Sabine Humor MEXICO KAPPIE Weelde en comfort in de sleden, een achterlijk, armoedig platteland Grote stuwdam in Columbia schept 40000 H.A. vruchtbare grond Geen sprake van verraad-Aan val voor Duitsers volkomen verrassing Het noodlot van MEXICO CITY misleidt de argeloze vreemdeling. Als hij zich vergaapt heeft aan het indrukwekkendste Palacia Nacional, bewonderend omhoog heeft gestaard naar de grote kathedraal, die daar vlak bij staat en die door gaat voor de grootste van heel het Amerikaanse continent, zich heeft verheden ln het koele lommer van die zeldzaam mooie avenida, die Paseo de la Reforma heet, dan waant hij zich in een modern land. Hij ziet kantoorgebouwen en zakenpanden van hedendaagse architecuur en over de wegen rollen als in New York, Parijs of Amsterdam de gestroomlijnde voortbrengselen van een losbandig-pronkzuchtige autoindustrie. Zó zou de vreemdeling zich heel Mexico voorstellen, indien hij alleen maar wat had rondgeneusd in de hoofdstad, zonder in een va nhaar bioscopen verzeild te zijn geraakt. Want daar zou hij be slist aan het twijfelen zijn ge bracht door een lantaarnplaatje met de tekst: „Als uw metgezel dit opschrift niet kan lezen, maak hem dan duidelijk, dat hij op school hoort te zitten en niet hier!" Een grapje? Een kenmerkend voor beeld van een soort humor, die voor de stroeve West-Europeaan niet toegankelijk is? Neen, er lacht nieman in de zaal. Het is ernst, Hier laat de wereldse stad Me: onverwachts iets zien van de ver bluffende achterlijkheid van het land Mexico, die zij maskeert. Een goede zestig procent van de Mexicanen is de kunst van lezen en schrijven niet machtig. Deskundigen wijten dat aan de grote rassenver menging ,die in Mexico heeft plaats gehad, waarbij het Europese element bijna volkomen ten onder is gegaan. Maar het analfabeisme is slechts één aspect van Mexico's algemene achter lijkheid, die in de steden misschien niet zozeer opvalt, maar op het land des te meer. Zij is een gevolg van de kortzichtige wijze van koloniseren door de Spanjaarden, die hier niet minder dan drie eeuwen (15211821) hebben geregeerd. EERTIJDS Men vindt bij weinig schrijvers een goed woord voor hun bewindt: de tyrannieke heerschappij van geldzuch tige soldaten, handelaars en avontu riers over de oorspronkelijke bewo ners, de Indianen, de aangevoerde negers en de halfbloeden, die zij als slaven lieten werken in de zilver mijnen en op de haciënda's, de uitge streke landbouwbedrijven. Het was 'n syseem, dat de veroveraars grote rijk dom bracht en de Mexicaanse samer leving verwoestte. Voor de komst der Spanjaarden ge noot het land een bloeiende Indiaan se cultuur. Men vindt er nog slechts de scherven van: in de Mexicaanse vallei bijv. de ruines van de oude Aztekenhoofdsad Tenochlitlan en de aan zon en maan gewijde pyramiden, en op het schiereiland Yucatan de be roemde „tempel der krijgers" met zijn duizend zuilen. Toen de overheersers eindelijk verdreven waren was Mexi CO weinig meer dan een chaos, zijn bevolking een vormeloze massa, arm en dom. Eigenlijk is Mexico pas een kleine veertig jaar bezig zich stelsel matig van het ruineuze koloniale stel sel te herstellen. Een taak, waar per spectief in zit. Want tot dusver moge het dan alleen maar wat zielental be treft (22 millioen) een belangrijke Amerikaanse staat zijn de belang rijkste na de Verenigide Staten en Ca nada—het zou b.v.. ook oih zijn land bouw en misschien zelfs om zijn in dustrie flink kunnen gaan meetellen. Bij Mexico's landbouw is het me rendeel (22 millioen) een belangrijke Amerikaanse staat zijn de belang rijkste na de Verenigde Staten en Canada het zou b.v. ook om zijn landbouw en misschien zelfs om zijn Industrie flink kunnen gaan meetellen Bij Mexico's landbouw is het me rendeel (65 pCt) der bevolking be trokken .maar het bebouwde land be •laat nog geen vier procent van de totale oppervlakte en de opbrengst is zo gering, dat het land nog tot vorig Jaar van de meeste landbouwproduc ten moest invoeren. Ten tijde van het grootgrondbezit, met zijn haciënda's en zijn voor de landarbeiders vaak onmenselijke toestanden, was het met de opbrengst beter gesteld. Sinds echter de arbeiders bij de verdeling daarvan de laatste tien tallen jaren zelf landbezitters zijn geworden ,is de productie hard achteruit gelopen, want de Mexi caan is over het algemeen al tevre den wanneer hij voldoende heeft kunnen telen voor de behoeften van zijn eigen gezin. GROOTSE TAAK Dit is de taak, die de Mexicaanse regering zich gesteld heeft: de lan delijke bevolking de kennis bij te brengen, die onontbeerlijk is voor de toepassing van moderne landbouw methoden, waardoor de opbrengst van het bebouwde land kan worden vergroot: en vervolgens de oppervlak te bebouwbaar land uit te breiden door het aanleggen van bevloeiings- wex-ken in streken, die er nu nog als woestenijen uitzien. Er zijn al astro nomische sommen aan dit program be steed en zowaar: vorig jaar kon Mexi co zich, wat suiker en mais betreft, zelf bedruipen. Kennis en kapitaal ze zijn voor het program tot industrialisering van Mexico net zo hard nodig als voor de verheffing van de landbouw. Mali- is men er daar mee? De Mexicaanse politici en grote zakenlui geloven van wel. maar de critische buitenlandse deskundigen zeggdi. dat er bovendien nog heel wat moet veranderen in de mentaliteit der Mexicanen. De gewo ne burger in Mexico heeft eigenlijk weinig belangstelling voor t schep pen van nationale welvaart Hij is on danks de veelvuldige bloedvermen ging .in 't diepst van zijn hart nog de oude. trotse Indiaan .die meer gesteld is op de vrijheid om een ongebonden leven te mogen leiden, dan op ver plichtingen en beslommeringen schép pend bezit. Daar draagt zelfs de ge moderniseerde Mexicaanse rijkaard nog veel van mee. „Beleggen", sparen, ligt hem niet. Na de radio komt de ijskast, dan een huis even kostbaar als ongemakkelijk ingericht en dan een auto. Zijn voorstellingsvermogen van rijkdom reikt niet verder, be weert men. En in heel die moderne entourage leeft hij dan nog altijd in de onbekommerende. gelukkige sfeer van het oude Mexico, zoals de con quistadores het in 1521 vonden. De Grand Coulee stuwdam, die on- t langs door president Truman officieel in gebruik gesteld werd, is de groot ste betonnen suwdam en de belang rijkste bron van hydro electrische energie in de gehele wereld. Deze stuwdam Is gebouwd in hel kader van een veel omvattend pro gramma om de wateren van de 1942 kilometer lange Columbiarivier te be teugelen en dienstbaar te maken aan de belangen van een gebied, dat 2 maal zo groot is als de Britse eilan den. De Grand Coulee stuwdam, die zich in de Saat Washington bevindt, heeft een lengte van 1252 meter, een hoogte van 165 meter en is aan de voet 150 meter dik. Hel totale gewicht van deze stuwdam bedraagt ongeveer 20.000.000 ton. De dam is onworpen en gebouwd door de AmerikAanse dienst voor landherwinning. 12 Hydro eelctrische aggregaten ,die elk even hoog zijn als een gebouw van zeven verdiepingen en per stuk 108.000 kilowatt electriciteit leveren, zijn nu bij deze stuwdam in .bedrijf. Als de zes geheel gelijke aggregaten, die binnen afzienbare tijd geïnstal leerd zullen worden, in gebruik ge nomen zijn zullen de hydro electrische centrales maximaal 2.250.0D kilowatt electriciteit kunnen leveren. Ver wacht wordt, dat men in 1952 met de bouw van deze installatie gereed zal komen. Bij de Grand Coulee stuwdam staan 12 enorme pompen opgesteld elk met een moor van 65.000 pk die per minuut ongeveer 33.000 kubieke meter water kunnen oppompen, waar mee een gebied van 400.000 ha vrucht bare. doch droog bouwland geirri- geerd zal worden. Deze pompen zou den twaalf steden als New York met zijn voorsteden van water kunnen voorzien. Het overtollige water, dat voor het opwekken van electriciteit niet nodig is, laat men door een over loop weglopen: deze kunstmatige wa terval is tweemaal zo groot als de Niagara Het door de stuwdam vastgehouden water vormt het Franklin D. Roose- veltmeer, dat naar wijlen de bekende Amerikaanse presnder.t genoemd is en een lenge heeft van 242 kilometer- Om het veel omvattende program ma voor het stroomgebied van de Co lumbia rivier, dat een oppervlakte van 673.400 km2 heeft, te voltooien zullen in totaal ongeveer 200 projecten ter bestrijding van 't overstromings gevaar, ter verbetering van de navi gatie op de Columbia rivier, voor het opwekken van electrische energie, voor irrigatie enz. enz. uitgevoerd moeten worden. 85 pCt van de opper- De slag om Arnhem vlakte van dit stroomgebied ligt in de Verenigde Saten en vormt ongeveer 7 pCt van de totale oppervlakte van dit land. De rest ligt op Canadees ge bied. Om projecten ,die voor beide landen van belang zijn uit te voeren en de daarmee samenhangende viaag stukken op te lossen, is een internatio nale commissie in het leven geroepen Met de uitvoering van enkele zeer belangrijke projecten is reeds een be gin gemaakt voor een aantal andere zijn al plannen opgesteld. De bouw van 40 dammen is reeds voltooid en bij deze werkzaamheden werd door de Amerikaanse dienst voor landher- winning en het Amerikaans corps ge nietroepen leiding gegeven. Natuurlijk zullen in de plannen voor de ontwikkeling van het stroom gebied van de Columbiarivier in de komende tientallen jaren nog wijzi- pingen aangebracht worden en zal liet nodig zijn deze aan te vullen. Een indruk van de omvang van di' pro gram ma krijgt men. indien men denkt, dat van de zijde van de Arrjerl kaan.se dienst voor landherwinning verklaard is. dat de totale capaciteit van de hydro electrische centrales, die langs de Columbia rivier ge bouwd kunnen worden, ongeveer 33.000.001: kilowatt bedraagt, of meer dan twee maal zoveel als de totale capaciteit van alle hydro electrische centrales, die langs de Colorado de Missouri en Tennessee gebouwd zou den karnen worden. Aan de uitvoe ring van soortgelijke programma's \cor deze drie belangrijke Amerikaan se rivieren wodt momenteel gewerkt. In het stroomgebied van de Colum bïarivier ligt 3.200.000 ha land, dat be vloeid zou kunnen worden; voor de helft hiervan zijn reeds plannen op gesteld, in uitvoering of uitgevoerd. De werkzaamheden in het kader van dit programma worden gecoördi neerd door een vrijwillige organisatie genaamd de Columbia River Inter Agency Committee. waarin instanties van de federale Regering en van de betrokken staten vertegenwoordigd President Truman heeft het Congres vei zocht zijn goedkeuring te verle nen aan de oprichting van een Co lumbia Valley administration. welke een. grote gelijkenis zal vertonen met dc Tennessee Valley Authority. waar ócoi een enkele instantie met de uit voering van dit programma belast zou worden 50-JAR1G BESTA A N BI L ANC. DER JEUGD Het 50-jarig bestaan van de vere niging „Belaug der Jeugd" zal 15 Oc tober a s. in een feestelijke samen komst herdacht worden. We komen hier t.z.t. nader op terug. Het hoofd van de sectie krijgsge schiedenis van de Nederlandse gen»-, rale staf, de gen.-maj*. van Hiltcn. die an de slag bij Arnhem een grondige studie heeft gemaakt en ook de kwes tie van mogelijk ïerraad heeft on derzocht, is op grond van de feiten tot de conclusie gekomen, dat ver raad van een Nederlandse spion niet tot het mislukken ïan de luchtlan dingstroepen bij Arnhem heeft geleid Het is volgens hem een legende, welke reeds lang een verdiende dood stierf ln Nederland, doch nu plotse ling weer opgedoken is In de Engel se pers door de artikelen van de luit. kol. Pinto. Onder de titel The traitor of Arn hem. Het is het verhaal, dat de spion Liudemans, bijgenaamd King Kong, Arnhem zou hebben verraden, welk erhaal reads onmiddellijk na het einde van de oorlog de rónde deed naar aaneliding van een bericht daarover in de News Chrinicle, doch dat echter vrijwel direct iu verschil lende Engelse bladen is gedementeerd o.a. In de Daily Express van 19 Febru arl 1945. Generaal Hilten had na afloop van de oorlog in verband met rijn krijgs- g schiedenis onderzoekingen talrijke besprekingen met Duitsers, di© tij dens de oorlog in Nederland een lel dende rol hebben gespeeld. Uit het volgende blijkt zeer duide lijk dat de Duitsers door de luchcover vallen volkomen werden verrast. „Feldmarschall Model had aanvanke lijk zijn hoofdkwartier in Veulo, doch verplaatste dit op 15 September naar Oosterbeek, va-.r hij met zijn gehe le staf op 17 September midden tus sen de gelande parachutisten kwam t© zitten, zodat hi; onverijld naar Ter borg moest verhuizen. Indien inderdaad bekend zou zijn geweest, dat juist in de sector Oos terbeek de overval zou geschieden, had hij stellig een ander© plaats voor zijn hoofdkwartier uitgekozen. De wehrmachtsbehehlfsmaher in Nederland, de generaal Christiansen zat met zijn chefs taf. de lult-gen. von Wuhlisch op 17 September in Crailo t© dineren, toen zij opgeschrikt wer den door het overweldigend aantal geallieerde "vliegtuigen lu de lucht, waarvan zij onmiddellijk de trans portcapaciteit schatten op wel een re gknent. Overtuigd dat het hier ging om een luchtoverral in grot© stijl, snelden zij na*.r hun commandopost in de grote bunker te Hilversum om alarni te maken. De geueraal Reinhard. commandant van het Duitse 88e legerkorps keerde op 17 September tegen de middag te rug van een bezoek aan zijn troepen en van een verkenning ln' het gebied Reusel-Eersel. Hij reed over Wintel- re en Oirscbot naar zijn commando- pos- te Moergestel toen zijn aan dacht werd getrokken door een opval lende bedrijvigheid van de geallieer de luchtmacht. Herhaaldelijk moeat hij zijn wagen doen stoppen en dek king zoeken. Toen hij op deze wijze weer een keer in Oirschot stil hield nam hij boven zich een tot ver in het westen reikend luchtransportverband waar. In kort© tijd telde hij honder den toestellen en besefte terstond, dat er een grot© luchtoperatie werd uit gevoerd. Zijn auto verlatend nam de generaal plaats op d© duozitting van de hem vergezellende motorrijder en reed vervolgens met grote snelhsid naar zijn commandopost om aldaar de eerste maatregelen te kunnen tref fer. Uit dit objectieve overzicht geba seerd op authentieke gegevens blijkt, dat de zware verliezen der Engelse en Poolse airbornc troepen in de slag bij Arnhem niet kunnen en mogen worden toegeschreven aan liet ver raad van een lid van de Nederlandse illegaliteit. WANNEER GOEDKOPERE AARDAP PELEN? Indien de regenperiode, di© 14 Juni begon, iets meer neerslag gaat bren gen, is er kans op lagere aardappel prijzen. De aardappeltelers geven echter no<- - iet veei hoop. Het gewas is schraal, de grond veel te droog en de velden vertonen vrij wat lege plek ken. Bovendien schijnt er reeds be hoorlijk vraag te zijn uit het buiten land voor eerstelingen pootgoed. Mocht er niet gauw enige regen van betekenis vallen, dan zal het, zo meent men in kringen van telers te Broek op Langendijk en omgeving, zeker Augustus worden voor de aard- appelen goedkoop kunnen worden. CANDIDATEN VOOR KANAALÖVF.R TOCHT Tot de candidaten voor een zwem tocht over het Kanaal behoort ook mevr. Betty Cohn die 50 lentes telt. kleinkinderen heeft en zeker is te zul slagen omdat zij. naar ze meedeelde dol is op de zee. Ook Shirley May France, die het in Juli nog eens zal proberen, vertrouwt ditmaal meer succes te zullen hebben dan het vo rig jaar. Tenslotte is George Fraser uit Den nisport, Massachusette, naar Enge land vertrokken met het doel zijn krachten op het Kanaal te beproeven. Hij werd in de oorlog ernstig aan een van zijn benen gewond en schrijft zijn volledig herstel toe aan de zwemsport. DE VLIEGTUIGONGEVALLEN BM BAHREIN. Volgens de laatste gegevens kwa men bij de twee vliegtuigongevallen van de Air France inde buurt van Bahrein 67 personen om het leven, terwijl 19 personen gered werden en 19 nog vermist worden. DE ONDERHANDELINGEN OVER EEN EUROPESE BETALINGSUNIE. Door het Franse nieuwsbureau AFP. wordt gemeld dat de zeven mi nisters van het uitvoerend comité van de CEES. het na twee dagen be sprekingen eens zijn geworden over de voornaamste punten van het ont werp voor de Europese betalingsunia Het Belgische geval, dat grote moei lijkheden heeft doen rijzen, is opge lost. Het eerste stadium der besprekingen over de betalingsnnie is Zaterdag ge sloten. Aan het einde van Juni zal de Raad van Ministers bijeenkomen om een uiteindelijke beslissing te ne men over het opgestelde ontwerp ac- coord. In kringen van de voorberei dende conferentie was men van oor deel, dat het mogelijk zal zijn de Eu ropese betalingsunie met terugwer kende kracht op 1 Juli in werking te doen treden. In Belgische oficiele kringen wo dt opgemerkt, dat het totstandkomen van dit accoord, waartoe d© Neder landers op de conferentie in grote mate hebben bijgedragen, het moge lijk zal maken ten spoedigste de on derhandelingen voor de volledige ver wezenlijkiug van de economische unie Benelux tot een goed einde te brengen. D© Canadese regering heeft, „met het oog op het internationale karak ter van de communistische spionnage de maximumstraf voor spionnage verdubbeld. De toepassingsmogelijk heid van bepalingen, die betrekking hebben op vergrijpen buiten Canada, wordt verruimd. DINSDAG, JUN4 1950 Hilversum I KRO 7.00 en 8 00 Nws 8,15 Pluk de dag 9.00 Voor de vrouw 9.,35 Lichtbaken 10,00 Voor de kleuters 10.15 Muziek houdt fit 11,00 Voor de vrouw 11,30 Gram. 12.00 Lunchconcert 13,00 Nws 13,20 Amusementsorkest 14,00 Klankbeeld 15,00 Kamer muziek 15,30 Gram. 16,00 Voor de zieken 17,00 Jeugduitzending 17,45 Politiekapel, RVU 1830 Le zing KRO 19,00 en 20.00 Nws 19,25 Dit »s leven 20,10 Hollandfesti val, opera 23,00 Nws 23,15 Kwar tet Hilversum II AVRO 7,00 en 8,00 Nws 8.15 Lichte muziek 9,00 Kamermuziek 9,30 Aubadel 10.00 Morgenwijding 10,15 Arbeidsvita minen 11,00 Zacgrecital 11,30 Voor de zieken 12.00 Lichte noten, blijde klanken 12.40 Pianoduo 13.00 Nws 13.15 Financieel week overzicht 13.25 Metropole orkest 14.00 met naald en schaar 14.30 Discocauserie 15,15 Tsjechische muziek 16.30 Jeugdprogramma 17,30 Accordeonmuziek 18.00 Nws 18.30 Strijdkrachten 19.00 Fan fare orkest 20.00 Nws 20,15 Bont programma 20,45 Musette orkest 22.30 Vespers 23.00 Nws 23.15 Kon. bezoek aan Groningen. EN DE STAD VAN IVOOR 21 De Kraak kon nu we«r doorva ren naar de oever, vlak bij de stad van i\ocr. ..Nu gaan we eens naar dat won d'.r kijken. Kapitein!' zei de Baron. .Ik voel me een groot ontdekkingsreiziger, want ik weet zeker, dat ik de eerste blank man ben. die hier een stap zal doen! Dit zal latei in alle annalen opge lekend worden. De grote ontdekkings r.iziger Baron Bracsandt ontdekte in de jare...' Ja, ja! zei Kappie ongeduldig. Laten we da*n maar gaan! De maat stond aan de verschansing, toen Kappie en de Baron de Kraak ver lieten, en hij keek zijn ogen uit naar de prachtige gebouwen, die hij zag. Di zou ik ook wel eens van dichterbij willen zieö! dacht hij. Waarom mag ik nou nooit mee! Kijk, zei de Baron .terwijl hij om heen wees. alsof de stad van hem was. Allemaal ivoor. eeuwen oud... niets bes-jiadigd! Ivoor blijft ajtijd ivoor! Kippie was op een der gebouwen toe gelopen, om het ivoor eens van dichter bij 'e kunnen bekijken. Hij bukte zich voorover en betastte de wand. Dat is geeu ivoor! riep hij. Dat is met wit goecje bepleisterd' Wat riep de baron. Hoe durft LI dat zr.i^en! Geen denken aan! Dat ivoor is ne; zo echt als ik een echte baron ben' Net zo tcht ats hel wapen in mijn zegelring! Hoe durft U! 'Alles bij elkaar was de totaal in druk toch gunstiger dan hij gedacht had. Een mager gezicht, maar be trouwbaar en een paar heldere ogen. Zij drukten elkaar de hand, waar na ook Collln een stoel nam en de drie heren gingen zitten. „Mijnheer Pepperill hier heeft u stellig al het nodige verteld?" In formeerde Collin. Gerard knikte. „Het spijt m© \lat Juffrouw Murner zo veel heeft moe ten meemaken. Dat haar vader tij dens d© reis is overleden wist ik al uit een brief van haar, evenals het feit dat zij op een farm in het wes ten was. Dat zij iu levensgevaar ver keerd heeft hoorde ik hier pas. Ja, Jk had absoluut vroeger moeten ko men." „Juffrouw Murner heeft u al we ken lang verwacht" viel Collin droog jes iu. ,.Ik heb er moeite genoeg voor ge daan" verontschuldigde Gerard zich. „maar het was niet gemakkelijk oin mijn laatste examen uitgesteld te krijgen. Zodra ik dat gedaan had ge kregen heb ik me dadelijk ingescheept en -niet eens gewacht op een schip hier hield hij even op „van mijn oom." „En daar bent u dus!" merkte Pepperill op in een flauwe poging om iets geestigs te zeggen. „Bent u van plan direct naar Charle stown te aan?" informeerde Collin. „Natuurlijk" was het antwoord, „en hoe is het met juffrouw Murner, is zij erg ziek geweest?" „Ik vraag mij af of zij ziek in de juiste betekenis van het woord is geweest" antwoordde Collin. „Toen zij in het Fort instortt©, vrees de men aanvankelijk voor haar leven. Maar na een week was het mogelijk haar naar Boston te vervoeren. Over ste Bouquet heeft daarvoor gezorgd. Aan hem een landsman van haar dankt zij ontzaglijk veel." „Zij had nooit naar Bedfort moe ten gaan. Ik begrijp trouwens niet dat men haar heeft meegenomen" riep Gerard. Collin bloosde. „U had haar even min ooit naar Amerika mogen laten gaan" antwoordde hij vinnig. .Ja. daarin hebt u gelijk. Helaas had ik geen voldóende invloed op haar" erkende Gerard. „Dat pleit niet voor u" gaf Collin veelbetekenend ten antwoord. „Neem me mijn onbescheiden vragen niet kwalijk maar hoe denkt n dit pro bleem nu dan op t© lossen.?" „Welk probleem?" vroeg Gerard verbaasd. „Wel, de toekomst van juffrouw Murner en haar landgenoten." „Hoor eens" antwoordde de Jon geman, „ik heb met de grootste moei te uitstel van mijn laatste exampn gekregen omdat ik het een staakje van mijn plicht achtte mijn toekom stige vrouw te halen. De „Najade" vertrekt al weer over drie weken. Juffrouw Murner en ik gaan met dit. schip terug, omdat ik heus niet msor tijd heb. Als wij in Holland zijn aan gekomen, trouwen we. Ik zie geen probleem daarbij." Pepperill tekende poppetje op een stukje papier. Ook Collin gaf geen antwoord. Tenslotte keek Pepperill weer op: ,.U bent toch van plan, zo snel mo gelijk naar Charlestown door te rei zen, nietwaar meneer van Waell?" informeerde hij toen. „Wil Ik u een van mijn bedienden meegeven om n behulpzaam te zijn. of is de heer Col lin misschien zo vriendelijk om „Ik geloof niet dat ik de reis daar heen behoef te maken" zei Collin be leefd doch beslist. „De heer van Waell zal mij stellig willen veront schuldigen, want ik heb nog enige belangrijke confereuties." „Natuurijk" viel Gerard iu, „ik ben u toch al zeer veel dankbaar heid verschuldigd voor uw bemoeiin gen. A propos, wilt u mij ook een rekening sturen van de door u voor mejuffrouw Murner gemaakte kos ten alsmede uw honorarium?" „Ik zal u vandaag nog een gespe- cifiecerde, rekening zenden, meneer van Waell' was het koele antwoord. Sabine was 's morgens met me vrouw Dicey inkopen in de stad gaan doen. Bovendien brachten de beide dames nog een bezoek aan een kennis waar de vorige dag een baby was ge boren. Natuurlijk was het toen al la ter dan zij gedacht hadden alvorens zij naar huis terug keerden" In de tuin kwam de oude Latour de dames al tegemoet. Hij zette zo'n geheimzinnig gezicht, dat mevrouw Dicey hem scherp opnam. Latour zei echter niets en de twee dames gingen het huis binnen. Meteen kwam de heer Dicey uit zijn kamer, de deur voorzichtig achter zich sluitende. „Jij kijkt al net even geheimzin nig als Latour" zei zijn vrouw, „wat is er aan de hand?" Dicey gaf geen antwoord. Hij wend d© zich tot Sabine: „gaat u maar eens kijken in mijn kamer, juffrouw Murner." Nog voor Sabine goed begreep wat hij bedoelde had hij de denr al open gemaakt, het meisje naar binnen ge schoven en de deur weer achter haar gesloten. „Wat heeft dat te betekenen?" vroeg zijn vrouw. „Dat betekent dat wij haar gaan verliezen. Daar binnen is iemand, die haar komt opeisen." In de kamer lag Sabine in Ge- rard's armen. Zij lachte door haar tranen heen. Het duurde geruime tijd eer de eerste woorden kwamen. „Ben je dus toch gekomen, Gerard heb je me niet vergeten? Ik was e~ zo bang voor." „Jou vergeten, Sabine? Hoe kun .1© dat nu zeggen? Je bent geen minuut geen seconde uit mijn gedachten ge weest. Ja. als ik geweten had wat jij allemaal moest doormaken, was ik beslist eerder gekomen. Maar jou eerste brief was maanden onderweg. Toen pas hoorde ik, dat Je je vader verloren had. Van de heren Pepperill eu Collin hoorde ik de rest." Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3