Sabine lluriier KAPPIE Schakers moeten sneller spelen Nachtmerrie: Verbazend onaangenaam maar tamelijk ongevaarlijk Hervorming van ons gevangenis wezen noodzakelijk Zeelieden spelen voetbal Het noodlot van De strijd ieqen de klok HOE VAAK is het niet gebeurd, dat een speler onder overvloedig gebruik van zijn bedenktijd een ideale stelling opbouwde, om dan tot zijn schrik te bemerken, dat er voor de vele resterende zetten nog slechts weinige minuten war enovergebleven. Spielmann vergeleek een dergelijke speler met de man, die eindelijk het meisje van zijn dromen had gevonden, maar die onderlussen 80 jaar was geworden. Het slot van een partij in tijdnood bestaat vaak in een aaneenschakeling van zwakke zetten. Men weet het niet meer, zet maar op hoop van zegen, men laat zich leiden door hersenschimmen, en wordt tenslotte mat gezet. Dit spelen met onderdelen van se conden, steeds met het zwaard van Damocles boven het hoofd, is een ze nuwslopende bezigheid. Overschrij ding van de toegestane bedenktijd heeft immers verlies van de partij ten gevolge. En toch komt het voor in iedere wedstrijd, in iedere ronde, soms zelfs in iedere partij. Het haalt het Bpelpeil omlaag en vergalt het genoe gen van vele schaakspelers. TOT IN HET ONEINNDIGE Maar zonder klok spelen is nog veel erger. Men heeft reeds enige ke ren proeven genomen om zonder dit controle apparaat een tournooi te or ganiseren. maar deze pogingen zijn zonder uitzondering faliekünt afgelo pen. Het gebeurde dan dat 'n partij van ongeveer dertig zetten, negen of tien uur duurde, terwijl het met de klok hoogstens vier uren in beslag had kunnen nemen. Berucht in dit opzicht was de Duit se schaakmeester Louis Pruisen, die ongeveer een eeuw geleden een van de vooraanstaande meesters was. Hij gebruikte gewoonlijk drie s%f vier maal zoveel bedenktijd als zijn tegen standers, zodat zijn partijen doorgaans niet voor zonsopkomst beslist warén. BOETESTELSEL Zonder tijdcontrol'e gaat het du niet. Men heeft gemeend de moeilijk heden te kunnen oplossen door het invoeren van een boetestelsel. Hp tournooi te Neurenberg in 1908 heeft echter geloerd, dat een dergelijk stel sel geen uitwerking heeft. Er werd aangenomen, dat een bedenktijd van 15 zetten per uur normaal was. Over schrijding van deze tijd met ongeveer 5 minuten bleef vry van straf, maar daarna moest voor iedere minuut een mark boete worden betaald. Een half uur overschrijding van de tijd had 'n waarschuwing tengevolge en na drie waarschuwingen kon men zijn koffers wel pakken, want dan mocht men niet meer meedoen. In theorie dus prachtig. Maar in de practijk ging het anders. Reeds na enkele ronden had den de meeste deelnemers een waar schuwing te pakken en tegen het ein de. waren de schulden van de spelers tengevolge van dit boetenstelsel in de duizenden gestegen. Daar verschillen de meesters bovendien aan hun derde waarschuwing toe waren, liep de zaak volkomen spaak. Het tournooi kon slechts na verlenging en na kwijt schelding van geldboeten en andere straffen worden beëindigd.. SNELLER SPELEN De enige manier om zich de onaan genaamheden van de tijdnood te be sparen bestaat in sneller spelen. Voor de leek is dit iets vanzelfsprekends, maar diegene die geregeld tijd te kort komt, die steeds weer door een fout in tijdnood verliest ,is het een buiten gewoon moeilijke opgave. Verschillen de meesters hebben deze opgave nooit kunnen oplossen Daar is bijvoorbeeld de Duitse mees ter Samisch, die volgens alle kenners een talent van de eerste orde is. Maar al dertig jaar lang komt hij vrijwel in iedere partij in vliegende tijdnood en hij heeft op deze wijze stellig al honderden partijen bedorven. Hij weet zeer goed wat zijn zwakte is, maar de kracht om die te overwinnen, heeft hij niet. Anderen, zoals Reshevsky, komen in tijdnood om de tegenstander van de kook te brengen. Dergelijke spe lers moeten over een snelle blik en ijzeren zenuwen beschikken. In een onderdeel van een seconde zien zij geraffineerde combinaties en weten op die wijze hun tegenstanders ge woonlijk te overdonderen. Maar wie onder deze omstandigheden zijn kalm te weel te bewaren, heeft het dikwijls gemakkelijk. Bowinnik bleef ook in voor hem zeer moeilijke situaties de baas over Reshevsky, ondanks het feit, dat ook hijzelf groot gebrek had aan bedenktyd GROTE ATTRACTIE Intussen is het spelen in tijdnood voor de toeschouwers een grote attrac tie. In Amerika heef men om die re den naast de gewone wedstrijden om het kampioenschap van de Verenig de Staten, een tournooi om het blik- semschaak kampioenschap. De deel nemers moeten dan om de tien secon den zetten, zodat een partij nooit lang kan duren. De bekende Amerikaanse meester Reuben Fine heef voorts herhaaldelijk tien partijen achter elkaar gespeeld zonder het bord en de stukken te zien Ook hier met een tempo van tien se conden per zet. Volmaaktheid Een blik door het raam van een derderangsmeubelzaak je leverde mij een dier bescheiden triomfen welke het levep zo rijk kunnen maken om dat ze een heimelijke rancune .n'.os- sen. Gesticulerend met een wappert?» de potlood ,het gezicht ontsierd door een onverdraaglijke trek van tyranie ke slaafsheid .opereerde daar onze modelverkoper tegen een paar beduus de klanten Hij was flink op zyn re tour geraakt, doch nog altijd van een wereldverwoes «.nd zelfvertrouwen. Toen wij voor ht» «-.eist met hem tc dotn kregen teneinde ons langs weli ge eg een huis rmkerstelletje toe 'e oigenen troon ia Oi; ,n een vaa de giTi-tste en be3(e zaken van de stad en hij was op ons al gevlinderd a'.s de caesar, die al overwonnen had nog voor hij kwam en zag. C i ze bewondering gold in die da ger. een wat frajlel gc'isch ï.elletje. vannege de goaukoop.e en deze di- bl-.uze verzameling droeg hij dadelijk vr oi met een ly»? k alsof ze'fs de tuberiën in hun goede lijf, oit zo tst i fijns hadden gekend. Mijn vróuw as echter inmiiicls onaor de iafel gekropen en had daar ontdekt dat er een spant losza», terwijl ze als stuk ▼an overtuiging nog een grote kwast l aar het daglicnt hees, die ze evci? Ut! een poot had gelicht. De verko per raadpleegde u gedachten vlsegcus Mug pagina zoveel van zijn srbrif.e- Jyke opleidingsc.tr i u en hei volgen dw ogenblik was hij weer bruisende berhomie en schJiVHt achielooe veer Ct hij ons naar e?n hoek met putupeu r.e inborst, die tut* tweehonderd gul den duurder was. Dit néémt u, decreteerde hij met 't absolute gemak van een despoot die het dagelijks rantsoen koppen vast stelt die moeten vallen, dat andere, nou ja, een beetje burgerlijk ,hè? U hebt er meteen een goede kijk op gehad. Voor wie mag ik dit noleren? U bent nogal zeker van u zelf, vond mijn vrouw, oprecht verbluft. Zijn prettige cursuslach sprankelde door de toon kam er en stemde ieder een gelukkig. Dat bèn ik ook, gaf hij brutaal weg toe. Kwestie van psychologie. Ik zie direct wat de mensen zoeken. Wanneer wilt u het thuisbezorgd heb ben? Ik wou er nog wel even over dénken, zei ik nogal sukkelachtig, want ik kreeg het gevoel dat hy me met zijn geklets langzaam aan het in metselen was, zodat de terugtocht voor me afgesneden zou zijn als ik niet bliksems oplette. Misschien had ik het spul toch wel genomen en mis schien wilde ik alleen zijn soepelheid maar eens op de proef stellen, doet: toen hij mijn reserve als een grap meende te moeten bagatelliseren werd ik inwendig vuil en bleef uitwendig op het beraad staan. Hierin had de perfecte opledingscursus niet voorzien en het eind was een conflict, bulten alle boekjes om, waarin hij snijdend dee duitkomen .dat ik toch niks wilde kopen, omdat ik geen cent bezat De deur werd beslist te hard achter ons dicht gedaan, er stond wat wind, toe gegeven, maar da/ behoeft de nog niet zo te rinkelen Het was even een fijne voldoening door dat raam van de derderangswin kel te loeren. Te oordelen naar de g« leidelijkheid van alle menselijke pro cessen moest hij inmiddels een stuk of ces zaken hebben versleen, in rang onder elkaar volgend. Alleen die zelf Voldane plooi krijgen ze er maar niet Uit. U BENT NA EEN INSPANNENDE DAGTAAK eindelijk naar bed gegaan; v hebt zich lekker uitgerekt en omgedraaid om langzaam in slaap te vallen. En ongemerkt is het waken overgegaan in dromen: er komt over u een vaag gevoel van onraad: het is, alsof er een verborgen wezen, een monster of kabouter, in de kamer aanwezig is, dat u beloert, gereed om u te be springen. Ja, daar komt het: u voelt het al op de dekens drukken, het klimtj naar uw borst; het dringt naar uw keel. alsof het u wil worgen. Tevergeefs! probeert u zich tegen 't gedroch: verweren; roepen gaat niet, uw stem is velamd. Uw armen en benen weigeren dienst; het zweet breekt u aaqj i alle kanten uit, uw handen en voeten worden koud en klam.... eindelijk, slaagt u er in het afschuwelijke, machteloze gevoel te overwinnen. U vliegt; overeind en bent weer wakker om te constateren, dat alles alleen maar een boze droom was, een nachtmerrie! LEDEN VAN DE RRECHTERLIJKE MACHT, advocaten. Psychiaters, psychologen, regenten en directeuren van gevangenissen, kortom al degenen, die de klein of grote misdadiger op zijn troosteloze weg van mis daad naar straf en vergelding ontmoet, waren in de Haagse dierentuin bijeen voor de eerste studiedag voor het gevangeniswezen. Deze dag had tot doel enige facetten van de grote problemen, die het gevangeniswezen schept, onder wetenschappelijke leiding te bestuderen en was levens een eerste manifesta tie in het openbaar van het streven naar verbetering op dit gebied. Het initia tief er van was genomen door mr. E. Lamers, directeur-generaal van het gevangeniswezen. Precies honderd jaar geleden werd in Amsterdam het eerste cellulair huis van arrest geopend en werd de mis dadiger het vreselijk lot beschoren van een jarenlange eenzaamheid, van een voortdurende confrontatie met zich zelf. Nu breekt men in Leeuwar den de celmuren weg In deze eeuw heeft zich reeds me nigerlei nieuw inzicht baan gebroken De psychiater en de psycholoog deden hun intrede in rechtszaal en gesticht. In de morgen van deze congresdag ging men na of de debiliteit van in vloed is op wangedrag en misdadig heid. KUNST ACHTER TRALIES De middagvergadering bracht het pro bleem: Moet men de gevangenen in contact brengen met kunstuitingen Vrijwel elke nachtmerrie heeft de zelfde inhoud, zij het met enkele klei ne variaties. Dan weer is de kweldui vel een dier, dan weer een afzichete- lijke mensengedaante, dan weer ziet u alleen een donkere vormloze ge stalte. De duur van een nachmerrie is meestal erg kort en wordt, nadat zij verdreven is, gevolgd door een die pe rustige slaap. Ieder normaal mens heeft wel eens een nachtmerrie. Heeft men geregeld last van nachtmerries, dan hebben we met een ziekelijk ver schijnsel te doen dat behandeling be hoeft. VROEGER Al vele eeuwen is er over nacht merries geschreven en gediscuteerd; de Romeinen hadden er de naam van succubus opligger) voor. In de tijd, dat geesten en demonen nog op gang maakten, werd algemeen aange nomen dat deze wezens de veroorza kers van nachtmerries waren. Daar was de god Pan, die de „panische" schrik veroorzaakte. Daar was de vrouwelijke geest Wjesjitza, die. ge tooid met vurige vleugels, de slapen de op de borst klom en hem in haar armen deed stikken. Daar waren de vampyrs ,de nachtelijke spoken, die op de borst van de slaper kropen en hem het bloed uitzogen. In de Middel eeuwen schreef men aan de duivel 'n grote rol toe'bij het ontstaan van de nachtmerries en menige vrouw is in die tijd als heks gestraft, wanneer een nachtmerrie vertelde, want het heete dan bewezen te zijn, dat ze om gang had met de duivel. EN NU De moderne psychologie beschouwt de nachtmerrie van een heel ajder standpunt. Volgens deze wetenschap zijn zij het gevolg van stoornissen in de lichamelijke of psychische gebeur tenissen in het lichaam. Zo is bv. be kend, dat bij ziekten, waarbij de ademhaling of bloedsomloop ge^- zijn. bij voorkeur nachtmerries optre den. Hoge koorts geeft gauw zoals menig lezer wel uit ondervinding zal weten dit soort nare dromen. Ook wanneer we in een bepaalde houding ongemakkelijk liggen, treden bij voor keur nachtmerries op: de droom is dan als het ware een waarschuwing om van houding te veranderen. De psycho-analyse heeft op het ge bied van de nachtmerrie een ruim werkterrein. Bepaalde conflicten, waarvan we onszelf vaak niet bewust zijn, worden in een droom onder de vorm van symbolen door onze ver beelding gereproduceerd. Bij perso nen, die vaak nachtmerries met de zelfde inhoud hebben, gelukt het dan ook dikwijls door een psychiatrische behandeling deze afwijking te gene zen. Het is in dit v vband ook wel aardig om te weten .dat een nader onderzoek heeft uigewezen, dat bij rampen in een kleine gemeenschap vaak by hele groepen van mensen nacht merries met dezelfde inhoud op treden U weet dus, dat een nachtmerrie zo nu en dan een normaal verschijn sel is; lijdt uw normale slaap er on der. dan behoort u bij een dokter thuis BEVEL ISBEVEL. Gisteravond liep in Southampton het jacht My Evangeline binnen uit Bre mcrLaven. Frederck Sidney, een .Engels zakenman, zal met dit schip van 230 ton een tocht door de Middellandse zee maken en later naar West Indië reizen CV bemanning bestaat uit... Duitsers, onder wie twee voormalige commandan en van Duitse enderzeeboten. „Dfze jongens weten hoe je met een hoo; om moet gaan', zei de heer S\t ney „Je zou een dergelijke bemanning niet Ir. Engeland kunnen vinden. Hun discipline is geweldig. Als je zei: „spring overboord' behoef je maar op de plons in het water te wachten.' VRIJDAG 23 JUNI 1950 Hilversum I - KRO 7 00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.455 Kamermuziek; 10.00 Muziek houdt fit; 10 30 Werken van Franck; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Symphonette orkest; 12.00 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13 20 Orkest zon der naam; 14.00 Omroeporkest; 14.45 Kleinkunstprogratnma; 15.30 Kamermu z:ek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Jeugd uitzending; 17.45 Piano en orgel: 18.00 Amusementsorkest: 19.00 Nieuws; 19.35 Brabants halfuur; 2000 Nieuws; 20.12 Koorzang; 21-30 Symphooisch concert; 23 00 Nieuws: 23.15 Dansmuziek Hilversum II VARA 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Klas siek concert; VPRO 10.00 Morgenwij ding: VARA 10 30 Voor de vrouw; IC.45 Kamermuziek; 11.30 Orgelspel; AVRO 12.00 Nccrs programma: 12.33 Sporty; 13 00 Nieuws; 13.15 The Avro Kans- 14.00 Kookpraatje; 14.20 Theater orkest; 14.50 Ons volk in zijn dichters 15,10 Kamerorkest: VARA 16 00 Film programma; 16.30 Jeugduitzending; 17.'ib Vrouwenkoor; 17.20 Wij en de muziek: 1800 Nieuws; 18.30 Strljdkrach ten: 19.00 Denk om de bocht: VPRO 19.30 Op bezoek tïlj anderen: 2000 Nieuws: 20.10 Kamermuziek; 20 35 Cur sus VARA: 21.00 Men vraagt en wij draaien: 21.40 De DucdaJf; 22.15 Swing and Sweet; 2300 Nieuws; 23.15 Concert. bijvoorbeeld met muziek, beeldende kunsten, film. amusementskunst. In*het algemeen was men van "mé- ning, dat deze vraag bevestigd be antwoord moet worden. Het is zo ge steld, dat elke verbetering in de ge vangene van binnen uit moet geschie den, door de man zelf. Maar hij kan dit dikwijls niet alleen volbrengen. Hij heeft hulpmiddelen nodig. De kunst kan er daar een van zijn. De kunsl, die hem moet grijpen, die een soort revolutie in hem ontketent er die hem bevrijdt. Welk een verschil van opvating met nog maar 25 jaar geleden toen een gevangene in een cel van de gevan genis te Scheveningen door een lucht koker trachtte een glimp op te van gen van de top van een duin, die hij net kon zien als hy op zijn krukje ging staan. Deze óngeoorioofde hande ling bezorgde hem aanmerking op aanmerking De kunst in de gevan genis is echter niet los te denken van een goed uitgevoerd paedagogisch stelseL Wat ze vermag werd treffend geïllustreerd door hetgeen een Lim burgs gevangenisdirecteur vertelde. Voor een groep van politieke delin quenten speelde de violist Wi!l«~i Noske, daarbij begeleid door zijn moeder. Toen na afloop van het reci tal door de gevangenisdirecteur op onopvallende manier even de nadruk werd gelegd op het feit, dat moeder en zoon hadden geconcerteerd, sloeg er iets los in de toehoorders. Want *t is nu eenmaal zo .dat in de gevange niswereld de moederfiguur een over heersende plaats in het gedachtenle- ven inneemt. Het gevolg van deze avond vgs, dat nadien het gesprek ussen de ambtenaren en de gevange nen doeltreffender was dan ooit te voren. Alle schepen van de Kon. Rolter- damse Lloyd worden op 't ogenblik voorzien van een complete voetbal- uitrusiing ten behoeve van de beman ning Een aantal schepen had reeds op eigen gelegenheid een scheepselftal geformeerd, dat in de verschillende buitenlandse havens, die werden aan gelopen .wedstrijden hield tegen elf tallen van andere schepen of van dk wal, en de ervaring leerde, dat ee< droeg tot bevordering van de goede en ander in niet geringe mate b geest aan boord gedurende de reis Daarom besloot de directie van de Lloj-d voor elk harer schepen een voetbaluitrusting, o.a bestaande uit witte shirts, met het RL-embleem, rood wit blauwe voetbalkousen, witte broekjes, twee complete voetballen, reserve binnenbal, ballenpomp, enz., beschikbaar te stellen. Het is een ge weldig succes geworden! Gezagvoer der en koksmaat hoofdmachinist en boosman, matroos en hofmeester, olie man en stuurman voetballen eensge zind met elkaar in het scheepselftal en wisten al menige overwinning in de wacht te slepen. De kapitein van de „Marken" b.v. was zelfs zó geest driftig ,dat hij dezer dagen in zijn rapport uit Karachi schreef: „zeven van de zes Engelse schepen wer den hier ingemaakt!" Van het elftal van de politie te Bundar Shapour (Perzische Golf) moest een Lloyd- .schip het echter met 50 af leggen, want „tegen deze lui op hun blote voeten is niet óp te lopen"! Intussen heeft ook het gemeentebe stuur van New York in dit opzich een royaal en waarlijk sportief ge baar gemaakt. Op initiatie? van bur gemeester O'Dwyer werd nl een sport terrein beschikbaar gesteld uitsluitend voor de opvarenden van buitenlandse York liggen. Met enige plechtigheid schepen, die in de haven van Ne- werd dit terrein, dat door stad New York ook zal worden onderhouden, onlangs, in aanwezigheid van vele ver tegenwoordigers van buitenlandse scheepvaartmaatschappijen, in gebi gesteld. Daags na de opening won het elftal van het Lloyd schip Langkoeas op het nieuwe veld, waar ook de Ne derlandse driekleur en de Lloydvlaf wapperden, met 10 van het Argen tijnse s.s. Rio Premero UW KRANT OOK MEE MET VACANTÏE ALS U ons 2 dagen tevoren uw vacantie adres opgeeft, zorgen wij, dat uw krant dagelijks aanwezig 1s, waar ook in Nederland. Bij de opgave ook uw huidige adres en woonplaats vermelden v.v.p. DE TELrWSE B0EREXDA5- SERS OXTVTNGFX UllflMUUQ KAAK PALESTINA TE KOMEN. De Veluwse boerendansers uit Put ten technisch leider de heer W. L. de Gans („boer Grelis") nit Amersfoort, die dezer dagen nog Ia Amsterdam ter gelegenheid van de Kalverstraatfeesten zijn opgetreden, ontvangen vele verzoeken uit het ge hele land om op te treden. Ook uit het buitenland o.m. Engeland, Zwit serland, Frankrijk Denemarken Noor wegen en Amerika, kwamen rerzoe ken binnen om een tonrnee te ma ken. Deze week ontvingen zij de uit nodiging om in de maanden Januari en Februari van het komdene jaar een tournee te maken door Palestina Daar dit juist in de minder drukke tijd valt. bestaat er grote kans. (fat aan dit verzoek zal kunnen worden voldaan. EN DE STAD VAN IVOOR !4 De maat had eerst gedacht. dat het cok wilden waren, waar hij tegen opbotste, ea hij slaakte een zucht van verlichting, toen hij Kapple ea de Baron herkende. Wat doe jij hier... klont?' vroeg Kap pic voedend. Waarom ben je niet aan boord? „Ik... ik wilde een kl...klein wande linq:-tje maken, en toen kwam ik een w:Iq- tegen, die mt aan wilde vallen... hij kwam op mc af... en ik vluchtte... en Ik hoorde zijn voetstappen vlak ach ter re... het is een wonder, dat ik nog Wat een onzin! Een wilde! riep de Baren. „Ik geloof er niets van! Hi) had dit nog niet gezegd, of er vers- heen eta geaaante om de hoek van het gebouw. De maat zag hem het eerst er h'; sloeg gillend zijn handen voor zijn oger Wat is dat voor een kerel?' vroeg de Baran. üat is hem! gierde de maat. Het is geen wilde! zei Kappie. Het is een man met een fototoestel of zo iets Kr>ud op met je gegil, klont! De andere dag, tegen de middag haalde Sabine Gerard hij „De Duif" af. De jonge Hollander wachtte reeds op het meisje in de gelagkamer. Langzaam wandelden zij naar het tij delijke tehuis van Sabine. „Heeft mijnheer Collin je geen bood schap voor mij meegegeven?" „Neen, hij heeft niets gezegd", was het antwoord. „Wonderlijk", mompelde Sabin», „ik begrijp niet „O. ja. ik heb hem gevraagd mij zijn rekening te stureu!" viel Gerard haar in de rede „Rekening, wat bedoel je daar nu mee?" „Hij heeft je toch rechtskundige bijstand verleend? Hij heeft onder meer de erfenis van je vader gere geld en dat. moet nu toch betaald worden?" „O. neen, dit had Je absoluut niet behoeven te doen!" riep Sabine uit. ..Maar waarom niet? We moeten toch onze schulden betalen?" „Wat mynheer Collin voor mij ge daan heeft, is niet met geld te beta len", antwoordde het meisje. „Hij is een vriend van mij." „Als je het niet goed vindt, doe ik het natuurlijk niet", gaf Gerard zich gewonnen. Na een korte stilte begon hij van Amsterdam te vertellen. Wat het huis betreft, de tantes waren naar de twee de verdieping verhuisd, dan konden Sabine en hij over de eerste verdie ping en de kamers gelijkvloers be schikken. Het huis werd opnieuw ge verfd en er zouden nieuwe meubels kOD.tll. ..Je kent het huls al. Sabine. en je weet dus hoe het er uit ziet. Ik ben blij dat je dat weldra het jouwe kunt uoemeu! Alleen bestaat de mogelijk heid, dat ik in Leiden benoemd wordt En dau zullen we moeten verhuizen. Maar daar zyn ook behoorlijke wonin gen te kust en te keur. Natuurlijk woon ik liever in Amsterdam, maar aan de andere kant is het stellig een hele eer aan de beroemde Universi teit in Leiden te kunnen doceren. Mijn proefschrift heeft nog al de aan dacht getrokken", verzekerde hij Sa bine. „Vlak voor mijn vertrek heb ik het lu handen van de commissie gesteld. Als ik terug ben zal ik wel de beslissing horen over het laatste examen." Pas toen zij vlak bij het huis van de Dicey's waren gekomen vroeg het meisje die dé woordenstroom van Gerard had aangehoord over de toe komst, zonder hem te onderbreken: „Denk je, dat je tantes het prettig zullen vinden naar de tweede verdie ping te moeten verhuizen?" „O. zij verheugen er zich over. om dat ik daardoor gelukkig zal worden, Sabine!" „En je oom?" ..Om je eerlijk de waarheid te zeg- gen. ik heb tweemaal ruzie met hem gehad. Daarna heb ik het verme den hem te ontmoeten!" Toen Gerard het tuinpoortje open de om Sabine voor te laten gaan klonk het: „Maar het zal toch niet mogelijk zijn Gerard. om over enkele weken al weg te gaan. Tot nu toe is niemand, die ik wil helpen, iets ver der gekomen. Eu dat zal over een paar weken ook wel niet het geval zijn! Gerard bleef staan. „Waarover heb je het eigenlijk?" „Maar Gerard. dat. weet je toch? Daar is de familie Weber, man. vrouw en vier kindereu, waarvan de jongste nu vijf jaar is. Dan lïilthy, die vrij gezel is en mijn speciale vriend, een voormalig toneelspeler en thans is hij schoenmaker. Voor zover mij be kend is. zijn zij in de factorij van d~ Ohio-Compagnie ondergebracht." Wordt, vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3