Jkmaadei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Natuurramp in W. Brabant veroorzaakt voor honderdduizenden guldens schade Sabotage oorzaak van ondergang van „Indian Enterprise"? ZESDE JAARGANG NUMMER 41 Müfl- Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bure" ZATERDAG 24 JUNI 1950 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder'' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar, Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per, maand f 3.65 per" kwart, bij vooruitbet.j Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten] 28 cent. Bij contract aanzienlijke korting Postbus 59, Alkmaar Ooggetuigen vertellen van wonderlijke belevenissen De windhoos die over de noordwest- hoek van Noordbrabant is getrokken, heeft diepe sporen achtergelaten in het aardige onde vestingstadje Wil lemstad. Kiiiin vijftig huizen zijn be schadigd, waarvan acht zeer zwaar Verder Is een grote schnnr voor bonwmaterialen ter waarde van veer tigdnizend gnlden geheel vernield. Drie gezinnen zijn volkomen dakloos geworden. Bijna alle huizen hebben lekkage. De schade wordt op^één tot tv ec ton geschat. Overal stonden de vrouwen in groep Jes het gebeuren te bepraten. Ver schillende straten waren bezaaid met brokstukken van dakpannen en over al wordt met man en macht gewerkt om de schade te herstellen. „Het Is gewoon een wonder, dat niemand ls gewond geraakt" vertelde de burge meester C. A. van der Hooft. De bur gemeester en enkele van zijn amb tenaren schetBten het gebeuren a's volgt: „We zaten te werken, toen wij plot seling een vreemd geruis soorden. Het leek op een geloei van een grote brand." Wij holden naar het raam er zagen uit de richting van Dintel- oord een grote trechtervormige zuil naderen. Alles draaide daar in wilde warrelingen dooreen. Hooi. planken, bussen en deurpanelen. Met een angst aanjagend gelooi sloeg deze zuil over Willemstad heen. Dit laatste duurde maar enkele seconden. Toen bevond de windhoos zich bo ven het Hollands Diep, juist tussen twee passerende Rijnaken in. Een enorme waterzuil werd opgezogen. - Even leek het of deze watermassa to* Willemstad teruggedreven zou worden, maar zij plofte in het water terug. Zodra de windhoos was overgetrok ken holde ieder, die aan het werk wai, naar huis on naar de kinderen om te zien wat er van geworden was. Voor de kinderen van de openbare school had bovenmeester goéd ge zorgd. Toen hij de windhoos hoorde naderen en er ^.en paniek dreigde on der de hevig verschrikte kinderen liet hij ze allen onder de banken kruipen Zelf ging hij voor de deur staan om vluchtelingen het heengaan te belet ten. De vrouw van slager Sprang sprak Tan een mirakel. Zodra zij do windhoos hoorde, snelde zij dadelijk naar do wieg, waar haar kindje lag. Jnlst had zij de baby eruit gebaald, loen liet glas van Ingewaaide ruiten in dc wieg viel De meeste getroffenen in Willemstad zijn arbeiders. De buren hebben di- Tect de helpende hand geboden. rsïijftsn af zonneschijn H JDEELIJKE OPKLARINGEN Wisselend bewolkt met aanvankelijk buien. Later flinke opklaringen. Mati ge wind meest uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. Burgemeester van der Hooft heeft meer aanbiedingen voor onderdak ge kregen dan nodig was. -De school jeugd heeft na de ramp dapper mee geholpen. Jongens en meisjes zijn op de wallen gaan zoeken naar de weg geblazen kleding en huisraad. Van al les brachten zij binnen. Lakens, kle dingstukken, deuren en zelfs enkele kippen, die door de windhoos waren medegevoerd. De windhoos is in een breedte van ongeveer vijftig meter over het twee duizend inwone's tellende stadje ge trokken. Alle inwoners van Willem stad zijn het erover eens, dat zij een windhoos als die van gisteren nooit meer hopen te heieven. ..Dit was net zo angstig als toen ik in de oorlog tus sen de V I's zat" vertelde de postcom mandant der Rijkspolitie. De windhoos heeft nabij Willem stad een duidelijk spoor nagelaten. Via zwaar beschadigde boerderijen, omgewaaide bomen en weggeblazen hooischelven is dit spoor te volgen tot aan het gehucht Pindorp aan de Belgische grens. In de buurtschap Heiningen onder de gemeente Fijnaard is de landbou wer Maris het zwaarst getroffen. - Van zijn landbouwschuur is een groot deel van het rieten dak afgeslagen. Een andere schuur werd ingedrukt. De kracht van de windhoos kan men hier afmeten aan de omstandigheid, dat zware' halken als lucifershout jes zijn afgeknapt of vijf tot zes een timeter van hun fundamenten zijn verschoven. Evenmin als de getroffe nen in Willemstad Is deze landbou wer tegen de stormschade, die bij op zeven tot achtduizend guldén schat verzekerd. Tassen Heiningen en Dlnteloord ziet men aan de platgedrukte velden de weg. die de windhoos heeft genomen. Op verschillen de aardappelvelden werden de planten met aardappels en al de incht ingezogen. Een sehilderach tig met wilgen omgeven weggetje nabij Dlnteloord, verloor zijn charme doordat minstens tien wilgen onder het geweld van de wind sneuvelden. Een groot deel der woningen werd van de daken beroofd. De schade in Dinteloord zelf is voor namelijk beperkt gebleven tot weg geblazen dakpannen, ingewaaide rui ten en vernielde raamkozijnen. Men weet echter van aanpakken in Dinteloord. Bijna alle daken zijn opnieuw met pannen bedekt. Verder ziet men in de velden veel omver ge blazen hooischelven. Het hooi hangt hier en daar in grote plukken aan -Ie telefoondraden. Sommige boeren heb ben een deel van hun gemaaid hooi verloren. Andere steden en buurt schappen in de noordwesthoek van Noordbrabant geven eenzelfde beeld te zien. In Willemstad is de schade en ravage echter het grootst. Willemstad vraagt om stenn Naar wij vernemen heeft de bur gemeester van Willemstad de Pro vinciale Staten van Noordtorabant ge vraagd zijn zwaar getroffen gemeen te te helpen. Verder heeft hij het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken ver zocht in aanmerking te kunnen ko men voor steun uit het zgn. ram penfonds. De bewoners van Willem stad hebben ondertussen zelf reeds do handen uit de mouwen gestoken. Er werd onder de niet getroffenen ge collecteerd. Een leidekker in de windhoos. Op het ogenblik dat de windhoos mee een vervaarlijk geloei op Wil lemstad af kwam was op het dak van het gemeentehuis aldaar een lei dekker aan het werk. De goede man bemerkte het gevaar juist iets te laat zodat de windhoos eerder bij hem was, dan hij bij de ladder, waar langs hij veilig naar de begane grond ongeveer tien meter beneden hem, had kunnen komen. Hij sprong toen maar naar heneden en kwam wonder boven wonder goed terecht. Nu was de man de dag te voren bijna bij het leidekken verongelukt zodat de schrik hem in flink in de benen zat. Zender zich verder aan het noodweer te sto ren spoedde hij zich dus naar een gelegenheid waar anti-angst medicijn van hoog alcohol gehalte geschon ken werd. Toen hij eenmaal de schrik te boven was. moest de burgemeester hem voor de rest van de dag het be- kb'mmen van ladders en daken verbie den. De leidekker zou er toen im mers ook zonder windhoos van af gerold zijn. Over de omgeving van Putten, E'- melo en Harderwijk trok een zware hagelbui, die een minuut of acht aan hield Sommige hagelstenen hadden 'a doorsnee van 3 tot 4 cm. De bui giug hier niet vergezeld van een hevige wind of een zwaar onweer. Sinds men senheugenis werd hier niet zulk een zware hagelbui waargenomen. Afdoende bestrijding vogelpest vereist inenting Over de ondergang van het Britse s.s. ..Indian Enderprise", tengevolge van een ontploffing in de Rode Zee wordt nog het volgende gemeld: De enig overlevende is met bot Noorse s.s. „Westfal Larsen" te Su- ez aan wal gebracht. Hij is afkom- sting uit Pakistan. De, bemanning van het schip bestond uit Laskaren (afkomstig uit India en Pakistan), de gezagvoerder en vijf der scheeps officieren waren Britten, de acht au dere officieven Indiërs. De gezagvoerder van de „Westüal Larsen" deelde mede dat, behalve zijn schip, aaif het reddingswerk is deelgenomen door de Canadese koop vaarder „Lake Chilliwack", het Ne derlandse schip „Ropat" en een on bekend Italiaans vaartuig. De hulp biedende schepen hebben uren lang het gedeelte van de Rode Zee. waar de ramp plaats vond, afgezocht, doch er werden geen overlevenden meer aangetroffen. De Londense ..Daily Graphic" meldt dat in het Midden Oosten gestation- neerde beambten van de Britse ge heime dienst zich met spoed naar de Rode Zee hebben begeven, om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van de „geheimzinnige ontplof fing", welke de ondergang word van de „Indian Enterprise".: „Zij zullen" aldus dit blad, de mogelijkheid van sabotage dnderzoeken." De ..Daily Graphic" meldt verder nog dat mannen van „M.L5", de in lichtingendienst van het Britse leger een onderzoek zullen iustellen in dat gedeelte van de Londense haven, waar de ..Indian Enterprise" zijn lading springstoffen aan boord heeft genomen. Volgens het blad werkt „M. 1.5", geholpen door een speciale afde ling van Scotlaud Yard, onder hoog spanning bij het opsporen van „ge vaarlijke fanatieke communisten" De ze mannen zijn van mening, besluit dc Daily Graphic", dat zich in de afgelo pen maanden teveel ongelukken heb ben voorgedaan, om deze zonder meer als noodlottige, doch toevallige gebeur tenissen te kunnen beschouwen. GEVAL TAN KANNIBALISME IN TURKIJE! De politie te Izmit stelt een onder zoek in naar de al of niet gegrond heid der beweringen van een jongen van tien jaar, die zegt gezien te heb hen dat vier mannen het vlees van twee kleine kinderen een jongen en een meisje hebben gegeten. De jongen zei, dit tweemaal gezien te hebben. Hij verklaarde niet te weten waar de heenderen van het gedode jongetje waren begraven, doch hij wist dit wel van het gebeente van het volgens hem gedode meisje. De politie zal nu op de door de jongen aangegeven plaats een onderzoek instellen. BESTRIJDING VAN DE VOGEL PEST IN NIEUW STADIUM Op grond van liet erusilgo verloop van de psendo vogelpest in enkele gebieden Is thans besloten dat lu l,e paalde getallen tot inenting van het j pluimvee zul wol]en overgegaan, zo deelt uien ous -van de zijde van liet .Ministerie, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, mede. Daar aan deze inenting enkele na delen zijn vémmfêïptö.a."drntrr het- ongeveer H) dagen na de inenting alvorens onvatbaarheid optreedt) wondt de beslissing over het feit of de ipluiinveestapei in een bepaalde streek zal worden ingeent, ter beoor deling van de betrokken inspecteurs van de veeartsenijkundige dienst, die inmiddels door de directeur van de veeartsenijkundige dienst zijn geïn strueerd. overgelaten. Verwacht mag worden, dat binnen enkele dagen met in inenting zal be gonnen worden. De inspecteurs van de veeartsenijkundige dienst beschik ken reeds over een voldoende voor raad entstof. De inenting zal geschieden met dode entstof. Hieruit vloeien in het algemeen geen nadelen voor de inge ente. kippen voort, zoals wel met de levende entstof het geval is. Inen ting met dode entstof blijft ook zou der invloed op de eierproduciie. De duur vaii de immuniteit bedraagt ecb 'ter slechts enkele maanden, zodat niet mag worden verwacht, dat één inenting voldoende is om de immvni teit te waarborgen. BOERDERIJ DOOR BK BLIKSEM GETROFFEN EN AFGEBRAND. Woensdagmiddag ts te Olst nabij Deventer de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van de heer W. J. Zwartjens aan (le Schoolstraat te Olst. In korte tijd stond de boerde- rij in lichter laaie. De brandweer van Olst, die assistentie had verkre gen van die van Deventer, kon weinig u'trichten, omdat watertoevoer ont brak. De gehele boerderij is ve-brand een deel van de Inboedel is gered. Het naast gelegen woonhuis van de heer J. W. van Dijk werd eveneens een prooi der vlammen. Voor de Zondag Nieuws van dag tot dag DE AUSTRALISCHE minister pre sident heeft bekend gemaakt, dat de wet tot ontbinding van de communis tische partij eerst over drie maan den weer aan het parlement zal wor den voorgelegd. De Senaat, waarin Labour als oppositiepartij de meer derheid heeft, kon het over de wet niet eens worden. DE FRANSE regering zal 3 Juli bij de werkcommissie van de drie grote westelijke mogendheden te Lon den een memorandum indienen, waar in om de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland wordt ver zocht. DE STICHTING „door de eeuwen trouw" heeft de vertegenwoordiger in Nederland van de „Republiek Zd. Molultlcen" officieel er van in kennis gesteld, dat zij de eerste £25000 bij eengebracht door het Nederlandse volk ter leniging van de nood op Am bon, voor verzending van voedsel en medicamenten ter beschikking stelt. DE WEST DUITSE bondskanselier dr. Konrad Adenauer, moet verschel dene weken rust nemen. Dr Adenau er is kortgeleden van een ziekte her steld, doch zijn geneesheren achten rust noodzakelijk i.v.m. het zware werk, dat de bondskanselier nog wacht. De mogelijkheid bestaat dat Adenauer deze rust in Zwitserlaud zal zoeken. HET BRITSE kabinet heeft een ontwerp voor een Engels tegenvoor stel t.a.v. het plan Schuman be sproken. Het ontwerp is opgesteld door de voornaamste Britse functiona ris op het gebied vande geleide econo mie in Groot Brittannie, die door een beperkt aantal deskundigen met de opstelling is geholpen. DE NIEUWE Tsjecho Slowaakse strafwetgeving welke 1 Augustus v. kracht zal worden, is gebaseerd op de Sowjet wetgeving en de leerstel lingen van Marx, Engels, Lenin tn Stalin. De ontwerp wet was het werk van 420 personen, onder wie 53 arbeiders en 65 vertegenwoordi gers van vakverenigingen, jeugd-stu denten en andere massaverenigingen DE V. S. HEBBEN bij de werkcoin missie van de ontwapeningscommis sie der VN. een voorstel ingediend, een permanent „ontwapeningsorgaan in te stellen ter supervisie van de vermindering der bewapening, uit gezonderd de atoombom, door de gro te mogendheden, Volgens het voorstel moet dit orgaan de bevoegdheid krij gen de bewapening der landen te on derzoeken en elke schending van over eengekomen beperkende bepalingen aan de veiligheidsraad te melden. BETRAPT BIJ FORCEREN VAN BRANDKAST MET f28000. Aan het doortastend optreden van twee Amsterdamse politie agenten is het tedanken, dat wederom een in brekerskoppel kon worden ingere kend. Ditmaal werden de inbrekers de 25-jarige timmerman A. T. Z. en de 27-jarige constructie bankwerker A. H. van O. op heterdaad betrapt hij het forceren van een brandkast in het veilinggebouw „Odeon" aan het Singel te Amsterdam. De inbre kers waren Dinsdag tegen zeven uur in het gebouw binnengedrongen en hadden de in epn der lokalen staande brandkast reeds aan enige bewerkin gen onderworpen. Zij hadden de kast reeds van haar voetstuk gelicht, ge kanteld en waren er in geslaagd een gat in de brandkast te maken. Bei- do heren waren zo zeer in hun werk verdiept, dat zij het binnentreden der politiemannen niet eens hadden bemerkt. Zij werden prompt ingere kend. REPRESAILLEMAATREGELEN* VAN DE DUITSE BOND. De west Duitse wielerbond heeft een tijdelijk verbod voor Belgiscne en Luxemburgse profs uitgevaardigd om aan wedstrijden in Duitsland deel te nemen. Tebens is bepaald dat Duit se renners niet in Belgie en in Lux- emh.rg mogen uitkoken. Daarente gen heeftde bond er geen bezwaar te gen (lat zij samen met Belgen en L» x emburgers In andere landen rijden. Gemeenschap HANDELINGEN 2 2; Wanneer wij nagian wie en ho« onze geestelijke vaderen, de eerst# christenen, geweest zijn, dan wordeu wij getroffen door het grote verschil tussen hun levensbeschouwing, hu* levenswijze en de onze. Hoe? Zij.' dat onze voorgangers en voorbeelden in het geloof? Die mensen, zijn Ja: de beelden, naar wie wij ons 'e voi men hebben, zo wij „apostolisch'' willen heten of ons christendom hei apostolisch christendom willen noe men? Mensen, die alles zo anders zagen en dachten dan wij? Of hadden zij geen dromen en gezichten, ver keerden zij niet vaak in een toestand van opgewondenheid en geestverruk king. die de toeschouwer aan dom- kenschap denken deed? Konden zij in hun geestvervoering niet soms op de allerzonderlingste wijze hun gebeden prevelen, roepen, zuchten, stamelen, zodat Paulus, die waarlijk niet de nuchterheid van het geestelijk leven vertegenwoordigde en die zich dan ook wel eens opgetrokken gevoelde in de hemel, zodat Paulus reeds zei, dat hij liever een paar woorden van gezond verstand deed horen dan die zonderlinge taal van de godsdienstige waanzin. En dan zij waanden het einde der wereld nabij en verwacht ten hun Heer uit de lucht en zij gaven weinig om de aarde in de ze kere verwachting der toekomst, ja zij hadden alle dingen gemeen en nie mand zei: dit of dat is het mijne, maar zij deelden rond, niet naar de inleg of naar het bijgebrachte kapi taal van ieder, neen! bij deze eerste christelijke maatschappij kreeg ieder naar hij van node had, totdat de gro te dag zou komen, waarin de Heer zou voorzien in alles wat zij van no de hadden. En dat zijn onze Vaderen in het geloof. Zonderling kunnen de gedachten veranderen. Nauwelijks herkent gij, na jaren en jaren, de eens zo spre kende famiiitetrek. Eeuwen zyn voor bijgegaan en het christendom is in .aanraking geweest en in verbinding getreden met andere werelden cn zeden, nieuwe wetenschap en kunst. En tegenwoordig! Wat hebben wij van die naïeve geestdrift onzer gees telijke vaderen, wat van hun geloof? Hoe vreemd zouden zij zich voelen onder ons. Hoe bedenkelijk zouden zij het hoofd schudden over onze grotere en kleinere weelden, ons hechten aan kleding en voedsel, on ze verslaafdheid aan gewoonten en hebbelijkheden en meeslepende ge noegens! Wat zouden zij zeggen van onze huizen, van onze maaitijden, van onze winkels, va nonze steden, van onze villa's? Waarschijnlijk, dat het alles zeer Heidens was, maar de trant van Kcrodes. Wat zouden zjj zeggen van onze schouwburgen, con certen, schilderijen, platen, romans? Wat zouden zij zeggen van onze godsdienst? Zeker, dat wij sommige fraaie kerken hadden en enkele zeer passende kerkelijfte plechtigheden, die dan ook niet van onze lijd, maar meer van hun tijd zijn. Maar wat zouden zij zeggen van onze godsdien stige ijver en geestdrift? Waarschijn lijk weinig, want zij zouden die veel al tevergeefs zoeken. Dat alles laat zich verklaren. Wij zijn geen oosterlingen, wij zijn geen dwepers. Wij geloven niel dat mor gen de wereld vergaat. Zulke ge dachten werken veel uit en wie weet wat er onder ons gebeurde, als iemand het einde der wereld aankon digde en de mensen 't geloofden wie weet welke bewegingen onder ons zouden ontstaan. Maar de vraag is niet of wij onze vaderen door na bootsing gelijk zullen zijn; maar of wij hun gelijken kunnen door in het onze hun geest ,hun hart, hun liefde en trouw te laten zegevieren. Wat geest kunnen de christelijke kerk en het christelijk leven nog best gebrui ken. Zij vloeien er nog niet van over. En alle dingen gemeen te hebben, ons vertrouwen, onze liefde ,onze kennis, onze beschaving, onze vreugden en smarten onze bevindingen en onze ontdekkingen, ons geld en onze goe deren, dat kan immers nog? Laat de Staathuishoudkunde ons niet koel ma ken, de berekende filantrophie de drang der liefde niet stuiten, laat ons wijze theorieën de dwaze voort varendheid van de geestdrift niet remmen! Toch moge t van ons gelden dat wij deel hebben en deel nemen aan elkanders lief en leed, elkanders opvoeding en verbetering, beschaving en vooruitgang, vooral aan elkanders veredeling, dat wij ons onze geest drift niet schamen. Al zijn er ook. die ons daarom zonderling zouden willen noemen, toch geloven wij: dat is chris telijk te handelen en zo is 't goed. BIJ DE TWEEDE Kamer is inge diend een wetsontwerp tot toekenning van kindertoelage aan gepensionneerj den (kindertoelagewet voor gepensi- onneerden.)

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1