Sabine Morner KAPPIE Overwegingen van de Minister 9 Europese landen buiten UNO Het noodlot van De Winkelsluitingswet: Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. Reeds geruime tijd wordt de be hoefte gevoeld aan een nieuwe wet telijke regeling van de winkelsluiting in de eerste plaats is dit een gevolg van het feit, dat thans voor deze ma terie verscheidene wettelijke regelin gen gelden. Een dergelijke verschei denheid van regelingen is uiteraard onoverzichtelijk en geeft in de prak tijk tot moeilijkheden aanleiding. Zij vindt haar oorzaak ten dele in de ab normale omstandigheden tijdens de oorlog, die behoefte aan bijzondere regelingen ook op het gebied van de winkelsluiting deden gevoelen. liet Is thans echter gewenst aan het be- staau van de naast de winkelsluitings wet gelden regelingen 'n einde te maken. De minister van economische zaken (a.i.) en de staatssecretaris van eco nomische zaken hebben daarom do voorkeur gegeven aan een nieuwe wet Algehele sluiting van de win kels gedurende de Zondag. Het is komen vast te staan, dat de ondernemers vrijwel algemeen slui ting van alle winkels gedurende dt Zondag wensen. Het publiek heeft het feit van de sluiting op Zondag leren aanvaarden. De organisaties van het winkelpersoneel hebben zich even eens Yoor het invoeren van een der gelijke sluiting bij det wet uitgespro ken. Het is dus in overeenstemming met de daaromtren1 bestaande opvattin gen. dat het ontwerp de sluiting van alle winkels zonder uitzondering ge durende de Zondag voorschrijft. Wil de doorvoering van de algeme ne Zondagsrust, verzekerd zijn, dan zal ook de tot dusverre in artikel B eerste lid, van de winkelsluitingswet vervatte compensatieregeling voor or thodoxe Israëlieten en zevendedags- Adventisten en -Baptisten, krachtens welke dezen Lun winkels op Zondag gedurende enige uren voor het pu bliek geopend mogen hebben, dienen te vervallen. De minister en de staats secretaris hebben er naar gestreefd haar door een billijke regelhig te ver vangen. Zij menen hierin te zijn ge slaagd door de opneming van een be paling, krachtens welke hun op hun verzoek ontheffing wordt verleend en een eventueel ingevoerde verplich ting tot sluiting van hun winkels ge durende een halve werkdag per week, of van het verbod van openstelling van hun winkels op werkdagavondtn voor een 5-tal uren per week te hun ner keuze. Teneinde te waarborgen, dat van deze regeling slechts gebruik wordt gemaakt door winkeliers, die daar voor op grond van hun godsdiens'1- ge overtuiging in aanmerking komen. Is bepaald, dat zij ten genoegen van B en W moeten aantonen tot een kerk genootschap te behoren, dat de weke Ujkse rustdag gedurende de sabbath of de zevendedag houdt. Sluiting van de winkels «ip werkdagen om 18 uur. Be voegdheid van de gemeente raad een later slnitingstijd- stip vast te stellen. Blijkens de ontvangen adviezen be ptaat er verschil van mening, of de winkels op werkdagen om 18, 19 of 20 uur dienen t> worden gesloten. Een later sluitingstijdstip dan 18 uur is ongetwijfeld in het belang van het pu bliek, dat werkzaam is in fabrieken, kantoren e.d. Hiertegenover staan echter de bezwaren, die voor de win kelier en diens bedienden aan een la ter sluitingstijdstip dan 18 uur zijn verbonden. Daarbij dient bedacht te worden, dat de consument, die na zijn werktijd nog inkopen wil doen, door gaans voor 18 uur nog wel in de ge- legeuheid zal zijn zich de goederen aan te schaffen, de hij voor zijn da gelijkse behoeften nodig heeft. Voor het aankopen van duurzame gebruiks goederen heeft hij de Zaterdagmiddag Voor de winkelier is de verkooptijd tussen 18 en 19 uur van weinig be lang. terwijl een wettelijk sluitings tijdstip van 20 uur over het alge meen als te bezwaarlijk wordt ge voeld in verband met de begeerde rusttijd. Naar de mening van de minister en de staatsminister verdient het de voor keur het sluitingstijdstip op 18 uur te stellen. Zij achtten het echter wenselijk, dat de wet de mogelijkheid biedt plaat selijk een later sluitingstijdstip te doen vaststsellen. Daartoe is de re geling opgenomen, dat de gemeente raad het sluitingstijdstip later dan 18 uur kan stellen, zonder dat de des betreffende verordening goedkeuring behoeft door de Kroon. De gemeen teraad kan echter het sluitingstijd stip niet later bepalen dan 20 uur, behalve op één dag van de week, voor welke 22 uur het uiterste tijd stip is. Het is te verwachten, dat men in plat telandsgemeenten, waar de bevol king overdag op het land werkzaam is, vooral des zomers behoefte zal hebben aan een later sluitingstijdstip dan in de steden. Sluiting van de winkels gedu rende een halve werkdag per week. In de loop van de laatste tiental len jaren is een groot deel van de werkende bevolking gewend geraakt aan de vrije Zaterdagmiddag, waar- Tan men het nut en het genot heeft leren waarderen. Het is geen wonder dat ook in de kringen van de winke liers de wens is opgekomen geduren de een halve werkdag per week vrij te zijn. Deze wens heeft er in een aantal gemeenten toe geleid, dat win keiiers afspraken tot vrijwillige slui ting aangingen, maar deze afspraken zijn niet voldoende effeusief gebleken Het 's gewenst thans aan het verlan gen van het bedrijfsleven tegemoet te komen door de mogelijkheid te ope nen tot het vaststellen, ook iu ande re gevallen, van een sluitingsregeling De huisvrouw, die inkopen wil deen vindt de ene middag de kruideuierr,- wnkel gesloten, terwijl de slagerijen of de groentewinkels open zijn, een andere dag is de toestand juist an dersom. Mannen, die geregeld op reis zijn. ondervinden soortgelijke moei lijkheden bij sigarenwinkels en de kapperszaken. In plaatsen, waar zo wel speciaalzaken als winkels van ge mengd karakter voorkomen, brengt de verscheidenheid in sluitingsrege- lingcn voor eerstbedoelde zaken een verschuiving van het debiet naar de gemengde zaken teweeg, waardoor ongewenst concurrentieverschijnselen ontstaan en de speciaalzaken bena deeld worden. Al deze bezwaren zouden zijn on dervangen, indien voor het gehele land voor alle winkels een uniforme sluitingsregeling weri vastgesteld. Vat. de zijde zowel vau de winkelier als van het winkelpersoneel zijn daar eutegen echter doorslaggevende be zwaren aauget'oerd. Men was van oordeel, dat een dergelijke regeling geen rekening houdt met die bedrijfs takken, waarvoor in het algemeen sluiting gedurende een halve werk dag niet gewenst wordt, omdat zij de bedrijfsresultaten te ongunstig zon beïnvloeden. Zo zou, naar de ervaring heefc ge leerd, de Maandagochtend bijv. het meest in aanmerking komen voor de textiel- en schoenenhandel, de Zater dagmiddag voor de bliangselwitikeis Overweging van de aangevoerde ar gumenten heeft de minister en de staatssecretaris doen besluiten af te zien van een uniforme sluiting der winkels op eenzelfde middag en in plaats daarvan te zoeken naar een oplossing, welke rekening houdt zo wel met het belang van het publiek als met de verlangen? van hetbe- dijfsleven. Zij menen deze oplossing te hebben gevonden door het moge lijk te maken, dat regelingen tot slui ting van winkels gedurende 'n halve werkdag per week worden vastge steld. hetzij voor de Maandagmor- gev hetzij voor de Dinsdagmiddag, hetzij in bepaalde gevallen voor de Za terdagmiddag. De gekozen tijdvak ken zijn, die waarvoor de meeste ad vlezen zich hebben uitgesproken en sluiten aan bij de praktijk van de kleinhandel. Bij winkels in huisraad, kleding, schoeisel etc en bij de warenhuizen gaat de voorkeur uit naar de Maan dagmorgen, omdat de ervaring ge leerd heeft, dat de verkoop dan ge ring is. Een andere categorie vor men de zaken, die voorzien iu de da gelijkse behoeften aan voedings- en verbruiksartikelen. Yoor deze komen in het algemeen noch de Maandag ochtend, noch de Zaterdagmiddag ais sluitingstijd in aanmerking. Een mld dag in het begin van de week is hier het meest aangewezen. De keuze is bij de meeste groepen gevallen op de Dinsdagmiddag. Verder is er een groep van ondernemers, die bet win kelbedrijf uitoefenen, doch daarnaast een ambachtswerkplaats hebben, of in het bijzonder aan ambachtslieden leveren. Deze bedrijven zijn bij voor keur des Zaterdagsmiddags geslo ten. Het ligt voor de hand, dat ook onder de nieuwe wet de voorkeur naar sluiting gedurende één van de drie genoemde tijdsruimten zal uit gaan. Teneinde de belangen van het pu bliek, dat ongetwijfeld gediend is met het in het algemeen geopend zijn van winkels op Zaterdagmiddag zeker te stellen,is de bepaling opgeuomeo. dat de Zaterdagmiddag slechts voor bepaalde groepen van winkels als sluitingsmiddag ln aanmerking kan komen. Ook is de mogelijkheid geopeud .o'. het vaststellen van een sluitingsrege ling, als hogerbedoeld, het zij voor 't gehele land. hetzij voor een gedeelte daarvan, bij algemene maatregel van bestuur. Aangezien het mogelijk is. dat iu een gemeente sluiting van de betrokken winkels gedurende de bij algemene maatregel van bestuur aangewezen tijdsruimte te bezwaarlijk is op grond va- plaatselijke bijzondere omstan digheden bijv. wegens het samen vallen van die tijdsruimte met de marktdag - is de gemeenteraad be voegd verklaard het bij de algeme ne maatregel van bestuur gegeven verbod terzijde te stellen en desge wenst een verbod voor een ander slui tingstijdvak uit te vaardigen. De keuze van de raad is echter be perkt, tot de Maandag- en de Donder dagmiddag. Voorts is, teneinde te be vorderen, dat uiet dan in geval van werkelijke noodzaak van de regeling der wet wordt afgeweken, voor die afwijkingen goedkeuring door de Kroon voorgeschreven. Plaatselijk kan zich de behoefte aan sluiting van een groep van win kels gedurende een halve werkdag per week voordoen ten aanzien van winkels, waarvoor geen landelijke slnitiugsregeling geldt. Daarom is aan de gemeenteraad de bevoegdheid ge geven, hi een dergelijk geval een slui tingsregeling vast te stellen, en wel voor een der tijdsruimten: Maandag morgen, Dinsdagmiddag of Zaterdag middag. Koninklijke goedkeuring is bi«r niet nodig. Ook hier bestaat de mogelijkheid om. indien sluiting ge durende die tijdsruimten te bezwaar Ityk zou zijn (hier wel onder koninklij ke goedkeuring) de Maandag, of de Donderdagmiddag er voor in de plaats te stellen. VRIJDAG 9 JUNI 1950 Hilversum I KRO: 7.00 en 8.00 Nws, 9.00 Voor de vrouw, 9.30 School radio, 9.45 Muziek houdt fit, 10.25 Kamerorkest, 11.00 Voor de zieken, 11.40 Kamermuziek, 12.00 Sylvester- trio. 12.33 Pianospel, 13.20 Orkest zonder naam, 14.00 Metropole-orkest, 14.30 Negen heit de klok, 15.15 Licht Middagconcert, 16.00 Voor de zieken, 17.00 Jeugduitzending, 17.45 Amuse mentsorkest, 19.00 en 20.00 Nws, 20.12 Septet Johnny Ombach, 20.30 Klank beeld, 20.50 Kamermuziek. 21.30 Om roeporkest, 23.00 Nws, 23.15 Kamer muziek. Hilversum II VARA: 7.00 en 8.00 Nws, 9.00 Brahms-concert. VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Kamerkoor, 11.25 Orgelspel. AVRO: 12.00 The Avro- lians, 12.33 Sport, 13.00 Nws, 13.15 The Skymasters, 13.40 Kookpraatje, 14.00 Kamerorkest, 15.00 Ons volk in zijn dichters, 15.20 Zangrecital, 15.40 Platencabaret. VARA: 16.00 Filmpro gramma, 16.30 Jeugduitzending, 17.00 Pianoduo, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nws, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht. VPRO: 19.30 Op bezoek bij anderen, 19.45 Reportage, 20.00 Nws, 20.05 Boeken, 20.10 Kamer muziek, 20.35 Cursus. VARA 21.00 Men yraagt en wij draaien, 21.40 De Ducdalf, 22.15 Swing and Sweet, 23.00 Nws, 23.15 Symph. concert. Mogelijkheid ook andere be drijfsruimten dan winkels on der de winkelsluitingswet te brengen. Behalve de eigenlijke winkels val len ook de kapperssalons en de foto grafische ateliers onder de winkel sluitingswet Het wordt gewenst geacht met het oog op bij het bedrijfsleven bestaan de verlangens de mogelijkheid te o- penen de winkelsluitingswet ook van toepassing te verklaren op andere be drijfsruimten, waar het publiek ter plaatse wordt bediend, zoals schoon heidssalons, leesbilliotheken e.d. voor zover deze niet met een winkel verbonden zijn. De aanwijzing van deze bedrijfstakken dient te geschie den bij algemene maatregel van be stuur. Regeling Inzake de markt- baudel, de straathandel en de handel te water. Beoogd deze wet enerzijds aan dt winkelier een zekere rusttijd te ver schaffen, anderzijds regelt zij de con currentievei houding ten aanzien van de verkooptijd in de kleinhandel. Uit dien hoofde bevat de wet ook voor schriften met betrekking tot de markt handel, de straathandel en de tihn- del te water. De geheel andere om standigheden maken,- dat men hun ver kooptijden niet zonder meer kan doen samenvallen met de voor winkels voorgestelde wettelijke verkoopuren. Op grond van deze overwegingen is het tijdstip, waarop de uitoefening van de straathandel, de markthandel en de handel te water moet worden gestaakt, op 19 uur bepaald. De ge meenteraad zal ook hier een later tijdstip kunnen vaststellen. In deze wet is de verkoop van geringe eet waren toegestaan. Regeling met betrekking tol de verkoopautomaten. De ontworpen regeling laat slechts vrij de verkoop door middel van au tomaten, die zo geplaatst ziju, dat zij niet in een winkel of een zijner beslo ten aanhorigheden of vandaar uit kun nen worden bijgevuld. Winkels zul len dus gedurende desluitingstijd niet meer voor de verkoop door middel vau automaten geopend mogen zijn. Voor de automaten, waarmede ook na het sluitingsuur verkocht mag wor den geldt een bijvulverbod voor de tijd, dat de winkel waarbij zij beho ren voor het publiek gesloten moet zijn. dan wel. indien zij niet bij een winkel behoren, voor de tijd van slui ting der winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak dezelfde waren wor den verkocht als de automaat bevat. Om ontduiking van het bijvulver bod tegen te gaau, is tenslotte een verbod opgenomen tot plaatsing van geheel of gedeeltelijk gevulde verkoop automaten gedutende de tijd, dat het bijvullen verboden is. Trygve Lie bepleit toelating van deze landen omdat ze een toenadering tussen Oost-West kunnen bevorderen Indien de negen Europese mogend heden die momenteel geen deel uit maken van de UNO —hiertoe als le den werden toegelaten zouden de op vattingen van Europa in de UNO dui delijker kenbaar gemaakt kunnen worden en zouden de kansen dat Oost en West Europa tot een vergelijk zou den komen groter worden, zo werd door Trygvo Lie, de secretaris-gene raal van de UNO verklaard. Lie zei o.m.: Voorheen speelden de Europese mogendheden in de Volke renbond een belangrijker rol dan zij tot nu toe in de UNO'hebben kunnen spelen. In sommige opzichten is deze verandering een gevolg van de gewij zigde machtsverhoudingen op dit ogen blik en het feit, dat de grootste macht nu in Moskou en Washington geconcentreerd is. In andere opzichten is dit een kunstmatig te weeg ge brachte toestand, die weer ongedaan gemaakt moet worden Niet minder dan negen Europese landen zyn momenteel geen lid van de UNO: Albanië, Oostenrijk. Bulga rije, Finland, Hongarije, Italië, Ier land, Portugal en oRemenië. Dat zijn tezamen bijna evenveel Europese lan den als al lid van de UNO zijn. Drie boerderijen prooi van het vuur In de nacht van Dinsdag op Woens dag brak brand uit in de boerderij van P. A. van d© Werken te Gameren bij Zaltbommel, welke boerderij In een minimam van tijd in lichter laaie stond. Omdat de dorpsbrand spuit niet bruikbaar was werd de vrijwillige brandweer uit Zaltbom mel opgebeld, die spoedig aanwezig was. Toen had de brand in die tijd ook reeds de boerderij van H. van den Heuvel aangetast en ook dit per ceel was in een oogwenk een grote vuurzee. Beide boerderij brandden tot de grond toe af, maar nog was de ramp niet ten einde, want een boerderij van G. B. van de Werken had eveneens vlam gevat, hoewel de ze eerst dank zij het pannedak was gespaard. De brand in de twee met riet gedekte panden ter weerszijden van deze boerderij was zo hevig en de hitte zo verzengend, dat ook dit derde perceel een prooi der vlammen werd. Euige varkens en kalveren kwamen in de vlammen om. Vau de inventaris van de drie vrij grote boerderijen werd zo goed als niets gered. De oorzaak van de braud is vermoe delijk kortsluiting. Naar wij vernemen is een en ander slechts ten dele verzekerd. Het blussingswerk werd bemoei lijkt door een tekort aan water. Al deze landen dienen lid te wor den. Alle mogendheden, die Lie genoemd heeft, hebben om toelating als lid verzocht, doch de toetreding van Oos tenrijk, Finland, Italië, Ierland en Portugal is verhinderd door een Sov jet veto in de Veiligheidsraad, hoe wel het merendeel der overige leden voor toelating stemde. De andere lan den zijn er niet in geslaagd een meer derheid te krijgen. Nekkramp teistert de Noordelijke Soedan Honderden personen zijn gestor= ven en duizenden aangetast door eet nekkramp epidemie, welke grote ge bieden van de noordelijke Soedan tets tert. Men vreest dat.de epidemie nog veel meer slachtoffers zal eis-T- voordat zij tot staan is gebracht. Medische autoriteiten in Karthoem hebben de gehele provincie Karthoem tot besmet gebied verklaard m de bevolking gewaarschuwd elkander niet te infecteren en niet buiten te slapen. Samenscholingen van grote omvang zijn verboden en scholen go- sloten. Spataderen, ontstaan, voorkomen: genezen ER IS IN ONS LAND een categorie vrouwen, die niet zo heel erg blij is met de ontdekking, dat je van nylon zulke mooie doorschijnende t^nstr. kunt maken. De stemmige kleuren van de zijden kous lieten wel de vorm, maar niet de kleur van het been zien; nylon laat duidelijk zien, dat er heel wat vrouwen zijn, die spataderen hebben. Niet alleen vrouwen overigens; ook bij mannen komt deze afwijking in ons land vaak voor. We kennen spataderen in verschei dene nuances: van blauw verkleurde plekken, hier en daar op het been of de voet (speciaal vlak onder knellen de banden of veters) tot pinkdikke, blauwe strengen, die als dikke koor den over het been lopen. Ze zijn niet altijd even goed te zien; in de rege, verdwijnen ze bij rust en worden ze vooral duidelijk na lang staan of lo pen. Dit zijn spataderen Om u duidelijk te maken wat spat aderen eigenlijk zijn, moet ik even de bloedsomloop in het been beschrijven Het bloed, dat aan de weefsels van been en voet de voedingsstoffen toe voert, komt door de slagader in het been en verspreidt zich in de zg. haarvaten. Het bloed, dat zijn zuur stof en voedingsmiddelen afgegeven en dus een donkerder kleur heeft (donkerrood, maar het schemert blauw door), verzamelt zich in de aderen. De meeste aderen lopen in 't midden van het been tussen de spie ren door. Ze brengen het bloed via de hoofdader weer naar het hart te rug. In de regel wordt het bloed uit de benen door het hart aangezogen, maar deze kracht is niet voldoende De spieren in het been helpen een handje mee, door de aderen geregeld dicht te persen. Een klein gedeelte van het afgewerkte bloed gaat via de kleinere huidaderen. Zijn deze huidaderen nu w ijde - kv normaal of is de spierwerking van 't been onvoldoende, zodat het bloed langer in het been blijft, dan verza melt er zich meer bloed dan normaal in de huidaderen. Dit is vooral het geval, wanneer we lang staan, waar door de aderen als koorden gaan op zwellen. Dit is. wat we spataderen noemen. Breekt dus zo'n spatader door, dan komt er donkerrood bloed te voorschijn. Zorgt u ervoor, dat 't bloed uit de ader gemakkelijk naar het hart kan wegstromen b.v. door 't been omhoog te houden), dan ziet u de bloeding dadelijk ophouden! Er bestaan enkele complicaties, die zich bij mensen met spataderen ge makkelijk kunnen voordoen. In de eerste plaats lijdt door de ophoping van het aderlijke bloed de voeding van. de huid. Er treden beenzweren op, die zeer slecht genezen. In de tweede plaats kan in een spatader 't bloed gaan stollen, waardoor pijnlijke ontstekingsprocessen (thrombose) ont staan. Complicaties Er bestaan tal van geneeswijzen voor spataderen. In lichte gevallen is het voldoende om door eenvoudige middelen de afvloed van het bloed naar het hart te bevorderen: oefenen van de beenspieren; niet te lang ach tereen staan; hoogleggen van de be nen tijdens de rusttijd. Ook uitwend!- gedruk op de spataderen (elastieke kous, zwachtel verbanden) helpt dik wijls zeer goed. Al deze middelen zijn van groot belang, wanneer de klach ten licht zijn (moeheid, krampen in de benen). In ernstiger gevallen zal er iets an ders gedaan moeten worden. De meest gebruikte methode tegenwoordig is "t inspuiten van spataderen met bepaal de stoffen (suikeroplossingen, lever traan). Door deze stoffen verbranden de wanden van de spatader en ver kleven met "elkaar, zodat de gehele spatader dicht gaat zitten en t' bloed een andere, dus de normale weg moet kiezen. Dikwijls zijn hele series in spuitingen nodig vooraleer de spat aderen genezen zijn. Helpt ook dit niet. dan kan langs operatieve weg de spatader worden verwijderd, maar tegenwoordig wordt dit slechts zel den gedaan. EN DE STAD VAN IVOOR 12. Ze bereikten dus na die rustige reis de rivier de „Amazone", en daar na was de reis niet langer rustig meer te noemen. De maat voelde dii al aankomen, voordat er nog iets ge beurd was, en hij hield op met hei zingen van zeemansliederen, terwijl een zorgelijke blik in zijn ogen kwam Ze voeren de Amazone op, en hoe verder ze kwamen, hoe wilder de wouden aan de kant werden. Het wa ren tenslotte oerwouden, en de maat, die daar veel over gehoord had, hield zijn hart vast. „Er kan van alles ge beuren!" dacht hij. „Alleen maar el lende en narigheid! Waarom is het nodig naar deze akelige streken te varen.... misschien had ik toch be ter boer kunnen worden". Wanneer de maat de neger had gezien, die in de top van één der bomen naar de varende „Kraak" keek, had hij met een al een flauwte gehad. De neger had zich met witte verf beschilderd, en op één van zijn schouders zat een aap, die lacherige geluiden maakte. „Hontsjomta mtam!" zei de neger, ter wijl hij aandachtig naar de „Kraak" keek. Een poosje gebeurde er niets, maar toen hoorden Kappie, de Baron en de maat ineens het geluid van een tamtam. Steeds opnieuw hetzelfde rhytmische geluid van handen, die op een trommel sloegen, dichtbij, verder af, en heel in de verte. De maat sprong van schrik een eind in de hoogte, want dit was één van de din gen, waar hij over gelezen had. Kap pie keek bezorgd, maar de Baron klople Kappie opgewonden op de schouder. „Prachtig!" rie phij. „Hoort u dat? Nu zijn wij in de groep van het oerwoud! De tam lam! Dit is een waarschuwing van de ene negerstam aan de andere. Prachtig! Helemaal echt! Net wat ik gedacht had!" „Kunt u geen soldaten naar Bed fort zenden?" vroeg Sabine schuch ter. Hij schudde het hoofd. ..Onmogelijk Bedfort ligt tien mij len Westelijk van hier. Naar schat ting belegereu 2000 a 3000 Indianen het fort. Ik beschik in totaal over 400 man. Bovendien...." hij stokte. „Bovendien zijn de beide mannen, naar menselijke berekening, niet meer in het land der levenden." „Er is dus geen hoop voor hen?" vroeg Sabine? „Zolang er leven is is er hoop. Ook voor ons geldt dat." „Maar ik bedoel ous niet. Ik be doel de twee mannen in Bedfort." „Neen, voor hen is geen hoop meer!" De laatste woorden „geen hoop" klonken lang in Sabine's oren na. toen zij de blokhut van de kapitein verliet. Met moeite baande zij zich een weg langs de vele tenten. En plot seling hoorde zij het lied weer zin gen. Nu geen koor van draukstem- men, maar een warme, goedklin kende stem. die woorden en melodie alle eer aandeed. „Waar hoorde je thuis. Eer je uitvloog?" En Sabine's hart klopte onrustig toen zij aan het lot van Egllson dacht Luitenant Keats paste er zorgvul dig voor op. Sabine tegen het lijf te lopen. Daarom zag het meisje hem slechts hoogst zelden en bij die ge legenheden. ontweek hij haar blik ken zoveel mogelijk, ja groette haar zelfs niet. Toch zou het toeval deze beide mensen opnieuw in een ruimte waar men elkaar niet ontlopen kan. samen brengen. Luitenant Keats had reeds twee keer in Sabine's leven ingegrepen de eerste keer was hij onbewust oorzaak geweest van haar kennis making met Collin. De tweede maal was hij plotseling in Bedfort versche tien. Inderdaad, nog een derde maal zou hij onbewust in haar leven ingrijpen. Het was de dag nadat Sabine met kapitein Ecuyer had gesproken. Sa bine was met de vrouw van Weber en met andere vrouwen, alsmede de kinderen, in een der magazijnen van het fort druk bezig met pluksel te maken voor de geweerproppeu en het indelenvan de rantsoenen. De kinderen bleken nog steeds niet ouder de indruk te zijn vau de ge vaarlijke situatie, waarin men zich bevond. Zij stoeiden als er aanleiding voor was, fluisterden eu giebelden en probeerden ook Sabiue die anders al. tijJ met hen meedeed, in hun spel ts betrekken. Ditmaal hadden zij ech ter geen succes. Sabine boog zich diep over haar werk. dat haar niet zo vlot afging als gewoonlijk. Zij voelde zich ook moe, haar armen en benen leKe?s zo zwaar als lood en ook haar ge dachten waren overal, behalve in het magazijn bij haar werk. Daarom merkte zij aanvankelijk weinig van de onrust, die plotseling ontstond. De ene vrouw na de andere ging naar de deur, gevolgd door de kinderen. Men hoorde stemrumoer en toen pas keek Sabine op. Zij zag lat haar mede-arbeidsters zich bij ri» deur verdrongen en stond op om te horen wat er aan de hand was. Zij vroeg een der bij de deur staan 1» vrouwen of er iets bijzonders aan «i* hand was, maar die had alleen ver staan, dat er twee mannen door d* voorste wachtposten ontdekt zoude* zijn.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3