VOOR DE JEUGD DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Zaterdagavondpagina voor Jong en Oud GEESTELIJK LEVEN m m lke Roei dat len. erlee an orde .'oor zal oheui bod U'Olli Voor de Ouders ftz'At jonqenó en m&iifei Hallo... daar ben ik weer. Gelukkig is de griep voor het grootste deel weer over en voel Ut me weer in staat jullie brieven, die de vo- Prige week waren blijven liggen, te beantwoor den. Dat waren er nog al wat, zeg. Maar... zoals jullie weet vind ik het prettig veel en... grote brieven te ontvangen en daaraan heeft iet niet ontbroken. Dan is er nog een prettig bericht: Onz^ svesl club wordt uitgebreid. Alle jongens en noo: ïneisies> dit lezen, kunnen van nu af ver! aan* weer hun breifjes schrijven. Fijn hè! Hoe meer zieltjes, hoe meer vreugd. De winnaar van de vorige week schreef me, dat hij het liefst een boek wilde Ontvangen. Nu, aan z'n wensen is voldaan en als hij dit leest is het boek naar alle waarschijnlijkheid "eQ i reeds in z'n bezit. En nu zal ik maar meteen beginnen met de beantwoording van de stapel briefjes. Hier hebben we het eerste: hrifA Corrie Barhorst, .Texel. Dat was een Trassing voor je Corrie, toen je Zondags de krant ging halen. Je hebt het boek nu zeker al ontvangen, hè? Was het mooi? Benny v. d. Mast, Den Helder. Dat is zonde voor je boeken, dat ze zo kapot zijn. Wmt boeken zijn altijd een prachtig bezit. Ik vind lezen ook prettig. Welke boeken heb je alzo? werf Pk* BÜk Hoorn. Nu hoor Piet, de vorige 'drai kindervriend is zo gezond als een vis. En hij free! woont nog steeds in Bergen. Verlang je ook zo naar Den Helder? Schrijf je me volgende week weer zo'n gezeilige brief? J. P. Mosk, Breezand. Het is een pret tig werk hoor, al die brie'jes te beantwoor den. Vooral als ze gezellig en leuk geschre ven zijn. Ik vind het altijd fijn als ik lange brieven krijg. Broer en Zus de Visser, Friesland. Vin den jullie het fijn in Friesland bij je Pake en Beppe? En spreken jullie al een beetje Fries? Leuke taal is dat, hè? Mijn Pake en Beppe woonden vroeger ook in Friesland. Dag, tot volgende week. Schrijven jullie me dan weer? Maar niet in het Fries hoor, want ik kan het wèl verstaan, maar niet schrijven of spreken. Kwikstaart. Natuurlijk mag je een schuilnaam gebruiken, als je veertien bent geworden. Vind je het 's morgens al zo koud? Nu ik ook hoor. Maar als je je dan lekker fris hebt gewassen, dan voel je die kou al niet eens meer. Nu, als het niet kou der wordt dan zo, dan behoeven we niet te mopperen. Sientje, Henkie, Beppie en Leni Korbee, fcchagerbmg. Welkom viertal. Jullie moe ten maar eens schrijven hoe oud of jullie zijn. Want de oudste hoort altijd voorop te staan, hè. Ik heb het nu maar op de gis ge daan. Wel gefeliciteerd, Henkie met je ver jaardag. En ik hoop, dat je maar een gezel lige dag mag hebben en veel cadeautjes mag krijgen. Trijntje van Strien, 't Zand. Nou, of de winteravonden gezellig zijn, Trijntje. Heerlijk om de kachel te zitten met een mooi boek of een handwerkje. Verlang je ook al naar Den Helder? Sjoerdje Sluiter, Breezand. Je moet je naam ook op je briefje schrijven, Sjoerdje, dus niet alleen op de envelop hoor. Wat leuk, dat je naast Coba Wezelman zit op school. Maar niet te veel praten hoor. Dag Sjoerdje. Jopie, Freekie, Diklrie en Aafje Smit, Den Helder. Leuk, dat jullie weer meedoen. Vonden jullie het fijn in Egmond aan Zee? Wat naar dat jullie nog niets van je vader hebben gehoord. Maar misschien gebeurt dat nu wel gauw. Dag. Coba Schendelaar, Den Helder. Houd je van schaatsenrijden Coba? Nu het is een ge zonde sport. Maar er moet toch maar niet zo gauw ijs komen, hoor. Dag Coba, tot vol gende week. Wies je Coster, Den Helder. Natuurlijk mag je meedoen, Wiesje. Ik vind het leuk, als er veel kinderen meedoen. En vooral als ze lange brieven schrijven met heel veel nieuws erin. Wanneer ben je jarig? Bep Boos, Den Helder. Jij bofte zeker, Bep, dat je net nog een boek won. Welke boeken heb je al? Wees er maar zuinig op. Want goede boeken zgn du~.r. Corrie Koningstem, Den Helder. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag, Corrie. Heb ven een tseij ïtufe ome is. I i tw ehai vijl illei wen iet aan ieh: ts ?esck je een leuke dag gehad en veel gekregen ook? Schrijf je me dat eens? Coen Coster, Den Helder. Jij mag na-' tuurlgk ook' meedoen, Coen. Schrijf je me dan volgende week weer? Martha Briaxs, Den Helder. Ben je ook al ziek geweest, Martha. Ook een beetje griep? Net als ik zeker, hè. Dat is niet pret tig hoor. Doe je de groeten aan Tonia en Dientje. Jellie van der Oord, Den Helder. Vond je hei raadsel zo moeilijk, „ellie? Maar je had het goed, dus je kunt het wel hoor. Vol gende week eens een langere brief hoor. Afgesproken! Annie Zikkenheimer, «Iroot. Wat leuk Is zo'n klein broertje Annie. Hij zal het ze'-er fijn vinden als jij acantie hebt. Je gaat dan zeker wat naar buiten met hem als het mooi weer is. Hoe heet je broertje? Nico Lreeken, Den Helder. Wat fgn, dat je broertje weer thuis komt. Maar vervelend dat je andere broer nog moet blijven. Het is anders wel prettig in Egmond aan Zee. Dus vindt hij het zelf misschien niet eens naar. Rlta Geerligs, Den Helder. Alweer een nieuweling. Natuurlijk mag je meedoen. Dag, tot volgende week. Corrie Bekebrede, Den Helder. Natuur lijk mag jij ook mee doen. Maar dan volgen de week eens een grotere brief, Corrie. Want deze week was het briefje verschrikkelijk klein. Oplossing raadsel vorige week: KAMPEEREN kam peer pen arm nek Paedagogische raadgevingen, die niet aanvaard konden worden... In een der vorige ouderhoekjes heb ik een en ander opgemerkt over de beteekenis van het leerboek voor de kinderen tijdens de lange winteravonden. Ik had niet vermoed, dat mijn advies in dit opzicht door de practijk bestre den zou worden. En toch is dit geschied. De zaak is'nl. deze: Indertijd gaf ik aan verschil lende ouders den raad hun kinderen leesboe ken ten geschenke te geven en zoo veel als in het vermogen lag in de gelegenheid te stellen een goed bibliotheekboek te laten lezen. Een goede raadgeving, zult ge denken? Ja, ik meende dit tenminste stellig. Maar zie, wat me deze week overkwam. Een vader schrijft me: Mr. Tot mijn leedwezen moet ik u mededee- len, dat ik de boeken uit de bibliotheek in mijn huis moet verbieden. En we' om deze reden: mijn dochtertje, Adri leest de boeken wel, maar ook mijn twee andere dochtertjes maken van de boeken gebruik. Het opge geven huiswerk van de school laten de kinderen liggen. Ik verzoek u daarom vrien delijk Adri geen boeken mee te geven. X. Hier faalde dus mijn advies. De kinderen lezen dolgraag en het gevolg is dat het huiswerk niet gemaakt wordt, zooals het behoort. Ik kan me dit indenken. In de school komen dergelgkt ontsporingen ook vaak voor. In sommige scholen bestaat de gewoonte, dat de kinderen, als ze hun werk af hebben, een leesboek mogen lezen. Dus bedoeld als belooning. Maar wat ziet men? Het werk wordt afgeroffeld om maar zoo snel mogelijk aan het lezen te kunnen gaan. Op die wijze bevordert het boek juist wat we willen voorkomen. Onze bedoeling was, dat de kinderen hun best zouden doen bij het voor uitzicht straks weer in het leesboek te mogen lezen. De uitwerking is echter tegengesteld! Zoo was het ook bij deze kinderen. Het huis werk werd slecht of in het geheel niet ge maakt en ten einde raad besloot de vader 92. Het eerste wat Piet daar zag. was een ge weldig groote aap, die al zijn tanden liet zien. Koest. Jocko. ga in je stoel zitten De aap ging gehoorzaam als een mensch in een groote leunstoel zitten! Bii ge brek aan beter moet ik wel een aap als huis genoot hebben, zei de planter, maar Jocko is een vriendelijk beest, hè Jocko? Jocko scheen Piet echter toch nog aardiger te vinden en kwam van zijn stoel af. recht op Piet af. Die vloog de kamer achter de galerij in. De aap hem na! Boekbespreking VOOR HET TE LAAT IS. De klok van het wereldgebeuren tikt ge stadig voort. De Nederlanders worden voor feiten gesteld, die aangenaam of niet als zoodanig aanvaard moeten worden om daarop de houding voor de toekomst te be palen. Men dient derhalve begrip te hebben voor den werkelijken toestand, waarin ons land op het oogenblik verkeert. Begrip vóór het te laat is. Dat is de ernstigè waarschuwing die Max Blokzijl laat hooren in een nieuwe brochu re „Vóór het te laat iswelk geschrift dezer dagen in navolging van de vroe gere brochure „Landverraders" aan alle gezinshoofden in ons land zal worden uit gereikt. De eerlijkheid en oprechtheid, waar mede. Max Blokzijl in woord en geschrift zijn radiopraatjes zijn daardoor populair geworden en nog dagelijks groeit het getal zijner luisteraars tracht zijn landgenooten tot elkaar te brengen, heeft reeds bij velen de kloof overbrugd, die goedwillende land- Goede oplossingen ontvangen van Nico en Dick B., Den Helder; Greetje R., Den Helder; Giel B., Den Helder; Gerrit B., Den Helder; Sientje, Henkie, Beppie en Leni K., te Schagerbrug; Harry R., Den Helder; EU.y van Den Helder; P ta G., Den Helder; Sjoeri S., Breezang; Geertje N., Anna Pau- lowna; Jantje G., Anna Paulowna; Corrie B., Den Helder; Nina B., Den Helder; Corrie B., Texel; Rosa S., Den Helder; Elly de Z., Haar lem; J. P. M., Breezand; Trijntje v. S., 't Zand; L. en L. v. d. W., Den Haag; Coba W., Anna Paulowna; Gerrit F., Breezand; Corrie v. B., Den Helder; Piet B., Hoorn; Henny v. G., Amsterdam; Anneke v. B., Den Helder; W K., Den Helder; Tiny van G., Den Helder; Henkie en Jantje S., Den Helder; Trijntje K., Den Heider; Corrie, Piet en Jan B., Den Hel der; Dirkje, Johanna en Piet B., Den Helder; Joh., L. F. en Klaas G., Den Helder; Henny v. d. M., Den Helder; Jopie M., Den Helder; Wiesje C., Den Helder; Broer en Zus de V., Woudsend; Jantje C., Den Helder; Piet van V., Den Helder: Cor van B., Den Helder; Nel- ly C., Den Helder; Jacob P„ Den Helder; Gonda G., Den Helder; Jopie, Freekie, Fikkie en Aafje S., Den Helder; Jo en Corrie R., Den Helder; Neeltje P., Den Helder; Corrie K., Den Helder; Sientje de J., Den Helder; Her man P., Hensbroek; Maarten K., Den Helder; Fresia, Den Helder; Annie D., Den Helder; Annie van B., Den Helder; C. v. d. Blom, Zuid Scharwoude; Coba P., Den Helder; Lucie W Breezand; Jellie v. d. Oord, Den Helder; Bep R., Den Helder; Martha, Tonia en Fien- tje B., Den Helder; Ria de J., Den Helder; Tiny van B., Den Helder; Corrie G., Den Helder. De prijswinnaar van leze week is: J. P. MOSK, p.a. P. Melius, Meerweg 2( Nieuw raadsel windstreek. is een eiland in het IJselmeer. heb je alleen 's nachts. een der partijen bij het voet- trek je van je geld, wanneer het op de spaarbank staat. is een harde wind. mij te verzoeken voortaan geen boeken meer te geven aan zijn dochtertje. Maar... ik blijf bij mijn meening, dat het gegeven advies niet verkeerd was. Of anders gezegd: ik bedoelde het destijds anders. Wan neer het kind niets te doen heeft, hetgeen inhoudt, dat het met .zijn werk klaar is, is het leesboek voor vele kinderen een leerzame tijdspasseering. Deze vader h'd zelf de zorg op zich kunnen nemen dooi de boeken achter slot te sluiten en de kinderen eerst dan het hoek in handen geven als het huiswerk klaar was. Nu begrijp ik anderzijds, dat het voor den man in kwestie al heel moeilijk is dit te doen. Het is n.1. een fabrieksarbeider, die om de week nachtarbeid heeft. Het is hem dan onmogelijk toezicht te houden op de kinderen En natuurlek spreekt hier ook het feit mee, dat de ouders doorgaans slecht kunnen beoor- deelen of het huiswerk behoorlijk gemaakt is. Het voorbeeld heeft mij echter weer eens geleerd, hoe voorzichtig een practisch paeda- goog met zijn adviezen moet zijn! En ik haal dit voorbeeld aan om de ouders die deze bijdragen geregeld lezen, er nog eens op te wijzen, dat zonder hun volledige mede werking alle adviezen betrekkelijk weinig waard; hebben. In dit geval was mfln raad niet slecht, integendeel. Ik verzuimde echter er op te wijzen, dat het goede, het lezen dus, ook een nadeeligen kant kan hebben, nl. de verwaarloozing van het werk. Mijn advi;s is dan ook nu: Laai. uw kind lezen, maar zorg, dat het dit ls belooning lee zien. Belooning wegens verrichte werkzaamheden. Wanneer we de kinderen weten te overtuigen, dat lezen d w.z. voor pleziei lezen luieren is, wanneer het werk in den steek gelaten werd, kunnen we met meer kans hopen, dat het kind zelf zal zorgen eerst het werk te maken en dan te gaan lezen. In de gevallen, dat dit niet blijkt, zal er weinig anders opzitten, dan maatregelen, zooals hierboven beschreven. Misschien deelt deze vader mfl over eenigen tijd mee, dat de kinderen wel weer een boek mogen hebben. Ik hoop het maar! In Ieder geval: de erva ring is leerzaam voor ons allen! OVEEKA. De eerste letters geven van boven naar be neden de naam te lezen van een paar mensen, aar wie je heel veel hebt te danken. genooten terughield om mee te werken aan den bouw van een hecht en gelukkig vader land. We moeten eendrachtig samenwerken, is zijn betoog, dat hij op zijn bekende geestige manier gekruid heeft met tal van voorbeel den, waaruit blijkt op welk een ondoordach te, koppige en vaak onzinnige wijze men zich verzet tegen iets, waarvan men nota bene niet eens de bijzonderheden weet, an ders dan van uit het kamp der vijanden. „Wat we noodig hebben, broodnoodig, is, dat er moedige mannen en vrouwen opstaan in de kampen der niet-nationaal-socialis- ten, in de pers, in de bedehuizen, in de schoollokalen, in de huiskamers. Om te ge tuigen, dat we met smaad en broodroof niet verder komen en dat het te laf is een kleine minderheid onze toekomst als volk en staat maar te laten opknappen en ze er nog om te hoonen op den koop toe." Begrip vóór het te laat is. De klok staat reeds kort voor twaalven. Neem den raad ter harte, die op vrijwel elke bladzijde van de brochure te lezen valt: Met kwaadspre ken is nog nooit iemand verder gekomen; onderzoek zélf eens hoe de zaken er eigen lijk bij staan en laat U daaromtrent niet „voorlichten" door vijanden van het nieuwe, die zullen tenslotte nóóit een eerlijk oordeel geven. De brochure is waard gelezen te worden, al was het alleen maar om de eerlijke be doeling die er uit soreekt. Maar belangrij ker is de hartelijke poging, die de schrijver aanwendt om vóór- en tegenstanders tot el kaar te brengen, tot samenwerking, tot ge- meenschappelijken bouw aan het nieuwe Nederland, ons aller vaderland. A. R. Jonker. Inwendige zending. In de vacature, ont staan door het overlijden van mr. de Roon Swaan, is jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford te Apeldoorn benoemd tot bestuurslid der verecniging tot bevordering der inwen dige zending (Doetincheansche inrichtingen) Legaat. Wijlen mevr. D. van Amerongen- Hoogendoorn te Reeuwijk, vermaakte aan don Gereformeerden zendingsbond een be drag van t 500. Jubileum. Op 17 November herdenkt ds. D. Hoek, emeritus-predikant der Ger. kerk te Enkhuizen, den dag waarop hij voor 40 jaar te Heinkenszand in het predikambt be vestigd werd. Daarna stond hij te Zwijn- dreoht en Enkhuizen, waar hem in 1940 eervol emeritaat verleend werd. Bijbeljubileum. Binnenkort wordt in Fin land het 300-jarig jubileum van de Finsche bijbelvertaling gevierd. Cfeen huwelijksinzegening door Vrij zinnige predikanten. De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Delfshaven heeft besloten met ingang van heden geen huwelijksinze geningen door vrijz. predikanten toe te la ten in kerken of lokalen, toeibehoorende aan deze gemeente. Het aantal vacante predikantsplaatsen. Volgens mijn eigen telling, aldus ds. H. S. J. Kalf in het predikbeurtenblad der Ned. Herv. gem. te Gouda, waarbij ik de aanvra gen voor emeritaat reeds reken als het ont staan van een vacature, en het aannemen van een beroep als het bezetten ervan, wa ren er op 16 Oct. j.1. 185 vacante predikants plaatsen op de 1673 die onze kerk er heeft. Op 1 Jan. van dit jaar was dit 187 en pre cies een jaar geleden 200. Het aantal van 185 is zeer laag. Sedert 1921 is dit nimmer voorgekomen; alleen tij dens den wereldoorlog en daarvoor is het nog wel veel lager geweest. De meeste va caturen zijn in Noord Holland en Friesland. Kathedraal van Borrisow weer in gebruik. Gelijk te Smolensk en andere' plaatsen van het bezette gebied in de Sovjet-Unie is oow de kathedraal te Borrisow weer voorde godsdienstoefeningen der bevolking op bevel der Duitsche autoriteiten vrijgegeven. De ge- heele bevolking hielp mede, om de kathe draal, die door de bolsjewieken als pakhuis was gebruikt, te reinigen en haar voor de inwijding te tooien. Heiligenbeelden, die men bijna 25 jaar verborgen had gehouden, werden uit hun schuilnlaatsen gehaald en in de kerk gebracht. Een veldprediker ze gende de kathedraal in. Aan de plechtigheid namen behalve de bevolking een groot aan tal Duitsclhe soldaten deel. Sinds bijna 25 jaar kon de gemeente weer voor de eerste maal de RussisCh-Orthodoxe liturgie zingen. WETENSCHAPPELIJK ALLE RLE L De lengte van een stap. Ofschoon menigmaal als eenheid van maat bij afstanden gebruikt, is de lengte van een stap of schrede zeer ongelijk. De kleinste, bij vele metingen van den menschelijken pas waargenomen lengte bedroeg 67 cm., de grootste 97 cm. of bijna een meter. Het meest voorkomend is een pas van 78 cm. lengte, schreden van grooter afmeting behooren tot de uitzonderingen. De gemid delde lengte van den menschelijken stap be draagt 80.7 cm. en deze lengte kan men dan ook wanneer men een afstand wil afpassen, als regel het best aannemen, mits de betref fende persoon geen abnormaal korte of lange beenen heeft. Eigenaardig is nog, dat de lengte der schre den van een en denzelfden persoon met het vorderen der jaren afneemt Bonverlies door slordigheid is strafbaar FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 25. En Rasmus reed den langen weg terug, Oostelijk door Alberta. Hij beleefde opnieuw alles van toen hij voor de eerste maal de streek doortrok, doch nu beefde er een hevig verlangen in zijn hart en een groote angst. In omgekeerde volgorde kwam hij door de zelfde streken, vruchtbare prairieën. waar de klaprozen priëelen bouwden en de muizen wegrenden voor de pooten van zijn paard. Nachten en dagen reed hij door het land van den dood, hield peinzend stil bij den grafsteen en zocht naar de grondvesten der oude hoeve Als een blikkerend schild hing de zon aan den hemel. Nu was het zomer in Alberta. En hij zou niet wonen in het land van den dood, maar in het land des levens. In Beaver Cou- lee Des nachts sloeg hij z'n kamp op midden op de open prairie; een dunne rookzuil kron kelde omhoog, waar hij z'n eten bereidde. Daarop trapte hij zorgvuldig het vuur uit en *joot wator ovr* ds psch, voor hij zich te sla pen, legde, terwijl de paarden ontevreden rondliepen of zich op den rug wentelden met een hol morrelen in de ingewanden. De dagen waren warm, een donderbui bracht verkoeling, maar daarna schroeide de zon opnieuw het land. Nu was het zomer, het zou een eeuwig heid zoo blijven... Midden in den nacht naderde hg de ranch, waar Eva woonde en hij rustte op korten af stand ervan tot het dag werd. Eva liep tusschen de bijgebouwen, toen hg er aankwam en bleef staan zoodra ze hem zag. Ze was even zelfbewust als de laatste maal. Ik kom laat, zei hij en sprong van z'n Ja, zei de ze; want nu is het zomer. Zijn hart bonsde. Je weet wel, Eva, waarvoor ik terug wil de komen. Ze antwoordde niet. Vergis ik me, vervolgde hij bevend, dan wil ik niet naar binnen gaan, maar rg meteen weerom naar het Westen. Vriendelijk zag ze hem aan. Zwijgend stonden ze tegenover elkaar. Ras mus voelde zich als in boeien geklonken. Het is er zoo mee, zei hij stotterend, dat ik niet lang van huis kan... Teeder zag hij haar aan. Ze had iets op de lippen, maar aarzelde nog het uit te spreken. Ik behoef nergens op te wachten, Ross Dane. En dat behoeft de predikant ook niet. Tot vanavond logeert hij op de ranch. We kunnen vandaag nog vertrekken. Het duizelde Rasmus; hij hief de handen om hoog als wilde hg zich ergens aan vastgrijpen. Een oogenblik voelde hg zich bang. En hjj was degeen, die zeide: Het komt zoo plotseling. Maar geen van beiden lachte erom. Ze bleven staan en namen met de oogen bezit van elkander tot anderen hen kwamen storen. Des namiddags reed Eva Kristensen Dane met haar man van de ranch weg in Westelijke richting. Ze spraken niet. Maar Rasmus zag naar haar en dacht aan den tijd, die er ver- loopen was sedert ze elkaar het laatst gezien hadden. In het eerst was hij zich niet goed bewust geweest van zijn verlangen naar haar, omdat er dagelijks zooveel nieuws was om in zich op te nemen doch later... niet dadelgk was zij het geweest, maar in de eerste plaats de vrouw: de vrouwelijke helft der mensch- heid. Een beeld van vroeger had zich in zgn herinnering gegrift een groot, opengesneden dier. Op een dag was die voorstelling opnieuw levend geworden. Maar sedert was zij duidelijk naar voren getreden op den achtergrond zgner fantasieën, uit het weefsel zgner verbeelding, tot ze voor hem stond, groot en dichtbij. Maar de tijd tot hg op reis kon gaan, had hopeloos lang geduurd. Nu reed hij hier naast haar. Het was een zoele, nevelige dag, die hem deed denken aan Denemarken en aan zijn kinderjaren. En moest het zijn, dan verstond deze vrouw de taal van zijn jeugd, al sprak ze die ook niet zelf. Ze stamde van Denen en Noren. Zijn gedachten dwaalden verder. Wie was zij eigenlijk, wat was zij, dit hier was puur een loterij. Liefdevol keek hij haar aan dan toch in ieder geval een aantrekkelijke loterg. Wat hg nu gedaan had, gold voor altijd; het gold, tot de dood hen scheidde, het was een ernstige zaak. Was dit niet de allereerste keer, dat hij iets begonnen was, waarmee hg niet kon ophouden wanneer het hem paste? Nu was hij geleverd, zat hg er smerig in! En Eva ook zij nog het ergst. Toen de zon onderging, waren ze buiten het district Youngstown. Aarzelend hield Rasmus zijn paard in. Ze moesten nu maar wat eten... Hij maakte vuur en zg kookte hun maal, terwgl hij de dieren verzorgde. Daarna zaten ze tegenover elkaar en aten, spraken over de omgeving en over de maan, die groot en bloedrood opkwam achter een popelboschje, ver weg. De coyottes blaften, de konijnen glipten in en uit hun holletjes met bigde oogen. Rasmus kreeg langzamerhand pijn in z'n rug van dat rechtop zitten. Dat zou Eva ook wel hebben, maar wat... Ten laatste stond hij op en strekte z'n beenen. Zg hetzelfde. Rasmus prutste wat aan een zadel, hg keek Eva niet aan. Toen kwam ze rustig naar hem toe en fluisterde: Ross, je hebt je vrouw nog niet eenmaal gekust. Ont roerd keerde hij zich om en greep haar vast. Ze vleide zich tegen hem aan en lachte een beetje, maar werd stil toen hij haar met ge weld in zijn armen tilde. Gejaagd en besluite loos zag hrj om zich heen, ging eerst een eind den eenen kant op, dan den anderen, als wer den ze vervc'gd en moesten ze zich verbergen. Toen hrj voor den derden keer van richting veranderen wilde, kwam hij tot bezinning en bleef staan, en zag neer op haar gesloten oogen. In het hooge gras, bij het licht der maan, vierden ze hun bruiloftsnacht, terwgl het korte, afgebroken blaffen der coyottes over de prairie klonk. Laat in den nacht, toen de maan voortge schreden was naar de andere zijde van den hemel, ging Rasmus overeind zitten en keek om zich heen. Wit en stralend lag de prairie, levend van elfjes. Eva's mond was zoo groot geworden en bleek. XIV. Eva en Rasmus vonden geen vrede bg hun thuiskomst in Beaver Coulee. Toen- Rasmus aan den rand van het dal zijn paard inhield, zag hij, dat Jensens huis verdwenen was. Zijn oogen werden tot smalle spleten, hjj keek naar Pedersena hoeve. Daar was het niet. Hij reed een paar heuvels over ën ont dekte het huis op Fjodor's land. Ook goed; dus wilde de Galiciër ruzie en oorlog. Dat kon gebeuren. Ze reden naar Pedersen, die danig verlegen was met de zaak. Ja, 't staat er hier niet zoo mooi voor, zooals je ziet, zei hij, en keek schuin naar Eva. Rasmus had zich een vrouw gehaald! Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 7