SABINA Dr. E. Hoekstra's K. Blaauboer Eén man vecht tegen heel Nederland DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER mm Geen enkel koffiesurrogaat bevat meer en betere koffie dan Koffie- Surrogaat Bon Fa. B. W. H0LSMULLER Alkmaar Woning inrichting Alkmaarsche Kaasmarkt Bloedzuiverende Gezondheidspillen Zaterdag 1 November 1941 Tweede blad „Ze hebben de heelezwik met begrepen" (Van onzen eigen verslaggever). (Slot). HARDERWIJK. 30 October „Zoodat i'k dus maar zeggen wil", zegt de heer E. den Herder, industrieel te Harderwijk, „dat ze de heele zwik niet begrijpen." Vier uur geleden heeft de heer den Herder dat óók gezegd, hij begon er zijn betoog mee over de Zui derzee, die terug zal komen. Gedurende die vier uur moeten hoe rechter hoe slechter zeggen de boeren in Noord- Holland immers alle rechterooren van alle ingenieurs in Nederland wel gegloeid hebben, zooveel kwaads is van hen verteld. Onze ooren tuteren ietwat, Noordoost ten Oosten van ons linker oog drijft een fiksche bui schele hoofd pijn, en Noordwest ten Westen van ons rechter-dito dreigt een diepe depres sie. 't Is haast te veel van het goede: vier uur geschiedenisles over stormen op de Zuiderzee, en zoo, met aan schouwelijke voorstellingen, bewijzen, tegenbewijzen ep bewijzen tegen die te genbewijzen. De heer den Herder kan suggestief vertellen, daar is ie een ouwe visscherman voor, en hoe meer de fei ten uit de laatste jaren, na de eerste en eenige brochure door Zuiderzeewer ken tegen hem geschreven hem in ie der geval volgens zijn eigen oordeel gelijk schijnen te geven, hoe meer komt hij in zijn knollentuin. „Ze begrijpen de heele zwik niet, die ingenieurs En om dat te begrijpen gaan we veertien eeuwen terug naar den tijd toen de Zuiderzee is ont- itaan. Vloed en golven zijn toen zoo hoog ge- tomen dat ze over de duinen zijn gegaan, deze hebben doorgebroken en toen zijn de jecgaten met de Waddeneilanden ontslaan. _,En waarom kwamen die golven zoo jioog?" Ze begonnen in het Zuidwesten, ruimden net volle maan naar het Noordwesten en •boten twee dagen later met springtij in et Noorden. Als het nou Zuidwester storm dan vult de Noordzee zich hoog via het [anaal. Met de N.-Westerstorm, als de luitsche Bocht lager wal is, komt het wa ter aldaar vanwege de opwaaiing zes of teven meter hoog. Schiet de wind dan met den springvloed in het Noorden, dan maakt waterberg uit de Duitsche Bocht «ohtsomkeert en stort zich op de Neder- andsche kust ten Oosten van den Helder bereikt daar een hoogte van zes of ze- fen meter. Je moet goed begrijpen, dat de lustlijn Den HelderDelfzijl een verleng- tuk is van de Duitsche Bocht, zoodat de (oorderorkaan er precies dwars op staat. In zoo «zijn er nog een paar dingen. Als ik iet samenvat, dan beweer ik dat het be- wijken van de duinen tusschen Den Helder in Delfzijl en het ontstaan van de eilanden in zeegaten met de Zuiderzee te danken is aan de opwaaiing uit het Noorden, het sa- nentreffen van de ge tij stroomen bij Ter- chelling. de vloedgolf uit de Duitsche tocht en dus de kustrichting Dèn Helder— ïelf-zijl. waar de Noorderorkaan dwars op- tond. Maar nu had Nederland meteen ecu pracht van een veiligheidsklep gekre ten. Van toen af was de Zuidwal bij Har- ierwijk, de Veluwe dus de lagerwal van de 'oordzee geworden. De Veluwe heeft Ne- ierland toen gered, meneertje, eerst kwam Ie Harderwijkerbank. die hier nog voor de i kust ligt, toen de oploopcnde oever, die zekere ezelskoppen in den loop van den tijd 1 hebben afgegraven en toen verderop de Ve- I luwer „duinen". Na het ontstaan van de I Zuiderzee was het met die hooge op- 1 waaiingen gedaan, de gemiddelde storm- 1 rloedstand van de Noordzee werd ongeveer tier meter, dus die is toen ongeveer drie meter gezakt. Maar wat hebben ze veer- ien eeuwen later gedaan? Een dijk gelegd tusschen Noordholland en Friesland, ore- in de richting waar een Noorderor- pal op staat, en met dien dijk 'ien ze de veiligheidsklep, de Zuiderzee [iten werking gesteld. Tederland waant zich veilig. is het in vredesnaam mogelijk |Ja maar mijnheer den Herder, het is i een reuzendijk, en die ingenieurs zijn i geen domme jongens fijn ze ook niet. voor het werk als werk i ik net zoo veel respect als wie clan het is geweldig wat daair is gemaakt, pr het zal blijken monnikenwerk te zijn. k. bij mooi weer. dan is het prachtig, lijkt allemaal zóó veilig, dat ze in de jaren zelfs de oude zeeweringen al- t maar ziin caan sloopen. Maar dat vloed en col ven tegen lien dijk weer een hoogte zullen berei- :en van dertien of veertien meter en le eolven zes of zeven meter over dien lijk zullen komen, omdat men den locstand van veertien eeuwen geleden weer terug heeft geroepen, dat beseft nen niet De veiligheidsklep is weg, ze kunnen inpolderen zoo hard ze willen, één Noorderorkaan en de zaak is verloren. .Maar in die brochure Jansma—Thys- In die brochure Jansma—Th vsse worden ieel veel geleerde dingen gezegd, en ze ebben kunnen aantoonen dat ik me és - De kop van Noordholland en de Wadden eilanden, niet lang na het ontstaan der Zuiderzee. een half metertje vergist heb, ze kunnen met me bekvechten of de vloed van 1570 nu zóó of zóo hoog in Harderwijk heeft gestaan, maar waar het om gaat is dit: Veertien eeuwen geleden heeft de duinen rij het niet gehouden en als we weer in dezelfde omstandigheden komen, dan zal de dijk het zeker niet houden! ,Goed, maar die dijk van dertig kilome ter is toch niet in eens heelemaal kapot, ze kunnen toch plaatselijk de gaten weer maken, en is die Zuiderzee dan ineens zoo vol, dat de moerdijken om den Noordoost- polder ook vernield worden, dat zijn me ook nogal zulk knapen, meneer den Her der En zulke strenge heeren als de Noorderorkanen zullen toch wel niet zoo lang regeeren?" Daar heb je het nou net Waarom maiken ze die meerdijken zoo geweldig groot? Omdat ze hun eigen afsluitdijk niet vertrouwen. Maar aan den anderen kant gaan ze in Noordholland de ou.de zeewe ringen, die nu mooie binnendijken zouden zijn, sloopen. Daar zit geen systeem in- Als de afsluitdijk doorbreekt, gaat Noordiholland er toch zeker nu onder. Als de afsluitdijk safe is, hoeven ze geen zware meerdijken in den N.O.-polder te maken, als hij niet safe is, moeten ze die wèl maken, maar dan moeten ze ook de zeeweringen in Noordholland niet sloopen. En nou U. „Gaat U maar door Goed. Een Noorderorkaan duurt inder daad niet zoo lang, maar heeft hij in 1916 geen onheil genoeg gesticht? Het. duurde vier uur. voor hij naar het Noordoosten draaide, maar wat is er in die vier uur al lemaal niet gebeurd? Eén watervloed als in 1916 en het is afgeloopen. „En als de meerdijken het wel houden, totdat de wind evenals in 1916 naar het Noordoosten draait?" Dan gaat de vloedgolf uit de Duitsche Bocht ergens anders naar toe. Naar Rot terdam en Zeelaud en dan krijgen we de Biesbosch en de Kinderdijkhistorie weer. Nemen we de Zuiderzee weg, dan komt die op een andere plaats beslist terug. En iaten we nu eens kijken, wat er allemaal al gebeurd is, nadat de dijk is klaargeko men. Nu kom ik met bewijzen meneer. Er zijn na de afsluiting nog niet veel stormen geweest, geen Noorderorkaan, maar een paar betrekkelijk onnoozele Noordwesterstormpjes waren al voldoende om alle zeeweringen rond de Waddenzee cn langs de Noordzeekust ten Westen van Den Helder op breken te laten staan. Uw eigen blad vertelt het: hier, 2 December 1936: Hoog water in Rotterdam, Texel be dreigd. spoorbaan bij Harlingen in gevaar, water 1 meter hoog op de Scheveningsche kade. Vloed te Harlingen 3 meter 19. on gekend hoog. Op Wielingen maakte men zich gereed op 'te breken, tegen den afsluit dijk bij Komwerdcrzand stond vier meter vloed. Hoe was het in 1938 in Den Helder? „Niet. best meneer den Herder." Juist, en al die beide stormen waren nog zonder springvloed, het waren niet eens echte Noordwesters, het was eigenlijk nog maar broei. Nee meneer, de storm was een bagatel, maar de vloed was ongekend hoog, de hecde Nederlandsche pers heeft daar ge wag van gemaakt. Toen ze den afsluitdijk maakten, gingen ze van het standpunt uit. dat er geen over slag mocht zijn. want en daar hebben ze nu eens wèl gelijk in. en dat staat ook eoo woordelijk in de brochure Jansma— Thysse: alleen wanneer de golven niet over den dijk kunnen slaan is men geheel zeker dat er geen doorbraak kan plaats hebben. Maar in 193S was de overslag zoo hoog. dat de keien uit den dijk werden getrokken en er gaten in de kruin sloegen. „Een klein stukje meneer den Herder Best, maar het was ook maar een storm p j e. En 2-1000 vierkante meter glooiing die in twee uur verdweefi was ook weer zoo'n héél klein stukje niet Weet U wat do zaak is? Er hebben in die commissies altijd te veel optimisten gezeten en ten mijnheer Lely met een plan kwam. dat maar 200 millioen zou kosten, omdat de dijk zou komen op een plaats waar de afstand het kortst en de zee het ondiepst was en de stormvloed het laagst bleef, is toegehapt. Voor vijfhonderd gulden per bunder was tweehonderdduizend bun der vette Zuiderzee droog te leggen. Le- vensraum voor honderdduizenden. Zoute slib ja. tegen zooveel maal vijfhonderd gul den het bunder! Maar nu heeft de oude heer toch te veel gezegd Het is onize beurt, om hem te overtuigen, dat wat in de Wieringermeer van de „zoute slib" gemaakt is. prima is en wat in den Noordoostpo'der van de- minder zoute slib terecht zal komen, prima, prima zal zijn. Wij betoogen dat economisch ge zien het verlies van de Zuiderzeevisscherij niet opgweegt tegen de baten van de land aanwinning Hoewel met. een zuur gezicht de Zui derzeevisscherij ligt hem nauw aan het hart. wil de heer den Herder tenslotte dat niet langer geheel ontkennen, maar, zegt hij, we draaien in een cirkeltje. Hoe meer de boel nu opbrengt, hoe grooter het ver lies. wanneer straks de zaak weer onder water staat. „Maar wat wilt U dan, meneer den Her der. de dijk is er eenmaal, we kunnen die toch moeilijk weer gaan sloopen Ik had gewild een brug hij de Vlieter en niet den dijk heelemaal dicht, ik had ge wild een dijk van Den Helder naar Har lingen, een dijk waarop de Noorderorkaan niet zoo'n vat gehad zou hebben, maar dat is nu te laat. Nu zie ik nog maar één middel: de zeegaten weer -dicht gooien cn de duinen weer in den oorspronkelijken Gefabriceerd onder Regeeringscontröle stand terugbrengen, op de laagste gedeel ten zooveel ophoogen dat vloed en golven er onmogelijk weer overheen kunnen. Na tuurlijk moeten ze dan alle sluizen, zee weringen, rivierdijken eveneens verhoogen. „Asjeblieft..." Ja, groote middelen of geen middelen. Is dit karwei niet uit te voeren, dan is het maken van de twaalfde provincie een onverantwoordelijke daad. Ik blijf er bij: ze hebben de heele zwik eenmaal niet begrepen en daar zal Ne derland de gevolgen van moeten dragen. Ik hoop van nooit, maar ik weet dat mijn hoop i j del is Wanneer? Morgen, volgende week, over een jaar, over tien jaar. over honderd jaar Komen doet het een keer. En dat is één keer te veel! Een man vecht tegen heel Nederland Hersensch i mmen Een Don Ouichotte? Of iemand die in al zijn eenvoud niet verleerd heeft door het bosch de boomen te zien? In ieder geval een goed vaderlander, die het eerlijk met land en volk meent, èn die rondloopt met de idée. welke tot een ob sessie is geworden, dat hij gelijk zal krij gen en ziin waarschuwing een nationale ramp dan niet voorkomen zal hebben! I ~r Schagen Tel. 395 Wat verwacht kon worden, was heden werkelijkheid: de aanvoer was aanzienlijk teruggeloopen en bedroeg heden nog slechts 25.000 Kg., een achteruitgang dus, vergeleken bij de vorige week van niet minder dan om streeks 12.000 Kg. Een en ander houdt verband met de melk- leveranties, die op toenemende schaal plaats beginnen te hebben. De dalende productie draagt hiertoe verder het hare bij en het ziet er naar uit, dat de kaasmarkt wel dra een heel geringe aanvoer zal laten zien zóó er nog van aanvoer sprake is. Het geringe aanbod ging uit den aard dei- zaak gemakkelijk van de hand, de kwaliteit was dooreen genomen goed en de hoogste prijzen kwamen overeen met de maximum prijzen, t.w. f 56 en f 43.50, 'voor resp. 40 pl. en 20 pl. kaas De aanvoer van de eerstge noemde soort was uit den aard der zaak ge ring. In tusschen is er geen aanleiding zich zor gen te maken omtrent de kaasvoorziening gedurende den winter. De aanwezige voor raden worden zeer groot genoemd en in Friesland schijnt de toestand zoodanig te zijn, dat men met de voorraad nauwelijks weg weet. Daarbij komt, dat de productie buiten Noord- en Zuid Holland betrekkelijk groot is. De caseïnebereiding is daar stopge zet. terwijl de melkleveringen gedurende den winter hij lange na niet zullen plaats heb ben in den omvang van verleden jaar. Deze is voorkomen door gedurende den zomer op groote schaal melkpoeder te bereiden, die overigens in verschillende groote steden thans reeds in consumptie wordt gebracht De „verpakte melkboer" is daarbij niet opge treden. Men heeft er de voorkeur aan gege ven de melkpoeder door de melkinrichtin gen weer tot melk te laten verwerken, eener zij ds omdat deze daartoe beter in staat zijn dan de particulieren, anderzijds omdat men het oude bedrijf zooveel mogelijk in tact heeft willen laten. Dit alles beteekent echter, dat in Fries land nog veel kaas wordt bereid, eenvoudig aangezien de melk niet voor andere doel einden wordt opgevorderd. Zoo b.iedt de kaaspositie in het algemeen dus geen groote zorgen. Vermeld zij in dit verband, dat thans ook weer belegen kaas in distributie wordt ge bracht. Deze is voorzien van een extra stempel en wordt verkocht met een opslag van f 0.25. Daar het stempel op het beslag is aangebracht, kan deze kaas niet geschraapt in den handel worden gebracht, er schijrfen echter plannen te bestaan hiervoor een inkt- stempel in de plaats te stellen, gelijk we dat ook in den vorigen oorlog hebben gekend. Uit onze Omgeving HARENKARSPEL DIRKSHORN. „HET WITTE KRUIS". Onder leiding van den heer L. Reuvers hield de afd. Harcnlcarspel van „Het Witte Kruis" een alsemeene vergadering in het lokaal van den heer Pijper. Na een welkom aan de opgekomenen werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Een stroom van ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Tevens was een doos. inhoudende 500 vitamine tabletten met een begeleidend schrijven van den burgemeester ingekomen. Deze tabletten werden dokter Groerahart ter hand gesteld. De hoofdschotel van deze vergadering was de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering, welke op 4 November a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. Besloten werd. den afgevaardigden op te dragen bij de verkiezing van een nieuw hoofdbestuurslid, den heer Jan Dullaart, architect t.p Hilversum te stemmen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren dokter P. Groenhart en S. van der Oord en tot plaatsvervanger de heer J. Kant Jzn. Bii de gehouden bestuursverkie zing werden de periodiek aftredende hee- LIJDT GE aan gevolgen van onvoldoende spijsverte ring en onzuiverheden in het bloed? Ge bruikt dan 55 ct., 90 ct. of f 1.56 per doos met gebruiks aanwijzing. Inhoud 70, 135 of 260 pillen. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke: liers, welke drogist-artikelen verkoopen. ren L. Doekes. J. Smit Azn. en J- Warten- horst herkozen. Als commissie tot het na zien der rekeningen werden benoemd de heeren J. Smit Azn. en S. van der Oord. ..Wijkverpleging" zal een bijdrage van f50 ontvangen, terwijl besloten werd een zelfde bedrag van de afd. St. Maarten te vragen. De afd. van het- „Wit-Gele Kruis" uit het westdeel der gemeente heeft een paar lig- tenten gehad, voor patiënten welke in een naburige gemeente wonen. Besloten wordt om voortaan geen ligtenten meer buiten de gemeente af te geven, en het „Wit-Gele Kruis" te adviseeren wanneer zij zelf geen ligtenten genoeg heeft, zich dan met. de afd. van het Witte Kruis van die gemeente waar de patiënten wonen, in verbinding te stellen. De voorzitter bracht den heer A. Kislemaker dank voor de moeite en het werk. dat hii vele jaren als lid van de finanrieele commissie gedaan heeft. Na rondvraag volgde sluiting met dank voor de gezellige besprekingen. BERGEN BENOEMD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie van30Oct. 1941 is rar. J. Winkel, candidaat-notaris alhier, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Naarden. 4NAM PAÜLOWNA OP HET TWEETAL. L J. v. Nieuwkoop, alhier is op het tweetal geplaatst voor de Geref. Kerk te Mijdrecht. SCHOORL HET WITTE KRUIS VERGADERT. De afd. Schoorl van de Noord-Holl. Ver- eeniging „Het Witte Kruis" hield gister avond een ledenvergadering in „de Roode Leeuw", onder voorzitterschap van den heer H. Heringa. De belangstelling had heel wat grooter kunnen zijn. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het Hoofdbestuur, waarin werd gewezen op het wenschelijke van tandheel kundige verzorging, ook na den leerplich tigen leeftijd. Aangedrongen werd op het streven naar een organisatie om dit mo gelijk te maken. ITet afdeelintgsibestuur achtte den tijd hiervoor nog niet gekomen. De vergadering vernam, dat het afd.-be stuur had vergaderd met leden van het H.B. met als resultaat: het consultalie- bureau blijft onder leiding van Dr. Heringa De commissie ovor kinderhygiöne staat op het standpunt, dat dit slechts „voor- loopiig" is Het afdeelingsbestuur plaatst zich op het standpunt van het hoofdbestuur en houdt zich, aldus de voorzitter, aan het compromis tusschen bestuur der afdeeling en hoofdbestuur, al meent ook de secre taris. Dr. A. ten Bruggencate, dat hier een misverstand in het spel is. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren N. Kaag en K. P. Zuurbier, beiden herkiesbaar. Er werd gestemd, zooals dat. meer gebeurt: twee namen op één briefje. Resultaat: in geleverd 12 stembriefjes, waarop voor kwam 11 maal de naam Kaag, 6 maal Zuurbier, 4 maal Blankenstijn en 2 maal Arpeau. Op één biljet was slechts één naam ingevuld. Is dit biljet nu geldig? De voorzitter meende van wel en verklaar de N. Kaag voor verkozen en Zuurbier niet. Er volgde een tweede vrije stem ming voor de tweede vacature en hierna nog een herstemming, waarbij de heer Blankenstijn werd verkozen. Beide heeren namen hun benoeming aan. Algemeene vergadering. Tot afgevaardigden naar de algem. ver gadering werden aangewezen de heeren Bant (bestuur) en Arpeau (lid). De behandeling van den beschrijvings brief verliep in vlug tempo. Den afge vaardigden werd vrij mandaat gegeven. Na de rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. W1ER1NGEN NOVEMBER, SLACHTMAAND! Hoewel een officieele regeling nog niet is afgekomen zullen vermoedelijk na heden weer vergunningen voor huisslachtingen kunnen worden verstrekt. Voorts zou het, naar wij vernemen, in het voornemen liggen te bepalen, dat z.g. huisslachtingen voortaan in een slachtplaats, ten plattelande dus in het algemeen bij den slager, moeten geschie den. Het karakteristieke van de „huisslachtin gen" gaat hierdoor wel verloren, doch uit een oogpunt van hygiëne zou de voorgeno men maatregel zeker zijn aan te bevelen. OPBRENGST COLLECTE. De laatstgehouden collecte voor Winter hulp Nederland bracht in deze gemeente f 78.— op. BURGERLIJKE STAND. vanaf 25 tot 31 October 1941. Geboren: Freerk Jan, zoon van J. v. d. Laan en van E. Zuiderveen; Trijntje Elisa- bellh, dochter van O. de Haan en van C. M. Snooij: Germa, dochter van H. Kaan cn van G. de Vries; Roelfien, dochter van H. Jasper en van K. Hooiveld; Tjitze, zoon van A. v. d. Wal en van G. van Dijk. Ondertrouwd: A. van Kleij en G. Dovcs; L. van Zoonen en G. Doves. Overleden: Jannetje van Schoorl, 63 ja ren, van echt gescheiden echtgcnoote van KI. van Schoorl.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5