De memoires van clown Grock Korte rokken ÏIuuwJl uit dt Ut was vleden week weer mis VAN VROUW TOT VROUW Sensationele koorddanserij ïu zijn memoires, nu onder do titel Zonder Gekheid verschenen, vertelt Grock. 's werelds grootste clown, hoe bij als jongen een gevaarlijke stunt koorddanser uithaalde. Met toe- «temming van de uitgever H. Nelis- »en te Bilthoven nemen wij die pas sage hier over. Op een avond zwierf ik na zons ondergang door de wijngaarden op de heuvels rond de stad, toen een een zame wandelaar mijn pad kruiste. Voor mij stond Louis Bourquin. een athleet en koorddanser, bekend in heel Biel. Ik heb toestemming om op de Nieuwe Markt een avondvoorstelling te geven, vriendje. Ik heb je nodig. Waar hang je toch uit? Dagenlang loop ik al achter je aan. Op de leuning van een bruggetje hangende, keek ik hem zonder een woord te zeggen aan. Bourquin, je neem me in de ma ling Hij trok de toestemming van de po- liitie uit zijn zak en hield me die on der mijn nous. Geloof je me nu? Samen liepen wij de helling af. Het was reeds donker, maar bij het licht van een lantaarn heb ik tot ria mid dernacht op het grote sportterrein bij de stad. waar altijd de gymnastiek- uitvoeringen werden gegeven, „ge oefend" alle bewegingen, alle hou dingen en alle verbeteringen hierin, die in mijn hoofd opkwamen, voerde ik uit Het was einde Mei. Op een on- weersachtlge namiddag was een frisse avond gevolgd. De voorbereidingen voor de voorstelling, zichbaar voor 'n teder en het nieuwtje, dat zich reeds had verspreid, trokken al voor het aanvangsuur een talrijk publiek. Ter hoogte van de derde verdieping ver bond. nauwelijks zichtbaar, het lange koord het hotel „Schweizerhof" met het café „du Jura", die tegenover el kaar aan het plein stonden. Overal verzamelden zich de boekhouwers achter de vensters van de van boven tot beneden verlichte huizen. Op het laatste moment bemerkte men dat he' vangnet onbruikbaar was. Bourquin moest dus zonder vangnet de la afstand over het koord afieggen. Wij bevonden ons in een houten keetje, dat als kleedkamer dienst deed.. Bour quin .die zijn glimmend tricot al had aangetrokken, stond te beven op zijn magere benen. Hij barstte uit: Ik kan het niet. ik kan het niet! Cis heb een verschrikkelijke' planken koorts. Doe jij het, Wettach. ga jij. Laten we er om loten. Ik had „kruis" gezegd en toen de daalder weer op de grond wa3 geval len. lachte de beeldenaar mij toe. Ik zou dus zonder vangnet over 't lange koord lopenMet de lange balanceerstok In de hand besteeg ik de drie verdiepingen van het hotel „Schweizerhof". Tot op de huidige dag zie ik de hotelkamer, gestoffeerd met rood pluche, voor me. Aan de muren hingen gekleurde lithographieën, por tretten van Duitse vorsten en van de oude Victor Emanuel. Er waren men sen in de kamer, maar niemand zei iets. Ik voelde, dat zij wel iets wilden zeggen, maar zij waren er niet toe in Staat. Iemand, die me was gevolgd, greep me bij mijn arm: „Beu je gek? Je ztr' je nek breken!" Ik vas kalm, ook in wendig. Ik had maar één gedachte: wat te doen in geval van gevaar? De ba lanceerstok weggooien en het koord grijpenStaande in het raam keek Ik naar het toneel beneden op he plein. Het door petroleumlampen ver lichte podium vormde een heldere witte vlek te midden van een zee van hoofden. Spannen.schiet op. spannen, schreeuwde ik tegen de twee helpers, die de spanning van het koord moes ten controleren. Het koord leek zeer stevig te zijn bevestigd en het einde wa3 om de ijzeren staander van dp trap gewik keld. De twee kerels, geheel van streek als nieuwelingen, waren bleek van onrust; een van hen stond zelfs zo op zijn benen te trillen dat hij moest gaan zitten. Vooruit! Een kort moment van vrees was snel overwonnen. De balanceer stok prikte uit hel venster, ik nam hem horizontaal, en daarna zette ik mijn voeten zonder haast en voi zelf verzekerdheid op het koord en begon te lopen. O. die geur van jasmijn, die uit de nabijgelegen tuinen opsTeeg Ik ruik het nog. Maar sedert die avond houd ik 'er niet meer van, die geur is een voorbode van rampen. Op de hoogte waarop ik mij bevond kon ik over de daken het open veld zien. Het was een heldere sterren nacht. Heel in de verte zag ik de on weersbui aan de einder verdwijnen. En ik was zo onder de indruk van dit ogenblik dat ik eerst na enige tijd in de verte 'n toren ontdekte die af wisselend helder verlicht en dan weer in duister gehuld was Een meikever vloog zoemend tegen mijn wang aan. Met vaste schreden en elegante be wegingen was ik intussen reeds tot op de helft van het koord gekomen. Ik voelde de sympathie van de toe schouwers naar mij opstijgen; niets kon me meer aan hel schrikken bren gen. Lichter, hoe langer hoe lichter. Het was niet langer een koord waarop ik mij zo gevaarlijk voortbewoog. Ik zweefde als een slaapwandelaar, die op wonderbaarlijke wijze zijn even wicht bewaart, boven de afgrond, zo gelukkig als ik nog nooit tevoren was geweest. Óp dat ogenblik durfde ik het on mogelijke: in plaats van mijn weg te vervolgen, draaide ik mij om Aanstonds steeg er een ongerust ge mompel op. Stop! Er klopte iels niet Het koord begon licht te zwaaien. De geopende vensters rond het plein le ken plotseling van schrik gapende muilen.Het koord zwaaide op nieuw, het hing met een boog. Wat zal er gaan gebeuren? Nauwelijks een ogenblik geleden beheerste ik het heelal naar geest en slof! En nu, en kele seconden later, was ik alweer armzalig teruggevallen in mijn zwak heid. Waar ben ik. wie ben ik? Mijn zelfverzekerdheid laat mij in desleek daar is hel gevaar.. Ik wankel, er is geen enkel houvast meer. Mijn ba lanceerstok slaat door de lucht. On der mij vlucht de menigte over het podium, de stoelen omverwerpend Met -een slag wordt een venster dicht geslagen Een doordringende kreet Om mij heen draait - alles, de nacht en de lampen ,de bomen en de huizen. Maar reeds heb ik met twee h' den het koord als in een bankschroef vastgeklemd. De truc van de goede koorddanser, die in slaat moet zijn zichzelf te redden! En langzaam, systematisch met de ene hand na de andere het koord vast houdend, leg ik de afstand af die me nog scheidt van de andere kant van het plein .De menigie volgt mij met de ogen. En als vier sterke armen m< tenslotte weer in de hotelkamer heb ben gehesen, loop ik gevaar va- vreugde te worden verpletterdDe trap wordt stormenderhand genomen men tilt mij op de schouders, vrien den en onbekenden dragen de held van deze fantastische nacht in triomf over het plein. Op de Waddeneilanden treft men nog vaak stukken walvisbeen aan, ala herinnering aan de grote tijd van <tó walvisvaart voor ons land, zo om- streeks de 17e en 18e eeuw. Een der gorte stuwdammen, welke grote onvruchtbare gedeelten van die V.S. bevloeien en zo het land in een vruchtbare streek herscheppen. lil Goedkope kledingstukken, die in massaproductie vervaardigd kunnen worden en die ontworpen zijn door vele vooraanstaande on;werpers inde Verenigde Sla;en, stellen hel schone geslacht in staat zich goed en mo dieus te kleden. De meeste Amerikaanse ontwerpers geven deze lente en zomer de voor keur aan kortere rokken en laten 't slanke figuur goed uitkomen. In te genstelling tot de eenvoudige snit van het vorige jaar (1949). worden nu de mouwen en de schouders geaccentu eerd. In het algemeen zijn bij d" dagjaponnen de zomen 37.5 tot 40 cm van de grond De korte avondjurk heeft in het lo pende seizoen nog niets van haar po pulariteit verloren. De populairste lente en zomercos- tuums hebb enlichte getailleerde, vorm vaste jassen, rokken voor slanke heu pen en ingezette mouwen. Andere bij zonderheden van de mode zijn jassen met ceintuur en blousende ruggen, kleine kragen en laag geplaatste zak ken. Gabardine voert de boventoon en wordt in popularieit gevolgd door wollen stoffen en tweedstoffen. Voor de lente is de korte jas los en ruim zittend of rhet ceintuur en blou serid hypermodern. De mouwen worden wijder en voller, de kragen zijn opgerold, de zakken groot en de jasjes worden met ceintuur gedrag Er is een grote verscheidenheid in de japonnen de slanke taille, de manteljapon, het mantelpakje en het deux pieces. Men geeft voor lange avondjurken de voorkeur aan ruisen de stoffen, hoewel soepele stoffen ge durende de lente en de zomer ook ge dragen worden. Het type jurk, dat deze lente ve- opgang gemaakt heeft, heeft een blou ?'»end bovenstuk met ronde schouders diepe armsgaten. De schouders van nVantelpakken en jassen zijn deze len j le meer opgevuld dan het vorige jaar vï(1949), hoewel ze nog niet zo vier kant zijn als enkele jaren geleden. WE ZATTE vleden week met een ontevreden gezicht in de skeerwinkel Deer hadde Kees en Klaas en Tinus en Dirk en de barrebier en nag een srik of wat are ut toch de hele eivend had over de Belgische koning en de verkiezinge en zeg nou zelf, wat moet je deer nou over skroive. Alles wat al lang al in alle krante staan heb, ken je toch niet nag erus opskroive. Want ze teute er de hele eivend over, maar er was gien nuuw gezichtspunt Dat wai hadde ons er al mee troost, dat we een vraie eivend hewwe zou- we, maar deer komt zo teugen slui- tingstoid de skoolmeister nag binnen. Een beste kirrel, deer niet van, maar een sportmaniak. Nou kenne wai ons voorstelle, dat ie niet altoid over de skool praie wul. want dat zou je be ginne teugen te staan as je zo'n hele dag tussen de joos zittt. Maar om v nou altoid over de sport te hewwen, nou. deer moet je ok teugen kenne. Maar wai ware er nou toch dankbaar voor, want er kwam toch nag weer AAN HET WERK Er is geen groter genot voor de kleine kinderen dan moeder te mogen helpen. Als deze er een beetje begrip voor heeft en welke echte moeder heett dat niet? zal ze dat natuurlijk goed vinden. Er is echter één schaduwzijde aan die hulp: onze dochter neemt het niet zo nauw met haar kleding. Al gauw zit ze vol met waterspatten, en even later is dit misschien aangevuld met lelijke vat- of andere vlek ken. Dit alles kan natuurlijk worden voorkomen als we het kind een schort geven, dat we gemakkelijk kunnen wassen. Moeder, die zelf hard werkt, en dochter hebben dus behoefte aan een schort, zodat de afgebeelde modelletjes te pas zullen komen. K 3956/9. Het lijfje van dit schortje heeft een ronde hals uitsnijding-en een paar gerimpel de volants. Benodigd voor 100 cm. bovenw. 3 m. stof van 90 cm. breedte K 3950/9. Een snoezig schortje voor de allerkleinste. Benodigd voor de leeftyd van 4 jaar 1.55 m. stof van 90 cm. breedte. K 3951/9. Dit schortje sluit van achteren met een rij knopen. Benodigd voor de leeftijd van 5 jaar 1.35 m. stof van 90 cm. breedte. De knippatronen van de kindermodellen zijn a i 0.75, van het grote model a 0.95 verkrijgbaar bij „Bella" Patronëriservice, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Betaling uitsluitend per postwissel. 0C 3956/9 is verkrijgbaar voor 94, 100 en 108 cm. bovenwijdte, K 3950/9 voor de leeftijd van 2, 4 en 6 jaar en K 3951/9 voor 3, 5 en 7 jaar. De modellen zijn overgenomen uit „Bella". Het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van deze krant. een skeerwinkel uit te voorskoin. En weer over de voetbalsport. Deer hewwe we ut een week of drie leden ok al over had. meskien wete jullie dat nag wel. Dat was oei die wed- stroïd teugen Engeland toe heel Ne derland zo'n beetje gele was, want 't Oranjeleeuwtje had zoin klauwe weer een keer toont. En nou is ut weer mis weest. Deer in Zweden kenne ze er be paald ok een beetje van en ze gawe ons lik op stuk. De vorige keer teu gen Engeland wonne we met drie doelpunte verskil en nou verlore we met drie doelpunte verskil. En deer begon meister over te janken. Das nou wel gien mooi woord, maar wai kenne dat nou ieiunaal niet aars zien. Zo maar neikaarten op niks of. En moppere en grommele, nei, je konne zien. dat ie er al een paar nachte zo wat niet van sleipen had. Nou benne wai in de skeerwinkel ok miserabel sportief. Deer niet van. Maar je moete niet gelouve, dat wai er een stik minder om ete of een minuut minder om sleipe as ut bloikt dat de klauwe van de Oranjeleeuw niks om ut loif hadde. Den neme wai dat. De iene keer is de ien wat maz zel, de are keer de aar. En er benne grotere rampen as een verloren wed- stroid. Afoin, de barrebier leit die man 'n toidje prate, maar op ut lest begon ut hem te verveulen. En nou heb die barrebier een rare menier. Hai be waart zowat alle krante die hai te pakken kroige ken. Dat hai smoit de zeipkwast in ut bakkie en hai gaat nei de kamer en deer komt ie met 'n slik of wat krante an ..Moet je dut erus léze", zoid ie e.i hai smoit metien de krante op tafel. Niks as voetbalvevslage van interland wedstroide". Ut was nel of meister al naitighoid voelde. Kai pakte gien krant op en hai zoi niks. Maar Kees en Klaas ware derek'. vol vuur bezig de krant te le zen heje stik was gieniens nodig. As je allien de koppe zagge. dan had je al genog. Teugen de Beige was ut vezelf goed mis Toe deugde er van ons voetbal hillegaar niks. Vooral die voorhoede. Dat was een stelleije prut sers. Verskrikkeluk. Je zou we ze al lègaar een cent geve. Toe leugen Engeland. Voor dt klucht heb Kees efkes voorlezen, wa de ien of ave idioot deer over ski Ut was glorieus. Ut was uit met de misère met de voorhoede. We konne Wie heelt er het meeste belang bij een goed ingericht huis weer skiete en al zokke kunsles meer. Ut ien nag mooier as ut are. En toe las Kees een stikkie voor van diezelf de snuiter van dezelfde krant. Maar dat gong over die wedstroid teugen de Zwede. „Kolk erus meister", zoi Kees en hai was nagal zachtzinnig, „kolk erus deer is nag al heel wat verskil tus sen. En wat ut gekke is ut was meist de zelfde voorhoede. Er was maar len verandering in. En een maand leden ware ut de redders van ut in de bc nauwdhoid zittend vaderland, t®i vleden week deugde ze weer voor de honde niet. Ut was stik voor stik een anfluiting. Teminste as je die kirrel gelouve magge. Èn ik vind ut een beetje wonderhik dat jij je deer deur loime leite. As je met je oigen skoolelftal an de gang benne, den weet je toch ok wei, dat ut de iene keer beter lukt as de are. En ok dat je teugenstanders de iene keer aars benne. Maar je elf tal is ut zelfde. Pcrsies ut zelfde. En as jij den de iene keer zegge, dat ut een prachtelftal is, weer je trots op benne en de are keer dat er niks van deugt en dat ze van voetballen niks kenne, den is er wat niet in orde. Niet bai dat elftal, maar bai je zelf. En zo is ut bai ut Nederlands elftal ok. Dat elftal is moin goed genog. Al zit je jezelf meskien bai de luid spreker te verboiten. Maar wat ei niet in orde is, dat is die verslaggeve- rai. En das gien wonder. Want as je nou nei die radiouitzertdinge luistere, den hei je ut ok al in de gate, as ut voor de oigen partai niet goed gaat is er een begrafenisstemming. Met zo'n krantekirrël persics ut zelfde. Hai had z'n oigen vezelf vergalop- peen mei die Engels# overwinning en nou was ie katterig en dat most ie uite. En toe kreeg ut Nederlandse voetbal de skuld. Nei. de skuld hier is die treurige sensatieverslaggeverai, die een overwinning van ons ophe melt om er misseluk van te v/orren ei» een overwinning van de teugen- partai niet hewwe kenne. En den noe me ze d'r oigen sportverslaggever. Maar sportieve verslaggevers benne ut niet. FIGARO. U BENT misschien geen liefhebber van verslagen van raadsvergaderin gen? Ik ook niet. Niet orriBai ik ge meenteraden geen nuttige instellingen vind, maar omdat er zo veel in staat, dat me geen belangstelling inboezemt. En toch, ik moer bet u eerlijk beken nen, lees ik de laatste tijd af en toe verslagen van bijeenkomsten van vroedschappen. Dat heeft natuurlijk een bepaalde reden. U wert even goed als ik. dat er woningnood is en dat alle gemeentebesturen proberen zo veel mogelijk huizen te bouwen. De een heeft daarbij meer geluk dan de ander. Maar het moes goedkoop zijn. Dat lees je in alle gemeenteraden. En het moet ook geriefelijk zijn. Daar wordt een enkele, keer ook over ge sproken. En als het dan zo ver is. dan komt er een manlijke architect en 'n manlijke gemeenteopzichter en een manlijke burgemeester en manlijke wethouders en manlijk» raadsleden en dan buigen ze zich gezamelijk over tekeningen en praten honderd uit over dit en das de woning betreffende, waarbij het accent gelegd wordt op de huurprijs en het uiterlijk. Dat is normaal. We mogen immers bij al deze manlijke elementen een groot portie verantwoordelij kheidsge voel verwachten en dus ook de no dige ernst. Of zou het een beetje co- medie zijn? Ik kan er niets aan doen. maar ik heb de indruk, dat ze zich er niet veel om bekommeren of de te stichten woning aan alle eisen vol doet, maar dat ze zich in de eerste plaats afvragen, of de stichting er van commercieel wel verantwoord is. Want als die mannen nu eens werke lijk zich ernstig bezig hielden met wo ningproblemen. zoudt u dan niet met mij denken ,dat men toch wel eens het advies ging vragen van ons vrou wen? Wie zitten er toch het grootste deel van hun leven in het huis, waar heen ze hun echtgenoot overeenkom stig wettelijk voorschrift moeten vol gen? Dat zijn immers wij vrouwen. Wie heeft er de grootste narigheid var als een huis onpractisch ingericht is? Niet de man, die er 's avonds in komt, gaat eten, een pijp en pantof fels haalt en er zijn gemak van neemt In het gunstigste geval valt het hem op. dat de plaats van de haard niet prettig is .waardoor hij in de winter in de tocht zit Als hij nog eens een enkele keer op de zolder moet zijn. moppert hjj wellicht op een te stijle trap ut op een te kleine kelder alj hij de aardappelen op moet bergen. Daarmee is het afgelopen. Maar wie sukkelt met een keuken, die te ver \an de woonkamer af ligt? Wie marltlt met een te kort aan bergruim te voor kolen of aardappelen? Wie ondervindt de meeste last van bevro ren waterleidingen die op de aller be roerdste plaatsen zijn aangelegd? Wie sukkelt met alle mogelijke on gemakken die aan zo vele huizen kis ven? Dat zijn niet de mannen, dat zijn wij, vrouwen. En daar beklaag ik me niet over. Het is noodzakelijk, dat wij meer in huis zijn dan de man nen. Maar zou het dan niet logisch, zijn, dat we ook eens gingen meepra ten over woningproblemen en hoe ze op ue beste manier op te lossen in verband met de best mogelijke be woon- en bemerkbaarheid voor de vrouw V /.cuden we niet op tal van punten waardevolle adviezen kunnen geven? On'dnkken we in onze huizen niet vs le lekov-komingen .die opgeheven zou den kunnen worden, zonder extra koa ten met ..>ch te brengen? Onze manlijke minister van VoIks- huisvcsting. waar ik overigens een. groot respect voor heb, ondanks dat hij v-ïh man is. heeft nu het voorne men ten prijsvraag uit te schrij-zen voor t et vervaardigen van de meeat aantrekkelijke woning voor de ge ringst mogelijke kosten. Aantrekke lijk dan in die zin, dat ze van do meest uitgebreide gemakken zullen zijn voorzien. Een lofwaardig streven. Maar ai weer stel ik de vraag: Wie buigen zich. over de ingekomen ontwerpen? W bestuderen ze, laten er desnoods vee anderinger in aan brengen? Het zijn de manlijkevul* u de rest zeil maar *u En opnieuw heeft de vrouw, degu.e die eigenlijk de hoofdbewr.on s cr »s. die alle gemakken en onge makken van een woning op ha-c duimpje kent, er niets, maar dan colt nie's t,* et te zeggen Behalve dan ia de zeer enkele gevallen, waarin een vrouw lid is van een gemeentebestuur om van de vrouwlijke architecten ia het geheel niet te spreken. Ik vraag me zelf af, of onze Bond voor Plattelandsvrouwen hier geen baanbrekend werk kan verrichten. Ai zou de bond maar een geschrift uit geven. waarin alle wensen en wenken van de huisvrouwen verwerkt zijn. De tijd is er nog niet, dat we de meer derheid die we in de bevolking heb ben ook omzetten in een meerderheid in de bestuurscolleges. Dar zal nof wel even duren. Maar ik maak me toch sterk, dat er aandacht besteed zou worden aan een geschrift, waarin wij als vrouwen onze richtlijnen voor een doelmatige v.*oninginde!ing zou den geven. Zou het zo dwaas zijn? Is het een beetje opschepperig als we menen, dat we ook op dat gebied aan da maa nen goede raad zouden kunnen geven? Ik geloof van niet en ik hoop dat er eindelijk eens aan gedacht wordt, dat de man weliswaar het hoofd van het gezin, maar de vrouw de hoofdbe woonster van het huis is. NEL. De dierentuinen in de gehele wereld hebben graag een nieuwe aanwinst. In Afrika wordt dan ook regelmatig jacht op wilde dieren gemaakt. Deze negers uit de Belgische Congo vingen een grote mensaap.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3