Sabine Huiw KAPPIE Schoolzwembad te Middenmeer geopend Weih. Giesen: Middenstandsvereniging W.Meer Het noodlot van Geen loef afsteken tegenover andere dorpen Inspecteur van Drunen: Enig in Nederland Groot was de belangstelling Za terdagmiddag toen de officiële i opening van het schoolzwembad te Middenmeer plaats had. Niet alleen dat, zeer begrijpelijk, de jeugd van dit heugelijke feit getuige wilde zijn, ook de ouders en verschillende autoriteiten ga ven van hun belangstelling blijk. De burgemeester, die wegens een lichte ongesteldheid verhinderd was het bad te openen, werd vervangen door de wethouder, de heer H A. Gie sen. Woorden van dank Alvorens echter de officiële opening plaats vond .sprak de voorzitter van de Oudercommissie, de heer K. H. Kroeze een begroetingswoord tot de vele aanwezigen en m het bijzonder tot de wethouders, de heren Giesen en Smid, ir Keesman, de heer van Drunen .inspecteur van de Lichamelij ke Opvoeding, de heer v d Griendt, directeur van de zwembaden te maar, dr Hoogkamer en de heer Bree- baart, voorzitter van de v.v. Flevo. De heer Kroeze ging in korte trek ken de geschiedenis van de zwembad plannen die eigenlijk reeds hebben bestaan zo oud als de polder is, na. Plannen voor een groot zwembad zijn voor de oorlog gestrand op financ" bezwaren Tijdens de oorlog behoefde men er helemaal niet over te den ken en na de oorlog heeft de gemeen te wel andere belangrijke zorgen dan een zwembad, hoe belangrijk het overigens ook is De geschiedenis van dit schoolzwem bad dateert van 1947, doch het duur de nog tot het voorjaar van 1949, voor dat de plannen, waarvoor ir Keesman de tekening belangloos vervaardigde bij het gemeentebestuur ter beoorde ling kon worden gegeven. Ook dit vorderde tijd .de plannen moesten ge wijzigd worden, doch ten slotte kwam het plan wat nu gereed is gekomen uit de bus. U heeft indertijd uit de bladen kunnen vernemen ,hoe de f nanciering van dit schoolzwembad tot «land i« gekomen op een ouderavond. Spr. brengt hulde nan de gevers en de helpers daarbij. Velen hebben geholpen het bad te maken. Spr noemt enkele namen spe ciaal, doch is zich bewuc» er misschien enkele te vergeten. Het hoofd der «chool de heer Aaldets heeft zich wel buitengewoon verdiens relijk ge maakt bij de tot standkoming van dit rwembad, aldus ie heer Kroeze. Frac tisch al zijn vrije tijd, die hij, van zr toch al drukke we-kkring hoeft, heeft hij voor het bad gegeven. Dag en nacht is hij letterlijk hiervoor in de weer geweest. Dank wordt vervolgens gebracht aan de heer Jb Kingma. de heer D. R Mansholt, de heer Loos, die de bron sloeg .de heer Schaafstra, de heer Janninga, de heer Nipschagen. de heer van Drunen en v d Griendt op wiens hulp ook gaarne in de toe komst nog een beroep zal worden gedaan en dan ten laatste de jongen? die met een waar enthousiasme aan hun bad hebben gewerkt Het schoolbad is nu gereed, maar het is nie* alleen beschikbaar voor de kinderen van de Wieringermeer- scholen. Ook alle andere kinderen in Middenmeer kunnen van het bad ge bruik maken ,over de wijze waarop zijn nog onderhandelingen gaande. Wij zijn blij, dat het bad gereed is Er zal nog wel veel geregeld moeten worden, doch wij allen die onze schou ders onder dit werk gezet hebben, heb ben dit gedaan uit liefde voor onze kinderen. Op deze wijze kunnen wij meewerken aan goede lichamelijke opvoeding waardoor bewaarheid kan worden het gezegde: Een goede geest in een gezond lichaam Enig in Nederland De heer van Drunen, inspecteur van het Rijkstoezicht op de lichamelijke Opvoeding .zegt, dat dit schoolzwem bad enig is in Nederland. In de ste den en grotere plaatsen hebben we wel het zwemmen in schoolverband, doch op t* platteland is dit nog stief moederlijk bedeeld. Gelukkig heeft men ons in de Wieringermeer de weg gewezen hoe het in de toekomst moet gaan Dit moeten wij hebben, h' zwembad bij de school. Spr heeft over dit badje gesproken met anderen en het gevolg is geweest dat de ge meente Bussum heeft gezegd: die te keningen moeten wij hebben! Spr. is heel blij met dit schoolzwem bad. De afmetingen zijn voldoende. Alsmede de diepte dat de kinderen zich vertrouwt met 't water kunnen maken. Zij kunnen in dit bad overal «taan Spr. heeft zich de gang van zaken zo gedacht, dat het onderwijzend per soneel op korte termijn de nodige kennis wordt bijgebracht van het zwemmen en stelt zich zelfs voor om aan het eind van het seizoen de zwem diploma's aan de kinderen uit te rei ken. Dit bad is natuurlijk op de duur niet voldoende, er zal een diep bassin bij moeten komen, met springplank en duiktoren. Doch de eerste grote stap ia reeds gedaan Ten slotte brengt spr. hulde voor de prachtige gemeen schapszin, die bij de stichting van dit schoolzwembad tot uiting is gekomen en hij hoopt dat men er nog veel ple zier van zal mogen beleven. Nog meer felicitaties De heer v d Griendt, directeur van de zwembaden in Alkmaar, begon 'n hartewens: Iedere Nederlander zwem mer, ieder zwemmer redder! Ook spr. ziet in dit schoolzwemmen toekomst voor de jeugd op het platteland. Ideaal is nauurlijk eën overdekte, doch spr. is buitengewoon getroffen door het initiatief wat hier is geno men Hier is jaren voor gevochten. Wanneer men bedenkt, dat reeds in Alkmaar zwemles wordt gegeven in schoolverband aan 3600 kinderen van buiten Alkmaar, zelfs uit Edam wor den zij per bus aangevoerd, dan be hoeft men niet te vragen van welk een groot belang een bad als dit voor de school kan zijn De voorzitter van Flevo de heer S. Breebaart, wijst op het grote belang van de lichamelijke opvoeding voor de jongens en meisjes in de Wierin germeer. Er wordt veel te weinig aan sport gedaan, zegt de heer Breebaart Vergelijkingen m. kinderen uit de stad vallen altijd in het nadel van de Wie ringermeer uit Er zijn nu al jongen mensen van 14 en 15 jaar, die niet recht van lijf en leden meer zijn De zwemsport acht spr. een goed middel ter verbetering van de lichamelijke opvoeding Wanneer hier onvoldoende aandacht wordt geschonken kan het niet anders of op de duur gaat men geestelijk ook achteruit. Spr. brengt daarom gaarne hulde aan de initiatief nemers Op de afgrond Wethouder Giesen die hierop het woord verkrijgt voor de officiële in gebruikneming van het zwembad, ver klaart op de rand van het bassin zich boven de afgrond te bevinden, want zegt spr.: ik kan helaas niet zwem men! Niettemin wil het gemeentebe stuur gaarne blijk geven v. haar be langstelling bij de ingebruikneming van het schoolzwembad in Midden meer Uiteraard heeft het gemeentebe stuur veel te maken gehad met de tot standkoming hiervan en hebben wij de plannen van nabij op papier ge volgd. Er is wel verschil van mening geweest over dit zwembad in hoeverre het aan de verwachtingen zal vol doen en of het eventueel afbreuk zal doen aan de tot standkoming van een groot zwembad ofwel dat het zal sti muleren. Spr meent, dat de zwemsport als sport niet alleen een goede sport is, doch dat het voor de Wieringermeer met de vele kanalen en tochten van groot belang is dat de jeugd leert zwemmen Tevens meent spr. te moeten vaststel len, dat de Oudercommissie en hen die zich bijzonder voor dit schoolzwem bad hebben geïnteresseerd niet bezield zijn geweest met de gedachte om nu eens de andere dorpen de loef af te steken, maar dat deze werker* het goede doel van het schoolzwemmen voor ogen hebben gehad, nl de kinde ren in zekere mate vertrouwd te ma ken met het water en bij hen een eventuele afkeer weg te nemen en 'n prikkel te leggen voor de zwemkunst in het algemeen. Zo gezien hoopt het gemeentebestuur dal ge met dit bad uw doel bereikt en zo gezien kan het ook een stimulans zijn om te ijveren voor een groot zwembad in de toe komst. Immers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Moge deze woor den ook de betekenis hebben voor de zwemsport in de Wieringermeer, juist met de opening van dit schoolzwem bad. Spr. wijst er dan op. dat de Oudercomnissie zich bijzonder heeft ingespannen om te bereiken wat nu tot stand is gekomen, dat ook de spontaniteit van de bevolking van Middenmeer hierbij een grote steun is geweest Deze samenwerking is 'n gezonde geste van goede burgerzin en daarom heeft 't gemeenebestuur uw werk ook met grote bewondering ge volgd Moge uw bestuur en de ouders van dit zwembad verwachten wat ge u er van hebt voorgesteld, dat het moge blijken dat het in een behoefte voorziet en tenslotte de kinderen, te wier bl hoeve u dit werk zo spontaan hebt willen verrichten, u dankbaar kunnen zijn voor de offers die ge u hebt willen getroosten. Met deze woorden verklaarde wethouder Gie sen het schoolzw/mbad te Midden meer voor geopend, vergezeld van de beste wensen voor de toekomst. Met een plons De heer Giesen had nog niet uitge sproken, of een aantal jongens uit de hoogste klassen sprong met een plons te water. Het was een lust de jongens te zien ploeteren waarvan enkelen reeds enige slagen konden maken in het water. Ze bibberden nog wel wat, want het was nu niet bepaald ideaal zwem weer in het uiteraard nog wei nig beschutte bad Doch dat mocht de pret niet drukken, zoals enkele man moedigen zich uitdrukten. Bijzonderheden van het bad Het zwembad heeft een lengte van 10 x 20 meter Het betonnen bassin heeft een inhoud van 150 m3 water. Dit water wordt aangevoerd door middel van een 40 meter diepe norton put en electrisch omhoog gebracht. Horizontaal loopt een buis voorzien van gaten boven de voorverwarmings stortbakken. Het watev had een tem peratuur van 11 graden. Zaterdag in het eerste stortbassin en in het zwem bassin 18 graden Ontgassing en ontijzering van het water heeft plaats in de stortbassins. door middel van de natuurlijke inwer king van de buitenlucht, waar het mee in aanraking komt. Ontgassing van het water wordt bespoedigd door dat men het water het bassin inpompt door een buis met gaatjes. De capaciteit van de nortonpomp bedraagt 10 m3 per uur Aan het an dere einde van het bassin bevinden zich twee overlopen, zodat wanneer men normaal het bad zou willen ver versen dit in 15 uur totaal zou zijn. De verversing houdt echter ten nauw ste verband met het gebruik van het bad De diepte van het zwembassin va rieert van 6085 cm en van 75 cm tot een meter Ook dit kan men regelen door middel van de eerder genoemde overlopen. In een korte bijeenkomst van de Oudercommissie na de opening, werd door de heer Kroeze nog dank ge bracht aan de heer ir Keesman voor zijn belangloze medeweking, hetgeen vergezeld ging van een kistje sigaren en een. doos bonbons. De heer Aalders dankte namens de Oudercommissie de heer Kroeze voor diens vele werk wat hij heeft ge daan in het belang van de jeugd van Middenmeer. Spr hoopte dat er een gepast gebruik van het zwembad zou worden gemaakt. Examens bij Rentambt Wieringermeer De heren B G Bakker. A H F Har tog en J N Winter, allen te Wieringer werf, zijn geslaagd te 's Gravenhage voor het vakexamen schrijver A. Se dert enkele jaren heeft de Domein- dienst van het departement van finan ciën voor schrijver A en adj. com mies examens ingestèld. Het Rent ambt Wieringermeer heeft hiermede het eerst het gediplonteerde personeel. Zo te doen gebruikelijk worden de ge slaagden in vaste rijksdienst geplaatst ZriDSCHARWOCDE. EERVOL ONTSLAG. Met ingang van 1 Juli a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer W. H. Smit, als notaris ter standplaats Zuidscharwoude. ONS WEERPRAATJE De voorzomer doet het best Iets over hei onisiaan ,,Warmte-onweders'' Wij hebben tot op heden, wat de voorzomer betreft, niet te klagen. Op verschillende stations in het midden oosten en zuiden van ons land werden zelfs al 4 zg tropische dagen (dagen met een maximum temperatuur van 30 gr C of meer) waargenomen, ter wijl er normaal op deze stations in een gehele zomer ook niet meer dan 4 of 5 van dergelijke dagen worden genoteerd. Ook deze week begon al weer met vrij warm zomerweer.maar het was van een heel ander karakter dan dat van de vorige week. Dit tenge volge van een z.g. vlakke luchtdruk verdeling over onze omgeving, waar in zich in de zomermaanden veelal tal van onweersbuien ontwikkelen als gevolg van de onstabiliteit der lucht. Het is nl zeer warm in de onderste luchtlagen en vrij koud in de hogere Een dergelijk groot verticaal tempera tuursverschil word onstabiel genoemd dat wil zeggen dat de lucht bij elke 100 meter stijging meer dan normaal kouder wordt. Een dergelijke situatie is zeer geschikt voor het (vooral in de namiddag, wanneer de temperatuur* aan de grond tot zeer hoge waarden is opgelopen) tot ontwikkeling komen van zg „warmte-onweders". Wij onder scheiden nl drie verschillende types van onweders en wel „Warmte onwe- ders", „Fronton weders" en in de herfst en winter de zg „Stormonwecrrs". Het belangrijkste verschil tussen de beide eerstgenoemde is wel, dat het weer na een warmte onweder niet omslaat maar warm en mooi blijft, terwijl er na een frontonweder in vrijwel de meeste gevallen een periode van koel en onbestendig weer volgt. Voor het KNMI in De Bilt, alsook voor de amateur, is het gemakkelij ker een frontonweder tijdig te voor spellen dan een warme onweder, daar het eerstgenoemde op de weerkaar ten met een duidelijk koudefront ge paard gaat en vrijwel overal langs 't front regen en onweer veroorzaakt Wij willen hier nog eens nader op terugkomen, om ons nu alleen even bij de warmte onweders te bepalen. Deze zijn over het algemeen de zwaar ste en kunnen soms met hagel windhozen gepaard gaan. Zij ontstaan door oververhitting van de lucht. b.v. boven zandvlakten en vooral Noord Frankrijk en ook Brabant en de Velu we zijn gunstige gebieden voor het ontwikkelen van een warmte onwe der. Het komt voor, dat er 's mid dags om vier uur nog nergens onweer voorkomt, maar.plotseling komen er hier en daar wat onweerswolken met bloemkoolachtige koppen tot ont wikkeling en ruim een uur daarna valt de eerste regen en worden de eerste donderslagen al gehoord. Het is dan ook onmogelijk om een warmte onweder vooruit te voorspellen Het KNMI geeft in dergelijke gevallen in het weerbericht dan ook alleen bv „In de middag en avond kans op onweer" Deze kans op onweer is dan geba seerd op de toestand en verticale op bouw van <Je lucht, welke gegevens met de bekende radiosonde (waar over wij u in het vorige arikel al iets schreven) worden verkregen. Warmte onweders kunnen dus juist langs uw omgeving voorbij trekken, maar er is een even grote kans. dat zij juist daar heel wat schade aanrichten. Maar de volgende dag wordt het weer warm en ook dan kunnen deze onwe ders weer optreden. Een dergelijke periode kan soms ve le dagen aanhouden. Ook gedurende 'een groot deel van deze week zal dat het geval zijn. (Nadruk verboden). Onder leiding van de heer J. Vos werd Donderdagavond in hotel Lely een ledenvergadering gehouden van de Middenstandsvereniging Wieringer meer. Behandeld werd o.a. de beschrij vingsbrief voor de Algemene vergade ring van de KNMB, die te Arnhem zal worden gehouden. Aan de afge vaardigden de heren Klare en van Wijck werden de nodige mandaten verstrekt voor de te behandelen pun ten op deze vergadering Voorheen maakten de middenstan ders nog wel eens een reisje met el kander. Aangezien hans vrijwel iedere branche een week vacantie neemt, is de behoefte aan eendagreisjes komen te vervallen. Vervolgens werd de vraag behan deld of het niet wenselijk is om als middenstanders gezamenlijk maatre gelen te treffen tegen het vaak voor komende verzoek, kosteloos prijzen ter beschikking te stellen voor aller lei verenigingen De vergadering was het er unaniem over eens dat hier paal er> perk aan gesteld moet worden. De midden standers steunen hetzij door hun lid maatschap of door middel van een donatie de verenigingen reeds. In de toekomst, zo werd besloten, zullen der .gelijke verzoeken worden afgewezen. In bijzondere, gevallen, men noemde als voorbeeld een bazar voor Het Wit te Kruis e.d.. kan hiervan ontheffing worden verleend. Aanvullende vergoeding oorlogsschade De heer J. Koolhaas deed als voor zitcer van de ROS enkele belangrijke mededelingen in verband met een eventuele aanvullende vergoeding v. bedrijfsuitrusting. Het is mogelijk de ze te krijgen als men meent hier recht op te hebben, zegt de heer Koolhaas De nieuwe wet op de materiële oor logsschade laat hiervoor ruimte toe. De betreffende formulieren zijn nog niet aanwezig doch men doet goed dit al vast te laten registreren per aangete kend schrijven aan het Commissariaat Oorlogsschade. Stadhouderslaan 130 132, Den Haag. Ook voor herbouwde en herstelde panden is het mogelijk een aanvullen de bijdrage te bekomen. Men moet zich hiervoor wenden tot de afd. We deropbouw van Gemeentewerken te Wieringerwerf. waar men bereid is alle mogelijke inlichtingen te verstrek ken. Men moet er goed om denken, dat het na 1 Februari 1951 niet meer mogelijk zal zijn om een aanvullende bijdrage te verzoeken. Verder wees de heer Koolhaas er nog op, dat er een streekbureau te Haarlem is opgericht voor Noordhol land, bij welk bureau de Stichting Rechtvaardige Oorlogsschade Wierin germeer zich heeft aangesloten. Dit bureau beschikt over deskundige krachten, die met raad en daad de be trokkenen zullen bijstaan. Wanneer men dus moeilijkheden voor zijn eigen geval heeft, stel u dan in ver binding met de heer Stompedissel, dia het contact met het streekburau tot stand zal brengen. Postduivenvereniging „de snel vlieger" W.Meer De postduivenvereniging „de Snel- vlieger" In de Wieringermeer heeft Zaterdag jl deel genomen aan een vlucht van Chartres (Frankrijk) over e enafstand van 711 km. De duiven werden om 5.20 uur gelost. De eerste duif van de heer P. Kee: te Slootdorp kwam binnen om 15.00.29 uur en maakte een snelheid van 1226 meter per minuut. De tolale uitslag was: 1 en 10 P. Keet, Slootdorp: 2, 4, 11 en 12 P. Janssens, Slootdorp: 3, 5. 7 en 9 P. Hors, Wieringerwerf; 6 en 8 G. Deijkers, Slootdorp. WOENSDAG 21 JUNI 1950 Hilversum I NCRV 7.00 en 8.00 Nieuws: 8 15 Muziek bij het werk 9.00 Voor de zieken: 9.35 Symphonisch con eert; 10.30 Morgendienst: 11.00 Plano spel: 11.30 Hoorspel: 12.00 Lichte mu ziek: 1133 Berlioz «meert; 13.00 Nws 13.15 Orgelconcert- H.00 Strljkkwar t?u 14.30 Bondsdag Chr. Geref. Meisjes vereniging: 15 30 Koorzang; 16.00 Gr. muriek; 16.15 Voor de jeugd: 17.00 Kamermuziek: 17.25 Harprecital; 18.00 Zangkoor: 18.30 Lezing; 1900 en 20.00 Nieuws; 20.15 Herdenkingssamenkomst Ch'. Oranjeverenigingen: 21.15 Holland festival; 23 00 Nieuws: 2315 Licht avondconcert. Hilversum II VARA 7.00 en S.00 Nieuws: 8.18 Orgelspel: 850 Voor de vrouw; 9.03 Concert; VPRO 10.00 Mor gei wijding: VARA 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair non stop: 1200 The P.amblers; 12.38 Gram.; 13.00 13.15 Promenade orkest; 1400 portret; 14.15 Kamerorkest: 15 AP v„-»r de ieugd; 16-30 Voor de zieken 17.»)0 Voer de jeugd; 17 30 Orkest MaJeu^o 18.00 Nieuws; 18 30 Strijdkracpien; 19 uur Lezing: VPRO 19.30 Voor de jeugd; VARA 20.00 Nieuws: 20.05 Ban JoIics; 2040 Omroeporkest; 21.25 Hpor spel: 22.20 Meester trio; 23.00 Nieuws 23.15 Orgelspel. EN DE STAD VAN IVOOR 22 De maat werd zo nieuwsgierig, dat hij het niet langer uit kon houden „Ik ga kijken!' dacht hij. .Het is hier geen wildernis dus er zal me niets kim nen overkomen Het lijkt een stille, rus*ige stad.' Hij ging de loopplank af, en liep langs de prachige gebouwen. „Allemaal ivccr!' dacht hij. .Tiet is toch wat! Dat is me hier een kostbare geschiedenis! Di* maat liep echt te genieten, en hij was alle doorstane zorgen vergeten. Na een poosje kwam hij op ees plein te'echt, en toen kwam er ineens uit een heek een vreemde gedaante met een ding voor zijn hoofd en iets in zijn hand op hem aflopen. ..Een wilde!' dacht de maat Hij keek ang-tig om zich heen .en zag toen dat hij niets anders kon doen dan omkeren ..Dït is het einde! dacht hij. ..Die wilde zal me doodschieten!' Kappie en de Baron stonden' nog steeds bij bet gebouw en waren de wand aar. het onderzoeken. Baron Bracsandt wilde niet geloven, dat de wanden niet van ivoor waren, maar toen Kappie n stuk had losgepeuterd en hem dat het zien. moest hij wel toegeven, dat het niets anders dan wit pleister was. „Ik ben bedrogen!' zei de Baron. „Geen voorli Alles voor niets... die hele reis voor niets geweest! Ik za! de schrijver van dat boek, waarin ik las. dat Hier e;r« stad van ivoor moest zijn. aankla gen! Bedriegerij'!' Sabine had zich uit de armen vau Gerard losgemaakt, hield alleen zijd hand vast. „Beu je uiet blij dat de heer Collin mij zo geholpen heeft?" „O ja" antwoordde Gerard. „Hij heeft veel voor me gedaan. Hij en anderen ook. In het fort trof ik 2 landgenoten. Een hunner, overste Bonquet, heeft de Indianen die ons belegerden, verslagen!" „Indianen! Kind, wat heb jij hier meegemaakt? Geen wonder dat je ziek ben gewordeu. Hoe gaat het na met je? Je ziet nog een beetje pips. De tantes moeten je maar eens goed voeden. En waarom ben je eigenlijk niet in Boston gebleven? Had je niet onmiddellijk hierheen kunnen gaan? De heer Dicey met wie ik een lang gesprek heb gehad, is zeer veel van je gaan houden. Daarom begrijp ik niet dat je niet eerder naar hem beut gegaan. Dan was je ontzettend veel narigheid bespaard gebleven!" „O. dat is een lange geschiedenis. Gerard", antwoordde het meisje. Ik wilde de mensen, die mei m'n vader waren meegegaan niet in de steek la ten. Ik heb je heel veel te vertellen Van Bedfort, van onze strijd om de maisoogst te redden, van de kippen- ja, ik verzorgde het hoenderpark - maar de Indianen hebben alles in brand gestoken. In Bedfort staat geen huis meer. Denk je dat eens in. Gerard, niets is gespaard gebleven!" „Och, nu is alles voorbij" meende Gerard. Sabine's hand strelend. „Nu komt er een andere, betere tijd voor jou. Daarvoor zal ik zorgen!" Ze gingen zitten. ,*t Is eigenlijk niet beleefd hier zo te gaan zitten", zei Sabine. „Je moet eerst met mevrouw Dicey kennis maken". „Och toe, even nog", smeekte hij. „Ik wil je eerst even aankijken. O. wat ben je mager geworden!" „Maar nu gaat alles goed, ik voel me best!" antwoordde Sabine. „Zeg me eerst nog even of je een goede reis hebt gehad. Hoe lang duurde de over tocht? Eu met welk schip ben je ge komen? O. ik kan me nog niet begrij pen dat je toch gekomen bent!" „De reis is me beter bekomen dan ik gedacht had. En het weer was goed We zijn haast op de vastgestelde dag aan land gegaan. Dat zegt alles. Al leen beu ik een week lang zeeziek ge weest." „En hoe heette het schip?" „De Najade. Eigendom jan een re der uit Rotterdam, de heer van Has- ren, die Ik goed ken!" „Was het een klein schip en had ie wel voldoende ruimte?" informeerde Sabine op bezorgde toon. „Dat viel nog al mee, Sabine. Ik had het wel heel anders voorgesteld veel erger! Bovendien had ik natuur lijk had ik een streepje voor". Een schaduw gleed over Sabine's ge zicht en snel nam hij haar hand: „Je denkt aau je vader?" Zij wiste zich de ogen af: „Moet ik dat dan niet? De reis was voor ons ontzettend. "Was de Najade ook een slavenschip?" Gerard sloeg verlegen de ogen neer „Neen, neen. of ja. eigenlijk wel. Er waren meer dan honderd emigranten aan boord." „Ja, die worden nu in Boston aan de meestbiedende verkocht", klonk 't uit de mond van het meisje. „Ik dacht eerst dat jij en je- vader dat lot ook zouden moeten ondergaan zei Gerard na enige minnten. Daarom heb ik direct aan Pepperrill geschre ven. dat hij jullie financieel ter zijde moest staan. Ik ben blij dat dit lot jul lie bespaard is gebleven". Sabine stond op en ging naar het venster. Na enige aarzeling volgde Gerard haar. Even bleef hij. zonder een woord te zeggen, naast haar staan toen legde hij een arm om haar schou ders en trok haar naar zich toe. „Sabine". fluisterde hij. „Gerard?" „Ik beloof je dat je het goed bij me zult hebben". „Uitstekend, ze wachten op je". „Overdrijf je niet een klein beetje?' was het vrolijke antwoord. Maar bom mee dan kun je met mevrouw Dicey kennis maken!" Een uur later zaten Sabine. Gerard en het echtpaar Dicey rond de thee tafel. De vrouw van Latour bracht de thee binnen. Zij straalde gewoon al» zij naar Sabine keek. Gerard vertelde enkele belevenissen van de reis en de toestand in Europa De nu reeds zeven jaar woedende oor log scheen ten einde te lopen. Naar Gerards mening zou Pruisen winner ea Oostenrijk verliezen. De heer Dicey was natuurlijk hoge lijk geinteresseerd bij deze Inlichtin gen, ondanks het feit dat Gerard een mening verkondigde, die niet met zijn opvassingeu overeenstemde.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3