ine Murner 20 JAAR WIERINGERMEER Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer IN DE FRUITHOF Montage-Woningen te W.Werf grotendeels gereed KAP PIE „Wie zee-dijcken door steket alsoo dat het solt water daer in lopet, dien sal men in dat zelve gadt levendigh versmooren ende bedemmen" Techniek Mr. Kamp schrijft in zijn inleiding tot het hoofdstuk „techniek" van zijn boek „Zuiderzeeland": Er zijn weinig terreinen, waarop deskundigen zo gemakkelijk geprik keld worden door niet geheel juiste uitingen van leken als op dat der techniek. Toch mag een hoofdstuk over dit onderwerp bij de Zuiderzee werken niet ontbreken in een boek als dit, waarin getracht wordt van de gehele Zuiderzee-inpoldering een beknopt en nochthans overzichtelijk beeld te geven. De schrijver heeft niet zelf gewoond op Kornwerderzand, noch gezworven over de daar in de buurt volgens ver halen van deskundigen altijd woeste baren, evenmin natte voeten gehaald op allengs in de diepte verdwijnende zifikstukken. Daarom wendde hij zich tot degenen ,die wèl de aanbouw van de afsluitdijk medemaakten om hen Uit hun herinnering te laten putten, teneinde er r zijn hoofdstuk over de techniek wat mee op te sieren, het wat minder technisch en wat meer menselijk te maken. Een en ander ge schiedi slechts onder de dankbare ver zuchting. dat alleen de zo moeilijke in woorden te vatten techniek het hem mogelijk gemaakt heeft enkele jaren in de Wieringermeer achter een grote dijk veilig en onbekommerd te leven. Oude principes Van zee tot meer! Door de eeuwen heen hebben wij Hollanders bij onze strijd tegen het water, dat onze gebiedsdelen vaak bedreigde, de zee als een vijand leren zien. Het was een kracht, waarmede men steeds rekening moest houden, het was een heerschappij .waartegen men zich voortdurend moest verzet ten, waaraan men zich telkens weer te ontworstelen had. Zagen de ingelan den van polders en waterschappen het water als hun vijand, zeker de den dit gaarne op hun voetspoor de dichters, schrijvers, die deze kamp be schrëven en bezongen. Zo kan een poëtische ziel het misschien wel tra- 'gisch vinden, dat de Zuiderzee, over welker afsluiting wij het hier zullen hebben, zelf het materiaal heeft op geleverd. door toepassing waarvan 't mogetijk werd de afsluitdam te bou wen en deze zo hecht en onwrikbaar te maken ,dat zij het water onder men kan wel zeggen alle meteoro logische omstandigheden zal vermo gen te weerstaan. Gezond principe Dit materiaal het „keileem". Toch is er hier op dit punt geen reden tot tragiek. Er is immers slechts sprake van een oud, gezond principe De Hollandse ingenieur, voortgeko men uit een volk van dijkbouwers, beziet dat alles nuchterder en belang rijk juister! Hij weet. dat het door de eeuwen heen steeds de opgave der dijkbouwers is geweest hun materiaal zoveel mogelijk te halen in de nabij heid van de plaats, waar het werk wordt uitgevoerd. Er zijn in die oude tijden vele zegswijze ontstaan die kernachtig wisten weer te geven de hoofdgedachten, waarom het in deze materie gaat. Vooreerst zij dan opge merkt. dat het en niet alleen in de ze dingen! gaat, ging en zal gaan: omhet geld, waar het geld van daan zal komen, wie het geld zal be talen, of wie goed zal zijn voor de onkosten. „Wien water deert, die water keert" aldus een der zegswijzen, die aan dui delijkheid niets te wensen overlaat: wie de overlast ondervindt van het water, welnu hij moet maar zor gen, dat hij die overlast kwijt raakt, hetgeen meestal zal gebeuren door 't water te keren. In onze gedachten zien wij daar onze voorvaderen eeuwen geleden kleine dammetjes en dijkjes opwerpen om hun woonplaatsen, veel al op terpen gelegen, droog te houden en alras ook om hun weilanden lan ger voor het water te vrijwaren dan het geval zou zijn wanneer geen voor zorgsmaatregelen genomen werden. Bij wat geordender toestanden is men zich wel af gaan vragen wie de dij ken moest onderhouden, in welke ma te de bijdragen in dit onderhoud zou den moeten geschieden en op welke wijze de naleving van deze verplich tingen kon worden verkregen. De straffen waren niet mals Het antwoord lag voor de hand: be langhebbenden behoorde te zorgen voor de dijkbouw en het onderhoud daarvan, naar de mate van htm bij lang, terwijl het toezicht zou worden uitgeoefend door een orgaan. Het be lang werd meestal afgemeten naar de oppervlakte van het land, waarvan de betrokkene in het door de dijk be schermde gebied zich eigenaar noem de. Er hebben al heel vroeg zeer stren ge straffen diegene bedreigd, die op zettelijk een dijk beschadige of ver nielde: „Wie zee-dijcken door steket, alsoo dat het solt water daer in lopet, dien sal men in dat zelve gadt levendigh versmooren ende bedemmen". Dit klinkt wat bars en afdoende, doch men mag niet vergeten, dat het ver slonzen van het dijkonderhoud door één belanghebbende enorme schade kon veroorzaken aan de landerijen der andere boeren met belangen in het gebied ,dat door deze dijk werd beschermd. W aterschapsrecht Het is ongetwijfeld verleidelijk nog even in te gaan op het waterschaps recht. ons dijk en polderwezen. Het waterschapsrecht behoort tot dat deel van ons staatsrecht, waarin het Ne derlandse volk het meest zelfstandig is geweest. Nog is voor een zeer groot deel van ons volk belangrijk de wa- terverdedigingsorganisatie, bijna al tijd berustend bij de belanghebbenden zelf. die veelal met grote ernst en be langstelling hun taak als dijkgraaf of hoofdingeland vervullen. De belang rijkheid der besprekingen doet meest al niet af aan de eetlust van de he ren polderbestuurders, die ook in dit opzicht met een open oog voor traditie in vele streken van het land, al ver gaderende uitstekend consumeren. Systematische indeling van de in polderingen en dijkzorgen kan niet gemakkelijk gegeven worden: men kent die bij wijze van kolonisatie: hoger wonende besluiten een lager, onder water gelegen stuk land droog te leggen en ondernemen dit gezamen lijk; een ander voorbeeld vormen de overeenkomsten, die de bewoners van de ene terp ^icht met die van en kele andere zullen hebben afgesloten teneinde hun terpen door dijken te verbinden en zo het daartussen liggen de land te beschermen; een laatste voorbeeld van poldervorming kan worden genoemd de inpoldering door een machtige abdij of een groot heer ondernomen, waarbij de ingelanden hun werkkracht aanvankelijk bij het gro'.e werk. later bij het onderhoud van een dijkbreuk, meestal voor hun landperceel gelegen te beschikking moesten stellen. Er is ook een inde ling mogelijk naar de materiële wijze van poldervorming. Wij zagen reeds dat een stuk land, waarvan het water door kaden of op andere wijze van het water in de aangrenzende landen wordt afgescheiden en waardoor men een eigen macht verkrijgt, een polder «Wordt genoemd. Een polder, onstaan door droogmaking van een meer of uigeveende plassen, noemt men een „droogmakerij", waaruit dus volgt dat een droogmakerij steeds een polder, doch lang niet iedere polder een droogmakerij is. Oude dijken brachten veel aan het licht „Wien water deert, die water keert", een gezond beginsel, dat echter wel eens tot gevolgd heeft gehad, dat een groot aantal potentaatjes werd ge schapen en daarnaast, dat onderhouds plichtigen trachten van hun verplich tingen af te komen dan wel hun plich ten maar halfjes vervulden. In casu waren de gevolgen daarvan het niet veel hoger bouwen van de dijken dan de ervaring had bew'ezen dat nood zakelijk was en, om er met een koop je af te zijn, bouwde men van het materiaal dat in de buurt te vinden was. Het opruimen van oude dijken heeft veel gezellige dingen aan het licht gebracht: bij het verwijderen van de steenbekleding van de dijk MedemblikAartswoud bijvoorbeeld uit het puin. dat als onderstoppings- materiaal had gediend, kwamen vele fraaie tegeltjes te voorschijn, bij de bouw van die dyk waarschijnlijk niet van waarde geacht, die wij er thans aan hechten. Men kent ook de aanwezig heid van wier bij dijkbouw in streken waar het zeegras voorkomt en dicht bij de hand was. In tijden van nood kan soms zonder voorgaand overleg de dijkgraaf, of wie anders met de leiding was belast bij het keren van het water, eenvoudig goederen en materialen requireren van de inge land. wiens erf het dichtst bij lag, echter onder het beding het minst kost bare te nemen: „Ter naaster lage ende minster schade", en tegen later vast te stellen billijke vergoeding. De oude, ervaren dijkbouwers heb ben dus zo dicht bij als mogelijk hun bouwmateriaal voor de te vervaardi gen dijk opgezocht. Een analoog ge val met de uit zee opgehaalde kei- leem, is de van de slikken gehaalde klei. (Wordt vervolgd) De verzorging van onze vruchtbomen gedurende de zomer Mededeling no. 462 Ook in de zomermaanden moet er geregeld worden gespoten om de vruchtbomen te vrijwaren van aller lei aantastingen door zwammen en insecten. Evenals vóór de bloei, moet er ook nu regelmatig worden gespo ten tegen schurft. Van de middelen welke hiervoor kunnen worden ge bruikt is spuitzwavel wel het gemak kelijkst in het gebruik. Dit middel geefi weinig kans op verbranding en kan gemakkelijker worden gemengd met andere middelen dan Californi- sche pap. Het wordt verspoten ter kerkte van l/,%. alleen bij warm en zonnig weer verlaagt men dit pcrcen tage tot 0.4 of 0.35%. Zoete appels zijn echter gevoelig voor zwavelmid- delen, deze kunnen beter met kwik worden bespoten ter sterkte van 0.075% dit is ons per 1004. Verder moeten wij zo nu en dan spuiten te gen de volgende parasieten: a. Wormslekigheid b. Spint c. Luis en bloedluis. a. Tegen wormstekigheid spuiten wij met loodarsenaat 0.3% (kan gemengd worden met spuitzwavel). Tijd van bespuitingen: omstreeks 20 Juni. 10 15 Juli en eind Juli begin Augustus. b. Tegen spint kan worden gespoten met zwavelhoudende middelen (als tegen schurft) doch het tijdstip dezer bespuiting wordt bepaald naar het aantal voorkomende spinlmijten (te gen eieren is zwavel n.L niet werk zaam) Aan de leden v. de Ned. Fruit telers Organisatie wor'dt dit tijdstip telkens per waarschuwingskaart be kend gemaakt, c. Tegen luis en bloedluis wordt ge spoten met de volgende middelen: Nicotine, Parathion of T.E.P. Het per centage dezer middelen volgens ge bruiksaanwijzing. Voor bloedluis ge bruikt men doorgaans de dubbele sterkte van de bespuiting tegen luis. Opgemerkt kan nog worden dat met één bespuiting doorgaans niet kan worden volstaan zeker niet tegen de bloedluis. Tot zover het ziektebestrijdingssche ma. Behalve het spuiten is er echter nog wel meer te doen. De vruchtafzetting is nu achter de Aanbesteding boerderijen Ten overstaan van de rentmeester der domeinen vond Vrijdag jl de aan besteding plaats van de twee kleine bedrijven en vier varkensstallen. Het betreft hier de bedrijven van de heer van Mourik aan de Zuiderzeeweg, Middenmee en van de heer Bandrin- ga aan de Wierweg. De uitslag was als volgt: Begroting, eigen dienst f44.459; N.V. v.h. A. Kingma en Zn, Leeuwarden, f 48140; K. Koopman, Nieuwe Nied., f46.318; A. Groot en Zn., Lambert- schaag f48000; v. Dijk en Co. Nieuw- veen, f41.200 (laagste); fa. J. King ma en Zn., Middenmeer f49.485; J. C. Kievit. Middenmeer. f44.700; P. Bak ker. Den Oever f 48800; H. Lont, Hip polytushoef f47.780; P. Bot en Zn., Heer Hugowaard f52.787; D. Lange- dijk, Heiloo f47.400. De Shell Jubileum Sterrit mg en wij kunnen nu bepalen hoe veel fruit er aan de bomen komt. In vele gevallen blijft er teveel fruit aan de bomen en moet er flink worden gedund. Na half Juni wordt dit uitgevoerd. Bij pruimen laten wij ongeveer 8 a 10 vruchten per strekkende meter aan de takken, bij appels en peren 6 k 8 vruchten. Bij grootvruchtige rassen als Bramley, Boskoop, Triumph en Clapps laten wij niet meer dan 46 vruchten per strekkende meter over. De rest wordt weggeknipt of gebro ken. Natuurlijk worden misvormde, beschadigde of aangestoken vruchten zoveel mogelijk verwijderd .alleen goede en gave vruchten mogen over blijven. P BLAUW. Benoemd De heer Wessels ,in dienst bij de Coop. Aankoop ver. de Wieringermeer, afd. landbouwwerktuigen, is benoemd to- boekhouder bij de Groninger Aan koop Centrale te Groningen, afd. Land bouwwerktuigen. De deelnemers aan deze 24 uursrit welke in de ochtend van 23 Juni jl op diverse plaatsen in ons land ge start waren, hadden zoals bekend een verplichte controlepost in Wieringer werf te passeren. In de ochtenduren van Vrijdag van 8.30 tot 10 uur en in de middaguren van 11 tot 16.30 uur kwamen plm. 60 auto's door. Tot na de middagcontrole leek deze rit een pleziertocht. Uit het geringe aan tal deelnemers wat op Vrijdag door kwam viel op te maken dat veelal eerst de zuidelijke provincies aange daan werden om dan via de noorde lijke provincies. Friesland en Gronin gen. via de afsluitdijk de finish op het vliegveld Ypenburg binnen te ko men. In de nacht van Vrijdag op Zater dag. de controlepost van garage Cre- mers opende om 2 uur, stortte zich dan ook een lawine van auto's over Wieringerwerf uit. In de buurt van de garage ,op het kerkplein en Terp straat werd druk geparkeerd, een ge geven moment werden er 130 auto's geteld. Aan de benzinepomp werd brandstof aan de lopende band afge geven. Het was de rijders aan te zien dat ook bij deze dienst de laatste loodjes het zwaarst wegen, temeer daar gedurende de rit niet van be stuurder mocht werden verwisseld. Overeenkomstig de bepalingen van het Rijtijdenbesluit werden op bepaal de controleposten een wachtuur voor geschreven, zo ook in Wieringerwerf. Gedurende de nacht konden de deel nemers zich van het nodige voorzien in restaurant de Maaier, terwijl an deren trachtten door slaap overmand een uiltje te knappen. Mede dank zij de rijkspolitie, een vlotte bediening van garage Cremers en controlepost deden zich geen moei lijkheden voor. De deelnemers welke in de Maaier een ogenblik tot rust kwamen waren vol lof over de orga nisatie en konden het zeer waarderen dat de exploitant zijn zaak had willen open stellen. Door diverse bewoners, welke de nachtrust enige uren onder broken hadden om dit evenement bij te wonen werden aanwijzingen om trent de rijrichting gegeven. Van Wieringerwerf werd koers gezet naar In de jaarvergadering van de Wo ningbouwvereniging „Bouwt Voort" te Wieringerwerf, welke vorige week in de Maaier gehouden werd, reikte bur gemeester Loggers, de eerste sleutel van de montagewoningen uit. Het lot beslist en de heer Keekstra uit Me demblik, mocht als eerste bewoner van de 54 montagewoningen zijn nieu we woning ontsluiten. De voorzitter de heer F J A van Dam kon in zijn openingswoord over de sleuteluitgifte terecht zijn vreugde uitspreken. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot de gemeen lelijke autoriteiten, opzichters en ver tegenwoordigers van de woningbouw verenigingen te Slootdorp. Naast bur gemeester Loggers, gaven ook wethou der Smid en de gemeentesecretaris, de heer Nap. van hun belangstelling blijk Ten aanzien van de jaarverslagen kon den optimistische geluiden beluisterd worden ,het ledental loopt naar de 150 terwijl de penningmeester een batig saldo van f327.65 te beheren heeft Volgens mededelingen van het be stuur, zouden Maandag 26 Juni, 19 woningen betrokken kunnen worden. Burgemeester Loggers gaf in het kort een historisch overzicht van het verloop van de woningbouw in de W. Hengelsport Zaterdag 1 Tuli a.s. organiseert, 'oe hcudens goedkeuring van B en W de hengélsportvereniging „De Wieringer meer" te Middenmeer in de Wieringer werf vaart en viswedstrijd voOr jongens var 10 tot en met 14 jaar. Om 1.15 is het verzamelen bij hotel Smit,, vandaar almars voorafgegaan door tamboers vla de Industrieweg naar het viswater. Aanmelding' bij D Zuidema. Brugstr 23. Middenmeer: P M Kassen. Kerkstr 61. Slootdorp en J. Dijkshoorn. Stern straat 24. Wieringerwerf Er zijn vele en mooie prijzen beschikbaar. Inleggeld 25 cent. Na afloop wordt nog een on derlinge wedstrijd voor de leden gehou den de vrije controlepost in Nieuwe Nie- dorp f garage Peereboom). Stuk voor stuk flitsten de wagens weg in de reeds brekende nacht. Omstreeks 3 uur begon de stroom af te nemen, tot laat in de morgen kwamen echter nog groepsgewijs deelnemers door. Naar wij vernemen deden zich ge durende de rit een drietal ongelukken voor. Een dames-equipe reed in het westen des lands een winkelpand bin hen, in het oosten zocht een deelne mer het water op en op de afsluitdijk sloeg een Vauxhall over de kop. een gevolg van te hoge snelheid van een passerende deelnemer. De wagen schoof een 20 meter over de berm en werd volkomen vernield. Bij geen van de ongelukken deden zich erns tige verwondingen voor. Een inzitten de dame van de over de kop gesla gen Vauxhall werd de Dr. Tamsma verbonden en door een Shell auto naar Harlingen teruggebracht. Meer en prees de uitstekende samen werking tussen gemeentebestuur en Bouwt Voort, hetgeen de plannen steeds ten goede is gekomen. Met de ingebruikname van deze 54 woningen waaronder 6 duplex ,is er weer een zorg minder voor het gemeentebe stuur, aldus de burgemeester. Na de pauze werden de overige sleutels uitgereikt .terwijl de gehou den bestuursverkiezingen geen moei lijkheden opleverde. De heren R. Hoek stra en J. B. Koops, werden resp. herkozen als 2e secr. en 2e penningm. terwijl de heer W. J. L. Boogaards als commissaris herkozen werd. En zo is dan ook de Patrijsstraat in Wieringerwerf in gebruik geno men ,al zullen de leveranciers en post ambtenaren nog niet over plavuizen kunnen ga^tn. In korte tijd kan er veel gebeu ren en voor de kinderen van de nieuwe bewoners is er veel te be leven. MEDEDELING KWARTAAL-ABONNE's Ter vermijding van incassokosten verzoeken wij onze kwartaal-abonné's reeds nu over te gaan tot betaling van het abonnementsgeld ad f 3.65 voor het derde kwartaal 1950. Men kan dit doen: a. per postgiro 48395, Sprekend Papier Schagen; b. per Hoornse Bank. kantoor, Scha gen, Breezand. Alkmaar; c. per postwissel; d. op ons kantoor te Schagen, Land- bouwstraat. Per 1 Juli a.s. worden de kwitanties, verhoogd met incassokosten, afgegeven WOENSDAG 28 JUNI 1959 Hilversum I NCRV: 7.00 en 8.00 Nws; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kamermuz.; 11.25 Ensemble Selecta; 12.00 Kamer muziek; 12.33 Trio Fantasia; 13.00 Nwj 13.15 Sextet; 14 00 Middagverg. Geref. Mannenverenigingen; 15.00 Koorzang; 15.40 Middagconcert; 16.15 Jeugduitz.; 17.00 Kamerorkest; 18.00 Fanfarecorps 18.30 Vrij en Blij; 19.00 en 20.00 Nws; 2015 Holland-festival; 22.00 Theater orkest; 23.00 Nws; 23.15 Avondconcert Hilversum II VARA: 7.00 en 8.00 Nws; 8.18 Orgelspel; 9.00 Kamermuz.; VPRO: 10.00 Morgenwijding VARA 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 The Ramblers: 12.38 The Ink- spot's: 13.00 Nws; 13.20 Cor Steyli speelt; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kamermuziek; 15.00 Jeugduitzending! 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 Middagconcert; 18.00 Nws 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Parlemen tair overz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.15 Me- tropole-orkest: 21.00 Hoorspel; 21.50 Jan Corduwener; 22.10 Lezing; 22.25 Concertgebouworkest: 23.00 Nws; 23.15 Dansmuziek. EN DE STAD VAN IVOOR "^4 J 28 Toen Kappie de hele stad had doorkruist, en overal naar de niaat had geroepen, doch geen antwoord had ge kregen, wist hij niet meer wat hij doen moest. Aan de buienkant van de stad strekten zich de oerwouden weer uit, en Kappie was bang, dat de maat daar naa rtoe was gevlucht. Hij schreeuwde nog een heel hard: Maat! Waar ben je? Toen dacht hij dat hij vanuit de verte hee! zwak de stem van de maat hoorde Hij liep die richting uit, en kwam ten slotte bij een soort afgrond terecht. Hij r.ep nog eens, en hoorde de stern van de maat nu duidelijker. „Ik ben hier!" hoorde hij roepen! Kelp! Ik ben gevallfn ...ik zit onder ir een kuil! Kappie stond "bij de afgrond en keek naar beneden. Toen zag hij tot zija verbazing, heel diep onder zich een k t in© gestalte staan, en hij herkende daar de maat in. ..Daar is de klant!' dacht Kappie. Hij i> gevallen, die suffert! Wat moet Ik nu doen?? Naar beneden gaan, dat is hel enige! Het is ja wat! Wat bezorgt die kerel me een ellende! Het noodlot van „O, daarover behoef je niet meer te spreken", viel zij hem in de rede. „.Daar komt de boot al", zei Ge- ra rd. „Ja. daar komt de boot", herhaalde Sabine. Toen de boot meerde vroeg Ge- rard: „Sabine?" „Gerard?" ,.Je komt toch beslist naar Am sterdam, hè?" „Amsterdam?" Ouzater keek ze Gerard aan. „Kom mee, we moeten aan boord!" „Je komt toch beslist?" hield hij vol, haastig de bagage oppakkend, die mee naar Charlestown moest. Reeds zette zij een voet op de loop plank „Misschienantwoordde zij o- ver haar schouder, „misschien...." XXX X „Misschien heb ik gezegd, m'uheer Collin, ja misschien Colliu en Sabine wandelden samen in de tuin van het huis, waar het meisje nu al vele maanden vertoefde De tuin was niet zo bijzonder groot, zodat zij steeds in dezelfde kring li© pen. „Ook bij het vertrek van de „Na jade" heb ik misschien gezegd, maar dat was angst, angst om de waar heid onder ogen te zien", ging zij door. „Ja", merkte Collin op, „het is moeilijk om een behoorlijk mens ver driet te doen!" „Het was slecht van me" meende het meisje. „Lieve juffrouw Murner. Het Is niet slecht wat u hebt gedaan. Tk wil me helemaal geen profetische gaven toe-eigenen, want achteraf kan men zo gemakkelijk een oordeel vel len. Maar toch mag ik wel zeggen, dat ik vermoedde dat je niet met mijnheer Van Waell zou vertrekken" „Waarom mijnheer Collin?" ..Ja, dat weet ik zelf ook niet. Juf frouw Murner, of mag ik Sabine zeg gen?" „Ja, dat mag u. Maar vertel me nu eerst eens waarom u me zo geheim zinnig hebt meegelokt voor een tuin wandeling. Toch niet om me te ho ren zeggen, dat ik ..misschien" te gen Gerard van Waell heb gezegd? Eu nieuwsgierigheid was uw drijf veer ook niet, daarvoor ken ik u te goed!" Met de handen op de rug wandelde Collin naast Sabine. die hem zojuist toegestaan had haar bij haar naam te noemen. „Waarom ik je meegelokt heb? Ik zal het je maar vertellen, want het hangt samen met de teleurstelling, die jij aan Gerard hebt bereid. Nee. nieuwsgierigheid was het zeker niet Sabine ik heb verschillende dingen op het hart!" „Goed of slecht nieuws?" „Nee. wees niet bang. Waarmee moet ik .begiunen; met het goede of met het slechte nieuws?" „Natuurlijk met het laatste" ant woordde het meisje. ..het goede nieuws verlicht je dan weer." „Luister dan maar. en bereid je voor op een teleurstelling. Nogmaal3 het betreft Iemand, die je niet bii- zonder kent. maar, je znlt het toch jammer vinden!" „Zeg het maar meteen, m'nheer Collin". „Nu. ja. zo erg is het ook niet begon hij. „het betreft iemand, di? je maar een paar keer ontmoet hebt en die Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3