c SABINA 137 Dr. E. Hoekstra's DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad KANTONGERECHT Jit Bergen KENT U Hoestpillen Alkmaarsche Kaasmarkt Geen enkel koffiesurtogaat bevat meer en betere koffie dan Koffie- Surrogaat Gefabriceerd onder Regceringscontróle Bon Fa. H. W. H0LSMULLER Alkmaar taterdag 8 November 1941 m TE ALKMAAR (Zitting van Vrijdag 7 November 1941.) Alweer de bocht bij café Rust Wat. Ze waren voor hun pleizier uit. Denk om de tietslantaarnsl get was alweer de bocht in het rijwielpad ij Café Rust Wat aan den Bergerweg, felke J. F. C. IJ. uit Akimaar te bezwaarlijk 8d gevonden, weshalve hij op den groeten was gaan rijden, welke voor rijwiel- erkeer is afgesloten. Dat luttele eindje nger fietsen kostte hem f 3.boete subs. dagen gratis logies. Zuster J. D. en zuster A. D. uit Bergen 8ren met een patiënt voor hun pleizier op uitgetrokken. Ze reden per rijwiel sr de landelijke Voert en kwamen op j Heerenweg uit. Het plan was naar Eg- ond aan" Zee te gaan, om te genieten van i en frissche zeelucht. Maar inplaats dat dames even afstapten, om op het rijwiel- jd te komen, hielden zij den rijweg en arden „gepikt" door twee marechaussees, et gevolg van de pret was een bonnetje de nasleep een verschijnen voor den antonrechter, mr. Boerrigter. De beide erplecgsters hadden bovendien geen per- lonsbewiis 'bij zich. De Ambt. van het O. M., mr. Smal, eischte «en de zusters f 3.boete. subs. 2 dagen oor het fietsen op den rijweg en voor het jet bii zich hebben va.n een persoonsbewijs, azelfde straf. De patiënte, die wèl een ersoonsbewiis bij zich had, hoorde f 3 subs. 2 dagen tegen zich eischen. Mr. Boerrigter was een beetje clementer veroordeelde de twee zusters tot f 2. iete subs. 2 dagen en f 1.subs. 1 dag. ")e patiënte kwam er met een guldentje jete af. - Op 26 October reed de dienstbode A. O. it Bergen 's avonds om ongeveer tien uur den Stationsweg te Alkmaar, op weg aar huis. Maar haar fietslantaarn deed niet en dus werd zij aangehouden en ekeurd. Soms deed hij het wel en soms deed hij et niet. beweerde verd. Maar toen u werd aangehouden, deed-ie et toch niet, zeide de Ambtenaar en vroeg 2.— boete subs. 2 'dagen voor de voor lap en f 1.— boete subs. 1 dag voor het chterlichtie. Conform dezen eisch weitf erd. door den Kantonrechter veroordeeld. J. D. uit Heerhugowaard had op 27 Ictober een niet. geijkt gewicht in zijn zaak anwezig gehad. Dat ding gebruikte ik ooit!, aldus verd. Eisch f 2.subs. 2 da- met verbeurdverklaring van het ge zicht en het vonnis was conform. Te gebruiken tegen hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis, fl.56 per flacon. Verkrijgbaar bij alle Drogis ten en Winkeliers welke drogist-art. verkoopen. Neemt eens proefl Zendt deze adv. met bijvoeging van 13 ct. in postze gels aan Mij. Hoekstra, Heerengracht 33. Amsterdam. U ontvangt 30 pillen met gebruiksaanwijzing. VEEHOUDERS VERGADEREN. Met volle kracht voorwaarts! Maakt uw bedrijf rendabel door de beste dieren aan te houden- De Rundveefokvereeniging „De Duin streek" hield Vrijdagmorgen onder voorzit terschap van den heer N Kaag te Schoorl laar jaarlijksche algemeene vergadering in afé Hilbrand te Bergen. De voorzitter spreekt in zijn openings- roord zijn voldoening uit over de goede pkomst. Zagen we 't vorige jaar, aldus de leer Kaag, de toekomst donker in, wij be- loeven thans niet ontevreden te zijn en loen het beste, met volle kracht door te toornen. De notulen worden vervolgens zonder op- Of aanmerkingen goedgekeurd met dank- leceing aan den secretaris J. v. d. Oort. Bij ingekomen stukken en mededeelingen deelt de voorz. mede, dat de reorganisatie plannen voorloopig van de baan zijn; ver- ichillende vereenigingen hadden hun in- temming betuigd met deze actie van JDe luinstreek". Jaarverslag. De controleur- stamboekhouder, de heer Broersen, gaf in een uitvoerig, goed ge documenteerd verslag een overzicht van de ■esultaten in het vorige jaar bereikt. Het ledental was met 10 vooruitgegaan en be draagt thans 45 met 47 bedrijven. Opgemerkt werd. dat vele leden zich af vragen., of er door de verplichte levering in 1942 wel voldoende melkvee zal overblij ven voor een rendeerende bedrijfsvoering, temeer, daar er in onze omgeving vele lan derijen zijn, die niet voor scheuren geschikt ïiin. 29 Leden ontvingen in totaal f 420.20 aan fokvereenigingsonkosten van hun zuivel fabrieken Het uitgebreide cijfermateriaal geeft een foed inzicht in wat er is bereikt in de 15 aren, dat De Duinstreek nu bestaat. Be droeg in 1926 het vereenigingsgemiddelde 3.17 vet en een dagopbrengst van 416 fl'atn vet. het laatste jaar waren deze cij fers gestegen tot 3.46 en 495 gram. Dat de resultaten op de verschillende bedrijven door verschillende oorzaken sterk uiteen loopen, blijkt duidelijk uit een staat, die de gemiddelde opbrengst per koe, per be drijf vermeldt: de hoogste opbrengst f392.70 en de laaeste f 249.70 (berekend naar f2.10 Per K.G. vet). Een vergelijking van de beste en slechtste productiedieren geeft geweldige verschillen te zien1: de beste vaars gaf 181 K.G. vet, (berekend naar f 2.10 per K.G. een waarde van f 380.10) de slechtste 58 K.G. (f 121.80) Voor fwenters waren deze rijfers 182 K.G. (f 3S2.20) en 87 K.G. (f 182.70). voor derd- kalvers 216 K.G. (f 453.60) en 108 K.G. (f 226.80) en voor oudere koeien 237 K.G. (f 497.70) en 111 K.G. (f 233.10). De samensteller van het verslag drukte den leden op het hart toch vooral vee en Speciaal Jongvee over te houden van het allerbeste materiaal, en slechte productie dieren, en kalveren en pinken van die moe ders op te ruimen, en zijn dieren te paren Wet de beste stieren, waaronder hij wenecb- te verstaan die stieren, waarvan kinderen als vaars en zoo mogelijk ook reeds als hvcniers. in controle zijn. dus stieren, die winsiens 4Vz Jaar oud zijn. In de praktijk gaat het helaas vaak an ders. Het ware te wenschen, aldus het ver slag. dat men bij de stierenkeuring eens wat meer rekening ging houden met de af stamming (speciale productie) en met het exterieur wat soepeler werd. Met een hartelijk applaus gaf de vergade ring uiting aan haar waardeering voor dit mooie stuk werk van den controleur-stam boekhouder. Veeruiling. Ofschoon door de propaganda van den heer E. Koster Dz., secretaris van den pro vincialen bond van rundveefokvereenigin- gen, reeds hier en daar wat wordt geruild, meent het bestuur toch van de veeruiling een punt van bespreking te moeten maken. Het is gewenscht. dat geen waardevolle dieren .uit de vereeniging vertrekken. De vraag „wie taxeert de koeien" blijkt voor velen de moeilijkheid: alles wat de comimis" sie doet, neemt de boer niet altijd. De vergadering acht het de beste oplos sing, dat ieder, die koeien overheeft, dit opgeeft aan den controleur en dat de be langhebbenden verder samen overleggen. Onder .goede ruilkoeien" zal worden ver staan vaarzen met een minimumproductie van 110 K.G. vet. twenters met 125 K.G., derdkalvers met 145 K.G. en oudere koeien met 160 K.G. Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer Broersen op de nieuwe lijnen, die Dr. Hagedoorn aangeeft voor de fokkerij. Zijns inziens ver dient het alle aanbeveling daaraan de noo- dige aandacht te schenken. Het bestuur zal dit alles nader bestudeeren en de vol gende vergadering met voorstellen komen. Hierna volgt sluiting. HEER-HU GOW AART) WELIGE HANDEL IN BLOEMBOLLEN TEELTVERGUNNINGEN. Hooge prijzen. Naar we van welingelichte zijde verne men wordt er ook nu weer een drukke han del in bloembollenteeltvergunningen gedre ven. Ter illustratie van de hooge prijzen die gemaakt worden, vernamen we dat voor tulpenteeltvergunningen tot f 70.per are betaald wordt en voor narcissenteeltvergun- ningen f 50 per are. Het is thans niet meer mogelijk de teelt- vergunningen te verhuren. De verkooper doet dus definitief afstand van z'n vergun ning. Voor den kooper schuilt het risico hierin, dat hij de kans loopt dat de bloem bollenteeltvergunning vroeg of laat terzijde geschoven wordt, in welk geval de gekoch te vergunning dus waardeloos zou worden. HENSBROEK. ERGERLIJK VANDALISME. De vernielzucht t.a.v. de oude groote, sinds korten tijd onbewoonde watermolen aan den Uitgang (gem. Hensbroek) heeft den laat- sten tijd zoo'n omvang aangenomen dat het polderbestuur van den Wogmeer, eigenaar der molen, zich genoodzaakt heeft gezien de ramen met planken te betimmeren en aan de deuren extra voorzieningen te treffen, opdat door onbevoegden geen toegang meer tot den molen verkregen kan worden. Naar we van welingelichte zijde vernemen zijn er bij 't polderbestuur zelfs stemmen opgegaan om 't geheele molenerf met een stevig hek van prikkeldraad af te zetten. Hopelijk is de eerst genoemde maatregel evenwel voldoende om de vandalen tot be ter inzicht te brengen. VAN ALLES WAT UIT DORP EN STAD De aanvoer was gisteren zoowaar iets hoo- ger dan de vorige week. Met 28.000 kg. werd het kwantum van verleden week met circa 4000 kg. overschreden. Het ziet er echter naar uit, dat dit voor het loopende jaar een laatste opflikkering is geweest. Er waren enkele fabrieken, die de vorige week niet present waren, terwijl, gelijk vroeger voor de stille zes weken, de producenten alles opruimen, wat nog aan wezig is. Aan de fabrieken is de toestand thans zoo, dat de melkteveranties verreweg hoofd zaak zijn geworden en dat de kaasproductie meer en meer wordt ingekrompen. Dit moet zich uit den aard der zaak aanstonds be merkbaar maken en te vooi-zien is, dat de Alkmaarsche kaasmarkt een uiterst rustige periode tegemoet gaat. De markt was zeer vlot. De partijen wa ren, zooals steeds tegenwoordig, bij voor- haat verzegd. Een beperkt koopconsent kan soms echter eenige moeilijkheden veroor zaken. Daarvan was gisteren echter geen sprake. Integendeel scheen dit zeer ruim te zijn. Wellicht houdt dit verband met het feit, dat de producenten-combinaties zeer vol zaten, terwijl de grossiers in verhouding weinig voorraad hadden. Deze laatsten heb ben deze week een extra-koopvergunning gekregen, waardoor de voorraden eenigszins worden overgeheveld. Deze voorraden op zichzelf maken, dat men den komenden win ter gerust tegemoet kan zien.' De prijzen bewogen zich tegen de maxi mumprijzen aan. De hoogste prijzen waren daaraan gelijk, te weten f 43.50 voor 20 plus en f 56 voor 40 plus. Intuschen vernamen we, dat er enkele T.V.'s waren uitgedeeld. Doodelijk ongeval. Toen gistermorgen de 26-jarige bankwerker Z. in de fabriek van Leer's walsbedrijven te IJmuiden met een schuimbluschapparaat een begin van brand wilde blusschen, sprong het apparaat uit elkaar. Z. werd door een onderdeel van het apparaat zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij op slag dood was. Oude vrouw van trap gevallen. De 72-ja rige weduwe de Knecht is gistermorgen in haar woning aan de Putschelaan te Rotter dam van de trap gevallen, toen zij naar be neden wilde gaan. De oude vrouw werd zoo ernstig gewond, dat zij op weg naar het Zuiderziekenhuis is overleden. Afperser gearresteerd. Te Amsterdam is een afperser gearresteerd, die van een win kelier f 300 gevorderd had als zwijgpremie voor het feit dat de winkelier broodjes zon der bon verkocht. Kranige daad van inspecteur van politie. De inspecteur van politie M. te Groningen heeft met gevaar van eigen leven een 50- jarig arbeider van den verdrinkingsdood gered. Er is maar één „Ramblers". Een proces tussdhen de Ramblers van Theo Uden Mars man en de „Blue Ramblers" van Pi Scheffer is in het voordeel van eerstgenoemde*! ge ëindigd. Alleen Marsman mag zijn groep musici „Ramblers" noemen. Sociografisch onderzoek. Dezer dagen wordt in de gemeente BunschotenSpaken burg een sociografisch onderzoek ingesteld door de stichting voor het bevolkingsonder zoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders. Huwelijkszwendelaar veroordeeld. Giste ren heeft de reclhtbank te Amsterdam den beruchten huwelijkszwendelaar Jan Mali, tegen wien herhaaldelijk in de kranten ge waarschuwd is, veroordeeld tot V/2 jaar ge vangenisstraf, onder aftrek van de voorloo- pige hechtenis. Ernstig auto-ongevaL Op den rijksstraat weg BredaMoerdijk is onder Zevenbergsche Hoek een luxe bestelauto op een vrachtwa gen gereden. Bij dit ongeval zijn twee in zittenden der bestelauto zwaar gewond. SCHAGEN VERBETERING OVERWEG. Blijkens ontvangen mededeeling kan de verbetering van den overweg bij de Dorpen spoedig worden tegemoet gezien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Willebrordus Purmer, oud 22 jaren, rijwielhersteller, te St. Pancras en Eijtje Josina de Boer, oud 19 jaar, z. ber., alhier. Overleden: Mathilda Smit, oud 54 Jaren, echtgenoote van Jan Plakman (overleden te Alkmaar). BOUWVERGUNNING. Door den Burgemeester is aan den heer N. Snaas, Molenstraat, alhier vergunning verleend tot verhouw van zijn woon- en winkelhuis. POLITIE. Gevonden: een heeren handschoen (glacé) een zakkammetje; een bankbiljet, een bos sleutels, een paar handschoenen en 2 porte- monnaies. Verloren: een kinderwantje, een beige re genkapje, een blauwe ceintuur en een meis jeshandschoen. HET ONDERWIJZERSCORPS STEEDS GESPIERDER. Het gaat, aldus vernamen wij van den in specteur voor het Lager Onderwijs, den hr. Feringa, bijzonder goed met de cursussen in lichamelijke opvoeding van de onderwijzers De deelname blijft boven alle verwachting en de „meesters en juffrouwen" trotseei'en weer en wind om de lessen te kunnen bij wonen. DE SCHOOLARTSENDIEN ST OOK OP DE KLEUTERSCHOOL? Een stap in de goede richting. Ongeveer 30 personen waren gisteren op den ouderavond der Openbare Kleuterschool aanwezig en mej. Tiddens, het hoofd der school,'sprak in haar openingswoord over den grooten opkomst haar voldoening uit. Onmiddellijk daarna vei'kreeg de districts schoolarts dr. de Vries, het woord over het nut en het werk van den schoolartsendienst. Op populaire wijze zette spr. het werk van den dienst uiteen. Aan de hand van verschil lende cijfers bewees spr. het nut er van. Van de 1700 in de eerste klasse onderzochte kindei-en bleek 18 een onvoldoende ge zondheidstoestand te bezitten. In den Hel der is dit percentage 36, wat niet alleen aan de distributie te wijten is, doch daarnaast aan de zenuwspanningen en het heen en weer trekken, Spr. wees er op, dat het ondei'zoelc beter bij jonge kinderen kan geschieden en drong" er op aan het invoeren van den schoolart sendienst op de kleuterscholen te bevorde ren. Op de vi'aag van mej. Tillens om den schoolartsendienst ook op de kleuterschool in te voeren, bleek niemand bezwaar t.e heb ben, doch wel een bezwaar is de Kleuter- zoi'g, waarbij vele kinderen in behandeling zijn. Dr. de Vries zal zich echter met Kleuter zorg verstaan en deze zaak in orde maken. Mej. Tiddens deelt mede, dat de behoefte aan een Oudercommissie wordt gevoeld. Deze zaak zal echter nog even wachten. Het St. Nicolaasfeest zal niet zoo grootsch opgezet kunnen worden. Het zal worden ge vierd in de zaal van hotel Igesz. De cadeaux leveren nog eenige moeilijk heid op, doch er zullen eenheidscadcaux ge geven worden. Voor het snoepgoed zullen de oudei's bonnen bijeenbrengen. De rondvraag leverde niets op, zoodat slui ting volgde. BARSINGERHORN DER BETTELSTUDENT. Drie voorstellingen besproken, uitverkocht! Morgen. Zondag gaat voor de eerste maal „Der Bettelstudent" van Carl Millöcker in de zaal van „de Fortuin". Beïnvloed door den goeden indruk, die de drie vereenigin- gen uit Barsingerhoi-n. Winkel en Schager- brug vorige jaren hebben gemaakt met ,.Ein Walzertraum" en „Die Lustige Witwe", be staat er bij onze omgeving een ongeleende belangstelling voor deze opvoering. Reeds thans zijn alle drie aangekondigde voorstel lingen (2 te Barsingerhorn en 1 te ''Vinkei) uitverkocht. Voor de vereenigingen is dit derhalve bij voorbaat reeds een succes. Het is ons bekend, dat kosten noch moeite zijn gespaard om een goed en fraai geheel te verkrijgen. Een keur van costuums, nieuwe décors zullen het publiek worden vooi'gezet. Er is veel. zeer veel tijd aan besteed. On vermoeid heeft de dirigent. Nico Snel met zijn 75' koorleden en zijn uit 16 leden bestaand orkest gewerkt. Laten wii hopen, dat de op- offei'ingen met succes zullen worden be- ki'oond. De besturen hebben besloten de eerste op voering in Barsingerhorn om half vier te laten aanvangen, omdat er meerdere stem men opgingen om nog even de gelegenheid te geven om wat „na te praten". Die gele genheid is er nu. doch men zal zijn boter hammetje thuis er bij in zien schieten. Men doet dus verstandig iets mee te nemen. In de pauze zal er zeker gelegenheid bestaan om het op zijn gemak te veroxheren. LANGEDIJK VOOR VAST BENOEMD. Naar wij vernemen, is de heer P. Bergen Az., die tot nu toe tijdelijk was aangesteld, met ingang van 16 November a.s. in vasten dienst benoemd als controleur v. d. steun- verleening en werkverschaffing in de ge meente Langedijk. COMMISSIE VOOR DE KLEINE TUINDERSSTEUN. De nieuwe commissie, welke in de plaats is gekomen van de vier plaatselijke commis sies voor den steun aan kleine tuinders is als volgt samengesteld: Voorzitter, wethou der N. Kooij, secretaris de heer H. Vinke, Broek op Langendijk; Leden de heeren Jb. de Boer, Oudkarspel, W. v. d. Vliet, Zuid- scharwoude, Jb. Wagenaar, Broek op Lan gendijk en P. Duyves te Noordscharwoude. VERGADERING ANGOB. De afdeeling Langedijk van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond vei'gaderde ten huize van den heer G. Bakker. Medegedeeld werd o.m., dat verschillende bedrijven hun personeel uitbetalen in loon zakjes. Het was wel gewenscht, dat daarop onthouderspropaganda werd gemaakt. Men besloot, te trachten te vei'krijgen, dat hier voor loonzakjes met deze propaganda worden gebimikt. De heer M. Kasten, secr.-penningmeester van de afdeeling Langedijk van de Vereen, v. Facultatieve Lijkverbranding, heeft een inleiding gehouden over „Crematie", waar op een aangename gedachten wisseling volg de. Een brief van de Arbeidersvereeniging v. Lijkverbranding, waarin het verschil tus- schen deze beide vereenigingen duidelijk werd uiteengezet, werd voorgelezen. Getracht zal worden, op het a.s. Jaarfeest een geheelonthoudersstuk opgevoerd te krijgen. Voorts om voor de kinderen een middag of avond te organiseex-en, met licht beelden. De heeren P. Paarlberg en P. de Jong brachten verslag uit van de jaarvergadering- van de N.H.P.C., waarin het 30-jarig bestaan is herdacht, de eerste van het zakelijke, de 1 laatste van het feestelijke gedeelte. CORRESPONDENTIE. C. K. te W. Wij verwachten over het zelfde onderwerp nog enkele bijdragen, wel ke dan gelijk met de uwe worden geplaatst. (Red.) DISTRIBUTIENIEUWS. Aanvraagformulieren voor schoenenbonnen kunnen vanaf heden wederom worden af;, gehaald aan de plaatselijke kantoren onder overlegging van de betreffende stamkaart. Winterbevoorrading aardappelen. Zij. die aardappelen in voorraad wenschen te nemen, kunnen aan de plaatselijke kanto ren hun aardappelkaart (de z.g. V-kaart) iaten afstempelen, onder overlegging van hun stamkaart en bovengenoemde V-kaart. De door den Distributiedienst afgestem pelde bonnen der V-kaart 05 t.m. 14 dienen aaneen (dus niet van elkaar gescheiden.) te worden ingeleverd hij een plaatselijken handelaar, waarop deze 17V2 Kg. aardappe len mag afleveren. Zü, die niet in het bevolkingsregister der gemeenten Langedijk of Sint Pancras zijn opgenomen, dienen, als zij van deze winter bevoorrading gebruik wenschen te maken, hun V-kaart en stamkaart aangeteekend op te zenden naar de gemeente, waar zij wel staan ingeschreven. Er wordt nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat aan kinderen beneden den leeftijd van achttien jaren in den vervolge geen distributiebescheiden meer worden af gegeven,. OUDKARSPEL. VOETBALPROGRAHMA D.T.S. Oudkarspel 2.30 uur: D.T,S. IHoUeadia. Bergen 2 uur: Berdos 2—D.T.S. 2. Oudkarspel 10 uur: D.T.S. S—Alom. V. 5. Oudkarspel 12 uur: D.T.S. hVrone a. Alkmaar 1.15 uur: Alcm. V. dD.T.S. e. KENNIS IS MACHT! De heer H. J. Groen, die dezer dagen slaag de voor het examen voor het diploma Fruit teelt van de Pomologische vereeniging afd. W. Friesland, is thans reeds eenige weken werkzaam in Duitschland, als bedrijfsleider van een groote fruitkweekerij. BROEK OP LANGEDIJK. ER KOMT SCHOT IN. Er begint schot te komen in de voorzie ning van de vacature vdn hoofdonderwijzer aan de O. L. School alhier. Naar wij verne men, zijn gisteren een aantal sollicitante» zich wezen presenteeren. Het gehalte der sollicitanten schijnt bijzonder goed te sijn. NARENKARSPEE DIRKSHORN. SCHAKEN. De uitslagen van de voor de competitie gespeelde partijen luiden: Eerste klasse Wit Zwart W. A. BullooperJan Bakkum 10 Jb. BakkumP. Tijsen 10 W. G. BakkumJan Levendig 01' H. StinsW. A. Bullooper 10 Jan LevendigW. G. Bakkum afgelbn P. TijsenJan Bakkum afgebr. Tweede Klasse. D. Nierop—A. N .Iping afgebr. C. Schuit Az.P. Hoeve 0—1 A. van Dijk—E. H. Wind 0—1 POLITIE. Bij de politie is aangifte gedaan van bef vinden van een bruine dameshandschoen en een pilowsche werkmans kiel. DEN HELDER BENOEMING. De kerkeraad van de Gereformeerde kerg alhier heeft cand. J. Bijleveld te Utrecht tot hulpprediker benoemd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5