Sabinc llurner KAPPIE Per auto naar het Zonnige Zuiden Matras voor Stalin ,S.S. marchiert" Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Ramp in de Rode Zee Twist met het mes beslecht Van Heerhugowaard naar Rome in 14 dagen Al spoedig werd het laud heuvel achtig en ging onze weg dan weer omlaag en dan weer omhoog, maar dit was nog maar een begin, we zou den nog wei andere heuvels passeren We kwamen nu eens langs bossen en hadden dan weer open vlakten voor ons. Overal kwamen we mensen tegen die uaar de kerk toegingen, want het was Zondag. Al spoedig hadden *3 Hechtel bereikt en hier zagen we de eerste verwoestingen van de oorlog in België. Men was hier druk bezig met het bouwen van nieuwe wonin gen Ook hier was het net als in ons land: gebrek aan woningruimte. Ook hier zagen we veel mooie lanen met hoge bomen en het landschap gaat hier golvend op en neer. V» e kwamen nu meer de heidekant uit. Hier zagen we een aardig stuk natuurschoon, aan de ene kant groen land en aan de an dere kant de mooie heide. De zon liet zich inmiddels ook eens zien, zodat dit onze tocht weer opvrolijkte. We gingen nu door Hasselt bekend om het Paterke van Hasselt, waar wij wel van hebben gehoord. Ook hier was men ijverig bezig met bet bou wen van woningen. Steeds gaat onze tocht nu otnhoog. zodat wij steeds mooier uitzicht krijgen. Vooral als wij omhoog waren en de vlakten on der ons lagen. Wij kwamen nu in de buurt van de kolenmijnen, bij Houthalen. Reeds in de verte zagen wij daar hoge ber gen. We wisten eerst niet wat het wa ren maar het bleken bergen sintels te zijn vaa de kolenmijnen. Dit was roor ons een vreemd gezicht als men daar bergen ziet van sintels die wel 60 tot 70 meter hoog waren. Waar wij ook door gingen overal zag men de winkels open ea kon men alles ko pen. Dit is voor ons iets vreemds, want bij ons zijn de winkels Zondags toch gesloten- Ben enkeling mag eens ie'" halen, omdat bet zo uit komt door de omstandigheden, maar daar kon men van alles krijgen en de ge- |i dag. Want het was wel een hoge feestdag maar verdienen gaat daar door. Zo lands wijs 's lauds eer We zagen nu ook dat de fietsers an dere sturen op hun fietsen hadden dan wij. Ze reden daar met platte sturen en dat wordt wel gedaan om dat ze dan bij heuvels beter op het stuur kunnen liggen en zo de harde wind onderrangen, als ze omhoog moeten klimmen want dat valt anders ni t mee. We kwamen nu Cortesse binnen e i hier was feest. Er werden kinderen aangenomen en dat viert men hier 'ook feestelijk. De kinderen liepen al len in het wit. dus was dit echt iets op zijn Hollands. Nu ging het de weg op naar Tongeren. Hier was het een echt Limburgs Belgie. Mooie hellin gen en veel natuurschoon. We geno ten nu echt van onze tocht en dachten als het zo door gaat zal het toch een pracht reis worden. Voor natuurlief hebbers viel hier echt te genieten d denkt men bij zichzelf: wat heeft God de natuur mooi geschapen cn wat wordt er toch een misbruik van gemaakt. In Tongeren binnen geko men hadden we al dadelijk een maii gezicht, omdat de stad ook op de hei ling ligt en dat is altijd een pracht gezicht. Maar dat zouden we wel meer beleven. Doch nu horen we niet alleen meer onze eigen taal. Want hier begon ook naast onze eigen taal die dan al wat Iaams was ook de Franse taal en dat is dan ook eerst weer vreemd en dan voelt men direct aan: nu ben ik niet meer in elgeu omgeving en komt de moeilijkheid om elkander te verstaan. Waarom zijn er ook zo veel talen en is het zo lastig elkan der te begrijpen en te verstaan ris men geen vreemde talen kent. Geluk kig kan onze kapelaan nog een beetje van zijn Indertijd geleerde Frans en ook Riuus kent er wat van, dus dat zijn tenminste de eerste hulpmidde- Waut zo nu en dau moet men toch de weg vragen, vooral in een stad. want de wegen zijn daar wel eens onduidelijk aangegeven. Onze chauffeur die wel Frans verstaat maar Frans hem niet, geeft dus nu het vragen over aan zijn medepassa giers. Als we Tongeren door zijn ligt er een mooie weg voor ons open en gaat het nu iu de richting van Luik. De weg loopt nog steeds omhoog en omlaag en we zien hier ook in ie weide het vee dat eeu andere kleur heeft dan bij ons. Ze zijn hier wit en wit-grjjs, terwijl er ook veel land bouw is en kolenmijnen. De oogst, ziet er behoorlijk uit. Luik is een stad waar weinig Vlaams meer wordt ge sproken. Alleen Frans. De stad zelf ligt tegen de helling en dit is een erg leuk gezicht. Als men omhoog zit heeft men weer een goed gezicht op de hellingen, want we zijn nu heel wat gerezen, want we moeten op de eerste versnelling omlaag. Dat is dus wel een steile daling. Ilier zijn we dan gekomen in de slad waar we de eerste propaganda zien tegen de af' wezige koning Leopold. Het voor en tegen wordt hier duidelijk in beeld gebracht en gepropageerd. TVe moe ten nu in deze stad de weg vragen, maar dat is nog niet zo gemakkelijk. Edoch toch komen we de stad uit. Een foto wordt nog genomen van dit stadje, want we willen nog even deze gelegenheid te baat nemen om het mooie dat "we zien zo nu en dan op foto's vast te leggen. Zo nu en dan passeren er Hollandse wagens en dan wordt er direct getoeterd als bewijs van kennissen gezien te hebben. Daar wordt in het buitenland direct aan dacht aan geschonken, omdat men toch blij is bekenden te zien en te ho ren. Er is hier in de omgeving veel gebombardeerd, daarom zijn vele noodwoningen geplaatst zodat de mensen toch kunnen wonen. We zien nu ook vole leisteenbergen. Dat is wel een aardig gezicht, want leisteen zien we niet in ons land. Het land is hoofd zakelijk gras en het eigenaardige is dat men er geen vee ziet lopen. Alles blijft daar op stal. Wordt vervolgd. Een bekende beddenfabriek te Chi 'cago heeft besloten Josepb Stalin, de Sowjet Russische minister presiden een moderne matras toe te zenden. Men was op dit idee gekomen om dat laboratorium onderzoekingen hadden uitgewezen, dat psychologi sche spanning ea vrees door een ge zonde slaap kan worden tegengegaan aldus verklaarde Grant Siuimons, dj president der maatschappij. Hoewel Stalins agressieve geest vermoedelijk veroorzaakt wordt door psychologi sche factoren van ingrijpender aard dan een ongemakkelijke matras, is het wei mogelijk, dat een slecht bad daarvan mede oorzaak is, aldus Sim- Vrijdagavond werd de bedrijfs leider van het Roxy theater in den Haag opgebeld met het vor zoek een boodschap aan de di rectie over de brengen. De bood schap luidde: „U spreekt met de S.S. U draait een anti-Duitse film. Uw stoelen worden daarom stuk ge sneden. Aanvankelijk, ro vertelde ons de directeur, de heer Schaap, werd dit als een misplaatste grap opgevat, maar Zaterdag ochtend, toen het theater werd schoongemaakt, bleek de bekle ding van een aantal stoelen in derdaad te züu stuk gesneden. De politie is hiervan op de hoog te gesteld. In het Roxy theater draait de film „Yellow Canary", die ouder de titel „Sallv Maitland de Spionne" iu Nederland uit gebracht wordt. De film behandelt de spion- naga ea contra-spionnage in de laatste wereldoorlog. Een nieuwe koninklijke trein mei alle mogelijke comfort De rijtuigen van deze trein, die de Koninklijke Familie het. laatst her bergde tijdens het vacantiebezoek aan Sankt Anton in Oostenrijk, staan in eer der loodsen van de centrale werk plaats der spoorwegen te Utrecht. Meu is daar druk doende de trein in gereedheid te brengen. Gisteren werd daaraan de laatste hand gelegd en werden de laatste voorbereidingen ge troffen. Bij ons bezoek aande centrale werk plaats zagen we ook de drie wagens van de oude Koninklijke trein. Deze wagens zijn tijdens de oorlog door de bezetter naar Duitsland gebracht, waar zij rondzwierven en ouder meer dienst deden als staflrwavtier. Zij ston den aan verschillende beschietingen bloot en toen zij na de oorlog terug keerden stond het vast, dat het on begonnen werk zou zijn ze voor het oude doel weer in te richten. Het ligt in de bedoeling de resten alsnog ip te knappen en te bestemmen voor iu- structiewagens voor hei op te leiden technisch spoorwegpersoneeL Uit het na de oorlog uit Duitsland teruggekeerde materiaal is een drie tal wagens uitgezocht met bestem ming ze te promoveren tot een nieuwe Koninklijke trein. Daarvoor was een algehele metamorphose nodig. <l:e bij de firma's Allan te Rotterdam en Beynes te Haarlem tot stand kwam. Dit betrof voornamelijk het salonrij- tuig en de combinatie salonwagen- ma chinekamer. Het derde rijtuig is bestemd voor het vervoer .van even tuele genodigden. Het salonrijtuig wordt betreden via een betrekkelijk ruim portaal, waar zich ook een vestiaire bevindt. Men komt dan eerst in een ontvangstsalon een ruime bank en vijf fauteuils, ter racotta gestoffeerd rondom de salon tafel. doen elke gedachte aan een spoorwegrijtuig verdwijnen. Daarvoor zorgt tevens de verlichting es een radio en telefoontoestel, maar vooral de huiselijke schemerlamp die oij de doorgang staat naar het daarach ter gelegen kabinet. Dit is de licht kleurig gemeubileerde werkkamer van HM. met schrijftafel, fauteuil en ingebouwde handig uit te trekken kasten. Achter het dan volgende slaapver trek met aansluitende badkamer is het vertrek van de hofdame, rood ge stoffeerd en met ingebouwde wastafel* Behalve een kleine keuken met een huiselijk aandoend kolenfornuis. be vat het rijtuig nog de kamer voor de dierstgeleider. de spoorwegambte naar C. Schottelodrcier. die alle rei zen van de koninklijke trein mee maakt ïn zijn vertrek heeft hü een volledig overzicht op het uitgebreide instrumentarium van de trein en hij str.at daar in voortdurende verbin ding met de machinekamer. Daar zijn de appartementen van het gevolg: twee coupé's met dubbe le slaapplaatsen ea een badkamer. In een der coupé's verblijft de secreta- Vts van H.M. Hier is het hoofdtoestel van de telefoon, waar de gesprekken binnenkomen ea uitgaan. Ook de hoofdkeuken, die iu verbinding staat met een spoel- of bijkeuken, bevindt zich iu dit gedeelte van de trein. Een u i tge ba la ucee rd e ruimteverdeling bracht hier o.m. een electrisch fornuis een ijskast en een bowler in een be trekkelijk kleine ruimte zodanig bij een. datde kok bet een ideale keuken vindt waarover hij nog beter te spre ken is dan over de keuken op de Piet Hein of in het vliegtuig. De machinekamer vormt het hart vande technische voorzieningen. In stallaties leveren stroom voor de ver warming en de verlichting. De ver zorger van de talrijke ingewikkelde apparaten heeft hier zijn cabine, e- veneens een slaapgelegenheid. Meer dan zes kubieke meter water kunnen worden meegenomeu. be stemd voor verwarming, keuken er toiletten. Onderaan de wagen is er als hel ware nog een machinekamer. Twee electrische pompen zorgen voop de circulatie en verwarming van het sanitair water en een andere automa tisch pomp voor de druk op het wa ter. Ingenieuze apparaten maken het mo gelijk door omschakeling de betref fende installaties geschikt te maken voor de buitenlandse koppeliugsroos. ters en remsystemen, zodat de rijtui gen op alle lijnen in geheel Europa kunnen rijden. Getrokken door een stoomlocomotief met twee aangekoppelde rijtuigen voor de genodigden en vermeerderd met een goederenwagen, verlaat Dins dag in het middaguur de donkergroene glimmende trein Utrecht op weg naar Baara, om daar de Koninklijke lading in te uemen. Vandaar uit zal de Ko ninklijke trehi naar het hoge Noor den vertrekken. De eerste wagen ach ter de locomotief waarop de Konink lijke standaard is het Koninklijke rijtuig. AANSLAG OP PRESIDENT VAX CRUGAl- Enkele dagen geleden Is op de pre sident van Urusray een aanslag ge pleegd. Eea blad beroept zich op zeer betrouwbare bron. volgens welke een persoon van dichtbij vijf niaal op de president vuurde, toen deze in gezel- schap was van zlju echtgenote en de vrouw van „een Latijns.Amerikaanse ambassadeur". Do motieven voor de aanslag waven persoonlijk, niet politiek, aldus het blad. Met het oog op do intieme achter grond van deze aanslag zai de ware toedracht waarschijnlijk nooit in het openbaar opgehelderd worden. Be president werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, doch was niet ernstig gewond ea zal binnen kort zijn werkzaamheden kunnen htff- vatten. MOTORSPORT. NEDERLAND—BELGIE. Zaterdag 26 Augustus zal op het landgoed „Hagen" nabij Doetinehein eea zgu. Nedei iaud-Belgle wedstrijd voor motoriijders worden gehouden, welke onder auspiciën staat van de KXMY. Voor deze wedstrijd zijn de vier bes'.e rijders van beide landen uitgenodigd. WIELRENNEN. GEEN BUITENLANDERS IN DE RONDE VAN DUITSLAND 1950. Naar wij vernemen beeft de Union Cyeliste Internationale officieel ver boden «lat buitenlanders dit jaar deel nemen aan de ronde vau Duitsland. Deze ronde valt naar men weet. goeddeels samen met de Tour do France, waarvoor de data vastgesteld zijn op het jongste kalendercougres van de UCI. Blijkbaar heeft de UCl zich op het standpunt gesteld, dat liet onredelijk zon zijn Duitsland dat pas sinds 11 Mei wederom lid v de UCI is toe te staan het succes vau de Tour dFrance in gevaar te brengen door zonder ouderling over leg op vrijwel dezelfde data een grote internationale wegwedstrijd te hou den. Do ronde vau Duitsland zal dus wel kunnen doorgaan maar slechts als zuiver nationale wedstrijd. Ook van Est en Schulte hadden voor deze wedstrijd ingeschreven. Bestrijding van kwade harten in erwten Mededeling no. 461 De bestrijding van kwade harten in erwten is door het invoeren van het Peulvruchtenbesluit in een nieuw sta dium aangeland, waardoor het ge wenst is hieraan aandacht te schen ken. Het verschijnsel treed vooral op in partijen erwten, die behoudens een enkele uitzondering zijn geteeld op kalkhoudende gronden. Naarmate een ras grover van korrel is, is het vat baarder voor deze kwaal. Het is thans wel als een uitgemaakte zaak te beschouwen dat oen te kort aan man gaan in de erwtenplant verantwoorde lijk is voor het optreden van kwade harten. De gronden bevatten, over het algemeen voldoende mangaan, doch de opneembaarheid is o? kalkhouden de gronden te 'gering. Door diverse veranderingen in de grond wisselt de opneembaarheid van het mangaan enigszins, waardoor kan worden ver klaart dat de mate van optreden het ene jaar sterk verschilt bij N andere jaar Aangezien nog moeilijk vooruit is te voorspellen of dit jaar veel erwten met deze kwaal zullen zijn behept en ook de weersomstandigheden hierbij een rol spelen kan het aanbeveling Een orerlerende is. opgepikt. Het Britse schip Lake Chilliwaek hfeft gemeld, dat het ruim zevendui zend ton metende Engelse vaartuig Indiau Enterprise in de Rode Zee ter hoogte van de kust van Saoedl Ara- bie is gezonken, nadat zich een ont ploffing aan boord had voorgedaan. Een onbekend gebleven schip heeft het gedeelte van de Rode Zee, waar de scheep8ranmp plaats vond. afge zocht. Een overlevende is ipgepikt. Het schip zette een motorboot uit en zocht de zee met zoeklichten af. Geen spoor vau de Indian Enterprise werd echter meer aangetroffen. In de nacht van Zondag op Maan dag meldde zich op het politiebureau 1e Spekliokerkeide de 35-jarige Sal ea, woonachtig te Kaalheide, ge- 1 leeute Kerkrade. die de politie ver- 1 '1de, dut hjj ruzie had gehad niet i-a inwoner vau Spekhokerhelde, ze- 1 ero Smeet*, en wel iu diens woning n 'olgens Saldeu had Smeets hem be- relgd met een mes en hem een lichte i e'•wonding toegebracht in het gelaat Om zich te verdedigen had Salden daarna zijn zakmes getrokken, waar mee hij zijn tegenstander vier steken toebracht. Smeets bleek zodanig ge- woud te zijn dat dadelijk operatief moest worden ingegrepen in het zie kenhuis te Kerkrade. Zijn toestand is lerensgevaarlijk. Zodoende heeft de politie nog geen kennis kunnen nemen van zijn lezing van de toedracht. Salden is gearresteerd wegens po ging tot doodslag. verdienen tegen het einde van de bloei een hoeveelheid mangaansulfaat aan het erwtengewas toe te dienen. Dit kan op een drietal manieren wor den uitgevoerd. Het strooien van het poeder is wel het gemakkelijkst aan te wenden en geringe beschadiging aan het gewas doch als nadeel is hiertegen in te brengen dat een veel groter kwantum nl 50—75 kg moet worden toegediend, terwijl men meer van de weersomstandigheden afhan kelijk is. Bij het sproeien daarentegen Van men met 0.5 pCt oplossing volstaan zodat slechs 5 kg mangaansulfaat per ha nodig is. De beschadiging aan het ge was zal echter zonder voorzorgsmaat regelen veel groter zijn. Dit kan ech ter zeer belangrijk worden geredu ceerd als men tijdig voor de uitvoe ring, dus voor dat het gewas in elkaar is gegroeid enige rijen, waar met de machine moet worden gereden, open legt. Bij gebruik van een zeer brede sproeimachine wordt dit slechts enke le rijen per ha, die hiervoor opzij moe ten worden gelegd wat bij enige rou tine zeer vlot kan gebeuren. Hierme de kan echter niet langer worden ge wacht en zal dit zo spoedig mogeliik moeten gebeuren. Tenslotte kan men het mangaansul faat in nevelvorm op het gewas bren gen. Een voordeel is dat de appara- uur lichter is en minder vloeistof be hoeft te worden meegenomen. De proeven in 1949 met vernevelen zijn niet ongunstig geweest. Opgemerkt kan nog worden, dat volgens PSC mangaatsulfaat in combi natie met DDT of parathion kan wor den aangewend, zodat bij aanwezig heid van knopmade, wormstekigheid of luis dit kan worden toegepast. E OOSTERHOFF ZWARE STRAFFEN GEëlST TEGEN DADERS TAN HOOFOTEETAL. De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank eiste in de zaak tegeu twee Jeugdige Hagenaars, de stuca- door Rijnvis, en de kleermaker Kolk respectievelijk acht en tien jaar ge vangenisstraf met aftrek, daar hij bewezen achtte, dat zij in December van het afgelopen jaar bij een dames confectiefabrikant in de residentie 'n roofoverval hadden gepleegd. ARBElDSYFRZmr WORDT IN POLEN BESTRAFT In Polen zijn do eerste processen begonnen ter bevordering van. wat ge noemd wordt ..de socialistische dis cipline der arbeiders", zo meldt de Times. Yele arbeiders, die van ar beidsverzuim beschuldigd worden, moeten roor plaatselijke rechters ver schijnen, waar zij gewoonlijk worden bestraft met 10 tot 25 procent loons verlaging. In Warschau zijn verschillende ar beiders, die twee dagen van bun werk in een- wapenfabriek wegbleven, be straft met 10 procent loonsverminde ring gedurende twee maanden. De di recteur van een scaatsabattoir werd met ongeveer f450 beboet, omdat hU arbeiders niet wegens arbeidsver zuim had bestraft, aldus de Times. VERDACHTE ÏERSEBOOJf, Ongelovige caribinirie ergens in I- talie zagen Maandagmorgen een met vruchten beladen kerseboom staan, waarvan zij zeker wisten, dat hij er de vorige dag nog niet was. zo meldt radio Rome. Zij vonden onder de boom een clan destiene opslagplaats van wapens. - Vier kwekers zijn gearresteerd. NIEriYE VORM TAN OUDERAVONDEN In navolging van de radio is op de ouderavond van de openbare lagere school te Blarlcum een proef genomen met een zgn. schoolfornm, waardoor het beeld van zulk een ouderavoil (otaal verandert. Twee ouders teza men met twee leden van het onder- vijzend personeel, onder leiding vaa ren onpartijdig voorzitter, vormen de mad Tan vijf en bespraken uit de re Ie vragen, die door de oudere der loer lingen waren ingediend zes van do voornaamste. Over elke vraag kon elk foruralid gedurende twee minuten zijn mening zeggen. Het resultaat van deze proef is geweest, dat voortaan meer ouderavonden op deze wijr.o zullen worden gehouden. Het Amerikaanse comité voor oen Verenigd Europa, een groep In vloedrijke Amerikanen, heeft in een telegram aan de Franse regering v^r kiaard, dat het het plan-Schnman steunt. Te Chicago is met goed gevolg de nier van een 10 minuten te voren orerleden vrouw overgeplaatst in het lichaam van een andere vrouw. Naar verluidt de eerste operatie van deze aard. DONDERDAG 22 JUNI *50 Hilversum I KRO 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag: 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio: NCRV 10.00 Gram. cn Morgendienst: KRO 11 00 Voor de zieken: 1! 45 Schoolra dio: 12.00 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Pianorecital: NCRV 14.00 Bach cartate,- 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Bach concert; 16.03 Bijbellezing: 17.00 Jeugduitzending; 17.30 Pianodjo; 18.00 M= *>-k>!inata: 18.40 Leger des Heils; 19 uw Nieuws: 19.15 Voor de postzegel v erzamelaars: 20.00 Nieuws: 20.05 Ope r.»:oncert: 20.45 Causerie; 21.00 Gram. 21.15 Lichte klanken; 21.45 Jeugduit zending: 22.15 Buiten!, overzicht; 22.35 Gram.: 23.00 Nieuws; 23L15 Pianored tal Hilversum II AVRO 7.00 en 8.00 Ntetrvs: 8.55 Voor de vrouw; 900 Klas sltk programma: 9.30 Croon crew; 10 uur Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitn ndnen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Licht klassiek concert: 12.00 John Reno va and his musiC; 12.38 Cowboysong» 13.00 Nieuws: 13.15 Orgel en zang; 14.C0 Voor de vrouw: 14.30 Kamermu ziek: 1500 Voor zieken en gezonden; 16 X) Van vier tot vijf; 17.00 Jeugduit zending: 18.00 Nieuws: 18-30 Strijdkr.; 19*10 Theaterorkest: 19-30 Volksmuziek 2rt.00 Nieuws: 20.15 Radio Philharmo cir.ch orkest: 20 50 Klankbeeld: 21.20 Vervolg Radio Philh. orkest: 2205 Caa §c Ir; 22.25 Rhythm Parade. 23.00 Nu» 23.15 Sport EN DE STAD VAN IVOOR 23 ..Hc, he! riep de man met de klep voor zijn hoofd .toen hij de maat u-eg rag hollen. Maar de maat keek niet om Hij holde kreunend van ellende, zo vlug zijn benen hem konden dragen, terug. Die wilde zal mij vermoorden! dacht hij. Hij kwam al Op me af... oooo. was ik maar aan boord gebleven! Hij komt natuurlijk achter me aan! Ik hoor stap pen achter me... wat moet ik deen... dadelijk ben ik door... help! De maat durfde niet om te kijken, ai trs zou hij gezien hebben, dat er niemand vlak achter hem leip. en dat h: zich alle ;n maar die voetstappen verbeeldde. Hij rende door brede straten, langs gebouwen, hij sloeg hoeken om, en wist helemaal niet meer. of hij wel in de nc.hng vaa <ie Kraak liep. Hij sloeg nog een hoek ooi. en botste toen in volle vaart tegen twee personen op. die door de schok niet meer op hun benen kc rden blijven staan, en plat op de gror.d vielen. Het waren Kappie en d« Baron. De maat gaf een akelige, sner pende gil Het noodlot van Tom zjjn vrouw de theeboel begon weg te -mijnen zei hij ..Nu hebben wij wel over talrijke dingeu gespro ken. maar het belangrijkste hebben we vergeten. Waar zal onze jeugdige vriend de nacht doorbrengen?" Bij de laatste woorden keek hü zijn vrouw aan. „Het was mijn plan weer terug ie gaan naar Boston" antwoordde Ge- ra rd. „De lieer Col 1 in heeft een ka mer voor me bsproken iu „De Ge kruiste Sleutels" Het grootste deel van mjjii bagage hel» ik ook daarheen laten brengen. Dan koni ik iedere dag hier naar toe." „Uitgesloten" merkte Dicey op. ..Dat is veel te omslachtig. Bovendien kunt u juffrouw Munter de eerste avond toch weer niet alleen laten? Neen. n krijgt inkwartiering in ons huis. tenminste als u genoegen wilt nemen met wat wij aan te bieden heb ben. Wij hebben maar een kleine lo geerkamer, de grote is voor juffrouw Murner." „Neeu, neen, dat wil ik volstrekt uiet," weerde Gerard af. „Ik kun u die- overlast niet aandoen. Dau kan ik nog beter hier iu eeu logement ecu kamer nemen." „Daar zult u het niet zo prettig vinden" viel mevrouw Dicey haar man bij. „O, ik beu met weinig tevreden. Waarom zou ik het zo goed hebben nu juffrouw Munter zoveel heeft moe ten meemaken? Eu teuslotte gaat het maar om een paar weken, totdat de Najade" weer vertrekt." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Dicey. „Ik vaar met de „Najade" mee te rug. De passage voor juffrouw Mur ner eu.mü is al besproken" Sabine keek hem met gefronste wenkbrauwen aan. Zenuwachtig speel de zij met de frauje van het tafel kleed. „Neen. Gerard. dat zal onmogelijk gaan. Ik kan heus niet binnen enkele weken hier weg." Mevrouw Dicey en haar man wissel den een snelle veelbetekenende blik. Gerard echter keek het meisje ver baasd aan. „Niet?" vroeg hü verwonderd. .Maar het is toch vanzelfsprekend dat je met me mee gaat?" „Ja. natuurlijk was het snel gege ven antwoord, „alleen niet zo vlug. In eeu paar weken kan ik niet alles doen, wat er nog gedaan moet wor den. Eu dan nog inpakken „Rookt u een pijp, mijnheer van, Waeil?" Met deze woorden leiddh mijnheer Dicey her gesprek in andere banen. „Ik heb een nieuwe pijn met een poreeleinen kop. Misschien Is dat wat voor c?" „Neen, dank u Ik rook helemaal niet," was Gerayd's antwoord. ..Dat is eenvoudig verschrikkelijk" meneer van Waeil" schertste Dicey. „Wat heeft een man die niet rookt aan het leren? Probeert n het eena. het is eea volmaakte afleiding." ..Neen. ik geloof niet dat ik ooit roken zal" zeide jonge man. Gerard zocht toch een kamer In Charie8town. „De Duif" was stellig een eenvoudig logement, maar het zag er helder uit. De heer Dicey had hem er persoonlek heen gebracht en h°m warm in de gunst van de waard aanbevolen. Bovendien was er afge- sp.oken dat Gerard de maaltijden in huize Dicey zou gebruiken. Daaraan had bij zich. ondanks zijn tegenstrib belen niet kunnen onttrekken. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3