In kader van Veiligheidsraad wordt militaire steun aan Zuid Korea verleend Rusland noemt optreden Raad onwettig Steun aan reactionnair Tsjang Kai Tsjek wekt bewind van bezorgdheid N.-HOLLANDSE PERS 1945 Amerikaanse vliegtuigen doen felle aanvallen op Noord Koreaanse tankformaties Beroep op Kremlin regen oF zonneschijn Nederlands standpunt Straaljager in zee gestort Ontploffing in Irak Wereldoorlog onwaarschijnlijk? Strijd op Ambon verwacht ZESDE 'JAARGANG NUMMER 46 DONDERDAG 30 JUNI 1950 Uitgave Stichting „De Vrfle Alkmaarder^ Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand 1 3.65 per kwart, bij vooruitbet1 Advertenties 14 ct p. mm., familieberichten 28 cent. Bij contract aanzienlijke korting? Veionlw. ledacteur» J. v. Zoongn Postbus 59, Alkmaar Gistermorgen bij het aanbreken van «le dag hoeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten In het Verre Oosten, generaal Mac Arthur middelzware bommenwerpers en straalgevechtsvliegtnigen in de strijd op Korea om liet belegerde doel Seoel gewogen. Volgens de eer- ste berichten werden bij de acties door een enkele bommenwerper, blijk kens een ontvangen bericht \an de bemanning, zes Aoordkoreaause tanks van een Russisch type buiten gevecht gesteld. Oorlogsschepen van de A- merikaanse marine stomen met maximumsnelheid op naar de kust van Korea. Vain de vliegvelden in Zuid-Korea, die geheim zijn gebleven, stij gen onophoudelijk vliegtuigen op om de strijdkrachten van het Znid-Ko- reaanse leger steun te verlenen. Men verwacht dat de Amerikaanse vloot de commonistische eenheden zal bestrijden, die in Zuid-Korea geland zijn. In een communiqué door MncArthur uitgegeven, wordt verklaard, dat de militaire toestand momenteel labiel Is. Tank, van het Xoord-Ko- reaanse leger concentreren zich rond Seoel, waar- an de communisten melden, dat de stad gevallen is. Vliegtuigen der V.S. bestoken deze tank formaties voortdurend met bommen van zwaar kaliber. De tegenstand van de zuidelijken neemt als gevolg van de Amerikaanse steun toe en op vrij wel alle linies schijnt de communistische opmars tot staan te ziin ge bracht. De steunverlening van Amerika is een logisch gevojg van het aannemen van een resolutie der V.S. in de Vei ligheidsraad. In deze resolutie werd gevraag-d om actieve steun van alle landen, die bij de V.N. zijn aangeslo ten. De motie werd aangenomen met 7 stemmen voor en 1 tegen met 2 onthoudingen. In een fel communi qué heeft de Veiligheidsraad Noord- Korea beschuldigd van .Vredesbreuk' en besloten is alle leden van de VN toe te staan de republiek van Zuid- Korea te helpen om een gewapende aanval af te slaan. Joego-Slavië stem de tegen, terwijl India en Egypte zich van stemming onthielden. Rusland was thans ook weer niet aanwezig. Een Joego-Slavisch voorstel om in-, tervonti© van de V.N. zonder wapetis werd verworpen. Dit is de eerste keer dat de Veilig heidsraad ziin sanctie gegeven heeft aan het gebrnik van militaire macht door enig lid der V.K. tegen enig ge bied ter wereld. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in het verre posten 18 gerechtssche pen omvatten. De vloot onder vice- admiraal Joy, die gestationneerd is In Japan, bestaat uit een lichte krui ser en vier torpedobootjagers. De zevende vloot onder vice-admi- raal Struble is gestationneerd hij de Philippijnen, in het gebied van Goe- arn. Zij omvat he*. vliegdekschip Val- ley Rorge van 27000 ton, een zware kruiser, zes torpedobootjagers, twee fregatten, drie onderzeeboten en en kele hulpschepen. Volgens een functionaris van de marine zal waarschijnlijk tweederde gedeelte van de Amerikaanse paciflc- vloot, die 285 in dienst zijde schepen omvat, order krijgen om de strijd krachten van MacArthur te verster ken. De V.S. hebben Dinsdagavond een nota aan de Sowjet-Unie gezonden, waarin dit land gevraagd wordt zijn invloed aan te wenden om een terug trekking van de Voord-Koreaanse troepen uit Zuid-Korea te bewerkstel ïigen. Bovendien hebben Amerikaanse en Russische vertegenwoordigers bij de Ver. Naties in bijzijn van secr.-gen. Trygve Lie aan een lunch geheime besprekingen gevoerd. De bespreking was een poging om te elfder ure eon open splitsing der Ver. Naties in Oost en West te voorkomen. Naar gemeld waren geen Britse of Franse vertegenwoordigers aanwezig Een woordvoerder van het Ameri kaans depai-tement van buitenlandse zaken, verklaarde te Washington dat men aan deze bespreking geen poli tieke betekenis kan toekennen. De Noord-Koreaanse regering heeft Dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin zij de order staakt het vuren van de Veiligheidsraad onwettig noemt, aldus een in Londen opgevan- 'gen berieht van het Chinese commu nistische persbureau. RHEUMATIEK Aanvankelijk weinig bewolking. In de ochtend tijdelijk zwakke tot matige Z. vind. Later van de kust uit toenemen de bewolking met kans op enkele ver spreide buien, tijdens binnendringen van koelere lucht. In de verklaring wordt erop gewe zen, dat de regering van Noord-Ko- rea niet aan de besprekingen van de raad heeft deelgenomen en dat ook de ..gedelegee" ven van grote mo gendheden als de Sowjet-Unie en Chi na" niet aanwezig waren. In een communiqué, dat door de Ncord-Koreaanse strijdkrachten is uit gegeven en door het Sowjet-Russi- sche persbureau Tass wordt uitge zonden, werd gezegd, dat de Noord- Koreaan8e troepen „de vernietiging voltooien van ZuidKoreaanse divisies en ..aanbiedingen tot capitulatie ont vangen". Verklaring van Attlce Attlee de Britse min.-pres., heeft Dinsdag het debat in het Lagerhuis onderbroken en verklaard dat uit hit tere ervaring van de laatste 35 jaar duidelijk was geworden, dat slechts onmiddellijke en doeltreffende maat regelen tegen agressie, de enig juis te methode was om de situatie te red den. Attlce zeide, dat de toestand „van onbetwijfelde ernst" is en kondigde ann, dat sir Gladwyn Jebb onmiddel lijk per vliegtuig naar de Ver. Sta ten vertrekt om zijn post als Britse vertegenwoordiger in de Ver. Naties te aanvaarden. Nadat Attlee een ovatie van beide zijden van het Huis had ontvangen, dankte Churehill hem en*oor, dat hij ..het Huis van de ernstige toestand op de hoogte" had gebracht. Chur ehill verklaarde, dat eenheid „het gehele Lagerhuis beheerst wanneer vraagstukken van deze ernst raken aar het principe van vrijheid en van recht waarvoor wij allen opkomen." In Nederlandse officiële kiriugen heerst volledig begrip voor de be slissingen, welke president Truman heeft genomen om de onafhankelijk heid van de republiek van Zuid-Ko- Dezer dagen heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij na een inge spannen arbeid van ongeveer zeven maanden bij haar diephoring in Gramsbergen het stadium van de pro ductieproef bereikt. Op de diepte van ongeveer 2750 meter moet zich volgens de genomen gesteentepvoeven gas bevinden met een druk van 300 atmosfeer. Zeer binnenkort verwacht men definitieve resultaten. Hoog steekt de horentoren Ie Gramsbergen uit boven de twee 30 kubieke meter metende meettanks. rea te handhaven en 'evens voor de genomen maatregelen in het belang van de veiligheid van het paciflcge- bied, waarvoor de Ver. Staten immers bijzondere verantwoordelijkheid dra gen. Wat de door <le- Veiligheidsraad aan genomen resolutie inzake het staken van het ^uren betreft acht men het in diezelfde kringen vanzelfsprekend, dat N< .Ierland In alle opzichten zal medewerken om de uitvoering dezer resolutie te bevorderen. Te dien aan zien zon Nederland iedere nodige bij stand verlenen. Vernomen wordt nog, dat in Korea geen Nederlandse kolonie en evenmin een Nederlandse vertegenwoordiging aanwezig is. In de Tweede Kamer heeft de vrz. meegedeeld, dat de regering op dit ogenblik niet voornemens is medede lingen te doen in verband met de oor log in Korea. De heer de Groot (CPN) vond dit laatste teleurstellend. Het is z.i. mo gelijk, dat we aan de vooravond van een derde wereldoorlog staan. Onder deze omstandigheden lijkt het hem uiterst gewenst een verklaring der re gering te horen en de Kamér gelegen heid te geven zich uit te spreken. Van het iront De bemanning van een Amerikaans transportvliegtuig, dat uit Soewon te Tokio is teruggekeerd, heeft, meege deeld, dat de ZuidKoreaanse regering Seoel verlaten heeft. De bemanning' van dit vliegtuig met zes Amerikaan-I 6e correspondenten vertelde tevens, dat Seoel is gevallen. „De straten van Seoel wemelen van de NoovdKorea- uen". -v Een aantal Amerikaanse en Kore aanse soldaten, die te Soewon gesfa tioiincerd zijn, deelde de bemanning van het vliegtuig mee, dat Noord-Ko reaanse vliegtuigen In de loop van de dag zes Amerikaanse gevechtsvliegen hadden neergeschoten. Volgens militaire bronnen te Tokio hebben voornitgesehoven Noord-Ko reaanse eenheden, die gisteren Seoel ingenomen hebben, een wijde bres ge slagen in de Zuid-Koreaanse defen- sielijn die dwars over het eiland loopt Door deze doorbraak 2ijn minstens vier Zuid-Koreaanse divisies die sa mengetrokken waren om de toegangs weg van de grens naar de hoofdstad te dekken, gedecimeerd of afgesne den. Door de doorbraak zijn verder twee dhisies, die onder zware druk ston den en die de verbinding met de Oost kust verdedigen, omtrokken. Bij Schiermonnikoog is gisteren 'n straaljager brandend in zee gestort De jager nam deel aan schietoefe ningen die ter plaatse werden gehou den en was afkomstig van ht vlieg veld Leeuwarden. De inzittende is om het leven gekomen. Een Mitchel-toestel onder comman do van lt. ter zee vlieger 3e klasse, Haan, is van Valkenburg naar Schier monnikoog gevlogen voor verkenning en het eventueel verlenen van assis tentie. De vlieger heeft een paar wrakstukken gesignaleerd, zodat er weinig hoop meer is. Het verongelukte vliegtuig maakte deel uit van een patrouille van 6. De patrouille kwam uit Westelijke rich ting over het eiland. Twee vliegtui gen, zo vertelden ooggetuigen, maak ten zich er uit los en één daarvan dook plotseling omlaag en stortte ongeveer 300 meter uit de kust vlak bij een zandplaat neer. Er volgde een explosie en zware rookwolken stegen van de plaats van het gebeur- •de op. Ongeveer 230 personen zijn Dins dag om het leven gekomen en dui zend gewond toen een depot met brand baar en explosief materiaal van een bedrijf van de Iraakse petroleum mij. te Homs (130 km. ten noorden van Damascus) in brand geraakte en ex plodeerde. De brandweerlieden, die bezig waren de brand te blossen, kwamen allen om het leven, ook ze9 politiemannen kwamen om. Gebou wen in de omtrek werden verwoest. Homs telt een bevolking van 60.000 zielen 18 Belendende percelen zijn vol ledig verwoest. De schade wordt op ruim 5 millioen geschat. De oorzaak van de ramp is nog niet hekend. Volgens een woordvoerder xan de Iraakse petroleommaatschappij te Londen gebeurde de ontploffing in een opslagplaats van een plaatselij ke leverancier, niet In die Tan de maatschappij. Onder de doden bevinden zich 12 Syrische employe's der maatschap pij, die naar de brand waren komen kijken. Onder de Europese en Ameri kaanse employe's der maatschappij bevinden zich geen slachtoffers. DEFENSIE MAATREGELEN IN MICHIGAN De staat Michigan in de V.S., een centrum van de zware industrie, is begonnen met de organisatie van de verdediging der burgers en heeft 'n luchtalarmsysteem ingesteld. Gouver neur Williams heeft na een bijeen komst met leden van de defensieraad, vooraanstaande regeringsfunctiona rissen en vertegenwoordigers van le ger, vloot en luchtmacht besloten de burgemeesters van 44 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners in Mi chigan opdracht te geven, onmiddcl lijk plaatselijke chefs voor de bur gerlijke verdediging te benoemen. Van de zijde van PTT wordt mede gedeeld, dat het telegraafverkeer met Korea aan ernstige vertraging on derhevig is. Aanneming van telegram men geschiedt uitsluitend -Tt>or risi co van de afzender. President Truman heeft door ziin verklaring, dat. de Amerikaanse vloot- en luchtstrijdkrachten actieve militaire ondersteuning zullen ge ven aan de Zuid Koreaanse troepen, een snel einde gemaakt aan de spc culaties van de laatste dagen omtrent de mate, waarin de Amerikaanse regering geneigd zon zijn in het Koreaans conflict in te grijpen, aldus meldt de diplomatieke correspondent van Aneta uit Washington. De Amerikaanse regering is thans tot de conclusie gekomen, dat het niet aam aarden van een oorlogsrlsico slechts tot verlies van Zuid Korea en hijgevolg tot ernstige schade voor het Amerikaanse prestige kan leiden Sommige Aziatische diplomaten, hoewel waardering uitend voor het A merikaans besluit om krachtig tegen agressie op te treden, wijzen er met enige bezorgdheid op, dat de Ame rikaanse actie ten opzichte van Korea Formosa en Indo-China neerkomt op onbeperkte steun aan politieke leiders die in eigen land, buiten ultraconser vatieve kringen, weinig populair zijn. Dit zal er, volgens deze diploma ten, gemakkelijk toe kunnen leideii, dat de Ver. Staten in Azië door d|e linkse groepen (en niet alleen door de communisten gebrandmerkt wor den als voorvechters van de reaction naire idee en dit zou in tal van Azi atische landen de gedachten nog kun nen versterken, dat een verwikkeling van die landen in een koude oorlog vermeden moet worden. De correspondent van ANP-Aneta trof echter noch in Amerikaanse krin gen noch in buitenlandse kringen te Washington de verwachting aan, dat de nieuwe Amerikaanse politiek aan leiding zou geven tot uitbreken van een wereldoorlog. Over het algemeen wordt in die kringen verwacht, dat Rusland een rechtstreekse verwikke ling in een internationaal gewapend conflict door de Koreaanse kwestie zal trachten te vermijden. Volgens het Sowjetrassisclie blad Prawda houdt Trumans beslnit In ,dat de Amerikaanse regering een directe daad van agressie tegen de Koreaanse democratische volksrepu bliek en tegen de volksrepubliek Tan China heeft ondernomen. De Ameri kaanse regering heeft met haar on vormelijke behandeling van liet in ternationale recht het handvest der T.N. grof geschonden en gehandeld alsof er geen organisatie der V.N. bestaat", aldus het blad. China vecht door Chinese nationalistische vliegtui gen en oorlogsschepen zetten hun acj ties aan de Chinese kust bij Hong kong voort, ondanks Trumans ver zoek aan de Chinese regering op For SECRETARIS PLEEGDE FRAUDE Naar thans blijkt heeft de gemeen tesecretaris van de gemeente Geldrop zich sinds 1934 schuldig gemaakt aan fraude bij het burgerlijk armbestuur Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij met valse boekingen begonnen is bij hypothecaire transacties. De oud ste gevonden vervalsing dateert van 1937. Teneinde de achterstand in de boekhouding weg te werken in ver band met de liquidatie van de dienst in 1951 pleegde hij fraude bij de houw van de Zweedse barakken voor Ouden van Dagen. Het totaal bedrag, dat verduisterd is, bedraagt in ieder geval 37000 gulden. De man heeft 'n volledige, bekentenis afgelegd. De ge meenteraad heeft de secretaris ge schorst. mosa, alle zee en luchtoperaties te gen het vasteland te staken, omdat de zevende Amerikaanse vloot elke aan val op het eiland Formosa zal voor komen. In Britse vlootkringen gelooft men dat de nationalisten communistische pogingen tot het veroveren van de paar eilanden, die de nationalisten nog bij de mond van de Parelrivier in bezit hebben, willen stuiten. De Indonesische regering heeft een groots opgezet plan voor een invasie op Ambon voltooid, waarbij 15000 mi litalren zullen worden gebruikt, zo werd in gewoonlijk welingelichte In donesische kringen medegedeeld. Dit plan zal niet worden uitgevoerd tenzij een laatste vredesmissie van niet -gouvernementele Ambonnese po litici van de voornaamste eilanden van Indonesië geen resultaat ople vert. Deze missie, die bestaat uit zevvn leiders van Ambonnese politieke par tijen zal volgens genoemde bron ds- ze week per vliegtuig en boot naar Ambon reizen. „Zij zal de volledige goedkeuring van het Indonesische ka binet hebben, doch zal dit gevaarlij ke bezoek op eigen risico onderne men". Volgens dezelfde bron bevinden zich onder de 15.000 militairen, die thans onder leiding van kolonel Kawilarang op Celebes staan, 3000 Ambonnezen, meest vroegere leden van het KNIL. Voormalige Nederlandse Mitchel- bommenwerpers zouden de invasie makkelijker maken door het beschie ten van Ambonnese barakken en troe penconcentratles. De vliegtuigen zouden worden be stuurd door vliegeniers die voorheen dienden in de luchtmacht van het KNIL. TWEE JONGETJES OTEREDF.N EN GEDOOD In de van Oostadestraat te Den Haag zijn twee jongetjes van vier jaar door een vrachtauto met aan hangwagen overreden en gedood. De knaapjes zijn toen de vrachtauto mot aanhangwagen wegreed vermoedelijk op het verbindingsstuk gesprongen en er even later afgevallen. De bestuurder, afkomstig uit Bre da, treft blijkens een mededeling van de politie, geen schuld. Hoe komen we er uit? DE TWEEDE KAMER mag zich ge lukkig prijzen, dat het land niet door een hittegolf geteisterd wordt. In een tyd, dat men aan vacantie gaat den ken worden onze vertegenwoordigers geplaagd met alle mogelijke proble men, die in verband staan met de aanstaande huurverhoging. Hoe lang hangt deze huurverhoging nu al niet in de lucht? En men schijnt niet te hebben beseft, dat het uitstel niet al leen geen oplossing bracht, maar des te langer men de zaak liet hangen, te moeilijker de oplossing zou worden Het doet er al heel weinig toe, of men de verhoging laat ingaan in Juli of in September, het leven wordt er even veel duurder om, de spanning tussen lonen en prijzen te heviger. En als de regering had verwacht, dat tegen de tijd, dat de huurverhoging zou wor den ingevoerd, de indexcijfers wel 'n flink stuk omlaag zouden zijn gegaan, dan is ze in die verwachting zeer be drogen uitgekomen. Het tegenovergestelde is eer het ge val geweest. En nu zitten de heren in ons Parlement en proberen er uit te komen. We benijden ze niet. Het is gemakkelijker om achter de schrijf machine een beetje te mediteren. Als we goed zijn georiënteerd is de zaak" nu in dit stadium gekomen, dat voor gebouwen gebouwd voor de oorlog 'n huurverhoging zal worden toegestaan van 15%, misschien is het zelfs wel 20 gewox'den, maar is er een stroming in de kamer, die van oordeel is, dat een dergelijke verhoging bij lange na niet voldoende is om de na de oorlog gebouwde woningen ook maar enigs zins te dekken. Daar hebben we een moeilyk te ontkennen feit Bij de tegenwoordige bouwprijzen kan van enigszins rendabel verhuren niet worden gesproken. Te meer niet, daar het Rijk de bijdragen drastisch gaal verminderen. Een verhoging van de huur van die woningen ten aanzien van het vooroorlogse met 50 a 60% achten verschillende Kamerleden nood zakelijk. En celfs dan is het nog de vraag, of er personen gevonden wor den, die uit een oogpunt van geldbe legging huizen zullen gaan laotrwm. Men heeft wel eens met een beetje scheef oog gekeken naar die zoge naamde huisjesmelkers. En nu wordt men met de neus op de feiten geduwd die niet zo erg prettig zijn. De situa tie in het bouwbedrijf heeft er toe ge leid, dat er bijkans geen particuliere bouw meer plaats vindt, maar dat het bouwen totaal overheidstaak is ge worden. Dat is voor de overheid wel een hele eer, maar de door de over heid gebouwde huizen moeten duur der verhuurd worden, anders is bet gat in de begroting van volkshuisves ting niet te overbruggen. En als men nu een bepaalde cate gorie huizen met 15 en een andere categorie, die niet beter zijn. die al-* leen later gebouwd zijn met 50% gaat verhogen, wat betekent dit dan? Dat houdt in. dat indien de ergste woningnood enigszins geluwd is, de woningen die het sterkste in huur ver hoogd zijn, het eerst leeg zullen ko men te staan. Wie de tegenwoordige vastgestelde huren ziet voor betrek kelijk kleine woningen, twijfelt daar niet aan. Ze zullen bewoners hebben, zo lang er niets anders te krijgen is. Anders zullen ze pas in de tweede plaats komen. Dat is een probleem. Er zijn er nog wel enkele meer. B v. de in verband met de huurverhoging aanstaande belastingverlaging. We wachten met spanning af. v. 7.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1