BON 464 Smokkelaars worden uitgebeend door deskundige beambten VAN N E L ES KOFFIE KERMIS Arbeiders gevraagd een arbeider Rieischouw Adverteert in dit blad Aoo|ienrerkoop jiersoneel Aoereiïfiiiniler hinderwetsvergunning Aan de heer J C HoehJt Noord A 31 u ii gevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een on dergrondse benzinetank met boven gnndse aftapinrichting bij zijn woning linguaphone Door burgemeester en wethouders is aan Linguophone Institute N.V. te Am sterdam vergunning verleend om met 'n demonstratiewagen standplaats in te nem*n op het Stationsplein van 30 Juli tot en met 6 Augustus a.s. bouwverunningen Aam A. Winkel. Scjjocnmakersweg is door E en W vergunning verleend tot het bouwen van een hooiberging; aan 1 Schouten, Tjallewel tot het bouwen van een schuur en het veranderen van de boerderij; aan P Roskam het verbou wen van zijn woning bij de Oudedijk efi aan de Afd. Amsterdam van het Ned Bi.belgenootschap te Amsterdam het ve-nieuwen van de brug in gewapend beton aan de Westfriese Zeedijk. benoemd Met ingang van 12 Juni a.s. is onze plaatsgenoot M C Bogerd benoemd tot handlanger van de straatmaker bij de gemeente op arbeidscontract. toestemming verleend. Aan de heer J. Schenk alhier is op zijn verzoek door de Commissaris der Koningin in deze provincie toestemming veleend tot het verkopen van zwak akobolische dranken zonder verlof bij gelegenheid van de kermis van 17 tot en met 25 Juni a.s. en wel voor de ver koop in een consumptietent, te plaatsen op net perceel aan de Laagzijde. schagen Geboren; Ferdinanda I J. dochter v. H W Fransen en I Tilly: Peter M, zn. van F Broersen en A M Louw; Corne lia, dochter van K J Wijn en I Bisschop Ondertrouwd: W Hekelbceke te Be verwijk en E MQuax; J Brugman, land bouwer, Anna Paulowna en J Borst. Overleden: G Backer, 59 jaar echtge ricot van M Breed Merktoverzicht De handel in vette koeien was aan de stugpe kant. Het warme weer is daar va-j wel de oorzaak De hoogste note ring van de vette koeien was f 1020 Kwam slachtgewicht op f 2.40 tot 2,80 per kg. De aanvoer was niet groet, zoals elders op de markt De handel in kalf en melkkoeien viel niet tegen. Goe de soorten met papieren waren duur Overigens ook goed aan de prijs. De h'vgste notering voor tie beste was f 950 Door de hoge vraagprijzen stokte ót handel wel wat De handel in gelde koe'en voor de weiderij was vlug te roemen. Deze liepen er uit voor f 825 wat een ongekende prijs is voor dit soort vee Pinken duur. De aanvoer van nuchtere kalveren wordt wekelijks kiel icr Daar de vraag blijft aanhouden, stijgen de prijzen Zo was de hoogste no tering tot f 60 Een uitzondering bracht meer op. De handel in werk en rijtuig paa'den was wel goed Notering 650 tot 1000 De handel in slachtpaarden was zeer kalm met een notering van 500 tot 800 gulden De handel op de wol veerrarkt was aan de stugge kant over bet geheel genomen, wat de lammeren bet 'ft, waarvan het aanbod heel wat minder was dan de vorige week. Aan vankelijk vrij goed om later sterk terug te lopen De notering was dan wel iets milder dan de vorige week. Lammeren voor de weide tot 44 gulden, voor de dood 52 gulden Magere schapen stug, zo Ook de vette schepen Stelletjes, 3cbc.ap met 1 lam oot 110 met 2 lam mtren tot 145. Het warme weer van de 'aatste dagen was dus ook hier van invloed De handel in biggen stuk en ict« minder Lopers van f 45 tot 65 stug Op de konijnenmarkt handel zeer kalm In verband met de hooibouw was het bezotk ook niet zo groot. markt schagen 8 Juni: 13 paarden 4501000; 17 ge.Jekoeien, mager 575—825: 25 gelde koe:en, vette 700—11Q20: 19kalfkoeien 725-950; 3 pinken 350-375 93 nuch tere kalveren 35—60; 35 schapen, ma ger 60—85; 17 schapen, vette 7090; 687 i< mmeren 3552; 1 varkens zeugen 25'.—300: 90 biggen 35-45; 42 konij nen 0,50-4,00 JN 1948 stuurde Marcus Dubois, de Belgische specialist op het gebied van de smokkelarij, een groep inspecteurs van de belastingen naar drie dorpjes waar de Belgisch-Duitse grens de hoofdstraat in een Belgisch en een Duits gedeelte verdeelt. In een van de dorpen merkten ze, dat veertig procent van de mannen die vroeger in het boerenbedrijf werkzaam wa ren prachtig glimmende auto's bezaten en dat hun vrouwen met zilver vossen om de hals boodschappen ging en doen. Drie van hen bezaten race paarden. Een ander had zelfs een nachtclub geopend. Het bleek, dat in 1938 alleen de burgemeester en de dokter een eigen wagen hadden bezeten. Met deze ervaring gewapend, kon men de zuivering beginnen. TEDERE DAG van de volgende 3 maanden werden de „nouveaux riches" een voor een uitgenodigd, 'n verklaring af te leggen voor een com missie van belastingmensen. Zij wer den echter niet beschuldigd van smokkelen. Het woord werd zelfs niet genoemd. Maar zy werden allemaal flink aangeslagen in de inkomstenbe lasting, waardoor zij werden gedwon gen, hun goederen te verkopen of de consequenties van niet betalen te dra gen. ZU verkochten. En de vacantie was voorbij. Een van de inners van de belasting zei: „Er waren meer mensen, die de na tionale loterij hadden gewonnen dan er loten waren verkocht". Smokkelen bij grensoverschrijding van grote groepen bezorgt de Belgi sche autoriteiten ook hoofdpijn. Iedere dag passeren ongeveer een half mil- lioen Belgische textielarbeiders de grenzen om hun fabrieken in Frank rijk en Nederland te bereiken. Men vermoedt, dat op die manier iedere morgen drie ton koffie n^ar Frankrijk wordt gebracht en dat er iedere avond vijf en twintig liter parfum en onbekende hoeveelheden stoffen het land binnenkomen. Omdat de meeste arbeiders dezelf de grens op dezelfde tijd passeren, is 'n afdoend onderzoek elke morgen en avond onmogelijk. De douanebeamb ten compenseren dat, door zo nu en dan steekproeven te nemen. De mees te arbeiders zijn echter eerlijk. Zij weten, dat het intrekken van hun spe ciale paspoort meer betekent dan al leen maar een boete. Hun baan staat op het spel. Marcus Dubois bestrijdt moderne methoden met moderne middelen. Onlangs probeerde Gustaaf Cour hout, een 33-jarige Nederlander, voor 150.000 gulden aan horloges en juwelen in de benzinetank van zijn auto te smokkelen. Ongeluk kigerwijs was het t-ueje »almeer voorgekomen en de mannen van Dubois waren uitgerust met cys- toscopen. De buit was net zo ge makkelijk te zien als wanneer hij op tafel had gelegen. Een ander instrument, dat door de beambten wordt gebruikt, is een spe ciaal vervaardigd schuiflinaaltje, dat de diepte kan meten van een tank. Als bijvoorbeeld een Ford 10 Model 1948 aan de grens komt, maakt de douane een aantekening van jaar en model. Men meet nu, hoe diep zijn tank zou moeten zijn. Na meting met het liniaaltje weet men, hoe diep de tank in werkelijkheid is. Komen de twee getallen overeen, dan is er niets aan de hand. Zo nietde tank er af voor een nader onderzoek. De grootste teleurstelling van Mar cus Dubois sinds de oorlog is een En gelse apotheker geweet een tweede Harry Lime die het land uit was voor hij kon worden gearresteerd. „Ik zal zijn naam niet noemen, voor het geval hij terugkomt", zei Dubois. „Maar als hij komt, dan kan hij ver zekerd zijn van een hartelijke ont vangst". De Engelsman, die in een lu xueuze flat op de Place de Brouckère in het hartje van Brussel woonde, had veel contact gehad met de zwarte markt voor streptomycine. In 1947 en 1948, toen dat goedje schaarser was dan de dollars waarmee men 't moest betalen kon hij altijd vrienden en Al slaat de onbezonnen jeugd Ook menigmaal op hol, Ervaring vangt haar immer op, En eist vaak hoge tol. Ervaring is een oude vrouw Die hoog'lijk men vereert; Naar haar verleden vraagt men nauw Wijl niemand dat meer deert. Pas na 't volbrengen van een taak, Denkt daar vooral toch an Zegt men: 't was mis of het was raak; Pas ,'t einde prijst de man. De angst ten troon verheven, Verwordt tot dwinglandij; En waar het wetboek eindigt, Begint de tyrannij. kennissen die het nodig hadden, aan een voorraadje helpen. Natuurlijk voor een mooie prijs. Streptomycine werd in Amerika gekocht en naar Antwerpenge smokkeld. Enige dagen later bracht het fabelachtige prijzen'op in Parijs en Amsterdam. Maar té gen de tijd, dat de politie hem op het spoor kwam, was de aanvoer van streptomycine aanzienlijk vergemakkelijkt en de vogel was gevlogen. Een andere vreemde en eigenaar dige hobby van de Belgen is het sto ken van hun eigen jenever. In 1949 werden 328 distilleerderijen ontdekt en werden 840 mensen veroordeeld, beschuldigd van het maken van al cohol. Velen van hen vertelden de rechter, dat zij het niet konden laten hun eigen distilleerderijen te bouwen in hun kelder of schuur. Een bewijs daarvan geeft de 37-jarige Francois Noten uit Luik, die destijds al vijf maal was veroordeeld. Hij moest enige maanden geleden in het ziekenhuis worden opgenomen, om dat zijn zesde distilleerderij was ont ploft en zijn huis tot de grond toe was afgebrand. LANGEDIJK VOOR TONEELLIEFHEBBERS De toneelver. IDDA heeft o.i. 'd juist besluit genomen, om mensen die idee hebben om amatcur-tonèelspe- ler (ster) te worden in de gelegen heid te stellen een kleine cursus te volgen om de eerste grondbeginselen van deze moeilijke kunst onder de knie te krijgen. Het is toch hij mu- z'ek, zang e-d. zo, dat men na veel studie en proefnemingen enb^J ge bleken geschiktheid in het openbaar mag op treden. Bij het toneelspelen (amateurs dan) is het meestal i o: Jan of Piet heeft er zinin, best, vlug een rol en staat na 8 weken voor het pu bliek. En deze speler (ster) zal mees tal naast de meer geroutineerde op vallen door zijn gebrek aan kennis van ook maar de allereerste grond beginselen. IDDA wil probere dit zo veel mogelijk te ondervangen door de mensen eerst theoretisch ei in be sloten kring op bescheiden voet wat bij te brengen op het gebied van ama teur-toneelspel en dan pas op het pu bliek „los te laten". Een vooruit strevend idee en wij menen wel dat velen gebruik zullen willen maken va., deze gelegenheid. Het Duitse zuiveringshof van be roep te Neurenberg heeft Hertog E- duard van Coburg geclassificeerd als een kleine nazi en hem veroordeeld tot 6 maanden hechtenis en 15000 mark boete. De hertog, die vroeger voorzitter van het Duitse Rode Kruis is geweest, had van Hifler het ere- leiderschap van de SS aanvaard. Medeplichtigen aan vliegtuigongeluk gearresteerd De Canadese politie heeft de kreu pele horlogemaker Ruest gearres teerd, die verdacht wordt van mede plichtigheid aan de mi&daa*. van de juwelier Albert Guay, die ter dood veroordeeld is wegens het doen ver ongelukken van een vliegtuig, waar in zijn vrouw reisde. Ruest heeft be kend, dat hij Guay de avond voor 't ongeluk dynamietpatronen had ge^ gevenvdie hij op grond van een onb; werp van Guay had vervaardigd. Mo vrouw Artliur Pitre, de zuster van Ruest, bekende, dat Guay haar een pakjo had gegeven om aan boor,d van het vliegtuig te brengen. Tevn? ren had hij haar naar een winkel ge stuurd om dynamiet te kopen. Zjqu dagen na het ongeval berichtte Guay haar, dat in het pakje een bom had gezeten en verzocht hij haar zelf-» moord te plegen en een bekentenis achter te laten, dat zij het vliegtuig had willen laten verongelukken, orn aat zij dacht dat Guay zich aan boord bevond, om op deze wijze van een geldschuld aan hem af te komen aldus de getuigenis van mevr. Pitre. Dief liep teveel in de kijkerd Dinsdagmorgen is in de Haagse binnenstad de 50-jarige tuinman G. J. aangehouden. J., die geen vaste woonplaats heeft, trok de aandacht van enkele agenten, doordat hij in splinternieuwe kleren, wier elegan te snit niet bij hem pastte, op een nieuwe damesfiets rondreed. Over 'i stuur had bij nog een winterjas han gen. De argwaan van de agenten bleek gegrond. Na zijn aanhouding bekende J. dat hij de nacht te voren in een huis te Lisse had ingebroken. Na zich in dit huis met voorhanden zf.nde kleren te hebben gekleed zijn oude bullen liet hij achter is hij er op een eveneens gestolenda mesfiets vandoorgegaan met medene ming van nog andere kledingstukken w.o. een marter- en zilvervosbont.. J. is op transport naar Lisse gér steld. ZELFMOORDEN IN JAPAN. Meer dan 17000 in een jaar tijd. Meer dan 17000 Japanners, onder wie 10961 mannen en 6150 vrouwen, hebben tussen 1 Februari 1949 en 1 Maart 1950 zelfmoord gepleegd, al dus blijkt uit een statistiek van fle Japanse politie. De drijfveren tet deze zelfmoorden zijn: ongeneeslijke kwalen, neerslachtigheid, familie-aan gelegenheden, armoede, liefdesver driet. De klassieke methode van ha rakiri zou in onbruik zijn geraakt daar de meesten hun toevlucht na men tot ophanging, verdrinking of vergiftiging. EEN RIJDEND KRANTENKANTOOR Een auto, die is voorzien van een donkere kamer, een zetmachine en ee- drukkerij voor het laatste nieuws De auto heeft twee generatoren die stroom leveren voor het vergroten, het drukken en het overbrengen via radio of telegrafie van foto's. Dit mo bile krantenkantoor maakt het mo$e lijk foto's en nieuws te drukken én te publiceren tijdens het rijden, Noorwegen heeft Australië verwit tigd, dat het gezantschap te Sydney mot het oog op de hoge kosten geslo ten zal worden. Noorwegen zal zich in Australië voortaan laten vertegen woordigen door do consul-generaal FIREFLY MAAKT NOODLANDING Een Firefly van de marine lucht vaartdienst moest gistermiddag om kwart over twee tengevolge van ben zinegebrek een noodlanding maken in het korenveld van de boerderij van de heer Verhulst, gelegen aan de hoofdweg te Hoofddorp. De piloot en een telegrafist liepen geen verwondingen op. Het toestel, dat een buiklanding maakte, werd zwaar beschadigd. BUITENLANDSE INVALIDEN NAAR ONS LAND Evenals het vorige jaar zal ook nu een groep buitenlandse invaliden met motorinvaliden wagentjes ons land be zoeken. Maandag 12 Juni 's avonds komt een aantal Franse, Belgische en Engelse invaliden in Hoek van Hol land aan. Zij zullen daar worden be groet door vertegenwoordigers van 't instituut voor invaliden in Den Haag De buitenlanders blijven 's nachts aan boord, rijden de volgende dag naar Rotterdam, waar zij zich aan boord begeven van een schip dat hen naar Arnhem zal brengen. Van Arn hem gaan de bezoekers die Dinsdag naar Zutpren. Daar vertoeven zij on geveer een week om vandaar uit Uit stapjes te maken. Amerika spaart Een dertigtal klokken door de Ameri kaanse regering in de gieterijen van An necy besteld, zijn in New York aange komen. Deze klokken, die een juiste nabootsng zijn van de Vrijheidsklok, die op de Independance in Philadelphia is tentoongesteld, zullen luiden ter gele genheid van de verkoop-campagne van spaarbonnen .die tusse 15 Mei en 4 Juli gehouden wordt. Elke staat ont vang; één klok. De Franse industrie, en speciaal die in Savoye, was reeds lang beroemd om de prima klokken ,die er gegoten wor den. Zo wordt dus met de aanstaande Amerikaanse statenlening een oude tra ditie weer in bet leven geroepen. Vol gens berekening van de secretaris van Financiën, zal deze lening een 650 mil lióen dollar opbrengen. Markt voor t.b.c -vrij vee in Hoorn In Hoorn bestaan plannen tot het stichten van een markt voor TBC-vrij vee. Oorspronkelijk lag het in de be doeling in het voorjaar met deze markt te beginnen, maar door aller lei omstandigheden kon hiervan niets komen. Marktwezen van Hoorn is nu bezig overleg te plegen met (li verse instanties, als de vereniging tot bestijding van de TBC onder het rundvee, de provinciale gezondheids dienst voor dieren, standsorganisatiet en de handel, betreffende de dag waarop de markt zal worden gehou den, de frequentie van de marktda- gen én het vervoer van de dieren, waaraan speciale eisen gesteld zul len worden. Naar de marktmeester van Hoorn ons mededeelde zal alles echter wel voor het aanstaande najaar geregeld zijn, zodat men de eerste markt in September zal kunnen houden. Uit alle delen van het land wordt van be langstelling voor deze markt blijk ucmond aan zee voetbal voor ouden van dagen. Woensdagavond om 7 uur bekamp ren 2 elftallen elkaar op het Egmondsc Sportpark. Het ene elftal bestond uit SPe Iers. die bij de wederopbouw beerokken zij .1, het andere werd gevormd door de resterende sterkste spelers van Egmon dia. De oudste supporter van Egmondia, de heer P. Broek, 72 jaar, deed de af tr.'p en daarna ontwikkelde zich een spannende strijd. Het einde kwam met 5—1 voor de rest van Egmondia. Het Hoever Fanfarecorps Lamoraal v. Egmond zorgde voor muzikale opluiste rinq van de wedstrijd De opbrengst vormde een mooie bijdra ';e voor de kas van de ouden van dagen wa-»t er waren ongeveer 700 betalende bezoekers concert v'ii de VVV is bericht binnen geko wen dat het IJmuider Harmonie Orkest op Zaterdag 24 Juni as des avonds een pcniucht concert zal geven in Egmond aan Zee Des middag te 3 uur zal een muzikale rcndigang door het dorp wonden ge maakt Achter de muziek zullen de paar -Jen met hun berijders meelopen die om 4 uur zullen startei. op de Sintelbaafc van bet Sportpark voor het Openlucht SPe! Wie wint de race? kunt U tot en met 17 Juni 125 gram koffie kopen. Zes weken moet U ermee doen. Besteed daarom Uw bon voor béste koffie. Koopt: ROODMERK F 1.10 per 250 gram GROENMERK F 1.04 GEELMERK F 0.93 Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd-, Groot en Over grootmoeder AALTJE POSTMA, echtgenote van G. A. Feyen in de ouderdom van 80 jaar. Namens de Fam. Feyen Groenveld, St. Maarten, 7 Juni '50. Dankbetuiging Wij betuigen onze op rechte dank aan allen die hun deelneming hebben betuigd, tijdens de zo lang durige ziekte en bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder en Groot moeder, Mevr. Geertje van Straaten- Sncckes Vooral aan de Heer en Mevr. Dr. van Slooten en Zuster Houter voor hun liefdevolle behandeling aan onze zo dierbare betoond, en ook onze naaste buren voor hun hulp en dan aan allen zowel binnen als bui ten Schagerbrug voor hun oprecht medeleven. Uit aller naam, J. VAN STRAATEN Schagerbrug, Juni 1950. 11, 12 en 13 Juni TE AARTS WOUD Muziek: The Favorieten Aanbevelend, J. HALFWEG voor 1 H.A. 40 A. bieten bij C. MAREES, Schager brug. Te vervoegen bij P. Appel, Keins, Schagen. Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies, afd. Alkmaar. Ledenvergadering op Maandag 12 Juni a.s. om 20.30 uur in t gebouw der Vrijz. Herv. op de Heul Agenda: 1. Vaststellen jaarrekening. 2. Vaststellen begroting '51 (vaststellen min. contri butie f 1.50. De Secretaresse, EM. DE BOER, Graaf Jankade 3. In het D. G. Broederschaps huis te Schoorl wordt ge vraagd een: Flinke zelfstandige Kookster (extern) Aanb. schrift, of 's avonds tussen 78 uur bij Mevr. De Vries. Gevraagd om 1 H.A. penen uit te dunnen bij P. DELVER, Molenweg, Schagen. Het bier is weer best! Dus hiermede de dorst maar gelest Laat Piet nog heden een kistje bezorgen Het is nn warm Dus wacht niet tot morgen. Ook voor limonade 6taan wij aan de spits Met kwaliteit, dat is gewis. Aanbevelend, P. MOLENAAR CAFE ..DE FORTUIN" BARSINGERHORN TEL. 232 DE RUSTENDE JAGER BERGEN N.H. Dagelijks middag- en avondconcert in voorzaal TRIO BöHLER DANCING GESLOTEN wegens te hoge plaatselijke belasting. WEERE-POLDER Zaterdag 17 Juni f Is jammer voor de rest doch Caltex is het bestl Oliehandel Gebr. de Boo Tel. 50 Middenmeer OPDUIK BR T ]ES konen «leclit# tJO tot rler regel*, elk* regel méér t OM Advertentie* onder nummer bovendien Hééd» t OM voor nesendlng. Elk OPDUIKERTJB wonk go- pleettt in *n „De Vrij* Alkmesrder* éa JD* Nieuw# Scbeger* en '.Her. rijeend Wlerlngermeerlend". Opgeven moeten Dtoedeg» o* Donderdag* vOd* 1 mut m mm Arbeiders gevraagd voor het bieten in stuk zetten en wieden. M. de Dreu, Zwinweg, Anna Paulowna. Te koop gevr. een kin derstoel. P. Zeeman, B 73, Burgervlotbrug. Te koop 4 rieten tuin stoelen, 1 autoped, electr. wasmachine. Inlichtingen bij Van Zahdwijk's adver tentiebureau, W'waard. Arbeider gevraagd om bieten op stuk te zetten. H. de Wit, Lutje winkel. Gevr. huishoudster bij man alleen van 62 jaar. J. Bos, Oosterstraat 23, Noord Scharwoude. Tijdelijk adr. Verlaat 16, Heerhugowaard Gevraagd arbeider voor bieten dunnen, bij Chr. Broekhuizen. De Wiel, K. 10, Schagen Gevraag een bletendun- ner. G. Biesboer, Belkmer- weg D 128, St. Maartens brug. Te koop, nieuwe boe kenkast, met ingebouwd schrijfbureau en 4 glas ir lood deuren in de kast prijs f 190. en een nieuw kapok 5 delig bedstel f 121 Brieven onder no. 1520 bi» van dit blad. Te koop een splinter nieuwe kinderwagen, He. slist niet gebruikt, donker bl. met veel nikkel. Klaar Groet, W'waard 298. Te koop 1 zwadkeerder billijke prijs. J. Hoedjes. Moerbeek. Te koop een prima vorkjeSschudder. C. R. Blaauboer, W'waard. Te koop beste Martin gecombineerde. J. v. Essen Pettemerpolder.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4