DISTRIBUTIE HOEDEN EN PETTEN NIET MEER VRIJ vaa gesmolten rundvet DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA De nieuwe textielregeling SPECIALE HOBDENBONNEN EN KAARTEN .VOOR BABYS EN KLEUTERS. Hieronder volgen enkele nadere bijzonder heden aangaande de textielregeling, waar van wij de voornaamste wijziglnsen weer op de frontpagina van het eerste blad opnamen. Alle soorten overjassen, jekkers en dames mantels (met uitzondering van specifieke re- genkleeding) evenals heeren- en jongens- costuums en onderdeelen daarvoor en alle stoffen voor de voornoemde artikelen zullen- vanaf 3 November uitsluitend op een speciale vergunning onder gelijktijdige inlevering van punten kunnen worden gekocht. Een speciale vergunning zal slechts worden ver strekt 'aan hen, die niet meer beschikken over een draagbaar exemplaar van het aan* te schaffen artikel. Zij, die tot Januari 1942 een overall noo- dig hebben, dienen deze aan te schaffen op de punten hunner textiel en/of textieltoeslag- kaart. Voor deze beroepskleedïng „zullen geen speciale punten worden verstrekt. KOUSEN EN SOKKEN. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder kunnen op de speciale kousenbonnen wel ke zich aan de bovenzijde van de textielkaart bevinden ouder gelijktijdige afgifte "van het daarvoor bepaalde aantal punten der tex tielkaart of textietoeslagkaart in de periode van 3 November 1941 tot 1 April 1942 twee paar kousen of sokken koopen. Het eerste paar zal van 3 November en het tweegle paar eerst vanaf 1 Februari 1942 verkrijgbaar zijn. Een derde kousen-bon geeft dan vanaf 1 April 1942 nog eens een aankoopmogelijkheid van een paar kousen of sokken. Wanneer van deze kousenbon wordt gebruik gemaakt, zal men in afwijking van de beide vorige kou senbonnen, daarvoor echter 1% maal de pun- tenwaarde van kousen of sokken moeten of feren. De drié overige niet van een da- tumopdruk voorziene kousenbonnen mo gen voorloopig niet worden gebruikt, deze krijgen eerst geldigheid na een bekendma king op of omstreeks 1 Mei 1942. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen op de van den datumopdruk" „Nov. April" voorziene kousenbon A' een paar ge minderde kousen (met naad) tegen de ge wone puntenwaarde of twee paar ongemin- derde rondgebreide kousen (zonder naad) elk tegen de halve puntenwaarde aanschaf fen. Verder kunnen zij in de periode van 1 Jan. 1942 tot 1 April 1942 op elk der kousenbon nen B„ en C. nog een paar kousen (of sok jes) tegen gelijktijdige afgifte van het ver- «ischte aantal punten der texdiel- en/of toe- tfagkaarten aanschaffen. De kousenbon D. welke vanaf 1 April 1942 gebruikt mag wor den, biedt de mogelijkheid tot aankoop van nog een paar kousen of sokken, doch wan neer deze kousenbon gebruikt wordt, zal men daarvoor V/£ maal de puntenwaarde moe-ten afslaan. De .overige, niet van datumopdrUk voor- riene, kousenbonnen mogen voorloopig even min worden gebruikt, deze krijgen eerst gel digheid na bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Op de speciale kousenbonnen A.B.C.D. van <Je textielkaarten voor jongens en meisjes van 3—15 jaar, welke niet van datumdruk voorzien zijn, kunnen -tegen gelijktijdige af gifte van textielpunten, vier £>aar kousen en ©f sokken worden gekocht tot 1 Mei 1942, de overige drie speciale kousenbonnen jyjllen eerst dan gebruikt mogen worden, nadat bij een nadere bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942, daaromtrent mededeelingen zul len zijn verstrekt. Artikelen, welke nu vrij, doch met ingang van 3 November slechts op punten verkrijgbaar zijn. Hieronder vallen de volgende artikelen: Corsetten, corseletten, bustehouders, hoe den (met uitzondering van stroohoeden), petten, mutsen, baretten, gordels, buik banden. pols- en borst- en kniewarmens en operatiejassen. Bovendien zal men bij den aankoop van bontjassen en lederen jassen, voor de daarin aangebrachte zichtbare voeringstof, de puntenwaarde per verwerkte vierkante meter stof moe ten geven. Artikelen verhoogd in puntenwaarde. Verhoogd in puntenwaarde werden katoe nen naai-, rijg- en festonneergarens, nl. tot 2 punten per 100 yard. Natuurzijden artikelen, welke vroeger on der de. groep K (kunstzijden artikelen) wer den gerangschikt, zijn thans gebracht onder de groep W (natuurwollen, natuurwolhou- dende en natuurzijden artikelen) waardoor zij automatisch hooger in punten worden gewaardeerd. Artikelen verlaagd waarde. in pnnten- Restcoupons van stoffen, die In de loo- pende distributieperiode voor de volle pun tenwaarde moesten worden gekocht, zullen voortaan, tegen de halve puntenwaarde per vierkante meter worden gekocht, en wel van stoffen tot en met 90 cm. breedte, per rest- coupon niet langer dan 1 meter, van stoffen boven 90 cm. breedte, per restcoupon niet langer dan 60 cm., terwijl restcoupons gor dijnstoffen van 2 meter lengte en minder, van 3 November 1942 af tot de vrijgestelde producten gerekend worden, en dus zonder leveringsvergunning kunnen worden c ge kocht. Artikelen, welke nu en ook voor taan vrij verkrijgbaar zullen zijn. Kunstzijden naai-, rijg- en festonneerga rens zullen in den vervolge puntenvrijver krijgbaar zijn. Nog kan de aandacht er op worden ge vestigd; dat de verkooper de overlegging van de distributiestamkaart moet eischen en dat iedere houder van een textielkaart is verplicht ziin naam en adres op die kaart met inkt in te vullen. Textieltoeslagkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt, wie voor toeslag- kaarten in aanmerking kunnen komen. De nu loopende textieltoeslagkaarten blijven geldig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en voor babies van 0 tot 1 jaar zullen binnenkort speciale textielkaarten worden uitgereikt, Op den dag der uitreiking van deze kaarten vervalt de regeling, dat de benoodigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op de distributiestamkaart van het kind of op de machtigingen voor aankoop van textielkaarten voor a.a moeders kunnen worden gekocht. Alleen voor houders van vetkaarten RANTSOEN PAARDENVLEESCH VERHOOGD. GEBAKRANTSOEN VERLAAGD. Bonnen voor de volgende week mogen reeds vandaag worden ge* bruikt. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. Voor het tijd vak van Zondag 2 tot Zaterdag 8 Nov. zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bon nen 42 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk, en aardappe len. Verder zijn gedurende de periode van Zondag 2 tot Zaterdag 29 November verkrijg baar op <Je hieronder genoemde bonnen van de bonkaart algemeen: Suiker op bon 136, ksffie-surrogaat op bon 137, jam op bon 138, bloem, brood of gebak op de bonnen 139, 140, 141 en 142, havermout op bon 143, gort op bon 144, vermicelli of maizena op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146, 147, en 148, terwijl voor kleine kin deren rijst beschikbaar wordt gesteld op de bonnen D en E havermout van de papkaart Voorts is van Zondag 2 ,tot Donderdag 20 November op elk der bonnen 51 en 52 van de nieuwe boterkaart 125 gram boter be schikbaar gesteld en op de bonnen 51 en 52 van de vetkaart 125 gram boter met Reduc tie. Gedurende het tijdvak van 1 November tot en mét 30 November a.s. geeft de met „135" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „D-zeep" gemerk te bon van de zeekaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van, naar keuze 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940), 90 gr&m huishoudzeep, 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941), 150 graan zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941), 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941), 300 gram zachte zeeppasta, of 250 gram zeeppoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, wel ke nog in omloop zijn, mogen, tegen inleve ring van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „D toiletzeep" gemerk'te bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Gesmolten rundvet voor houders van vetkaarten. In het tijdvak van èl Nov. tot 9 Dec. zullen de houders van vetkaarten in de gelegen heid worden gesteld tot het koopen van 200 gram gesmolten rundvet. In verband hier mede dienen de belanghebbenden in het tijd vak van 31 Oct tm. 8 Nov. a.s. de met f>3 genummerde bonnen van de nieuw uitge reikte vetkaart welk» per bon recht geeft op een half rantsoen bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangstbe wijs kunnen eisohen. Degenen, die niet van deze mogelijkheid gebruik maken, kunnen in het tijdvak van 21 November tm. 9 December op de met 53 genummerde bonnen van de vetkaart per twee stuks 250 gram boter met de gebrui kelijke reductie koopen. Uiteraard zal er voor bovengenoemde periode nog een tweede stel bonnen van de vetkaart en tevens twee .stellen bonnen van de boterkaart worden aangewezen voor het koopen van boter. In aansluiting aan het officieel© bonaan- wijzijigsbericht deelt de secretaris generaal 86. Piet keek in laadruimte en ook uit het raampje. Er hangen een troep korelj aan de staart, gilde hij in de stuurcabine. Hoe raken we die kwijl? De bestuurder gaf vol gas en ze reden als een dolle over het uitge strekte veld. met kort hard gras. van het departement van landbouw en vis- scherij het volgende mede: In verband met het feit, dat op Zater dag 1 November in verschillende deelen des lands de winkels gesloten znllen zijn mogen de voor de op 2 November 19<1 aanvangende distributiepari ode aange wezen bonnen voor levensmiddelen reeds op Vrijdag 31 October voor het koopen' van de daarop verkrijgbare goederen worden gebruikt. Een uitzondering geldt voor de bonnen voor vleesch en vleesch waren, waarop eerst met ingang van 2, November in hotels, restaurants e.d. en met ingang van S November door den OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIG DE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid deelt mede, dat alle .machtigingen" door of namens hem uitgereikt, zoowel die op wit papier als die op groen papier, betreffende den aankoop en de aflevering van cement, met ingang van 1 November 1941 voor het geheele land hun geldigheid verliezen. - Voor geheel Nederland zal een bonnensysteem met vaste coupures met ingang van 1' November 1941 voor alle bouwwerken worden toegepast. Met ingang van 1 November 1941 mag derhalve voor bouwwerken, waarvoor reeds een groene of witte machtiging tot aankoop van cement in ontvangst werd genomen, geen cement meer worden afgeleverd 'dan tegen afgifte van de nieuw8 cementcoupures. Ter verkrijging van cementcoupures vanaf 1 November 1941 dienen de opdracht gevers van bouwwerken zich te wenden tot de Hoofden der Büreaux Goedkeuring Wer ken in de provincies, waar het bouwwerk is gelegen. Bureaux te Groningen-Drents Friesland Overijssel Utrecht Noord-Holland (met uitzondering van Amsterdam) Zuid-Holland (met uitzondering van Rotterdam) Zeeland Noord-Brabant Limburg Ajnsterdam Rotterdam Adres: Groningen, Martinikerkhof 18; Hoofd: Ir. H. L. B. Dénis. Leeuwarden, Korfmakerstraat 13; Hoofd: Ir. J. Ypes. Deventer; Kapjeswelle 5; Hoofd: Ir. J. van Noppen. Arnhem, Eusebiusplein 28; Hoofd: lr. H. H. Rieuwerts de Vries. Amersfoort. Utrechtscheweg 106; Hoofd: Ir. A. Bos P. Azn. Velsen, Kanaalkade 61; "Hoofd: Ir. R. Dufour.- 's-Gravenhage, Koninginnegr. 59; Hoofd: Ir. J. Halm. Middelburg, p/a Tijdelijke Gemeentè-Secrs- tarie. Molenwater 4a; Hoofd: J. E. van Tijen. 's-Hertogenbosch, Oranje Nassaulaan 10; Hoofd: Ir. J. P. Willeumier. Maastricht, Bouillonstraat la; Hoofd: Ir. P. W. J. Kallenbach. p/a Raadhuis. Kamer 153; Hoofd: Ir. A. van Walraven, p/a D1WERO, Veemarkt 2. Telefoon: 7309 5060 3818 25021 Beverwijk) 3841 31 en K>0 43130 en 43321 45988 Voor de aanvrage van cementcoupures bij bovenvermelde instanties dient ge bruik gemaakt te worden van de daartoe vastgestelde en bij den cementhandel be schikbare aanvraagformulieren in duplo. Bij de inzending dezer aanvraagformulieren in duplo is overlegging van de witte of groene machtiging verplicht. Aan de verkoopkantoren, importeurs en handelaren is opdracht gegeven de in hun bezit zijnde witte en groene machtigingen onverwijld aan de opdrachtgevers der diverse bouwwerken toe te zenden. Dit houdt dus ook in. dat de cementmachtigingen voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van dien datum vervallen zijn. Voor verkrijging van cementcoupures voor bouwwerken van den Rijksgebou wendienst en de Nederlandsche Spoorwegen dienen deze diensten zich te wenden tot un hoofdbureaux .respectievelijk in 's-Gravenhage en Utrecht.. De aflevering van cement ten behoeve van bouwwerken,' waarvoor door het Rijksbureau voor Bouwmaterialen reeds voorrangsbrieven zijn afgegeven, dient door verkoopkantoren en handelaren overeenkomstig het in die brieven bepaalde te ge schieden. x Zooals bekend trad bovenomschreven maatregel voor Rotterdam en de Provincie Overijssel reeds met ingang van 1 October 1941 in werking. S#1 's-Gravenhage. 27 October 1941. kleinhandel het beschikbaar gestelij rantsoen mag worden afgeleverd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bovenomschreven faciliteit slechts voor de komende week geldt, zoodat dat ook de voor de week van 9 t.m. 15 Ne. vember aan te wijzen bonnen als ge. woon lijk eerst op den daaraan vooral- gaanden Vrijdagavond rullen word es bekend gemaakt. Voorts wordt er de aandadht op gevestijl dat enkele kleine wijzigingen in de dist: butie zijn aangebracht. In verband met een noodzakelijke wij. ziging in de samenstelling, omvat thans een rantsoen gebak 100 gram speculaas tegen voorheen 140 gram en 500 gram taart of gebakjes tegen vroeger 600 gr, Ditmaal is rijst enz. voor kinderen ver krijgbaar gesteld op de met „D haver mout" en „E havermout" gemerkte bon nen van de papkaart. Hierop mag der- halve geen havermout enz. worden ver kocht of afgeleverd. Voorts bedraagt in den vervolge een rantsoen versch paardenvleesch in plaau van 100 graan, 150 gram, been inbegre- pen. Gedurende het tijdvak van 2 tot en m 20 Nov. a.s. geven de met 51 en 52 genus merde bonnen van de nieuw uitgereikte b ter- en vetkaarten,, recht op het koopen vi boter. De aandacht wordt er op ge vestig dat elke bon een half rantsoen vertegenwoo digt, zoodat per bon 125 gram boter verkrjj baar is. Aangezien de kleinste verpam van boter 250 gram bedraagt, dient mi steeds twee bonnen of een veelvoud hie van in te leveren bij den winkelier. Italiaansch Weermachtbericht ARTILLERIEACTIVITEIT AAN HET FRONT VAN TOBROEK. ROME, 30 Oct. Stefani). In zij(i we machtberioht no, 515 maakt het Italiaanst opperbevel het volgende bekend: Gistermiddag heeft vijandelijke hie macht aanvallen ondernomen op een plaatsen in de provincies Reggio di Calab en Catanzaro, Er werden bommen uitgew pen, die neerkwamen op woonwijken en groepen arbeiders, meerendeels vrouwen, bezig waren met het binnenhalen van oogst. De aangerichte schade is zeer geri Tien personei^werden gedood en 32 gewo Noord-Afrika: Groote activiteit van 01 artillerie aan het front van Tobroek. De and ondernam luchtaanvallen op Bengli en Tripolis, waar een Britsch vliegtuig w neergeschoten. Oost-Afrika: Niets bijzonders te vermeld In den loop van den nacht werden de vli velden van Malta door onze luchtmacht bombardeerd. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGE WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGE FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repo tage, Streek/iieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redactei DEN HELDE! FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 18. Al naarmate de nacht verging, werd de koude feller. En tegen middernacht hoorde hij het kinder-gejammer der hazen, die werden .overvallen door de prairie wolven. Even later huilde Nicoline, heel dicht bij; het scheen wel afgepsroken, dat zij alléén moest janken; geen enkele coyotte blafte tot antwoord. Nicoline hield vol en Theodor's oogen werden strak van angst. Er klonk meer dan enkel de dood in het huilen van den hond; leer en ver latenheid spaak er uit, alle onzalige geesten der prairie schenen zich te uiten-in het lang gerekte gejank een stroom van angstig bloed vloeide door Beaver Coulee, een wit lyk met uitgestoken oogen werd rondgewerveld den zwarten stroom. En Nicoline gilde. Al de ellende en het wanhopig verzet van heengegane geslachten klonk in haar klaag'lijk gehuil; verslagen richtten ze zich op uit de sneeuw en zagen, dat de menschen gekomen waren om hen te verdrijven, maar zagen ook, dat ze deze menschen konden doen lijden. Ineens zweeg ze. Ergens vandaan kwam een lachen, rauw en duister, als was het de nacht zelf, die zijn muil opende en klank gaf aan de duisternis. Toen het lachen ten laatste ophield, jankte Nicoline niet langer, kreunde enkel droevig en gerekt, om dan plots met een feilen scheurenden gil te eindigen. Was dat het signaal? Want nu antwoordden van alle zijden dé coyottes. Vlakbij klonken schoten. Theodor voelde hoe die schoten hem hielpen zich te ont worstelen aan den afgrond van wanhoop en waanzin. Eindelijk een geluid, dat getuigde, van... menschen, van levende menschen van vleesch en bloed... Er volgden meerdere schoten. Daarop klonk Rasmus' stem: Slaap je, Theodor? Nee, wat gingen die beesten te keer! Ik dacht, dat ik Nicoline te pakken had. Maar mis hoor; maar den uil heb ik. Hoorde jPdien ellendeling lachen*? Er gleed een gewicht van Theodor's borst. Natuurlijk, het was de groote hoornuil ge weest, die lachte. Maar toch, toen Rasmus weg was, werd het heel stil en duurde de nacht eindeloos. Met een zuur gezicht had Jensen naar de bouwerij gekeken. Wat moois, om iemand zoo overal buiten te houden, terwijl het vlak naast je eigen deur gebeurde! Maar hij zou ze niet achterna loopen. O nee! Meenden mis schien, dat ze heele pieten waren! Ze waren niks meer dan ieder ander, wat dat betreft... Maar toen het huis eenmaal kant en klaar whs, kon hij zich toch niet bedwingen en werd z'n nieuwsgierigheid hem te machtig. Reeds van verre werd hg getroffen door' de wonderlijke architectuur natuurlijk een idee van Rasmus. Waar ter. wereld wilden ze dat slot voor gebruiken? Moest.het misschien dienen om uilen te vangen? Jensen was tot in z'n ziel geschokt, toen hij de verklaring hoorde en zag dat het ernst was. Ja maar, m'n beste Pedersen, begrijp je dan niet, /dat Rasmus den jongen vermoordt? Dat ligt er toch dik op, dat is toch zoo duidelijk als iets, zoo'n ezelsveulen, ik had nooit kunnen denken, Pedersen, dat je je daartoe leenen zou, het is je reinste Gods lastering... Peinzend keek Pedersen op, streek dan langzaam z'n baard en zei: -Godslastering? Dan moet dat jou wel bijzonder naar 't zin zijn;-jou, een vrijdenker. Anders had je beter gedaan met zelf voor dendag te komen met je raadgevingen, ier- 'wijl TheOdor onder onze handen stierf. Hardop voegde hg er aan toe: Nu begint de jongen op z'n verhaal te komen. Het was een groot 'geluk, een groote zegen, dat we er dit op gevonden hebben. Jensen begreep heel goed, dat deze woor den niet tot hem gericht waren. Maar hij begon op even lulden toon te antwoorden: Dus dat den... Ineens brak hij af. Twee tellen lang leek de oude Pedersen een beer, die. zich op z'n achterpoten verheven heeft. Jensen zag twee armen omhoog gaan. Ze waren zwaarder dan hij tevoren gedacht had, en ze zaten aan de schouders niet als armen, maar als organi sche uitbouwsels van het lichaam. Hij schoot achteruit. Wat.., wat... wil je een oud man slaan? slaan? fluisterde hij want zooveel begreep hij* wel. dat hij in ieder geval zacht praten moest. Hij was zoo gewend zichzelf te be schouwen als een oud man, dat hij op dat oogenblik heelemaal vergat, dat Pedersen eenige jaren eerder het levenslicht had aan schouwd dan hij. Pedersen's spieren ontspanden zich, hij lachte in z'n baard. Wat bedoel je, Jensen? Ik rekte me aiteen maar es uit; maar jij bent eenvrij denker, en. het is met jou zeker net zoo ge steld als met Kaïn, die geen mensch kon zien zonder te denken, dat die hem naar het leven stond. Haha, je bent toch een armzalige stumper, Jensen! Nee, ik zal jou niét naar de andere wereld helpen, yoor ik zeker ben van je testament. Jensen knipperde met de oogen. In z'n hart verwensehte hij Rasmus. Hij was. een oud mar en hij moest zorgen, een rustigen ouden dag te hebben. En nu werd het hem nog aan gerekend, dat hij zuinig geweest was en ge spaard had, nu moest hij betalen voor de hulp, die ze hem gaven. Ze hadden hem mee gesleurd naar een onbewoond land, een wil dernis; anderen kregen hun grond geplóegd, hij niet; hij had enkel maar hooi, waar geen mensch iets voor gaf, en zelf had hij geen beesten om het te eten. Had het niet meer voor de hand gelegen om zijn hooi te koopen, dan zelf de moeite te nemen van het te maaien? Gekkenwerk was het op die manier! Rasmus was er met z'n geweer op uit ge weest om te zien, of hij Nicoline niet te pakken kon krijgen. Ver naar het Zuid- Westen stootte hij op een van de bevroren moerassen. Het spoor van den hond liep tus- schen de rietstengels, die boven het ijs uit staken, en ernaast waren de afdrukken van de pooten van een coyotte. Doch terwijl Rasmus verder reed, vergat hij ineens het doel van z'n tocht. Hij hield zijn paard in en keek onderzoekend om zich heen. Overal zag hij de opgeworpen hoogten van waterratten. 't jonge, daar was geld mee te verdienen! Oogenblikkelijk keerde hij om, reed naar huis en dacht na over de vallen. Frederik kwam op bezoek en keek nieuws gierig naar wat Rasmus maakte: kl' kistjes met binnenin een soort klem. 1 Rasmus misschien van plan, muizen te g vangen? Hij ging naar huis en vertelde vader van Rasmus' nieuwe liefhebberij, oude Pedersen, die in de gaten had, dal wat te j verdienen kon zijn, liep eens i loerde naar de vallen en praatte over weer. Hm, ja, met Theodor bleef het zelfde, dat werd niet erger, gelukkig. Rasmus spreeuwen vangen? Zijn oogen weken niet van de vallen, n Rasmus deed, of hg niets merkte en woordde enkel ontkennend. Nee, hij ging j spreeuwen vangen! Hij kon beter eerst i zien, of er veel rèitten waren. Rasmus la in zichzelf: muskrats! Misschien kon hij tegen 't voorjaar zich wat meer gereedscl pen aanschaffen dan hij had durven hope Dien avond vlamde het noorderlicht Beaver Coulee. Twee fletse lichtbogen s; den onder den Groote Beer, die met zijn broken boom tot aan de lichtbrug reikte, steeg de rook op uit de schoorsteenen. 1 mus zag, dat het den volgenden dag weer zou zijn om z'n vallen te gaan zei Des nachts werd het kouder. De temp tuur daalde tot het ten laatste bijna onb baar was. De wind stak op. Toen het begon te worden, stormde het en joeg sneeuw in dichte massa's door de dalen, zwervende prairiewolf kwam tot vlak Rasmus' huis, hongerig en rusteloos in bewegingen. Rasmus schoot het dier wenschte, dat het Nicoline was. Steeds r wolken bedekten den hemel, aj dichter vie sneeuw. De prairie veranderde en bleef zichzelf gelijk, zooals ze daar lag met einder bgna onder het bereik zijner han (Wordt vervolgt

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2