gramma heeft in de eerste twee jaar grote vorderingen gemaakt. Ik ver trouw erop dat het derde jaar steeds toenemende samenwerking tussen de landen, die Marshallhulp ontvangen, te 2ien zal geven, waardoor deze sta ten dichter bij di dag zulen worden gebracht, waarop zij naar eigen ver mogen kunnen bijdragen r.an de eco nomische ontwikkeling van alle vrije landen." JAPANSE REGERING WIL DE COM MENISTEN BOTEN DE WET STELLEN De Japanse proc.-generaal heeft meegedeeld, dat de regering besloten heeft binnenkort een wetsontwerp in te dienen tot het buiten de wet stel len van de communistische partij en de communisten in het algemeen. Intussen zal de regering gebruik maken van de bestaande noodwetten VELDMAARSCHALK SLIM IN EGTPTE Veldmaarschalk Sir William Slim chef van de generale staf van het Britse rijk, die te Cairo ver toeft voor besprekingen over de defensie met E- gypstische autoriteiten, heeft Maan dag een onderhoud gehad met Salah El Din Bey. de Egyptische minister van buitenlandse zaken. „Wij bespra ken de militaire situatie in het mid den Oogten" verklaarde de veldmaar schalk na afloop. ER WAREN 100.000 BADGASTEN IN SCHEVENINGEN Politie vond 296 kinderen Het bezoek aan de badplaats Sche- veningen heeft, hoewel het er eivol was, naar schatting van deskundigen geen nieuwe records opgeleverd. De strandpolitie op het Noorderstrand, stille strand en Kijkduin heeft de han den vol gehad om zoekgeraakte kin deren op te sporen, die tussen de min stens honderduizend badgasten van hun ouders waren afgedwaaild. Op de politieposten was het een gehuil en gezeur van jewelste. 296 hummels en kleuters zijn in de loop van de dag gevonden en hebben nadien bij de po litie gelogeerd totdat zij door ver ontruste vaders en moeders aan het hart konden worden gedrukt. De EHBO-posten hebben in 64 ge vallen hulp verleend. Voor het eerst is Zondag te Hoek van Holland de bereden brigade in gezet bij de surveillance op het strand. Ronddolende kinderen, die vroeger in aantallen van 30 a 40 in bewaring waren, werden nu voor 'n agent op het paard gezet en weldra meldden zich familieleden om het „zwervertje" weer in ontvangst :e nemen. Tomploegen direct aan het werk De Zaterdagmiddag door de heer C. H. W. van den Oever, wethouder van sociale zaken te Den Haag, ge ïnstalleerde Tomploeg I te Kijkduin, had een „goede" start. Zondagmid dag half één werd het 17-jarige rneis je J. H. L. Zandra uit Delft door mid del van een kano ter hoogte van go'f breker 26 gered. Later op de middag werd bij golfbreker 27 de 16-jarige E. Zoethout uit Loosduinen eveneens door een der jatrouillerende kano vaarders veilig op het strand ge bracht. Beiden konden na enige ver zorging in de Tom-loods op eigen ge tegenheid naar huis terugkeren. Door de Tomploeg III werd de 19 jarige W. J. Duifter uit Den. Haag, die hevige kramp in het linkerdij- been had met de Tom gered, Ook werd door een lid van de Tomploeg een onbekend zwemmer ter hoogte van golfbreker 35 door middel van 'n kano naar de kust gebracht. HITTE IN ENGELAND Maandagmo 'gen was door som mige Londenaars de tocht van huis naar het werk vervangen door een tocht van de banken in het park naar het werk, omdat zij de nacht in de open lucht hadden doorgebracht. De afgelopen nacht was de warmste van het jaar. Om 7 uur gistermorgen was de temperatuur al 42 graden. In de badplaatsen in Engeland brachten duizenden de nacht op het strand door. Nieuw onderzoek in zaak-Lages? Mr. Baron van Tuyll van Seroos- kerken, proc-fisc. bij de bijzondere raad van cassatie concludeerde gis termorgen tot vernietiging van de door het Amsterdamse bijzonder hof gewezen sententie in de zaak tegen Willy Paul Franz Lages, de voor malige chef van de Sipo en S.D. In Amsterdam. De proc-fisc. verklaarde dat verschillende ingediende cassa tie-middelen naar zijn oordeel ge grond waren. Hij vroeg verwijzing van deze zaak naar de bijzondere Strafkamer van de Haagse Arron- dissementseechtbank. Do uitspraak is voorlopig bepaald op Woensdag 12 Juli a.s. BEROEP STAFLEIDER NATIONA LE JEUGDSTORM TERWORPEN De bijzondere raad van cassatie heeft gistermorgen overeenkomstig de conclusie van de proc.-fiscaal 't beroep van de 43-jarige Quispel uit Utrecht verworpen. Q. die stafleider van de nationale jeugdstorm is ge weest, behoudt dus de gevangenis straf van 15 jaar, waar toe hij door het Amsterdams bijzonder Hof was veroordeeld. OVERGAVE VAN CHINESE OP STANDELINGEN GEMELD Het communistische Chinese pers bureau meldt, dat 13000 „door de A- merikanen geinspireerde bandieten" in Sinkiang naar het „volksbevrij dingsleger" zijn overgelopen en hun wapens hebben afgegeven. De hoofdmacht van do „banbieten" was practisch geheel vernietgid en de leider had zich in de bergen te ruggetrokken. OPNIEUW heeft het Belgische volk de gang naar de stembus moeten ma ken en als we de berichten mochten geloven, die ditmaal voor de verkie zingen vooral van de zijde van de CVP de wereld zijn ingestuurd: Met de bedoeling de Koningskwestie voor goed de wereld uit te helpen. Gezien de uitslag van het referen dum meende de CVP, dat zij bij nieuwe verkiezingen die over de te rugkeer van de koning zouden moe ten gaan, een flinke meerderheid in de Belgische Tweede Kamer zou be halen. Welnu, als we de uitslag be kijken, kunnen we constateren, dat de CVP inderdaad de meerderheid heeft behaald, zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer, maar dat de meerderheid in de Tweede Kamer van die aard is, dat van een meer derheid nauwelijks kan worden ge sproken. De meerderheid van de En gelse Labourregering is nog groter. En ook daar kan men wekelijks zien, hoeveel moeite het de regering kost, om stand te houden tegen de storm aanvallen van de conservatieven. Zal het in België beter gaan? On der de indruk van de binnenkomen de cijfers, die eerst voor de CVP gunstiger leken, verklaarden Katho lieke politici, dat de Koning voor de eerste Juli in het land terug zou zijn als koning. Of het ook werkelijkheid zal worden, is voor ons een open vraag. We geven toe, dat de CVP op volkomen democratische wijze door middel van haar meerderheid in het Parlement de koning in al zijn waar digheid za] kunnen herstellen. En als democraten zouden de andere partij en zich daar bij hebben neer te le* gen. Dat is theorie. Maar hoe is de praktijk? Zal een zo belangrijk deel van het volk, dat onverzoenlijk staat tegen de figuur van koning Leopold zijn terugkeer zonder meer slikken? Of zal Leopold in wezen niet anders zijn dan koning van de Katholieke Belgen? Er is van de zijde der CVP met nadruk verklaard, dat de koning bij zijn terugkeer koning van Belgen zal zijn. Een dergelijke ver klaring is weinig anders dan de uit drukking van een vurig begeerde wens. Of die wens werkelijkheid zal worden, hangt niet af van de vraag of een bepaalde groep in het Parle ment over een toevallige meerderheid beschikt van twee zetels. Daarvoor is die meerderheid te weinig overtui gend. Wij geloven dan ook niet. dat de Belgische koningskwestie opgelost is. Veel zal daarbij afhangen van de hou ding van de Belgische socialisten, die in wezen als overwinnaars uit de strijd zijn gekomen en die hun in vloed in de beide parlementen aar.- zienliik zagen versterkt. Het is intussen voor de Belgen, maar ook voor ons als partners i" dr. Benelux te wensen, dat er een e A* komt aan het gesol met een monarch, zoals we dat nu enkele jaren hebben gezien. Niet omdat het ons zou uit maken of Leopold of BoudewV'n aan het bewind komt. Daarvoor is de po sitie van een vorst in een democra tisch geregeerd land te gering. Daar voor betekenen ze in wezen te wei nig. Maar wel omdat geen der part ners in de Benelux er belang bi} heeft, dat er tussen de twee groot ste partijen van onze Zuiderburen *o blijvende verwijdering zou ontstaan. Men zal in België moeten begrijpen, dat regeren zonder socialisten verho ging van de binnenlandse onrust be tekent. En daar spint sflechts één sroming zijde bij. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1