Sabine Murner LAND UIT ZEE Twintig jaar Wieringermeer Per auto naar het Zonnige Zuiden Bond van Plattelandsvrouwen afd. Wieringermeer KAP PIE Het noodlot van Oorlog en watersnood verhaastte de plannen Wij vervolgen hiermee het hoofd- gtuk „Oude Plannen" uit het boek i yua mr. A. F. Kamp „Zuiderzeeland" JRed). De Staatscommissie 1892 De economische, financiële en tech tüsche beschouwingen werden door Zuiderzeevereniging aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe- Regentes en aan de Ministerraad aan geboden Op 8 September 1892 vond de instelling van een Staatscommissie plaats .waarvan de Minister van Wa terstaat .dezelfde ir. Lely, die de plannen in de Vereniging haar tech nische grondslag had gegeven, als voorzitter fungeerde. Het verslag de- eer Staatscommissie toont aan, dat de Commissie het in hoofdzaak met het geesteskind van haar voorzitter eens was. in casu het plan mèt de afsluit dijk. De wijzigingen hadden slechts be trekking op onderdelen. Volgens dit project zou de droog te maken opper vlakte 212.000 ha bedragen, waarvan ongeveer 194.410 ha vruchtbaar land. Het IJsselmeer zou dan een oppervlak le van rond 145.000 ha verkrijgen. In de - 'conclusie van het rapport der Stai.imissie spreken 21 van de 27 leden zich uit voor de uitvoe ring van het werk, dat zij in 's lands belang achtten en waarvan zij de uit voering door de Staat aanbevalen. De tegenstemmers hadden slechts bezwa ren tegen de vrose financiële verplich tingen, die vr n deze onderneming het "gevolg zouden zijn. Hmdeipalen De argeloze lezer vermoedt thans weldra de blijde kreet van overwin ning. die de uitvoering zou inwijden, te horen slaken, nu het verloop van deze zaken plotseling zo gunstig was. Wij hebben echter al eerder opge merkt. dat de Zuiderzeewerken niet de zegeningen van een voorspoedig parlementair gesternte ten deel zijn gevallen. Dit bleek ook thans, want reeds een maand na de verschijning van het zo gunstig verslag van de Staatscommissie trad, mèt het toen malige kabinet, ook minister Lely af. De opvolgende regering nam de Zui- derzeeplannen niet terstond ter hand. De Vereniging bleef echter als steeds actief. Haar bestuursleden hielden voordrachten door het gehele land en omdat de tegenstanders in de Sr aalscommissie hun bezwaren had den gegrond op financiële en econo mische overwegingen verscheen over deze materie in 1898 'n uitvoerig geschrift, waarvan reeds in 1901 een tweede druk nodig was. Een broertje Intussen had de Zuiderzeevereniging een broertje gekregen, de Nationale Zuiderzeebond. die ten doel had uit Industriële overwegingen de droogma klng te ondersteunen. Door brochu res en het houden van voordrachten werkte deze bond voor hetzelfde doe' als de Vereniging. In Juni 1897 bad ic. Lely weer de Waterstaatsporie feuille aanvaard en bij Koninklijke boodschap van 7 Mei 1901 werd aan de Tweede Kanier weer een wetsont werp aangeboden, waarin werd voor gesteld een afsluitdijk te bouwen en veiligheidshalve slechts twee polders, de Noordwestelijke of Wieringermeei polder en de Zuidwestelijke of Hoorn se polder droog te leggen. De lezer zal zich herinneren, dat in 1877 reeds een wetsontwerp was in ■gediend dat echter na de indierrnj alweer werd ingetrokken. Weer was hef mis Ook thans liep de zaak mis, door dat drie maanden na de indiening wijziging van ministerie plaats vond en ook nu trok de opvolger van minis ter Lely het ontwerp in, omdat de nieuwe regering, naar zij verklaarde, de zaak eerst wenste te bestuderen. Inzonderheid zou het pobleem der schadeloosstelling van de Zuiderzee vissers onder ogen worden gezien ter wijl de plannen tevens aan de inspec teurs van Waterstaat en later nog aan de hoofdinspecteur generaal moesten worden voorgelegd, die tezamen niet minder dan vier, zegge vier jaar be hoefden voor de samenstelling hun ner adviezen Een later ministerie zond in 1907 een nog beperkter ontwerp in dan in 1901 het geval was geweest. De rege ring wilde zich bepalen totver binding van Wieringen met de vaste wal èn de bouw van de Wieringer- meerpolder. Na de daarmede opgeda ne ervaring zou dan voortzetting van het grote plan worden overwogen. Een daarop volgend kabinet hand haafde gelukkig dit miniatuurplan, maar al luidde het voorlopig verslag in de Tweede Kamer ook gunstig, naar aanleiding van de geopperde be Ewaren werd thans woer een nieuw ©nderzoek gelast, o.a. over de ver moedelijke verkoop waarde der gron den. Op zoek naar kostenverdeling Ook zou de schadeloosstelling aan de vissers nog eens worden beschouwd terwijl eveneens onder ogen zou wor den gezien of andere belanghebben den dan het rijk in de kosten zouden hebben bij te dragen. Aan Gedeputeer de Staten van Noordholland werd door de minister van Waterstaat me degedeeld, dat naar zijn mening de ze provincie in de droogmakings- en indijkingskosten van de Wieringer meer tot 40 pCt behoorde deel te ne men. Echter zou eer.tt een daartoe op te richten bureau een meer uitge werkt plan opmaken, in de kosten van welk bureau de provincie, zon der zich echter in het minst voor de toekomst te binden, met f5000 zou deelnemen. Deze trage gang der offi ciële werkzaamheden verhinderde echter de Zuiderzeevereniging geens zins op velerlei terrein rapporten te laten uitbengen, waarvan wij noemen: een onderzoek naar het nadeel voor de visserij en aanverwante bedrijven door een onpartijdige commissie, een bericht der Nederlanse Heidemaat schappij over de betekenis der Zoet watervisserij in het IJsselmeer, een breedopgezette verhandeling over de voorziening van Friesland en Noord holland met zout water, een verslag inzake toepassing van gewapend be ton bij de bouw van de afsluitdijk ter eventuele bezuiniging, enz. De Troonrede 1913 Ir. de Blocq van Kuffeler .de twee de directeur generaal der Zuiderzee werken, werd belast met de leiding van het technische bureau van onder zoek, dat een uitgewerkt plan om trent de droogmaking, speciaal van de Wieringermeer, zou opmaken. Het rapport verscheen ln Maart 1914, maar inmiddels was Minister Lely weer aan 't bewind gekomen. Het hangen de wetsontwerp werd ingetrokken en op 16 September 1913 reeds sprak HM de Koningin bij de opening van de Staten Generaal de woorden: „Ik acht de tijd gekomen om de af sluiting en droogmaking van de Zui derzee te ondernemen. Verbetering van de waterstaatkundige toestand der omliggende provinciën, uitbrei ding van grondgebied en blijvende vermeerdering van arbeidsaangelegen heid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering en ge deeltelijke droogmaking zal u worden aangeboden." De wet 1918 Evenwel de wereldoorlog ver hinderde de indiening van het wets ontwerp .doch de bekende ramp in Januari 1916 (overstromig in Anna Paulowna) plaatste de Zuiderzeedroog legging weer op de voorgrond. De moeilijkheden in de graanvoorziening tijdens de oorlog deden velen van mening veranderen omtrent het eco nomisch verantwoord zijn van de aanwinst van zoveel cultuurland en 'n uitgeschreven lening van 275 millioen leverde zelfs een inschrijving van 410 millioen op! Bij Koninklijke Boodschap van 9 September 1916 werd het wetsont werp ingediend, dat veel overeen komst vertoont met het ontwerp 1901, waarin echter zowel het maken van de gehele afsluitdijk als de bouw van de vier polders worden bevolen. Zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerp de 21e Maart 1918 in de Tweede Kamer, op 13 Juni 1918 in de Eerste Kamer aangenomen en ver scheen in het Staatsblad van 14 Juni 1918, no. 354. (wordt vervolgd) Van Heerhugowaard naar Rome in 14 dagen ONS W EERPRAAT JE De langste dag en het weer Zomerseizoen thans aangebroken Woensdag jl (21 Juni) bereikte de veer na de eerste helft van Juni niei zon al weer de Noorderkeerkring, J zo vaak meer een koude invallende waarna zij, hoewel eerst langzaam, maar toch zeker weer afscheid van ons gaat nemen en daardoor de dagen weer korter maakt. Om pecies te zijn, bereikte de zon (volgens de Sterren- gids) in de nacht van 21 op 22 Juni het hoogste z.g. zomerpunt en wel om 37 minuten na middernacht. In het midden van ons land kan de zon op deze langste dag bij helder weer 16h 15 min aaneen ons aardrijk verwar men. in Maastricht 18 minuten korter en in Groningen nog 12 minuten lan ger. Binnen de Poolcirkel o.a. op Spits bergen .blijft in deze tijd van het jaar de zon dagen achtereen schijnen. Op onze breedte wordt het rond de lang ste dag bij helder weer ook niet ge heel donker, maar blijft er in het noorden aan dè horizon een lichte gloed zichtbaar. Het zomerseizoen is dus thans aan gebroken en een heerlijk voorproef je hiervan hebben wij in het begin van Juni reeds gehad. Laten wij ho pen, dat deze 8 zomerse en 4 tropische dagen (o.a. in De Bilt) niet de enige blijven. Klimatologisch wordt een zomer over de drie maanden Juni. Juli en Augustus berekend Wanneer wy dan nu nog even naar het achter ons lig gende voorjaar zien (Maart, April eu Mei), dan blijkt, dat dit voorjaar in De Bilt, berekend uit uurlijkse waar neminge 0,6 gr C boven normaal was Vooral Maart was een zachte maand, maar April was te koud. Opvallend hoog bleef de gemiddelde minimum temperatuur ,nl 1.0 gr C boven nor maal. Er kwamen dan ook (gelukkig maar» weinig nachtvorsten voor; in De Bilt totaal 12 tegen 18 normaal. De neerslag was nogal wat verdeeld, maar uit voorlopige berekeningen biijkt, dat er gemiddeld over het ge hele land bijna 160 mm viel tegen 143 mm normaal. Voor de land- en tuinbouw was het voorjaar niet zo gunstig als het zich ir. de mooie Maanmaand liet aanzien, daar vooral April te koud bleef met op de 25e zelfs nog filnk wat sneeuw Een oud bijgeloof wil, dat het weer juist op de langste dag een verande ring ondergaat en men hoort dan ook nog al eens zeggendat zal wel tot de langste dag aanhouden." De statistiek heeft echter duidelijk bewe zen, dat de langste dag (21 Juni), evenals elke andere willekeurige dag, niet de minste invloed op het weer verloop heeft. Wel komt er zo onge- Ook dit wordt hoog tijd Wij hebben indertijd eens enige re gelen gewijd aan de noodzakelijkheid tot herstel van de urinoir te Midden meer. Naar ons thans ter ore komt verkeren de plannen tot herstel van dit openbaar gebouwtje in een ge vorderde staat van voorbereiding. Naar wij hopen, blijven de plannen niet al te lang in portefeuille. Het her stel van een dergelijk object is toch eigenlijk een karweitje van niets, zo zouden wij met ons boerenverstand denken. Zo als het er nu bij ligt is het geen reclame voor vreemdelingen verkeer. Tot eer van de dienst gemeentewer ken moet gezegd worden, dat het onderhoud door de dorpsgemeente werkman uitstekend wordt bijgehou den. Maar nu nog vlug het geval op gebouwd met enige beplanting er om heen en de zaak is o.k. noorden- tot noordwestelijke wind voor, zodat het algemene weertype, ook bij minder warm weer, in het laatste deel van Juni een meer zo mers karakter krijgt. Het deed ons genoegen, dat een aantal abonné's rees de barometer standen opgaven voor controle of hun barometer wel correct de juiste lucht rïrukwaarde aangeeft. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het weer in het midden van de week (rond de langste dag) een s erk toe nemend onweersachtig karakter kreeg, tengevolge van naar onze omr geving opdringende onweersstoringen boven Frakrijk. Tussen de buien is het weer zwoel, welk weertype ons al aan het berier- velijke „Hondsdagemveer" doet den- Aanbesteding woning secretaris Ir. C. Keesman zal op Vrijdag 30 Juni a.s. namens het gemeentebestuur een aanbesteding houden voor het bouwen van de secretariswoning te Wieringerwerf. Vakdiploma behaald De heer C. de Bakker. Terpstraat, te Wieringerwerf .beaalde te 's Gra- venhage het vakdiploma „Vis". Dit diploma is tegenwoordig vereist om 'n vishandel te drijven. Naar wij verna men is het behalen van dit diploma niet zo erg eenvoudig. Niet alleen dat men vis naar behoren panklaar moet kunnen maken ook moet. men het pu bliek kunnen voorlichten over de voe dingswaarde van vis. De heer de Bakker kan dit nu alle- maaL Bruggen krijgen verfje Door het gemeentebesluur zal op 23 Juni a.s. een onderhandse aanbe steding worden gehouden van het schilderwerk aan de Nieuwesluizer- brug en de Middenmeerbrug. Ook de brugwachtershuisjes zijn hier iri be trokken. De stad waar we nu op af gaan Is Nancy, we rijden door een pracht land schap en genieten volop van de scho ne natuur. Door dit gedeelte loopt ook de spoorbaan, we volgen deze baan een hele tijd en we hebben een zeer mooie weg voor ons. We zitten hier midden in het groene grasland om ons heen want hier is weinig bouwland. Overal waar we door gaan heeft onze wagen veel bekijks door het doek Holland-Rome en we kun nen goed hinren „Hollanders." De dorpen die we passeren staan vele woningen leeg zodat hier geen gebrek aan woningruimte is, het zou liter wel gemakkelijk gaan om een woning te krijgen, maar het zal wel moei lijk zijn om aan het werk te komen, want er zijn maar enkele mensen aan de arbeid. Er wordt hier weinig gedaan op het land. Het land is soms dor en somber, maar dat komt ook wel omdat hier niet veel water valt, want er is overal gebrek aan water. De dorpen zijn alle gehavend door de oorlog en alles blijft liggen zoals het vernield is. Opruimen doet men niet en herstellen evenmin. Onze gidsen Rinus en de kapelaan kijken op de kaart waar we zitten en wijzen de weg. Maar ook zij kunnen wel eens mis zijn, wan nu zijn we een weg ingeslagen die ons midden tussen de bomen brengt en waar we nu in de rimboe zitten. Onze chauffeur zegt. o, we hebben zeker wel weer kilo meters omgereden en zijn nu de plank mis, op 'n driesprong vragen we maar eens de weg. We plagen natuurlijk onze gidsen en zeggen dat zè er natuurlijk niets van kunnen, maar na wat rijden komen we weer op het goede pad. Cor verstaat geen Frans, maar hij is wel" vriendelijk tegen de Franse meisjes en vrouwen Maar zijn hoofd is te oud en ze schen ken dus weinig aandacht aan hem. maar groeten toch wel terug. Omrij den is niet leuk, maar omdat het een mooi landschap is. waar we door gaan verzoet dit het rijden. We gaan nu een brug over die nieuw is ge maakt. want de oude brug ligt nog in het water, zoals de oorlog hem heeft vernield. De nieuwe brug is goed ondernomen, want bruggenhou wen verstaan ze hier ook wel. We komen door een dorp waar we feeste lingen tegen komen Kinderen die hun eerste H. Communie gaan doen en ze lopen ook hier in het wit. Het dorp is in feeststemming. De dorpen liggen hier zeer mooi in de valleien en het rijden door deze mooie streek is een echt genot. We komen nu (le stad Nancy binnen en het is hier ker mis. Eeu echte grote kermis met vele vermakelijkheden en er zijn veel mensen op de been. Achter ons rijdt een Franse wagen die steeds in onze buurt blijft en als wij passeren wui ven ze ons toe en blijven nu dicht achter óns. In Nancy rijden we even op het parkeerterrein en de wagen achter stopt ook. Maar het is zo druk in de stad dat ze niet meer weten waar we gebleven zijn. en als Rinus naar hen zoekt zijn ze al weer door gereden. De stad zelf ziet er behoor lijk uit en we zouden daar wel een poosje willen blijven, maar we kun nen de wagen maar niet aan zijn lot overlaten en daarom starten we maar spoedig om verder te gaan. Intussen begint de avond te dalen en wordt het tijd uit te zien naar een verblijfplaats. Hierover kunnen we het eerst niet eens worden, maar in de hoogte staat een klooster of iets anders en Cor tuft hierop aan Dit blijkt nu een Semenarie te zijn en hier vragen we om onderdak. We mo gen onze tent eerst op een grasveld opslaan, maar het is nog wel nat daar, zodat we nu een ander gedeel te van het semenarie krijgen toege wezen. Dit is een oud Trappisten klooster geweest en we kunnen nu ou3 potje weer koken en de kok zorgt voor een lekker bord erwtensoep met worst en gehakt, daarna nog wat krentenbrood na en het buikje is weer vol. De chauffeur wil nog graag een lekker kopje koffie en dat smaakt wel en om 9 uur worden we afge haald voor een rondgang door het se menarie met de Directeur. Deze laat on; verschillende gangen en een paar kapellen zien en ook waar de seme- narlsten slapen. Het zijn geweldige lange gangen en het hele gebouw is bijzonder groot. Rondom staat een grote muur en ook is er een klein kerkhof, waar alleen maar kruisjes op staan. Het gebouw dateert uit d« zestiende eeuw. We hadden hier oo* genoeg water tot ons geraak, want dat is al heel wat. Het huls zelf zag er zindelijk uit, maar de omgeving was niet zo erg netjes. Erg verwaar loosd, en dat geeft geen prettige In druk. Maar de behandeling was keu rig, dus namen we het maar niet zo nauw. Er werden hier 160 jonge men sen opgeleid voor het priesterschap. Cor kon soms zo lekker ijsberen en dan hadden wij natuurlijk schik want ja er moet wel eens een klachtje bij. We moesten óns zelf vermaken en dat ging best. De bedden pompen we op en namen elk een kleiner plaatsje in, want we slapen nu met 5 mensen op. vier bedden. Doch dat gaat ook weer, omdat we er het ten-, zeil bij nemen. Cor kan wel niet bes' slapen, maar we geven hem een bed en Piet slaapt wel op de tent, die Is overal goed voor. Onze kleine Cor moet wat toe hebben, want hij is de werkman. De W.C.'s zijn niet erg prima, en moeten net als de soldaten staan. Maar ook dat moet men maar niet zo nauw nemen. We zijn hier niet in Holland. De volgende dag de H. M. opgedragen door de kapelaan in de kapel va-- het semenarie. Daar na brood gegeten, de wagen opgela den en na een hartelijk afscheid ver trokken. Het was nu bijna 8 uur -0 minuten. Wordt vervolgd Door de afd. Wieringermeer van bovengenoemde bond werd Dinsdag avond een bijeenkomst belegd in hotel -Smit, waar door de Persiifabrieken 'n demonstratie werd gegeven met de door haar in de handel gebracht was middelen. Er was voor deze bijeenkomst een geringe belangstelling. Alvorens met de demonstratie werd begonnen deed mevr. Kremer enkele mededelingen. Het koortje zal op 29 Juni voor het laatst repeteren, om met .September weer te beginnen. In het laatst van September zal een Groninger avond worden gehouden, verzorgd door de Groninger dames. Gezien het enthou siasme van deze dames kan dit een goede avond worden. Op de bijeen komst waar dr. van Hesteren sprak over kankerbestrijding zijn 100 leden geworven voor het Koningin Wilhel- minafonds. Het Witte Kruis zal een actie door de gehele polder voeren om dit aantal nog te vergroten. Voor de tentoonstelling in September zullen door de drie vrouwenorganisaties be sprekingen met Carel Briels gehou den worden voor een gezamenlijke stand.. Tot zover de mededelingen. De demonstratie werd aangevangen door een vertegenwoordiger van de Persiifabriek, die een praatje hield over het gebruik en de voordelen van de verschillende wasmiddelen, aange vuld door een assistente welke enkele voorbeelden in practijk bracht. Tijdens de pauze werd een kopje koffie met gebak aangeboden. In de tweede helft van de avond werden door de spreker enige voor de hand liggende vragen gesteld en beantwoord en een tiental reclamele peltjes verloot Verschillende geestige filmpjes en de gehele kroningsfilm vormden 't slot van de avond .waar na sluiling met een dankwoord aan de vertegenwoordigers van de PersiL fabriek volgde. Ouden van dagen bezochten de Meer 500 eters in hotel „Smit" De ouden van dagen uit Wormer veer is hun tocht verleden jaar via de Wieringermeer vast goed bevallen. Ze hebben dit bezoek althans Donder dag jl weer herhaald. Ruim vijfhon derd oudjes hebben Donderdag een maaltijd gebruikt in hotel Smit te Middenmeer en naar vij mochten constateren hebben zij het met smaak genuttigd. Ondanks het gure weer zat de stemming er goed in. Hoe groots deze tocht wel was opgezet bewijst wel, dat tclfs een orkest de tocht mee maakte. Na de maaltijd werd *n rondgang gemaakt door de polder in bussen en auto's, waarna men op Bergen aantrok, waar koffie werd ge dronken. EN DE STAD VAN IVOOR 26 De camera man nam hem mee naar een groot plein. Het was daar erg druk, want er liepen vele mensen, er stenden ladders en toestellen. Ze zijn aan het opnemen!, vertelde de camera man. „Prachtig'! riep Baron Bracsandt. Echte filmopnamen! Dit is iets voor mij. Fiira... Dat is interessant! Veel in erressaster dan dat oue ivoor, dat er toch niet is. Film... daar zit toekomst in... dat is iets voor mij! Ik zal een Klossep! van me laten nemen! „Close up!' verbeterde de camera man. maar de baron hoorde hem al niet eens meer. Hij stevende op een gezette figuur af. die er uit zag. alsof hij het meeste te vertellen had, en dit was toe veilig ook zo, want het was de regis stur. Hier ben ik!" zei de Baron. „Ik en mijn bediende, waarvan gezegd wordt, dat hij een filmisch type is. Wij willen we! een rol in deze film film vervullen., dus misschien wil u wel een paar kooseps van ons laten nemen! U bedoelt close ups! zei de regisseur Dadelijk. Ik kan nu niet gestoord wor deg. we zijn net bezig met opname zes er. tachtig stoort li mij niet. U spreekt egen een baron! sprak de bediende koel tegen de regisseur. Al was hij een prins ,dan zou hij nog moeten wachten! chreeuwde de regis scur. „Opname! Let op! „Wat U dat hier voor een raar gedoe! dacht Kappie Wat een buit geschreeuw en drukte. Daar moet ik niets van heb ber.!' Op een avond dat men juist aan rle kaarttafel was gaan zitten, deelde Ge rard mede, dat liij de volgende dag naar Boston moest om verschillende zaken af te werken, geld bij de bank op te nemen en een en andar in pakken in een grote koffer, die zich nog in „de Gekruiste Sleutels" be vond. Daarnaast wilde hij de paar da gen die hij in Amerika was benutten om enkele verkenningstochten te on dernemen. Lachend zei hij, dat hij niet in Holland durfde terugkeren zonder iets van het land gezien te hebben. Aan Sabine vroeg hij of ze lust had mee te" gaan en het meisje nam deze uitnodiging aan, ondanks de bedenkingen van mevrouw Dicey dat het reizen en ürekken veel te ver moeiend was. Twee uur later nam Gerard af scheid van het echtpaar Dicey. Sa bine begeleidde hem tot aan de deur, waar Latour reeds met de lantaarn gereed stond. Op dezelfde langzame en omslachtige wijze als hij steeds gewoon was geweest, stak hij de lan taarn aan, terwijl de jonge lui af scheid namen. Toen Sabine in de kamer terug kwam zaten Dicey en zijn vrouw nog op hun plaats aan de speeltafel. De kaarten waren nog niet opgeborgen. „Kom nog even bij ons zitten, juf frouw Murner" nodigde mevrouw Di cey haar uit. Sabine nam weer plaats en mevrouw Dicey keek haar man aan, doch de laatste stootte haar zachtjes aan en zei zachtjes: .Zeg jij het maar." Mevrouw Dicey slikte een paar maal en zei toen: „Mijn man en Ik willen graag weten of u ons werke lijk voor goed gaat verlaten. Wij zijn erg vee' van u gaan houden eu uw verloofde heeft gezegd dat hij over een dag of tien vertrekt. Sinds enige dagen wachten wij op een mededeling van u ofNeen, het is geen nieuwsgierigheid van ons. maar uw lot gaat ons zeer ter harte." Na deze woorden keek zij haar man aan die haar met een goedkeurend lachje toeknikte. Toen viel hij in: bent een dapper meisje, juffrouw Murner. Ronduit gesproken: moeten wij de zakdoeken voor de afscheids- tranen gereed leggenomaar wat is dat nu? Zo ver is het nog ni»t Ofwilt u vanavond al op reis gaan, dat u uw zakdoek gebruikt?" ,,Je bent een echte domoor," nam zijn vrouw het woord over. „Wat be doel je nu eigenlijk met zakdoeken en tranen? Kijk nu eens wat je aau- richt. Daar zit zij te huilen. Haal maar liever een glaasje water en kijk dan meteen of Latour al terug is. Ik moet hem nog wat zeggen. Loop hem maar een eindje tegemoet en zeg dat hij voortmaakt." Dicey haastte zich de kamer uit. Op hetzelfde moment pakte zijn vrouw Sabine's hand en zei: „Huil maar eens uit. kindlief, dat doet een mens wel eens goed." De volgende dag ging Sabine met Gerard mee naar Boston. Het wis slecht weer, het regende en mevrouw Dicey trok een bedenkelijk gezicht toen het meisje reisvaardig ver scheen. Zij liet zich echter niet af schrikken. De uren in Boston vlogen om. Na dat de boot aan de steiger gemeerd was. stelde Sabine Gerard voor dat zij ieder hun boodschappen zouden gaan doen. Zij had een lange lijst van mevrouw Dicey meegekregen ca rekende erop niet eerder dan met de thee gereed te zijn met Cl® inkopen. volgtL

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3