Fel vechtend VZV legde SRC zijn wil op (3-0) Alkmaar Om'l kampioenschap DOVES-berichien Voldoening..... Fa. Holtz, Schagen Brandende zon blakerde Westfriesland SRC heeft Woensdagavond zijn kans op het Gouden Kruis verloren Een fel vechtend VZV heeft de groenhemden op eigen veld een 30 nederlaag toe gebracht na een wedstrijd ,die de tal rijke toeschouwers zeer zeker heeft ge bceid De oorzaak van deze SRC ne derlaag was de zeer snelle en gevaar lijke Veldtemer voorhoede, die door de Schager achterhoede niet in bedwang kon worden gehouden. Keer op keer v'el-o er gaen in deze defensie en VZV heeft daar drie maal goed van geprofi t«erd. SRC probeerde enkele nieuwelingen, welk echter geen overmatig succes ble ken. Rechtsback Heddes kon na een goed begin de uitstekende linksbuiten niet meer de baas., half Pannekeet be steende veel te veel aandacht aan de aanval en midvoor Verduin was erg ongelukkig met zijn passes. Daar de Ruy ter cok al niet bijzonder opviel en spil de Wit een klasse minder was dan normaal, bleef er van de middenlinie niet veel over. In de voorhoede moest bet teveel van Stikkelman komen, die het alleen ook niet redden kon. Her jbegin was al direct voor VZV. SRC begon zelfbewust, maar VZV zat dirccr een graad feller op de bal en al was SRC dan ook meestentijds in de aanval, ie uitvallen van VZV warén ontzaglijk gevaarlijk door de grote snel be:d, waarmee ze werden uitgevoerd. De midvoor kreg direct al een prach tige kans, doch voor open doen treuzel de hij te lang. waardoor d^ Moei weg kon werken. Even later ging het beter toen bij een snelle aanval van Nuland kansloos werd gepasseerd. Aan de andere kant glipte de Veldte merk 'eper een paar maal door het oog van de naald, en loste Stikkelman een pear verre schoten lasten, die beter lot verdienden. Het bleef tot de rust een levendig estrijd met nu vrij gelijkop (pand spel Ma de rust wenste SRC te forceren, da^ was duidelijk. Maar Leeghwater cs stonden zo'n prachtige partij te verde digen en de keeper was zo uitmuntend SCHAGERBRUG Avond-vierdaagse Op 14, 15, 16 en 17 Juni a.s. zal voor de zevende maal de Avond Vier daagse worden gehouden. Evenals vorige jaren wordt ook te Sch igerbrug bij het clubolkaal van de war.delsportvereniging „De Paden Op" (café S. Kuiper) gestart. Er is een tijd geweest, dat de Avond Vierdaagse een gebeurtenis was voor Schagerbrug. Vele Schagerbruggers be waren dan ook de prettigste herinnerin gen aan dit jaarlijks terugkerende wan delfcrtijn. Spccale eisen stelt de wandelsport niet. alleen gezond van lichaam en geest en ten paar goede onderdanen en men kan als wandelaar aantreden. Gelopen moeten worden driemaal 15 km en éénmaal 20 km. De 20 km tocht kan desgewenst reeds op Dinsdag 13 Juni warden gelopen. Bij het volbrengen van de tocht ontvangt men het beken de NWB kruis. Aanmelding voor deelneming kan ge schreden bij: J. H. Helder en A A. de Boer te Schagerbrug of bij A. van Dompseiaar, Stationsweg C 85 te Scha gen. Ongetwijfeld zal de Avond Vierdaagse 1950 voor Schagerbrug wederom een evenement op wandelsportgebied wor den. op dreef .dat er voor de Schager voor b. ede geen doorkomen was. Aan de andere kant dreigde er echter bij elke VZV aanval gevaar. Met lange, harde passes van de achterhoede uit, meestal uitstekend geplaatst, werd de driemans voorhoede aan het werk gezet en na een kwartier werd het 20 met een pr-cHig doelpunt. Een kleine schermut seliug voor het SRC doel, een uitgelo pen van Nuland en een beheerste VZV spele-, die de bal listig achterover over de handen van Van Nuland heen in het doel plaatste. Het was duidelijk, dat S RC voor een verloren zaak vocht De VZV defensie gaf nu helemaal niets meer weg en sloot de weg naar het doel hermetisch af. En waf velen reeds verwachtten, het doelpunt kwam juist aan de andere kant. Doelman van Nu land wilde uitlopend een hoge bal weg vangen, liep te ver en zag de bal over zicb he_-n vliegen. VZV's midvoor had ce bal toen slechts een tikje ie geven. Het was verder niet bijster interessan meer Wij vermoeden, dat VZV in deze vorm spelend, in de volgende competi tte een uitstekend figuur zal slaan. KOLHORN Kaagvogels-tournooi Aanstaande Zondag tijdens het Kaag vogels tournooi zal uitkomen of Oude sluis, die het vorig jaar de beker won nu definitief bezitter wordt van de mooie Bestevaerbeker, welke tweemaal achtereen gwonnen moet worden, eer ze eigendom wordt. De volgende vier ploegen hebben de eer-ite Zondag overleefd en treden nu Zondag aanstaande voor de prijzen aan Winkel, Kaag vogels. Oudesluis enFle vc. Oudesluis wordt als ze wint dcfini tici bezitter, maar Ook de anderen (en verval Kaagvogels voor eigen publiek) zulen een goed figuur willen slaan. Wordt het uiteindelijk Oudeshiis Köa.\ ogels? Zondagavond is er fancy fair in café Pon!. De baten zijn bestemd voor de nieuwe kleedkamer, waar men mee wil beginr.en te bouwen in de week na het tournooi. Vrijwilligers vaklieden, timmerlui. nie's'-Iaars en betonwerkers voor. Vele handen male en licht werk en financieel betekent dit werk een ontlasten van Kaag vogels penningen, die ook wel <mur zullen wezen. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: een paar motorhandschoe nen, 2 afzonderlijke motorhandsdioenen een huissleutel. Zondag op het voetbal veld gevonden. Verloren: een bruin vulpotlood, een portemonnaie (inhoudende plus minus f 13«; a f 140. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. HtE.RHUGO WAARD DE POLITIE MELDT DAT.. ais gevonden voorwerpen werden aan gegeven: een grijze vulpen; een grijs zwart geruite mantelcape. enkele groene hekjes van een vrachtauto ,een bont klricerschortje, een lichtblauwe hoofd doek, met grijszwarte rok, en een bat tina van ongeveer 6 meter lang. Verloren werden: een reserve wiel v.m een auto. een pendaa! vancickstra ter. een glacé handschoen en een dek zeil Inlichtingen omtrent bovenvermelde voorwerpen zijn te verkrijgen aan het roc-psbureau der Rijkspolitie te Heerhu gewaard Zuid. «OME IN BEELD. Donderdagavond a.s. zal in de zaal van de heer Jac Groenland een film worden gedraaid over de Vaticaaanstad Roma. Deze film zal een duidelijk beeld gegeven van de drukte en bedrijvigheid daar vanwege het Heilig jaar. DIENSTPLICHT Onze plaatsgenoot, de heer N P Veld man is opgeroepen om op 5 Juli dienst te nemen bij de Huzaren van Boreel te Amersfoort in de Prins Hendrikkazerne. EEN GEDUCHTE TEGENSTANDER Hano Boys I zal in de 5e ronde voor het Gouden Kruis de strijd moeten aan binden tegen WGW I. de grote tegen stander uit de afgelopen competitie. Het -al dan ook een moeilijk te kraken noot voor onze plaatsgenoten worden om ceze tegenstander er onder te houden. Het 2e elftal zal vermoedelijk een ne c'erlaagwedstrijd te spelen krijgen, hoe wel de tegenstander nog niet bekend is. De adspiranten A spelen om 12 uur thuis tegen S. Victor A. BEVORDERD De assistent dienstgeleider van de be ics+ingen de heer Verkerke is met in gang van 1 Juni jl. bevorderd tot hoofd assistent dienstgeleider te Schagen. ZIJPE De heer Johannes gaf goed voorbeeld De heer C. Johannes te 't Zand, de bekende touringcarondernemer, heeft 'n goed voorbeeld gegeven, dat navolging verdient. Hij heeft Dinsdagmiddag de oucen van dagen, die verpleegd worden ïr huize ..Buitenzorg" laten genieten vzu een prachtige tocht door onze om geving en tevens gratis de verversin gen aangeboden, die nu eenmaal bij zo'n tocht behoren. De heer Johannes had enkele maan den tf rug in een overmoedige bui eens gerc-c-d tot de directrice: Als ik mijn nieuwe touringcar hebt, mogen jullie allemaal een dagje met me uit. Hij heeft woo-d gehouden. De prachtige nieuwe wagen, droompaleis op wielen .is geko men en alle 36 oudjes waren Dinsdag dan de gast van de heer Johannes, uit gezonoerd de ernstige zieken, die ech ter ui; de uitdeling der versnaperingen niet v.-erden vergeten. De tocht ging over Schagen naar de Wieringermeer, waar de oudjes, die er voor het meren deel nog nooit waren geweest, hun ogen' u:tkc-ken. Vervolgens ging het naar de Visser^ haven in Den Oever en het monument op de Afsluitdijk. In hote! Zomerdijk in Dm Oever werd de inwendige mens ver- terkt, waarna Nieuwediep werd op cezccht voor een bezoek aan de haven en de marinewerken. Het tweede opont houd was bij de Donkere Duinen, waar velen een tijdje gewandeld hebben. Daa:na ging het langs de duinkant op huis terug. Het was een fijne tocht, waar de vele ouden van dagen met gioct plezier aan terug zullen denken. OUDESLUIS OPBRENGST COLLECTE De collecte voor het Rode Kruis Neder lani, alhier gehouden door vier dames en een heer was een succes. In het ge heel werd de mooie som van f 142 in gezameld. NIEUWE NIEDORP Visclub groeit en bloeit Hoewel de visclub „de Niedorpen' een nog jonge vereniging is, is het een vereniging waar wat van uit gaat. De uistekende clubgeest kwam ook in de voo'jaarsvergader«ng ia de Prins Mau rits prachtig naar voren. Nadat voorzitter Caro de aanwezigen had. begroet, werd een minuut stilte betracht voor het overleden lid Kind. De aanwinst van leden gaat uitstekend da club telt momenteel 40 leden en 13 aasp. leden. Zelfs kon een lid uit Over veen worden ingeschreven. Visliefheb beis buiten de Niedorpen kunnen wel iti de door de visclub gepachte wateren hengelen als ze toetreden als lid. dag kaa'tea worden niet uitgereikt. Leden der visclub kunnen hun dobbertje p'/n teu in de volgende wateren. Berkmeer, Ko. tverlorenpolder. ,de Rijd. Noorder sloot Machinesloot, Skarpet Langereis,, van/.? Aarts woud tot Winkelerbrug. Een goed resultaat dus voor de vereni girg. Van Waterstaat is vergunning verkregen tot het lopen langs het Ka naa' tot de leeftijd van 17 jaar. alieen voor leden. Secr. penningmeester Druif krijgt het dermate druk dat hij gaarne iemand als hulp rad. A. Oud stelde zich hier direct 1 voor beschikbaar. De snoekwedstrijd, wan-in door 26 liefhebbers om de eer werd gestreden had tot resultaat 1 C J W't, die ookde grootste snoek ving 63 uu; 2 G Knip, 3 dr de Boer Voor het nieuwe seizoen van 1 Juni tot 15 Maar* worden vier prijzen beschikbaar gestJd en wel voor grootste snoek, kar per, baars en brasem. Va igesteld werden 3 baarswedstrijden, voor adsp. en 3 voor de grotere leden De adspiranten starten a.s. Zondag 7 uur in een wedstrijd tussen Bullebrug en de Rijd Verder adpiranten wedstrijden in Juli en September, telkens de 2de Zondag in de maand. De grote leden wedstrijden in dezelfde maanden, doch dar de laatste Zondag der maand. In October wordt een snoekwedstrijd ge houuen. De eerste grote wedstrijd zal in dc Wieringermer plaats vinden. Op "oorstel van P Heye moet voor iedere vis. welke geen baars is 1 ct boete betaald worden, wat de kas ten goede komt. ST MAARTENSVLOTBRUG Plattelandsvrouwen waren bijeen Donderdagavond hield de afdeling Zuid Zijpe in zaal Homan een bijeen komst, welke om half 8 door de voor zifter, mevr. de Boervan der Huis w-rd geopend. Zij verwelkomde in het Dïronder da.Leistra, de Groninger gas ten cu de Zwitserse gast en sprak haar voldoening uit over de grote opkomst. Het zangkoortje o.l.v mevr Breebaart— van. der Horst zong vervolgens enkele lenteliedjes en de Blauwe Donau. Daar na kreeg da Leistra het woord, die het boek „Via Mala' op boeiende wijze bf-prak. Er werd met grote aandacht naar geluisterd. In de pauze werd mee gedeeld, dat waarschijnlijk 29 Juni een ejcjrsie zal worden gehouden naaf de regenjassenfabriek Hollandia. Er zal nog nader bericht van worden gegeven. Hierna sloot de voorzitster de bijeen komst en togen allen voldaan huis va rts. XOOKDSCH.VKWOrDE MIK UW KOELHUIS Voor rekening van de heer Plak wordt aan de nieuwe Prov. weg, voor bij het viaduct van station Noord- scharwoude een nieuw koelhuis ge bouwd. Behalve koolbewaarplaats, is er ook een gedeelte gereserveerd voor opslag van pootaardappelen. Het koelhuis wordt gebouwd door de heer Leegwater terwijl de heer N. Stet de electr. motoren leverde. Over een paar weken is het koel huis bedrijfsklaar. OPERATIE CABOT. Onderzoek naar het milde klimaat van Engeland en de groene weiden van Ierland. Canadese en Amerikaanse geleer den zullen deze maand trachten uit te maken of het milde klimaat van Engelaud en de zo groene weiden van Ierland, toegeschreven moeten worden aan de golfstroom. Het Canadees maritiem boofdkwar tier en het hydografisch bureau van de Amerikaanse marine in Washing ton hebben meegedeeld, dat zeven A merikaanse en Canadese schepen aan dit onderzoek zullen deelnemen. De expeditie zal ongeveer een op pervlakte van 1500 mijl in de Oceaan onderzoeken en drie weken wegblij ven. Wandelvierdaagse D NWWB, afdeling Alkmaar organi sejrt van 14—17 Juni voor de zevende maa! een avondvierdaagse, waaraan voor de deelnemers prachtige herinnerin gen zijn verbonden. Diegenen, die hieraan willen deelne me», kunnen zich aan de volgende adressen opgeven. C M de Vet, Aster straat 5, L A van Koolwijk C. Evert iepiein 12: T de Graaf, Eikelenbergstr. 54. Schaken In bet Wapen van Heemskerk te Alk maar zijn dezer dagen de wedstrijden eronnen om 't kampioenschap schaken Alkmaar en Omstreken. De wedstrijden m-:»rhten zich verheugen in een ruime belangstelling. Er wordt gespeeld in 3 klagen; het aantal deelnemers bedraagt ongeveer 50. In óe hoofdklasse gaat de strijd om een zilveren wisselbeker, met een her inntring-sbeker. die het eigendom van de winnaar blijft. De uitslagen uit de hoofdklasse lui den W. Kwak-Veis 1-0; A W Beem sterboerWoutersen, afgebroken; See waldHoltus 10; P DeugdAppel Sr. I—0: Cool—Dagelet afgebroken. P V.eeken—Termaat remise Alhletiek Jan Hoogschagen nam Zondag deel 3an oe wedstrijden van KDO te Am stei dam en smaakte het genoegen om uii een 40tal lopers de derde prijs op de 3000 meter te winnen Zïjr. tijd 9 min. 48,1 sec. betekende een cieuw clubrecord en tevens promo üe naar de B klasse Bij een meerdere baanroutine en betere taktiek kan deze tijd nog een behoorlijk stuk naar beneden. DCVES beschikt op hei ogenblik over diverse lange afstand lopers, die hier toe in staat zijn. A s, Zondag gaat een klein groepje athleten naar Medemblik en een drietal meisjes naar de Juniorenclub Comp. v. Noordholland te Amsterdam. heeft U van onze prima koffers en lederwaren geiinsgebeuren WR'.RINGER WAARD Geboren: Nelly E. dochter van C. G. Geei en E J Vries; Tinus, zoon van G Prins en K Veenstra; Nicolaas E. A. zoon van E J Erensperger en M P Prins INGEKOMEN PERSONEN. J. Smit. van Winkel, Dorpsstraat 145 G A M L Meijer van Dordrecht, Bie kersdijk 15rd J B'«-upot van Zijpe. Petten, M 72a. VERTROKKEN PERSONEN A Braaf en gezin naar Wieringermeer, Wieringerwerf, Terpstraat 37 straat A 11 T. Noot naar Barsingerhorn, Dorpr R W. van Veenen en gezin naar Ob dam. Rijksweg 6 G W van Veenen naar Anna Paulowna Kerk weg C de Boer naar Zijpe, Oudesluis H 75 L de Graaf naar Geleeo, Celebesstraat 22, Lutterade. LIMMEN Burgerlijke stand over de maand Mei Geboren: Timotheus A P H, zoon van Valkering en G M Soecker; Johannes C M .zoon van S Valkering en M Mo lenaar; Cornelius J .zoon van J Zomer dijk en E C Glorie; Johannes P, zoon van P Mooij en C J M Commandeur; L PM. dochter van Johannes H L van der Sande en G Kuijper. Overleden: Th. Valkering,, 74 «aar, Grhuwd: A. Keijzer, 26 j en A P Lim men, 22, beide te Limmen Th. A van der Vliet. 25 jaren, kruide nier en C M van Weenen beide '.e lamoen. Ingekomen en vertrokken personen over de m3and Mei 1950 Ingekomen: C Bakker, van Oudorp naar Dusseldorperweg 61 C. Hollander van Leiden naar Wester weg 15 P J Mooij. bakkersknecht van Oudorp naar Dusseldorperweg 6 J A de Goede van Uitgeest naar Kerk we-g 10 A Hollander van Wormerveer naar W esterweg 10 C Beemster. religieuse van Den Haag naar Duseldorperweg 61 S Roozendaal echtgen. van C Vis van Uilgeest naar Rijksweg 44 Vertrokken: G.Stoop. dienstbode van UitgPesterweg 12 naar Alkmaar A Keizer, chauffeur van Rijksweg 162 naar Heiloo C H Smit, dienstbode naar Ursem P C Rietveld, techn. ambt. RLD naar Nieuwer Amstel J J Nieuwenhuijsen en gezin van Rijks weg 129 naar Bergen NH W C Stegerhoek. religieuse naar Den Haag E A Nat, naar Wageningen N M van Velzen naar Zaandam A C Min. naar Heiloo J Tn Dam, slagersknecht naar Medem b ik W M van Kessel, vroedvrouw naar Baótc De een wil een buitje de ander wil nog veertien dagen droogte We zijn gewend geraakt aan berich ten over hittegolven in de Verenigde Staten. En we plegen een weinig te gl mlachen om deze berichten, die in de regel schromelijk overdreven zijn. Veelal is het zo, dat wij dan worden WO.den geteisterd door miserabel koud aoo-erweer. Wie herinnert zich niet de spotprenten over koude zomers en ver legende vacanties? Wie herinnert zich niet, dat is voorgekomen, dat we in de naano Juni nog de kachel in de brand fcaddtn? Maar nu is het anders. Na een el lenaig voorjaar en een Meimaand die «(Ie schone verhalen over die wonder •dio-e maand Mei te schande maakte (nog bijna nimmer was de bloeiperiode voor vele vruchtbomen zo slecht), zit fan we plotseling in dc eerste dagen Juni in een warmteperiode, die ftlpchts sporadisch voorkomt. Reeds lan fler dan een week blakert de zon het West friese land. Wie in Alkmaar ver toeft, haast zich om het gloeiende as bh te ontvluchten. De trek naar buiten fa de laatste dagen dan ook enorm. Alle badpaatsen aan de kust profiteren Dr dan ook in ruime mate van. Van Egmond tot aan Cnllantsoog is het ■fceod bevolkt door duizenden Wesfrie een, die als bet maar enigszins kan de ÜHe van kantoren en werkplaatsen ont vluchten. Verschillende caféhouders die wij spraken verklaarden, dat er niet kon worden gesproken van een over ste'pende drukte, zoals men die nog nim mer had gekend, maar wel waren allen het er over eens, dat de trek naar zee ia dc eerste ma3nd van Juni nog nim me? zo groot was geweest. Men moet er rekening mee houden, dat er bijna geen vacantiemensen tussen zl.n, aldus een onzer zegslieden. Het be treft mensen, die de gelegenheid hebben er ait te trekken. En dat is slechts een bepaald percentage. Alleen de Zondag was er gelegenheid voor een ieder. En toen hebben we er dan ook van gepro fïteet d. -Cr was letterlijk overal ruimte te rort. Maar 3ls u de drukte op deze werkdag beziet, dan zult u wel begrij Pen, dat we tevreden ^jjn. Meer dan tevreden. EJe slechte dagen, die we met Pasen en Pinksteren hebben gehad, worden op deze manier weer wa* vergoed. WERKEN ER NOG MENSEN? Het is dikwijls zo, dat men in Am sterdam zich zelf wel eens de vraag stek. of er nog mensen werken, als men aes middags de vermaakgelegenheden ziet uitgaan. Dezelfde vraag stelden we ons een* dezer dagen, toen we onze tocht maakten doOr V/estfricsland en daarbij de badplaatsen en de dorpen in dc duinstreek begonnen. Dat is natuur lijk overdreven. Er werken zelfs in de schoonste streken van ons land tal van mensen om het anderen plezierig te ma ken Maar bet was toch wel opvallend hoeveel mensen er in omstandigheden verk. ren, dat ze ook op dagen waarop een mens behoort te werken, er eens n aartje uit kunnen stappen. Wat overi gens voor die mensen gelukkig is. Men meet de zon in het water kunnen zien srlünen. Voor het overige is de hitte in ons gewest voor de tallozen, die alle dagen moeten werken voor het dagelijks brood net zo bijzonder prettig. En het meest hebben de landslieden er van te lijden. Toen we de boeren en de bouwers, de tuinders en allen, die in het agrarisch bedrijf het brood verdienen in de zon zajen zwoegen, waren we niet meer ce igd om de vraag te stellen of er nog wel gewerkt wordt. Wat het plat tekuid betreft, zouden we haast zeggen dat er onder hoogspanning gewerk word:. Als het zo nog enige dagen aan houdt, zal de hooioogst niet alleen over vlce-iig zijn, maar zal het hooi van een kwa'iteit zijn, zoals we dat in jaren niet hebben gehad. Maar enkele donder omen kunnen nog lelijk roet in het eten gooien. Aldus verklaarde ons - een land man, die bezig was met de zwadkeerder Vuor het overige was deze buitenman best in zijn schik. Het lijkt wel erg ia het hooiland, aldus vertelde hij ons, niacr het is een geweldig verschil bij er-kele tientallen jaren terug, toen alles n-et de hand moest gebeuren. Toen stonden de maaiers bij het och ten goren reeds in het veld en moest 1 snede n3 snede er af gemaaid worden. Als dan de zon de hele dag stond te bnjeden, was het geen klusje om naar te watertanden. En dat was met het keren, het roken zetten, het vervoeren al tier hetzelfde. Het is nog een warm werk. het hooien. Ongetwijfeld Maar ce nens heeft hier wel heel stevig be wezt-n, dat de machine de mens tot ze gen kan zijn. Dat ze de mens niet maakt tc-t een verlengstuk van die machine maar dat ze de méns kan maken tot 'n wezen, dat die machine beheerst. EEN BUITJE NODIG Terwijl de hooiboeren in het geheei niet naar water verlangen in de eerste dagen, lopen andere mensen te prutte 'en en kijken de lucht af, of er nog geen werking in is. Toen we ïn de koo'streek gekomen waren en daar de mannen over de gloeiende grond gebo gen zagen, ten einde de koolplanten uit te z< tten, werd het ons duidelijk, d3t er ten n inste nog een categorie fc, die een snel einde wil hebben aan deze perode var, felle zonneschijn. De koolplanten ha-, jen er na een paar uur slap en ver lept bij en eerst tegen de avond halen ze de koppen weer omhoog. Het is ei genlrk nodig om ze een scheut water te geven. En toen we dan ook op een akktr een paar mensen met een emmer zug<?.n lopen .stapten we af en maakten een praatje. „Ze wilden het risico om de planten geen water te geven niet staan. Een dag of wat eerder had het nog wel ge V'ind. Toen was de aarde nog vochtig g«"-oeg van zichzelve .maar het droogt nu zo hard, dat het wel noodzakelijk is urn te wateren, als men tenminste 1 -tet de kans wil belopen, honderden pla-.'en die de strijd met de droogte n;et aangekund hebben, later weer te moeten inboeten. Mrar een klus. Nee man, dat is niet om te geloven. Een emmer water is zo leeg. als je een beetje royaal bent vijf en twintig planten van een emmer. En als je dan zo'n vijf en twintigduizend F anten hebt staan, dan voel je wel. dat er nog al wat water versjouwd moe1 worden. We konden eigenlijk alle avonden wel een dikke bui water hebben. Het is maar gelukkig, dat de mensen er 'its over te zeggen hebben. Want a;:d<JS zouden de koolboeren en de hooi boeren menige veldslag leveren. Terwijl we zo onze tocht door West friesland maakten, hier een praatje maakten, daar eens opstaken, verstreek de cag. De boeren hadden het melken reeds achter de rug, de bussen werden -ioor kwieke chauffeurs weggehaald en r.aar de fabrieken vervoerd, die continu bijna doorwerken om deze tijd. LAND VAN OVERVLOED. 5a als dan de ergste hitte voorbij is, a'.s de stralende blakerende zon niet meer een kweling, maar een streling wordt, dan pas besef je goed. welk een ontzaglijk rijk en bevoorrecht land W. Friesland is. Elke streek heeft zijn ei gen schoonheid. Er zijn slechts weinig s'reken te vinden, waar alle schoonheid cntLreekt. Er zijn echter ook maar wei nig streken te vinden, waar natuur en mens samen een zo overdadige schoon heio hebben tot stand gebracht. Zie 't vee in de weide. Zie de bloeiende vlier striu'-Cn, die een weelde zijn voor het oog. Zie hoe het zonlicht zachtkens langs de geurende hooiroken strijkt. We zijn zo licht geneigd er langs te vl-egen in onze rusteloze hang naar ptv'beid, in ons ge'akker in smoorhete auto's of bussen. Maar het is zo goed om een stralende schone zomr--- J eens ten fietstocht te maken. Het landschap ligt daar als het ware uit te rusten van de gloeiend hete dag. Neg is een enkele landman bezig, maar '.-.et gehaaste is er van weggenomen. hl bet Noordwesten gaat de zon ils eer. vurige bol onder, weer een be.of te u-houdende van een nieuwe stralende zomerdag. Dan ziet ge overal in de dorpen de r.tnsen bijeen staan. Ze praten over ver schillende dingen. Over de Belgische kaaing of over de eerste Hollands - n'eu wc. die zo duur zijn. Over de wedstrijd tegen Zweden of de kansen van de Hol landers in de Tour de France. Maar in ieder groepje wordt beslist r"-sproken over deze uitzonderlijke scho uc dagen in de eerste helft van Juni. Het is een merakel, man. Nei wat ccn verlegen best weer. Allien zouwe we best een buitje gebruike kenne. No ut mag van moin nag wel een week droug bloive. Maar ut wordt toid d'.»: we ons kotje weer opzoeke. Ut zal cr morgen weer spanne. Westfriesland in de blakende zonne schiin, schoner dan ooit, te morgen, te middag en te avond. Geniet er van met veile teugen, zo lang het u gegeven is er v n te profiteren. Te gauw komt de tijd, dat ge te oud zijt om de aardse schoonheid in te ademen. De tijd, dat ge tevreden zijt op uw bankje voor uw huis, met een pijpje tussen uw iippca.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2