Het proces om de stortgronden I" DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Wieringen Vlugge handel in FOKSCHAPEN Visitekaarten V Vrijdag 24 October 1941 Het arrest op 10 December (Vervólg van het gisteren opgenomen verslag). Een beroep op vroegere bepalingen, aldus png Mir. van Haersolte. de raadsman van den polder voort, komt uitsluitend toe aan hot rijk. dat echter ge«n partij meer is. maar niet aan opvolgende eigenaren. Voorts, aldus pleiter, moet men onderscheid maken tusschen lasten waar van het rijk yrijstelling bedong en hel object van aan sprakelijkheid waarvoor het rijk vrijstel' jj'rig bedong, de grondslag waarnaar be lasting wordt opgelegd dus. Wanneer men dus aanneemt, dat door de wijziging in het reglement van bestuur door Prov. Staten den polder geen nieuwe last werd opge legd. is toch een nieuw object van belas tingheffing i.c. naar het gebouwd, ont staan. In den tijd toen de overeenkomst wérd gesloten tusschen rijde enpolder, was een zoodanige heffing nog niet be kend. Pleiter kan niet inzien dat de dading rich verzet tegen een heffing naar den grondslag „gebouwd". Het is verder niet juist dat de rechtbank de rechtsgeldigheid der dading erkent. Den polder kwam des tijds niet het recht toe toekomstige omslag- plichtigheid bij dading op te heffen. Men kan in de overeenkomst van 1839 hoogstens ïien'een regeling van betaling der polder- lasten, een ■betaling welke gelijk was aan de toenmalige omslagen in ge kapitaliseerden yorm. Tenslotte betoogt pleiter, dat de recht bank niet juist geoordeeld heeft door te con- cludeeren dat Prov. Staten niet het recht hadden hun bevoegdheid tot het regelen der omslag uit te breiden- tot door het rijk getroffen overeenkomsten. Artikel 198 lid der grondwet geeft volgens pleiter Prov. Stalen de bevoegdheid dc omslag te rege len, beperking van die macht zou slechts aanwezig zijn, indien de wetgeving zooda nige beperking inhield. Dit is niet het ge-' 1. Ook al zou dus de dading wel rechts geldig zijn, zou ze toch wat de nieuwe hef ing betreft, terzijde zijn gesteld door het besluit van Prov. Staten en haar kracht [verloren hebben ten aanzien van de nieuwe aanslag over het gebouwd. Het pleidooi voor de hoeren Doe- dens en Schilder. Ten aanzien van de al of niet ontvanke lijkheid verklaring beroept Mri Leesberg zich o.a, op art. 16 der bevoegdhedenwet, dat spreekt over hooger lïeroep of .beroep in cas satie en dat dus in elk concreet geval moet worden l>ezien of het zich leent tot hooger beroep dan wel tot cassatie. Pleiter blijft van oordeel dat in het geding is een perso- neelé vordering, waarvan geen appel moge lijk is omdat zij de waarde van f 400 niet te boveij gaat. Wat de zaak zelf aangaat, betoogt pleiter, dat overgang van hetgeen lestijds door het rijk werd bedongen, geens zins is uitgesloten. Er is wel degelijk een ifkoop geweest van toekomstige lasten door kapitaliseering. De voorgeschiedenis doet er overigens weinig toe, alleen is de vrijdom MIDDENSTANDERS, LET OP UW SAECK. Belangwekkende gegevens over vestigingswet en examens. Voor het InsJJtuut voor Middenstandsont wikkeling afd. Wieringen in Cinema de Haan heeft de hoofdinspecteur van het in stituut van Middenstandsontwikkeling de lieer L. G. Eggink een voordracht gehou den. De voorzitter van de Wieringer Midden- standsvereeniging, de heer C. J. Bosker sprak het welkomstwoord en zet nog eens doel en wezen van het instituut uiteen en toont zich éen felle tegenstander .van de stoomcursus sen, die als paddestoelen uit den grond ver rezen zijn. Men krijgt daar nooit bezonken kennis. Voor da heer Eggink zijn voordracht hield werd de interessante film vertoond over de Gero-fabrieken in Zeist. De heer Eggink begint met de afd. Wierin gen geluk te wenschen met de hernieuwde bloei van den cursüs. Als onderwerp be handelt de heer Eggink: „De noodzaak voor ontwikkeling van clen middenstander nu en in de naaste toekomst", en daarmee in ver band de belangen van denaanstaanden on dernemer met betrekking tot den „Vesti gingswet Kleinbedrijf." „De toekomst is aan hen, die zich iru voor bereiden'.', aldus spr., tusschen de studee renden en de middenstand moet een eenheid bestaan. De ouderen dienen de studeerenden hulp en raad te verleenen; om dit te kun nen doen, moeten zij zichzelf ook op de hoog te houden. Hierna behandelde spr. uitvoerig de Vestigingswet. De inhoud hiervan werd reed^ meermalen in ons blad weergegeven. Wij kunnen ons dus van de plicht ontslagen achten nogmaals verslag daarover te geven. De examens. Vervolgens geeft spr. een overzicht der totale resultaten" der 7 examens Midden standsdiploma Alg. Handelskennis. Uitein delijk blijken er dan van de ©708 aanmel dingen 42270 geslaagd te zijn, wat neerkomt op 67.4 pet. Dit aantal geslaagden is dan bereikt in iets meer dan drie jaar. Zullen de cijfers zich in de toekomst nu handhaven? Er zijn in ons land ongeveer 375.000 midden standszaken. Spr. neemt aan, dat er onge veer om de 15 jaar verwisseling plaats heeft door sterfte, rentenieren, enz. Per jaar zijn dus pl.rn. 25.000 niéuwe middenstanders noo- dig, dit zullen dus zijn pl.m. 25.000 candi- daten, die het diploma behalen. Hierbij nog te voegen de factor van het -aantal afgewe zen candidaten, dan zal het aantal aanmel- diugen nog tamelijk hooger moeten zijn. De middenstand vormt dus heelemaal geen klein dèel van ons volk. Met haar gezinnen enz. is zij ongeveer *4 deel van onze bevol king. Velen beschouwen de Vestigingseischen als een kwaad. Zij moeten! Dit is juist een ver keerde opvatting. Zij geven een groote op voedende kracht. Spr. toont zich een geweldigen tegenstan der van de cursussen, die naast de 3 onder- wijscentralc's ontstonden en meestal door onaantastbaar. Het rijk wist destijds uit eigen ervaring heel goed in welke bochten de overheid zich kan wringen om de belas- tingschroef aan te- draaien en koos den voorziohtigsten weg door een vrijdom te be dingen in alierruimsten zin en, daaronder valt zeker de nieuwe uitvinding* van „ge bouwd". Onderscheid, aldus pleiter, bestaat niet, de z.g. belasting gebouwd is een polderlast op den grond niet alleen, omdat burgerrech telijk gebouw en grond één zijn, maar om dat een andere polderlast dan op polder- grond onbestaanbaar is. Het object dat belast wordt, is steeds de grond, liet is alleen mogelijk dien grond te heiasten naar verschillende grondslagen als gebouwd, ongebouwd, aantal verdiepingen, spiegelrui ten enz. enz. Wat de nietigheid der dading betreft, door den polder aangevoerd, in het tijdvak waarin de z.g. dading werd getrof fen, hadden de waterschapsbesturen veel grooterè bevoegdheden dan na de tot stand- koming der bevoegdhedenwet van 1902 die de grenzen afbakent. In elk geval is een dading een overeenkomst die toekomstige zaken tot ondei-werp kan hebben. In het be sluit van Prov. Staten ziet pleiter slechts een poging het. oude contract uit te scha kelen. Het was te ongelukkig geredigeerd om succes te hebben. Ook een publiekrechtelijke heffing gaat door betaling, waarmee afkoop gelijk is te stellen, te niet. Wat het onderhoud en beheer der stort gronden betreft, zegt pleiter dat deze in we zen' buiten onderhoud en beheer van den polder zijn geraakt. De opgeworpen grond uit de geul die tot kanaal strekte, vormde ter weerszijden van dat kanaal dijken, wel ke dijken natuurlijk geen bemaling meer behoefden, integendeel het polderverband niet onaanzienlijk steunden. Dc gronden kwamen in beheer en onderhoud bij het rijk en daarvoor is een aparte overeenkomst, ge sloten, welke nog steeds geldt en wordt na geleefd. Daartegen kan de provinciale wet gever niet op, die dus zonder beheer of on-" derhoud zelfs afgekochte lastén zou willen gaan heffen. Mr. Haersolte interumpeert, dat het er niet toe doet of de gronden in beheer of onder houd zijn, alleen dat zij al of niet tot het waterschap behooren en dat behooren zij onbetwistbaar wel. In het algemeen wijst Mr. van Haersolte er nog op, dat de onkos ten van den polder zeer zijn gestegen, door den aanleg van nieuwe wegen enz. en dat het niet -meer dan billijk is, wanneer ook de bewoners der stortgronden die toch van alle voordeelen profiteeren, hun deel van die lasten dragen. Mr. Leesberg besloot het Hof te verzoeken te concludeeren dat appellant de polder niet ontvankelijk in zijn appel zal worden verklaard, althans het vonnis der Alkmaar- sche rechtbank te bevestigen met veroor deeling van appellant in de kosten van het appèl. De president bepaalde, nadat beide plei ters anderhalf uur aan het woord waren geweest, den datum van het arrest op 10 December. laag lesgeld en door korte studietijd uitblon ken. Hij noemt dit: „Parasiteeren op de on wetendheid en gemakzucht der midden stand." Vervolgens wijst spr. er op, dat midden stander en samenleving wederkeerig rechten en plichten hebben. De plicht van den mid denstander is om na het in ontvangst ne men van het diploma door te gaan met het onder de oogen zien van de velg moeilijkhe den, die hein „als een springvloed tegemoet komen". Zijn recht is van de samenleving te eischen, dat hij zich een behoorlijk be staan gewaarborgd ziet, benevens financi eels steun bij de practische en theoretische studie. Wie moet den aanstaanden middenstan der inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel bijbrengen? De leiders der -locale midden standsorganen. Spr. wenschte de afd. Wieringen geluk met een zoo actief bestuur en directeur en leeraren. Vervolgens worden onder leiding van den heer Eggink een 5-tal vraagstukken aan de cursisten voorgelegd. De prijzen werden ge wonnen door: J. Takes, le pr., boek: Het Handboek voor den Middenstand; S. A Duynker, 2e pr., en Mej. A. Geusebroek, 3e prijs. Ter afwisseling werden nog een paar f;lms vertoond. Aan het slot van zijn voordracht geko men, zegt de heer Eggink, dat geduld, draag kracht en kalmte van geest in dezen tijd noodig zijn. Daarom moeten wij levenswijs heid en moed betrachten. Een hartelijk applaus was de dank van de aanwezigen. De heer C. J. Bosker dankte den hoofdin specteur voor zijn gesproken woorden. „Mid denstander, let op Uw Saeck." y Ook in Noord-Brabant is het bieten rooien bt vollen gang voor de jeer- Igksche suikercampagne (Het Zuiden-Spiering^ Jong geleerd h oud gedgan. Dat is ook roet het rooien van de suiker bieten het geval (Het Zuiden-Spierings) VISSCHERIJNIEUWS. Waar is de snoekbaars? Nu het palingseizoen zoo goed als achter den rug is vraagt men zich reeds weer af hoe de herfstvisscherij zich verder zal ont wikkelen. Wat het IJsselmeer betreft is het vooral de snoekbaars, welke de aandacht komt vragen. Eigenaardig genoeg zijn de vangsten tot dusverre'vrij onbeteekenend. Volgens vroegere waarnemingen was jon ge snoekbaars in het IJsselmeer in ruimé mate aanwezig'en verschillende visschèrs troffen nog. dit voorjaar in de netten dik wijls ondermaatsch goed aan. Gezien ook de ruime vangsten van vorig -jaar lag het voor de hand dat ook thans nog voldoende snoekbaars aanwezig moest zijn, doch zij geeft „geen bewijs", Vorig jaar te veel gevangen? Anderen zijn de meening toegedaan dat de visscherij op volwassen snoekbaars vorig jaar een dergel ijken omvang heeft aangeno men, dat thans weinig volwassen goed meer aanwezig kan zijn, zoo'dat er minstens nog een jaar moet verstrijken voor deze visch- stand weer op peil is gekomen. De eerder geconstateerde talrijke jonge Snoekbaars maakt deze opvatting aannemelijk, doch zou het logisch gevolg hebben dat ook thans veel ondermaatsch- goed moest worden aange troffen, hetgeen vreemd genoeg niet het ge val is. - Waar is de oude en waar is de jonge snoekbaars gebléven? De zeer strenge winter 1940—1941 wordt algemeen als factor uitgeschakeld, gezien ook de ondervinding in den eveneens stren gen voorafgaanden winter 1939—1940. wel ke (peen invloed bleek te hebben gehad. In hoeverre, en of de voortplanting hier door heeft geleden, kan moeilijk worden geconstateerd. Feit is. dat van de snoekbaars-visschc rij voor het komende seizoen weinig wordt verwacht. Ongetwijfeld zou de olieschaarschte een- normale uitoefening van deze visscherij hebben belemmerd, doch bii normale vangsten zoutoch nog -wel een loonende uitkomst kun nen worden verkregen (f 0.34 p. p.) De kans hierop schijnt uiterst gering te zijn, hetgehn de eerste tegenvaller voor de uitsluitend IJsselmcervisschers zou betee- kenen. Jammer voor den visscher maar ook voor den consument, die reeds -zoozeer met d'eze visch was vertrouwd geraakt. Zoolang nog de aalkuilerij bevredigende uitkomsten geeft, is voor een deel der IJs- selmeervisschêrs het brood vraagstuk opge lost, doch alle bedrijven zijn daarop niet ingericht. Voor hen die zich tevens kunnen gaan bezighouden met de Wad den visscherij liggen nog meer mogelijkheden open. De praktijk zal nog moeten uitwijzen, welk artikel de voornaamste plaats gaat' inne men. WINKEL GOEDGEKEURD. Door den Commissaris dezer Provincie is bii besluit van 21 October 1941, no. ©1 de begrooting voor het dienstjaar 1941 de zer gemeente goedgekeurd, NIEUWE N1BDORP EERSTE NUTSAVOND. Gisteravond had voor dit seizoen de eer ste Nutsavond plaats. Voor dezen avond was uitgenoodigd mej. Nelly Menagé Challa welke voordroeg uit het bekende boek „Hol lands Glorie" van Jan den Hartog. De over volle zaal heeft genoten van de manier waarop dit boek werd voorgedragen en voor diegene die het boek gelezen hadden is door deze voordracht zeer zeker een diepere kijk hierop ontstaan. Het was van het Bestuur der Nutsvereeniging een gelukkige keuze deze oud-dorpsgenoote, bij de ouderen beter bekend als „Nel van Dominéé", voor dezen avond uit te noodigen. VERKOCHT. Bij de gisteren gehouden verkooiping, ten overstaan van notaris van Leersum te Winkel, is het dubbel woonhuis, bewoond door de fam. Kind en Bakker verkocht aan den heer J. Timmerman te Wieringen voor f 4150.—. Het huis in de Slijksteeg. bewoond door den heer G. Komen is verkocht voor f1600 aan den heer Jb. Gelder voor iden heer W. Keetman. SCHAGEN HET WITTE KRUIS VERGADERT. Nog niet veel schot in de fusie plannen. „Ziekenzorg" nog steeds gedwongen werkloos. De af deeling van het Witte Kruis verga derde in café „De Gouden Engel". Voorzit ster was mej. Leguit en als gewoonlijk was de opkomst weer zeer klein. Voorzitster her innerde aan het treurige ongeval van de zen zomer. Het was het.eerste ongeval, en spr. hoopt dat het het laatste zal zijn. Mis schien zal in het nieuwe bad de organisatie, dusdanig zijn, dat ongevallen zooveel moge lijk kunnen worden voorkomen. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer Anderson, gaan onder den hamer door. Medegedeeld werd o.a., dat de ledenwinst 58 bedraagt. Deze winst iè in hoofdzaak te danken aan het werk der bad-commissie. Aan badkaarten werd voor f 161.ver kocht. Een patiënt is uit de gemeentelijke subsidie in het sanatorium opgenomen. Het consultatiebureau is opgeheven, omdat de meeste patiënten in verband met het foto- onderzoek toch meestal naar Alkmaar moesten gaan. In verband met de verduiste ringsmaatregelen enz., kon dit jaar geen moedercursus gehouden worden. Ziekenzorg ontving nog steeds geen meerdere middelen. Het Dag. bestuur nam zitting in de com missie tot het houden van een algemeene collecte voor de t.b.c. bestrijding. Aan het herstellen van de kade is nog niets gedaan in verband met de fusieplannen met „De Wiel". De tandartsendienst is -begonnen, voorloopig alleen voor de kleuters. Voorz. hoopt dat het onderzoek zich weldra ook zal uitstrekken over oudere kinderen. Onder de Ingekomen stukken, bevinden zich verschillende jaarverslagen. Het gemeentebestuur verzoekt te zorgen voor een boot in „De Wiel" ter voorkoming van ongevallen. Aan hel verzoek is nog niet voldaan in verband met de fusie. De heer Smit heeft bedankt als lid van de badcommissie, vermoedelijk aldus voor zitster. omdat hii niet kan zwemmen en zich daarom op den duur in een badcom missie niet thuisvoelt. Op een vraag .van den heer Wit ant woordt de heer Anderson dat er nog niet veel schot zit in de fusie. Er zal wel iets moeten gebeuren, maar er zijn thans nieuwe moeilijkheden gerezen, welke overwonnen moeten worden. Ook al zal de nieuwe hadinrichting volgend jaar nog niet gereed zijn is en blijft spoedige afwerking der fusieplannen toch wel wensohelijk. De aftredende bestuursleden Mej. Leguit en de heer Koordes worden met algemeene stemmen herkozen. Tot voorzitster wordt herkozen mej. Leguit, eveneen® met alge meene stemmen. Na bespreking van den beschrijvingsbrief alg. vergadering wordt besloten den afge vaardigden in het algemeen vrij mandaat te geven. Besloten wordt in de vacature Stieler de candidatuur Dullaart te steunen. Tot. afgevaardigden worden gekozen mej. Leguit en de heer de^JVaal. Rondvraag. De heer de Waal spoort aan in ieder geval zoo vroeg mogelijk te laten zwemmen, ook al zou van de fusie niets komen. Hierna sluiting. DE SCHAGER MARKT Een kalm begin, later meer drukte. Dacht men in den vroegen morgen „wat een stille markt", later op den dag viel 't hard mee. Aangevoerd 112 stuks rundvee, waaronder 5 stuks stieren. Er waren 30 stuks tijdkoeien. waarvan de hoogste no teering f 450 was. handel matig. Ka]fkoeien niet aangevoerd. De handel in geldekoeien was aan den stuggen kant, hooger dan f 425 werd er niet genoteerd. De noteering van vaarzen was f 35 per stuk, minder bij de vorige week, handel zeer matig. De hoogste notering was vorige week f 400. Groote aanvoer van graskalveren. Dene handel was goed, noteering tot f 200. Dit scheede bij de hoogste nateering van de vorige week f 20 per stuk. maar er waren ook zwaardere kalveren aangevoerd. Hier scheen wel animo voor de graskalveren te zijn. In het gebruiksvee was. wat handel betrof weinig of niets geen verandering. Er waren slechts 16 nuchtere kalveren voor de Centrale aangevoerd. Hier was de handel in fokschapen duur. vlug. De notee ring was tot f 90 en overhouders tot f 60. Deze handel was ook vlug. duur. Deze no teeringen warenhooger bij de vorige we ken. Dus op onze wolveemarktN viel niets te klagen In bokken en geiten een zeer trage handel, deze hoogste noteering viel lang niet mee. tot f 30 de duurste. Schram- tmen weinig aanojevoerd. Ook waren er niet veel bis-gen. Deze handel wasvan beiden aan den kalmen kant. ér-was hier weinig kooplust. Konijnen prijshoudend en kippen iets minder in prijs. Meer dan f 2.75 is er niet besteed. SCHAGER DAMCLUB. Uitslagen van de laatst gespeelde partijen: le klas: WillemseWinkel 2-0 Willemsev. d. Oord 1—1 BruinWillemse 1—1 Bruinv. d. Oord 1—1 P. BlaauboerS-. Eriks 2-0 v. MontfoortSprenkeling 1—1 klas: SchotGrootes 1—1 v. RuitenMienus 0-2 KosVisser 2-0 BoonackerTiesen 2—0 klas: HiemstraWijbinga 2-0 de JagerDomper- 0-2 BoschSchoorl 2-0 kunnen krachtens ontvangen machtiging nog steeds door ons worden gedrukt Drukkerij Trap man N V. DEN HELDER WERK GEGUND. Aan den heer J. de Vries te Den Helder is na aanbesteding per 10 Oct jl„ waarbij de gunning was aangehouden, het vernieuwen van beschoeiingen langs de noordzijde en de oostzijde van de Oosthaven te Urk, voor re kening van den Rijkswaterstaat uit te voe ren. De heer de Vr. was voor dit werk laag ste inschrijver met een bedrag van f20470. ANNA PAÜLOWNA i BREEZAND. DE GEPROLONGEERDE ECHTGENOOT. De nederige Axel Roth voelt zich gelukkig in z'n bescheiden bestaan, dat hun een rus tig leventje waarborgt. Z'n bekoorlijk vrouw tje, Uschi, vraagt echter meer van het le ven en als Axel zich niet inspant om voor uit te komen, zal zij wel maatregelen ne men. Op een feestje bij Axel's directeur weet zij een stootje in de goede richting te ge^ ven. maar Axel zelf, die te diep in 't glaasje heeft gekeken, bederft alles weer. Tot over maat van ramp verliest z'n vrouw een voor 't feestje geleend sieraad en daar zij van het karig salaris op .afbetaling een nieuw moe ten koopén, komt 'n tijd van bekrimpen en hard werken aan en zijn zp gedwongen een deel. Van hun huis te verhuren. Axel verwijt dit c'n vrouw zoo vaak, dat ze van hem w^gaat. Hij zelf werkt nu iderdaad hard en maakt promotie, maar is, al vindt hij eenige aflei-' ding in de vriendschap van z'n huurster, evenmin -gelukkig als z'n vrouw, die bij haar moeder is. Uschi zoekt hem zelfs op, om zich met hem te verzoenen, maar treft hem. juist in vroolijk samenzijn met, z'n huurster. Nu wil ze zich laten scheiden. Het sieraad echter, dat aanleiding was tot hun verwijde ring. brengt hen ook weer bij elkaar. Elk voor zich'wil de laatste termijn bij den ju welier betalen. Ze ontmoeten elkaar en na elkaar nog eens goed de waarheid gezegd te hebben, vliegen ze elkaar om den hals en zullen alles, maar vergeven en vergeten. Heins Rühmann vervult de titelrol in de film, waarvan we boven den korten inhoud weergaven -en zorgt natuurlijk met z'n ko misch talent, dat men zich een .uurtje vroo lijk kan vermaken met een niet al te inge wikkelde geschiedenis. D.O.S. Dammen. Uitslagen competitie: H. J. RobbenJac. Weljers 0—2 H. Hoogeboom—H. J. Robben 0—2 C. P. SmiersA. G. Brouwer 0—2 HoogeboomAnt, Huiberts 02 Schaken: C. Wit—-E. Komen Jz. O-l HEER-HU GOWAARD MOLENAAR BENOEMD. Tot molenaar van den polder de Berk meer is Dinsdag jl, benoemd de heer v. d. Heide te Rustenburg (gem. Ursem). SINT PANCRAS DE SLOOTEN KROOSVRU. In tegenstelling met de Langedijker sloo- ten' zijn in onze gemeente de slooten kroos- vrij. Verschillende akkers zijn reeds met deze goedkoope meststof bemest, vooral in de meren voldoet deze meststof uitstekend. Thans wordt het kroos heel uit Langedijk gehaald. WAT IS p DE WARE OORZAAK? De vorige week was de waterstand in de „Daalmeer" onrustbarend hoog. De laagste akkers werden, bijna overstroomd. De water val was wel groot, doch niet zoo groot dat het water zoo hoog kon stijgen. Gemompeld wordt, dat de rinketten van de sluis open zijn_ geweest. Wat echter de ware toedracht is, is ons niet bekend. De laagste akkers hebben echter al veel van den hoogen wa terstand geledén." WINTERHULPCOLLECTE. De tweede winterhulpcollecte heeft in onze gemeente opgebracht f 42.35. ZIJPE T ZAND. NIEUWBOUW. Naar wij vernemen is de aannemer H. T. de Groot, tijdelijk te Julianadorp, voorne mens alhier, aan den Boschweg, een dubbel woonhuis te bouwen. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Bosch- bouw en de Houtteelt, heeft den heer J. Eriks Wz., alhier, ontheffing van het kap- verbod verleend voor het vellen van 2 iepen voor diens woning, onder bepaling dat met vruchtboomen en een elzenhaag worde her- beplant, ALKMAAR SCHIP MET AARDAAPELEN IN BESLAG GENOMEN. Door den Economisohen Dienst van de Po litie is dezer dagen ongeveer 3500 kilogram consumptie-aardappelen in beslag genomen die met. een motoryrachtschip frauduleus werden vervoerd. Tegen den vervoerder en den verkooper is proces-verbaal opgemaakt. Eenige banketverkoopsbedrijven in deze gemeente zijn geverbaliseerd wegens prijs opdrijving van koek en gebak.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5