siRASSBUHEFP Ruim 150 jaar Rotterdam -10 jaar na de verwoesting Tentoonstelling geeft beeld van Rotterdam ahoi! snel herstel Concertgebouworkest komt in September naar Alkmaar Tomatenplanten «ZABRO» MARKIEZEN J. v. d. Kooy Schagen - Monte Carlo DE VRIES EN CO CIRCUS Inderdaad, dat is het woord voor het luisterrijk evenement, waarmee deze zomer het herstel wordt gevierd van Europa's modernste haven: Rotterdam. Ahoy is veel meer dan een ten toonstelling: een schitterende exposi tie, tintelend van leven in een fees telijk gebouw van gigantische af metingen. Daarnaast, in het prachti ge Park aan de rivier, velerlei at tracties en bezienswaardigheden. Ook allerlei demonstraties die u op boeiende wijze doen kennismaken met tal van beroepen en werkzaamheden die in en om de Rotterdamse haven worden uitgeoefend. Het glorierijk verleden gaat weer voor u leven in een reeks van romantische beelden. In Oud-Rotterdam ziet u zelfs ver schillende historische ambachten be oefenen. Dat het moderne havenbedrijf even zeer doortrokken is van romantiek ervaart u terwijl u op de vermaarde „Heuvel" geniet van het indrukwek kende Maaspanorama. Zover het oog reikt is het een en al leven en bedrij vigheid. U voelt als het ware de har- teklop van de wereldhaven. Schepen uit alle werelddelen liggen op stoom en aan de kaden, getooid met de vlag gen van de vele landen die hufl ertsen granen, delfstoffen en stukgoederen aan „de Poort van Europa" halen en brengen. Zeker zal u de lust be kruipen, van nabij te genieten van de aanblik van de trotse zeekastelen en de ontzagwekkende laad- en los- inrichtingen. die in een geweldig tem po honderdduizenden tonnen stuk en massagoed verwerken. Dan wordt het u wel zeer duidelijk hoe Rotter dam werkt voor de gehele wereld. Op ROTTERDAM-AHOY kunt u dagen doorbrengen en telkens weer iets nieuws ontdekken. Maar één dag minstens moet u de viering van het „Wereldhavenfestival" meemaken. U zult er nog jaren van nagenieten. U zult er ogen tekort komen. Op Rotterdam-Ahoy is zo ontzaglijk veel te zien en te beleven, dat het zelfs moeilijk is hij benadering een idee te geven van wat u daar wordt ge boden. Rotterdam-Ahoy is veel meer dan een tentoonstelling: het is een luiterrijk evenement ter viering van het herstel van de modernste haven van Europa. Een schitteren de expositie, tintelend van leven, boeiend leerzaam en vol variaties. Dat waren de eerste indrukken die wij opdeden toen wij gevolg gaven aan een vriendelijke uitnodiging tot een persbezoek aan dit machtig ge beuren. De al maanden geleden opgevatte plannen om het herstel van Rotter dams haven, dat in 1949 zijn voltooi ing vond In een, zelfs voor Ameri kaanse begrippen, ko?t tijdsbestek, te vieren met een Havenfestival, zijn gerealiseerd en zo staat de Rotter dam Ahoy er dan, de grote haventeu toonstelling, welke gedurende twee maanden van 15 Juni tot 15 Au gustus landgenoot en vreemdeling Rotterdams vernieuwde haven wil t.o nen, zoals deze in vijf jaren na de bevrijding is geworden. In feite dateert deze opzet reeds van 1938. De oorlog heeft veroor zaakt, dat de tunnel in 1942 zonder feestelijk vertoon in gebruik is ge steld, maar de idee om de betekenis van de Rijn-Maasdelta door een in drukwekkende expositie in beeld te brengen Is nooit opgegeven en thans vijf jaren na de bevrijding, hebben de oude denkbeelden toch nog uitvoe ring gekregen. Voor alles wordt ech ter het herstel van de haven gevierd en daarom is het goed bij de openiu-; van de Ahoy even terug te denken aan die donkere bezettingsjaren, - - toen van de enorme capaciteit van Rotterdams haven welke het haar eens mogelijk maakte uit te groeien tot de grootste haven van Europa, met een goederenverkeer van 42 mil Hoen ton een belangrijk deel ver loren ging. Men zal zich herinneren, hor in September 1944 de bezetters, in het aangezicht van de onvermij delijke nederlaag, grote vernielin gen aanrichtte. Verloren gingen toen 7 km kade muur, geschikt voor het meren van zeeschepen. Verder werden 200.000 m2 van het helegbare oppervlak in lood een en pakhuizen aan de haven ver nield. Maar dat was nog niet alles. Liefst 97 portaalkranen werden ver woest of weggevoerd en van de 28 laadbruggen welke de Maasstad rijk was, werden er 19 vernield en 7 ver dwenen er naar Duitsland. Ondanks deze catastrophe zat men toch niet neer hij de puinhopen. Op geruimd werden zowel onder als bo ven water, 430.000 m3 zand en puin Verwerkt werden 12275 draagpaien en 2035 dampalen. met een gezanu-n Jijke lengte van 258 kilometer, 165000 m3 gewapend beton, 15000 m3 wape ningsijzer en 13348 m3 damwand. En zo, met man en macht aanpak kend in topweken waren soms 1200 man in de haven werkzaam lukte het. Op 28 December 1949 was het havenherstel voltooid en Rotter dam ging het nieuwe jaar vol trots in met c-en nieuwe, geheel herstelde en in vele opzichten gemoderniseerde haven. Dit feit is, gelijk hierboven uiteen gezet, de directe aanleiding gewor den voor de grote havenexpositie, welke nu Donderdag jl. door onze Landsvrouwe officieel werd geopend Een wereldhaven presenteert zich. Ligging van de ten toonstelling. Het 87 ha. grote expositieterrein waarop de Ahoy is ondergebracht, i bestaat uit drie, duidelijk te onder scheiden delen namelijk: DIJKLICHT: de eigenlijke kern, waar de oude, nu geheel gemoderni seerde Nenijtohal met het aange bouwde Paviljoen Rotterdam en nog z^r bijgebouwen een expositieruimte van 12000 m2 bieden. Hier ligt ook lie* gemakkelijk te bereiken 4 aa. grote pr.rbeerterrein. HET PARK waar een uitgebreid in structief ontspanningscentrum is te vinden en dat een fraaie bloemenaan leg heeft gi kregen, alsmede voor de avonduren een unieke feestver lichting in het genre, dat tijdens de jubileumfeesten zo iu de smaak is gevallen. DP PARKKADE, waar over een leng te van 175 meter, tientallen schee os- onderdelen op ware grootte liggen g.. exposeerd en ven waar men een f^aai uitzicht heeft over de rivier. Hier liggen ook enkele schepen gemeerd, welke men anders zelden of nooit te zien krijgt, o.a. de „Viking" een meer dan Lb" m lnnee F'nse vip" mastbark .welke met haar 55 m. bre ge masten, zware raas en enorme hoeveelheden touwwerk niet zaï na laten de aandacht te trekken. Hier is het ook dat de Ned. Spoor wegen demonstreren met haar nieuw ste spoorwegmateriaal. Op Dijkzicht, onmiddellijk na de entree vindt de bezoeker uiterst be knopt samengevat wat hij op zijn ver dere wandeling meer gedetailleerd te zien zal krijgen. In het paviljoen Rotterdam waar men dan binnen komt, wordt in een ruimte van 30 bij 30 m. een overzicht gegeven van de geschiedenis van Rotterdam. Vier perioden zijn uitgebeeld „Begin en Opkomst" (van 18501900) „Op komst en Bloei" (19001940) „Ver nietiging en Opbouw" (19401950) en „Opbouw en Toekomst" (na 1950) welke in d? laatste oorlog aan de bedrijfstakken werd toegebracht, iu de herinnering terugroepen, zijn de toeschouwer op zijn weg geplaatst. In het centrum van de afdeling ligt een verhoogde kade, waaraan twee schepen meren. Zij zijn slechts symbolische voorstellingen, maar het beeld dat zij oproepen isreëel. Ou der de kade en er voor wordt het werk van de expediteurs gedemon streerd, en rondom de kade en sche llen hebben de overige bedrijven hun plaats gevonden. Te beginnen met de stuwadoors, vervolgens de graanbo- drijven, en tenslotte de veembedrij- ven. De hele Rotterdamse vloot. Midden in de grote hal bevindt zich een spectaculaire inzending van de Rotterdamse reders. Zij bestaan uit een groot niet (60 m3) water gevuld bassin van 13 hij 25 meter, waarin de hele Rotterdamse zeegaande vloot ronddobbert. Veel toelichting vraagt deze stand niet. De miniatuur vlootparade van de scheepsmodellen, gebouwd op 1 200e vm de ware grootte ^waarbij het '*'einste sleepbootje tot aan de Nieuw Amsterdam is vertegenwoordigd spreekt voor zich zelf. Van de in tó taal 328 modellen, welke een plaa'.s hebben gevonden, in het bassin, va ren er een tiental voortdurend,, schijn baar zonder regelmaat rond. Zij wor der op ingenieuze manier electriseh voortbewogen. Verder vindt men er stands met natuurgetrouwe modellen van het 32000 ton grote Prins Beruharddok van de RDM. waarin de Willem Ruys binnenvaart, welk laatste een imposant scheepsmodel genoemd kan worden. Is het schip eenmaal binnengelopen, dan behoeft men slechts kort te wachten of het dok begint leeg te lo pen en weinige ogenblikken daarna staat het schip keurig „droog." Zo al voortwaudelende nadert men Indrukwekkende stands doen ons zien welke machtige bedrijven er wer ken in deze grote open haven, en al wandelende komt men bij een ma quette. die boeit door haar vorm en afwerking. Een smalle stroom water, welke de Rijn symboliseert, is langs de ba lustrade van een brug geleid en met de stroom meegaanden glijden de ge projecteerde tableaux betrekking heb bende op de Rijnlanden eerst Zwit seriand, dan Frankrijk en Duitsland aan het oog voorbij, met als opval lende afwisseling, enkele maquette's van de bekende Rijnpanorama's. Aan het einde van de dan neerdalen de brug gekomen, staat de toeschou wer tegenover een maqeutte van Rot terdam, waarin zich tenslotte al het water van de Rijn verenigt en vervol gens afvloeit via een enorme rond drraiende wereldbol, welke het inter nationale karakter van Rottea-dam nog eens duidelijk wil ondersrepsn. Havenbedrijven Een indruk van de technische vermo gens en prestaties zal men uiteraard alleen in de bedrijven zelf kunnen vinden, maar in dit kleine tentoonstel lingsbestek kan wel een overzicht eu een indruk van samenhang en werk wijze worden gegeven, zonder dat de beschouwer zich daarin verliest. De bezoeker betreedt als het ware eer tridimensionaal boek, dat tot de havenbedrijven wil inleiden. Hij dwaalt daarin zonder er in te ver dwalen, in zich opnemend wat hem lntersseert. Rechts van het begin van deze af deling kan men ook nog iets uit het verleden, uit de tijd van het hand werk in de haven, gewaar worden. Ook beelden, welke de verwoesting het tweede deel van het tentoonste' lingsterrein, het Park. dat door brede, hoge Westzeedijk van het eor ste deel is gescheiden. Er is een lange luchtbrug gekomen over de Westzeedijk heen, van waar men een hijzonder vergezicht heeft over het groene Park tot aan de ri vier, waar men de masten van de Viking, welke wij reeds noemden, kan zien liggen. In het Park. Bij het binnenkomen van het Park wordt het oog bekoord door de mooie Norsk St. Johannskii'k. Dan wordt de aandacht geboeid door een lange fotowand, waarop alle aspecten vande zee suggestief zijn uitgebeeld. Ook ontwaart men een vuurtoren, die beklommen mag wor den en van waaruit men het geheel nog eens nader kan bekijken. Een eindje verder staat een motorredding boot met tractor, waaromheen ocl- lecties bakens en boeien van het loodswezen. Een whippertoestel, voor het red den van schipbreukelingen, voltooit het geheel. Weinig passen verder is de Marine present met modellen van duikboten een grote 9 meter hoge pe riscoop en last not least: een door zichtige grote tank, waarin duikers lassen en branden onder water, zul len demonstreren. Ten gerieve van het publiek is een klein amphitheater gebouwd, plaats biedende aan 800 per sonen, die aldus op huu gemak een van de vier demonstraties, welke da gelijks worden gegeven, kunnen bijwo nen. Ook zgn. „Kikvorsmannen" In de laatste oorlog bekend geworden, zullen hier hun kunnen laten zien. Een zuiver instructief karakter heb ben eveneens de 5 grote paviljoens waar plm. 100 jongens werken en waarde vakopleiding iu de ambachts school en bedrijfsscholen gedemon streerd wordt. Enkele tientallen meters. verder stuit men op een walvis. Het skelet van het 22 meter lange dier, dat in de kelders van het natuurhistorisch museum te Leiden werd bewaard, werd ondergeb' acht in een zeer a- part bouwsel. Het publiek loopt rond de volle lengte van het reusachtige skelet. Eensklaps ontwaart men op een eiland in het Park, omzoomd door statige bomen, een brokje oud-Rot terdam .Enkele straten, gegroepeerd om een marktpleintje met winkeltjes waar men bijna van alles kan kopen, en waar men het maken van klompen sigaren, leerwerk en aardewerk kan bewonderen. En dan de stand van de oude ver voermiddelen, waarvoor talrijke ve hikels van heinde en ver zijn bijeen gebracht. Daar is het oude omnibusje dat dateert va omstreeks 1S78. De ANWB. zond enkele velocipedes uit d? periode 1875—1885 en ook nog een oude auto. daterende van 1890, de bekende Dyon Bonton welke ondanks dn hoge ouderdom, nog in staat blijkt een snelheid van 25 kilometer per i.r te behalen. En dau tot slot niet te vergeten de. oude „Ossewa" de ou de Zuid-A'HV'.o-.ma rotswegen 'waar mee eens de Grote Trek werd uitge voerd. Wij hebben u willen rondleiden, maar nemen u nog even mede naar de diepzeeshow van Philips. In e?n paviljoen, dat van binnen de indruk geeft van het interieur van een duik boot, kande bezoeker door 18 grote patrijspoorten een blik werpen in de hem schijnbaar omringende oceaan met alle merkwaardige planten o" dieren die daar leven. Alles Is weten schappelijk volkomen verantwoord. Het phosphorlseren van al die voor ons zo onbekende dieren en planten biedt een merkwaardig schouwspel. In de tegenovergestelde wand zijn e- veneens patrijspoorten aangebracht en ook daardoor kan men veel won derlijks zien uit de wereld-onder-wa ter. Neptunus, wonderlijk mooie zee meerminnen en zelfs een deej van het verzonken Atlantis. De Parkkade. Over een lengte van bijna 200 m. ligt hier bijkans een geheel schip uitgespreid, geheel ontleed,, zodat ie der belangstellende precies datgene kan bezien, waarvoor hij belangstel ling heeft. Allereerst vindt men een mast met laadhoofd gewicht 45 ton, en dan achtereenvolgens een scheeps roer, 6.5 meter hoog en ruim 2.5 m. breed, een 8 meter hoge schoorsteen een compleet bruggenhuis, voorzien van alle mogelijke navigatiemiddelen (gewicht 70 ton), een achtersteven van 7.5 bij 6 meter. Een enorme schroef etc. Al wandelende passeert de ■toeschouwer zo alle vitale onder delen van een schip. Onderdelen, wel ke straks na de Ahoy - op di verse nu nog in aanbouw zijnde sche pen zullen worden geplaatst. We zijn nu werkelijk aan het einde van onze rondwandeling gekomen, waarbij wij u over een machtig com plex hebben gevoerd, daarbij trach tende zoveel mogelijk een beeld te ge ven van al hetgeen daar in Rotter dam valt te zien en te genieten. Hoe verschillend de belangstelling van de bezoekers Ook moge gericht zijn, zij zullen daar steeds iets van hun gading vinden. Ja, bier culmineert het leven van een zeevarende natie zich In het machtige havenbedrijf van de stad Rotterdam, die daarmde demons treert dat een zeevarend volk nooit ten onder kan gaan. Hier voelt men de harteklop van °n machtig en sterk leven, dat stuwt "aar omhoog en leidt naar groei en bloei van deze wereldbekende koop mansstad. Rotterdam ahoy!! J.K. Reeks van concerten in Grote Kerk Over enkele weken zullen de mu ziekliefhebbers in onze wijde omge ving wederom kunnen genieten van élikele uitnemende concerten, welke gegeven zullen worden in de Grote Kerk te Alkmaar. En zoals gewoon lijk geschiedt, werpen belangrijke ge beurtenissen hun schaduwen reeds ver vooruit. Ook ditmaal, nu onze streekgenoten op zeer bijzondere w!j ze kennis kunnen maken met enkele meest bekende koren en orkesten uit den lande. Ter gelegenheid van liet 25-jarig bestaan van de Ned. Herv. Oratoriumver. (e Alkmaar, die ook reeds door talrijke Langedijkers beluisterd is, is op uit nodiging van de jubilerende vereni ging de Kon. Mannenzaugver. „Apol- lo" uit Amsterdam bereid gevonden om op 31 Aug. een concert te geven onder leiding van de 82-jarige diri gent Fred Roeske zal op verzoek ten gehore worden gebracht enkele num mers uit zijn oude repertoire, onder meer „Het Geuzenvendel" en „Groot is de Heer", terwijl als modern werk gebracht wordt „Hazengvouw" van Landrie. Als soliste treedt op de nog jeugdige Erna Sporenberg (Sopraan) Onder leiding van Eduard van Bei- num- zal het Concertgebouworkest op 19 Sept. een concert geven. De ver. slaagde in haar pogen om dit wereld beroemde orkest naar „de provin cie" te halen, dank zij het feit, dat de tournee naar Amerika niet plaat* vond. Tenslotte zal op 9 October de Ned. Herv. Oratoriumver. als jubilerende; vereniging zelve een concert geven! o.l.v. Corn. Jonker. Getracht zal wor den „Die Schopfung" van Hayden. Als solisten treden op Ida Maria Vis ser, Leo Larsen, alsmede Laurens Bogtman. De Haarlemse orkestver. zal weer de muzikale begeleiding ver zorgen. Het staat onomstotelijk vast, dat deze jubilerende Oratoriumver. met dit Initiatief aan allen enkele prettige uren zal bezorgen, die het ernatig menen met de klassieke muziek. En aangezien de vereniging alles tenslot te op eigen financieel risico organl- seert, wordt er ook op gerekend, dat een ieder thans de gelegenheid aan* grijpt, om deze ooncerten bij te wo nen. Wel zal eerstdaags een comité van aanbeveling - waarin personen zitting hebben uit alle rangen en stan den der maatschappij - een beroep op u doen, doch feitelijk moest zulks overbodig zijn. Zo dikwijls hoort mon spreken over het lage culturele plan op het platteland, doch nu is zeer zeker de kans geboden om te bewij zen. dat juist de „provincie" goede muziek weet te waarderen. De jnbilaresse In meer intieme kring heeft de' Ora toriumver. reeds in het voorjaar haar zilveren jubileum gevierd. Verschil lende oorzaken gaven daartoe aanlel- ring, maar niettemin verdienen ver. en dirigent nogmaals in het middel punt der belangstelling geplaatst te worden. In het voorjaar van 1925 werd ln de kaasstad opgericht een Vrijs. Herv Kerkkoor, dat met een ledental van twee dozijnen, haar medewerking verleende aan kerkdiensten en samen komsten, onder leiding van dirigent Slinger, die geen enkele goede muzi kale eigensëhap bezat. Het koor dreig de ten onder te gaan, totdat In 1929 en voorz. Dalenberg en dirigent Corn. Jonker hun intreden En op de le repetitie van de nieuwe dirigent ver schenen 140 mensen, een aanta] dat ook thans nog bereikt wordt. In de loop der jaren werd het mu zikale peil wel hoog opgevoerd, tot tenslotte in 1943 begonnen werd mot de opvoeringen van de „Mattheus Passion", zoals die thans nog ieder jaar plaatsvinden en een zich steeJs uitbreidende kring van toehoorders bereikt. Pas in het jaar 1947 had om verschillende redenen de verandering plaats van kerkkoor in Oratorium ver en het was een- zeer verblijdend teken dat thans langs alle politieke en góds dienstige verdeeldheid heen, een te der. die zang en muziek als een be langrijk culturele waarde ziet. kon toetreden tot deze vereniging, die on der bekwame leiding ongetwijfeld een bloei-periode tegemoet kan gaan in de komende jaren. GEMEENTE BARSIXGERHORN UITREIKING VISACTEN Gelegenheid tot afhalen van visacien bestaat ter Gemeentesecretarie op Woensdag 21 Juni a.s., des namiddag van 1416 uur. Een ieder gelieve zich aan datum en uur te houden. Te koop, wegens aanschaf grotere auto: FIAT 500 B CABRIOLET 32000 km gelopen. Landbouwstraat D 141, Schagcn Te koop: een Burgers MOTORFIETS met JLO motor. Alles in prima staat. J. VAN SCHOORL, Valkkoog. Gevr.: ongemeubileerde "*iI- en slaapkamer met ge bruik van keuken. Br. on der no. 1522 bureau van dit olad. De gezonde apotheek heeft met de kermis voor u Vette gerookte paling Gebakken en gerookte vis Fijne zoute haring en Zuurwaren Standplaats kiosk tegen over Hotel Roobol. C. SCHELTUS Molenstr. Schagen Onze prachtige afgeharde met potkluit zijn weer klaar zo ook Komkommer, Au gurken en Meloenplanten in twee soorten. Engross. Donderdags op de Markt bij: Fa. C. ZEEMAN Molenweg, 13. Tel. 288 Wieringerwaard. II O O I T IJ D HOOISCHUIVERS. Dubbele en enkele blok ken Opjaagtouw Hooigrijpers Uit voor raad leverbaar. J. STRAATSMA Tel. 396 Schagen WIJ ONTVINGEN zon rolgordijnen geheel compleet, lang 220 vanaf 60 cm—200 breed 140 breed kost b.v. f 3,90 Steeds voorradig voor Wij leveren vanaf heden ook kant en klaar. Vraagt prijsopgave. SLOOTDORP Grote keuze RIJWIELEN UIT DE BESTE MERKEN Wij MOFFELEN ook uw oude rijwiel weer als nieuw. Voorts AUTOPEDS KINDERFIETSEN, dubbele FIETSTASSEN en DUOZITJES. Scherp concurrerende prijzen. H. J. BOERSEN Laagzijde B 28, Telef. 328, Schagen. IS NIETS TE VER GESTUURD, MITS DE AUTO BIJ NIC. RAVEN IS GEHUUK L> Bestel heden uw wagen voor de vacantie 4, 5, 6 persoons auto's met papieren voor buitenland vanaf 16 cent per km met en zonder chauffeur Taxi Bedrijf Nic. Raven Annex verhuur van SOLEX MOTORRIJWIELEN (rijbewijs niet nodig) Per dag, per halve dag, per uur. TEL. 555 TEL. 555 VERZORGEN WIJ DE PASSAGES VAN EMIGRANTEN CANADA, AFRIKA, AUSTRALIË, U.S.A., BRAZILIË en ARGENTINIË Scheeps- en Lucht-passages Inpakken en verzenden van Inboedels Alle verzekeringen. Dam 6 Amsterdam Tel. 3747319471 Ook: Beurs, Middenmeer, Nb 14. ALKMAAR. Ca GALA-OPENINGS VOORSTELLING MAANDAG 19 JUNI 20 UUR Dinsdag 20 Juni 1 vooi stelling 20 uur- Woensdag 21 Juni 2 voorstell. 14 en 20 u. Donderdag 22 Juni 1 voorstelling 20 uur. Voorverkoop steeds 2 dagen van tevoren van Donder dag 15 Juni ai bij Sigarenmag.C.d Grand. Waagplein 22, telefoon 3305, Alkmaar en van Maandag 19 Juni des morgens 10 uur af aan de circuskassa. Baieakt d diaran Mlt atla werelddalan •n oma eltgabralde collacUa prachtige paardan. Geopand •p dagan met *4» woorital- llng van 1 0-1 8»ur an mat twee vooritelllngen van 10-13 eur. ALKMAAK, CANADAPL6IN. SLECHTS 4 DAGEN!

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4