Sabine Murner In komende tweebaar moeten nog 23 4e klassers degraderen De bieten worden gedund Brandende zon en harde kluiten Schaaktournooi in Amsterdam D" Beter kunstgebit KAPPIE Het noodlot van Zware tijd voor 4e klassers Het is interessant om eens na te gatin, welke gevolgen het plan Burg wal heeft in West L Laten we daar bij vooropstellen, dat de druk naar fc«eden door versterkte degradatie zeer groot zal worden! Het spreeekt dan vanzelf dat een aantal 4e klas ters in de afdeling Noordholland (evei tueel Amsterdam en Haarlem) terecht zal komen, wat voor deze clubs minder ptettig is en daarom is het vrijwel zeker, dat er op de duur nog wel eens stevig gemopperd zal wc» c en op <ie beslissing van de Boi: csvergadericg Anderzijds mag men niet vergeten. d::t de competities van de Afdelingen door de terugkeer van vele clubs aan trekkelijker zullen worden. Wie een blik achterom we p* zal moeten toege ven. cat de vroegere afroming vas de regiem :e bonden funest werkte. Als de grote KNVB altijd met dit systeem was doorgeer an dan hadden we tenslotte 'n vljfoe klasse gekregen. Het wordt thans zo, dat de eerste klas sers los van de districten komen te «taan. Daaronder wordt een zuivere pyramide opgeDouwd met in de 2de k!as:e twee afdelingen met 12 elftallen per district .in de 3e klasse vier afde finqen met 12 elftallen en in de vierde kasse acht afdelingen met 12 elftallen: een pyramide dus van 244896 elf tallen in resp. dt 2e; 3e en 4e klasse. TWEEDE KLASSERS. West I telde bij de aanvang van de Cu bijna afgewerkte competitie 21 2de klc-^sers en heeft er door het versterkt sfv allen van 1 dub "bij het nieuwe sei *oe:i 20 over. Daar komen bij door de grac*;.tie uit de eerste kalsse en ver sterkte promotie uit de 3e klasse 2 clubs Zodat bij de aanvang van bet seizoen Electrisch zien en horen Uit de Verenigde Staten komt het opzienbarende nieuws, dat het moge lijk is, blinden te doen zien, doven te doen horen en verlamden hun lede maten te doen bewegen door bepaalde hersencentra electrisch te prikkelen. Dr. Wende 11 J. S. Krieg, een 43 jan ge Amerikaanse hoogleraar in de neu rologie, is op grond van uitgebreide studies tot de conclusie gekomen, dat de werking der motorische hersenen door electrische prikkels in hoge ma te kan worden geactiveerd en poneert de stelling, dat door prikkeling der geaichts- en gehoorscenira de blinde het gezicht en de dove het gehoor zal worden gegeven door een reeks élec- troclen op het schedeldak aan te bren gen en deze in werking te stellen. Dr. Krieg is er van overtuigd, dat de wetenschap op dit gebied in de eerstvolgende jaren grote vorderingen zal maken. Volgens deze geleerde zijn bü de tegenwoordige stand der weten schap nog slechts technische moeilijk heden te overwinnen. Het gezichtsveld moet bijvoorbeeld op dezelfde wijze worden geanalyseerd als een televisie projectie, opdat men de waargenomen optische beelden in de goede volgorde en scherpte op de hersenschors kan Overbrengen. Om een geluidswaarne ming tot stand te brengen moet he' betrokken hersencentrum door afzon derlijke klanken in verschillende com binaties en volgorde worden geprik keld. De apparatuur, die noodzakelijk is om blinden het gezicht, doven het gehoor en lammen het gebruik van hun ledematen terug te geven, is nog niet gebouwd. Alvorens men daartoe zal kunnen overgaan, moeten nog tal van proeven worden genomen. Maar volgens Dr. Krieg is de wetenschap op weg deze wonderen te wrochten en zal niets haar daarbij kunnen te genhouden. Wetenschappelijke onder zoekingen hebben zi. onweerlegbaar aangetoond .dat deze mooie resultaten kunnen worden Dereikt door bepaal de plaatsen van de hersenschors elee Irlsch te prikkelen. Op dezelfde wijze was het ook mogelijk dromen op te wekken, geuren-sensaües in het leven Ie roepen en last but not least mensen te doet. praten. 1951 '52 weer 22 heeft. Deze indeling blijft voor 1952/53 gehandhaafd en men kom» in de daarop volgende twee seizoe nen op 24 elftallen door de degradatie van eerste klassers. DERDE KLASSERS Hier wordt bet al wat ingewikkelder. In 1949/50 werd begonnen met 54 elftal len. Loor de extra degradatie van één tweede klassers en de versterkte degra cati° van 5 ploegen begint het komen de seizoen met 50 derde Vlassers. Door versterke promotie naar de 2e k'asse van één elftal heeft men bij de aanvang van het seizoen 1951/52 nog 45 elftallen over en daarvan zal er Ia ter door versterkte degradatie nog éér. afvallen. Het getal 48 wordt hier dus zonder vee! schokken bereikt. VIERDE KLASSERS. Anders is het in de 4e klasse! Daar vatt de grote klar. want bij de aanvang van let seizoen 1949/50 waren er niet tri-tier dan 126 e.ftailen. Daarvan moe ten er uiteindelijk 96 overblijven. Als :Je promotiédegraaatie wedstrijden van dit iaar achter de rug zijn begint het echter ai aardig op te schieten. Bij de 126 konten n.1. vijf 3e klapsers, maar door versterkte degradatie vallen 12 ploegen af tn staat men dus reeds op 119 Het vlietende seizoen komt er niets bij uit de 3e klasse, vallen er alleen maar pk>e gen weg en wel liefst... 12. Bij de aan v»ng van het seizoen 1951/52 zijn er dan dus nog 107 over en door nog m hls een versterkte degradatie toe te - i .sen (11 clubs) wordt in September 1952 het gewenste aantal van 96 elf U'i'.f" bereikt, in <_rie seizoenen verdwij ren er dus uit de vierde klasse niet mi lder dan 30 eiftallen: dat is één op vier! Vcor de 4e klassers, en dan uiteraard -.pet "aal de zwakke broertjes, wordt het een zware strijd! Gevraagd: Twee of meer arbei ders om 3 HA bieten op shik te zetten en te wieden. Zich te ver voegen bij We lezen zo dikwijls van die kleine advertenties in de courant en als we -a ilangs de goed aangelegde wegen van Hollands Noorden rijden, dan zien we ze soms op de akker liggen. De slachtoffers die op een advertentie in onze krant, of in een andere krant zijn afgevlogen en die daar nu zorgen voor een kopje thee met suiker of voor de koeien Slachtoffers schreven we. En dat schreven we volkomen terecht en om dat we er toe gerechtigd waren. We hebben namelijk zelf aan de lijve oadei vonden dat het bieten dunnen een moorddadig werk is. Dat zoudt U niet zeggen als U zon man aan de arbeid ziet ir het heerlijke zomerzonnetje. Ge ziet hor hij eens het hoofd opheft, een pijp stopt, er de brand injaagt, met wel geva .en rond zich kijkt en geniet van Gods schone natuur. Zo lijkt het U toe als ge in uw auto of in een bus, op een solex of een rij wiel langs de wegen snelt. Echt landelijk. Om er een plaatje van te maken. Maar omdat dt schijn bedriegt, zijn we zc!f eens een dag er op uitgegaan. Toen we de advertentie in de krant lazen .haalden we eens diep adem en meldden ons aan. We hadden met een arbeider, die het hele werk aangenomen 'i?d afgesproken, d«t we een dag zou den gaan bieten dunnen. Er is niet.veel van gekomen. We zijn hoogstens een paar uur aan de arbeid yew?e«t. Toen was de pijn aan onze knieën onduldbaar. De door de zon ge schrr>e:c-e aarde was hard en puntig en wie het kruipen Cp deze helse kwelling niet gewend is. voelt zich na een paar uur zo miserabel, dat geen pen het kan bcschri'ven. De knieën schrijnen en branden. Je probeert je zo licht mogelijk te houden Je steunt op de ene knie, dan op de ancere, je kreunt, je vloekt, als je op een extra harde kluit komt. Eu onder uitbundige vreugde van de anderen prooetr je staande de bieten tr turnen. Dat hielden we natuurlijk ook niet vol, want dan stijgt het bloed naar je hoofd en dreigt je rug te breken. Dan hebbtn we nog niet eens gesproken over de vingers, die aan de harde klui ten ec de zware grond niet gewend zijn Je -<ngt stroopnagels en ook die kwaal is verre van aangenaam. Zodat we na twee uur er schoon ge not-» van hadden. We waren in een stadium aangekomen, dat het ons niets meer kon schelen of de suikerpositie van ons land eiste, dat er een goede btetemogst kwam. Het interesseerde ons niet of de vee voed» rpositie eite. dat de bieten op stuk ,:wamen te staan. We waren volstrekt weigerachtig om dergelijke arbeid nog In Ociober |T NAJAAR van 21 October20 November wordt te Amsterdam een wereldschaaklournooi georganiseerd, waarvoor uitnodigingen zijn gericht tot de meest prominente schaakmeesters, die de wereld momen teel kent. Namen van de buitenlandse meesters, hier zyn ze: Botwinnik Kcres, Smyslov en Ludmilla Rudenko (Rusland), Najdorf (Argentinië). Stahlberg en Lundin (Zweden), Szabo (Hongarije). Fine en Reshevsky (Amerika), Tartakower cm Rossoïimo (Frankrijk), Boök (Finland), Pachman (Tsjechoslowakije). Verder een Engelsman en een Australiër, waarover nog onderhandelingen gaande zün. Voor Nederland zullen vier a vijf schakers deelnemen, o.w. Euwe en Van Scheltinga. ZIJ ALLEN zullen die weken in de langer te verrichten en lieten oUs in een craswaï neervallen. Toer hebben we een poos gesproken met Ce arbeiders, die een teug water oronkcr. en even bij ons kwamen zitten Natuurlijk was het voor ben niet zo'n marteling als voor ons. Maar geloof r.u ch Ook weer niet, dat het is zoals ge he» u voorstelt als ge in een gemak kelijke auto langs de landerijen snelt. We hebben de knieën van deze man ion ftzien. Vereelt sommigen. Rood loeiend anderen We hebben ook hun klachten gehoord Want al zijn ze wat yewo;.d ook zij hebben last van de bi;-de kluiten, de brandende zon. Ja, het leven is geen bier met suiker Al is er dan ook een en ander verari derd en al is net niet meer zo.al een oude veteraan ons vertelde: Van des mor ens vijf tot des avonds 7 op de akker «n dan met een gulden en een dubbeltje per dag naar huis. Een kunstgebit zonder gehemelte plaat dat is een wens van tienduizen den, die niet meer over hun eigen tanden beschikken. Het plaatje, dat dienst doet om de tanden stevig bij elkaar te houden, veroorzaakt allerlei kleine moeilijkheden, zoals het bil nendringen van voedselresten tussei plaatje en .gehemelte. Dit probleei houdt sedert jaren de tandartsen b< zig en vele oplossingen zijn reeds proefd, tot dusver zonder veel pra» tisch resultaat Een Enschedese tandarts, die zie] eveneens met de oplossing van d: vraagstuk bezig hield, is in contact gp komen met twee Duitse collega's, die ook in deze richting werkzaam waren Na een uitwisseling van de bereikte resultaten is m ener in geslaagd door een zeer eenvoudige constructie de bezwaren van het gehemelteplaatje te ondervangen. Men heeft namelijk een rubber afsluitring gemaakt, die loopt langs de binnenkant van de vroegere tandenrij. Deze nieuwe vinding heeft mede het voordeel, dat het spreken in het geheel niet wordt benïoeilijkt, tei- wijl de tanden stevig in mond 7 bevestigd. In bijna veertig landen, waaronder de Verenigde Staten, is reeds patent op deze vinding. Op het ogenblik worden ook proeven geno men met het op dezelfde wijze ver vaardigen van ondergebilten. Een fa briek in Duitsland is reeds met productie van het nieuwe mate- aal begonnen, dat men nog deze maand in ons land hoopt te kunnen verwer ken. SCHOOLFEEST CHK. SCHOOL De schoolreisjes van de chr. school zijr vastgesteld op 20 en 22 Juni. De hoogste klassen gaan die Dinsdag naar Amsterdam met een bezoek a. h. vliegveld Schiphol, terwijl de la gere klassen Draderdag daarop vol gende een bezoek zullen brengen aan Bergen en Bergen aan Zee. Het ver trekpunt is het station Broek op Lau gendijk (laadplaats). grote zaal van de Amsterdamse effec tenbeurs strijden om een eerste prijs van f 2000. een tweede pr'ys van f 1500 een derde prijs van f 1000. Bovendien wordt als partijhonorarium voor elk behaald punt f 45 uitgekeerd. Het tournooi, dat onder beschermheer schap staat van de Amsterdamse bur gemeester mr. A_ J. d'Ailly, wordt als huldeblijk aangeboden aan de Am ster damse Schaakbond, die dit jaar 25 jaar bestaat Als tournooileider treedt op de heer G. van Harten. In het uitvoerend co mité hebben zitting: N. Cortlever, Lod. Prins, K. Peereboom en J. Win kelman, de directeur v d afdeling onderwijs van de gemeente Amster dam, van wie de eerste "drie de stich ting oprichtten. Aangezien de effec tenbeurs uiteraard voor ernstiger ge beurtenissen dan een schaaktornooi haar deuren sluit, wordt er 's avonds gespeeld van 6—12 uur. Er zijn vijf speeldagen per week. Elke speler krijgt 19 partyen te verwerken. Het Veilingoverzicht Verder toenemende aanvoer van nieuwe aardappelen, waarbij de LGC reeds dagaanvoeren had van meer dan 90000 kg. De prijzen daalden ver der 1 Juni noteerde de grote maat nog 35 tot 43 cent per kg, 5 Juni 30 to* 36 en 7 Juni 21 tot 24. De prijzen van de kleine maat liggen hier dicht tegen aan. De export had weinig be tekenis. enkele partijtjes werden in de nieuwe week verla<ien voor West- Indië. Rabarberprijzen gingen flink omhoog, onder de invloed van het zeer warme weer. 6 Juni kwam de prijs voor het eerst sinds lange tijd boven de 10 ct. per kg. Op 7 Juni werd maximum 12.30 genoteerd met 9.30 als laagste prijs. De LGC had ook de eerste tomaten aan de markt, die 1.01 per kg op brachten. Bij voortgezette aanvoer werd zelfs 1,25 gemaakt. He twaren echter zeer kleine partijtjes, die aan gevoerd werden. Bloemkool maakte 18 a 20 cent een lage prijs. Deze week zijn de te verwachten nabetalingen op de geëxporteerde poters aan cio telers bekend gemaakt, over het al gemeen valt het niet tegen, vooral de eersteling maakt nog een goede tempo zal 40 zetten in 2J£ uur be dragen. De kans, dat de uitnodigingen wor den geaccepteerd, is vr(j groot. De uitnodigingen voor de Russische mees ters zijn via de Sowjet-ambassade tot hen gericht, waar men grote belang stelling en welwillendheid toonde. De stichting heeft de woorden „be gin van een traditie" in de mond ge nomen, omdat men hier inderdaad 'n traditie van wil maken. Er zijn reeds vele schaaktournooien en daarbij zeer belangrijke in ons land ge houden, maar nog nimmer in Amster DE VERKEERSDRUKTE OP ONS WEGENNET Naar de KNAC bericht, is de ver keersintensiteit op de rijkswegen iu 1949 opgelopen tot het eendriekwart- voudige van voor de o&rlog. Het Engelse ministerie van lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat uit onderzoekingen van Amerikaanse en Engelse gezagvoerders is gebleken. da4 het vliegen In onweer niet gevaar lrlr is. indien de jnistse techniek ge volgd wordt. In de gevangenis te Patiala (Pends jaab) is een opstand uitgebroken tij dens een bezoek van de inps.-gen. De bewakers openden het vuur, 5 gevan genen wei-den gedood, 14 gewond. BEHANDELING VAN HET VER ZOEK OM WESTKRI.INGS UITLE VERING VERDAAGD De behandeling van het door Indo nesië gedane verzoek om uitlevering van kapitein Raymond Westerling is heden door het hooggerechtshof van Singapore op verzoek van Westerling tot 21 Juni verdaagd. Westerlings advocaat. F. R. Mas- sey vroeg om verdaging van de be handeling van het verzoek tot uitle vering om enige getuigen te kunnen voorbrengen. Aan Reuter verklaar de Massey. dat een van hen een on verwachte getuige uit Nederland was Westerling had verder zijn advo caat gevraagd door middel van de Nederlandse consul te Singapore po gingen in het werk te stellen om van de Indonesische regering voor zij:» vrouw en drie kinderen vergunning te verkrijgen om Indonesië te verla ten. Massey heeft thans medegedeeld dat op dit verzoek officieel afwijzend is geschikt. BOSBRANDEN OP NEW FOFNR. LAND Op New Foundland worden op het ogenblik grote bosbranden. Speciaal gevaar dreigde er voor Lewisport, in het Noorden, waar grote voorraden vliegtuigbrandstof zijn opgeslagen voor de internationale luchthaven Gander. Het vuur was reeds tot op 4 km. afstand van Lewisport genaderd doch men acht thans het gevaar ver minderd aangezien de wind is afge nomen. Er waren reeds voorbereidin gen getroffen voor de evacuatie van de 800 inwoners van de plaats. GROENTEN WORDEN DOORGE DRAAID Evenals op andere veilingen wor den op de veiling te Venlo veel groen ten doorgedraaid. Door het warme weer zjjn vele groenten gelijktijdig oogstklaar geworden. Hetzelfde ver schijnsel heeft zich in Duitsland en Engeland voorgedaan, waardoor on ze exportmogelijkheden zijn vermin derd. De productenfondsen nemen zo veel mogelijk eerste kwaliteit groen ten af om deze te laten conserveren. De handel met Duitsland wordt bo vendien nog geremd door de vereve- nitigsheffing, die echter volgens «ie Duitse belofte binnenkort zal wor den opgeheven. De 13-jarige Belg Pascal lickx, waarschijnlijk de jongste vliegenier ter wereld, heeft zijn brevet A ge haald. maar krijgt voor zijn 18e jaar geen toestemming een solovlucht te maken. DINSDAG 13 JUNI 195» Hilversum I KRO: 7.00 en 3.00 Nws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet, 9.35 Lichtbaken, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 10.40 Schoolradio, 11.00 Onderons 1130 Gram., 12.00 Lunchconcert, 13.00 Nws, 13.20 Promenadeorkest, 14.00 Zangrecital. 14.30 Zigeunerklanken, 15.00 Schoolradio, 15.30 Metropole ork. 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof 17.00 Na Schooltijd, 17.45 Amusementg orkest, 18.20 Sportpraatje. RVU: 18.30 Lezing. KRO: 19.00 en 20.00 Nws. 20.12 Concert, 21.00 Bach programma. 23.00 Nws. 23.15 Opera programma. Hilversum H AVRO: 7.00 en 8.00 Nws, 8.15 Gram.. 9.00 Hersengymnas tiek, 9.25 Aubade, 10.00 Morgenwij ding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor de kleuters. RVU: 11.00 Lezing, AVRO: 11.30 De Wekker. 12.00 Exqui se muziek, 12.40 Tom's prairie pio- neers, 13.00 Nws, 113.25 Orgel en te nor, 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Romances en chansons, 14.50 Radio- Matinee. 16.30 Brandarïs, 17.30 Dé Ki- lima's 18.00 Nws. RVU: 18.30 Lezing. AVRO: 18.45 Strijdkrachten, 19.00 Bach recital, 19.30 Pari3 vous parles, 20.00 Nws, 20:15 Theater orkest, 20.45 Tien kleine negertjes, hoorspel. 21.45 Musicorda. 22.30 Vespers, 23.00 Nws, 23.15 Avondconcert. EN DE STAD VAN IVOOR 15. Nadat de negers een poos als verstard naar het vuurwerk hadden gekeken, gaf één van hen een rauwe kreet, en een seconde daarna lieten ze zich allemaal bij de boomstammen neergLijden, en daarna verdwenen ze als hazen. De maat was naar de ma- -h nekamer gevlucht, want dit le hem de enige veilige plek op n. schip. Hij vertelde opgewonden aan de meester wat er gebeurd was, en hij zei, dat hij voor geen koekoeks klok op de wereld wéér naar de brug ging. „Ik ben stom geweest, dat ik ben meegegaan!" zei hij. „Ik had in Lutjewier boer moeten worden! Wat doe ik hier in deze ellende!" „Zou- «ien het vergiftige pijlen zijn ge weest?" vroeg de meester angstig. „Hoorde jy ook daarnet die knallen!'' Wat zou dat zijn?" „Knallenja, ik hoorde knallen!" zei de maat met uitpuilende ogen. „Nog meer ellende en narigheid! Ik had wel dood kun nen zijn! Straks springt de „Kraak" uit elkaar! Hoe moet dit aflopen?" Bij het licht van het vuurwerk hadden Kappie en de Baron gezien, dat alle negers verdwenen waren, en ze durf den nu weer rechtop te staan. „Waar is de maaü" zei Kappie direct, toen hij Joséfus achter het stuurrad zag staan. „Die zal wel een huilbui heb ben gekregen!" zei de Baron spottend „Gelukkig heeft Joséfus daar niet zo gauw last van! Laat hem maar stu ren, dan zijn we tenminste veilig!" „Zeer juist!" zei Joséfus. Zo verstreek de ene dag na de an dere. Zij zager hoe de Indianen de farms in Bedfort in vlammen deden opgaan. Pas op de zevende dag na derde een troep Indianen de farm ▼an Egilson. Stellig hadden zij zich dagen lang kunnen verdedigen als Bianchi niet gewond was geworden toen hij zich iets te ver nit het dak venster boog, daarbij de gewone voor ■ichtigheid uit hef oog verliezend, om dat hij geen Indianen zag. Egilson die gehoopt had de Rood huiden *0 lang op een afstand te houden, totdat er hulptroepen uit het fort kwamen, had Bianchi snel ver bonden en toen het plan tot ontvluch ting gemaakt. De beide mannen had den, de zwarte vos van Egilson ge lukkig in de blokhut. Daarop baseer de Egilson het plan tot ontvluch ting en op het feit dat een gedeelte ▼an de versterkte omheining onbe waakt was. Nancy liet geen blik van Bianchi af tijdens zijn verhaaL Niemand viel hem trouwens in de rede. En Bianchi vertelde verder. Egil son was in het zadel geklommen en had de gewonde Bianchi achter zich plaats laten nemen. Zo waren zij, dank zij een koene sprong aan de Indianen die de farm omsingelden, ontsnapt. Maar spoedig hadden zij gemerkt, datde weg naar Fort Pitt volkomen afgesneden was. Overal in de prairie rukten de Indianen op, achter hen brandde Bedfort ook Egil sous farm. Na een paar uur struikelde het paard in het donker over een boom wortel. Het brak beide voorbenen en moest afgemaakt worden. Te voet ging het nu verder, soms lagen bel de mannen uren lang iu het dichte gras later een dag lang zich in het bos verbergend. Ook' brachten zij een nacht door in een afgebrande boerderij. Twee maal hadden de In dianen hun spoor gevolgd, maar Egil son had hen op meesterlijke wijze weten te verschalken. Zo naderden de beide blanken steeds dichter Fort Pitt ea wisten uiteindelijk de voor posten te bereiken. De laatste kilo meters hadden *ij kruipend moeten afelggen, want overal brandden de wachtvuren der Indianen. Ademloos luisterde iedereen naar die sluiptocht dwars door de gelede ren der Roodhuiden heen. En alle toe hoorders zuchtten van opluchting toen Bianchi de blijdschap schilderde bij het ontwaren van de rode uni formen. Nadat hij uitverteld was, werd er niet veel gezegd. Bedfort was met de grond gelijk gemaakt, de farms, het vee. dat achter geble ven was, de blokhutten de goedgevul de schuren, alles was vernield. Wat kan men dan nog zeggen. Nancy bracht Bianchi een bord vleessoep, het vijfde al dat de toneel speler sinds hij zijn verhaal begon had verorberd. Nu pas voelde hij hoe uitgehongerd hij was. Het moment, dat hij zijn soep be gon te lepelen en niet langer vertelde benutte Sabine om op zoek te gaan naar Egilson. Zij vond hem voor de tent op een deken zitten, de onafschei delijke pijp iu de moud. Heeft n al gegeten, mijnheer E- gïlson?" informeerde zij. ..Ja. dank u" was het korte ant woord. „Wilt u niets horen over het vee, dat wij meegenomen hebben naar hef Fort? Drie koeien leven nog, en geva» zelfs een klein beetje melk. Twee moesten er geslacht worden De paarden zijn nog in leven en de ossen ook. Als u het vee wilt zien, de stallen zijn daarginds. O ja. ook de kippen leven nog. We kregen hier ma is en gerst. Egilson gaf geen antwoord. Lang zaam nam hij de pijp uit zijn mond, klopte hem leeg. vulde hem opnieuw met tabak en stak deze zorgvuldig aan. „Wat doet het er eigenlijk toe? Het resterende vee zal toch verkocht moe ten worden nu Bedfort niet meer bestaat. Wij moeten weer helemaal opnieuw gaan beginnen. Bomen vel len, een blokhut optrekken en stal len. Dan pas kunnen wij er aan den ken weer vee te houden. Hij had bij de laatste woorden de ogen gesloten net alsof hij in de toe komst zichzelf opnieuw zag begiu- nen. „Wij?" vroeg Sabine. ..wij?" Vol keek hij het meisje in de ogen. „Ja, wij" antwoordde hij met nadruk „Dat ben ik en Nancy, dat zijn de sla ven, Weber en Hilthy, als ik hen be talen kan. In elk geval juffrouw Mur ner zult u uw belachelijke pogingen om uw landslieden vrij te krijgen, moeten staken. Ik zal ze bitter hard nodig hebben enik heb hen be- taald. Voor u zal er geen plaats meer zijn. Nu vooral niet. Waar ik ergens een nieuw bestaan zal willen opbou wen zal het zaak zijn om nog taaier te werken dan tot nu toe. Daarom zal daar voor u geen plaats zijn voor al niet nu ik gezien heb waar u eigen lijk thuis behoort. Sabine wilde zich omdraaien en weggaan. Juist op dat moment hoor de zij iemand aankomen. Het was Bradley, die geen actu op het meis- sloeg. Met dubbelslaande tong nioin pelde hij onsamenhangende woorden en Sabine herinnerde zich ineens, hem, tijdens het verhaal van Bian chi, geregeld de whiskeyfles te heb ben zien aanspreken. „Hoor je de kanonnen? Met Fbrt wordt ontzet. Wij zijn gered en jij bent twee keer aan de dood ontsnapt Twee keer, Egilson, ouwe knaap." Hij reikte Egilson de whiskeyfles „Drink ouwe jongen, is het nu niet net tijd voor een slokje?" Egilson pakte de fles aai». „Je hebt i gelijk, Tom, nu is het tijd om op de goede afloop te drinken." Meteen zet te hij de fles aan de mond en nam een stevige slok. Sabine die dit toneeltje met grote ogen had gevolgd, rilde. Langzaam draaide zij 2ich om en liet zonder nog een woord te zeggen, de beide man nen staan. De volgende morgen heel vro*g werden de belegerden in het fort ont zet. Reeds de avond tevoren maakten de voorposten melding van het terug trekken vande Indianen. Toch zwe gen de kanonnen pas laat in de mid dag. Kapitein Ecuyer had toen al eni ge uren alle soldaten gereed staan voor een uitval. In verband met het snelle invallen van de duisternis werd dit plan uitgesteld tot het aan breken vande dag. Het zon zo ver echter niet komen. Bij het krieken vande morgen kwam een der voor posten. luide hoera roepend, melden, dat de hulptroepen de laatste tegen stand der Indianen hadden gebrokoa en dat de ophaalbrug neergelaten kon worden om aan de commanderende officier toegang te verlenen. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3