DE LUCHTROOVERS VAN H0ITIK1 De groote onbekende... Radioprogramma WAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME? Thanns, na ruim twee jaar strijd op di verse fronten, vervagen de herinneringen aan de oorzaken en gevolgen van den vo- rigen oorlog. Ook toen was het Engeland, in combinatie met zijn opgehitste bondgenooten dat, bezorgd voor zijn imperialistischen vloed, Duitschland wilde vernietigen. Het toenmaals democratische Duitschland verloor dien oorlog omdat het niet opge wassen was tegen de ook toen gevoerde menschonteerende hongcrblokkade. Duitschland werd gedwongen vredesvoor waarden te teekenen en geloofde in de na koming dezer voorwaarden door zijn over winnaars. Och arme! Met het- winnen van dezen oorlog was men niet tevreden. Met de herinnering aan het verheven voorbeeld uit den boerenoorlog, toen 26000 vrouwen en kin deren op de ellendigst denkbare manier wer den omgebracht, toen oogst en hofsteden vernietigd en waterbronnen vergiftigd wer den alleen om, zooals de*toenmalige oorlogs verslaggever Churchill schreef: „den weer stand.te breken en den kinderen ontzag voor Engeland bij te brengen", ging men ditzelfde in het groot toepassen op de weerloos ge maakte Duitsche bevolking. Op de door Clpmenceau verkondigde stelling: „Er zijn 20.000.000 Duitschers te veel, werd prompt de .hongerhlokkade nog 1% jaar na het beëindi gen van den oorlog voortgezet en werd Duitschland geheel leeg geplunderd met het resultaat, dat behalve de millioenen die wer kelijk verhongerd zijn, een groot deel der overige bevolking alle begrip voor nationaal fatsoen, eigenwaarde en fierheid verloor en daardoor een prooi werd van het commu nisme, dat alleen kan wortelen in een bodem van ellende, wanhoop en chaos.1 Was het bolsjewisme er in geslaagd Duitschland geheel te veroveren, hetgeen bijna was gelukt, dan was reeds in 1933 de weg gebaand voor het Russische doel: „We reldrevolutie". Wij danken het Hitier en hem alleen, dat niet reeds toen Europa werd herschapen in een poel van Bolsjewistische ellende. Thans, na jaren van systematische voor bereiding en intensieve bewapening stond Rusland, gebruik makende van den door En geland ontketenden Europeeschen oorlog, met geheel andere middelen wederom gereed om zijn nooit prijs gegeven doel te verwezen lijken. .Niettegenstaande de reeds gebrachte of fers was Duitschland wederom bereid zich in te zetten om Europa, ja, de geheele we reld'dit lot te besparen. OVER DE UITROEIING VAN DEN BOERENSTAND ONDER HET SOVJET- BEWIND. DOOR DIRK VAN DE BOSPOORT, NAAR EEN GEGEVEN BB* VAN PETER >Mi KOLA JE F. Duitschland dat in de jaren van vernéde- ring letterlijk niets is bespaard, heeft, hoe groot ook het le?d en de ellende dat men het zoo'laaghartig heeft berokkend is geweest, begrepen en erkend dat deze loutering dooi de Voorzienigheid is gewild teneinde het we der groot en sterk en door'beproeving voor de Leidersrol waardig te maken welke het onder de eminente leiding van den Führer Adolf Hitier heeft weten te vervullen 'in de ODbouwende taak in Yolkschen zin van een nieuw Europa. Im dit nieuwe Europa kan ons Vaderland als zelfstandige Natie een belangrijke plaats innemen, mits het tot volledige samenwer king bereid is. Een rustig, eensgezind Europa, waarin elke eerlijke werker bestaanszekerheid en onze jeugd weder een toe komst, heeft, kan alleen opgebouwd worden wanneer eerst het bolsje wisme voorgoed vernietigd is. Het machtige, door beproeving sterk geworden Duitschland is de door God gewilde Bevrijder van het duivelsohe bolsjewisme en de Leider en be schermer van het nieuwe, op Nationaal-' Sociale rechtvaardigheid gebaseerde Europa. Daarom strijd* elke oprechte Vaderlander, hetzij in het oorlogs-, dan wel in he.t 'thuis front met Duitschland mede tegen het bols jewisme. H. A. J. I. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Drie jaar tegen den dreigbriefschrijver geëischt (Vervolg van Pag. 1). De terechtzitting. Gisteren stond hij voor de meervoudige strafkamer te Alkmaar terecht, de 25-jarige gehuwde schildersknecht J. de M., afkom stig uit Den Helder, thans te Schagen woonachtig. Hem' was afpersing en bedrei ging met lichamelijk gewejd t<>" laste ge legd. een misdrijf waarvoor maximum ne gen jaar gevangenisstraf kan worden op gelegd. De verdachte, hoe listig het plan ook was opgezet, maakte thans den indrük de draagwijdte van zijn daad niet te beseffen. Het bleek zelfs al spoedig, dót van 'eenige organisatie, of bende geen sprake was en de „^ak" geen enkele politieke beteekenis had. Dok moest de verdachte verklaren, dat hij niets ten nadeele van de heeren C. wist en aan de in zijn brief genoemde andere in gezetenen nimmed geschreven te hebben. Majoor Misbeek. als getuige gehoord, ver klaarde dat de M. voor de politie niet las tig was. doch als iemand beschouwd wordt met een geestelijke afwijking, een praatjes maker. Na verhoor van de getuigen de heeren Celtof, die verklaarden zoolang niet bekend was wie de afzender v. d; brief was, zich be dreigd gevoeld te hebben, doch toen ze hoor den dat de M. de hand in het spel had ge had, de zaak niet meer zoo serieus namen, vertelde de M., hoe hij tot zijn daad geko men was. Hij had geen werk, het kon hem niets meer schelen, hij wilde er vandoor gaan en schreef toen in het café van Kuiper te Schagerbrug in.een opwelling den brief, welke hij te Schagerbrug postte, Al spoedig kreeg hij berouw, doch meende dat aan de zaak niets meer te doen was. Hij was des avonds toch maar weer naar huis gegaan, ën om daar te komen, moest hij inderdaad langs de plaats, waar de brief neergelegd was. Hij had er niet meerdere malen langs gereden en had thuis afgewacht of de politie hem kwam halen. Een fel requisitoir. De officier van justitie Mr. de Bruyes Tack begon met er op te wijzen, dat er met dezen verdachte al heel *wat is afgetobd. Hij is op geklommen in de misdaad, begon in 1937. met oneerlijke' mededinging, eindigde in 1940 met berooving en was qas eenige weken thuis toen hij het feit pleegde, waarvoor hij thans terecht staat.. Rechtbank'en familie hebben vergeefs getracht hem op het rechte pad te houden. Hét ging telkens mis. Thans heeft hij misbruik gemaakt van de moeilijke omstandigheden waaronder menschen als* de getuigen leven en heeft gedacht bij joden grooter kans op succes te hebben. Hij heeft een vileine methode gebruikt, een methode die slechts de Amerikaansche onderwereld toepast. Het is van den heer C. Jr. zeer prij zenswaardig gewéest direct in te grijpen. Verdachte voert aan dat hij vrijwillig heeft willen terugtreden, waarom dAt dan niet ge daan? Tusschen het schrijven van den brief en de ontvangst door geadresseerde was tijd genoeg, hij had naar den heer C. toe kunnen •gaan, hij had kunnen telegrafeeren of een anderen brief schrijven, dan was allés bij een boos voornemen gebléven. Nu is dg po ging voltooid en daarmede een zeer ernstig misdrijf gepleegd. De maatschappij moet te gen dergelijke onverlaten gewaarborgd wor den, een man als verdachte schrikt voor niets terug. De officier eischte hierop drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Windhausen, bepleitte op juridische gronden vrijspraak; hij meende dat verdachte inderdaad vrijwillig is terug getreden .en van afpersing geen sprake is. Het blijkt dat de heer Cszich niet zoo erg bedreigd voelde, uit de verklaring van ma joor Misbeek blijkt dat verdachte eigenlijk meer als een halve gare beschouwd moet worden. Het was toch nonsens wat hij schreef. Mocht de rechtbank termen voor een veroordeling aanwezig achten, vraagt plei- eerst een psychiatrisch onderzoek Na re- en dupliek wordt de uitspraak be paald op over 14 dagen. Een merkwaardige „koopman" uit Bergen staat .terecht. De jeugdige J. H. G. W. uit Bergen nam niet direct een verstandige houding aan. Hem werd ten laste gelegd ddt hij twee rij wielen gestolelf had en als vérd. nu maar ruiterlijk had erkend, dat hij zich aan an dermans goed had vergrepen.dan zouden er de Officier èn de heeren rechters zeker sympathieker tegenover verd. hebben ge staan. Maar de jongeman stond oogenscihijn- lijk te draaien en te liegen, dat het een lie ve lust was. Hij ontkende alles wat hij voor den Rechter-commissaris had verklaard en vertelde nu heel wat anders. Natuurlijk was „de onbekende" ook in deze zaak weer in het spel; inaar daarvan geloofde de wnd. president m,r. Krabbe geen steek. De eerste fiets behoorde toe aan het zoon tje van den heer A. M. de Lange te Bergen en was uit de garage naast diens huis ver dwenen. 94. Piet volgde schooi voetend naar de galet en ging zoo ver mog lijk van Jocko af zitU Hij zat nog geen drj minuten, toen hij alweer uitgilde en ven op zijn steel giq staan. Een slang, ee slang! O, dat is mij lievelings-huisslangelji zei de planter, die d« ook al geen kwaad! H» is geen vergiftig soor die konit 's avonds a tijd melk halen, floot op een eigenaard ge manier en de slan kwam dadelijk naa hem toe. Verd. yrtelde in den donkeren avond een man met een bakfiets te hebben ontmoet, onder een zeil lag de jongensfiets en verd. had dadelijk zin in het karretje gekregen. Hij kreeg er eenige dagen later f 25 voor van den rijwielhandelaar C. Koopman te Bergen. Alleen voor het frame wel te ver staan, want de vier banden had verd. eraf gesloopt en voor twaalf gulden verkocht aan mevr. ten Herkei eveneens wonende te Bergen. Verd. had verteld het rijwiel te hebben gekooht van een vriend in HaarlemMaar dat was wel erg onwaarschijnlijk, daar de zuster van verd. het zoontje van den heer de L. les gaf en genoemd zoontje vaak bij verd. op bezoek kwam. Ook was het wonder lijk, dat verd. den „onbekende" drie volle dagen Gp z'n geld had laten wachten. De Officier van Justitie meende, dat verd. op een reusachtige manier stond te' draaien en van leugen en bedrog aan elkaar hing. Hij mocht niet meer thuis komen, doch als verd. alles eerlijk had opgebiecht aan zijn vader, dan zou die hem zeker hebben gehol pen. Maar de jongen wilde niets aanpakken en bleef maar rondlummelen. De Officier bracht den chef-veldwachter uit Bergen. A. v. d. Kooij, een compliment voor de minuti euse wijze, waarop dqze/het onderzoek had geleid. Vast was komen te staan, dat verd. de gestolen fiets uit elkaar had gehaald en de banden eraf genomen. Tegen mevr. ten H. had hij gezegd, dat z'n zuster net een nieuwe fiets gekregen had en dus ,de ban den niet noodig had. Volgens den Officier wist verd. héél goed. dat er met deze fiets iets niet in orde was en mr. de Brueys Tack achtte diefstal dan ook bewezen. De jongen leidde een kluizenaarsleven, heiwêlk hij zichzelf had opgelegd en deed niet de minste moeite om werk te zoeken. De eisch luidde 9 maanden gevangenis straf. Populierenhout: iepen- of wilgenhout: P- P- f 1.38 f 1.63 P- P f 1.27 f L47 P- P f 0.94 f 0,99 P- P f 0.71 f 0.76 P. P f 0.57 f 0.57 P- P- f 1.28 f 1.53 p- P. f 1.17 - f 1.37 P. P- f 0.87 f 0.92 P- P f 0.66 f 0.71 P- P f 0.54 f 0.54 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. GOEDGEKEURDE MAXIMUM-KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR KLOMPEN. Bericht No. 63. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht. ONGEVERFDE KLOMPEN. Ie soort: Hooge mans Hooge vrouws ITooge drielingen Hooge halven Hooge dopjes Lage mans Lage vrouws I Lage drielingen Lage halven Lage dopjes Klompen 2e soort, populieren-, iepen- of wilgenhout: de helft van de hierboven genoemde prijzen. Voor klompen, niet glajlgesneden of geschuurd en geritst, moeten de volgende bedragen van de hierboven genoemde prijzen worden afgetrokken; Hooge en lage mans- en vrouwsklompen f094 p. p. Hooge en lage drielingen 4 f0.03 p p. Hooge en lage halven en dopjes f f 0.02 p. p. De prijzen voor klompen le soort, geverfd, mogen volgens onderstaande tabel worden verhoogd; Meerkleurig ge- Geverfd in een verfd 1 maal grond- kleur, 1 maal grond verf en 2 maal verf en 2 maal lakken p. paar: lakken p. paar: Hooge en lage mans- en vrouwsklompen f 0.16 f 0.13 Hooge en lage drielingen f0.12 fO.OO Hooge en lage halven en dopjes f0.10 f0.07 De laagste prijzen, waartegen klomRen "mogen worden verkocht bedragen f 0.05 minder dan de hierboven aangegeven maximumprijzen. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. De verdediger van verd.. mr. Spant uit Hoorn, achtte diefstal niet be\Va Wat er is geschied, tusscmm het lijdi waarop- de fiets werd vermist en het ment van den verkoop, heeft niemand heldering kunnen geven. Volgens plei kon hier hoogstens sprake zijn van scht heling. Het reclassceringsrapport. hehi over verd. is uitgebracht, wijst in de ri ting van een beperkten geriachteneang. verklaringen v. verd. noemde mr. Spani niet betrouwbaar en vroeg'op deze grom vriipnraak voor zijn cliënt. De Rechtbank bepaalde de uitspraak deze zaak op over acht dagen. De tweede zaak vond geen doorgang, dat mei. A. Kuit, die eveneens haar wiel miste, niet was verschenen. Ook deze zaak had verd. aan den rijwielliao laar \V. Busker te Bergen een fiets kocht voor f 20 welke hij „van een ken in Haarlem" had gfekocht. De behandeling van deze zaak werd gesteld totÉDinsdag 42 December a.s. UITSPRAKEN. De rechtbank deed gistermorgen o.m. navolgende uitspraken: D. v. D., P. A.. B. B., J. H. en E. de werden wegens diefstal van geperst ho toebehoorende aan den Staat der Nederli den, te Zijpe, veroordeeld conform den eis van den Officier. De eisdh had geluid teg elk der verdachten f 60 boete subs. 20 das hechtenis. M, L S. uit Medemblik', van beroep au tenaar bij de Belastingen, werd wegens duistering van een bedrag groot f 33 aan belastinggelden veroordeeld tot 1 gevangenisstraf. De officier 'had 1 jaar 6 maanden geeischt. DONDERDAG IS NOVEMBER. Hilversum I. 413,5 m. 6.45 Gramofoonmuzielc. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.15 Morgengesprekken voor den tl 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 V de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de tl ters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoow ziek. 12.00 Amabllersextet. 12.40 Almanak. 12-46 Bïl' Nieuws- en economische berichten. 13.00 Snlonorke»! solist. 14.00 Gramofoonmuziek. 15.00 Orgel en viool. 1 Voor de zieken. 1G.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmui 17.15 B.N.O.: Neiuws-, economische- en beursbericht 17.30 De Romancers en gramofoonmuziek. 18.30 Spori lichamelijke opvoeding. 18.45 Gramofoonmuziek. I Actueel halfuurtje. 19.30 Omroep-symphonle-orkest solist. 20 30 Causerie „Wat in een menschenleven dween". 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Omroepsywpho orkest en solist. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N Nieuwsberichten. 22.00 B.NO.: Engelsche uitzending: tlonal features of the Netherlandsf of Voor de ou« 22.1524.00 Gramofoonmuziek. s Hilversum II. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen» ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Fluit en piano. U Voor de plattelandsvrouw. 11.00 Ensemble Jonny Kr» 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en t orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische bericht 13.00 Harmonie-orkest van het Nederlandsch orh ,,'s-Gravenhage". 13.45 Voordracht. 14.00 Gerard Leb en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrs» 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Zang met pianobegeleMI en pianosoll. 16.30 Oramofoonmuziek. 16.45 Voor jeugd. 17.15 B.NO.: Nieuws-, economische- en beunl richten. 17.30 Omroeporkest. 18.15 Causerie ..Sociale Z ook voor U". 18.30 Omroeporkest. 19.00 B.N.O.; Nederland schrift. 19.10 B.N,O.: Nieuwsberichten, li Radiotooneel. 19 40 Gramofoonmuziek. 19.45 „Brandei kwesties", causerie. 20.00 Orgelconcert. 20.15 Gevarla programma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.NI Toelichting op bet Weermachtsbericht 22.1022.15 Aroa wijding. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGEN WND. HOOFDRÉD.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage. Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 28, Rasmus ging naar binnen en praatte er met Eva over. Er kwamen te veel Galiciërs! In de Staten woonden Noren zoowel als Denen, aan wie hij schrijven kon; maar rondi^t gezegd bouwde hij liever een dozijn huizen dan dat hij een brief schreef. Ze kon de namen en adressen van hem krijgen en aan ze schrijven. Daartoe was ze dadelijk bereid en begon er meteen aan, en Rasmus klauterde weer op het dak van z'n nieuwe huis, vervuld van diepen eerbied vanwege Eva's schrijfkunst. Ze was een model-vrouw, en hun farm zou een model farm worden au, m'n duim maar die zou niet middenin "een Galicische kolonie liggen, de farm. Hij vroeg ook Pedersen, aan vrienden en bekenden te schrijven; maar die woonden heelemaal in Denemarken, zei Pedersen, en hfl vond ook, dat er hier vanzelf menschen genoeg zouden komen mettertijd. Of dat nou Galiciërs of Chineezërï^ waren, kwam er niet op aan, meende hij. Zoo, dus dat vind jij, snauwde Rasmus, spuwde en ging de deur uit; ja, ik heb wel gemerkt, dat er iets van een Galiciër in Je zit, toeh je Indertijd dien husky van dén over kant z'n gang liet gaan met mijn huis. .Des te meer behoefte hebben we aan blanken! Pedersen keek hem na en streek over z'n baard. Dgen of Galicier, wat deed het er toe? Geld moesten ze hier maken, en geen konink rijken; dat was, wat hij dacht. En of Rasmus hein nou voor het een. of het ander uitschold, de zon scheen er niet minder om over het zonnige Alberta! Op een ochtend begon de maaimachine te werken op Rasmus' land. Pedersen luisterde en keek, waarna hij tusschen de bijna mans- hooge tarwe doorliep. Eigenlijk had het nóg wel een weekje kunnen wachten, dacht hij, maar Rasmus kende de streek. Het was een ellende met al dat onkruid, klaprozen en korenbloemen; maar het kon ook niet anders, die rommel moest wel gedijen, waar ze het' stroo alleen maar afbrandden, wel zoo goed, meteen maar op te schieten. Des middags werkte oe machine bg Peder sen. en den volgenden morgen draaiden de groote wielen over Fjodor's akkers. Bij den nieuwen kolonist, die een stuk grond tegen over Fjodor op zgn naam had laten zetten, waren ze bezig hun huis Te bouwen. Theodor lag stil te luisteren naar al die verschillende geluiden, terwijl Eva buiten met de zusjes aan het spelen was, die het uitgierden van pret. Maar nu Is 't mooi gewèest, kinders; ik moet naar het land. Zijn stemmifig sloeg neer, toen hij haar hoorde heengaan. Ze droeg dien dag mans kieeren; hij was er opgewonden van gewor den, toen hij het zag. Nu kon hij het niet vergeten. Hjj luisterde naar het klapperen van de machine; het dreunen zwol aan en nam af naarmate ze dichterbij waren en de wind dezen kant uit was. In gedachten zag hij Eva den binder volgen en de schoven opzet ten. Een bitterheid jegens Rasmus groeide in hem: Rasmus, die op de machine zat, haar den heel en tijd bjj zich had en kon zeggen, wat hij wilde. Op een avond kwam de nieuwe kolonist bjj Rasmus. In de geopende deur bleef htj staan en monsterde de twee met rustipen blik. Hij was kort 'an stuk, met een laag, breed voorhoofd. Een dichte baard bedekte z'n gericht. Ik heb me hier ln Beaver Coulee ge vestigd en lk heet Ivan; zei hjj. Ik wilde m'n buren begroeten. Rasmus was tot dusver blijven zitten en had den man 'strak aangezien. Nu stond hg öp en gaf hem de hand. Wees welkom, Ivan; efa ik hoop, dat we het beter met je zullen kunnen vinden dan met je landsman. Ivan zag hem voortdurend recht ln de oogen. waakzaam, maar niet onvriendelijk. Fjodor heeft me èen verhaal gedaan, zei hij. Eerst twijfelde ik niet aan de juistheid ervan. Want jullie mensch'en uit het Noorden zijn dikwijls ongelikte beren. Maar mijn doch ter ik heb kinderen, die al haast volwas sen zijn liep vanavond alleen door het dal nou ja, gebeurd Is er nietsbehalve dan, dat ik dien Fjodor een paar ribben ge broken heb. J Rasmus dacht even na. *Dat klinkt eigenaardig. Want Fjodor heeft z'n bindmachine den heelen dag gere den. Ja, dat wéét ik. Die kerel is sterk als een paard; een duivel. Ik vind het een lamme historie, want tenslotte is bloed dikker dan water. Maar welke landslui hier ook komen ik hoop, met allen goede buren te zijn. Rasmus ging over in Deensch: Wat vind je, Eva, als we Iyan het huis eens gaven, dat Fjodor'gestolen had? Noodig hebben we het eigenlijk niet. Dat zal een goeien indruk ma ken; het wil zooveel zeggen als dat het ons niet om het huis zélf te doen was, dat we het fjodor afnamen. Ja; zei ze. We namen Fjodor dat huls af, omdat hij het stal terwijl er niemand was. Je wilt na tuurlijk zoo gauw mogelijk beginnen te ploe gen je kunt het huis nemen als je wilt, Ivan was blij; hij deed een paar passen naar voren en wist nauwelijks, wat te zeggen. Maar denk er om, dat je het noólt aan Fjodor geeft, zei Eva, en zag hem strak aan. Ivan lachte.Dan zal lk zien, dat ik m'n nieuwe huis naar m'n eigen homestead over breng! Pedersen was woedend op Rasmus. Ben je niet hier gekomen en heb je me niet voor Ga liciër uitgescholden, omdat ik niet evenveel hield van de Denen als jij? Een mooie vriend ben jij; ik vroeg je om het huis en ik had het noodig ook, en het was toen net zoo goed van mij als van jou. En nu geef je het cadeau aan een Galieiër... In de eerste plaats wil ik je zeggen, ant woordde Rasmus bedaard, dat ik het hw toen ook kon gebruiken. ,En als je niet ze'. het verschil ziet tusschen Galiciërs en 'Dena kun je niet verlangen, dat een ander het zien. En ten derde is dit een politieke zet v» me, en jij bent een ezelskop met een langs baard.'Je had van den zomer wel twintig va: zulke huizen kunnen bouwen inplaats van ai een idioot rond te draven en te voélen, of 4 aren al dik werden! Vrijwel alle tarwe stond in schoven op 4 akkers, toen Fjodor op een avond bij Pedtf sen kwam. Hij keek niemand open aan. Fjodor was bitter gestemd. Geringschatten! sprak hij over dat ellendige land, waar er. mensch geen recht kon krijgen, en ze ma alles ver ten achter waren. Als de meeste Ga liciërs, sprak hij slecht Engelsch; de uitspraai lag hun niet. Maar wel had Fjodor de noodig» vloeken geleerd; die kende hij, en hij comp®1 neerde er de noodige bij. Men zag aan zjjn oogen, dat een vloek voor hem de meest na tuurlijke wijze van zich uitdrukken was. Fjo dor, had zwarte stekende oogen, en knipper# nooit. Waar zgn blik op gevestigd geweest was, kwam een^afgekoelde plek. Hij meen# trouwens, dat Pedersen en hij wel eert en ander te bespreken konden hebben, nu het dorschen voor de deur stond; en wat voor nut had het, dat de twee Denen tarnen een dorschmaéhine huurden en er hem bujten hielden, zooals ze gedaan hadden? Zaten soms zoo dik in hun duiten Het was toch zeker voordeeliger, een derde van de kosten te betalen dan de helft! Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2