Sabinc Huurt KAP P IE Wichelroede en geneeskunde Grote voorzichtigheid aanbevolen N' Een taal Mocht Dr.Sander zijn patiënt doden Hef is zeer moeilijk uit te maken waf werkelijk ongeneeslijk is Hieuwe proefv'uchlen van de cornet Fransen volgen Hollands voorbeeld op grote schaal na ONZE OUDSTE EN JONGSTE •4C Het noodlot van JOG ALTIJD schijnen er mensen te zijn, die beweren, dat het werken met de wichelroede zo onge> Teer gelijk staat met toverij ot het knoeien met koffiedik. Natnnrljjk, 'n beetje geheimzinnigheid komt er wel bij, doch de verschijnselen zijn toch goeddeels te verklaren en bij nader Inzien lang niet zo vreemd, als het op het eerste gezicht Lijkt. De wichelroede is enige tijd gele den weer „in opspraak" gekomen door het gebeurde in een sigarenfa briek in Veenendaal, waar een aan tal arbeiders in meer dan normale omvang klaagde over ziek te ver schijn eelen. Een onderzoek met de wichel roede wees uit, dat er magnetische aardstralen dwars door de fabriek liepen. De arbeiders werden ver plaatst en de ziekteverschijnselen verdwenen geleidelijk. Nu is dat op zichzelf niets nieuws. Al jaren geleden heeft het wlchelroe de-onderzoek uitgewezen, dat aard- stralen en ziekten met elkaar verband houden en dat het bijv. van het grootste belang is dat men let „op de plaats waar men slaapt". Staat 't bed op een plaats, waar aardstralen een kans krijgen, dan kunt ge er wel van op aan. dat stoornissen in de gezond beid zich gaan voodoen. Hoe is dat alles mogelijk? Daarvoor moeten we even terug naar het be gin. Eerst dus de vraag: wat is een wichelroede? Het is een gaffelvormi ge tak, meestal van hazelaar (van ouds staat de hazelaar in de reuk van heiligheid en men heeft zelfs op gemerkt, dat deze boom nimmer door bliksem wordt getroffen), waarmee men wateraderen onder de grond kan opsporen. Niet iedereen „kan" dat; men moet daarvoor een bepaalde aanleg heb ben. De roedeloper houdt het gaffel vormige takje in de handen en als hij boven een plek komt, waar wa ter onder de grond zit, „slaat het takje door". Water zoeken In het begin van de vorige eeuw heeft een zekere von Bulöw, stichter van de sterrenwacht bij Kiel, met de wichelroede niet minder dan 10 plaat sen aangewezen, waar water onder de grond zat en bij proefboringen blr-ek dat inderdaad juist te zijn. Niet minder interessant waren de proeven van een zekere Franzius, die in 1906 proeven nam bij Chamonix in Savoye De wicrelroede sloeg duidelijk door boven plaatsen, waaronder de rivier de Ame stroomt. Hoe ontstaan nu de aardstralen? Afdoende verklaring daarvoor is nog Uit de mond van taalgeleerden en anderen hoort men zeer vaak de vol gende tegenwerping: zelfs ais alle be woners der wereld één zelfde taal zouden leren, zou de eenheid spoedig verdwijnen en verschillende talen zou <ien verschijnen evenals de Romaanse talen voortgebracht werden tengevol ge van de splitsing der Latijnse taal. Tegen deze opwerping hebben wij twee critische opmerkingen: op de eerste plaats is het taalhistorisch ar gument niet juist; en ten tweede zelfs als het zo was, moest dit ons niet weerhouden te werken voor een in ternationale taal. Het is alleszins waar, dat de ge schiedenis der talen vaak een neiging toont tot differentiatie: het is bekend dat de meeste Europese talen afkom stig zijn van één en dezelfde taal. Maar de neiging tot differentiatie is geenszins onvermijdelijk. Diegenen, die menen, dat een taal overal en al tijd moet uiteenvallen in een aantal dialecten, vergeten de belangrijkste wet in de levensleer der talen, name lijk, dat voortdurend onderling ver keer eenheid van taal schept, zelfs daar, waar zij niet bestond en dat 't ophouden van onderling verkeer taal verschillen voortbrengt, waar tevoren eenneid was. DONDERDAG 8 JUNI 1950 Hilversum I KRO: 7.00 en 8.00 Nws, 8.30 Hoogmis. NCRV: 10.00 Gr.- muz. en Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken, 11.45 Orgelspel,12.00 Lunchconcert, 13.00 Nws, 13.20 Zang recital. NCRV: 14.00 30 jaar Ned. Chr. Vrouwenbond, 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Vocaal kwartet, 16.00 Bijbelle zing, 17.00 Jeugduitzending, 17.30 Twentse uitzending, 18.00 Promenade orkest, 18.40 Leger des Heils, 19.00 en 20.00 Nws, 20.05 Plaatvaria, 21.00 Mannenkoor, 21.15 Klankbeeld, 21.50 Zang recital, 22.15 De vaart der vol keren, 23.00 Nws, 23.15 Vioolduo. Hilversum n AVRO: 7.00 en 8.00 Nws, 9.00 Ochtendconcert, 9.30 Croon Crew, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Ar beidsvitaminen, 11.00 Pianorecital, 11.30 Gram., 12.00 Les gar3 de Paris, 12.38 Pianospel, 13.00 Nws, 13.15 Ork. Hugo de Groot, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Zangrecital. 15.00 Voor I zieken en gezonden, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Jeugduitzending, 17.50 en 18.15 The Skymasters, 18.00 Nws, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Voetbalre portage ZwedenNederland door Aad van Leeuwen, 21.00 Nws, 21.05 Symph concert, 22.10 De stenen spreken, 22.30 Ensemble Roth, 23.00 Nws, 23.15 Sport 1 niet gevonden, doch een der meest aanneembare veronderstellingen is wel, dat het stromende water door schuring electriciteit opwekt. Alleen bij uiterst gevoelige personen slaat, bij nadering van zulk een electrisch veld, de wichelroede door. Dat deze aardstralen soms zéér sterk zijn, hebben de onderzoekingen bewezen van de wichelroede-autori teit Gustav Freiherr von Pohl. Deze kwam tot de conclusie, dat door dik ke ertslagen heen de stralen hun wer king doen gevoelen en met een bal lon op 1400 meter hoogte zwevend be merkte hij nog zelfs daar hun invloed Hiermede zijn wij direct midden in het vraagstuk beland van het verband tussen ziekte en aardstralen. Dit is namelijk onmiskenbaar. Een wichel roedeloper legde zijn bevindingen op di gebied als volgt vast: „Ik ben er vast van overtuigd, dat minstens 90 pet der rheumatiekgevallen door wa teraders wordt veroorzaakt. Tal van rheumatieklijders heb ik onderzocht. Onder hun slaapplaatsen vond ik steeds wateraders. Kinderen die bo ven een sterke ader slapen lijden aan bedwateren, exzeem, angstige dromen slapeloosheid, etc.". Zieken genezen. Men hoort wel eens beweren, dat de aardstralen kanker verwekken. Met stelligheid is dit niet te zeggen. Vermoedelijk echter is het zo, dat de aardstralen op de duur de menselijke constitutie verzwakken, waardoor de vatbaarheid voor allerlei ziekten wordt verhoogd. Von Pohl is op dit punt zeer positief.Deze beweert in 1929 in het Beierse stadje Vilsbi- burg 54 plaatsen te hebben aangege ven, waar bedden hadden gestaan, waarin aan kanker lijdende personen waren gestorven. Onder die bedden liep steeds een waterader. De bekende Nederlandse wichelroe deloper J. Mieremet heeft een huis te Voorburg onderzocht. Er stonden twee bedden, die door aardstraling werden beinvloed. Beide personen, die er in sliepen, waren lijdend. De een aan rheumatische pijnen, de ander aan hardnekkige lendenpijn. Laatstge noemde bleek te slapen precies op de kruising van wateraders. De bezwa ren waren spoedig verdwenen na het verplaatsen der bedden De wichelroede reageert vaak op ziekteverschijnselen in het lichaam, bijv. boven een rheumatische voet, of ook wel boven wonden, die al jaren geleden genezen zijn. Voor therapie heeft dit echter vooralsnog weinig betekenis. De wichelroede kan nu eenmaal niet aanwijzen, gesteld dat zij boven de borst doorslaat, wélk orgaan ziek is. En daarom kan men het best dé wichelroede inschakelen als men wil weten, of er zich ergens op uw terrein een verborgen bron bevindt. Experimenten op het gebied van de geneeskunde zijn, vooralsnc minder gewenst! EEN MOORD is voor iedereen een groot misdrijf, en de ter dood veroordeling van zulk een misdadiger wordt door vele mensen als een rechtvaardige daad beschouwd. Er blijkt uit, dat het opzettelijk ter dood brengen van een mens door het algemeen-menselijke rechtsgevoel in sommige gevallen als geoorloofd, ln andere als ongeoorloofd wordt be schouwd. Waar moeten we de grens trekken? Ï_IET PROCES dat onlangs in de Amerikaanse staat New Hamp shire tegen dr. Hermann Sander is gevoerd, heeft het probleem weer eens in discussie gebracht. Dr. San- der behandelde nl. een patiënte, die aan een ongeneeslijke ziekte leed. Toen de toestand zo geworden was, dat alle hoop op genezing was ver dwenen en onduldbare pijnen optra den, heeft hij door middel van een injectie een einde aan haar leven ge maakt. Bewees dr. Sander aan zijn patiënte een weldaad of pleegde hij oen misdaad? Reeds in de vorige eeuw werd in Engeland propaganda gemaakt voor het toepassen van dodelijke injecties bij mensen, de aan een ongeneeslijke ziekte leden en alleen nog maar pij nen te wachten hadden. Ook thans nog telt deze euthanasie (eu-weldadig, thanatos dood) vele aanhangers. Ik geef graag toe dat iedere medi cus, die in de practijk dit soort ge vallen tegenkomt, wel eens naar eu thanasie verlangt. Er zijn bepaalde ziekten, zoals kanker, waarbij in de laatste stadia onhoudbare pijnen kun nen optreden. De patiënten durven zich niet te bewegen, zijn radeloos; ze geven niet om eten of drinken; ze zijn uitsluitend bezeten door hun pijn en tellen de minuten tot de zuster met het morfinespuitje komt om ze voor korte tijd van de pijn te ver lossen. Inderdaad, in zulk een geval is "t wei erg aanlokkelijk, het lijden van de patóënt te bekorten door een inspuiting. En toch Toch geloof ik niet dat in zulk een geval de dokter het recht heeft over leven en dood te beslissen en wel op verscheidene gronden. In de eerste plaats (en dit is ook het moest ge bruikte tegenargument): waar is de grens? In het begin worden alleen de ernstige patiënten uitgekozen die aan pijnlijke ziekten lijden; daarna wordt de toepassing ruimer. Waarom zouden we de gifspuit ook niet gebruiken wanneer de ziekte hopeloos lijkt. Waarom zouden we een ongeneeslijk Krankzinnige dan ook niet uit zijn lijden verlossen door een injectie? Want dit zijn ook toestanden, waarin voor patiënt en omgeving het leven alleen nog maar narigheid brengt. Zijn we eenmaal zover, dan doen we juist, wat na de oorlog aan het Nazi-regiem is verweten als zeer on menselijk en misdadig! Er is wel eens voorgesteld om een staatscommissie van onkreukbare en hoogstaande me dici te benoemen die in eik afzonder lijk geval over de euthanasie zon oor delen. Maar ook dit sluit misdrijven niet uit. In de tweede plaats beschikken we gelukkig in alle gevallen van pijn lijke ziekten over middelen, hetzij operaties of geneesmiddelen zoals morfine, waardoor we elk ondraaglijk lijden kunnen verzachten. Er zal geen enkele dokter zijn, die aan deze hulp behoevenden niet met ruime hand de verdovende middelen geeft. En in die periode voelt de patiënt zich toch nog steeds gelukkig door het bezit van zijn hoogste goed: het leven. Ik heb nog nooit iemand gezien, die hoe afschuwelijk de pijnen ook waren werkelijk om de dood smeekte. In de derde plaats is de diagnose: ongeneeslijke ziekte noodt hele maal zeker. We hebben het in de laatste jaren gezien: tuberculose en krankzinnigheid golden voor ongeneeslijk. Dank zij de moderne behandelings methoden zijn er grote groepen van deze zieken gered. Wat moet het niet afschuwelijk zijn om iemand (langs euthanatische weg) gedood te hebben en erna te moeten constateren, dat er genezing mogelijk was geweest. In Nederland is euthanasie op het ogenblik volgens de wet niet geoor loofd; m.i. bestaat er geen enkele re den cm hierin verandering te bren gen. Tanken in de lucht zal binnenkort door de „Cornet", het veelbesproken Britse straalvlieguig voor passagiers, tijdens een .serie speciale vluchten in Engeland worden beproefd. Het is te voorzien, dat roiJ een vliegtuig als de „Comet", die een gemiddelde snelheid heeft van 490 mijl per uur, het over brengen van brandstof uit een veel lang zamer tankvliegtuig enige moeilijkheden met zich mee zal brengen. Het doel van de proefvluchten, waar bij de Comet in formatie zal vliegen met een tankvliegtuig, is om deze moei -ijkheden te onderzoeken, zulks ter voor bereiding van het inschake'en van de „Comet" in de dienst op Noord Amer: ka. Wil de Comet het gehele jaar dOor op deze route de volle lading van 48 passagiers en bagage vervoeren, dan is boven de Atlantische Oceaan twee maa! tanken nodig gedurende de vlucht in Westelijke richting en één maal op de Oostelijke vlucht. Men hoopt echter ook de noodzaak "oor dit tanken tc vermin deren door de sne'Jieid va nde straal moteren te vergroten, en tegelijkertijd het brandstofverbruik te verminderen. Ook zal men trachten de brandstofvoor raad aian boord te vergroten. Ontginningen in Frankrijk DE BUITENGEWOON grote droogte waarvan vele Europese lan den verleden zomer zo geleden hebben, heeft wel doen inzien dat goede irrigatie-werken onontbeerlijk zijn, vooral voor de landbouw streken, daar deze toch het allermeest de dupe zijn van de seizoenswisse lingen. Het stoutmoedige plan om van de Rhóne-delta een proefterrein voor de Franse landbouw te maken en waarmee al flinke vorderingen werden gemaakt, staat meer dan ooit in het centrum van de belangstelling. Keizer Augustus heeft 2000 jaar ge leden op zijn „doorreis" reeds gezegd „Dit land moest een tweede Egypte worden". En of de grote man deze woorden nu wel of niet heeft uitge sproken, toch zit er, volgens Eduard Herriot, die al dertig jaar burgemees te van Lyon is, „een grond van waar heid in". ,De Rhöne zou in het zuid oosten van Frankrijk dezelfde rol moeten spelen als de Nijl in Egypte' Gedachtig aan deze wens van de gro te staatsman, werd in 1921 de Com pagnie Nationale du Rhöne opgericht met het plan om allereerst de loop van de rivier zo te maken, dat hij tot in Zwitserland bevaarbaar zou zijn; de elecrische waterkrachtmoge lijkheden te exploiteren, waarvan de stuwdam in Génissiat een recent en die van Donzère-Mondragon een toe komstig voorbeeld is. Maar deze bei de prestaties van de Rhone doen maar al te vaak de taak vergeten die hij ten aanzien van de landbouw heeft te vervullen. De ontginning van de Rhone-Delta behoort met die van de Tennessee Valley Authority in Amerika tot één der kolassaalste ondernemingen ter wereld: een uitgestrekt stuk land in de loop der eeuwen „der zee ontrukt" wordt daardoor vruchtbaar gemaakt Om zijn uitstekende geologische lig ging werd de beneden-Rhone en ook de Limagne, waarvoor plannen op 't ogenblik in studie zijn genomen, ge kozen om er proeftuinen van te ma ken. En de resultaten van de in 1942 begonnen werkzaamheden om vat: het aanleggen van kanalen om dit uitgestrekte land te bevloeien; electriciteit aan de boerderijen te ver schaffen door de stroom van de op de Rhone gebouwde stuwdammen; mechanisatie van het landbouwbe drijf; het bouwen van coöperatieve kelders en koelhuizen voor het con serveren van vruchten en bodem-pro ducten; het oprichten van jam- en vruchtensapfabrieken naast die van melkproducten en tenslotte het aan binden van de strijd tegen parasieten rpuskieten, malariakoortsen en ook nog het exploiteren van de badplaat sen. P*N DE PIONIERS van deze ge- durfde onderneming hebben nu al weer plannen in voorbereiding om de huidige opbrengst 30 a 50 pet te verhogen en weer nieuw land te win nen door het droogmaken van vijvers en moerassen en ontginnen van wei landen, dank zij de droogmaking, ver betering, bevloeiing en drainering. Zo zal na het uitbaggeren van de rivier de Vistre, de groenteteelt over een uitgestrekheid van 1000 a 3500 h a. kunnen plaatsvinden; de 3000 h.a. weilanden en veevoederbouwlanden zullen 7000 h.a. worden en de koren velden krijgen een oppervlakte van 8000 h.a. inplaats van 5000. In de vlak ten van Beaucaire zal door de bevloei ing en verbetering van de grond de groenteteelt ook over een driemaal zo groot oppervlak uitgebreid kunnen worden. Dit geldt ook voor St. Gilles en Aigues-Mortes, waar de exp!<- tie van 8000 op 24000 h_a. moet wor den. gebracht Ook bestaat het plan om in de kuststreek de wijnbouw aanzienlijk uit te breiden en daarbij tevens de kwaliteit van het product nog weer te verhogen. Het gebied van de Camargue zal in de naaste toekomst een prachtig voor beeld zijn van de wijze waarop een beruchte landstreek geschikt werd gemaakt voor de rijstcultuur, die met groot succes in het kader van de oni ginning van de beneden-Rhone wordt volbracht; afgezien nog van de ka- toenaanplant en die van de kwekerij van jonge Chinese plantjes waarvan de vruchten een voor de beroemde Franse parfum-industrie onontbeerlijk product leveren. Wat de rijst be treft, levert het Franse moederland nu reeds niet alleen &n groot deel van eigen consumptie, maar hoopt zeer spoedig ook tot de uitvoerende landen te gaan behoren. Zo wordt de Rhone, door Victor Hugo eens met een „tijger" vergele ken, die nu getemd, meer dan 12 milliard K.W.U. electrische stroom le vert, de „voedende stroom v. Frank rijk" volgens president Herriot. „Hij zei: ik weet mijn weet En laat mij niet bedotten" Gewichtigdoenerij, De waardigheid der zotten! Ge zijt voor de verleiding Van 't koopje toch gesneefd? Bedenk: niets is goedkoop, vrind. Als men 't niet nodig heeft. Natuurlijk kunnen we schortjes voor onze kinderen kopen. Dit heeft echter veel bezwaren, en het be langrijkste bezwaar is wel, dat onz* dochter groeit en het schortje niet. Een gekocht schortje heeft door gaans kleine zomen, zodat het meis je er spoedig niet veel meer aan heeft omdat de jurk er toch onder uit komt Het dan maar direct weer afdanken is echter een te kostbare liefhebberij. Als moeder zelf een schort maakt en zo heel moeilijk is dat toch niet. als we handig met de naald zjjn! kan ze het schortje wat op de groei instellen: met grote zomen en lange schouderbanden, en met in het lijfje brede zijnaden. En als ze dan nog één van de hier afgebeelde patronen neemt, zal haar dochter er beslist mee in haar schik zijn K 3952/9. Een tresband langs hals- en armsgaten en ook langs dc zakjes en de zoom vormen een aardige garnering op een kinderschortje van effen stof. Ons modelletje sluit van achteren met knoopjes. Beno digd voor de leeftijd van 6 jaar 1.40 m. stof van 90 cm. breedte. K 3953/9. Dit schortje heeft gerimpelde volants langs de armsgaten. Het rokje is vooral middenvoor sterk ingerimpeld. Benodigd voor de leeftijd van 7 jaar 1.75 m. stof van 90 cm. breedte. K 3954/9. Ook de bakvis draagt een practische schort. In de rok zijn figuurnaden aangebracht. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte 2.60 m. stof van 90 cm. breedte. De knippatronen van de kindermodellen zijn a 0.75, van het grote model a 0.95 verkrijgbaar bij „Bella" Patronen service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Betaling uitsluitend per postwissel. K 3952/9 is verkrijgbaar voor 4, 6 en 8 jaar, K 3953/9 voor 5, 7 en 9 jaar en K 3954/9 voor de bovenwijdten van 90, 96 en 102 cm. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van deze krant. *S9W/9 9°-?6.7oz 11 Jcsefus bracht zijn koffers naar de passagiershut, en de maat rende naar het logernen'; Het vergulde Anker om zijn eigendom op te balen. Een uur daarna vertrokken ze. Kappie en de maat gingen naar de brug, en troffen daar Josefus aan. die bezig was alle in S:rumenten te bekijken. De maat ging met een trots gezicht ach'cer het stuurrad staan. „De wind is Zuidoost!" zei hij blij tegen Kappie. De zee zal kalm zijn. .en geen wolkje aan de lucht. Ik geloof toch, dat ik nie": voor boer geschikt zou zijn geweest! Ik voel.me een stoere zeerob!" Josefus voelde, dat hij teveel was op de brug. Hij ging dan ook naar beneden en keek nog eens met een minachtend gezicht achterom naar de maat. Josefus ging naar de Baron. Hij klop te netjes op de deur van diens hut, en stapje daarna binnen. „Wanneer ik zo vrij mag zijn het op te merken, geloof ik, dat ik blij mag zijn. dat ik me"; U ben meegrgaan, mijn heer de Baron!' zei hij. „Wanneer ik tenminste de onhandige bewegingen van die stuurman op de brug zie..." „Ze zullen jou nog wel eens nodig hebben. José!' zei de baron. „Er hoeft maar ie'cs t0 gebeuren, of die kerel be gint te huilen! Wacht maar af!" „Juist, mijnheer de Baron!" zei Jose fus. „Ik denk niet, da'; ik lang zal be hoeven te wachten!" Maar de reis verliep heel rustig. Het was goed weer, de Kraak liep beS; en de maat had geen last van huilbuien. Integendeel! Hij zong dag in. dag uit met een ^alse tem zeemansliederen, tot dat iedereen er akelig van werd. Toen hij kwam was mijn moeder ziek en stierf. Daarom zal hij me ver moedelijk meegenomen hebben naar Bedfort". Nancy bukte zich en wierp hout in het vuur, zodat de vouken in het rond vlogen. „En nu is hij ook dood; de Indianen nen hebben hem doodgeslagen!" „Nancy, schaam je je niet om der gelijke dingen te zeggen?" riep Sa- bine uit, opstaande en het vertrek verlatend. Zij kon na deze op onver schillige toon door Nancy gebezigde woorden niet met haar in de hut blij ven. Haastig ging zij naar de grote blokhut, het kwartier van de comman dopost van het fort. De wachtpost weigerde haar echter door te laten. Toen zij teleurgesteld terug wilde gaan zag zij de jonge luitenant staan die haar zo hoffelijk te woord had ge staan bij haar eerste bezoek aan het fort. Hij bleef staan en vroeg: „Hoe maakt u het, juffrouw Murner?" Sabine haalde moedeloos de schou ders op: „Ik probeer sinds gisteren al de commandant te spreken te krij gen, maar het lukt niet!" „Hij is in drie dagen niet uit de kleren geweest. Enfin, gaat u maar mee, ik zal zien wat ik voor u kan doen." Aan de zijde van de luitenant kon Sabine ongehinderd de wachtpost passeren. Voor de denr van het ver trek, waar de commandant verbleef moest zij echter blijven wachten. En kele minuten dunrde dit, minuten, die het meisje, dat in de enge gang rus teloos heen en weer liep, uren leken Toen ging de deur open en wenkte de luitenant haar om binnen tc komen Kapitein Ecuyer zat achter zijn bureau. Sabine had hem een week lang niet gezien. Hij zag er slecht uit, op van vermoeidheid. Bovendien was zijn uniform gehavend en be smeurd met rode leem. Twee officie ren stonden voor het burean: ook zij drogen gehavende uniformen en hun gezichten wezen eveneens uit dat zij iu lang niet hadden kunnen slapen. De luitenant, die Sabine bij de commandant had gebracht verliet de kamer. Ecuyer knikte het meisje vriendelijk toe, wenkte dat zij kon gaan zitten en wendde zich opnieuw tot de twee officieren, met wie hij zich over een grote landkaart boog. Sabine kon het gesprek dat gevoerd werd, niet volgen. Het ging over versterkingen, afweervuur, offensie ven. Slechts af en toe ving zij ter men op, welke voor iedereen in het fort begrijpelijk waren: gebrek aan kruit, lege depots, gevaar voor de scheurbuik! Steeds maar door gingen de stemmen Sabine werd moe; als uit de verte hoorde zij da officieren praten. Laug zaam sloot zij de ogen. Ecuyer, die af en toe een bezorg de blik op Sabine had geworpen, wendde zich tot haar: ,.U bent aan het eind van uw krachten, juffrouw Murner" zei hij, Zij deed een poging om de vermoeid heid te verbergen: ,,Mag ik n wat vragen, kapitein?" „Natuurlijk, dat weet u wel Jammer overigens, dat ik u er niet van heb kunnen overtuigen, dat u be ter naar Philadelphia had kunnen gaan. toen u naar overste Bouquet la formeerde". ..Dat doet er thans niets toe", weer de Sabine af. „Weet u dat in Bedfort twee inwoners achtergebleven zijn?" De kapitein knikte. „Is er geen enkele mogelijkheid hen te helpen?" „Juffrouw Murner. ik heb n reed» zodra u met de andere kolonisten iu het fort kwam. gezegd dat ik daartoe geen kans zie!"

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3