DE LUCHTROOVERS VAN H0ITIKA Duitsche heldeogedenkdag Radioprogramma - WAAROM MET DU1TSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME? Waarom tegen het Bolsjewisme? Is het geen schande, dat deze vraag nog in ernst gesteld moet worden? Tot voor kórt waren wij er allen van overtuigd, dat het mensch- dom geen grooteren vijand kende, dan die goddelooze horde, die een standbeeld op lichtte voor Judas den Verrader, die Gods dienst noemde „opium voor het volk", die tienduizenden priesters en .monniken beest achtig afslachtte.# Tot voor kort klonken tiit den mond van gewijde en ongewijde •sprekers hartstóchtelijke protesten tegen den anti-christ, die vanuit Moskou de gru- svet der verwoesting over de wereld wilde brengen. n Tot voor kort bad de wereld met innigen aandrang tot God: „Verlosser der Wereld, red Rusland". Zijn wij nu allemaail krankzinnig ge worden? Waarom zwijgt nu de mond, die eens zoo fel prosteerde? Nog erger, hoe durft diezelf de mond nu den zegen af te smeeken over de wapens van de goddelooze horde Daarom moeten wij de vraag wel weer stellen: waarom tegen het bolsjewisme? En dan moet het antwoord zijn: Omdat het bolsjewisme verwerkelijking is ■van het plan, dat Satan meer dan twintig eeuwen uitgedacht heeft, oqi het werk van Christus te vernietigen. Eensterk christe lijk Europa is het stevigste" bolwerk tegen de listen en de lagen van den Booze'. Daar om heeft Satan het Bolsjewisme uitgedacht en voorzien van alle moderne technische hulpmiddelen, om ;het christendom en de christelijke beschaving te vernietigen. Daar om moeten wij tegen het Bolsjewisme strij den. Waarom met Duitschland teggn het Bols- jewisme? Cmdat Duitschland de eenigste macht ter wereld is, die het aangedurfd heeft, om het tegen dezen erfvijand van het Qhristehdom op te nemen. Anderen hebben geprotesteerd en geweeklaagd meer dan twintig jaar lang, zonder daadwerkelijk het bolsjewisme te bestrijden. Anderen keurden met den mond dit stelsel af, maar steunden het in geheim. En op het oogenblik gaan zij zelfs zoo ver, dat zij zi^h openlijk solidair met het Bolsje wisme verklaren. Bij hen gaan goud en zilver en olie boven de eeuwige waarden van het christendom. Hoe konden wij van dezulken dan een daad werkelijk optreden verwachten tegen deze goddelooze horde? y Maar Duitschland, dat reeds jaren lang strijdt voor een stevig christelijk Europa, %heeft nu den strijd aangebonden tegen het leger van den duivel. En wij allen, voor wie God nog ^teeds het hoogste is hier op aarde, vopr wie zijn God delijke watten meer wegen dan al het goud en zilver en plïf, wij allen strijden mee. Daarom is4 onze, leuze voor den nieuwen kruistocht: MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOL SJEWISME. Th. A. J. de L. DE DUITSCHE KATHOLIEKE KERK EN DE HELDENGEDENKDAG. BERLIJN, 10 Nov. (D;N.B.): In bijna alle diocesen in Duitschland is tijdens de preek gisteren ook de politieke beteekenis van den 9en November in het bijzónder met betrekking tot den tegenwoordigen veldtocht tegen.de Sowjet-Unie herdacht. Veelvuldig werd de beteekenis van den reusaohtigen strijd tegen het bolsjewisme naar voren ge bracht, en een daad genoemd, die het gods dienstig lqven van geheel Europa ten goede zal komen. Ook werd yiting gegeven aan de /vreugde en dankbaarheid,' dat de Duitsche troepen in de Oostzee-lariden na het binnen rukken direct kerken en kapellen weer voor het oorspronkelijk doel ter beschikking had den gesteld, nadat de bolsjewisten bijna alle 'kerken in arbeiders-tehuizen, pakhuizen of buïeaux hadden veranderd. Italiaansch Weermachtbericht Italiaansch convooi door Britsch vlooteskader aangevallen Op Atlantischen Oceaan thans ruim 500.000 ton vijandelijke scheepsruimte vernietigd. ROME, 10 Nov. Het Italiaansche weer- machtsberioht luidt: Een onzer in de Middellandsche Zee va rende coivooien is in den nacht van 8 op 9 November aangevallen door een Britsch vlooteskader. De getroffen koopvaardijsche pen zijn na elkander, gezonken. Van onze torpedojagers, die het' convooi begeleidden, en tot torpedo-aanvallen overgingen, zijn er twee tot zinken gebracht. Een derde werd getroffen en keerde zonder ernstige schade in een haven terug. Een groot deel der schipbreukelingen is gered. Bij het aanbreken van den dag vielen Ita liaansche torpedovliegtuigen, onder bevel van de eCTste luitenants Ardito CJiristiani, Emilio Juzzolini en Adone Venturnini de vijandelijke schepen aan. Zij troffen met twee torpedo's een kruiser en met een 'n torpedojager. Voorts schoten zij twee vlieg tuigen, die het vijandelijke eskader be schermden, neer. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Campania en (Sicilië. Te Napels zijn 10 men- schen om het leven gekomen en 25 gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door den af weer getroffen en stortte in zee. Te Mes- sina zijn verscheidene personen gewond. Aan de landfronien iii Noord- en Oost- Afrika niets van beteekenis. Duitsche vlieg tuigen hebben verdedigingswerken van To- broek met goed gevolg aangevallen. Een Italiaanschee duikboot, die «onder be vel van kapitein-ter-zee Gfuliano Prini op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft drie vijandelijke koopvaarders met een geza menlijken inhóud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Daarmede hebben onze duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan meer dan 500.000 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. TOESPRAAK VAN MUSSOLINL ROME, 10 Nov. (D.N.B.) De Duce heeft op een receptie van den gouwleider en de politieke leiders van de partij te Napels in een toespraak verklaard dat hij er steeds van overtuigd is geweest dat het volk vag Zuid-Kal ië. dat bijzonder blootstaat aan de gevolgen van'den oorlog, zijn kalmte en discipline bewaart en de hoop van den vij and in rook dogt vervliegen, die met zijft aanvallen de strijdvaardigheid en den striidgeest van de bevolking tracht te ver nielen. Vervolgens sprak de Duce zijn waardeering uit voor de dappere houding der zwarthemden van Napels en verklaar de. dat de offers yvelke thans gebracht wor den. door de overwinning zullen worden bekroond, waardoor de positie van Napels als' „Koningin van de Middellandsche Zee" en haar industrieele» ontwikkeling aanzien lijk verhoogd zal worden. ITALIAANSCHE VERLIESLIJST. ROMIE, 10 Nov. (D.N.B.)De verlieslijst voor October met inbegrip van de later geconstateerde verliescijfers) luidt volgens een officieel communiqué: Leger en forma ties zwarthemden: Aan het front in Noord- Afrika gesneuveld 128, gewond 182, vermist 166. Aan het Oostelijke front (eerste lijst) gesneuveld 152, gewond 340. vermist 15. Aan het •Grieksch-Albaneesche front ge sneuveld en tengevolge van verwondingen gestorven 179, gewond 128. In het moeder land bij luchtaanvallen gesneuveld 9. Ma rine: gesneuveld 66, gewond 121, vermist 234. Luchtwapen: gesneuveld 34, gewond 46, vermist 29. „Buiten de veiling gekocht" HANDELAREN, DIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WILLEN HEBBEN. Verschillende grossiers en nog veel meer kleinhandelaren in fruit, zijn niet tevreden tiet de hun toegestane winstmarges en pro eeren van hun klanten te halen, wat er van te halen valt. Prijscontrole in het Zuiden des lands bracht dit aan het licht. De koopers, die dit ook al opgemerkt had- deil en hun handelaar om opheldering vroe gen, zijn steeds met hetzelfde kluitje in het riet gestuurd. Ze krijgen altijd te hooren, dat er „guiten de veiling, om" gekocht moet worden, omdat men op de veiling niet vol doende ,kan krijgen. „En dan moet er na tuurlijk meer betaald worden, dat begrijpt u wel." .De huisvroüwen, die'zich hierdoor hébben laten overbluffen, wordt echter het volgende in overweging gegeven: Als de detaiilist voor zijn fruit eiken wille- keurigen prijs kan vragen, maakt het hem ook niets" meer uit, wat hij zelf betaalt. Hij probeert dus zooveel mogelijk goed te koo- pen, in elk kilo zit immers winst voor hem. Als hij maar betaalt, lukt hem dit natuur lijk ook wel in den zwarten handel. Er is al tijd een fruitteler te vinden, die bezwijkt voor een hoog bod. Het gevolg is dan echter, dat het clan destien verhandelde fruit niet meer op de veiling komt. Als dit nu maar met groote hoeveelheden gebeurt, loopt de veiling-aan voer sterk terug. Er*valt dan niet meer te krijgen, wat meii hebben wil en men is bij het uitgangspunt terug. Opnieuw koopt men in den clandestienen handel en de misstan den worden steeds erger. Evenals in Den Haag is de Duitsche Hel- dengedénkdag ook te Amsterdam herdacht In Krasnapolsky heeft de N.S.D.A.P., in aanwezigheid van vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, gisteren op in drukwekkende wijze de dooden van den 9en November 1923, en de gevallen Duitsche sol daten geëerd. De groote zaal, die geheel gevuld was, had men smaakvol met hakenkruisvlaggen ver sierd. Op- het podium stond, achter een haag van bloemen, de Hitlerjugend met de vlag gen opgesteld. Bij het begin van de plech tigheid speeldé het muziekcorps het „Deut- sches gebet", waarna men gemeenschappe lijk „In München sind viele gefallen" zong. Met tromgetroffel en trompetgeschal bege leid, droegen jongens van de Hitlerjugend een vers voor, dat een hulde inhield aan de gevalenen, en de helofte om hun nagedach tenis te eeren door onwrikbaren trouw. In een boeiende rede herdacht de Ge- sbhaftsleiter van 't Arbeitsbereich der N.S. D.A.P. in den Nie.derlanden Schönherr, de gevallenen van den 9en November 1923. Met een hulde aan den Führer door den organisatieleider Schubotz. een driewerf „Sieg Heil" en het zingen van de volksli^r deren werd de geslaagde herdenkingsbijeen komst gesloten. BRITSCHE BOMMEN. OP ONS LAND Geen dooden, weinig schade. In het afgeloopen weekeinde vlogen ver-# scheidene Engelsclhe vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar bommen neer. Hun aanvallen konden echter, dank zij den krachtigen afweer, niet tot ontplooiing ko men. Bijna alle bommen vielen op weiden, in t water, soms op boschgebied, voorts op het open veld en deden geen noemenswaar dige schade. Eenige bomscherven ^beschadig den een paar woonhuizen licht, andere hui zen kregen glasschade, in een plaats moes ten zes woonhuizen ontruimd worden, in een andere plaats liep een boerderij schade op. Elders werd een vrouw door den lucht druk eener ontploffing van haai- rijwiel ge slingerd en licht gekwetst. Boterhaodelaren erin geloopen f 15000 kwijt en blocnotes voor* boterbonnen. Eon collega die al te sliin was. De boterhftfndelaar van der Z. te Leidschen- dam wist 1000 boterkaarten te koop, waar voor een bedrag van f 15.000.noodig was. Voor de financiering van dezen koop zocht hij deelnemers. De boterhandelaren M. W,., C. W., M. O., en C. van den B. gingen op het aanbod in. Zoo fourneerde M. W. f 7500, C. W. f 3500, M.-O. f 1500, en C. van den B. f 1500, terwijl van der Z. voor het Ontbre kende zou deelnemen. Toen de financieele opzet' voor elkaar was toog men naar Den Haag ter verdere afwik keling. De geldschieters bleven in den om trek wachten en van der Z. begraf zich naar een perceel in de Helmersstraat, waar de kaarten zouden worden afgeleverd. Terugko mend was van der Z. in het bezit van een paK, dat de kaarten zou bevatten. Een der deelnemers opperde het pak nog even in te zien, doch men achtte dit niet noodig, het was zaak er zoo spoedig mogelijk mede in Leidschendam te komen. Toen .men thuis was gekomen, werd het pak opengemaakt, doch toen kwam de ont goocheling, want inplaats van 1000 boter kaarten, kwam te voorschijn een partijtje... blocnotes. De verslagenheid was groot, doch er zat niet anders op dan maar te berusten. Toen korten tijd daarop van der Z. groote zaken ging doen in boter, waarbij vermoed, werd dat deze handel nu niet ging over den weg van de distributie, kreeg men argwaan. De verloren gegape f 15000 en deze handel werden met elkaar in verband gebracht. Aangifte werd gedaan bij de marechaus see. Van der Z. werd 's nachts van zijn bed gelicht, na verhoor haar Den Haag overge bracht en aldaar ingesloten. Het onderzoek is nog niet afgeloopen en reeds zijn verschillende personen gehoord, van wien men 'kon vermoeden, dat zij met van der Z. in relatie hebben gestaan. Er is dus alle reden, hiertegen te waar schuwen. De kooper', die meer betaalt dan noodig is, benadeelt zichzelf, nu en in de toe komst en de anderen profiteeren. Het wordt tijd, dat hieraan een eind komt. De controle op de prijzen zal dan ook door deskundige ambtenaren met kracht wox'den voortgezet 93. Daarbinnen was "he? al donker en.Piet bol ste tegen een tafel aan. De aap greep hem bij zijn schouder en trok hem achterover op den grond Piet gilde aan één stuk', maar de planter ^vas er gelukkig gauw achteraan geko men en wist Jocko tot loslaten te dwingen. Jij niet zulke apekuren hè? Pas op. of je gaal in je hok, begrepen! Jocko grijnsde. dht zijn tanden bloot kwa men. ZWEEDSCH SCHIP UIT ROTTERDAM IN STOCKHOLM AANGEKOMEN. STOCKHOLM, 10 Nov. (D.N.B.): De Braheholm, van de Zweedsche Amerika- Mexico-lijn, is Zaterdag, naar Aftonbladet ftieldt, uit Rotterdam in Stockholm aange komen. Het neutrale schip was op zijn tocht op de Noordzee herhaaldelijk door een En- gelschen bommenwerper aangevallen. Een lid van de bemanning werd door het Engel- sche machinegeweervuur zoo zwaar ge-, wond, dat hij intusschen aan zijn verwon dingen is overleden. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 10 November).* Morste getuige bier op bet nieuwe pak van verdaohte? Hij trok me de haren uit mijn hoofd. Het drama speelde zich af in, café Half- weeg te Anna Paulowna waar. op Zondag middag 7 September, KJ. K uit Wieringen kalm een glaasje bier zat te drinken. Jam mer. dat K. die als verd. terecht moest staan, niet was verschenen, we hadden an ders onzen lezers zeker meer détails kun nen vertellen over dit gruwelijk misdrijf. De man had een zekeren L. J. de -J., een eerzamen boerenarbeider, een stomp in zijn gezicht gegeven, omdat hij de zonderlinge meening was toegedaan, dat de J., die als getuige voor het hekje verscheen, bier had gemorst over het nieuwe Zondagse he cos- tuum van verd. Maar daar was nu letterlijk niets van waar. De Officier van Justitie eisebte f 30.subs. 20 dagen, waarna de Politierechter, mr. Krabbe, verd. bij verstek veroordeelde tot f 15'boete subs. 10 da gen. Ook Geertje de J. uit Hippolytushoef had zich niet de fhoeite getroost naar Alk maar te komen, om zich te verdedigen. Volgens de dagvaarding zou deze juf frouw Grietje V. op Maandag 8 September de haren uit het hoofd getrokken hebben, zoodat verd. een bosje haar in d'er hand hield De oorzaak? Weer een kleinigheid natuurlijk. Het dochtertje van get. was hui lend thuis gekomen en had het omstellen de verhaal gedaan, dat haar bal in het tuin tje van verd. was terechtgekomen en deze .had opgeraapt, een feit dat verd. niet zqo maar kon tolereeren. Toen zij kort daar op langs de woning van gezegde Grietje kwam fietsen, stopte ze en ging de liefheb bende moeder van de jeugdige bezitster van den bal te lijf. Ze greep haar bij de haren en deed dit zoo overtuigend, dat ze een bosje haar in haar hand hield. De vader van Grietje, een zekere K." V., wonende tè Schagen, had - zich het drarma ■zien voltrekken en verklaarde hetzelfde. Mr. ae Brueys Tack eischte f 30.boete su'bs. 10 dagen, waarna de Politierechter verd bij verstek veroordeelde tot f 15.of ■6 dagen. L. M. uit Anna Paulowna moest terecht staan, omdat hij niet had voldaan'aan het bevel van de politie om van zijn fiets af te stappen. Ook deze verd. liet verstek gaan. De gemeenteveldwachter J. S. uit Anna Paulowna kwam vertellen, dat verd. behal ve zjjn fietslantaarn welke behoorlijk was afgeschermd, ook nog een soort schijnwer per op z'n karretje bevestigd had, welke e«n verhlindend licht uitstraalde, Eisch f50 subs. 50 dagen. Vonnis f 25.subs. 10 da gen. Twee knapen waren te Broek op Is gendijk aan het vechten geraakt en één jongens had zijn fiets in den strijd acht gelaten, welke als een overwinningstropl door mei O H. mee was genomen en ach haar huis was neergezet. Maar daarmi ging een zekere J. O. die met het geval telijk niets te maken had. niet accoord beloofde den fietsloozen jongen het karre wel even terug te halen. Dat ging echter eenvoudig niet. want de moeder van mishahdelde knaapje dacht er niét aan fiets af te staan. Gevolg ruzie- in optii forma. waarbij de gedienstige O. me} frouw H. een dusdanige vuistslag tegen borst gaf, dat ze er nu nog hinder van hi ofschoon het alreeds 16 September was beurd. Verd. J. O. had weinig ter verdediei aan te voeren en hoorde voor zijn bemo zucht f 30.— subs. 15 dagen tegen zi eischen. Mr. Krabbe veroordeelde verd. f 15— boete subs. 6 dagen. Een gestolen wringer uit een bewaakt magazijn. C. R. uit Den Helder werd ten laste legd, dat hij uit een magazijn, toebehoorcii aan den winkelier M. M. aldaar, een wrinj had gestolen. Verd. was niet verschen doch had het feit toegegeven. Get. M. v telde, dat het magazijn niet was bewoo Hij had er allerlei voorwerpen staan, wa onder ook vijf wringers. Drie daarvan w den gestolen. Op een vraag van Mr. Krabbe, hoev zoo'n wringer kostte, zeide get. acht guló Edelachtbare. Nu verd. had blijkbaar i exemplaar, gestolen, meende de Politierci ter. De Officier van Justitie meende, dat in geval met een boete niet. kon worden staan en eischte 6 weken gevangenissti De Politierechter veroordeelde verd. bij stek tot .3 weken gevangenisstraf. .o WOENSDAG 12 NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde mu2iek (gr. pl.)8.30 mofoonmuziek. 9.15 Voor de- huisvrouw. 9.25 Gramoto muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre-trlo, I Orgelconcert en zang. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almai 12,45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. Zang met pianobegeleiding en gramoroonmuzlek. Gramofoonmuziek. 14.15 Boyd Bachman en zijn 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Cello en plano. 16.00 1 lezing. 16.20 Voot de Jeugd 17.00 Gramofoonmuziek. B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. Het kwartier van den Natlonalen Jeugdstorm. 17.45 mofoonmuziek. 18.15 Causerie „Volksgezondheid". Het schrammelkwartet en soliste. 19.00 Actueel halfuui 19.30 Radlotooneel. (Vanaf 20.15 alleen voor de Ri Centrales die over een lijnverbinding met de studio schikken). 20.15 Orgelspel. 20.30 De Ramblers. 21.00 Hendriks en zijn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberlcli 22.00 BN.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Aehli ments in .the Netherlands Indies" of Gramofoonma 22.15 John Kristel en zijn orkest en soliste. 23.00—J Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I.' 8.00 B.N.O.: Nieuwsberlcli! 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Z met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofc muziek. 12.15 Ensemble Willy Kok. 12.45 B.N.O.: Niet en economische belichten. 13.00 Klaas van Beeck en orkest. 13.30 Ensemble Joan Lancé. 14.15 Voordracht. 1 „Der Zigeunerbaron", operette fopn.). 15 40 Gramofc muziek. 17.00 Voor de rijpere Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nleu economische- en beursberichten. 17.30 De Melodlstea Romancers, solisten en gramofoonmuziek 19.00 B.H Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 1 Volkszangkoor. 19.45 „In en om de N.S.B." (Voorb« door de N.S.B.). 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 1 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver ding met de studio beschikken). 20.15 Rotterdamsch harmonisch orkest. (21.0021 16 Een actueel praatje, de Krlrn). ^1.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Grs foonmuziek. 22.10—22.15 Avond wijding. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGE WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGE) FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repoi tage, Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redactea DEN HELDEB 1( FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 27. Charles kwam aanrijden en hoorde van de kwestie met Fjodor. Hg knikte. Zooiets moest dadelijk bij het begin den kop ingedrukt wor-' den. Hij keek van Eva naar Rasmus en het scheen hem fc>e, dat het dan maar best in orde was zoo. Maar het lijkt wel, of Theodor beter is, zei hij eensklaps alsof dat een heel treu rige geschiedenis was. Ja? Vragend.zag Rasmus hem aan. Is dat dan niet prachtig? Charles keek hem recht in de oogen. Nee, zei hij. Als de dood eenmaal iets ge merkt heeft! "laat hij zijn hand daarop' liggen, zelfs al heeft het, er den schijn van of hij voor den 'gek gehouden wordt. Rasmus kon het niet goed Rebben, dat Charles dit zei. Toen hij vertrokken was, .liep Rasmus een tijdlang doelloos rond. Ten laat ste bromde hg; Klets, natuurlijk Injun-bijgeloof. anders niet. En dat geld niet meer. Eva ontpopte zich als iemand, die er warmpjes bij zat. Ze had een paar honderd dollar; een fabelachtige som, die ze Rasmus zonder eenig voorbehoud afdroeg. Een paar uur overwoog hij, wat er mee te doen; daar op reed hij naar de stad en bestelde hout. Den volgenden morgen maakte hij hoogerop in de Coulee een stuk grond in orde om een huis op te bouwen; zóóver was het water nooit gekomen. Hetzweet liep hem al spittend tappelings bij de slapen neer; krachtig spuw de hij het zou een goed huis worden. Ook Pedersen haalde zijn schop voor den dag en ging, aan den gang. Hij werkte niet met zoo'n razende vaart als Rasmus, maar hij zette door, taai ei» volhardend, waardoor hij op den duur meer bereikte. Jawel, trouwen met een rijke vrouw, dat is je ware, lachte bij. Voor mij zal er wel niet anders dan een Injun overschieten. En dat deugt niet, al zijn de Roodhuiden ook nog zoo fatsoenlijk. Er ko men zoo allemachtig veel kindertjes van, en e£n mensch wordt te oud," juist als de kin- ders-het meest gaan kosten. En zou, je niet een gevoel krijgen als van een kip, 'die alle maal" jonge eendjes heeft uitgebroed? Rasmus spuwde met verstand en toewijding over zijn bouwgrond, zijn blik was peinzend en ver. Dat is twee voer hout, zei hij, en dan moet ik een stelletje groote blokken hard steen hebben. Nee, een mensch doet beter zich bij z'n eigen soort te houden, mompelde Pedersen. Het andere is te riskant. Niet als je er sterke ijzeren hoeken in zet, vond Rasmus. Wht? zei Pedersen. Rasmus keek op. Wat? zei hij. Opnieuw grepen ze hun schoppen. Ha, ha, die Jensen, kwam Pedersen zon der eenige aanleiding. Ja, nu kunnen we dan met eigen oogen zien, dat hij een nageslacht van duivels op z'n grond heeft achtergelaten, zei Rasmus. Zeven keer acht is, hoeveel? En zes eraf is vijftig. Met een stang bovenaan. Ik wil zoo'n opschuif bare lamp koopen. Dat' is iets stadsch. Er kwam hout, en Rasmus bouwde. Nooit rustte hij en de zon vond hem nimmer in bed Hij hamerde, schaafde, zaagde en timmerde den heelen langen dag, klauterde en sprong als een eekhoorn, balanceerde op stellages, zweefde in de lucht met een plank alsof hij van plan fcras te gaan vliegen. Hij hing in of uit een raam, sloeg zich de nagels blauw en ging te keer over een zoek geraakten spijker. Stil stond Eva te luisteren, verscheidene kee- ren per dag; ze wist dat dit alles was ter eere van haar. En kort geleden had ze hem iets kunnen vertellen, wat hém er toe bracht, nog een paar uur minder te slapen XV. Theodor zat rechtop in zijn bed en luisterde naar het verwijderde gehamer bij Rasmus. Alle waren ze hard aan het werk. En hier zat hij. Ja, hij was beter, maar vroolijk en geluk kig was hij niet; en hij zou zeker nog eens zoo'n winter moeten doormaken. Het was hem onmogelijk, er nu reeds aan te denken. De vrienden bezochten hem nu zelden; het was zoo gewoon geworden, dat hij daar lag, hij klaagde nooit, dus waarom zouden ze hem dan beklagen? Als hij zelf vond, dat hij het goed had, konden de anderen ook tevreden zijn. Nu golfde de tarwe op de prairie; z'ri vader kwam - bij hem en zuchtte: Hoe zouden ze die op de spoor krijgen, het was zoo'n verschrik kelijk eind! Het zou een gerij worden van eeuwigheid tot amen, voor ze klaar waren. Verscheidene vreeselijke tochten! Maar Theo dor weerhield met moeite een zucht: Mocht hij het graan maar wegbrengen, inplaats van hier te moeten liggen en eqo stuk van z'n leven te verliezen. Ja, ja, Theodor, m'n jon gen, ik ben blij, dat het met jou goed gaat. Nu moet ik even naar Rasmus; Theodor dacht dat ze enkel kwamen, om dat ze het niet laten wilden. Alleen Rasmus, die kwam zoo opvallend dikwijls sedert hij getrouwd was, en Eva bracht hem af en toe wat lekkers. Hij at alles met graagte, want hij had altijd honger; en als zij weg was, kwa men de anderen om te zien. of er nog wat voor ze overgebleven was. Daar was niets tégenin te brengen, dacht hij, maar ze zou den het zeker niet doen als ze wisten, hoe hongerig hij was. Theodor durfde niet .goed naar Eva Dane zien. Ze was zoo forsch en knap; het was of het bloed van haar aderen overvloeide in de zijne, als ze dicht bij. hem kwam. Maar als ze met den rug naar hem toe stond, hingen zijn oogen als behekst aan haar. Theodor begreep het niet. Nu hij weg was naar het leven terug, ontving hem niet gelijk vroeger. Of was hij een ani geworden Als overdag de warmte zoo erg was, hij er suf en slaperig van werd, zag hij gaan over groene landen. Of zij boog .over hem heen en drukte haar zachte lip? op zijn voorhoofd. Eva, Eva merkte van alles niets. Als zij bij hem kwam, was ze dijkwgs niet tevreden mee, hoe hg lag. E nam ze de dekens van hem af, legde ze den grond en droeg hem daarheen, zoodat z'n bed kon opschudden. Het sneed hem dc de ziel hij was slechts een zieke jongen haar oogen, anders niet. Maar hij was to achttien. Hij rilde en schrikte terug voor h£ sterke, zelfbewuste optreden, maar verlang er toch naar. Eva, Eva merkte van dit aB niets. Er trok een karavaan door het dal; Fjoi was er bij, daarom ging geen der ander naan de vreemden.^ Kwaadaardig keek Rasni naar ze vanaf het dak van zijn huis: e nieuwe invasie van Galiciërs. Het werd h<» tijd, dat datgene, wat hij den koopman in m chinerieën voorgespiegeld had, werkelijk^ werd, er nioesten, Skandinaviërs komen Beaver Coulee. Rasmus' nieuwe hond. Jack heette, want een tweede Nicolli historie wilde hij niet,bromde. Jack de» onvoorwaardelijk de inzichten van zijn mes ter. Hg haatte Fjodor en diens heele geslad Wordt vervolgl

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2