Bijna 24.000 gulden voor verbetering aan de MULO-school V.V.V. bracht kermistoneel van de beste soort Drama bij Sociale Zorg in Zijpe Plannen tot herstel nemen een vaste vorm aan „Van de wal in de sloot..." RAADSCHAGEN Haven beter verlicht - Slottorens worden museum - Stand op de Alkmaarse expositie IN KERMISTEMPO heeft Schagens Raad Dinsdagavond een agenda van 14 punten afgewerkt; veel belangr ijke kwesties kwamen er dan ook niet aan de orde. Van het meeste gewicht was ongetwijfeld het voorstel van B. ea W het oude gedeelte van de MULO-school. dat in een min of meer ver waarloosde toestand verkeert, op te knappen. Daarmee is een bedrag vap f 23 810 gemoeid en dan is het nog zo. dat aldus burgemeester Wognum het meest nodige op de goedkoopste manier wordt opgeknapt Een gedeelte van de bijna 24000 gul den zal gebruikt worden voor onder houdswerk aan vloeren, muren en ra men. Zo zal o.a. bereikt worden, dat in de sombere lokalen wat meer licht zal vallen. Daarnaast moet er een aantal banken vernieuwd worden f 3400). terwijl nu ook de oude lokalen gasver warming zullen krijgen. De heer Zijlstra (p\-da) vroeg of er zekerheid was. dat men voor dit aan zienlijke bedrag ook goede waar krijgt Hij wees in dit verband op de nieuwe woningen in de Nijverhedsstraat, waar •an nogal het een en ander mankeert Voorzitter beloofde, dat B en W er op zullen toezien, dat men het volle pond krijgt. Aar. de heer K. Beunder werd. wegens benoeming tot hoofd der school te Anna Paulowna. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzer aan de OLS. waarbij voorzitter vriendelijke dankwoorden richtte aan bet adres van de scheidende onderwijzer. Aan mej. N. Westerbeek werd eervol ontslag ver leend als onderwijzeres, zij vertrekt naar Bloemendaal. Het verzoek van de „Vereniging Oud Schagen en Omstreken om de slottoren tjes te mogen inrichten als museum vond een welwillend oor. Van Monu mentenzorg was de goedkeuring verkre gen Na het aanbrengen van enkele een voudige verbeteringen kan een aardig geheel worden verkregen. Met 9 tegen 1 stem werd als opvolger van de heer Gorter in de commissie Voor georganiseerd overleg gekozen de heer P. Visser, terwijl tegen het voor Stel van B en W om een betere haven verlichting te maken geen bezwaar be stond. ïn hun toelichting deelden B en W mede. dat de toestand op het ogen biik zeer veel te wensen overlaat. Et- sullen twee natriumlampen worden aan gebracht, waarvan de jaarlijkse kosten t 214.35 zullen bedragen. De aanschaf fingskosten zijn ruim 100 gulden. Ho' we', de uitkomsten van het havenbe KFC-Westfrisia Hedenavond wordt, zoals we al eerder meldden op het Sparla terrein de licht Wedstrijd tussen KFC en Westfrisia ge epeeld. De KFC ploeg zal bestaan uit merendeels jonge spelers. Het ligt in de btdoeing van KFC. met dit team de komende competitie In te gaan. De Zaankanters zullen echter0 aan West Fiisia een hele kluif hebben. Twee oude rivalen, die elkaar voorheen geen duim breed toegaven en daarom kan een spannende' strijd worden verwacht Zeepkistraces DE dag der zeepkistenraces nadert nu srel en op de Laan. tegenover de fa. Trapman werden de eerste voorbereidin gen reeds getroffen De fa. van der Hoven heeft daar n.I. een stellage van 4 meter hoogte opgetrokken, zodat ver wacht mag worden, dat de automobie len een flinke aanvangssnelheid zullen ki Ijgea. Bij de organisatiecommissie ls tot -dus verre een 30ta! inschrijvingen genoteerd Er zullen niet alleen jongelui uit Scha gen deelnemen, maar ook elders is er belangstelling. Zelfs uit Assendelft en Uit Den Helder heeft de commissie in êcbrij vingen! Drie Jongens, die aan de gto'e races te Rhenen hebben deegeno men. zullen ook in Schagen aan de start vei schijnen. Er zijn wisselbekers beschik baar voor de winnaar van alle vier groepen, terwijl daarnaast niet minder Ü?ii 24 andere prijzen te verdienen zijn Hel zal dus Zaterdagmiddag om twee uur geducht spannen op Laan en Ge dempte Gracht! We maken belangstellenden er nog Op attent dat de inschrijving hedenmid (lag om uur shrit. Adres: de heer C. Becrs. Schoenhandei. Hoogzijde telefoon 317. ULO-jeugd wandelde Maandag heeft de gehele schooljeugd yan de ULO schooi een wandeltocht ge maakt in t kader van da athletiekoefe n'rgen ter verkrijging van het athletiek diploma van de KNAU. De jongens en meisjes boven 16 Jaar hadden 20 km te lopen, die beneden 16 jaar 15 km. Maan a s. wordt het verdere programma afgewerkt op een sportdag, die de ge -hele dag zal duren. Er zijn 155 deelne S&ers en de algehele leiding berust bij de heer J. Schotsman, leraar lichame J«ke oefening aan de school. drijf deze uitgaven eigenlijk niet toela ten. zal er uiteindelijk toch iets moeten gt Deuren. Besloten werd voorts het gemeente personeel de bekende gratificatie van 2 pet. te verstrekken. Op verzoekschriften van de Bond van Ned. Overheidsperso i eel. gesteld in zeer onheuse taal. zal voortaan niet meer gereageerd worden. Enkele administratieve en louter for mele kwestils leverden geen commen taar op. TOCH STEMMING. Vastgesteld werden de huren en pach ten van enkele gemeente eigendommen De heer van der Berg (cpn) kon zich er niet mee verenigen, dat voor de kor telings opgeknapte woning aan de Dor pen f 4,50 huur per week moet worden betaald. Hij vond. dat het hokje met een rijksdaalder best betaald zou zijn, dat is ook de huurprijs voor soortgelijke woningen. Voorzitter wees er op. dat het indertijd ging om slopen of niet slopen. De kos ten van 1100 gulden moeten in vijf jaar terugkomen en daarvoor Is deze huur prijs noodzakelijk. Bovendien is t een aardig huisje geworden met een grote tuin. Nadat de heer van der Berg en voorzitter er nogmaals het hunne van hadden gezegd en nadrukkelijk was ver klaard ,dat indertijd tot deze huur be sloten was. kwam de heer van der Berg met het voorstel om de huur te veria gen tot f 3 per week. Samen met de 3 pvda leden Veuger ,de Weger en Zijl stra moet hij echter het loodje leggen; er waren zes tegenstemmers (de heer Niestadt was, met kennisgeving, afwe zig). Vermdldenswaard is tenslotte nog, dat de gemeente op de grote tentoon stelling „Van IJ tot Waddenzee een stand zal hebben. Daarvoor werd een bedrag van f 250 beschikbaar gesteld. De middenstand draagt in de kosten een overeenkomstig bedrag bij, terwijl van. de federatie van VWs een subsi die van f 200 is toegezegd. Voor f700 zal men heel aardig voor de dag kun nen komen. Daarna volgde sluiting. Kermistoneel van de goede soort viel Dinsdagavond te beleven fa zaal Igesz waar de toneelvereniging VW onder regie van de heer W. D. Niestadt Haar andere man. een typisch Ameri kc.ans blijspel van Lorry E Johnson, voor het voetlicht bracht. Het gegeven i3 ontzettend ingewikkeld, alles loopt door en over elkaar heen, tot men er tenslotte geen draad meer aan kan vast knopen. Zoiets is altijd erg leuk en ge wild en geeft aanleiding tot buitenge woon amusante verwikkelingen, die na tuurlijk aan het einde allemaal goed af Iepen. Er koml helemaal een echte dief op de proppen, de heer des huizes wordt butler en wordt voor een dief aange keken, de vrouw des huizes krijgt een a-uier gemaal, die op zijn beurt weer verloofd is met een nichtje, dat op vi site komt en dat allemaal, omdat de heer des buizes geen zin heeft een tante v®n htm te ontmoeten. Enfin, het kwaad wordt toch altijd gestraft, tante heef; hel trouwens allang door en zo was de hele comedie eigenlijk voor niets. Een ontzaglijk aardig en vermakelijk stuk, dat zeer vlot werd opgevoerd. Van K. Rijswijk een zeer goede Harv'ey Mars hall, soms iets uit zijn rol. doch over het algemeen vlot en uitstekend aan passend aan zijn gade, mevr. van Naers senMoolenbeek, die zo ongeveer de moeilijkste rol had en om wie de gehele geschiedenis zich spon. Een ongeneeslijk romantische vrouw, die de gekste ge zchiedenissen verzint en uit -wiens brein ook deze gehele gekke geschiede n's komt, op het toneel dan. Mevr. van Naerssen speelde voortreffelijk. Wie wij daarna het beste vonden? De dienst bode Stella, een prachtige rol van mevr SlamBreed, zó echt levend, door en door beleefd, een rol met gang er in! Lubert Niestadt iets minder geslaagd Theater Royal Op glad ijs Abbott en Costelo weer op hun best in een buitengewoon amusante film. Zij spt Jen voor twee amateurfotograven. Flash Fulton en Weejie McCoy, die fetos nemen van een bankoverval. Zij worden door de dieven achtervolgd, d'e trachten de negatieven in handen te krijgen. Fulton en McCoy, vergezeld van dr Bil', Elliott en Peggy Osborne. een ver pleegstcr .worden naar de schuilplaats van de rovers gelokt Onderweg ont moeten zij Johnny Long en zijn orkest met de vocaliste Marcia. Na een vergeefse poging om de nega ticven te bemachtigen, zetten de rovers d- Elliott en Peggy in een afgelegen hut gevangen. Als Flash en Weejie de gevangenen proberen te ontzetten, wor den zij zelf door de rovers gevangen gezet. Door een list weten zij echter met het gestolen geld te ontsnappen. Weejie wordt opnieuw door de dieven gepakt, maar verandert zich in een men selijke sneeuwbal, die zich als een la v/ine op de rovers stort en hun gheeel uitschakelt. Terwijl dr Elliott en Peggy hun liefde aan elkaar verklaren, vertelt Marcia aan Weejie. dat voor haar de tijd is geko men. om te trouwen. Weejie. die denkt dat hij een kans maakt, wordt echter si.el door Marcia tot de werkelijkheid teruggeroepen, als zij hem zegt, dat ze op Johnny Long verliefd is. Weejie schikt zich in zijn lot van eeuwi ge muurbloem, maar hij verzoent zich n-et de gedachte, dat hij een held is. als Jerry te druk in spel en manieren en een goede tante Emily van Bets Igesz. die gelukkig nu een rol kreeg, die haar uitstekend lag. Grie Rijswijk was als Sylvia Allen te gedwongen in spel en spraak, beslist niet vlot genoeg, iets. wat zulk een stuk absoluut moet hebben. De anderen za gen we te weinig op het toneel, om een volledige indruk van hun kunnen te krijgen. Kees Kamp als de boef Dm py Lanmgan leek ons iets te overdreven H Schouten als de politieagent Shean te houterig. Florence Ainslee. het nicht je (M. van Schaik—Kasbergen) te stil voor een jong meisje, dat van plan is in het huwelijk te treden. Toch hadden ook zij hun goede zijden en al met al kunnen wij zeker zeer tevreden zijn over' het voor VW vertoonde. De veren? ging gaat stelig hard vooruit. Laat ons nog vermelden, dat de dames na afloop, bloemen kregen overhandigd, dat de tó nedaankleding van de fa. Schmalz was de verlichting van fa. Schaafsma en de., bloemen van de fa. Kruit. «t< Auto in de sloot In de nacht van Dinsdag op Woens dag is kort na middernacht een kleine bestelauto van de winkelier S uit de W-ermgermeer tegenover het café van de heer Oudejans op de Loet in de sloot gereden. De bestelwagen kwam u-t Schagen en de bedoeling was, dat men via de Provinciale weg huiswaarts zou keren. Door Let te ruim nemen van de bocht reed het wagentje met flinke sneiheid de sloot in. De drie inzittenden slaagden er in uit de wagen te komen. Dat gaf nogal wat moeilijkheden omd3t het kleine wagen t,e diep in de modderige sloot wegzakte en een aantal kisten en dozen marga rine door de schok naar voren schoven De (aanzienlijke) schade is hoofdzake lijk veroorzaakt door het vuile water; de kraanwagen van de fa. Boontjes hceit de drenkeling later op het droge geliokken. OllDE NIEDORP CPBRENGST COLLECTE De collecte voor de reclassering welke vorge week werd gehouden bracht voor het dorp Oude Niedorp een bedrag op van f 25,03 De opbrengst van de eollee te voor het Rode Kruis over de gehele gemeente welke onlangs werd gehouden bedroeg ruim f 200 Jongetje verdronken Een droevig ongeval had plaats op Zaterdag De bijna 2 jarige Jackie S.lver .wonende aan de Rustenburger weg in de Schenner viel in een onbe waaKt ogenblik in de wegsloot Hoewel het ventje heel spoedig weer op het droge was, waren de levensgeesten toch al ceweken. De deelneming is algemeen. Mooi initiatief De wijkverpleegster, zuster Lafcree. 's in haar napjes, want sinds enige weken kan ze haar patiënten in haar auto bezoeken. In het gehele rayon, omvattende de gemeenten de Rijp, Graft, gedeelte van Akersloot en Ji?p, Schermerhorn, Zuid en Noordschermer Schermer, Schermer hom en Oterleek. is een lijslcollecte ge houden, die zoveel heeft opgebracht vc~* aanschaffing van een auto, dat er ook voor de andere zuster,, een Solex rijwiel aangeschaft kon worden. Voor waar een mooie geste van de inwoners van bovengenoemde gemeenten. BARSINGERHORN Fraai succes voor „Vislust'' Zondag 1.1. trokken de Vislust verte genwoordigers voor het concours van „Luctor et Eraergo' te Alkmaar naar de Kaasstad. In de corpswedstrijd wisten onze disr<es en heren de 1ste prijs in de le afdeling in de wacht te. slepen. Hoewel het geluk in onze sport een woordje mee spreekt, is bovengenoemd resultaat een prestatie,die genoemd mag worden. Ook in de personele wedstrijd werden lauweren geoogst en wel door P. Dijk stra, voorz. A. Nierop en Adr van Al teren Jr. Bravo Vislust.! ZAAK BERTHA DE HARTOGH UITGESTELD De behandeling in hoger beroep van de zaak Bertha de Hartogh is door het gerechtshof te Singapore uit gesteld tot 28 Juni wegens ziekte van een der leden van het gerechtshof. Zoals bekend, ls de verzorgster van Bertha de Hartogh, Aminah, in hoger beroep gegaan nadat het dis- trictagerechtshof had bepaald dat Ber tha zou worden overgegeven aan de Nederlandse consul-generaal in Sin gapore. Schrijvende lezers (Buiten verantwoordelijkheid Oer redactie) In de gemeente Zijpe staat de Sociale Dienst hoog aangeschreven. De verzor qfag van de ouden van dagn in huize Buitenzorg is boven alle lof verheven. Daarom is het misverstand,, dat Zater d.'.gavond 1.1. heeft plaatsgevonden, dub bel te betreuren. Aan de Westfriese Dijk nabij St. Maarten woonde een va der met een ontoerekenbare dochter van pbii 30 jaar oud. De vader was al een half jaar ziek en moest door zijn doch ter worden verpleegd. Ieder kan zich voorstellen, dat dr van Slooten meer da.i eens heeft getracht de man in het ziekenhuis opgenomen te krijgen. De vader wilde dat echter niet, omdat hij binq was, dat zijn kind dan in een ge st'cht zou worden gestopt Nu was dr van Slooten juist een week met vacan tie. toen op Zaterdagavond 22 uur de dcchter uiterst zenuwachtig bij de waar nemende geneesheer kwam aanbellen. Haar vader was stervende en dokter Brandenburg ging dadelijk met zijn as sistent naar de patiënt toe. Ze vonden er ten chaos. De man met eep bloeden ie hoofdwonde op de vloer en het eer ste wat gebeuren moest, was onderdak zoeken en reinigen. Dokter Br. belde 'n ziikenauto uit Schagen en daarna Bui ten zorg op. Mevr. Bos, de directrice, beVtnd om haar gastvrijheid stemde er onraiddelijk in toe. de man op te nemen maar voor de dochter had zij geen plaats. Het huis was nl. erg vol. Daar na verleende dokter Br onderdak aan hair in dr van Slootens huis en reed tat-n met de gewonde man naar de Stol pen. Maar juist, toen hij Sint Maartens b-ug wou verlaten, zei de heer Grin hem cat eerst Sociale Zorg moest worden ingeschakeld. Weer ging dokter naar de telefoon en belde de burgemeester op Deze scheen zo vermoeid teruggekeerd te zijn van een 3 daags congres, dat hij nodig naar bed moest (t was pl.m. 22.15 uur). Toen belde.dokter Br de heer G van der Sluys op, in wiens han den zo ongeveer de hele sociale dienst te'ust. Waarschijnlijk was de hoorn van de haak genomen, want er kwam geen aansluiting. Nog eenmaal zocht dokter Brandenburg troost bij de Inspec tic der Volksgezondheid, waar men hem als advies gaf: zet maar een mannetje bij de patiënt neer. Kunt u zich voorstel len. waarde lezer, dat dr Br. toch eia Kerkrestauratie Oude Niedorp In de consistoriekamer der Nederlands Hervormde gemeente vergaderden de Kerkvoogdij, de restauratiecommissie en de heer Lutje ha rms. Ds Appel had de leiding der verga dering die belegd was om zich te bera den over de stand van zaken en over de verdere stappen die moesten worden ondernomen. Vooral de financiële kant van het probleem had de aandacht der vergadering. Het spreekt wel van zelf dat de kleine gemeente de kosten der restauratie niet alleen zal kunnen beta len en op steun van particulieren en overheid zal zijn aangewezen. Er zal dan ook een beroep op die overheid worden gedaan alsmede op een fonds der Hervormde kerken. De heer Lutjeharmj betoogde, dat er spoed achter moest worden gezet en dat de Kerkvoogdij moest berekenen hoeveel ze zelf kan bijdragen. De plannen kunnen immers verschil lend worden opgezet. Wil men een restauratie in een bepaalde stijl? Wil mzu grondjg gaan restaureren? Spreker had verschillende tekeningen bij z;ch, waarin de bestaande toestand weid geschetst en ook een tekening, waarop was aangegeven hoe de kerk er ir. de toekomst zal uitzien. Deze laatste had vooral de aandacht der vergadering. De thans bestaande consistoriekamer zou dan worden uitgesloopt, waardoor D© wegen van 's werelds belastingbetalers zijn dikwijls kronkelig. Is het de kunst van het vak der onvervalste en in de grond verwenste be lastingontvangers om de bodem der schatkist bedekt te houden met de centen van de vereerde onderdanen, niet minder is het de kunst van iedere Nederlander om het hatelijke gele aanslagpapiertje zo no dig buiten de brievenbus te houden. De een slaagt daarin beter dan de ander en menige nachtrust wordt verstoord doorde kwelling van de ontvanger, die er een slag naar slaat. Maar ditmaal Iets leutigs. Een heel klein zakenmannetje inde contrei en van Langedijk. die destijds zijn burgerplicht volbracht door zijn 25 guldens te offreren aan de Lieftinkse tollenaren, zag dezer dagen licht in een duistere zaak, doordat hij een postwissel van de belasting kreeg toegestuurd met 300 gulden, „wegens te veel ontvangen gel den." De man krabde zich achter het oor, kon niet meer denken, vanwege de goedheid va „Rijksbelastingdienst" die in zijn ondoorgrondelijke willekeur- enkele honderden guldens op zijn tafel deponeerde. Zoals dat een rechtgeaard burger en zakemnensje betaamt deed hij zijn oxide schulden af en wist zich bij voorbaat verzekerd van een geruste slaap. Maar helaas, het mocht niet zo zijn. Een kuiertige ambtenaar hielp hem uit de droom en sprak van een „vergissing van de belasting." We zullen u de woorden van de dPlinquent onthouden maar in ieder geval moeten de centw-n terugkomen. Bij voorbaat is de inventaris al vast getaxeerd en genoteerd het choor in zijn oorspronkelijke toe stand van voor de reformalie zou wor Jen hersteld. De Noordermuur behoeft weinig aan te worden gedaan. De Zul Jrjjke daarentegen vereist een grondige restauratie. Ook aan de funderingen zal grete aandacht moeten worden besteed teneinde verder scheuren te voorkomen De tegenwoordige ingang zal worden v «'plaatst, waardoor de kerk er archl tectonisch veel beter uit gaat zien. De ramen worden alle veranderd en de in gang wordt gemaakt onder de toren. Ter weerszijden van de ingang komt dtn een ruimte vrij. gedeeltelijk ook nog afgnomen van de kerk. Daarin zal worden gevestigd de consistoriekamer, een vertrek voor kleine bijeenkomsten toilet, enz. De fraai gebeeldhouwde deur. die nu toegang geeft tot de con sisoriekamer wordt da»r toegangsdeur tc: de kerk. Het hek dat nu om de preekstoel ligt komt te vervallen en za! gebruikt worden om het choor af te sluipen, dat iets hoger komt te liggen. De fraai bewerkte banken voor schout eu schepenen worden hersteld en komen te staan a3n weerszijden van de ingang Daarvoor de andere banken ook weer in hun oorspronkelijke toestand terug gebracht. De preekstoel wordt ver patst en komt op zijn oorspronkelijke plaats te staan. De pilaren zulien weer in hun oude schoonheid herrezen, alsmede de eiken houten lambrizering en het gewelf. Indien alles wordt uitgevoertl kan Oixie Niedorp zich in het bezit prijzen var een gebouw, dat'weer eeuwen mee kar„ Rest ons nog te vermelden, dat ook het crgtl precies aan de tegenovergestelde kant komt te staan, vlak boven de in gar.g en met spitsbogen ingebouwd. Ook de tegenwoordige ingang welke toegang geeft tot de consistoriekomer komt te ve-vallen. Het ligt in de bedoeling de kr.-k van gasverwarming te voorzien. Zo ziet men dus, dat de restauratiecom missie en haar bouwkundige rjet stil zit ten en er wel degelijk voortgang in het w<rk is. Indien de Kerkvoogdij ook wat spoed zet, achter haar gedeelte van de taak moet het niet uitgesloten worden ge acht, dat de uitgewerkte plannen en bestekken in de maand Augustus naar Ha<rlem en den Haag gaan en er op de Rijksbegroting voor het volgend jaar 'n bidrage zou voorkomen. Wat nog niet '■•tekent, dat volgend jaar met de rr< tniratie zal kunnen worden begonnen, wa\t er is nog ontzettend veel te org3 r-u.-ren en voor te bereiden. dclljK zijn geduld verloor en de knoop maar doorhakte? Hij ging met de patiënt naar het ziekenhuis, waar deze werd op genomen en verzorgd. Des nachts stieri hij. En de volgende dag moest hij terug gehaald worden. Over de eerste indruk ken, die een jong arts, natuurlijk met weinig ervaring in deze gemeent. moet opdoen, wat betieft het werk van Soc. Zorg zullen we maar zwijgen. Maar hij zorgen komt ock meestal rekenen. En daarom zouden we graag willen we ten: wat w-as goedkoper geweest; 1 rit Westfriese Dijk Stolpen of 2 ritten St. Maartensbrug—Alkmaar. Het bedrag aan telefoongeld was ook heel wat lager geweest Nu is bovendien, alles van de gemeenterekening,, de dochter naar een psvchojjatische inrichting in Zudholland gebracht. Sociale Zorg had dus heel wat socialer kunnen werken. Maar het ergst is wel het gebrek aan sociaal ge voel dat hier op ondubbelzinnige wijze is getoond en waarvan wij voortaan graag verschoond willen blijven. Met dank voor de opname. Enkele wél sociaal voelende mensen. Naschrift redactie: Ofschoon dit schrijven 'anoniem Is ondertekend, ruimen wij er graag een ,'laatsje voor open, ook omdat ons de afzenders bekend zijn. Bovendien lijkt on het onderwerp van deze brief van groot belang. De vogelpest op de Veluwe Sinds Vrijdag ten voor de gehele gemeente Barneveld een ophobgebod werd afgekondigd werden twee nieu we gevallen van pseudai Vogelpest gemeld. De politie is thans druk be zig met de controle op de naleving van het ophohgebod. Aanvankelijk hield dit in. dat bet pluimvee beslist in het hok moest, maar dat bracht vele bezwaren met zich mee en be vorderde ziekte zij het dan geen pest onder de kippen. Thans mo gen de kippen ook buiten lopen, als het terrein van een onder pluimvee- bedrijf gescheiden wordt gehouden door middel van gaas, zodat toch het contact tussen de kippen van ver schillende aangrenzende bedrijven ver meden wordt. Een aantal processen verbaal is niet uitgebleven, maar als daarna onmiddellijk tot opbokken werd overgegaan werd de pluimvee stapel nog niet vernietigd. Ondertussen zijn er besprekingen gaande om ook in gemeenten gren zende aan Barneveld een ophokgebod af te kondigen. Te Scherpenzeel werd het reeds uitgevaardigd, terwijl zeer binnenkort de gemeente Ede vermoe delijk het noordelijk deel. omvatten d-» Nederwoud. Overwoud de Valk, Wekerom en Harskamp zal afzonde ren. Volgens een bericht zou daar reeds een geval van pseudo vogelpest geconstateerd zij i, maar dit was niet het geval. Gewassen ter vervanging van aardappelen op besmette terreinen Het optreden van aardappelmoehsid in ons laad. en de als gevolg hiervan genomen maatregelen, hebben een groot aantal, voornamelijk kleine boe ree voor de vraag geplaatst welk ge was de aardappel zo nodig kan ver vangen. op terreinen, waarop maar eenmaal iu de drie jaar aardappelen mogen worden geteeld, of op reeds besmette terreinen, waarop in het ge heel geen aardappelen mogen worden verbouwd. Op de proeftuin te Berlikum is op verzoek van de Provinciale Commis sie tot bestrijdtn_ van de aardappel moeheid een stuk grond gereserveerd waarop wordt beproefd of zwarte bes sen, aardbeien of plantulen als zoda nig kunnen dienen. Bij zwarte bessen hoopt men door een speciale wijze van planten en snoeien reeds in het derde jaar na- da' de stek is geplant een behoorlij ke opbrengst te krijgen en bij de plantuien, die een behoorlijke kans op de exportmarkt kunnen hebben, tracht men de kosten van het plant mrteriaal te verlagen. rieten Purmerender veemarkt. 20 Juli 1950. Aangevoerd: 105 vette koeien f 2,25— 2,95 per kg (stug. duur); 182 geldekoei er, 550—750 per stuk (goed); 81 melk eu kalfkoeien 675—975 per stuk (kalm 8 pinken 240325 per stuk (matig): 20 stieren 500—1200 per stuk (matig) 465 nuchtere kalveren, slacht 35—90 P stuk, fok 45—95 (matig); 203 vette var kens, slacht, 1.541.58 per kg, vlug; 1035 varkens en biggen, magere, 40 65 per stuk biggen 25—40 per stuk, kalm; 175 schapen 60110 per stuk goed; 646 lammeren 32—60 per stuk. gced; 13 bokken en geiten 1050 per stuk, stug; 21 paarden 500700 p. st., stil, 18 fokzeugen 225—325 per stuk. kalm; totaal 2977 dieren; 350 konijnen 0.60—5 per stuk. Pluimveemarkt g«sl« teu. Purmerender eierenmarkt. 20 Junt 5000 kipeieren 1213 per lOo stuk* 4000 eendeneieren 7,503 per 100 stuk*

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2