Competitie-rit van Niedorper Motorclub prachtig succes 83 deelnemers verschenen aan de siari Schagen Per auto naar het Zonnige Zuiden „Vislust" hield groot concours Ia de strijd om Het motork3mpioenschap van Noordholland Noord werd de com Setltie verder afgewerkt door de Nie orper motorclub. Om maar direct met de deur in huis te vallen, de rit is een daverend succes geworden! Zelden is •en rit zo knap uitgezet en wat meer segt. zonder een foutje. Zelfs die rijders die een reputatie hebben van niet altijd even gezonde Crltiek te hebben (daar is ook een ander woord voor!) slaagden er niet in, ook maar iets te vinden Waar ze gelijk in hadden was een fou tieve tijdsopgave van een der 9 con trolepunten. Daar dit zeer gemakkelijk t® verhelpen was, viel dit best mee. Bij <le Prins Maurits waar gestart werd, wa« het een gezellige drukte toen om precies 2 uur tlo. 1 J Barsingerhorn •tartte No. 2 was een lichtgewicht, dhr. G Koster van Wieringen op zijn Mos quito. Welgemoed begon hij aan de 136 km tocht, de heer Koster verkoos het zware parcours "boven het lichtere van de tour. Jammer was het, dat Kos ter onderweg bandenpech kreeg,, wat hem vele strafpunten opleverde, niette min werd de finish in de beste welstand bereikt. Een prestatie vermeldenswaard In de sportklasse startten 45 rijders wat wel ..de bloem van Noordholland Noord kon worden genoemd 28 Tour rijders en 10 automobilisten vertrokken voor hun 127 km lange traject. De start verliep op rolletjes, precies In een uur tijd waren de 83 deelnemers vertrokken, r chtiog Oosterweg. Bij plaatsnaambord rechtuit, 3 sprong links, voorrattgsweg links enz. om dan al spoedig in handen van een controle te vallen. Langs omwegen ging het near Waarland. Veenhuizen. Oterleek, enz naar Verlaat, waar bij wijze van verrassing de finishcontrole was opge steld. Hierdoor was het mogelijk dat rustig door het dorp kon worden gere den om in de Prins Maurits de einduit slpg te vernemen. Na zorgvuldige berekeningen, wat ve len wel wat te lang duurde kwam de rekenkamer tot de volgende resultaten: Sportklasse. licht en zwaar A Pleivier, Oterleek 5 punten 2 M Dekker. N. Niedorp. 9 punten 3 D Bockweg. Oterleek. 9 punten 4 J Stammes. Nieuwe Niedorp, 10 pnt. 3 S Spierenburg. Alkmaar 11 pnt 6 A de Vries, Noordscharwoude, 11 p. 7 J Faus. N. Niedorp. 11 pnt. 8 C Laagland Winder. Alkmaar 12 u. 8a. I Middelkoop. Oterleek, 12 pn. 9 P Waiboer, Wieringen. 12 punten 10 C Kuiper. Enkhuizen. 14 pnt. tl C Butter. Alkmaar 15 pnt. 12 G du Pont. Alkmaar. 16 punten Teamsgewijze was de uitslag: 1 M C Schermer. 26 punten 2 Niedorper M C. 30 punten J Alkmaarder M C 37 pnten. Een uitstekend figuur tussen deze •ware broeders sloegen wel A de Vries •n P Waiboer op hun lichte ..tuffies" De tourklasse had tot uitslag: t J Balk. Hoorn. 6 punten 2 Schoonenwolf, Amsterdam. 9 pnt. Hilberding. Amsterdam. 9 pnt. 4 v .d. Stok, Nieuwe Niedorp. 9 pnt. j J Versluis. N. Niedorp. 10 pnt 6 P Faure. den Haag 10 pnt. Bedrijfsvoetbal Maandagavond werd de bedrijfscom petitie voortgezet met de wedstrijd tussen de GWB en de Spoorkezen. Het Is een debacle geworden voor de GW B'ers. De mannen van het Spoor won nen met niet minder dan 122, waar door zij wel bijzonder goed hun debuut inzakten. De stand luidt: Spoorkezen 110 0 122 2 W. en V. 1 1 0 0 7-1 2 Telefonia 1 1 0 0 8—3 2 Blaauboer 1 1 0 0 7—5 2 Trapman Boys 10 0 1 5—7 0 NACO 10 0 11-70 GWB 2 0 0 2 5—20 0 BENOEMD De heer H C Vaandrager, landbouwer t* Wieringermeer ,is benoemd tot wnd. directeur van de fa. Blaauboer en Kos •eti. alhier. De heer Vaandrager werkte gedurende de periode .dat hij zijn be drijf niet kon waarnemen, bij de afdeling tractoren op de Ford-fabrieken te Am sterdam. BOSFEEST Op Zondag 2 Juli zullen de Bos- ▼olkafdelingen (jeugdgroep der VC- JC voor 8—12 jarigen) Schagen, Den Helder en Wieringen het jaarlijkse Bosfeest vieren te Callantsoog. Van uit Schagen wordt om ca 8 uur ver trokken per bus van de Markt. Die dag zal in het teken staan van sport •n spel .de jongens zullen o.a. een handbalwedstrijd spelen, terwijl 's middags een grote speurtocht het grootste programmapunt uitmaakt. Omstreeks 6 uur worden de kinde ren weer in Schagen terug verwacht, wij hopen nu maar, dat het weer zal meewerken tot het welslagen van de- re dag. 7 J Schreurs. Lutjewinkel. 12 pnt. 8 A LangCreis, Winkel 12 pnt. 9 G Langedijk, N Niedorp 13 pnt. 10 C Koopman, Heerhugowaard, 15 p. 11 D. Thoma, Hoorn 15 pnt. Bij de auto's werd no. 1 M. Govers, Den Helder. 6pnt. 2 H Peereboom. N. Niedorp 10 pnt. Peereboom maakt dus wel km's. 3 C Reek, Alkmaar 11 pnt. 4 M Koorn. den Helder 12 pot. 5 W S Westerhuis, Den Helder 18 pnt. 6 J de Vries. Nieuwe Niedorp, 19 pnt. 7 F de Jong. Nieuwe Niedorp 23 pnt. 8 G de Vries. Nieuwe Niedorp 25 pnt. 9 Brouwer, Nieuwe Niedorp. 30 pnt. 10 K Koopman. Nieuwe Niedorp. Als steeds had ook nu de NMC ween. ccn prachtige collectie prijzen, aangebo dei; door de Oliefabrieken Orioti in Zaandam. Genoemde fa. had in de Prins Maurits een prachtige stand, wel ke het gehele toneel in beslag nam Voor Orion een prachtige reclame. N.Niedorp verloor ook laatste strijd Tot een halfuur voor tijd wist het gehavende N. Niedorp stand te houden Teen was het dan ook gebeurd, nadat eeist Hartog Koedijk de leiding had gegeven, maakte de Graaf er 20 van Wel verkleinde N Niedorp door dap per volhouden de achterstand tot 21, doch alle spanning verdween toen links buiten Hart er 3—1 van wist te maken. Koedijk staat er nu dus best voor een gelijk spel is al voldoende om de plaats v?ri N. Niedorp en mogelijk Schoorl in te nemen. Door blessures van Jes, J. Kater en verhinderd zijn van Tellegen. G Kater en Faus kwam N Niedorp met 6 invallers uit. Hierbij waren o.a. H. van Herwerden en Jn de Weerd en ordanks hun veteranenleeftijd kon nog menig Jonge speler een voorbeeld aan hen nemen Gestoorde nachtrust In de nacht van Vrijdag op Zaterdag beleefde N. Niedorp een nachtelijke au- to;nvasie. Garage Peereboom was n.1. een extra controle in de Shell jubileum prestatie rit. Waren er overdag al flink wa- wagens geweest om hun 7 puntjes ir. ae wacht te slepen, middernacht van 2 tot 4 uur was het overstelpend druk. De heren controleurs kwamen handen en stempels te kort om alle ongeduldige rijders (sters) te helpen. Verder ging hei weer, op naar Houtrust. Te 3 uur 30 passeerde de enige Niedorper deel nemer H Peereboom Jr. met Ford, wel kt- tijdig in den Haag arriveerde om de Shell plaquette in ontvangst te kunnen nemen, na 24 uur onafgebroken achter h-t stuur te hebben gezeten. „De Niedorpen" had bar slechte vangst De visclub ..De Niedorpen" hield haar eerste grote baanwedstrijd in de Wieringermer in het kanaal tussen Kol hora en Middenmeer. 28 Hengelaars waren al vroeg op pad om hun geluk te beproeven. De buit viel tegen, slechts 34 visjes lieten zich verschalken. S Boeve werd 1 met 4 stuks; H. Broer tjes werd 2 met 3 stuks; na loting met G Knip 3, met 3 stuks. Aid. de Wit ving de grootste ter ler.gte van 22 cm. De Controleursprijs was voor A. Oudt. na loting met Jn. Smit. In de Prins Maurits waar de prijs uitreiking was .bleef men nog even ge gezellig nahengelen. OPBRENGST COLLECTE De gehouden collecte ten bate der Reclassering bracht op het bedrag van f 103.96. wat nog iets meer is dan vo rige Jaar. De commissie brengt hierbij hi rtelijk dank aan gevers en collectan ten. GESLAAGD Bij het te Den Haag gehouden pa troons examen in het motorrijwiel^edrijf behaalde Jb Blokker het Bovag Vakdi pi oma. ST. PANCRAS. Ernstige waarschuwing De burgemeester van Sint Pancras heeft zich in een rondschrijven aan ai zijn ingezetenen gericht met een ernstige waarschuwing. Mede naar aanleiding van de grote brand, die onlangs te Wervershoof heeft gewoed en aan drie mensen het leven heeft gekost, wijst hij de burgers er op. allen hun schoorstenen na te zien of Ie laten nazien. In de meeste oude huizen zijn nog brandgevaarlijke schoorstenen aanwezig, doordat in deze schoorstenen houten balken zijn geconstrueerd, doordat er metalen rookafvoergeleidingen aanwezig zijn die met hout in verbinding staan, doordat de schoorstenen niet op tijd worden geveegd. Hij verzoekt de burgers in hun eigen belang deze schoorstenen na te zien, aangezien men nu met de gevol gen bekend is. De Brandweercomman dant, de heer A. Schram, is ten alle tijde bereid om gratis van advies te dienen. HEER HUGOWAARD. Geslaagd Geslaagd hz hz hvb fwmcfwy hz hzz Onze plaatsgenoot, de heer L. Com mandeur, behaalde dezer dagen op 't in Amsterdam gehouden eindexamen het diploma MULO B. Voorwaar een felicitatie waard. Commandeur heeft zijn opleiding genoten aan de Broeder school te Alkmaar. Twee ongelukken door.... loslopende honden! In een betrekkelijk zeer korte tijd zijn in deze gemeente twee ongeluk ken gebeurd, waarvan de gehele oor zaak te wijten is aan.... loslopende honden. Een ongeluk, dat plaats vond in de Donkereweg. had een tamelijk goede afloop. Een ongeluk dat plaats vond in Heer Hugowaard Zuid, heeft een minder goede afloop gehad. De motorrijder ligt nog steeds in het zie kenhuis en zijn toestand is nu niet be paald roosklelrig te noemen. De gemeenteverordening (politie verordening) verbiedt dat er in deze gemeente honden loslopen en alhoe wel de politie er nauwkeurig op toe ziet, steeds weer zijn er burgers die de honden bijna dag en nacht op straat laten lopen. Nu heeft men kunnen zien, welke gevolgen dit kan hebben. Uitbreiding Het is de fa. Stoop aan de La3nder we.i alhier, na veel moeite nu toch ein delijk gelukt, ook een benzinepomp te plaatsen bij haar pand gelegen aan de Provinciale weg. Niet alleen betekent dij een vooruitgang van de zaak. doch ook de service voor de heren automo bilisten is hiermede verbeterd. Het ls een zo goed als nieuwe pomp. die elee tiisch wordt bediend. Voor de automo bilisten die de lange weg door de kop v-an Noordholand naar Friesland bijna dagelijks afleggen, betekent dit dus een grote verbetering, daar dit een van wei nige stations is geworden langs deze lange prov. weg. Zeldzaam gesprek De zoon van de familie J. Hoogland alhier vertoefd reeds lange tijd in Cana da Ter gelegenheid van zijn huwelijk aldaar was een telefoongesprek met Canada aangevraagd, wat dan ook in derdaad heeft plaatsgevonden. De fa milie herkende duidelijk de stem van hun zoon en het gesprek was zeer ge majckelijk te volgen en goed verstaan baar. Het is echter geen gesprek dat meh: dagelijks kan voeren, want de kosten bi' dragen maar liefst ruim f 40 Toevallige ontdekking Bij de verbouwing van het oude huis van de heer C. Broersen, gelegen aan de Hasselaarsweg .precies in de uiterst^ ©orielijke punt van de gemeente Zuid Scharwoude, is dezer dagen een vrij grete steen gevonden, van ongeveer 1 voet dikte, waarin de volgende letters voorkwamen CGHIT. Naar ons de voor ntalige bewoner mededeelde Is hij zelf niet op de hoogte van de betekenis dezer letters. Het erf, waarop 't pand is gelegen .vormde voorheen een uiUte kende punt in d® toen nog niet droogge maakte polder Heerhugowaard (Huygen waert). Op dit grondgebied zijn nog <31 verse resten gevonden, dat zich daar In dertijd stenen bouwsels, kade of sluis muren of misschien kelderruimten heb ben bevonden. Welke oudheidkundige geeft onze lezers een verklaring omtrent de daar gevonden voorwerpen enz.? HENSBROEK Kikkers van Hensbroek Ieder dorp heeft zijn eigenaardigheden z'r verschillende ambachten en beroe pen enz, In Hensbroek vonden we echter een zeer eigenaardig beroep. De heer Leyen uit Hensbroek .van beroep visser, vangt nu iedere nacht kikkers voor de diverse laboratoria. Gewapend met een bootje, een schepnet en een lantaarn, trekt hij er des nachs op uit als een ooievaar om de kwakers te vangen. Niet alleen de laboratoria, aan wiens aanvrage hij bij na niet kan voldoen, doch ook zijn mede burgers zijn hem dankbaar, dat hij zich beschikbaar heeft gesteld voor het van ger van kikkers. Het is in die streek des nachts zo erg. dat oudere mensen van 't gekwaak soms niet kunen sla pen. Het betekent dan ook in het ge hee! geen ramp dat Leyen iedere nacht er zo tussen de 500 en 1000 van die kwakers weghaalt. Zij worden in de laboratoria door de doctoren gebruikt' voor de diverse proeven. WIERINGER WAARD RECEPTIE Naar ons van de zijde van het huldi gingscomité wordt medegedeeld, zal de receptie, waarop meester van Ham zal kur.nen worden gecomplimenteerd, plaats vinden aanstaande Zaterdag van 25 uur in het gymnastieklokaal. ANNA PAULOW.VA Nieuws van de Plattelands Jongeren De reeds enige malen tevoren be sproken weekendreis naar Texel van de PJG afd. Anna Paulowna kwam deezr dagen tot uitvoering en een flink gedeelte van de leden begaf zich per fiets naar Den Helder om vervolgens per boot de tocht naar Texel te ondernemen. De nacht werd doorgebracht in de jeugdherberg Pa norama te Den Burg. Zalerdagavonds werden in de herberg nog enige volks dansen uitgevoerd. Zondagsmorgens maakte men een tocht over het eiland welke door de dennenbossen en de duinen langs goede rijwielpaden naar het strand leidde. Ondanks het vrij gure weer konden sommige leden het nemen van een bad in zee niet la ten passeren. Op de terugweg werd de Kook met de Slufter bezichligd. Om zes tmr des Zondagsavonds keerde men met de boot weer huis toe. Op de daaropvolgende bijeen komst in Veerburg was het de heer J. Munijewerf, die een uiteenzetting gaf over bloemen en planten en het verzorgen daarvan. Vooral van de zijde der dames bestond voor deze lezing veel belangstelling. Spreker vertelde, een en ander over het mo dern interieur en de daarbij te gebrui ken vazen of bakjes met bloemen waarbij men steeds die bloemen moet kiezen welke bij een vaas of bakje passen. De heer Mutjewerf toonde ook aan hoe bloemen in een vaas of bak moesten worden geschikt. Van rozen, seringen e.a. dient men nu en dan een stukje van de stengel af te snyden, opdat deze langer mooi blij ven. Een uitnodiging \'an de heer Muntjewerf aan de leden om zelf ook eens te trachten bloemen in een vaas te rangschikken werd door een drie tal aanwezigen aangenomen en hun prestaties werden .dank zij de opbou wende critiek met een aardig resul taat beloond. Het was een prettige en leerzame avond. Van Heerhugowaard naar Rome in 14 dagen In Luxeull aangekomen blijkt dit een tamelijk grote stad te zjju en de weg niet erg duidelijk. Rinus moet nu zijn Frans schoolgeld maar eens ophalen en de weg vragen, maar toch valt het niet mee om er uit te komen er moet nog wel naar de weg ge vraagd worden, maar met twee Fraus sprekende reizigers (wat schrijf lic) ls dat niet zo erg. De stad was overal versierd mot vlaggen, dus er was hier feest en dat geeft altijd een mooi effect aan een stad .We hebben onze wegwijzers een cigaret aangeboden en het blijkt dat de Hollandse cigaret dankbaar wordt aanvaard. Nu hij is ook beter dan de Franse (die zijn gelijk aan de eigen teelt, welke wij in de bezet tingstijd rookten, zetter). Onze richting gaat nu naar Besan- gon. We rijden nog steeds door heu velland en rrr>' grasvlakten, maar ook zo nu en dan bos en genieten dan van de dennenlucht. Het zijn altijd maar kronkelwegen, want duizend bochten is 'n peuleschilletje en steeds maar draaiend omhoog en omlaag. Het land heeft hier een roodachtige kleur en ziet er niet bekoorlijk uit, ook zien we hier vee in de weide, dit heeft net de kleur van de grond, ook roodachtig, wat niet onze kleur is. Onze chauffeur stopt even om een uiltje te knappen, want het is vermoei end steeds te rijden, en wij nemen even de mooie natuur In ons op. Je ziet hier veel, maar weinig huizen, zo nu en dan passeren wij langs de weg een kruis, het ene soms heel mooi, een ander weer eenvoudiger. We hebben hier mooie wegen en kunnen dan ook opschieten. Op een brug, die wij pas seren, staat een Maria-beeldje. wat met bloemen versierd is. Hier wordt de godsvrucht naar buiten meer ui terlijk beleefd, want men ziet dit ver schillende malen en dat is voor Noord hollanders wel iets vreemd, in Bra bant en Limburg zijn ze dit ook wel gewoon. BARSINGERHORN Zondag kreeg Vislust bezoek uit Be verwijk n.1. De IJzeren Voren met haar jeugdafdeling De Voorntjes. Prima op tijd arriveerde het gezelschap om te ruim 8 uur naar het wedstrijdterrein de Kolhornerkade haar geluk te beproeven en de krachten te meten met Vislust. 60 senioren waaronder een aantal dames bonden de strijd aan, doch de Baars deed het niet minder. In totaal werden 141 stuks gevangen. Dit betekende ge niiddeld voor Vislust ruim 2.5 en voor DIJV bijna 2 zodat de gastvrouwe de clubprijs (een bekertje) in ontvangst kiceg te nemen, achtereenvolgens waren de prijswinnaars van de dames mej. D. Raven 5 st., mevr. van Alteren—v. d Klok 4 st. en mevr. Sondorp 3 stuks; na loting met nievr. Engelhart. Bij de heren waren het achtereenvolgens Alb. van Alteren 12 stuks; P. Dijkstra 9 st., H. Bosma 8 st., Koningh 8; J. v. Twuy ver 7 t.. Engelhart 66 6st; Aardenhurg 5 st, A de Meijer 5 st. Adr van Alteren 5 st. J Bax 4 st. R. Smit 4 st. Lievens 3 st., en van der Waj 3 st. De contro lei'rsprijzen vielen ten deel aan J Kleine D. van Twuy ver en A. Z wakman. Na afioop van de wedstrijd vertrokken de gusten per autobus en de Vislustmensen per fiets naar Lutje winkel ter bezichti qing van de Zuivelfabriek, hetgeen zeer in de smaak is gevallen, allen stemden zeker in met de woorden van voorzit te;- Nierop in zijn dankwoord aan het adres van de Directie voor de rondlei ding enz. Voldaan keerde het gezelschap naar Barsingerhorn terug waar in het clublokaal onder een vrolijk stukje rnu ziek de inwendige mens werd versterkt en om 2 uur kwamen de jeugd afdelin gen om elkaar te bekampen. Hierbij moesten de onzen in „De Voorntjes hun meerdere erkennen, na 2 maal een half uur te hebben gevist ble keu in totaal door 31 vissers 105 st. te zijn gevangen. Dc clubprijs werd met i!in UW KRANT OOK MEE MET VACANTIE ALS U ons 2 dagen tevoren uw vacantie adres opgeeft, zorgen wij, dat uw krant dagelijks aanwezig is, waar ook in Nederland. Bij de opgave ook uw huidige adres en woonplaats vermelden v.v.p. SINT PANCRAS Tuberculose-bestrijding De grote propagandawagen van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose komt in Sint Pancras. Het Witte Kruis, afdeling Sint Pan cras. zal op 7 Juli a.s. de zeldzame ge Icgenheld krijgen de bevolking voor te I'.chten op het veelomvattende terrein van de tuberculosebestrijding door mid del van de propagandawagen van de NCV. Door woord en beeld wordt aangege ven op welke wijze de gehele bevolking kan medewerken aan de voorkoming en de bestrijding van de tuberculose, zowel voor zichzelf als voor anderen. Deze zo gevreesde volksziekte kan niet krach tig genoeg bestreden worden! Het bestuur roept dan Ook ieder op een bezoek aan deze propagandawagen te brengen. Deze zal tot standplaats krijgen het terrein gelegen naast het café van de heer Jn. Bouwstra, alhier op 7 Juli a.s. en is gratis toegankelijk van 9.30 uur af tot des avonds 9 uur, met slechts een paar korte onderbrekingen. Laten ook vooral de jongeren, boven 14 ja3r. profiteren van deze zeldzame i oi.'egenheki. een gemiddelde van bijna 4.5 door de voorntjes gewonnen tegen Vislust 2,25 Toch was de 1ste prijswinnaar niet al leen held van de dag. tevens de enigste prijswinnaar van Vislust's jeugd en wei de kleine Rensje Slik met 17 stuks. Ga zo door Rens! Verder waren het Brui r.enberg 14 stuks; J ans 13; J Klein 11 Leyenaar 8: Honig 7; J Langedijk 6; D van Gulik, 4 st.; en Kruishoop 3 st. De controleursprijzen waren voor J Knol en K. Sondorp. Een extra disponi be! gestelde verrassing voor die dame die niets gevangen had viel ten deel na loting aan mevr. van Twuy ver- Dekker. Vislust kan met genoegen terugzien op deze prettige visdag. A.s. Zondag staan wij weer klaar voor de eigen wed strijden, des morgens 7 uur de heren afdeling, des middags damesafdeling, half 3 en 2 uur de jeugdafdeling BERGEN De Canadezen komen Enige laatste mededelingen over het bezoek van de „VanCouver Boys' B< nd' op Woensdag 28 Juni a.s. Mocht onverhoopt het concert wegens slechte weersomstandigheden ,in de open lucht r.Vt door kunnen gaan. de Canadezen komen toch, maar ze spelen dan in het overdekte paviljoen van Dulnvermaak. vlak tegenover het Open luchttheater. Hier zullen zij na afloop nog dansmuziek spelen, zodat er gele gecheid is tot een dansje op de dans vloer van Duin vermaak De busverbinding van Alkmaar en richting Schoorl met Bergen is zeer gun stig voor een bezoek aan het concert. Vertrek uit Alkmaair half acht. Ver trek uit Bergen 22.50 of 23.20 met de bus van Schoorl, die stopt voor het Openluchttheater Vertrek uit Schoorl 19.25 (Camper duin 19.10, Groet 19.15) Vertrek uit Bergen naar Schoorl 23.30, stopt bij openluchttheater. Het bestuur van de VVV rekent er op. dat een uitverkocht theater het be 'wijs zal zijn van onze hulde en dank baarheid aan de vertegenwoordigers van het land. dat in de bange oorlogsjaren hartelijke gastvrijheid heeft bewezen aan de leden van ons Koninklijk Huis, en dat zoveel heeft bijgedragen tot de bevrijding van ons land. Ir> het teken van Nederland dankt Canada staat ook de officiële ontvangst door het gemeentebestuur voor het Raadhuis om 5 uur des middags. (Bij slecht weer in de dancing van de Rus tende Jager). Na deze ontvangst wor den "dat de jongens aan de zorg van hun gastvrije kwartiergevers toevertrouwd die verzocht worden aldaar aanwezig te zijn Om kwart over 7 wordt een muzi kale rondgang door het dorp gehouden npar het Openluchttheater, dat om half acht voor het publiek wordt opengge steld. Het bestuur vraagt nog voor enke le jongens kwartier. Bergenaren, weest gastvrij en. indien U nog voor een nacht slaapplaats heeft, geeft U spoe dg op aan het Bureau VW Pension hc-uders, wijst Uw gasten op dit unieke concert en toont uw medeleven met de VVV en haar prachtig Openluchtthea- te»! We krijgen nu even pech.. Er is eeu lekke band gekomen. Ja. dat zijn din gen die kan men overal treffen, maar het euvel is gauw verholpen. We ko men nu in Besangon aan en zien hier net als elders het zelfde mooie natuur schoon, terwijl het weer prachtig ls en de zon vrolijk haar stralen over do stad zendt. We zijn nu snel omlaag gedaald en als men de stad binnen komt. valt het ons op dat er twee soorten huizen staan. Een oud ca- deelte wat vervallen Is. en een niai- were wijk, welke er bekoorlijk uit ziet. De weg gaat nu door de stad naar St. Vit. We komen nu meer iii de bouwerij, welke hier behoorlijk wordt onderhouden en alles ziet e.r netjes uit. Er rijden enige fietsers ea de chauffeur denkt dat hij In Holland is en roept ze goeden dag. maar za kunnen zijn Fraus niet verstaan, doch wuiven toch even terug. In dit plaat» je is het kermis, nu dat zijn we al meer tegengekomen en dat zullen w« nog wel eens zien. We gaan nu weer door open vlakten naar het zonnige zuiden in de richting van Lyon. We komen nu ook door Dole, het Is hier ook fees? met nationale paardenrace» We kunnen net op het terrein zier en daar zijn heel wat mennen bij el kaar. De woningen laags de weg staaft nu wat dichter bij elkaar, want er zijn nu niet zulke stukken grasland bouwland geeft altijd meer werk, 3 kunnen de mensen dichter bij el kaar wonen. Het wordt langzaam aan avond en we moeten nu naar een verblijf plaats uitzien. Cor wil weer naar een klooster of pastorletje, maar de kap# laan zegt: ga dan zelf maar vragen. Dit is het lastigste, want zijn Frans kunnen ze niet verstaan, maar Rlnus zal de reddende engel wet weer zijn en bij een kerkje wordt halt gehou den. We zijn nu in het dorp St. Etien ne du Bols. Enige zusters stonden buiten te praten en deze verwezen Rinus naar de pastoor, deze kwam ernkijken en we mochten ons logies opslaan In een kleuterschool en de auto stond er vlak bij. De bedden oo- pompen en het eten klaar maken, was nu gauw voor elkaar. Onze kapc'.n-m zoekt nu een hotelletje op en kan drar slapen, want het is niet zo tq- makkelijk op vier bedden met vijf personen. De kok heeft weer een beet je lekker© tomatensoep gemaakt en appelmoes k' dus het buikje komt weer rond vol. We blijven nog wat na praten en zoeken d*>n 'iirViedJe op. wat goed bevalt. Dc volgende morgen om C uur op en daarna H. Mis in de kerk, wat etaa en drinken en dan wordt de weg weer vervolgd naar het zuiden. Het is in middels 8 uur. We gaan nu door Bourg, een aardig stadje, maar veel oude gebouwen en altijd dat verve loze ,dat geeft zo'n haveloos gezicht. We gaan nu door vlakke velden ea het land wordt hier behoorlijk be werkt, en de producten staan goed. Waar toch gearbeid wordt, komt *r toch wel wat van terecht. Door Polnt Daiu gaat het in de richting Greno- ble. Er loopt hier ook een spoorweg en rijden hier ook treinen. Er pas seert ons een diesel met rode wagens achter zich, nu dat was ook een ver vallen treintje. Het weer is wat nevelig, maar de weg is mooi en het wordt nu weer heuvelachtig. We gaan weer door de bergen en komen nu in de druiven- bouw. We zien hier de hardsteen-ber gen en komen nu de Franse Alpen bia aen. Dit is wel mooi, want de drut- vecvelden liggen tegen de hellingen der bergen en staan aan rijen naast elkaar. Vele oppervlakten zijn hier r. ede bebouwd. We zitten nu vnl.ip in de hergen en we gaan er tussen door. We passeren nog eeu rivier die stromend onder en langs ous gaat, hier en daar branding veroorzakend, vervolgt ze haar weg. We gaan nu langs kronkelende we gen dan weer vlug omhoog en als we dorpen doorgaan, even snel weer om laag. want de dorpen liggen in de vlakten. Dat verschil is honderden meters. Ook 't vee wordt hier langs de wegen gedreven en dit is veelal vrouwenwerk. De onafscheidelijke hond houdt het vee bij elkaar en daar hebben ze eerbied voor. want de hond springt er voor als ze af willen dwa len. Hier is ook water langs de we gen, dit zijn pompen die regelmatig doorlopen en dat io wel gemakkelijk, want men is nergens zo blij met wa ter als in de bergen en we zijn bUJ flessen bij ons te hebben, want hl?r is veel gebrek aan water. Onze chauf feur passeert een vrouw en geeft eeu flinke duw op zijn claxon en het mens springt opzij, want dat had ze niet verwacht en wij even schik. De ber gen worden nu steeds hoger en zo u\i en dan lijkt het of de wolkeu lager liggen dan de bergen en dit is ook m derdaad zo en dat is een schittereud gezicht. Men kan hier zien dat hot land erg mager is. want er groeit heel weinig hier. omdat de bergen te hard zijn. Maar tegen de hellin gen groeit de wijnoogst en dit is hier de hoofdbron van bestaan. Wordt vevrolgd VEILING WINKEL Aardbeien 45—58; bloemkool 8—17, peulen 42—55; rode Schotten 16—18: blanke Schotten 14—16; drielingen 10— 12.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2