veilingen KI De herverkaveling van het Geestmerambacht ia GROENTEN Langedijker t hei 'tte na iünir. n mj 1 in 2tV{[ M ini ly 'tje* ieRtm len. <e K ie hé nu re:.: ijani ing ld. O il en view can r va oloni ODi Midi [Ren n vij Het vaarprobleem een struikelblok Uitvoerige besprekingen op de voorbereidende vergadering. Gistermorgen wenl in „Concordia" te Noordseharwoude vanwege de Centrale Cul tuurtechnische commissie een vergadering gehouden met de belanghebbenden over de herverkaveling en herontginning van het eerste blok van het Geestmerambacht. Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de heeren Jhr. van Panhuys en Mr.'Rip van den Centr. Cultuurtechnische commissie, de heer J. Saai, bestuursraad van Noordholland, de burgemeesters van Langedijk, Warmen- huizen en Koedijk, verscheidene ingenieurs van de Provincie, ir. Van Rossum du Chat- tel, inspecteur van de werkverruiming en de heer Steeman van de Prov. Griffie. De heer A. G. Swart van de Centr. Cultuurtech. com missie was aanwezig, voor het geven van een nadere toelichting op het plan. Een groot aantal eigenaren had aan de uitnoodiging om deze bijeenkomst te bezoeken, gevolg ge geven. Mr. Rip, die de vergadering leidde, heeft, na een hartelijk welkomstwoord; het doel van- deze informatieve vergadering uiteen gezet. De heer, Swart heeft vervolgens een uit eenzetting gegeven van het plan voor de herverkaveling en herontginning van dit «eerste blok van het Geéstmerambacht, het geen geschiedde aan de hand van eenige kaarten, welke aan den wand waren opge hangen. Het grootste gedeelte van zijn toe lichting vermeldden wij reeds eenigen tijd geleden bij de ter inzage legging van het plan. Het ligt o.m. in de bedoeling percee- ]en in het blok te maken, welke pl.m. 300 M. diep en 100 M. breed zullen wordèn. Zij, die recht op een grooter perceel zouden heb ben, zouden dan meerdere van deze percee- }en of gedeelten daarvan kunnen krijgen. Aan degenen, die op een kleinere oppervlakte recht kannen doen gel den, zouden gedeelten van de per- oeelen kannen worden toegewezen. Zon men er dan nog niet komen, dan zon ten behoeve van de kleinere ei genaren een zijweg kannen worden gemaakt, opdat deze in dezellde gun stige conditie zonden komen als de grootera. Spr. legde er den nadruk op, dat dit geen zeilde werk is als de Proef polder, waarbij men zijn land afstond. Men behoudt de garantie, dat men weer grond in het nieuwe complex terugkrijgt. Het is wel gewenscht, dat na verkaveling Van dit blok ook het overige gedeelte van het Geestmerambacht wordt herverkaveld. Dan kan men beter tot samenvoeging der per- ceelen komen en kunnen de gronden, door .een later te houden administratieve ruif-' verkaveling, op de meest gewenschte plaat- Pen worden worden toegewezen. Overal in den lande. waar tot iïuilverkaveling wordt overgegaan, heeft dit [©Tactisch geen moeilijkheden gegeven. 70 a ■J5 van de wenschen der eigenaren kan door de plaatselijke commissies worden in gewilligd. Hooge kosten. Doorjjat het geheele blok practisch op de schop moet worden genomen, zijn de kosten enorm fyoog. De loonpost in de begrooting is 1 1.200.000, die van de bijkomende kosten 1550.000. Zonder de belangrijke bijdrage van 't Rijk (gelijk aan de arbeidsloonen) en van de Provincie (f283.000) zou er niets vari kunnen komen. Nu blijft nog f 1000 per H.A. voor de eigenaren. Een belangrijk bedrag, maar voordat het naar de Provincie is ge gaan, zijn deskundigen gehoord. Daarbij werd door een-der tuinbouwafge vaardigden gezegd, dat dit niet te hoog was, omdat uit eindelijk de verbetering van de structuur van den grond en de ligging de opbrengsten hooger zouiden doen zijn, zoodat deze kosten wel verantwoord zijn. De opbrengsten in den Procfpolder zijn aanzienlijk hooger dan op de niet-verkaverae grolden. Dat de lande rijen per as te bereiken zijn is wel van be- teekenis, al zal dit in den overgangstijd zeer zeker moeilijkheden geven, omdat de bedrij ven en de veilingen zijn ingericht op het ver voer te water. Vervolgens beantwoordde spr. een veer tiental vragen, welke door een commissie uit de belanghebbenden waren" ingediend. Hierin kwam o.m. tot uiting, dat de vaarten in het te verkavelen blok niet in open ver binding staan met het overige Geestmeram bacht, in verband met de waterbeheersching •n het verschil in peil. De kosten van de bemaling der onderaf delingen zijn voor de betr. gronden. Voor pachtsommen en andere lasten, die evengoed betaald moeten worden, al wordt de grond niet gebruikt, zal een schaderegeling getrof fen worden. Dit geldt ook voor hypotheek rente enz. Zooveel mogelijk zal getracht wor den, de gebruikers van het land elders be- drijfsgronden te verschaffen gedurende den tijd, dat het land in bewerking is. Zooveel mogelijk in deZuidscharwouder polder, Proefpolder of Wieringermeer. Het onder- boud van de wegen komt voor de landeige naren, tenzij andere belangen erbij betrok ken zijn, bijv. de. Provincie. De hypotheken gaan gewoon over op het nieuwe land. Daar tegen heeft geen enkele hypotheekhouder bezwaar, omdat het onderpand in waarde stijgt. Er kómt ook een regeling voor bedrijfs schade. Precies te zeggen hoe die wordt is niet mogelijk. Ieder geval wordt op zich zelf beoordeeld. De sohattingscommissie wordt inderdaad hit vertrouwensmannen, die ter plaatse be kend-zijn, benoemd. Voor de benoeming der schatters wordt eerst overleg gepleegd met de burgemeesters, tuinbouworganisaties enz. Het geheele blok wordt niet ineens aange pakt. Het eerste plan was, dat er ongeveer 5 jaar over gedaan zou worden. Het kan nu wel wat langer duren. De niet in bewerking fcijnde gronden kunnen gewoon in bedrijf gehouden worden. Bij de bepaling van de ruilverkavelings rente zal ongetwijfeld rekening worden ge houden met event. waardevermeerdering. Zoowel voor als na de verkaveling worden landerijen getaxeerd. Een goede water lozing cn waterbeheersching wordt gega- i randeerd. Bij den inbreng wordt onderscheid gemaakt tusschen land en water. De ver- voermoeilijkheden worden zeer goed inge zien door de commissie, doch zij wijst daa rentegen op de betere structuur, welke een betere opbrengst zal brengen en op de gun stiger ligging van de bedrijven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer ruim gebruik ge maakt Nog vele vragen. De heer K. Molenaar, Warmenhuizen, vond bet vreeand, dat deze aanvraag is geschied door een zestal tuinbouwvereenigingen. De eigenaren en ook de besturen wisten ner gens van. Spr. brengt de geschiedenis, welke hieraan voorafgegaan is, in herinnering, om. de vergadering welke 5 4 6 jaar geleden is gehouden op initiatief van Ged. Staten, waarin de mogelijkheden om in die crisis tijden verbetering in den toestand der tuin ders te brengen, werden besproken, bijv. door andere cultures. Er zouden grootere bedrij ven moe ten'komen, maar daarmee zou voor velen de crisis niet opgelost zijn, aangezien zij moesten verdwijnen. De plannen verder besprekende, zeide de heer Molenaar, dat de omstandigheid, dat in de nieuwe polder niet gevaren kan worden, een reden is, dat men 100 pet. tegen verkavelen is. De vooraeelen worden niet ontkend, maar het vaarpro bleem is een groot nadeel, aangezien het varen een goedkoop vervoer «is voor de tuin bouwproducten. De heer P. Stam, die alle 14 vragen nog eens toelichtte, vroeg of de ingelanden van den Grebpolder van de oude lasten, dus die van nu, ontlast worden. De gronden, welke men de vorige keer in de Wieringermeer kreeg, moest men te duur betalen. De heer K. Molenaar wees er nog op, dat de kosten voor de eigenaren zeer hoog zijn. Spr. berekende, dat men f 2.per snees zou moeten betalen, hetgeen ongeveer over eenkomt met de huur van thans. Volgens spr. staat het niet vast, dat de opbrengsten hooger zullen worden dan in het G. A. Nu kan men ook op akkers, die voorheen slecht waren, beste kool telen in het Ambacht. In antwoord o.p deze en nog andere vra gen zeide de heer Swart. dat alle eigena ren weer in den nieuwen polder terugko men. De Pachtwet zal beschermend optre den ten behoeve van^de pachters. T.a.v. de waterberging gaf spr. de verzekering, dat men geen last van het water zal krijgen. Daarmee zal bij de berekening voor de bemaling rekening worden gehouden. Door het diepspitten wil men alle gronden een betere structuur en een gunstiger exploit'a- tiemogelijkheid geven. De kosten van f 50 per H.A. zijn wel hoog. maar men dacht er daarmee wel te komen, aan de* hand van ontvangen adviezen. Spr. kon zich moeilijk voorstellen, dat er gronden zijn, die geen voordeel zoudèn opleveren tengevolge van de bewerkingen, welke zii ondergaan. Is dit wel het geval, dan kan men geheele of ge deeltelijke ontheffing krijgen van de her verkavelingsrente. De belangen der ingelan den zullen zeer zeker in het oog worden gehouden biit de beschikbaarstelling van andere grond'én. Bij voorkeur zullen zij deze krijgen in den Proefpolder of in den Zuidscharwouder polder. De pachtprijzen in de Wieringermeer zijn iets voor de plaatse lijke commissie. De lasten van den Greb polder zullen eerst later kunnen worden bepaald. Hetvervoersvraagstuk bespreken de, was spr. van meening, dat het tenslotte als het geheele werk klaar is, voordeeliger zal zijn te rijden dan te varen. Spr. ziet wel. dat in de toekomst bedrijfsgebouwen in den polder gesticht zullen worden, al zal dit langzamerhand moeten komen. Sor. kon zich moeilijk voorstellen, dat de eige naren niet van de aanvrage weten. Hij las de namen der onderteekenaren voor. Overrompeld? De heer Wildeboer zeide, dat men zich in dertijd te Alkmaar, toen de aanvrage ge- teekend werd. tot niets verbond. Als wij er maar in principe voor waren, werd er ge zegd. Als wij niet vroegen zou de provin- die zelf komen met plannen. Ook zeide de lieer Wildeboer, dat in die vergadering was gesproken over een ruilverkavelingsrente van f 10— per H.A. Mr. Rip constateerde, dat hoewel niet al len de voordeelen zien. er grootevbelang stelling voor dit werk bestaat van rijk en provincie. In de toekomst kunnen wij moei lijk zien. Ook kan men niet aantoonen, hoe het land straks zal zijn. Eenig vertrouwen in de uitvoerders is wel gewenscht. Spr. ried den aanwezigen aan, goed te overwo gen. wat zij zullen doen; er staan groote belangen op het spel, ook voor de kinderen. In de hierna nog gevoerde gedachtonwis- seling kwam de heer P. Zwetsman nog eens terug op het „varen". Het plan heeft te veel nadeelen voor de practische gebrui kers en de eigenaren. De lasten zijn ook te hoog. Is er geen andere manier te be denken. om de bedrijven meer bij elkaar te krijgon. met behoud van het vervoer te water. Ook werd de vraag behandeld, of de nacht mocht worden verhoogd met de ruil verkavelingsrente. De voorz. geloofde, dat dit wel een bijzonder geval zou zijn, als in de wet bedoeld is. Voorts werd de aandacht gevestigd op het dure onderhoud van wegen in den nolder en op de dubbele kosten, welke de tuinders zullen hebben, die een gedeelte van hun bedrijf in den nieuwen polder hebben en dus moeten rijden, en een gedeel te in den ouden polder, zoodat zij moeten varen. De heer C. Meijer dacht, dat er niets tegen de verkaveling zou zijn, als de pele- genheid tot varen maar openbleef. Dat was toch niet zoo moeilijk? Tenslotte zeide de voorzitter, wel te heb ben begrepen, dat varen gewenscht wordt. Al hetgeen hier naar voren is gebracht, zal nader overwogen worden. Op Dinsdag 28 October valt dus de groote slag. Dan moet gestemd worden. Overweegt Uw stem echter goed. langedur HET GAAT SLECHT MET DE ANDIJVIE. Het gaat met de afzet van de andijvie heel slecht aan de veiling. In het begin van de week kon nog wel het een en ander worden geplaatst tegen f 3.— per 100 Kg. of iets hooger. naar gelang van de kwali teit, terwijl het overige ter beschikking kwam van de zouters. Aan den Langedijk is de belangstelling van de zijde der zouters voor dit product echter zeer gering. Men heeft het veel te druk met het inmaken van zuurkool, zoodat de andijvie er over schiet. Wanneer de zouters ze niet -koopen tegen den prijs van f 3 per 100 Kg. worden ze door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale overgenomen, die er dan een plaatsje voor ziet te vinden. Er zijn gedurende de vorige week eenige wagonladingen andijvie naar Beverwijlk verzonden, waar een zouterij ze van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale af- narif. Men zit thans echter met het pro bleem. hoe krijgen wij de andijvie naar Be verwijk. Er is een tekort aan spoorwagons, zoodat. de verlading van de tuinbouwpro ducten stagneert. Voor de kool en andere bewaarproducten is dat niet zoo erg. al is het natuurlijk niet prettig, maar voor de andijvie is het een slimmer geval. Wanneer deze een paar dagen in een schuit moeten blijven liggen gaat het beste er spoedig af. Er zijn reeds pogingen in het werk gesteld om de andijvie dan maar per motorbpot te verzenden. Het is zonde, om het product op de mestvaalt te gooien. Er moet een WC'0* voor worden gevonden. Wat de betaling der doorgedraaide andij vie betreft, deelt men ons mede, dat via de Ned. Groénten- en Fruitcentrale aan een zouter te Beverwijk geleverde andijvie te gen den prijs van f 3 per 100 Kg. werd over genomen. Thans, geschiedt dit tegen den prijs van f 0.75 per 100 Kg., een priis, welke aan den lagen kant is, waardoor de kosten van den tuinbouwer niet gedekt worden. Deze andijvie wordt voor rekening van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale ingemaakt ten behoeve van de Centrale keukens in ons land. WEINIG ANIMO VOOR KROOSHALEN. Aan den oproep van den burgemeester aan de tuinders om medewerking voor het op ruimen van het kroos, wordt nog maar Weinig gevolg gegeven. De voornaamste re den daarvan ligt ongetwijfeld in het' feit, dat de tuinders het juist in dezen tijd zeer druk hebben met allerlei werkzaamheden. Vooral het binnenhalen van de kool eischt heel wat tijd. .Door de drukte op de zuur- koolfabriekcn is er eer te weinig dan te veel aan arbeidskrachten. Als straks het koolhalen, is afgeloopen, is er waarschijn lijk meer gelegenheid tot kroosopruiming. Intusschen zij er op gewezen, dat niet al leen de tuinders, maar ook de handel en de schipperij belang hebben bij het opruimen van het kroos. Wel hebben de tuinders het voordeel van de bemesting, doch door som migen wordt de waarde als zoodanig niet al te hoog aangeslagen. DIT JAAR GEEN ST. NICOLAAS- ATTRACTIE. Vergadering Wlnkeliersvreeni- ging. Gisteravond hield de Langedijker Winke liers-, Nering- en Vakvereeniging ten lokale van den heer J. de Bakker een algemeene jaarvergadering onder leiding van den heer S. Timmerman, eere-voorzitter. Een 25-tal leden was aanwezig. Voorzitter ried de leden aan de formulie ren voor opgave van de bedrijnen af te ha len cn in te leveren. De heer D. Zeeman gaf een toelichting van deze aangelegen heid. De rekening van den penningmeester sloot op een totaal bedrag van f757.57, met een saldo van f423.53. Het aanvangssaldo was f255.10. Er zijn nog een aantal posten te betalen, werd medegedeeld. Op advies van den heer J. Wiersma werd de rekening goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing wor den de heeren D. Zeeman. 'M. Piersma en P. Tuijn herkozen. Vervolgens werd de St Nicolaasattractie besproken. Nadat eenige heeren hun meening hadden gezegd, werd besloten, in verband met de omstandigheden, geen attractie te houden. Vervolgens werd de incassodienst bespro ken. De heer D. Zeeman gaf een' toelichting vai het plan van het bestuur oni een nieu we methode van incasso in te voeren. In 't vervolg wil men vertrouwelijk mededee- lingen aan de leden doen van de niet-bona- fide adressen, opdat men gewaarschuwd is. Men blijft echter vrij die menschen te leve ren, doch behoeft dan niet bij. de incasso commissie te komen. NTa eenige besprekingen ging men hiermee accoord. In de rondvraag kwam een voorstel om te trachten in verband met de stroomrantsoe- neering te probeeren, het vastrecht verlaagd te krijgen. Dit za] gebeuren. Besloten werd, pogingen te doen, verbete ring aan te brengen in de postverbinding. Het is nu heel slecht. De giro-stortingen komen nu ook een dag later aan, doordat men onder Alkmaar be hoort. Dat is lastig enbrengt kosten met zich mee. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. LANGEDIJKER TAFELTENNISCLUB „VITESSE". Zondag 19 October heeft „Vitesse" tegen de Aikmaarsche tafeltennisclub L.U.T.O. een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld, waarvan de uitslag is als volgt: Groep I: Vitesse—Luto: G. Verkroost—R. Bruin. J. P. SchriekenW. Poeze, R. Schrieken—J. Woudstra. Uitslag 19 voor Luto. Groep II. VitesseLuto: P. J. Schrieken J. Over, C. Moraalmej. L. 'Reuling, G. Nieman—H. Beuling. v Ütislag 1-^9 voor Luto. Greop III. Vitesse—Luto: T. Prijs—H. Stam, A.' de Vries—P. van Gelder, P. Ko ningK. Bammes. Uitslag 5—6. Groep IV. VitesseLuto: G. BuismanB. v. Pol. C. KuilmanM. Kuiper, K. Stins N. Ruiter. Uitslag 9-1 voor Vitesse. Totaio uitslag Vitesse—L.U.T.O. 16—24. WINTERCOMPETITIE SCHAAKMAT. Ie klas: J. J. KroonH. Hart Dr. J. de Wit—D. Kooij J. KlinkertK. Bierman G. GoudsblomW. Kaan 2e klas: J. Kamper—J. Ootjers 3e klas: J. BoodT. de Jong G. van LoenenS. Pranger 0-1 0-1 0-1 afgebr. 1—0 0-1 1—0 P. Rustenburg—N. v. d. Abeele 1—0 wieringermeer DE BOERDERIJENBOUW ONDER DE LOUPE. Aan het Driemaandelijksche Bericht be treffende de Zuiderzeewerken wórdt o.m. medegedeeld, dat de bouw van de normaie pachtboerderiien ernstige vertraging onder vond, ten gevolge van den strengen en lang durigen winter. Slechts met 'de uiterste moeite gelukte het de boerderijen vóór 1 Mei ter bewoning op te leveren. Om dezelfde reden stagneerde de 'bouw van de boerderijtjes voor 14 kleine gecneng- de bedrijven, terwijl in dit geval zich ook nog moeilijkheden met de bouwmaterialen- voorziening voordeden, zoodat deze bouw werken eerst kort geleden onder, de pannen zijn gekomen. Dank zij de omstandigheid, dat alle materialen tijdig op de werken In de regeling van den afzet der tuin bouwproducten is deze week maar weinig verandering gekomen. De prijzen voor ex port naar Duitschland zijn voor alle produc ten dezelfde gebleven, terwijl in de binnem lan'dsche maximumprijzen slechts deze wij ziging is aangebracht, dat de maximumprijs voor peen van f 6 is verhoogd tot f 7. ter wijl voor prei f 1 en voor knolselderie f 0.50 minder werd betaald. Aan de veilingen heerschte ongeveer de zelfde drukte als de vorige week. Verschil lende tuinders zijn met het binnenhalen der kool begonnen, zoodat van aanvoer van producten naar de veiling geen sprake was. als ze altjians nog iets hadden te markten. Er zijn er al verschillenden, die niets meer hebben te verkoopen: het wachten is nu op de winterkool. Zij mochten betrekkelijk van geluk spreken, want het ter veiling bren gen van de producten, voor zoover dit met een vaörutig moest geschieden, was geen pretje, daar de laag kroos en azolla zoo dicht op het water lag. dat er bijna niet door te varen was. Er werd deze week nog eenmaal aardap pelveiling gehouden. Na den 15 October mochten geen aardappelen meer worden ge veild. In totaal kwamen er 13 spoorwa gens. waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat er niet zoo heel veel late aardappelen bij de Langendij'ker tuinders aanwezig zijn. Het waren weer Eigenhei mers, blanke en blauwe. Bevelanders. Koop- mans blauwe, die het meest werden aangc- Weinig verandering voerd. Dan kwamen er nog kleine partijtjes Robijn en Geelblom met wat Schotsche muizen. De prijzen waren onveranderd ge bleven. De aanvoer van tomaten vermindert. De kwaliteit A van de sorteeringen A. B, C en CC werd met f 16, de kwaliteit D met f 1280 betaald. Voor de fabrieken was 20 pet. bestemd van de genoemde sorieeringeri. terwijl alle gescheurde uitsluitend aan de industrie moesten worden geleverd. Nog altijd geldt het voorschrift, dat van uien alleen de kwaliteit B mag wor den geveild, zoodat de aanvoer niet groot was. ongeveer 6 spoorwagens. Stek. die natuurlijk ook mocht worden geveild, bracht evenveel op als de B-kwaliteit, waar uit wel volgt, dat er meer dan voldoende vraag is in verhouding tot den aanvoer. In vroeger ejaren was een prijs voor stek van 60 cent tot f 1 schering en inslag. Slaboonen Awamen er weer minder dan de vorige week. Voor den tijd van het jaar is echter,over den aanvoer niet te klagen. Het mooie weer in September is daarop van invloed geweest. Ze werden met f 7 be taald. Aan de Broeker veiling kwamen ook nog verschillende partijtjes kassnijboonen, waarvoor f 37 werd gegeven. Aan de Broeker veiling kwamen nog rond 18 spoorwagens roode kool. te Noord- scharwoude 6, die alle van goecle kwali teit waren. De prijs was en bleef f 3.50. Be halve een 8-tal spoorwagens gele kool kwa men er ook nog wat Savoye en aan de vei ling te Noordscharwoude nog enkele par tijtjes groene. Gok deze soorten werden met f 3.50 betaald. Buitengewoon groot was deze week de aanvoer van zuurkool-witte, vooral aan de veiling te Noordscharwoude. waar ze cp één dag zelfs 44 spoorwagens kwamen. Dat het daardoor druk was aan de zuurkoolfabrie- ken. is duidelijk. Honderden arbeiders zijn bij de bereiding van zuurkool ingeschakeld. De prijs was f 2. Nog altij'd bleef de aanvoer van wortelen gróót: ongeveer 40 spoorwagens, wat voor dit product zeker van beteekenis mag wor- ,dcn geacht. Peen zonder lof, 51200 gr., was een prijs van f 3.40 toebedeeld, van 201500 er. f 3 en boven 500 gr. f 2.50 voor export. De gewassen peen noteerde van f 3 f 4.60. Aan bieten kwamen er ongeveer 6 spoorwagens. Ze brachten f 2.50f 4 op. al naar gelang van het gewicht. Voor de kleinste wordt de hoogste prijs betaald.' Verreweg de meeste bloemkool kwam aan de Broeker veiling, ongeveer 15000 stuks. Er was heel wat extra-kwaliteit bij, die met f 14.50 werd bet aa l <4": voor de eerste soort besteedde men f 11-50. Aan beide veilingen kwamen flinke aan voeren andijvie. Ze moest eerst voor 't bin nenland worden aangeboden. Wat tusschen den vastgestelden maximumprijs van f 5 en den Prijs van f -3 per 100 Kg. niet Tloor het binnenland werd gekocht, kon door dé vei ling tegen den prijs van f 3 aan de zouters worden verkocht. Wat daarna overbleef kwam ter beschikking van de Centrale Voor bijna alles werd f 3 gemaakt: slechts weinig bracht f 3.10—f 3.40 op. CULTIVEERING NOORD-OOST POLDER. Naar ons van zeer betrouwbare zijde werd medegedeeld, zal men zoo spoedig mogelijk een aanvang maken met het bouwen van barakken voor 300 personen, die werkzaam zullen zün bij de cultiveering van den Noord-Oost Polder. De noodige grondborin gen worden thans reeds verrichh en ih.dien de grondboringen een gunstig resultaat op leveren ,zal men begin November direct be ginnen met het bouwen. Mocht de grond niet geschikt blijken, dan zal men pas na de vorstperiode overgaan tot het bouwen. De barakken komen te staan op het droog- geloopen gedeelte, aan het kanaal, op onge veer 150 meter afstand van het stoomge,- maal van Urk. Dil zal zeker weer een ople ving geven, nu de Zuiderzeewerken bij Urk zoo goed als weg waren. konden worden aangevoerd en relatief wei nig bout noodig was. had de bouw van 8 boerenwoningen een vlot verloop. Deze zijn, evenals 4 woningen op tuindersperceelen, intusschen gereed gekomen. Begonnen werd met den bouw van 12 dienstwoningen te Wieringerwerf. Het loat zich aanzien, dat dit werk waarvoor allo materialen op den bouwplaats aanwezig zijn. binnen den daarvoor gestelden tijd zal worden opgeleverd. Gegund werd de bouw van 7 normale boerderijen, van 30 boerderijen voor liet kleine gemengde bedrijf en van S6 tuinders woningen. Aangezien aanvankelijk niet vol doende raateriaa! voor deze werken kon worden verkregen, ondervond de bouw aan zienlijke vertraging. Het is niet mogelijk te voorzien, wanneer deze boerderijen gereed zullen zijn. hetgeen ten gevolge heeft, dat* ook omtrent de mo gelijkheid van verpachting van de bndrü- ven in dit iaar weinig kan worden voor speld. Tengevolge van het uitslaan van een vlam uit een gasgenerator van een auto, brak brand uit in de schuur van de boer derij op M. 28. Het op stal staande1 Vee kon, evenals in de vorige gevallen van brand, gemakkelijk worden gered. De schuur brandde gebeel af met uitzondering, van den brandvrijen sfal. tcrw»l de woning slechts geringe schade opliep. Dit is reeds de derde maal, dat een hoerdeij van hetzelf" de standaardtype door brand is verwoest en waarbij het brandvrije stnlgedeelte werd ge spaard. De doelmatiehc'd van deze .hoofd vorm van deze boerderij t.a.v. brand is hiermede wel duidelijk gebleken, aldus hot bericht. wjer1ngfr waard GROND VOOR VOLKSTUINTJES Behoudens goedkeuring jvan Ged. Staten is door de gemeente aange kocht het gedeelte voormalige trambaan vanaf de Groote Buurt tot aan den Noorddijk. De bedoeling is om het eerst te egaliseeren en daarna klaar te maken voor volks tuintjes. SUBSIDIE VOOR „ONS GENOEGEN". Aan de muziekvereeniging „Ons Genoe gen. is vanwege de. geprente een subsidie toegekend ad f 50.—. sin't maarten SCHAAKCOMPETITIE. Ie klas: J. H. Woltcrs—K. C. Numan 10 R. Kooiman—B. Jonker 1—0 2e klas: J. Jonker—C. Groet 0—1 W. Koordos—C. Zijdewind afgebr. 3e klas: K. Doets—J. Boontjes 0^-1 P. Herieweer.T. Groet l—O J. Groet—P. Heneweer O—l J. Groot—K. Doets Oj— 1 J. de Pee-rC.. Schrijver 10 C. Schrijver—J. de Pee 10 P. HeneweerJ. Boontjes 10 J. Boontjes—P. Heneweer 0—1 sint pancras DE STORM. Door den storm van Zaterdagmiddag is schade aangericht aan de kassen. Bij den heer Jb. Duif moest een schoorseen het ontgelden, 'deze viel ,in een daarnaast staande kas. Natuurlijk werden vele ruiten het slachtoffer. Het warenhuis van de hee- fen Roos en Wagenaar dat gesloopt wordt, en waarvan alleen de spanten nog stonden, streek geheel omver. Bij verschillende an dere kassen was ook eenige glasschade le constateeren. ONTSLAG AANGEVRAAGD. Naar wij vernemen is door den water molenaar van de Dnnlmecr, de heer K. de Geus. per 1 Januari 1942 ontslag aange vraagd. z1jpe SCHAGERBRUG. KAPVERGUNNINGEN. De Productiecommis^aris voor den Bosch- bouw en de Houtteelt heeft aan de volgende personen ontheffing van het kapverbod ver leend: aan J. Meeldijk voor het vellen vaji 12 ieneiv en 10 vruchtbqomen. onder bepa ling. dat met kastanieboomen. iepen en vruchtboonien worde herbeplant: aan mej. Tr. Groot voor het vellen van 3 populieren, onder bepaling, dat met Canadapopulieren worde herbeplant. koedijk KOEDIJK WINT. Zondagmiddag had den wedstrijd plaats tusschen Koedijk I en Oudorp I. Er wordt al direct een flink tempo ingezet cn de keepers moeten een paar malen handelend optreden. Na 20 minuten spelen krijgt. .To de Waal den hal verkeerd op zijn hoofd, het leder raakt de paal en belandt in ei gen doel. zoodat Oudbrp de leiding ,kj-ïi*rt met 01. Het is K. Molenaar die een recht- sche voorzet onberispelijk inkopt (1—1). Na de rust is Oudorp geruimen tijd in de meerderheid, doch K.S.V. weet weer uit rechts de leiding te nemen,, door dert stand te brengen op 21. Leiding was correct, wedstrijd sportief!

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 3