ÉL nieuwe sociale maatregelen ECOKOMISCHEH RECHTER kinderbijslagboekje Geldige bonnen voor voedingsmiddelen N V.V. kondigt aao; Verbeteringen NEDERLANDSCHE OMROEP Het GROOTE SMOKKEL- ZAKEN BERECHT Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen in het ztekenfondsbesluit Dit besluit nog niet per 1 Nov. in werking. In een drukbezochte persconferentie, door het N.V.V. in Krasnapolsky te Amster dam belegd, heeft de commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen. de heer H. J. Woudenberg, een uit voerige rede gehouden, waarin hij belang rijke sociale maatregelen aankondigde. Na eerst de geschiedenis der vakbewe ging na 10 Mei 1940 te hebben behandeid. welke leid-de tot fusie, zoodat slechts het N.V.V. overbleef, waarbij de houding van de leiders der confessioneele bonden, die gemeend hadden remmend op de tot stand koeiing van deze fusie te moeten werken, werd gelaakt, wijdde de heer Woudenberg nog enkele woorden aan den komenden winter, waarin de Nederlandsche arbeider nog door een moeilijken winter moet wor den heengeholpen. Voorbereidingen zijn getroffen, om het levenspeil zoo goed moge lijk te handhaven. De nieuwe sociale maatregel ten aanzien van de werkloosheidsverzekering is er een van groote beteekenis. Het wettelijk maxi mum van 70 procent moet zoo dicht moge lijk worden benaderdi De in elk reglement opgenomen bepaling, dat de arbeider, die weigert passende arbeid te aanvaarden, zijn rechten op uitkeering verliest, biedt de waarborg, dat inderdaad te werkstelling boven uitkeering uitgaat. Het is vanzelfsprekend te betreuren, dat deze sociale verbetering alleen geldt voor de georganiseerden. De vraag rijst, of de menschen, die wellicht thans weer eensdui delijk zien, wat het N.V.V. voor hen kan be- teekenen, niet te zwaar worden getroffen door hun besluit uit het organisatorisch ver band te treden en daardoor alle vroeger ge kweekte rechten te verliezen. Deze straf, op eei^ onbezonnen daad, veel al op onverantwoordelijk advies genomen, is te zwaar en daarom hebben wij naar een oplossing gezocht. Van 10 October af kunnen de leden, die tot 23 Juli j.L behoorden tot één der vakorganisaties van het RI^WV. en C.N.V., tot 1 November wederom toetreden tot de vakorganisaties van het N.V.V., met behoud van alle rechten, zonder over de afgeloopen periode contributie te betalen. Dit be teeken dus, dat van hen, die toe treden, de verkregen rechten ook van het tijdstip af, dat zij bedankten, blijven doorloopen, maar ook, dat zij van den datum van opnieuw toetre ding af in aanmerking komen voor de verhoogde uitkeeringen, voor zoo ver hun rechten op uitkeering be staan. Over de perioden, dat zij niet georganiseerd waren, wordt hun de •bondscontributie kwijtgescholden, terwijl de verplichte kasbijdrage uit de fondsen van het vroegere RKWV. en het C.N.V. zullen worden voldaan, waarop door het rijk subsidie zal worden verleend. - Het Zlekenlondsbeslnit Dezer dagen zal in de staatscourant het tweede uitvoeringsbesluit inzake het zieken- fondsenbesluit worden afgekondigd. In dit besluit worden twee belangrijke vraagstuk ken geregeld, nl. de rechten en de plichten der arbeiders. Ten aanzien van de verstrekkingen wordt het volgende bepaald: De verzekerden, bedoeld in art. 3 van het Ziekenfondsbesluit, hebben recht op de vol gende verstrekkingen: Volledige hulp door hun huisarts, zoowel ten huize van den patiënt als op het spreek uur, daarbij inbegrepen verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw aanwezig is en buitengewone verloskundige hulp op ver zoek van de behandelende vroedvrouw; volledige hulp op verzoek van den huis arts, zoowel op spreekuur als ten huize van den patiënt, te verleenen door in het specia- listenregister der Nederlandsche maatschap pij tot bevordering der geneeskunst inge schreven specialisten, zulks evenwel voor zoover het betreft niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten niet dan na machti ging van het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerenden geneesheer, zoo deze aan het ziekenfonds is verbonden; Tandheelkundige hulp door een tandarts volgens de volgende regelingen: a. extracties en verwijdering van tandsteen gratis, b. eerste vulling tegen betaling van 25 cent, elke daarop ingevolge gemaakts afspraak volgende vulling 25 cent. zenuwbehan deling f 2.50. c. afzonderlijke kunsttand of -kies f 3.—, elke daarop aansluitende kunsttand of -kies a f 2.—, afzonderlijke kunsttand of -kies, later bijge- - zet, k f 2.50, elke hieraan aansluitende kunst tand of -kies tegelijk bijgezet, f 1.50, volle dige boven- of onderprothese k f 20.voor- loopige boven en onderprothese k f 35, voor- loopig gebit f 22.50; overzetten vöorloopig tot blijvend gebit k f 15.—; Verloskundige hulp door een vroedvrouw, indien deze aanwezig is; Verpleging in een ziekenhuis voor den tijd van hoogstens 42 verpleegdagen per geval; Tegemoetkoming in de kosten van verple ging in een sanatorium voor den tijd van hoogstens een jaar, op advies van den con sul tatiebu reau-arts Alle geneesmiddelen, met uitzondering van .autovaccins en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor specialité's bij gelijke werkzaamheid het loco-preparaat voorge schreven moet worden; MILV. UITZENDING DE* $T rt Uitwendige geneeswijzen als hieronder omschreven: a: hoogtezon-, infrarood- en röntgen-opper- vlaktebestraling, diathermie, lichtboog-, gas lamp- en electrisohe behandeling en genees krachtige baden, een en ander op verzoek van een deelnemer-huisarts, gedurende hoog stens drie maanden achtereen, in inrichtin gen en wat betreft hoogtezonbestraling ook ten huize van een geneeskundige, terwijl langduriger behandeling alleen met toestem ming van bestuur of controleerend genees heer, zoo deze aan het fonds is verbonden, kan worden verstrekt; b. röntgen-dieptebestraling, radiuimbe- handeling en* finsen- en aanverwante be straling. aljeen in daarvoor aangewezen inrichtingen, op verzoek van een deelne mer-huisarts of -specialist, doch sleQhts na goedkeuring van bestuur of controleerend geneesheer: c. massage en heilgymnastiek, alleen door daartoe door het bestuur van het zie kenfonds aan te wijzen deskundigen, op verzoek van een deelnemer-huisarts of -specialist, doch slechts in die gevallen en voor den tijdsduur als het bestuur of de controleerend geneesheer aangewezen zou achten. 'Andere middelen, als bedoeld in artikel 5 van het ziekenfondsenbesluit. als hieron der omschreven (doch slechts na machti ging van het bsetuur of den controleerend geneesheer: a. brillen in model-montuur; b. kunstoogen; c. breukbanden4. buik banden ter waarde van hoogstens f 20. met vernieuwing na 2 jaar voor 3/5 van ieder bedrag van f 10.—: e. elastieken kou sen ter waarde van hoogstens f 5.per kous; f. orthopaedisch schoeisel voor ster ke misvormingen, op voorschrift van een VERSCHILLENDE VRAGEN KUNNEN RIJZEN WAAROMTRENT NIET OVERAL VOLDOENDE KLAAR HEID BESTAAT. 's-G ravenhage. 10 October. De voorlichtingsdienst van het departement van Sociale Zaken schrijft ons: Het vierde kwartaal van. 1941 is alreeds aangebroken en daarmede is de tijd geko men om over te gaan tot de voorbereiding van de uitreiking van het kinderbijslag- boekje voor 1942. Om een aanvraagformulier voor het ver krijgen van een kinderbijslagboekje voor 1942 te ontvangen moet de werknemer zich thans onverwijld tot zijn werkgever wen den. Nu kan zich het geval voordoen, dat een arbeider bij meer dan één werkgever in ddenst is. Alsdan zal de arbeider alleen aan zijn eersten werkgever om een aan vraagformulier mogen verzoeken. In geen geval is het hem veroorloofd om meer dan één aanvraagformulier in te zenden. Een andere mogelijkheid is, dat de werknemer op 11 October 1941, in dienst van den werkgever, tijdelijk buitenslands vertoeft. In dit geval kan het aanvraag formulier worden uitgereikt aan de echt- genoote van den werknemer (vooropge steld. dat geen scheiding van tafel en bed heeft plaats gevonden) of bij ontstentenis van de echtgenoote aan dengene. die met de verzorging van de kinderen van den werknemer is belast. In al deze gevallen wordt het aanvraag formulier dus door den werkgever ver strekt De verplichtingen, die vervolgens op den werkgever rusten zijn zeer eenvou dig. doch daarom mag met te meer klem op een stipte naleving worden aangedron gen. Het formulier bevat duidelijke aan wijzingen betreffende hetgeen men moet in vullen en voor het overige houde men zich aan den stelregel, dat het ingevulde for mulier binnen drie dagen na ontvangst dient te.worden toegezonden aan het kin- derbijsla'gfonds. waarvan ieder arbeider naam en adres bovenaan zijn formulier gedrukt vindt. Dit alles betreft dep normalen gang van zaken. Wat echter te doen wanneer men op 11 October 1941 geen -werkgever heeft, doch wel in het genot is van ziekengeld of een invaliditeitsuitkeering. berekend naar een invaliditeit van 70 of meer? De arbeider, die in deze positie verkeert, moet zijn verzoek om een aanvraagformu lier richten tot den 'raad van arbeid, bin nen welks gebied hij zijn woonplaats heeft, tenzij hij ziekengeld ontvangt van een be- drijfsvereeniging. in welk geval hij zijn verzoek aan de betrokken bedrijfsvereeni- eing moet doen. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat de arbeider, die op 11 October 1941 geen werk gever heeft en dien dag ook niet in het genot is van ziekengeld of van een onge- valsuitkeering als vorenbedoeld, zich. zoo dra hij bij een werkgever in dienst treedt, dezen om een aanvraagformulier moet ver zoeken. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Heden, Zaterdag 11 October zal over den zender Hilversum I van 15.5015.55 uur een vraaggesprek uitgezonden worden voor de arbeiders, over de juiste invulling van bet aanvraagformulier voor het kinderbijslag boekje 1942. orthopaed, voor de eerste maal ter waarde van hoogstens f 25.voor de tweede maal van f 17.50. daarna f 1*2.50; g. steunzolen uit voorraad, op voorschrift van een ortho paed, ter waarde van hoogstens f 10.— voor steunzolen voor gipsmodel*, h. steun- ringen; i. grootere apparaten als corset- ten. kunstledematen, krukken, draagurina- len. anus-bandages. enz. ter waarde van hoogstens f 25. De uitkeering bij overlijden, bedoeld in artikel 6 van het ziekenfondsbesluit. be draagt voor verzekerden, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit en de leden van hun gezin, f 50.behalve voor kinderen onder 3 jaar. waarvoor f 30.— betaald zal worden. De premie wordt) voorloopig getoaséérd op 4 pet van het loon, zoodat werkgever en 'werknemer ieder 2 pet. zullen moeten be talen. Het is echter twijfelachtig of men met de voorbereidende maatregelen vóór 1 No vember a.s. gereed zal kunnen zijn. Het is dius mogelijk, dat deze datum zal worden overschreden. Met name ligt de oorzaak daarvan bij hét te kiezen incasso-systeem, hetwelk uiteraard van groote beteekenis voor de hoogte der premie is. Dit uitstel is wel jammer, maar het geschiedt uiteinde lijk ook weer ten bate van een lage premie, dus in het uiteindelijk voordeel van de verzekerden. Maatregelen voor de naaste toekomst. In verband met de in de toekomst te ver wachten verdere verbetering en uniformee- ring van de werkloosheidsverzekering, zal op verzoek van de sociaal-economische afdee- lïng door mij een zgn. werkloosheidsraad in het leven worden geroepen, die tot taak heeft genoemde afdeeling bij de werkloozenzorg van advies te dienen. Ook voor de verdere loonpolitiek i$ beter en nader overleg noodig, zoodat daarvoor een loonraad zal worden ingesteld. Uit een en ander zal u duidelijk zijn, aldus eindigde spr., dat wij niets nalaten wat er toe kan leiden de positie en het werk van het N.V.V, 'te verbeteren en dat wij niet stil staan bij een enkel resultaat. Voor den Zware straffen uitgedeeld. Groo te partijen boonen verdwenen. Tarwe liep op van f 20.— tot 1 80.per mud. Landbouwer uit de Wieringermeer tot twee maanden veroordeeld. "Meer dan honderdduizend rantsoenen wit te en bruine boonen vijftigduizend kilo werden door den tuinder A Aker uit Zwaag- dijk, als „zaaigoed"- in den handel gebracht en verkocht aan menschen, van wien de meesten ook niet uit de verte iets met het agrarisch leven in Nederland te maken heb ben. Onder bedrieglijke voorwendselen, al dus de beschuldiging, had hij de boonen los gekregen, van eenige groote Zeeuwsche fir ma's, welke waarschijnlijk in de meening zijn geweest, dat Aker de vereischte vergun ningen bezat, omdat hij al zooveel zaken deed voor zijn oom, die wél over de benoo- digde certificaten beschikte. Naar ruwe schatting had Aker aan de transactie een slordige vijfduizend gulden verdiend en nog ettelijke duizendjes waren blijven kleven aan de handen van hen, die na hem kwamen: de wederverkoopers en smokkelaars, voor de boonen tegen fantastische prijzen eindelijk de consumenten bereikten. Het was dus gis teren weer een illuster gezelschap, dat zijn opwachting bij den economischen rechter maakte en zware straffen werden uitgedeeld Tegen Aker, den hoofddader, uit deze zaak, die de officier alle be schrijving tartend noemde, werd niet minder dan twee jaar gevangenis straf geëischt, hij werd veroordeeld tot één jaar. De bakkersknecht, P. H. Jongh Visser uit Hoorn, die de grootste partijen van Aker ge kocht had en met den wederverkoop hét zoete winstje van f 3500 had opgestreken, werd tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch tegen dezen verdachte, die evenals zijn collega Aker van officier en rechter de scherpste verwijten kreeg te hooren, tegen wie, aldus Mr. de Brueys Tack, als parasieten der gemeenschap fei telijk geen straf te zwaar is, was zes maan den. De handelsreiziger P. Heertjes uit Hoorn, ook bij deze zaak betrokken, hoorde zich tot een maand veroordeelen. Twee verdachten werden bij gebrek aan bewijs vrijgesproken en de Hoornsche bak ker H. Droog, die een kleine partij witte boonen voor amandelspijs had willen gebrui ken, kwam er met f 100 boete of 30 dg. af. De verdediger van Aker, mr. Leesberg Jr.. bestreed de dagvaarding en achtte op juri dische gronden het feit niet bewezen, en de verdachte zelf hield stok en stijf vol, dat hij meende, dat al had hij de vereischte ver gunning niet. „zaaiboonen" vrij te mogen vervoeren en verkoopen en niet begrepen te hebben, dat ze in de consumptie zouden ko men. Het feit dat hij toen hij een partij naar Uitgeest vervoerde, zich verborg voor de wegcontroleurs, was hiermede echter in flag- VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m' 20 jaar vol was senen eenhé 12 Oct. t.m. 18 Oct. 1941 in "tijdvak van één week 39-4 brood 39 brood 4 ran ts Yz rantsoen brood of gebak 9 18 22 18 rantï. 39 vleesch 39 vl.waren V2 rantsoen 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren 1 Va 3 3 3 raitlj 39 melk I 39-A aardapp. 39-B aardapp. Wa liter 1% Kg. y2 Kg. melk aardappelen aardappelen 7 174 Va 3'/2 3'/2 5'/„ Va l'/2 Va liter kg kg 5 October t.m. 1 November 1941 121 algemeen 122 algemeen 1*23 algemeen 124 t.m. 127 algemeen D en E rijst 128 algeméén 129 algemeen 130 algemeen 131 t.m. 134 algemeen 1 Kg. suiker *250 gram koffie-surrogaat 500 gram jam 1 rantsoen bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 100 gram vermicelli of maïzena 100 gram kaas 25 September t.m. 13 October 1941 in tijdvak van 19 dagen 36-37 boter 1250 gram boter 36-37 vet 1250 gram boter met reductie 250 250 500 500 500 500 500 500 gram grau Beschikbaar per persoon in tijdvak van vier weken 1 250 500 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 1 kg 250 graa 500 gr« 4 ranlt gran 250 gram 250 gra* 100 grai 400 sra: GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 14 petroleum 21 petroleum 06 KF brandst.1) 01 tm 04 HK brandst. 05 tm 07 HK brandst. 08 HK brandst. 01 tm 11 CV brandst. 12 tm 20 CV brandst. Ie tm 4e per. brandst. 5e tm 6e per, brandst. 120 algemeen C zeep C toiletzeep J textiel (mannen) geeft recht op het koopen van [2 liter petroleum )1 een'h. brandstoffen jl rantsoen zeep 75 gram toiletzeep 81 50 gram scheerzeep 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 1 X)ct 1941 1 Oct. 1941 1 Sept. 1941 tot en me'. 27 Dec. 191 22 Nov. 1911 30 Nov. 1911 31 Dec. 194 31 Jan. 191! 31 Dec. 1911 31 Dec. 1911 31 Jan. 191! 30 Apr. 191! 30 Apr. 1942 31 Oct. 31 Oct 1911 31 Dec. 1911 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 11 Oct. Na Maandag 13 Oct. brood, vleesch, vleeschwarcn, melk I, aardappelen 5 en 37 boter en vet ÉÉN RANTSOEN brood gebak bloem rijst havermout vermicelli maizena vleesch vleeschwaren jam Brandstoffen Zeep 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf 400 gram gevuld klein korstgebak. óf 500 gram gevuld groot korstgebak. óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlok- ken, gruttemeel. (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gem. meel), rijstgries, aardappel tapioca 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti maizena. sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch. gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 1*25 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult jam. siroop, honing, enz. (maximaal 75 kg.) antlhraciet, steenkolen, industriebri- ketten, eierbriketten, of cokes, gascokes, of bruinkoolbriketten, of petroleumcokes, of cokesbries, colccsgruis, of persturf, of baggerturf, of turf uit de Peel, of andere soorten turf huishoudzeep, of eenheidstoiletzeep, of zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941), of 300 gram zachte zeeppasta, of 250 gram zeeppoeder,, of het doen wasschen van 20 K.G., droge vuile wasch 100 gram 100 gram 100 gram 75 gram 500 gram 1 H.L. 2 H L. 110 K.G. 75 K.G. 150 K.G. 300 stuks 450 stuks 275 K.G. 200 K.G. 90 gram 150 gram 100 gram 150 gram ranten tegenspraak. Officier en economische rechter trokken zich dan ook van „verklaringen en pleidooi" dat juridisch ons wel verantwoord scheen, weinig aan. Zij bleven er bij, dat het hier een zeer geraffineerde smokkelaffaire betrof en dat juridische spitsvondigheden in de zen tijd geen opgang meer mogen maken. De economische rechter merkte op, dat ook wanneer de wet op een zeker punt niet dui delijk is, de tijd thans eischt, dat men zelf zijn grenzen trekt. De officier ging zoover, naar aanleiding van een uitlating van Mr. Leosbprg de balie een verwijt te maken, dat zij de belangen van de volksgemeenschap nog onvoldoende schijnt aan te voelen. In Maart van dit jaar had de landbou wer J. P. Dieleman uit Wieringermeer zich laten verleiden aan den arbeider Kieften- burg uit Hoorn 1600 kg. tarwe te verkoopen, voor f 20.per mud, daar Kieftenburg op zijn beurt Dieleman zou helpen aan een 10 kilogram koffie. Het was niet heelemaal een liefdedaad van den bewoner van het nieu we land, want hij maakte voor zijn tarwe altijd nog een tientje boven den regeerings prijs en hij had er dus een aardig slaatje uit geslagen. Het kwam hem duur te staan, want rechter en officier vonden het zeer ernstig, dat groote goed gesitueerde land bouwers zich welbewust in den smokUolhan del begeven en de gemeenschap schaden. Het verweer van den verdachte, dat het graan tóch in handen der Nederlandsche burgers kwam, werd natuurlijk niet geaccepla als iedere boer zelf gaat uitmaken, wat met zijn producten wil doen is er geen tributie noodig, werd geoordeeld. Vijf maanden gevangenisstraf was de doch na het pleidooi van Mr. D. Buis die aanvoerde dat het graan van de vo oogst betrof en het feit was gepleegd'in tijd, toen het met de levensmiddelen niet zoo krap was, kwam Dieleman er drie maanden hechtenis af. Naai* wijve men gaat hij in hooger beroep. In deze zaak stonden nog terecht ee bewoners van de Streek, koopers en we verkoopers. Zoo lang was gehandeld, da tarwe, inmiddels tot meel geworden, tac gulden per mud gold en ook in deze i" waren enkele roode ruggen verdiend, zelfde Jongh Visser uit de boonenaffaire ook in dit zaakje een groot aandeel ge- Met twee maanden gevangenisstraf (de k was 4 maanden) moet hij zijn winzucht koopen. De arbeider Kieftenburg werd veroordi tot 2 maanden hechtenis, de expediteur Fr Groot uit Hoorn tot 2 maanden hechte de tuinder G. Konijn uit Blokker tot 2i gevangenisstraf, de tuinder P. Ruyter Blokker tot 2 maanden hechtenis. Bij de bepaling van de strafmaat w het algemeen rekening gehouden metj omstandigheid, of de verdachten het voor hun bedrijf noodig had-dien geil] louter den handel om den handel hadi' dreven.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2