MET VLUCHTELINGENZORG langs de évacués maatregelen tegen verpauperiseeren DE TAAK VAN DEN DORPSBOERENLEIDER De bodembewérkef is recht gedaan Woensdag 29 October 1941 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede Blad NOORDBOULAND'S noordkop ligt in den ban van dien herfst ge- vangcn. De eerste fjshaaldjes dék ken reeds, als evenzoovele diamantr aeherfjes. de booten en vlieten. Grigs- liggen de velden als een trage mor den verrijst en de menschen wrijven elch de handen omdat M ai zoo inten6 houd 'kan siln t Ia herfat en de vrinter komend. De winter de beteékent voor de fciilooze Heldereche vluchtelingen, die, x over den noordkop verstrooid zijn een probleem apart, een extra moeilijkheid. {Wtot dé brandstof te. schaars en de behuizing a Hier raken wij meteen het kernpunt van bei probleem, dat ,3ureaü Vluchtelingen- jofw Den. Helder" in Alkmaar thans met pan en macht aan het bestrijden is. Zoo ooit. dan is het thans de tijd dat er in de gevallen waar hulp dringend gewenscht is, boo spoedig mogelijk ingegrepen wordt En men grijpt in! De geheele organisatie werkt momenteel op maximum toeren, teneinde mogelijk klaar te zijn als de winter invalt Wfi maakten dezer dagen een excursie met eenige heeren van het Bureau, waar ander de directeur, de heer Van der Pluym, rfaar het plattelandi, zuidelijk van Alk maar. Staalblauw is de hemel, de lucht is prikkelend en vervuld van penetrante herfstgeuren. Door smalle wateren, die roer loos 't blauw van den hemelkoepel weer kaatsen, glijden schuitjes hoog-opgetast met kooien. Bonkige paarden trekken zwgar-be- laden karren over de landwegen. Nameloos leed. W5e géén oog heeft voor de schoonheid) van den jongen herfstdag, dat is d» vrouw in een kleine schuur, die we aantreffen in Oudorp, onder den rook van Alkmaar. Öen vrouw, op wier gezicht de zorgen staan geschreven, We treden binnen en hooren dat in de ruimte van 3 bij 2 meter acht menschen leven en slapen. Er is'geen goot steen. er is geen W.C., er is geen electrici- teit Er is* niets dat op eenig comfort wijst. En de vrouw vertelt dat men bij iedere re- cenibui het eene béd, waar die 2 kleinste kinderen in slapen, verschuiven moet naar den anderen kant, van de. kamer, omdat het zoo onhoudbaar lekt. 't Is alles hier oneindig triest. Een der heeren van 't Bureau/kijkt in z'n paperassen, vergelijkt de gegevens. Dan zegt hij1: „Wlilt U een andere woning héb ben? kunt kiezeji in Anna Paulowna, of in Breezand. of ergens anders". De vrouw knikt. Ze wil wel iets anders hebben, maar..." Meent U het meneer... kunnen we weg...?" Ze kan niet aannemen, dat daar zoo maar iemand in staat is haar en haar gezin een nieuw huis te verscMaffén, vEn dan: „Tk kan die verhuiskosten nooit betalen we hebben niets meer Maar dat komt in orde. Het blijkt dat ook zoo'n verhuizing geregeld kan worden en den menschen niets behoeft te kosten. Als we wegrijden staat de vrouw in de deurpost. Ze kan het alles nog niet ver; werken. Een nieuwe woning dichter bij de stad en geen onkosten voor de ver huizing Ongelooflijke toestanden. We stappen een schuurtje bij Heerhugo- waard binnen. Het beeld van ddt „huis", is ongeveer gelijk aan 't vorige geval. Armoe- 'de. ontbering en het verstoken zijn van 'alles pat het geluk van een gezin uitmaakt Een kachel staat er breedbuikig en imponerend bij. maar 't zal lang duren eer er de brand in gaat. Wel bonnen, njtaar geen geld. De vrouw vertelt 't verhaal In korte zin nen. 't Komt telkens op 't zelfde neer. maar t is altijd"'n verhaal, welks inhoud een aan klacht is tegen toestanden, die on-mensche- liik en onteerend zijn. Van huis tot huis gaat 't: enNsteeds wor den er bijzonderheden gevraagd en mag de Vrouw of de man zeggen of ze weg willen, of ze en andere woning wenschen te betrek ken. Verreweg het meerendeel grijpt de kans aan. Is verheugd eindelijk een kans te krij gen op een behoorlijke woning. Niet allen geloven het en verscheidenen zeggen: ..Nu meneer, ik vind het prachtig, maar ik moet 't eerst nog zien!" 't Geeft niet dat men twijfelt, 't Geeft niet dat men de heeren van ..Vuch tel ingenzorg" noe niet heelemaal vertroukvt binnen i enkele dagen komen al deze gevallen in or de, want deze instantie belooft niet al- 'ken, zü doei het ool%. WAARSCHUWING TEGEN ..HANDELS BEDRIJF PROSPERITAS". Vele slachtoffers op het platteland. De 'commissaris van politie te Ede raadt, een ieder ten sterkste af zich in te laten /met het handelsbedrijf „Prosperitas" waar van te Ede slechts een postbus aanwezig is. terwijl de eigenlijke hoofdzetel te Baarle- Hertog in België is gevestigd. Bij ziin .administratie zijn reeds vele klachten over deze onderneming binjjen- gekomen. Veelal worden slachtoffers ge maakt onder de schippers en plattelandsbe woners. GROENTEN GESTOLEN. Eenzijdig bevoorrading. In den afgelooijen nacht hebben diéven een wagon, staande op het rangeerterrein Rietlanden, opengebroken en 17 kisten fruit en groenten daaruit gestolen, V erp auperiseerdj Wïi komen in een kippenboet. met naakte wanden. "Een lucht van verschraald eten slaat ons tegen en midden in de „kamer" staat een verroeste waschtobbe te dampen. •In een onzichtbaar deel van het schuurtje ligt een kihd -te huilen. De moeder staat achter de wasch, met de haren in slierten over haar gezicht 't Bonte schort bevat meer gaten dan heele stuflken. De schoenen zijn afgetrapt en vuil. De vrouw is slonzig, net als de heele ..boet" een slonzigen indruk maakt, We praten met de vrouw, maar valt niet mee. Hier is iemand die reeds tè lang in de misère gezeten heeft en die er onverschillig onder geworden is. Zelfs de mededeeling dat we „van Vluchtelingen zorg" zijn boezemt haar kennelijk geen be lang in. Hier heeft, men een voorbeeld hoe srifel een mensch verpauperiseert. Een paar maanden in een woning die geen woning is en men zakt. wég in het moeras van apathie, onverschilligheid en moedeloos heid Op zü van deze boet staat ..Onbewoonbaar verklaarde woning". Thans ie ze weer „be woonbaar". 10 Menschen slapen hier 's nachts maar vraagt niet hoe. Een kleine meid* van 4 „rust" 's nachts op 2 stoelen, die te gen elkaar geschoven worden, een jongen die zwaar asthma vheeft en noodzakelijk al leen in een kamer moest zijn, is gedoemd alle dagen en nachten in dit bekrompen behuizinkje te vertoeven. Een paar andere kinderen lijden ernstig aan ondervoeding. Kil en kaal en vefweloos is dat alles. Er is geen kachel en er is geen brand. Omdat er geen geld is. De heeren van „Vluchtelingenzorg" grijpen in. Direct wordt hier de nood zakelijke maatregel genomen. De boet wordt ontruimd) en de menschen krijgen een behoorlijk tehuis. Verhuiskosten worden geregeld, de astihmalijder gaat voor een tijdje weg, en zal den winter in. een «nder deel van Nederland door brengen. en als de vrouw op het nijpend tekort aan dekking wijst, wordt, haar ook een aanvulling daarvan toege zegd. Als we de woning verlaten^lijft' een vrouw achter, die weer een moge lijkheid in 't leven ziet. Die van plan ie weer te gaan beginnen, als ze over enkele dagen de kans krijgt Er zal dien avond heel wat in deze boet te vertellen zijn Voor den nieuwen productieslag hebben de boeren reeds weer de handen ,uit de mouwen gestoken. - Worden ploeg en zeaimachine met den tractor voort bewegen, voor de eg bewijzen de sterke viervoeters uitstekende diensten (Pax-Holland-De Haan m) De landbouw erkend als hoek steen van het staatsgebouw. Nederland heeft een landstand. De grondslagen zijn gelegd, in de komende maanden zal een lang verbeide wensch van het geheele agrarische deel Onzer beyolking werkelijkheid geworden, zijn. Een eande is gekomen aan de crisismaat regelen, welke voor onze boeren even ver nederend als onbillijk waren. Door de in stelling van den landstand ia de land bouw erkend als een hoeksteen van het staatsgebouw. i In het Vrije spel der economischeJkrach ten is de landbouw altijd in het nadeel ge weest, omdat de agrarische productie niet alleen van den mensch afhanit, doch bein- vloed wordt door krachten, waarop de boer geen invloed kan uitoefenen. Hieraan zal aoor den landstand een einde worden ge maakt. Doch niet alleen dé economische be langen vaif den boer worden door den land stand gediend. Elke bodembewerker zal door drongen moeten wordtn van de gedachte, dat niet materieele winst £et hoofddoel van den landarbeid mag worden, doch dat de ar beid op eigen bodem ook een eere-arbeid moet zijn in dienst van het geheele volk. De landsdienst zal-zorgen, dat de landbouw eco nomisch beschermd wordt, dat elke land bouwer in staat zal worden gesteld de noo- dige theoretische kennis op te doen en dat voortaan boerenland'slechts in boerenhand zal komen. Doch hiernaast rust'op den land stand nog een andere <en even voorname taak. Fundament van de maatschappij. Want wil men een werkelijke volksche staat scheppen, dan moet men uitgaan van de fundamenteele beteekenis van den land bouw voor dezen staat en industrie en han del naar behoefte hierbij inschakelen. Een dergelijke staat zal in de eerste plaats zijn aandacht moeten schenken aan. die voor- waarden, welke noodig zijn Om een gezonden boerenstand in het leven te roepen en te hou den. De zorg hiervoor moet rusten in de han den van-dén landstand en niet in die van stedelijk georiënteerde intelectueelen. En deze zware, maar dankbare opgave heeft de nieuwe Nederlandsche landstand te vervul len. Zijn taak is het de plattelandsvrouw en de plattelandsjeugd voor te lichten, begrip en achting voor den arbeid van den bodembe werker te wekken en te behouden en bij de organisatie van liet landbouwonderwijs «meer dan tot dusverre is geschied den nadruk te leggen op de ideëele gezichtspunten. Daarnaast moet gestreefd worden naar een hechte verbondenheid van den landarbeider en zijn familie met de hoeve, waarop hij werkt. Ten slotte rust op den. landstand de taak om alle bodembewerkers tot één hecht ge heel te smeden, in staat de zware opgave, welke de landbouw thans te vervullen heeft, naar beste krachten te verwezenlijken én daarnaast den bodembewerker alle moge lijke rechten te geven. Eerst dan zal de landbouw werkelijk het fundament van het nieuwe Nederland kun nen worden! De instelling van den Nederlandschen Landstand heeft ook de oude, eerbied waardige figuur van den dorpsboerenleider in eere hersteld, op wiens schouders een zware verantwoording zal komen te rusten. IN de opkamer vqn de otïde Drentsche boerderij staat een kist. Oeroud en massief, kunstig be sneden en voorzien, van zwaar ijzeren beslag. Men kan zulke kisten ook vin den in de etalages van een' kunsthandel in de groote stad, „Antieke haverkist staat er dan bij zeer geschikt voor halbank. Het laatste modesnufje, prijs slechts vierhonderd gulden Zij gaan grifvan de hand, die kisten, waarin eens de boer het „kistentuug" bewaar de, de Zondagsche pronk, van Jjoer en boerin. De kist in de oude Drentsche boerderij, in de buurt van de Hondsrug, midden©ln het „Olde Laandschap" 1» niet te kooip. Zulke dingen verkoopt een Drentsche boer niet vrijwillig, ook al worden hem er hon derden guldens voor geboden, En zeker deze kist. niet, brandkast en archief van de boer- marke De oude Drentsche boer met het wuivende zilverwitte haar boven de 'fel-blauwe oogen is de boerendichter. de ongekroonde koning van de kleine boerengemeenschap. In de kist bevinden zich de oude vergeelde pa pieren, welke betrekking hebben op de ver deeling van de markegronden- en op het jachtrecht. In de kist bevindt zich ook de boerboom. Od die boerhoorn werd geblazen, wanneer de boerrichter de vrije boeren bijeenriep ter vervulling van de „naoberplichten' en ter zespreking van de kwesties, welke er gere zen waren in de dorpsgemeenschap. Oude waarden herste|^.. In dé komende dagen zullen in de dor pen ,in Drente opnieuw de boerhoorns klin ken. Tot nieuw leven is de boerin ar ke ge wekt en nieuwe problemen zullen bespro ken worden. De boerrichter heeft a.ls dorps boerenleider een nieuwe en veelomvattende taak gekregen en op zijn schouders en die van den dorpsboerenraad komt de zwaarste en voornaamste taak van den Nederland schen Landstand te rusten. Slechts weinig nietnplattelanders kunnen beseffen. hoe zwaar deze taak in den eerst komenden tijd zal zijn. Want het komt er thans niet alleen op aan om de voedselvoorziening van ons volk veilig te stellen, er zijn hoogere waarden in het spel en er ziin nog belangrijker opgaven te vervullen. Uit een gezonden boerenstand vloeit een sterke en frissche bloedstroom in het ge heele volk. Nog is'het Nederlandsche volk niet geheel tot-het besef gekomen, dat het slechts door den landstand in den bodem van zijn vaderland wortelt. Eerst wanneer dit besef doorgedrongen is in alle lagen van onze bevolking zal met -recht kunnen wor den gesproken van een wedergeboorte van &en Nederlandschen boerenstand en van een nieuwen opbloei van ons geheele volk. Ingezonden LANGEDIJK •veilingen onder de afzonderlijke organisatie van land- en tuinbouw. Het Orgaan van het Centraal Bureau van deveiilngen in Nederland maakte in zijn jongste nummer melding van de bekende beschikking inzake aanmeldingsplicht voor handel en ambacht en deelt mede, dat het zich tot de organisatie-commissie voor het Bedrijfsleven heeft gewend, ten einde vast te kunnen stellen of die Commissie haar meening deelde, dat de veilingen niet aan- meldingspliohtig waren. "Dit bleek het géval te zijn. terwijl bovendien werd meegedeeld, dat te zijner tijd de land- en tuinbouw af zonderlijk georganiseerd zullen worden, waaronder dan ook de vellingen zullen val len. geen'gebrek aan kroos. Bij'het gemaal van het Geestmerambacht te Zuidscharwoude zijn de laatste weken groote hoeveelheden kroos verzameld, dat door den stroom van het water aanspoelt. Het bgstuur is er nu toe overgegaan dit kroos bij inschrijving te verkoopen. geen stroo meer. Volgens mededeeling in De Tuinderij, heeft het Centraal Bureau aan alle aanvragen om stroo door tuinders kunnen voldoen en zelfs nog degenei^kunnen gerieven, die hun aan- HET ZIEKENFONDSBESLOIT La Uw blad heb ik een en ander gelezen over het Ziekenfondsbesluit. Op het oogenblik ben ik door/ mijn baa: bij den Raad van Arbeid verzekerd (ver plicht) en tevens ben ik vrijwillig verzekert: bij 'n ziekenfonds. Per week betalen wij aan het ziekenfonds f 0.56 (twee volwassenen en 1 kind). Veronderstel dat ik f 30 per week verdien. Dat zou dius volgens het per 1 Nov. inge voerde besluit 2 ziekenfondspremie, is f 0.60 per week worden. 4 cent per week meer du» dan ik thans betaal. Echter mijn baas betaalt ook nog eens f 0.60 voor me. Het ziekenfonds krijgt straks dus het dub bele bedrag van wat ik anders voor mijn ge zin betaalde. Naar aanleiding hiervan, wilde ik de redactie een paar vragen stel len, want zij zal er Ongetwijfeld beter in thuis zijn dan wij. De ongeveer 8 van mijn loon die mijn baas nu voor me moet betalen aan Onge vallen-. Ziekte-, Bijzondere Ongevallenwet en rentezegel, moet hij die blijven betalen: na 1 Nov.? Als ik goe»di begrepen heb. moeten wij lid! blijven van een gewoon ziekenfonds. Veronderstel nu dat het ziekenfonds waar we nu in verzekerd zijn. goedgekeurd wordt en dat wii daar lid van blijven (moeten blijven), moeten wij dan ook nog tie f 0.56 premie blijven betalen? Misschien wil de redactie op déze paar vragen antwoord geven? Bij voorbaat mijn dank en vriendelijke d?$tk voor de plaatsing van dit ingezonden, stuk. H. TER HAAR. Naschrift: Wïj hebben bovenstaande vragen aan een deskundige voorgelegd, die ons de volgende uiteen-zetting gaf: Natuurlijk moet de werkgever de premie blijven betalen voor de reeds bestaande so ciale verzekeringen. De werknemers moeten lid blijven van hun ziekenfonds, mits dit erkend wordt. In dien dit niet het geval is, zullen zij zich moeten verzekeren bij een ander fonds, dat wel erkend is. De premie, die nu betaaldi wordt, behoeft natuurlijk niet door betaald te worden, daar komt dé heffing pp het loon voor in de plaats. De opmerking van den Inzender, dat de ziekenfondsen nu meer premie ontvangen is juist. Echter komt daar tegenover, dat de verzekerden ook meer rechten krygen. Wii noemen slechts sanatorium verpleging, specialistenhulp, enz. Redt vraag te laat inzonden. Thans is echter het tuinbouwcontingent uitgeput, zoodat het geen zin meer heeft, nog aanvragen in te zenden. Pogingen om nog eèn extra kwan tum toegewezen te krijgen, zijn mislukt. den geheelen dag weer druk op het gas. Tot nu toe werd 's middags de druk op het gas verminderd, zoodat het- niet mogelijk was, tusschen 2 en 5 uur de gasstellen te ge bruiken. j Aan deze regeling is nu een einde ge maakt, zoodat weer den geheelen dag ge stookt kan worden. Het rantsoen van 76 blijft natuurlijk gehandhaafd. ten hoogste 2 cent per kist fusthuur. De veilingQ»^hebben van de Gentrale be richt ontvangen, dat de in 1940 aan haar be rekening ten grondslag gelegde huur voor fust, ook voor 1941 zal worden toegepast, wat beteeken t, dat ten hoogste 2 cent per kist aan den exporteur in rekening kan worden ge bracht. zuidscharwoude. kolfbaan wordt vernieuwd. We vernemen, dat de kolfbaaft van Op Maat 'één gronige ernieuwing zal onder gaan. Al gedurende enkele jaren voldoet, zij niet meer aan de gesteld^ eischen, zoodat deze vernieuwing wel zeer noodzakelijk is. Daar de kolf sport in deze gemeente nog veel beoefenaars telt, zal dit door dezen en'ook door anderen, die er meermalen op kolven, zeker ten zeerste worden toegejuicht. v Arrondissementsrechtbank te Alkmaar meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 28 Oct. 1941. GESTOLEN HOOI GEKOCHT. EEN ONTROUWE BELASTINGAMTENAAR. Met z'n drieën kwamen ze op de lange mat te Staan, P. A. en J. H. uit Midden- meer en S. de R. uit Winkel. Zij werden ervan beschuldigd in Januari van dit jaar geperst hooi te hebben gekocht van een zekeren W. K. te Zijpe, terwijl dit hooi toebehoorde aan het Rijk der Nederlanden. De zaak was eenvoudig genoeg, aange zien de verdachten volmondig erkenden. De Officier van Justitie, mr. de Bruevs Tack. zag hierin een geval van opzettelijke heling en eischte f 60.boete. *subs. 20 dagen, i De niet verschenen verdachten D. v. D. en B. B. uit Winkel zullen wel bericht thuis krijgen, dat eenzelfde straf tegen hen geëiscjit is. BELASTINGAMBTENAAR FRAU DEERDE. De volgende man op het beklaagden bankje was een zielige figuur. Hij jhad een eervolle militaire loophaan achter den, rug en was na de capitulatie belasting ambtenaar te Medemblik eeworden. Deze promotie was M. J S. die thans in Am sterdam woonde blijkbaar naar het hoofd geslagen, want ofschoon hii er met zijn salaris met vrouw en kind gemakkelijk komen kon. had hij zich niettemin aan belastinggelden vergrepen en in den tijd van twee jaren niet minder dan f 3333.i0 verduisterd. De Officier had slechts een greep gedaan uit. de vele gevallen en ver dachte verduistering ten laste gelegd van f 609.81 De inspecteur der directe belastingen D. J. R. uit Nieuwer-Amstel had een onder zoek. ingesteld en de fraude ontdekt, terwijl W. T. uiit Andijk. N. H. uit Medemblik en G. Z. uit Twisk kwamen verklaren, dat zij hun belastingcentjes eerlijk aan Vadertje Staat hadden afgedragen, waarvan een ge deelte in verdachte's portemonnaie* was terecht gekomen. Nu was verd. geschorst, zonder hoop Ooit weer in 's Rijksdienst te komen en zat snikkend op het bandje der beklaagden. Od een vraag van den Officier, waarvoor verd. al 5at geld had noodig# gehad, ant woordde deze: „deels voor m'n huishouden en deels voor eigen gebruik". De Officier vond het lang niet in den haak wat verd. had eedaap én% eischte een gevangenisstraf voor den tijd vanéén laar en zes maan den De verdediger van verd., mr. Pauwels, uit Amsterdam, zei de. dat z'n familie in Amerika bereid was alle schade te ver goeden. Pleiters cliënt had alreeds f 1000 zelf teruggegeven. Mr. Pauwels wees erop, dat ^vat verd. gedaan had. niet was goed te praten, ^och hij had het eene gat met het andere éestoïx Nu moet hij met z'n vrouw en kind van f 45.— per maand bè- staan en komt voor steun verleening niet in aanmerking Mr. Pauwels achtte de ge- eischte straf veel. te hoog en drong bij de Rechtbank aan op de uiterste clementie. ALWEER EEN RIJWIELDIEFSTAL. In de middagz'itting kregen we weer een rijwieldiefstal. De thans in het huis van hewaring gedetineerde R S uit Barsinger- horn was kermis gaan vieren, in Schagen en had aldaar op 27' September een rijwiel ge stolen. hetwelk toebehoorde aan den 16-ja rigen kappersbediende M. S. .uit Schagen. die zijn karretje in de hall van de bioscoop geplaatst had. Toen d^ filmvoorstelling was afgeloopen, was de fiets verdwenen. Uit het verhoor van verdachte bleek dat hij de banden van de fiets had genomen en verkocht. Het frame had verd. in het water gegooid. De Officier van Justitie zeide, dat hier geen diefstal werd gepleegd uit arrppede en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en 3 maanden. De verdediger, Mr. Zeiler uit Bergen, zei- de, dat hij de stukken eerst een tiag tevoren had ontvangen en daarom geen kans zag een pleidooi te houden- De uitspraak dezer zaken werd bepaald over acht dagen. UITSPRAKEN. Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank o.m. de volgende uitspraken: Jac. .de V. uit Den Helder werd wegens diefstal met braak aldaar veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 3 maanden. De minderjarige J. W. te Den Helder werd voor hetzelfde feit. conform den eisch van den Officier van Justitie, ter beschikking eesteld vpn de Regeering. zonder toepas sing van straf. CL J. de V. uit Den Hel dér hoordé zich wegens diefstal met braak, aldaar veroor- deelen tot 6 maanden gevangenisstraf,, conform den eisch van den Officier. •Tac. H. B. uit Den Helder werd voor een zelfde feit veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf De eisch luidde 6 maanden. Conform den eisch van' de Officier werd J. M. uit. Den Helder veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal met braak- aldaar. Wegens weerspannigheid tegen de politie werd G. M. uit Alkmaar veroordeeld tot f 20.— boete of 8 dagen. De eisch had ge'uid f 60 hoete suhs. 20 dagen. E. v. D. en P. v. d. uit Haarlem die in een winkeltje óp Wieringen zich hadden schuldig gemaakt a$n diefstal van lijfgoe deren. werden elk veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De Officier van Justitie had 6 maanden geëischt.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5