Iktnaadef N.-HOLLANDSE PERS 1945 Valse munterscomplot in Zuid Limburg ontmaskerd Nieuws Ramp in Ohio De watersnood in Canada Socialistische conlerentie over het plan Schuman HET DODENSCHIP IN DE BOCHT VAN LUBECK Indentilicatie zeer moeilijk Amphibievliegtuig neergestort de Telex tikt. Ontploffing in „De Globe'' Dwaasheid ZESDE JAARGANG NUMMER 37 DINSDAG^IO JUNI 195», Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per] maand f 3.65 per kwart bij vooruitbetj Advertenties 14 ct. p. mm-, familieberichten] 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting' Verantvr, ledacteur, J. v. Zootien I Buieön' Postbus 59, Alkmaar De Nederlandse Rijkspolitie en de Belgische gerechtelijke politie heb ben in nauwe samenwerking een com plot opgerold, dat op het einde van de vorige maand ln Zuid Limburg een aantal valse biljetten van f100 van dag iot dag AFWIKKELING GELD ZUIVERING BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Naar de directie van de Rijkspost spaarbank mededeelt, is voor het o- vergrote deel der inleggers het be drag, dat in hun spaarbankboekje ge blokkeerd was. reeds overgeboekt op een beleggingsrekeuing. Deze inleg gers behoeven voor de afwikkeling der geldzuivering niets te doen. Gel den op beleggingsrekening worden im mers geleidelijk vrij gemaakt. De andere inleggers, die daarvoor inaanmerking komen, kuunen rustig een aanschrijving van de Directie der RPS. afwachten. Wanneer zij be richt ontvangen, is het in hun belang daaraan zo Bpoedig mogelijk gevolg te geven. Inleggers wier tegenwoordige adres vermoedelijk bij de Rijkspostspaar bank niet bekend is bv. schippers wordt aangeraden, hun hoekje met opgave van het adres in te zenden. NEDERLANDER TE PARIJS GEARRESTEERD. Een Nederlandse handelaar in groen ten en fruit, M. P. te Parijs woonach tig, is Zaterdag gearresteerd. Hij wordt verdacht van het uitschrijven van een cheque waarvoor geen dek king aanVezig was. P. had bij een Parijse handelaar 550 kisten sinaas appelen besteld voor 1.200.000 francs die hij met een cheque had betaald. Enkele dagen later ontving de Parij zenaar, aan wie P. beloofd had dat hij hem Nederlandse tulpenhollen zou zenden, een kist die mispels bevatte. De zaak werd voor de Parijse hande. laar duidelijk toen hij de cheque wil de gaan innen, waarvoor geen dek king aanwezig bleek. P. werd gearres teerd toen hij voorbereidingen trof ex- van door te gaan, nadat hij de op brengst van de sinaasappelen ln nacht gelegenheden had opgemaakt. UITSTEL TAN 1STE OEFENING VOOR STUDENTEN De Minister van Oorlog en Marine hebben ten aanzien van uitstel van eer6te oefening ten behoeve van de Universitaire studie nieuwe regels gesteld. Zij die een dergelijke studie, ui terlijk in het jaar, waarin zij 18 Jaar oud worden, aanvangen, kunnen door het verkrijgen van uitstel van eer ste oefening ongehinderd afstuderen, mits zij de achtereenvolgende exa mens binnen vastgestelde termijnen met gunstig gevolg afleggen. Zij, die in het jaar, waarin zij 19 jaar oud 'worden, de middelbare of voorbereidend hoger» studie beëin digen en vooraemens zijn een hogere studie aan te vangen, worden, ten einde zo weinig mogelijk tijd te ver liezen, op hun verzoek in de gelegen held gesteld hun militaire verplich tingen vervroegd te volbrengen. Verzoeken hiertoe dienen uiterlijk voor 1 Juli a.s. te worden ingediend H' het Centraal Indelingsbureau van hetMinisterie van Oorlog. Voor hen, die een medische, tand heelkundige of pharmaceutische stu die aanvangen geldt een afzonderlij ke regeling. 7.MAX REIMANN. GEALLIEERDE OORLOGSTOORBE- REIDINGEN IN DE WESTDUITSE REPUBLIEK! De West Duitse communistische lel der Max Reimann heeft in een toe spraak te Essen tot ongeveer 7000 toehoorders verklaard, dat hij i.het geallieerde verbod zou ti-otseren en de waarheid omtrent de geallieerde oorlogsvoorbereidingen in de West Duitse republiek zou blijven zeggen. Hij zei<le dat de Geallieerde Hoge Commissie een dergelijk verbod te gen hem uitgevaardigd had. Een geallieerde woordvoerder ont kende later te Bonn categorisch dat er een verbod uitgevaardigd was. De euige beperking die op openbare toespraken rustte, was het verbod dingen te zeggen, welke een bedrei ging voor het gezag en de veiligheid van de bezettingskrachten konden vormen. De vergadering te Essen werd streng bewaakt. Na afloop marcheerden ongeveer 400 leden van de Vrije Duitse Jeugd slagzinnen roepend en zingend door de stad. Zij droegen blauwe en rode banieren. weerbericht MOOI WEER Over het algemeen droog en vrij zon «ig weer. Enkele overdrijvende wolken velden, maar geen regen. Zwakke tot ma'ige wind tussen Zuid en Zuidwest. heeft uitgegeven of pogingen daartoe in het werk stelde. In een luxe auto verschenen in de avond van 28 Mei twee Belgen in 'u café te Nijswillei-. Zij betaalden hun verteringen met f100 In Wittem pro beerden zij het opnieuw, maar hier stuitten zij op argwaan. Een postkan toorhouder signaleerde, dat het aan geboden biljet vals was. Toen de vreemdelingen 100 meter verder op nieuw in een café hun geluk beproef den, ditmaal met succes, waren num mer en beschiijving van de auto op genomen en aan de politie doorgege ven. De Belgen hadden echter lont ge roken, en waren snel naar Belgie te ruggekeerd, voordat de Nederlandse grensposten de val konden dicbtklao- pen. De auto werd echter opgespoord als eigendom van de koffiebrander J. J. H. Q. uit Brussel, wonende te Trembleur (B.) Bij de confrontatie met de personen aan wie hij de valse biljetten had aangeboden werd Q. her bend. Hij bekende tenslotte en toen werd ook zijn gezel, de douanebeamb te J. J. A. S. uit Haccourt, die nota- bene zijn uniform had aangehouden tijdens de autoreis op 28 Mei, aange houden. Later is gebleken, dat Q- en S. enkele dagen voor 28 Mei ook ln Vaals een vals biljet van f100 in be taling hebben aangeboden. Tenslotte is dezer dagen nog in België gearres teerd de Belg L. K. uit Gemmenich, die aan de eerstgenoemden de valse biljetten bad verschaft. De drie aangehoudenen zullen in Bel gië terechtstaan. Vier valse biljet ten zijn in beslag genomen. Drie nieuwe arrestaties in de Nederlands-Belgische >alse munters/aak. Door drie nieuwe arrestaties van de politie te Luik is de zaak der valse guldens, waarin het onderzoek nog steeds niet ten einde is, weer in de belangstelling komen te staan. De Nederlandse politie te Vaals had het parket te Luik ervan op de hoogte gebracht, dat twee mannen op Zondag 28 Mei te Wilre en te Wil ken in herbergen twee valse biljet ten van 100 gulden hadden uitgege ven. De Luikse recherche slaagde in hen beideu te identificeren cn te arresteren. De 3S-jarige J. Qitlntiens uit Trembleur en de 25-jarige dou anebeambte J. Simons uit Hombourg bekenden dat zij in het bezit van de vaise biljetten waren gekomen door een vriend van Quintiens, de 52-ja- rige G. Kever uit Gemmenich, die op zijn beurt werd gearresteerd be weerde niets te weten vanwaar de valse biljetten kwamen. ZWARE OVERSTROMING EN BRAND TE CROOKSTILLE. VLOEDGOLF VOLGDE OP EEN WOLKBREUK. DE HOOFDSTRAAT WERD EEN RIVIER VAN IX METER DIEP. Een vloedgolf heeft een dam bij het dorp Croocksville in Ohio doorbroken een grote pottenbakkersoven tot onj- ploffhig gebracht en een brand ver oorzaakt. die twee pottebakborijen 'n de as legde. Twee gezinnen worden vermist, nadat hun huizen wegge spoeld waren. De vloedgolf volgde op een gewel dig wolkbreuk. De inwoners van de lager gelegen gedeelten van het 3000 zielen tellende dorp klommen op de daken. Een van de hoofdstraten werd onmiddellijk een rivier van 1X meter diep. Een paniek ontstond, toen het water door het dorp stroomde. Het water stroomde de electrische cen trale binnen ea alle stroom werd af gesneden. Terwijl de verschrikte bnr gers radeloos een wijkplaats zochten in het in donker gehulde dorp, be reikte het water een grote pottebak- kersoven, die na een ontploffing on middellijk een grote vuurzee werd. De bliksem sloeg in, in een mili tair kamp in de nabijheid van Jesso- re, in Oost-Bengalen, waardoor ne gen personen werden gedood en 20 gewond. Na de provincie Manitoba wordt thans Brits Columbia door overstro ming bedreigd, aangezien het smelten vau de gletschers ln het gebergte plotseling de rivieren doet zwellen, met name de Frazerrivier. Verschei dene wegen staan reeds onder water en de stroom heeft twee bruggen me- degesleurd De steden in de Freservallel worden beschermd door een systeem van dij ken om herhaling van de verschrik kelijke overstromingen in 1948 te voorkomen. Men hoopt dat er geen ramp zal gesschieden. De Transcontinentale Canadese spoorlijn is te Cisco, ruim 200 km. ten noorden van Vancöuver, weggespoeld Enkele ezinnen zijn reeds gevlucht voor het wassende water. Ingenieurs van het leger en vrijwilligers werken in het bedreigde gebied om de ver zwakte dijken me*, zandzakken te ver sterken. De hoofdstraat van het dorp MInto staat ruim 1 meter onder wa- teh. Het merendeel der 200 bewoners heeft het dorp verlaten. Planters Ia dit gebied zoeken met hun vee ho gere plaatsen op. Sommige boerde rijen zijn weggespoeld. Doordat de Birkenhead buiten zijn oevers is ge- trede nis de spoorlijn van de Pacific Great Eastern Railway ongeveer 170 km ten noorden van Vancöuver geblok keerd. De Fraser is de afgelopen 24 uur meer dan 30 cm. gestegen. CITRUSFABRIEK IN FLORIDA DOOR BRAND VERWOEST. Een zware brand heeft een van Flo rida's grootste citrusfabrieken te Winterhaven verwoest. 250.000 dozen fruit gingen verloren. De schade be draagt millioenen dollars. Toen de brand op zijn hevigst was laaiden de vlammen van 110 tot 150 meter cp De vuurgloed was tot 60 kilometer in de omtrek zichtbaar. In deze fa briek werd sinaasappel- en grape fruitessence gemaakt. „Het is een moedig initiatief' Socialistische leiders nlt tien verschillende west-Europese landen (Bel gië, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden) hebben te Londen Zaterdagavond een terklaring uitgegeven, waarin het plan Schaman tot samensmelting van de kolen, en staalindustrie een moedig voorbeeld van Europees initiatief wordt genoemd. De conferentie bereikte evenwel geen overeenstemming over het standpunt ten aanzien van het machtige boveu-natlonale orgaan dat de samengesmolten bedrijven zon moeten beheren. De conferentie die haar werk een dag eerder dan vex*wacht werd heeft beëindigd, gaf een verklaring van plf punten uit. De voornaamste conclu sies zijn: 1 Het Voorstel van Schuman moet worden toegejuicht en een vorm van internationab organisatie der basis industrieën zou een belangrijke stap naar Europese eenheid en het verze keren van economische stabiliteit en volledige werkgelegenheid zijn. 2 De afzonderlijke regeringen die aan een dergelijk plan deelnemen,, moeten de verantwoordelijkheid aan vaarden voor het uitvoeren in haar eigen landen van alle besluiten, die op grond vande internationale rege ling worden genomen. 3 De bespreking van de machinerie van economische co-ordiuatie dient te worden verdaagd. De conferentie heeft het in dit stadium niet nuttig geoordeeld in bijzonderheden te on derzoeken, welke regelingen moeten worden genomen om de eerder ge noemde principes uit te voeren De nodige internationale organisatie zal moeten worden uitgewerkt door de betrokken regeringen. I De conferentie was het er echter over eens, dat de essentiële voorwaar ten voor een industriële fusie moeten zijn: volledige deelneming van de rabverenigingen, zowel op nationaal a.a op Internationaal niveau. Een program van productie uitbreiding, volledige werkgelegenheid en verba- Zoals enige weken geleden reeds ge publiceerd werd, is in de Lubecker- bocht het wrak gelicht van de Thiel- bek, een der schepen, welke volgela den met gevangenen uit concentratie kampen op 3 Mei 1945 aldaar te gron de ging. De volledige rapporten over de berglngswei-kzaamheden zijn dezer Nadat een Nederlands vliegtuig dat aan de Benelux rondvlucht deelnam, in de nabijheid van de Belgische grens bij Laken een noodlanding had moeten maken, waarbij het ernstig beschadigd werd, maar de twee passa giers met de schrik vrij kwamen, is Zaterdag op het Hilversumse vlieg veld bekend geworden dat het am- phiebie sportvliegtuig Piassio waar mede aan de Benelux rondvlucht werd deelgenomen door de Italiaan se markiezin Carina Negrone is ver ongelukt. De markiezin die zelf het toestel vloog was op het vliegveld Beek in Limburg gestart. Zij is met haar toe stel uit de koers geraakt en ia het Eiffelgebergte op Duits gebied tegen een heuvel gevlogen. Het toestel werd daarbij onherstelbaar vernield, doch wonder boven wonder liepen de in zittenden, de markiezin en haar pas sagier mevrouw J. Novaro, beiden uit Genua slechts lichte verwondin gen op. Het verongelukte toestel was het mooiste en modernste waarmede aan de rondvlucht werd deelgenomen Het genoot allerwege belangstelling en bewondering. Het toestel werd verleden jaar in de te Parijs gehouden tentoonstelling voor het eerst uitgebracht. Dit is reeds het tweede toestel dus dat op deze tocht uitvalt. :dagen in het bezit gekomen van het Informatiebureau van het Nederland *e Rode Kruis, waaruit is komen vast te staan, dat stoffelijke resten van een betrekkelijk gering aantal, namelijk ongeveer 200 slachtoffers, nog werden aangetroffen. Van slechts enkelen was identificatie mogelijk. - Onder hen zijn geen Nederlanders. Onder de verder in het schip aan getroffen voorwerpen bevonden zich een gedeeltelijk nog leesbaar boek met gegevens over in een der buiten commando's van Neuengamme over ledenen. Aan de hand daarvan kon door het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis van vier nog vermiste Nederlanders plaats en da tum van overlijden positief worden vastgesteld. Van vier anderen konden aanvul lende gegevens over het overlijden worden verstrekt. De nabestaanden ontvangen van een en ander bericht door het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis. LEVENSLANGE GEVANGENIS STRAF BEVESTIGD VAN J. J. LANGEDIJK. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. J. Langedijk te Enkhuizen, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In het -tijdvak van 1 October 1943 tot 5 "•lei 1945 had bij blijkens de senten- •e te Velsen, Bevei-wjjk, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Limmen en Am sterdam als lid van de NSB. aanvam kelijk als burgerbewaker bij de po litie te Velsen, later als wachtmees ter van politie aldaar, joden, ille gale werkers, onderduikers en per sonen, die aan joden en onderduikers opderdak hadden geboden gearres teerd. Voorts had hij huiszoekingen en invallen verricht. Over Geneve heeft een orkaan ge woed, die grote schade veroorzaakte De grond ligt bedekt met afgerukte boomstronken en takken. Door de ruk winden werden stoelen en tafels van caféterrassen omver geworpen. Ook de daken en schoorstenen moesten 't ontgelden. Het tramverkeer was ge stremd. oEen echtpaar kreeg in een taxi hooglopende ruzie met de chauffeur. Onder bedreiging pro beerde de man het stuurwiel te be machtigen met het gevolg dat de wa gen tegen een boom reed. o— Een spelend kindje op "de sti'aatweg te Brummen veroorzaakte een auto-on geluk dat drie zwaar gewonden tot resultaat had. oDe helft van de druivenoogst in de omgeving van Pa rijs is door een ernstige hagelbui ver nield. Hagelstenen vau 200 gram kwamen naar beneden, waardoor de hoogspanningsdraden vei'nield wer den. Kelders van huizen liepen on der water. oEen Brits schip met 700 passagiers is bij de Chinese kust op een miju gelopen. Talrijke mensen verdronken. Een gedeelte werd gered oEen vliegtuig van de RAF. is op een kusteilaud neergestort. Vijf personen werden gedood terwijl vier anderen nog vermist worden. o De luchtreizigers die zich op het ter ras van het vliegveld te Calcutta be vonden zn-ren tot hun ve bazing hoe een vierjarig jongetje met zijn zusje \an IX jaar kwam aanlopen om een glas melk. Ze gingen hun grootmoe der in Londen opzoeken en gingen al leen per vliegtuig naar Engeland. Parmantige kleuters. oDoor ben zinegebrek heeft een Nederlands too- ristenvliegtuig in de omgeving van de Belgische stad Laken een noodlan ding moeten maken. Het vliegtuig i6 ernstig beschadigd, de tv '3 giers bleven ongedeerd. oDoor een blindgeborene in Bethune is een schrijfmachine voor zijn lotgenoten uitgevonden. oOnze bekende voet baller8 Lenstra. Kraak en Rijvers zou den een voetbalwedstrijd in Leerdam leiden. De wedstrijd was ten bate van de kankerbestrijding. Maar de KNVB heeft optreden van de heren verboden oDe leider der West Duitse so cialisten Schumacher, heeft een auto ongeluk gehad. Zijn auto werd ver nield, hij zelf bleef ongedeerd. o Koning Gustaaf van Zweden heeft in alle stilte zijn 92e verjaardag gevierd oChurchill heeft destijds aan de Engelse minister van Finantien aangeboden socialist te worden, in dien Cripps een fles champagne zou drinken. Doch de sobere leider der Britse schatkist die geheelonthouder en vegetarier is, moest toegeven dat hij deze unieke kans om de socialis tische gelederen met de aanwezig heid van Churchill te versterken, oa gebruikt voorhij moest laten gaan. tering van de arbeidsvoorwaarden, nieuwe investeringen In Europa en de minder ontwikkelde overzeese ge bieden. De meesten van de dertig afge vaardigden op de conferentie zouden gisteren weer vergaderen voor een Informele bespreking over de kwes tie van de wijze van economische co ördinatie. Voor waarnemers is het duidelijk, dat er op de conferentie een verschil van mening aan de dag is getreden tussen degenen, die bereid zijn een deel der nationale souvereinlteit aan een super nationaal orgaan af te staan en degenen, die menen dat de kwestie met wederzijds goedvinden der regeringen moet worden geregeld Naar vernomen wordt waren de Nederlanders voorstanders van het eerste, terwijl de oppositie tegen het gezagsorgaan door de Engelsen werd geleid. Morgan Phillips, de secretaris van de Britse Labourpartlj, deelde na de conferentie aan journalisten het vol gende mede: „De verklaring, waarover men het eenc is geworden, laat de deur wijd open voor hen die het nodig achten te ijveren voor een supernationaal ge zagsorgaan. De deur staat ook wijd open voor ons om ons standpunt te propageren." Hij verklaarde dat het manifest van de Labourpartij over de Eui-ope- se eenheid dat veel verontwaardi ging heeft gewekt met het oog op de wat genoemd wordt isolationistische strekking aan de conferentie ie voorgelegd. Veel van de critiek, die de verklaring in Europa en Amerika heeft gewekt is volgens Phillips, te wijten aan „onvolledige en mislel- derde persberichten." „Het probleem blijft in zijn volle omvang bestaan." zo heeft Guy Mul let. de secretaris van de Franse so cialistische partij na afloop van de werkzaamheden der internationale so cialistlsche conferentie tegenover een vertegenwoordiger van het nieuws bureau AFP. verklaard. „Ons stre ven, dat gericht is op de vorming van een super nationaal gezagsorgaan, dat de Europese steenkool- en staal- fusie moet besturen," zo voegde hij er aan toe. .werd gesteund door de Belgische. Nederlandse. Italiaans», en Oostenrijkse delegaties. Een uit zondering vormden de Scandinavi sche afgevaardigden en de vertegen woordigers van de Duitse sociaal de mocratische partij, die geen mening in dit opzicht huldigden, maar die te gen het Internationale orgaan voor het Ruhrgebled daarentegen heftig geprotesteerd hebben. „Mijn compromisvoorstel om aan het slot van de heden goedgekeurde resolutie te verklaren, dat de Euro pese steenkool- en metaalfusie als voornaamste doel heeft de vorming van een super-nationaal gezagsor gaan. maar dat voorlopig de uitvoe ring van bet plan-Schuman aan een in'er-gouvernementeel lichaam meet worden toevertrouwd, stuitte op het totale verzet van onze Engelse mak kers en dit betreur ik" aldus Mollet. GROTE MATERIELE SCHADE. In de ijzergieterij „de Globe" te Tegelen heeft zich Zaterdagmiddag i omstreeks kwart voor drie een ont ploffing voorgedaan, die, doordat op deze Zaterdagmiddag slechts een ploeg van 20 man aan het werk was. zich vrijwel beperkt heeft tot ernsti ge materiele schade. Een nieuwe gasoven die drie weken geleden in gebruik genomen was, ex plodeerde met een enorme knal, Ter moedelijk doordat een gasleiding ver stopt was. Het deksel van de oven werd eraf grsline~-d en vloog door het op het zelfde moment reeds voor een groot deel weggeslaec dak heen. Alle ruiten sprongen uit de sponnings en de mu ren van drie vleugels van het ge bouw werden zwaar beschadigd. De ontploffing geschiedde in de af deling vormerij. Van aldaar werkza me arbeiders liepen enkelen lichte verwondingen op. AANRIJDING MET NOODLOTTIGE GEVOLGEN. TWEE DODEN. Op het Teylerplein te Haarlem is Zaterdagmiddag omstreeks zes uur de 62-jarige J. F. K. uit Haarlem bij het oversteken van de rijweg door een motorrijwiel bestuurd door de 38-jarige V. J. M. overreden. De oude man was op slag dood. HET BERICHT in de dagbladen, dat het hoofdbestuur van de KNVB aan Lenstra, Kraak en Rijvers ver boden heeft op te treden respectieve lijk als scheidsrechter en grensrech ters bij een wedstrijd die tussen twee voetbalelftallen te LeLerdam zouwor den gespeeld en waarvan de op brengst ten goede zou komen aan de t.b.c. bestrijding heeft in verschillen de kringen kwaad bloed gezet. Te recht heeft men zich de vraag gesteld of de KNVB het niet te ver drijft met haar waakzaamheid ten aanzien van het amateurisme. Want het mo tief voor het verbod zal hier waar schijnlijk moeten worden gezocht. Wordt het niet een weinig belachelijk deze zorg om het amateurisme toch maar volkomen zuiver te houden? En vragen we ons zelf af, heeft 'n bond wel het recht om haar leden een ver bod op te leggen, indien niet onom stotelijk is bewezen, dat het om gel delijk gewin te doen is. Insiders in de voetbalsport weien, dat het niet allemaal zuivere koffie is met het amateurisme. Er ">men dingen voor, die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. Maar het gaat naar onze smaak te ver, om bekende spelers te verbieden een wedstrijd te fluiten, als ze daartoe bereid zijn, en daar een liefdadig doel mee wo- beoogd. Tenzij En nu komen we op een ander ter rein, dat wel eens onder de aandacht van het publiek mag worden gebracht tenzij het de bedoeling van de KNVB is geweest om de min of meer clow neske persoonsverering een hal» me te roepen. Indien dat zo is, dan ver andert de zaak van aspect. Want a's we er goed over nadenken, is het f»»t dat Lenstra als scheidsrechter en Po vers en Kraak als grensrechters wor den gevraagd, een bewijs, da' er in de heldenverering van het piiblmV zeer ongezonds zit. Het argn?«r - comité heeft waarschijnlijk terrc' -i ondersteld, dat het sportminn^^ vp- derlands publiek zo gek is op do e bovengenoemde spelers, dat bc een belangrijke uitgave kon -oos ten om ze naar Leerdam te la'"- kot- men. Waalschijnlijk was heel dam uitgelopen alleen maar om drie mensen te 2iem die in het Nederinnd$ elftal meer dan anderen van zich neb ben doen spreken. Dan had men zc niet zien voetballen, maar dan was het een doodgewone tentoonstelling geworden van drie doodgewone men sen. Indien het de bedoeling v3n on ze grote voetbalbond is geweest om dit te voorkomen, dan kunnen we 't besluit slechts van harte toejuichen. Dat zou voor ons een bewijs zijn. dat de KNVB niet alleen inziet, dat het de verkeerde kant opgaat wanneer 't publiek zich sportafgoden kiest, maar tevens, dat ze er tegen durft op te treden. Dat ze stelling wenst te ne men tegen de weerzinwekkende ver dwazing, waaraan mensen die naar de \oetbalsport komen kijken, zich schul dig maken. Het is moeilijk om daar tegen op te komen. Wie een duizend koppige menigte een onstuimige Abe, Abe. Abe heeft horen krijsen, zal die moeilijkheid beseffen. Intussen gissen we naar de motie ven va nde KNVB. Dat is jammer, omdat het aanleiding kan geven tot alleirlei misverstanden. Het was wel te wensen geweest, indien men ons op dat punt niet in het ontekere had ge laten. v* Sowjet-geleerden hebben een me tboden uitgewerkt om de ontwikke ling van het embryo van zoogdieren te beïnvloeden. Deze metbode draagt bij tot de verbetering van veesoor ten. aldus meldt het Sowjetrussische persbureau Tass.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1