Rond de groene tafel St. Maarten krijgt een nieuwe brandspuit en een sirene Leuke sieraden Armb.nden Broches Kettingen Fa. HoltZ, Schagen Schagen Per auto naar het Zonnige Zuiden Raad St. Maarten Totale kosten 112.775 af telossen in 5 jaar De raad van de gemeente St. Maarten heeft Woensdagavond een paar be langrijke beslissingen genomen. Zo werd besloten een nieuwe brandspuit aan te schaffen, daar de oude niet meer aan de eisen kon voldoen. Er komt een sl reue bij, er komt materiaal bij. het brandv/eerhuisje wordt verbouwd en al met ai zal het de gemeente op ruim f 12.700 komen te staan. Verder werd o.m. be sloten het opzuiveren van aardappelen \erplichtend te stellen. Ondanks deze belangrijke punten en de lijvige agenda was men in ruim drie kwartier klaar. Burgemeester Korvet opende de bij «enkomst, waarna de notulen werden goedgekeurd. Een heel stel ingekomen stukken en mededelingen ging onder de hamer door. Wij slippen hieruit aan, dat een schrijven van de BNOP betref fende de Nationale feestdag en vacan tletoeslag voor kennisgeving werd aan vaard dat de heer K A Dekker vast Is aangesteld als leerling ambtenaar ter secretarie en dat de burgemeester is aangewezen als vertegenwoordiger van de gemeente in de commissie voor ge zins zorg. De commissie voor gezinszorg vroeg de vroede vaderen een jaarlijkse bijdra ge ter grootte van 25 pet. per jaar in de te maken kosten. Gezien het grote nut van deze commissie werd besloten aan dit verzoek tegemoet te komen en de subsidie te verlenen tot een maxi mum van f 450. De verordeningen op centen grondbelasting en belasting to neelvertoningen, nog daterend van '41. werden opnieuw vastgesteld, de qemeen schappelijke regelingen met de gemeen ten Schagen en Zijpe. betreffende toe lating van leerlingen tot resp. de ULO school en de o.l. school aldaar, werd opgeheven. In de vorige vergadering was beslo ten het salaris van de eerste ambtenaar ♦er secretarie op maximaal f 3108 te stellen. Van de minister was nu bericht ontvangen, dat voor deze functionnarls geen hogere wedde kan worden aan vaard dan f 3012 per jaar De raad had zich er maar in te schikken. De bekende 5 pet. over het tweede kwar taa1 1950 en de 2 pet gratificatie aan het gemeentepersoneel werden wederom toegekend. OPZUIVEKINGSPLÏCHT. Op verzoek van de afdeilng Tuitjen horn van de LTB stelden B en W voor en verordening vast te stellen, be:\:f fende het gebruik van pootgoed voor de teelt van aardappelen en het verwij deren van door ziekte aangetaste aard appelplanten. De raad kon zich hiermee natuurlijk verenigen, temeer, daar in de omliggen de gemeenten dez regeling ook is ge maakt. De heer van Schagea merkte zelfs op dat het eigenlijk verboden moest wezen niet opgezuiverde aardappelen te plan ten. Het NAK zal op de stipte uitvoe ring van deze verordening toezien. De heer J. van Schagen nam ontslag ah lid, van de commissie tot wering van schoolverzuim. Op voorstel van B en W besloot de raad met algemene stem men in diens plaats te benoemen de heer P. Doedens, hoofd der RK school te Rijpj®. Burgemeester Korver bracht de heer van Schagen dank voor de bewezen diensten. Een voorstel van B en W tot vaSt stelling van een verordening arbeids overeenkomstenbesluit. werd aangeno men. Van de RK vereniging het Wit Gele Kruis was een verzoek om subsi dieveifhoging binnengekomen in ver band met het hogere salaris van de wijk verpleegster. De raad besloot de verenl ging f 75 per jaar meer te geven, waar door het totaal bedrag f 175 wordt. NIEUWE BRANDSPUIT. Hierna kwam het belangrijkste punt aai' de orde: het voorstel van B en W tot aanschaffing van een open auto spuit, materieel en sirene. Burgemeester reide, dat het huidige materieel niet be drij fszeker Is, zodat B en W tot deze Stap waren overgegaan Het zal veel geld kosten: f 12.775,"25. doch de ge m ren te zaj proberen dit uit eigen mid delen in de tijd van 5 jaar in te los aen. Er moest ook een beter alarm syteem komen, daar het huidige sys teem, dat via een ordonnance en per telefoon gaat, vele kostbare minuten kost. Daarom hadden B en W gemeend een sirene aan te moeten schaffen. Dat leek de beste oplossing. Een sirene im n:ers is voor diegenen, die op het land werken, makkelijk te horen. De ®uto zal een bedrag van f 8840 verderen, verder komt er allerlei mate rieel, een sirene van f 326 en boven dien zal het brandweerhuisje moeten worden verbouwd, wat de gemeente op een bedrag van ongeveer f 1000 komt te staan. Al met al f 12.775.25 De raadsleden waren best tevreden met dit plan. er werd tenminste maar heel kort over gepraat. De heer Vos wou graag weten, wat er met die ma terialen, welke niet gebruikt worden, zul trachten te verkopen. De trekker Is misschien voor landbouwdoeleinden te gebruiken. De heer Paarlberg merkte op. dat de sirene niet in het midden van de gemeente komt te liggen. Dit bleek echter in het geheel geen bezwaar De sirene zal precies daar komen, waar de manschappen wonen en daar gaat h, i tenslotte 0m. De brandmeesters in de omliggende wijken zullen blijven ge handhaafd, ook het materieel, dat daar ligt. opgeslagen, ladders, zeilen enz. De commandant controleert deze materialen Na deze opmerkingen nam de raad het bei luit tot aanschaffing met algemene stemmen. Het bekende verzoek van het Centr. Ziekenhuis om een bijdrage van f 1 per patiënt na 42 verpleegdagen voor die pat-enten, die een aanvullende verzeke ring hebben gesloten, vond algemene in stemming. De vergoedingen voor de school met de Bijbel en het RK Kerk Steeds het nieuwste genootschap over 1949 werden vastge steld op resp. f 1211,08 en f 964,48. Er werden enige wijzigingen in de begro tirgen voor 1949 en 1950 gemaakt, zo zal de post van f 50.000 voor de bouw van een nieuwe school v-an 1949 op 1550 worden overgeschreven. VIER VERGUNNINGEN? De raad kwam terug" op het raadsbe sluit van 8 Maart J.I., waarin werd be sloten aan de Kroon te vragen het aantal vergunningen te brengen van 3 op 5. In verband met het feit, dat de caféhouder in Eenigenburg kans heeft een vergunning 0ver te nemen, werd het n'et nodig geoordeeld, voor Eenigen burg nog een vergunning a^n te vra gc-n. Wel is dit het geval met de Stroet zodat nu werd besloten de Kroon te vragen het aantal vergunningen op 4 te brengen Op een vraag van de heer van Schagen. of er werkelijk een kans bestaat, dat de caféhouder te Enigen burg de vergunning Z3l kunnen overne rr-en. antwoordde de burgemeester, dat dit inderdaad het geval is. De lokaliteit wordt verbeterd, zodat dat aan de ge stelde eisen kan voldoen. Bij de rondvraag vroeg de heer Vos. of de onbewoonbaar verklaarde wo cing, eigenaar de heer de Geus, niet omver kan worden gehaald. Hij noemde de bouwval een gevaar voor de om ge ving. De andere raadsleden stemden er mee in, zodat de burgemeester zich In vtrbinding met de eigenaar zal stellen. Hij zeide nog, dat de eigenaar van plan was. om te slopen en een nieuwe wo ning neer te zetten. Hij had er echter de laatste tijd niets meer over verno men. Het gebouw wordt thans gebruikt als opslagplaats van materiaal. Hierna sluiting. RAAD LANGEDIJK Voorstel gasconcentratie werd ook hier aanvaard Bedenkingen van raadsleden Heringa, Volkers Zoals wel te verwachten was, heeft ook de raad van de gemeente Lange- dljh het voorstel tot gasconcentratie aantaard, met ge»olg, dat de fabriek te Noordscharwoude buitenwerking val worden gesteld. Zowel Langedijk a!s St. Panera* zullen deelnemen In de Gasvoorzlening kop Ifoordholland welk lichaam het gas wil betrekken van de gasfabriek te Alkmaar. Het. voorstel kwam als laatste pnnt op de agenda voor en hoewel we een ogenblik dachten, dat als gevolg van de houding van de heer Heerlnga 't voorstel nog zou worden aangehouden, werd dit algemeen aangenomen. Ook de heer Volkers had bezwaren, hoewel deze er eveneens niet tegen was, dat. tot concentratie werd besloten. Bij de behandeling van dit voor stel waren de dlreetenr der gasfabriek, de heer Akkerboom en de oud directeur, de heer Smit tevens aanwezig, alsmede de seer, der gascom- missie, de heer Belnders. Wilt u wel geloven, dat het ons een weinig geduizeld heeft op de vergade ring van de raad der gemeente Zijpe. Daar wordt niet meer gewerkt met tien duizenden, daar goochelt men met hon derdduizenden. Het nieuwe tehuis voor ouden van dagen, de nieuwe school te Burgerbrug .voorschotten aan de wo r.irigbouwvereniging, verbeteringen aan de 6cholen, de wegen, allemaal voorzie nirgen die ongetwijfeld dringend nodig zijn en die er van getuigen, dat het ge mcentebestuur over de nodige daad kracht beschikt. En als men wil bestu relS heeft men. vooral in deze tijd geld ncdig. Veel geld zelfs Als men dan een beetje de jaren des onderscheids begint te krijgen, zoals de heer Doom, dan is het verklaarbaar, dat men wel eens de wenkbrouwen fronst en zich zelve af vraagt, of alles wel goed zal gaan. Een eigenaardi gmens, deze heer Doorn Eu heus niet iemand, die het steeds bij het verkeerde eind heeft. Al zouden we met graag al zijn beweringen tot de cr.ze maken. Hij is echter in de raad. wal het zout in de pap is. We zouden hem niet graag willen missen. En deze keer sloeg hij de spijker naar onze smaak vrij goed op de kop. toen hij zich er lang niet mee accoord verklaarde, dat de Woningbouwvereniging Zijpe de bouw van een tweetal dubbele woon huizen zonder aanbesteding had opge dragen aan een aannemer. Wij willen volstrekt niet beweren, dat de Woning bouwvereniging te duur uit zou zijn. We kennen de begroting niet en even min de som. waarvoor de huizen zullen worden gebouwd. En burgemeester Breebaart had ogenschijnlijk Ook gelijk, toen hij verklaarde, dat de gemeente illeen maar het voorschot had te ver strekken en zich verder niet "behoefde in te laten met datgene, wat een zaak an de woningbouwvereniging is, maar •e kunnen ons de gedachtengang van oe heer Doorn toch drommels goed ver klaren. Het is nu eenmaal niet prettig, op een raadsvergadering te moeten fungeren als en marionet, die aan de touwtjes trekt als men voor zichzelf overtuigd is, dat er onrecht geschiedt. De heer Doorn was hier heilig van overtuigd en met hem de heren Hoolj Doedens. En we willen wel verklap pen, dat de gang van zaken ook ons een weinig vreemd toescheen. De argumenten die bij monde van de burgemeester en de heer de Boer wer den aangevoerd, duldden er op, dat dien men niet aan de wens van de Bedrijfsvoetbal Telefonia heeft Woensdagavond In een t eforse wedstrijd mei 2—2 tegen Trapra. B. ge'ijk gespeeld. De le wed êtrijd. die in een beetje normale uitslag «indigt! Heirdoor zijn Blaauboon., de Spoorkezen en Telefonia nog ongesla gen. De stand is: Biaaubooit Telefonia Spoorkezett W en V Trapman Boys NACO GWB 0 12-8 0 10-5 0 12-2 1 10-6 1 7-9 1 1-7 2 5-20 0 Het voorstel luidde om tot boven genoemde gasconcentratie over ;e gaan eu de bestaande gemeenschap pelijke regeling betreffende de ex ploitatie der gasfabriek in Noovd- scharwoude te wijzigen. Wethouder Kuiper, die de verga dering leidde, omdat de burgemees ter nog afwezig was, gaf allereerst het woord aan de heer Heeringa, die zeide voorstander te zijn van een be tere en goedkopere gas voorziening, zoals in het voorstel werd beoogd. Spr. maakte echter bezwaar tegen ue wijziging in art. 4 luidende: dat indien te eniger tijd elders het ga* goedkoper zal norden en mits dien de gasfabriek haar productie ge heel of gedeeltelijk zou moeten sta ker.. de in art. 2 der regeling bedoel de commissie bevoegd is alle daar toe nodige maatregelen te treifen, met Inbegrip van oprichting van rechtspersonen en deelneming in het kapitaal van zodanige lichaam. Spr. wilde dat de raad deze be voegdheden aau de commissie van beheer gaf. De heer Volkers herinnerde aau da tijd, toen men zeer ingenomen was met de eigen gasfabriek. De concen tratie Is z.1. enigszins dubieus. Spr. vroeg zich af of de vorm van een N.V. wel gelukkig gekozen was. Spr. wilde het gas voor kostprijs afnemen en was er tegen, dat de ondernemiug winst maakte .Voorts vreesde hij, dat de aandelen in handen zouden ko men van grote bedrijven. Hij slo>t zich verder aan bij de heer HeeriQ- ga. Volgens de heer Slot moest er arel i*'.s gebeuren. Wat gebeurt er met o- y fabriek en ons personeel, vroeg spr. en wanneer worden de overblij vende aandelen geplaatst nu er 17 van de 35 aandelen uitgegeven zij v De heer' Heeringa vroeg of de beslis sing perse voor 1 Juli moest worden genomen. Dan zou het wel erg laat zijn om te vergaderen. De vrz. antwoordde de diverse sp'e kers en zeide, dat d© wijziging van art. 2 niet betekent, dat men er mee op wilde houden. Het is een voorbe reiding voor verdere plannen. Hot is echter niet de bedoeling om van de ene pool in de andere over te stap pen. De ontwikkeling gaat in lande lijk verband. De raad heeft hier uit eindelijk de beslissing, daar de fa briek van twee gemeenten is. De si tuatie in Alkmaar ligt anders, daar die gemeente ook gas levert aan an dere gemeenten. De commissie van beheer krijgt meer bevoegdheden vol gens de gewijzigde gern. regeling van 1 April 1950, waarbij de raden een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam instelden, als bedoeld in art. 2, lid 1 van de wet gemeenschappe lijke regelingen. Van de data 1 Juli is niets hekend, zodat er gaan drang achter zit. Spr. merkte op, dat in de commissie van beheer de vertrou wensmensen uit de raad zitting heb ben. Zo lang de veredelingsbedrijven niet inwerking treden, levert Alk maar gas. Men wil een gasdistrict vormen van 25 a 35000 verbruikers. De N.V. is hier de beste vorm van samenwerking. In de statuten staat dat het gas tegen kostprijs gelevei^d zal worden. De commissie van be heer krijgt voor ieder aandeel een stem. Het gaat zo democratisch mo gelijk, daar Alkmaar geen meerder beid van stemmen in de N.V. krijgt. De overblijvende aandelen komen aan de gemeenten die nog bij de pool ko men. De gasprijs wordt door de com missie vastgesteld, terwijl de distri butie in eigen hand blijft. Spr. hoop te op een eendrachtig besluit. Tot de heer Slotzeide spr. dat de gasfa briek in Noordscharwoude stil komt te liggen, terwijl het personeel in de combinatie wordt opgenomen. De transportleidingen worden voor kening van hec Rijk aangelegd, zo dat de rgksinvloed gewaarborgd zal blijven. De heer Heeringa bleef bij zijn ar gumenten ten opzichte van art 2 der gem. regeling. Weth. Weel zeide. dat het er om ging of men de gem.-regeling met St, Paneras al of niet handhaafde. De heer Heeringa wilde zich b perken tot het concrete van de ga? cc-icentratie terwijl de heer V' ü-- vond. dat de juridische vorm on gelukkig was. De directeur de heer Akkerboom gaf een nadere toelichting. Z.i. moest de pool steeds terugkomen bij de raad, die op zijn beurt de bevoegdhe den overdraagt aande commissie. De heer Stoop meende, dat de raad vertrouwen iu de commissie moest stellen. Het voorstel werd hierop in stern ming gebracht eu algemeen aanvaard met voorbehoud van de stemmen van de heer Heeringa en Volkers. Andere voorstell© Wat de andere voorstellen betrof kunnen wij mededelen, dat een reeks ingekomen stukken voor kennisge ving werd aangenomen. De heer Vol kers wees op de dichtgemetselde ra men van het gymnastieklokaal te Oud karspel, waardoor het gebouw vol- architect en de woningbouwverenging zou voldoen, de bouw van een viertal huizen in gevaar zou komen. Dat is een argument, dat ïr. deze tijd van wo :;ngnood zwaar weegt. Tenminste als het juist is. We willen daar n»et aan twijfelen. Maar dan is het toch wel zo, dat wonngbouwvereniging en architekt samen er voor hadden behoren te zor gen, dat het zo ver niet kwam. Onze oppervlakkige indruk is. dat het met een bc-etje goede wil niet zo had behoeven te gaan. Het raadslidmaatschap is tegenwoordig geen sinecure meer. Er komt heel wat kiiken en er wordt heel wat bekok stoofd in de gemeentelijke keuken. Het werd de heer Doedens zeker een beet je te gortig. Zijn hele dag was naar de maan en wellicht heeft hij een drukke Ja. dan is het begrijpelijk, dat men wel eens op hete kolen zit. Men zal echter hebben te beseffen, dat indien het gemeen u roept, men heeft te die aai als zijn eigen, ja, dat het eigene er zelfs wel eens onder lijdt. De heer Doedens meende dit te kun nen opvangen, door voor te stellen de ei gaderingen van de r^ad In de avond uren te houden. En de raad besloot er op in te gaan en ten minste in de zo mormaanden des avonds te vergaderen. Her is niet uit eigenbelang, dat wij de ng van zaken betreuren. Al willen we wel verkappen, dat het voor de gens de districtsschoolartsendienst niet meer geschikt was. Hiernaar zal een onderzoek ingesteld worden. Met de demping van de sloot achter di ers© percelen aan de Dijk te Broek op Langendijk ging de raad accoord De raad stelde vast, dat de overna me van de straat aldaar buiten dit •oorstel viel. Do gewijzigde bouwverordening werd aangenomen, evenals de voor stellen tot onbewooubaarverklaring van een 5-tai woningen en die tot weg verbreding te Oudkarspel, Zuldschar woude en Broek op Langendijk'. De heer Stoop kon zich niet vere nigen met het voorstel verbreding weggedeelte bij Butsen te Zuidschar- woude zo lang het weggedeelte niet een moter breder werd. Het voorstel wegvèrbreding bij .T. Zijp te Zuidscharwoude had heel wat discussie tot gevolg. Het werd aan genomen met 8 tegen 5 stemmen Heeringa, Kalverdijk. Balder, Slcjt en Ooyevaar De tegenstemmers vonden het te kostbaar en gaven de gelden liever uit om de hekken ach teruit te zetten. Ze wezen er op, dat men het einde niet had met het ver anderen van gevels. De voorstanders vonden het een els van de tijd, dat deze verbeteringen tot stand kwamen De heer K. van Dijk wees op het nood zakelijke van een goede rooilijn, waar op de vrz. zeide, dat deze in bewer king was. De raad gaf zonder discussie toe stemming tot het aanbrengen van nieuwe kozijnen en betegeling van het plein der christelijke school Broek op Langendijk. Aan G. J. v. Veen te Oudkarspel, Diepsmeer no 11, werd eeu vergoe ding toegekend volgens art. 13 der la ger onderwijswet, groot f67.50 voor drie kinderen. De uitgaven voor hst openbaar lager onderwijs voor 1948 werden voorlopig vastgesteld op f10.468.53 voor het gewoon en f2.648, 76 voor het uitgebreid lager onder wijs. De vergoedingen voor de bij zondere scholen werden hiernaar vastgesteld. mensen van de pers niet zo heel prettig is, als ze na een hele dag werken er ock nog een halve nacht aan moeten toevoegen. Er is echter meer. Het raadslidmaatschap is nu eenmaal iets anders dan het lidmaatschap, of het bestuurslidmaatschap van diverse ver eiugingen. Daar gebeurt alles pro deo, terwijl er voor het raadslidmaatschap een presentiegeld is. Daarbij wordt ver ondersteld, dar er iets voor wordt opge offerd. Maar dan behoeft men het ook niet in de avonduren te doen. We kunnen ons nog voorstellen, dat men een weinig om het lijf hebbende vergadering, die in een half uur afgelo pen is. des avonds wil afdoen. Maar zo is het in de Zijpe niet. Daar zijn vergaderingen van drie a vier uur in h*t geheel geen uitzondering, met daar na n0g een praatje na. Het afdoen van dergelijke vergaderingen in een avond vergadering zal nimmer zo grondig ge schieden als overdag. En dan de afstanden in een gemeen te als Zijpe, ook dit keer zijn we het weer eens met de heer Doorn, die een misprijzend gezicht trok. Wie de tijd aan de gemeentebelau gen besteed en van zijn eigen belangen afgnomen betreurt, komt in moeilijkhe den. Die echter naar onze smaak niet kunnen worden opgelost door de gge meentezaken dan maar en bagatelle des avonds te behandelen. Het besturen van een gemeente met een begroting met het cijfer van een milUoen gulden vei eist meer dan een visc' •-> Van Heerhugowaard naar Rome in 14 dagen Uitbreidingsplan Besloten werd tot aankoop van gronden van de N.V. Peter Verbu'g en G. Bos, Noordscharwoude voor hst uitbreidingsplan centrum voor de ge taxeerde pom van f19089. Aan het gem.-personeel werd de be kende 5 pCt salarisverhoging over 't tweede kwartaal toegezegd. Aan het PEN werd een stukje bouw terrein te Zuidscharwoude verkocht voor f150 ten behoeve vau een traus- formatbrhuisje Tenslotte gaf de raad B. en W. machtiging tot slpitsing van de wo uing boven het PTT-kantoor te Br. op Langendijk. kosten f7000 waarvan f25.20 rijkssubsidie terug komt, zodat de kosten gedurende 25 jaar f550 zullen bedragen. Er komt eeu meerdere huuropbrengst van - f275 per jaar voor terug en eeu wo ning. Na een wel wat lange rondvraag volgde sluiting. Het is ln intussen al wat laat ge worden. want we zien de maan opko men uit de bergen. Dit is een mooi gezicht en het is ongeveer 9 uur, we hebben wel wat lang gereden eu be sluiten om de eerste de beste pleis terplaats aan te doen om er te ver blijven voor de nacht. Dit Is Brian- cou. Hier wordt gestopt en zoeken ons verblijf nu in een hotel „Neu- vel" is de naam. Daar kunnen we e- ten en slapen. Er werd nog gauw wat oor ons klaargemaakt, want we wa ren overtijd, maar voor Hollanders hadden ze wei wat over. We hebben daar een echte gezellige avond ge had in het hotel, zelfs zijn we aan de champagne geweest en de hotel houder schonk zelf ook nog een fles aan ons. We namen nog wat herin neringen aan deze stad met ons mee en na de H. Mis die in de katkadraal is opgedragen, dit is een mooie kerk me vele rijke freco's en beelden, wordt de wagen klaargemaakt en goed dicht gebonden boven, want het is triestig en het regent. We nemen af scheid van het hotel en eeu tot wa derziens klinkt ons tegen. De richting gaat nu naar le Italiaanse grens, 'c Gaat nog steeds door de hoge bergen en we gaan snel klimmende de hoog te in, we komen zelfs in de wolken kring, omdat ze nu wat lager haugen en het Is droog geworden. We zijn weer op 1600 m. hoogte. We komen nu aan de grens en de Fransen laten ons rustig doorrijden en moeten wei nig van ons zien. Ook de Italianen zijn zeer correct en gemakkelijk, we hadden niet gedacht dat alles aan de grenzen zo goed verliep. De grens-in specteur wil nu graag zijn vrouw me degeven, want die moet naar Turijn met een kind. Zelf wil hij ook wel mee, maar dat wordt te vol in de wagen, maar zijn vrouw en het kind worden meegenomen. De vrouw is nogad licht gebouwd, ongeveer 95 pond dus neemt niet zoveel plaats in We dalen nu af eu gaan richting Ta- rijn. Rinus had een beetje pech ook Piet, want dit zijn vrijgezellen en die wilden nu de vrouw van de in specteur wel hij zich hebben, maar als ze geen meisjes durven vragen, moeten ze natuurlijk ook geen vrouw en daarom kwam ze bij de chauffeur zitten, ook al omdat Cor goed Ita liaans spreekt (of niet?) en dat was dan beter. De chauffeur heeft geen tijd om zich met dames op te houden. De geestelijke leider hield natuurlijk toezicht en er werd nu geprobeerd 1- taliaans te spreken om het wat beter te leren en zo nu en dan lukt dat vr'j aardig. De eerste indruk van Italië is dezelfde als van Frankrijk, omdat we steeds in de bergen blijven. Als we verder het l^nd inkomen, wordt het iets vlakker, maar toch tus sen de hoge bergen, want we ziju nog altijd 1200 m. hoog, maar toch dahn we steeds omlaag. We komen hier ook door tunnels en zien hier ook ou de kastelen uit de middeleeuwen, machtige gebouwen maar nu in ve, val. We gaan nu een brug over die over het ravijn ligt en hier maken w een foto, onze reisgezellin neemt de ze, zodat we allen er op kunnen. De brug is goed gebouwd en netjes af gewerkt. Men kan hier zien dat Ita lianen meer werken dan de Fransen want ook het bouwland is beier on derhouden en verzorgt. De bouwvel den liggen ook hier tegen de hellio gen en de wijnbouw wordt hier oolc hoofdzakelijk beoefend. We zien ook hier de reclame van de Singer-naal- mrchines op grote borden langs wegen staan, dit hebben we in Ita lië meerdere malen ontmoet. Er staan hier vele reclameborden langs de wegeu. We komen nu een dorp bln nen en het valt direct op dat de wo ningen er beter uit zien en meer ?n derhouden zijn. maar ze staan bijna allen leeg. want het is hier een tourls tenplaats en het is nog geen seizoen- tijd. De woningen zijn evenwei beter dan iu Frankrijk, ook is hier meer nieuwbouw. We proberen eens radio te krijgen, maar dat gaat niet In d> bergen dan houdt de zender zich koest en kan de entenne het geluid er niet door krijgen, of als je wel wat hoort stoort het geweldig zodat je nieis kan verstaan. Het weer is nu afwisselend en er komt zo nu en dan een bui regen tusseudoor, als dit het zonnige Italië moet zijn, dan vinden Ij er nog niet veel aan, het is zelfs tamelijk fris in de bergen. De wijn- elden liggen hier In boogvorm re gen de hellingen, dit is netjes aan gelegd. We dalen nu naar de vlakte eu de bergen liggen weer heel hoog naast ons, de koppen der bergen zit ten boven de wolkenvelden. We kun nen soms de toppen niet meer uit de agen bekijken. We rijden nu door St. Antonio. Er staat hier een grote textielfabriek, de plaats zelf is niet groot. Op 1400 m hoogte staat nog een kasteel op een berg en dit gevft altijd een mooi effect aan de omge ving. We passeren nu Avigliaua en Riv-j- II. kleine plaatsjes. Er ligt hier 'nog een auto gekanteld, zeker pech ge had, de passagiers stapten niet uit, toen wij passeerden, maar er is niets beschadigd of gewond. Nu je bent klaar als er een ongeluk gebeurt, aut er is niet direct hulp bij de hand. alleen passerend© wagens kun nen voorlopig helpen, maar ga niet kantelen, want dan is er geen hoop op redding meer, want de ravijnen zijn diep. dan verdwijnt de zaak we! in de diepte. DIRKSHORN Mevr. Waiboer bij Plattelandsvrouwen In haar openingswoord heette de voor zuster de spreekster van de avond, me viouw Waiboer van harte welkom. Na het bondslied en de notulen volgden de rslagen van de vergaderingen te Alk maar en Utrecht. De dames Langedijk ea van Loenen gaven, elk op hun eigen nicnier, een overzicht van het dezer da gen gemaakte reisje naar Aalsmeer en Zeist. Ze deden dit bijzonder aardig en geestig. Mevr. Waiboer jdie vervolgens het -woord kreeg, had als onderwerp ,.De Plattelandsvrouw in het tegenwoor dige Duitsland". Op een nog kort ge leden gehouden 14 daagse reis door Duitsland was ze in de gelegenheid ge weest de Duitse plattelandsproblemen v,at nader te leren kennen, dank zij de medewerking van de Duitse algemene secretaresse. Vele bijeenkomsten en oP richtingsvergaderingen had zij bezocht, het was haarbij hierbij wel duidelijk ge worden dat het organiseren in het na crlogse Duitsland niet eenvoudig was Men moet zelfs aan de vrijheid gewend réken. Ook vel# boerderijen waren be zichtigd en hier kwam wel een groot verschil met Nederland aan het licht. De Duitse plattelandsvrouw werkt veel ensiever in het bedrijf mee, dan h3ar Nederlandse collega. Een groot pro bh em vormen de vele vluchtelingen uit Oost Duitsland, die het West Duitse platteland overstromen en hier een uit komst voor te vinden is zeer moeilijk. Van verschillende plaatsen, die mevr. Waiboer bezocht had. toonde zij foto's dit o.a. een indruk gaven van bouw stil! der Duitse boerderijen Na een hartelijk woord van dank at-n de spreekster, sloot de voorzitster hierna de bijeenkomst. WARMENHUIZEN Kind verdronken De 4 jarige Sjouke, het jongste kind van de fa. Westra. alhier, is Woetis dagmiddag 5 uur, waarschijnlijk tijdens hel spelen, in de sloot geraakt en ver dronken. Men heeft nog getracht me» kunstmatige ademhaling de levensgee* en op te wekken, dcch niets kon t"cer baten De verslagenheid ij algcir.c.i:

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2