Alkmaar en Hoogovens zullen Kop van Noord-Holland gas geven Schagen Alkmaar Gasfabrieken ie Den Helder en Langedijk weldra gesloten als gasconceniraiie doorgaat Voor 5 cent in de Vliegende Raket ïn onze nummer van Zaterdag j.1. drukten wij op pag 2 'n bon af die uw kinderen recht geeft op 10 kaartjes voor de Vliegende Raket. Ze mogen er na feut lijk ook minder nemen. Een normaal rxk dje in de nieuwste attractie op de Sch.-.ger kermis kost 15 cent, maar Woensdagmiddag kan de jeugd, dank rij cr.ze bon .voor 5 cent draaien, alleen Woensdagmiddag. Van verschillende kanten hoorden wij. dat men de Raket gevaarlijk achtte. Van de zijde van de ket misexploitant vernamen wij echter, dat het personeel nauwlettend zal toe kijken en dat. als de gegadigden voor een rondje alle voorschriften nauwkeu rig opvolgen, de Vliegende Raket even vellïo is als een draaimolen' De kaartjes voor Woensdagmiddag zijn tot die mid dag op ons bureau verkrijgbaar. Wij verwachten grote aanloop! „Comedia" in Royal Zomertoneel van de beste soort valt Woensdagavond te beleven in Theater Royal. waar Comedia onder regie van Johan de Meester „Nachtrepetitie', een blijspel van Molnar, op de planken zal voeren. Het is de schets van een bril Hart auteur, die zichzelf op het toneel brengt als een manipulator met een paar mensen, betrokken bij een liefdes affa're, welke slecht dreigt af te lopen, zonder dat daar eigenlijk reden voor is. Een zeer amusant gegeven is het, dat door Comedia wordt geserveerd met de zwierige lichtheid, die er bij hoort. Iets om heen te gaan. zo maar voor ttw plezier. En dat is natuurlijk de be doeling van- de directie van Theater Roya! die met dit stuk en deze toneel groep een zeer gelukkige keus heeft ge SautL RKAFC behield zijn kans In een snel gespeelde wedstrijd heeft RKAFC een zeer geflatteerde overwis ning behaald. Een 2—1 overwinning voor de thuisclub zou de verhouding teter weergegeven hebben. Scheidsrechter v. d. Horst maakte 'n Dnzekere indruk (zonder partijdig te zijn) wat tot een rommelig einde leidde Toch moeten de spelers zich weten e beheersen, en zich bi) de beslissingen Van de scheidsrechter neerleggetv S,-hagen begon tegen de laagstaande fcon in te spelen, waarbij al gauw bleek Hat de geelzwarten hun huid duur wil len -arkopen. Toch waren de eerste aan vallen voor RKAFC. waarbij ze twee corners kregen. Even later dachten we Teun Schoorl te zien doelpunten, doch toen hij was doorgebroken, werd Teun ten val gebracht. De scheidsrechter liet ech'er doorspelen. Uit een van deze R KAFC aanvallen ontstond na een keu llge combinatie tussen P. Tijm, C Tijm eo H. Meyer eer. doelpunt, door een hard laag schot 'm de hoek. onhoudbaar Voor Slikker, 1—0. Een minuut later was de stand echter al weer gelijk. Pop tna werkte een bal slordig weg. Peetoom zet keurig voor, T. Schoorl kopt hard In. Schoorl was hierbij aan het gezicht ^4 vond en verliet het veld. De Weger nam zijn plaats in. gisg spil spelen en Grcw.tes middenvoor. Schagen was in ileze periode iets sterker, doch de tust kwam met 1I. Na de pauze is de thuisclub meer In de aanval geweest dan Schagen, daar <le Schager kanthalfs het tempo niet goed konden volgen. Toen Grootes in het strafschopgebied de bal kreeg, om sp-vlde hij handig twee spelers, doch drie meter afstand voor Popma faalde hij. Aan de andere kreeg Heynis. In dui dclijke buitenspelpositie, de bal en schiet onhoudbaar in, 2—'1. De scheidsrechter kent het doelpunt echter niet toe. Uk een goed door P. Tijm ge romen corner, kopt de Nijs de bal ach ferover net over de handen van Slikker In het doel 3—1. Het spel wordt nu erg fors waartegen de scheidsrechter nlrt voldoende optreedt. RKAFC is sterk in de aanval, het trio De Weger de Wit en Molenaar geven echter geen krimp en grijpen steeds resoluut in. Als de Weger op vrij hardhandige manier He>nis van de bal loopt, het had zeker een vrije schop moeten zijn), schopt de laatste als de bal al weg is na. de scheidsrechter ontgaat dit echter. In een du-1 tussen Meyer en Molenaar rollen bede over de grond waarbij Molenaar intrapt De toegewezen penalty wordt hard ingscboten 4—1. Een minuut later fluit de scheidsrechter het einde van de Wedstrijd. d«e doOr een 2500 tal mensen was bezocht. reoasseringscollecte I> collecte ten bate van het Natio nale Reclasseringswerk. welke Zater dag hier ter plaatse werd gehouden, heeft de somma van f 186,47 opgele yerd paardenmarkt. SCHAGEN 1.5 Jarig* paarden 400—450; rijtuig paarden 700—1000; werkpaarden 750 *-1000; Slachtpaarden 500—850 Handel atu$. Aangevoerd 17 stuks. HET BESTE PAARD VERGETEN In onzt krant van Vrijdag kwam een berchtje voor over de opening van de zaak van de heer Kokkelkoren. Daarin werd Verzuimd te vermelden, dat het schilderwerk (keurig) werd verricht door de heer C. Houtlosser. Bij deze herstellen we dit gaarne. Op de thuisvaart Er zijn momenteel vijf schepen uit In dontsiè op weg naar Nederland met militairen, eventueel met gezinnen, aan boord. Met de „Goya*. welke vermoe deliik 29 Juni in Arasterdam zal arri eren varen mee: A. v .d. Werf e g.. Alknfaar; J Bas. Oudesluis H W Arendsen, Alkmaar J C va| Eekelen. Den Oever V Groot, Noordscharwoude H W Oudhoff, 't Zand P Stoop, Rustenburg D E v d Zaag, Slootdorp A F J Baars. Scboorldam C Broersen, Oudesluis H Dalenberg, Alkmaar S van Duin, Obdam P de Bakker, Middenin eer L H Geertse. Barsingerhorn J Keuning, Hciloo N Schouten, Alkmaar H Wilbrink, Heiloo De volgende personen varen huistoe met de .General Harry Taylor' welks vermoedelijke aankomst 2 Juli te Adam is: J Schouten, Slcotdorp J Gros, Alkmaar J P I.aan. Bergen W F Lubbert, Breezand A Oppersraa. Alkmaar J M N Wagemans, Alkmaar Met de Kota Inten varen de volgen dc jongens huistoe. Zij zulen vermoede lijk 5 Juli te Rotterdam aankomen. T«- ven Loenen, Warmenhuizen N P Beers, Heerbugowaard C G Kant, Burgerbrug J Wokke, Heeihugowaard C Zijp, Zuidscharwoude J W van Duis, St. Maartensbrug E G v d Horst. Heiloo J Rentenaar, Woudmeer J v J Borden, Alkmaar F Waalewijn, Alkmaar P F Immens, Hare.vkarspel S P Molenaar, Warmenhuizen: C J J Sijm, Opmeer! P J Does, Heerhagowrd. J Bruinewoud, Oudesluis J Olie, St, Pancras N J Groot, Alkmaar J C Huibers, Schagen H Kleve, Alkmaar Smith, Wieringerwerf S J Botman, Alkmaar De Empire Brent'. welke vermoede lijk 30 Juni in Rotterdam zal aankomen neemt de volgende personen mee: C G C Luijckx, Alkmaar Ch. Mulder, en gezin; Schoorl J B Schaap, Alkmaar Met de Oranje welke vermoedelijk 28 Juni in Amsterdam arriveert, komen geen personen uit onze omgeving mee: De verschillende passagierslijsten zijn cp ons bureau ter inzage^ kolhorn Avondvierdaagse Een zeer prettige avondvierdaagse t.otmde mevrouw Keuris van Zoonen het toen zij in haar eigen huiskamer als voorzitster van „In tempo' de kruis jes. tweetjes, drietjes en viertjes zou uit reiken aan de pas aangekomen avond v rdaagse lopers. In tegenstelling tot and^ie jaren hadden jeugd en ouderen deze tocht samen gelopen en zeer pret tig samen gelopen. Er werd meegedeeld dat er Dinsdag a\ond een huishoudelijke vergadering wordt gehouden in café Pool. Daar hcopt men tot besluiten te komen om de jeugd afdeling, die door gebrek aan leiding niet erg actief is. weer nieuw leven in te blazen Mt vrouw Keuris bracht dank aan alle tippelaars voor het prettig wandelen aar. de Eerste Hulp .aan Kalf, aan A. Kersen, die het parcours had uitgezet en hoopte dat oc-k deze wandeling er loc zou bijdragen dat ook weer meer getraind wordt Hierna werden de her inreringskruisjes in cijfers uitgereikt, waarbij bleek dat verschllende aeelne mers al reeds 4 maal mee hadden ge lopen. Met een oproep om de Dinsdag avcr.d te houden vergadering te bezoe ken werd besloten, waarna de deelne mees, er waren 23. die de tocht vol brachten en een enkele uitvaller, huistoe gingen al zal de een dat wel wat ge makkelijker hebben gedaan dan de an der YVlt.RINGER WAARD PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Een dezer dagen kwamen de Platte landsvrouwen, afdeling Wieringerwaard onder voorzitterschap van mevr. Kos eer Lijeen. Voorzitster heette de weinige aanwezigen hartelijk welkom .evenals de zp rker, de heer J Klomp, die sprak over verf, behang en onderhoud der n-.eiibeleit De dames Schenk-Eriks en Metselaar deden verslag van de provin ciale en HB vergadering. Nadat nog enkele mededelingen waren gedaan en dc excursie werd besproken, waarvoor dc inschrijving zeer slecht gaat. gezien de moeite en het werk, dat het bestuur er a:>u heeft, volgde sluiting. AANWINSTEN VAN DE OPENBARE LEESZAAL KUNST ALGEMEEN 700 S44 5 Schoonheid, De van ons land. Dl. 5 Houten beelden, 1949. Geillustreerd 709 T28 4 Thienen, van Algemene kunstgeschiedenis Dl. 4 1949. Ge illustreerd BOUWKUNST TEKENEN 72C L 46 Leurs. Geschiedenis der bouw kunst in Vlaanderen. 1946. Gelll. 740 R39 Retera Wza Architectonische perspectief, constructie en opwer king. 1946 Geill. 740 S67 Slijper. Figuurekenen. 1949. Geill. SCHILDERKUNST 750 A42.5 Arondeus. Matthijs Maris. 2c dr 1945 Geiil. 750 B73 Boon. HeHt zelfportret in de Nederlandse en Vlaamse schilder lunst. 1947. Geill. 75C C 34 Coo, de. De Boer in de kunst van de 9e tot de 19e eeuwi 1946. Geill. 750 F49 Fumet. Braque 1946. Geill. 750 G 94v Gryter. de. Het vrouwspor tret in de Nederlandse en Vlaamse schilderkunst. 1947. Geill. 750 K59v Knoef Van romantiek tot Realisme. 1947. GeilL 150 L25 Lassaigne. Picasso 1949. Geill 750 L29 Lecomte. Lamberton: 1867—43 194ÓL Geill. 75C M27 Marlicr. Hedendaagse Vlaam se schilderkunst. 1946 Geill 750 V56.1j Veth, C. T- Croin 1947. Ge illustreerd. 751 B45 Berg. van den Over materiaal voor tempera en olieverfschilderen 1949. Geill. 751 G75 Grégoire. Grondslag voor het schilderen met olieverf. 1948. Geill. 751 A26 Alizarlne. Aquarelleeren; 5e dr. 1947. Geiil. Examens Kweekschool thans ten einde Dezer dagen is de laatste groep van de Rijkskweekschool geslaagd. Deze groep bestond uit de heren A. van Zoo nen uit Oude Niedorp en H. van Scha gen te Alkmaar. De examens zijn hier mee ten einde. Stand bedrijfsvoetbal Na 7 weken is de stand in de 3 afde lingen van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal Verenigingen als volgt: IS Afdeling A Chevrolet boys 5 3 2 0 12-4 6. Rir.,ers 1 5 3 1 1 7-3 7 Hoooe Huys 5 1 4 0 8-4 6 SOVA 3 2 1 0 7—2 5 T elefonia 4 1 2 1 5-5 4 Povay 5 1 3 1 6-4 5 Llri.tbedrijven 5 2 1 2 5-8 5 Alkmaarse Srt. 5 1 1 3 6-13 3 Reiniging 4 0 2 2 3-6 2 Slagers 4 0 2 2 4-8 2 Postiljon 3 0 1 2 3-9 1 Afdeling B S'oel 5 3 2 0 9-4 8 Coni-r 4 2 2 0 8—6 6 PBC I 5 3 0 2 17—9 6 APLV n 4 2 1 1 5-3 5 VIVO boys 4 1 2 1 14-13 4 Nagengast 5 1 2 2 7-11 4 Hulskampboys 3 I 1 1 9-5 3 Krom 4 1 1 2 3-8 3 Melkboeren 4 0 2 2 6-11 2 Pe rifo 4 0 1 3 6—14 1 Afdeling C: R'ack Boys 5 5 0 0 11— t 10 Rhodesia 6 5 0 1 15-6 10 Centra 4 3 0 1 10-2 6 Ncteukrakers 4 3 0 1 10-7 6 I ordboys 5 2 0 3 11-12 4 POA 4 1 1 2 7—7 3 03C H 4 1 1 2 5-8 3 Rlngers II 4 0 2 2 4-8 2 Lasiinaboys 4 0 0 4 4—12 0 Fovay II 4 0 0 4 4—12 0 BURGERLIJKE STAVD 16 Jnnl 1950 Geboren: Johannes W„ zoon van W. Wijpkema en N. E. Bijl; Jantina A. dochter van G. Aardema en A. Es- huis. Ondertrouwd: B. J. P. van Wouw 54 jaar en C. G. Kole 28 jaar; J. L. Schram 29 jaar en H. Zwart 22 jaar; J. A. van de Westen 29 jaar en J. p. Siewerts 29 jaar; N. C. Vink 27 jaar en G. G. van Diepen 23 jaar; L. Mar tin 25 jaar en E. Unglatib 21 jaar; M. Hoek 49 jaar en J. Smalheer 46 Jaar, H. Zandbergen 24 jaar en G. Middel beek 25 jaar. Overleden: Wijbe Groenendal 83 jaar wedn. van A. Dekker; Cornelis Dek ker 76 jaar, geh. met A. Elders: Ma ria A. Vermaas 73 jaar; Jan Bijlsma 67 jaar, geh. met P. de Vlugt. OUDE NIEDORP GESLAAGD Onze plaatsgenoot .dhr. Arie van Zoonen slaagde voor het vorige week ia de Rijkskweekschool gehouden exa men voor onderwijzer. Onze gelukswen WIERINGERWAARD GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J de Maagd slaagde te .den Haag voor het examen Radio monteur van het Nederl. Ge nootschap In dc gemeenteraden van Alkmaar, Langedijk en St. Pancras en den Helder komt. binnenkort een zeer belangrijk voorstel aan de orde, u.l. de concen tratie van de ln deze gemeente gevestigde gasbedrijven. Hierdoor zal de gasfabriek te Alkmaar alleen de productie op zich nemen, zo nodig aan- tellend met gas van de Hoogovens uit Velsen. De gasfabrieken te Jfoord- Scharwoude en Den Helder wil men nog dit jaar buitenwerking stellen. Een op te richten X.Y. neemt de algehele exploitatie over en levert dan op haar beurt gas aan de betrokken gemeenten tegen kostprijs. De ge- meeiiteu zelf bepalen de verkoopsprijs Een en ander is bedoeld als een voor lojier van de door de regering ingestelde commissie van Iterson, die tot. taak kreeg een onderzoek in te stellen in boeverre het gewenst was, de concentratie der gas voorziening in een sneller tempo tot stand te bren- gen. Lange voorgeschiedenis In een Vrijdagmiddag te Alkmaar gehouden persconferentie werd door mr. A. J. M. Leesberg, wethouder voor de Gem. Lichtbedrijven een uit eenzetting gegeven over de toekom stige plannen betreffende de gasvoor zieniug in de kop van Noordholland. Door de directeur van het gasbedrijf te Alkmaar, de heer Westdorp werd zo nodig technische toelichting ver strekt. Reeds voor de laatste wereld oorlog was hier en daar in ons land een streven merkbaar om de gasvoor zieuing op meer economische wijze te doen geschieden en na de tweede wereldoorlog werd met deze zaak ernst gemaakt. De regering stelde de z.g. commissie Iterson in, die een on derzoek zou instellen om op de vlugst mogelijke manier ln een concentratie in de gasvoorziening te bewerkstelli gen. Het is begrijpelijk, dat aanvankelijk van de zijde der eigenaren van gasfa brieken (de gemeenten), van de con centratie met enige terughoudendheid werd kennisgenomen. De gemeentebe sturen vreesden nl. dat concentratie een nieuwe aanslag op de gem. zelf standigheid zou betekenen, toen hier en daar geluiden werden vernomen ten gunste van het stichten van prov. Euergie-bedrijYen. Dit alles is in de kop van Noordhol land aanleiding geweest tot het op nemen van contact tussen een aantal direct hij de gasvoorziening betrok ken gemeenten. Dit contact heeft ertoe geleid, dat door de gem.-besturen van Alkmaar, Den Helder, Langedijk en St. Pan cras werd besloten om gezamenlijk de mogelijkheid te onderzoeken van samenwerking op het gebied der gas voorziening. Door de commisBiê werd, na over leg met de dir. der Gasvoorziening van het Directoraat-Generaal der 1 Energievoorziening van het Dep. van Ec. Zaken besloten om over de tech nische en fin. mogelijkheden der be oogde samenwerking door een onpar tijdig adviseur rapport te doeu uit brengen. De opdracht werd verstrekt aan het Ingn. Bur. Mabeg te Utrecht. Uit dit inmiddels verschenen rap port blijkt, dat de kostprijs van de ln de fabrieken te Den Helder en de Lan gedijk geproduceerd gas van dien aard is. dat handhaving dier produc tie bedrijven economisch niet verant woord moet worden geacht. Het pro ductiebedrijf te Alkmaar daarentegen werkt zeer econqmisch. Dit bevredi gende resultaat heeft verschillende oorzaken o.a. dat Alkmaar zowel ln het bezit is vau een watergasfabriek als van een koolgasfabriek. De omstandigheden, waarin de pro ductiebedrijven van Den Helder en de Langedijk verkeren, maken het nood zakelijk, dat ten spoedigste en nog wel dit jaar. voorzieningen worden g2 troffen. Dit alles is echter slechts verantwoord, indien zekerheid van 'n ongestoorde gasvoorziening wordt ver kregen, met inachtneming van een zekere reserve in de capiciteit der productie. Hoogovengas Teneinde hiervoor een oplossing te vinden, ziju onderhandelingen gevoerd met de directie der Hoogovens te Vel sen over levering door dit bedrijf van een hoeveelheid suppletlegas. De productie-capaciteit vau Hoog ovens is echter beperkt en de aan de kop van Noordholland beschikbaar te stellen hoeveelheid bedraagt slachts 20.000 m3 per etmaal. Na langdurige onderhandelingen kunnen thans de voorwaarden w.o. Hoogovens bereid zijn bovengenoemde hoeveelheid gas te leveren, acceptabel worden geacht De commissie is van mening, dat i:i elk geval geen contract op lauge ter mijn moet worden gesloten, aange zien het voor de sameuwerlcende ge meenten van het grootste belang kan zijn om de handen vrij te hebben, wanneer over enige jaren het nieuwe kolenveredelingsbedrijf, hetwelk naar ale waarschijnlr'kheid wordt gesticht arn het Noordzeekanaal, gereed zal zijn. Hel transport Een belangrijke aangelegenheid is dl van het gastransport. De gasvoorzie ning in ons land vanuit een klein aan tal grote productiebedrijven, zoals d -de regering wordt beoogt, zal ge scliieden door een ult'gestrekt hoge- drukbuizen.iet. De vraag, wie dit transportnet in eigendom in beheer moet hebben, is een der punten van studie van de commissie van Iterson. Zo lang deze aangelegenheid echter nog niet landelijk geregeld is, moet het van het grootste belang worden geacht, om bij de uitvoering van concentratieplannen ln de kop van Noordholland, het trausportvraagstuk zo op te lossen, dat de leidingen in 1 elk geval niet het eigendom zijn van Hoogovens en opgenomen kunnen worden in de eventueel te stichten transportmaatschappijen. Dank zij de medewerking van de dir. der Gasvoorziening is voor dit vraagstuk een eenvoudige oplossiug gevonden, doordat door en voor reke ning van het Rijk alle voor de te vor men combinatie nodige transportlei ringen zullen worden aangelegd. Hier voor zal men aan de Staat een jaar lijkse annuiteit hebben te betalen. Een X.Y. De commissie is tot de mening ge komen, dat het te stichten regionaal bedrijf een N.V. moet worden de X.Y. Gasvoorziening kop Xoordliolland. Door de bakens tijdig te verzetten hoopt men een gasdistrict te vormen met 25 a 35000 aansluitingen. In deze N.V. zullen alle betrokken gemeen ten gelijkberechtigd zijn, waarbij b.v. Alkmaar geen overwegende positie inneemt. Dit lichaam zal zowel ga3- producent als inkoper van gas zijn (gas Hoogovens). De gemeenten wor den dan ingeschakeld als distributie bedrijven. Bij de toekomstige verede- lingsbedrijven zal de fabriek te Alk maar een aanvullende taak kunnen blijven behouden met de productie van watergas. De fabriek is in het bezit van een kostbare installatie, waardoor het mogelijk zal zijn in de spitsuren gas af te leveren. De fabriek kan thans per etmaal 16000 m3 kolengas en 14000 m3 watergas produceren. Alkmaar met de bij haar aangesloten gemeenten neemt alleen al 10 millioen m3 per jaar af, Den Helder verkoopt plm. 4.5 milloen m3 en de Langedijk plm. 2.5 millioen m3 Met de gemeenten Hoorn, Enkhuizen en Medemblik worden er ook onder handelingen gevoerd, waardoor de af GOEDE PRESTATIE VAX DE LAN GE DIJKER BRANDWEER. De. afd. Broek op Langendijk, Zuid scharwoude en Oudkarspel van de Vrijw. Brandweer Langedijk, hébben Zaterdag deelgenomen aan de Prov. Brandweerwedstrijden te Purmerend. Hieraan deden 24 korpsen mee, w.o. niet minder dan 18, die tot de bedrijfs brandweer behoorden en eigenlijk Jn een hogere klasse, de ,C1 thuis be hoorden. De overige zes korpsen waren vrijw. korpsen, zodat het een ongelijke strijd was, ook omdat de bedrijfs brandweer geoefend had onder leiding var de brandweerinstructeur van Hoi ningen uit Zaandam. Hierover heers te wel enige ontstemming. Niettemin waren de prestaties van de Langedijker korpsen goed te noe men. Van de vrijw. korpsen werd Oudkarspel 2, Breek op Langendijk 3 terwijl Zuidscharwoude met de Ce plaats genoegen moest nemen, daar er een slang van de koppeling los sprong. Het resultaat van de wedstrijd was. dat de volgende korpsen van de be drijfsbrandweer mee de prijzen gin gen strijken: 1 van Gelder Zonen Wor mer 2 Polak en Schwarz Zaandam en 3 K. Schenk en Zn. Koog aan de Zaan. Al deze korpsen kwamen uit iu de C klasse. ZUIDSCHARWOUDE. HEROPEXIXG. Zaterdag heropende bakker Boots zijn nieuw verbouwde zaak. Niet al leen dat er een keurige winkel is out staan door verbouwing, het gehele voorfront is verfraaid. Een schat van bloemen sierde de winkel aangeboden door collega's, fa milie en anderen. Ook heeft de heer Boots een ijsbuf- fet aan zijn zaak verbonden. Dit ijs- buffet kan men vinden aan de noord zijde van het huis, eu staat dan ook geheel los van de winkel. Wij wensen de heer Boots veel suc ces. SCHOOLFEEST BELAXG DEK JEl'GD Het schoolfeest van de ver. „Be lang der Jeugd" te Broek op Langen dijk zal gehouden worden op Zater dag 8 Juli. De klassen 1 tot en met 4 zullen dan een reisje maken naar Oud Valkenveen. De hoogste klassen gaan onder leiding van meester Bierman van 2229 Juli kamperen op het mooie eiland Terschelling. SCHOOLFEEST O.L. SCHOOI, De hoogste klassen van de O L. school te Oudkarspel maakten Vrij dag hun schoolreisje naar Haarlem en omstreken. Er werd o.a. een be zoek gebracht aan de prachtige Gro te of St. Bavokerk en de Ruine van Brederode te Santpoort. Het was 'n goed geslaagde dag. waar volop ge noten is. A.s. Donderdag gaan de la gere klassen naar Bergen en Castri- cum aan Zee. name nog met bijna 7 millioen m3 zal stijgen. Dit zijn cijfers, die wel aantonen, dat 't de nieuwe NV. ernst is met de gas voorziening iu de kop van Noordholl. 1. Xovember Als alles verloopt zoals de commis sie zich dit indenkt zal de N.V. Gas voorziening kop Noordholland per 1 Nov. in werking treden. Het aandelen kapitaal wil men op f350.000 bepalen (35 aandelen van f1000) waarvan er vooreerst niet meer dan 17 geplaatst zullen worden, daar er geen groot ka pitaal nodig is om dc stichting in wer king te doen treden. De gemeenten be talen maandelijks het door hen af te nemen gas voor de kostprijs plus de huur en afschrijvingskosten van 'le transportleiding. De raden De gemeenteraad van Alkmaar zal Donderdag een beslissing nemen over deze belangrijke zaak. Langedijk ea St. Pancras komen de daarop volgen de week bijeen, terwijl ook de gein. Helder spoedig een besluit gaat ne men. Rechtspositie personeel We vernamen nog, dat de rechtspo sitïe van het personeel ten volle ge handhaafd blijft, al zullen er wel en kele ouderen gepensionneerd worden Voor de toekomstige gasvoorziening van Noordholland staan er dus wel zeer belangrijke voorstellen op stapej DE HEER G. PRIJS 50 JAAR BIJ DE UKAXDWAARBORG MIJ. Zaterdag 17 Juni was het 50 jaar geleden dat de heer G. Prijs op 12- jarige leeftijd als jongste bediende in dienst trad van de Noordholl. Br. waarborg Mij. te Oudkarspel. In die tijd was het personeel nog maar 10 man sterk, thans heeft de Mij. ruim 50 medewerkers in dienst, zodat de heer Prijs de groei van deze bekende Instelling wel ten volle heeft meege maakt. 50 jaar geleden had de Mij. klein kantoorlokaal met hoge kruk ken en bureaux, nu een prachig mo dern ingericht kantoor. In 1900 waren er nog geen schrijfmachines in ge bruik, allen schreven met de pen. Hij die een goed handschrift had en era boordje droeg was geschikt om kan toorbediende te worden. Behalve kantoorwerkzaamheden, had het personeel tot taak in die tijd (zgn. hooitijd) de klanten te bezoe ken, waarbij de paarden voor de be kende glazen wagen werden gespan nen. De reis naar de correspondenten (de afrekendagen) geschiedde in dus dagen met paard en wagen. Achtereenvolgens heeft de heer Prijs onder vier directeuren gewerkt. Eerst onder Cornelis Eeceu Gz. do grootvader van de tegenwoordige di recteur, vervolgens de heer Gerbrand Eecen, de vader van mr. C. P. Eeceu die op de nog jonge leeftijd van 44 jaar is gestorven. Nadat het direc teurschap 5 jaar was waargenomen door de heer A. Wonder Pz., per pro curatie tot 1925, gat de heer Prijs vanaf die datum zijn beste krach ten onder de directie van mr. C. p. Eecen. tn intieme kring. Dit niet alledaags jubileum werd Vrijdagmiddag jl. iu intieme kring herdacht in hotel De Brederode, in tegenwoordigheid van de directie ea al het personeel. De eerste spreker was de directeur mr. C. P. Eecen, die de jubilaris ken schetste als een zeer plichtsgetrouw medewerker met wie hij zelf gedu rende 25 jaar opde meest prettige wijze had samengewerkt. Spr. over handigde de heer Prijs een eenvelop pc met inhoud en een bloemstuk, als mede een bloemstuk van mevr. Ee- cen-Schoorl. Spr. deed nog een ver heugende mededeling, nl. dat er een betere pensioenregeling zou komen zo dat de jubilaris hiervan t.z.t. kon profiteren. Vervolgens werd het woord gevoerd door ir .de Vos van Neflerveen, se cretaris van de Mij. van Handel en Nijverheid, die de heer Prijs namens het hoofdbestuur de gouden medaille aanbood en daarbij tevens wees op l grote plichtsbesef en dit ten voor beeld stelde aan de jongeren. Burgemeester Schelhaas sprak zeer waarderende woorden en wees erop, dat de Brandwaarborg Mij. zich m. zulk personeel gelukkig kon achten. Spr. zeide verheugd te zijn dat deze instelling in zijn gemeente was ge vestigd. D© heer Prijs, aldus sp**. heeft deze gehele groei meegemaakt wat wijst op een prettige samenwer king. Het verheugde spr. de jubilaris te kunnen mededelen, dat het HM. de Koningin behaagd had, de heer Prijs te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zilveren medaille. Spr. bood, mede namens het gemeentebestuur zijn hartelijke gelukwensen aau. De heer H. Bakker, als oudste U'l van het personeel haalde tal van ou de herinneringen op en overhandigde de jubilerende collega een enveloppe met inhoud. De heer I. M. K. van Loo sprak ook nog enkele vriendelijke woorden, waarna de heer Prijs allen hartelijk dank bracht voor deze voor hem zo onvergetelijke huldiging. De heer Jac. Prijs, broer van de jubilaris,, dankte tenslotte de directie voor het aanbod om deze herdenking te doen plaats vinden. De lieer Prijs ontving ook nog en kele bloemstukken van zijn colle ga's, familie vrienden en van de so ciëteit Vriendenkring. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige uren in gezellig samenzijn bijeen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2