DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA 7 V 93 Generatoren RECHT OP OVERPAD Radioprogramma Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. Het een mestvork in het hoofd van z'n' buurman gestoken. Een gefingeerde diefstal. De caféhouder G. M. te Schoorl had een knappe dochter, waarop verd. P. J. v. L., aldaar reeds lang een schuin oogje had ge worpen en z'n vrienden plaagden hem er mee, dat hij bij deze Schoorlsche schoone een -blauwtje had gëloopen. Maar dat liet verdachte, die niet was versohenen, toch geenszins over z'n kant gaan. Toen er dan ook bij den caféhouder een bruiloft was en verd. zich aldaar als muzikant verdienstelijk had gemaakt, zag hij ineens een foto van de jongedame op een kastje staan. En na af loop stopte hij het mooie portret in zijn bin nenzak. Maar ziet... papa was er ook nog en deed aangifte bij de politie. De politierechter meende, dat het hier een kwajongensstréek van verd. was. De Officier vroeg f 15 boete subs. 8 dagen terwijl rar. Krabbe verd. bij verstek veroor deelde tot f 10 boete, subs. 6 dagen. Het was een heele herrie geweest tus- schen den veehouder J. B. uit Oudesluis en den visscher M. uit dezelfde plaats. En waarom? Omdat de visscherman z'n schuitje wilde vastleggen aan een paal welke aan verd. J. B. toebehoorde. Verd. zou toen een mestvork hebben gegrepen en daarmede zijn rivaal een wonde aan het hoofd hebben toe gebracht. Maar verd. ontkende hardnekkig. Mr. Krabbe merkte op, dat verd. bezig was mest te verspreiden op z'n land en dat de visscher een groene plek op z'n schouder had, een plek, welke kennelijk van koeien- mest afkomstig moest zijn. Ik heb nog nooit een mensoh mishandeld, hteld verd. vol en ik kon nooit met m'n v!tk bij 'm komme, want d'er waswater tussohen. De visscher kan best gevalle zijn, d'er liepen overal koeien. De Officier geloofde er geen steek van en eiScHte f 75 boete, subs 25 dagen. v Ik ben onschuldig, hield verd. vol. De politiereohter noemde het een ernstig feit, omdat een mestvork een gevaarlijk wa pen was en veroordeelde verd. tot f 100 boe te, subs. 30 dagen. De landbouwer J. B. uit Oudkarspel had bij de politie aangifte gedaan, dat er bij hém vijf en dertig zakken tarwe gestolen wapen. De gemeente-veldwachter W. B. uit den Langedijk vond de gestolen zak kei# tarwe echter bij verd. zelf terug. De officier noemde dit een geraffineerde streek. Verd. had stiekum tarwe achterge houden; natuurlijk voor den sntokkelhandel Mr. de Brueyes Tack eischte 6 weken gevan genisstraf. Verd. vond dit buitengewoon hoog. Mr. Krabbe vond voor een vrijheidsstraf nog geen termen aanwezig, doch achtte een behoorlijke boete zeker op haar plaats. Verd. werd veroordeeld tot f 150 boete subs. 40 d. gratis logies. OF NIET! De zaak VisserLak civielrech telijk behandeld. De kwestie „Recht op overpad of niet?" tusschen de heeren D. Visser als eischer en J. Lak als gedaagde, beiden uit de Wierin- gerwaard en waarvan het voorspel zich Vrij dag voor den Kantonrechter afspeelde, is in kort geding civiel-rechterlijk behandeld In de Raadkamer van de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar. De president, Mr. Baron van TuijJl van Serooskerken, gaf eerst het woord aan Mr. Meijer, uit Alkmaar, die voor Visser opkwam. Dezé begon met te zeggen, dat eischer al 6inds jaren het recht had over het pad te loojfcn. Dit pad liep van zijn huis over het land van Lak naar den door hem van ge noemden Lak gehuurde®- grond. De grootte van dit stuk land bedroeg een halve hectare. In het voorjaar verhuisde eischér en huur de een huis van de wed. Kokkes. Toen moest eischer en zijn werkvolk wel van het pad gébruik maken, omdat hij anders geen' rechtstreeksche verbinding meer had. Ge daagde heeft dit goedgevonden. De eerste vraag is nu: Is dit recht van overgang bewezen. In dit geval is het wel zoe aldus Mr. Meijer. De tweede vraag doet zich voor: Is er on verwijld spoed aanwezig? Volgens mr. Meijer was dit zéér zeker het geval. Immers eischer kan het land. hetwelk hij van Lak had gehuurd óf bereiken langs het pad, óf hij moet een eind omvaren. En ook dit ging moeilijk, aangezien het peil van het water te laag was. Bovendien kostte dit omvaren Het Fiosche Ieqerbericht ARTILLERIE-ACTIE BIJ HANG*. HELSINKI, 17 Nor. De Rijksberichten dienst deelt het volgende mede: Hangö-front: De activiteit van de vijan delijke artillerie is voortdurend buitenge woon levendig. De eigen artillerie heeft het vuur beantwoordt en o.a. een vijandelijk schip in de haven beschoten. Op het station en op het vliegveld Taeckton werden bran den waargenomen. Karelische Landengte: De wederzijdsche activiteit van de artillerie en granaatwer-" pers werd - aan het geheele frontgebied* voortgezet. De eigen granaatwerper* en de artillerie hebben voltreffers geplaatst op vijandelijke werkplaatsen en haarden van verzet. Op het W.-deel van de landengte le vendige activiteit van verkenningstroepen. Front aan de Swir: Vuur van weerszij den. Vijandelijke aanvalspogingen werden afgeslagen. Oostelijk Front:,In de meeste sectoren is de toestand onveranderd. In iwee sectoyen succesvolle gevechtsactie. Zeefront: In het Z.-deel van de Finsche Golf konden in den nacht talrijke ontplof fingen worden waargenomen. Onze luchtstrijdkrachten hebben het bom- bardeeren van den Moermanök9poorweg in den sector tusschen Kotjskoma en Karhq- maeki voortgezet. Hierbij werden vol tref fers zoowel op de rails als op het rollende materiaal geplaatst. Verder werd een vij andelijke artilleriesteling ten Zuiden van Karhumaeki met bommen bestookt, alsmede een colonne auto's en bespannen voertui gen gebombardeerd en onder vuur genomen. In een luchtgevecht ten Zuiden van Lin- tujaervi werd een vijandelijks jager neer geschoten. De luchtdoel artillerie heeft in Oost-Karelië twee 'vijandelijke jagers neer geschoten. p Op de Karelische Landengte plaatste de vijandelijke luchtafweer treffers op een. van onze jagers waarbij het toestel een nood landing op vijandelijk gebied moest maken. De piloot werd gewond, doch wist zicïf niet temin binnen onze linies in veiligheid te stellen. GERINGE BEDRIJVIGHEID. ROME, 17 Nov. Heit Italiaansche weer- machtberidht luidt als volgt: Aan de fronten in Noord-Afrika niets van belang. Ook aan het front van Góndar was de dag na de reeds gemelde hevige gevech ten rustig. De vijandelijke luchtmacht heeft Derna gebombardeerd. Er ontstond eenige schade aan,gebouwen. Een Jajzarettrein werd, getrof fen. ,Er zijn geen slachtoffers te betreuren. In de Marmarica is een vijandelijk vliegtuig brandend neergeschoten. De afwikkeling van defensle-sohadezaken a tch ad elooss telling vóór 1 Januari 1942. Op 10 .Nov. J.l. verscheen in het verorde ningenblad een besluit betreffende de af wikkeling van defensieschadezaken en be- zettingsschaden aan het agrarische bedrijfs leven. In verband hiermede deelt de alge meen gemachtigde voor de oorlogs- én de- fensieschaden het volgende mede: Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de landsverdedi ging, onderwater-zettingen voorbereid en gesteld, verdedigingswerken, hindernissen, versperringen, e.d. gemaakt, wegruimingen uitgevoerd en terreinen, gebouwen, wateren enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en ge bruikers van de terreinen en opstallen, ten aanzien van welks een of meer dier ver richtingen hebben plaats gehad en die hier door sohade hebben geleden, moeten een verzoek tot het bekomen van schadeloosstel ling vóór 1 Januari 1942 indienen bij den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden te s-Gravenhage. Indien voor dezen datum geen aanvrage is inge diend, vervalt het redht op schadeloosstel ling veel te veel tijd en riskeert eischer met dit varen moeilijkheden met derden. Er zou du» hier sprake zijn van een noodtoestand. De voerbieten van eischer waren alreeds be vroren. Beide partijen hebben getracht bij ,den burgemeester van Wieringerwaard tot een vergelijk te komen en gedaagde heeft toen beloofd het pad weer vrij te maken, doch hij heeft daaraan niet voldaan. Hij heeft zelfs het pad op verschillende plaat sen doorgegraven. Pleiter vroeg daarom herstel'van de sta tus quo en haalde een beslissing^ aan van den Hoogen Raad van 13 Augustus 1913, waarin dit' college uitspraak deed in een soortgelijk geval. Mr. Meijer noemde het op treden van gedaagde „plagerij": Lak had' geen redelijk belang er bij, iets te weigeren, wat hij jarenlang' had toegestaan. De raadsman van gedaagde, mr. Buiskool, ujt Hoorn, zeide allereerst, dat Lak perti nent ontkende, dat er ooit een overeenkomst tussohen beide partijen had gestaan over het loopen over het pad. Eischer maakt ge bruik van een pad dat doör een heg en la ter door vruchtboomen loopt. Gedaagde nu is van meening, dat een spoedeischende beslissing niet noodig is, aangezien eischer per 1 Januari,, 1942 de huur van het stukje grond, toebehoorende aan Lak, heeft opgezegd. Op 20 September 1939 werd door partijen het contract aangegaan, docli daarin kwam geen bepaling voor aangaande het loopen over het pad van gedaagde. Lak had zijn heele land omgeploegd en daarop producten geplant. Tusschen die producten door lie pen gangetjes. En als die producten groo ter worden, dan worden de gangetjes smal ler en loopt gedaagde er zelf niet door. En als eischer er door wilde, dan mocht dat niet gaan, ten koste van gedaagde* produc ten. In het vorige jaar bleek alreeds, dat eischer en, zijn knecht zich daaraan niet hielden en gedaagde had hun daar meer malen voor gewaarschuwd ook. Maar ei scher stoorde zich daaraan niet en dat heeft er toe geleid, dat gedaagde aan eischer verbood over het pad te gaan. In Maart 1941 verliet eischer ^z'n woning en ging vèrhuizen Daarna heeft eischer zich nooit bij gedaagde vertoond en de toestand bleef gelijk aan die van 1939. Gedaagde had toen aardappelen gezet langs het bewuste 'pad; die aardappelen werden grooter en gedaagde liep zelf niet meer langs het pad. In September ging de knecht van eischer er toch langs en richtte veel schade aan. Op 2 October werden de aardappelen ge rooid en nadien zou eischer het recht heb ben langs het pad te gaan om zijn produc ten te vervoeren. Als eischer nu de huur zou opzeggen, hoe komt hij er dan bij thans in kort geding een uitspraak te krijgen? vroeg mr. Buiskool. Eischer is nu huurder van een stuk land, toebehoorende aan de wed. Kokkes en ver zocht haar een gedeelte van dit land te mo gen scheuren, hetgeen niet werd toegestaan. Eischer zou dus straks tuinbouwer zijn zon der tuingrond. Mr. Buiskool was van mee ning, dat aan eischer elke vordering moest worden ontzegd. Er is nimmer een overeen komst gesloten; er is ook nimmer recht ge geven over het pad te loopen. Hier ontbreekt het belang van eischer én op deze gronden zal eischer'niet ontvankelijk kunnen wor den verklaard. Mr. Meijer repliceerende, verklaarde, dat eischer wel degelijk het recht had over het pad te loopen; dat had hij immers al jaren lang gedaan! Later zijn er aardappelen ge plant en eischer had toen aan gedaagde gevraagd, of dat geen moeilijkheden zou' geven, indien de planten grooter werden. Het pad was ongeveer een meter breed en bij den burgemeester heeft gedaagde na drukkelijk verklaarfl, dat hij het pad weer op de oorspronkelijke breedte zou brengen. De president vroeg, of de bespreking bij den burgemeester niet schriftelijk was vast gelegd, waarop mr. Meijer ontkennend ant woordde. Mr. Buiskool weea er nogmaals op, dat eischer bij het teekenen van het huurcon tract geen eisch had gesteld over het pad te loopen, en dat hij in October, toen de aardappelen waren gerooid, er gerust over mocht saan. De eischer merkte op. dat bij het teeke nen van het huurcontract door hem wel degelijk de eisch wafc gesteld over het pad te gaan, als hij ging verhuizen. De heer Lak merkte op, dat Visser wel over het pad mocht gaan, als zijn produc ten maar geen schade opliepen. Maar door den aardappel-aanplant was het pad dichtgegroeid. Gedaagde had toen tegen eischer gezegd: „Dan moet fe maar gaan varen" doch deze antwoordde: .Dat doe ik niet, dat duurt me veel te lang!" De president vroeg gedaagde of hij het pad op verschillende plaatsen had door gegraven? Gedaagde: „Ja. om m'n aardappelen ïji te kuilen. Maar naast het pa>d was nog een ruimte van 6 7 M. om er door te gaan. De" president: Maar u had evengoed de aardappelen op een ander deel van uw land kunnen inkuilen. De zaak was hiermede ten einde. De president zal Donderdagmorgen in dit korte geding vonnis wijzen. 98. Piet deed zijn best de vreemde spijzen lek. ker te vinden, maar hij werd steeds draaieri ger en benauwder. Da;,, per schepte hij met eer. lepel van een uitgehol de kalabas het eten op, maar toen er 'onver wacht een spjn, groot als hij nog nooit gezien had, over tafel Kroop, kreeg hij het, toch al misselijk van de sigaret, heelemaal te kwaad en nadat zijn rpaag fonteintje had géspeeld, zakte hij, als een doek, achteruit in zijn stoel. Toeslagfonds voor het bloembollenbedrilf Eerste liquidatieuitkeering. Het bestuur van het toeslagfonds voor het bloembollenbedrijf maakt bekend, dat aan rechthebbende arbeiders, welke in het voor gaand contractjaar (1949—'41) bij aangeslo ten patroons werkzaam waren, binnenkort een eerste liquidatieuitkeering zal plaats vinden. Deze uitkeering is bepaald voor vas te arbeiders op f 9.voor voor losse arbei ders op f 0.75 per maand en per kind. Zij zal worden vastgesteld aan de hand van de bij het fonds berustende patroonsverklaringen over 1940'41 en de overigens voor dat jaar geldende bepalingen. op de binnenvaartvloot WIL ONS VOLK LEVEN, MOET HET OP DE BINNENWATEREN VAREN. (Van onzen correspondent.) 'S-GRAVENHAGE, 17 Nov. Van welk een immense beteekenis voor de samen leving het is, dat de binnenschepen kun nen blijven varen, is wel duidelijk maar voren gekomen op den specialen gene- ratordag, die te dezer stede is gehouden. Vertegenwoordigers van alle betrokken instanties zijn aan het woord geweest om die beteekenis te onderstreepen, om te verhalen van de technische problemen en om mede te deelen, wat reeds gedaan is en wat nog op het programma staat. Kort samengevat komt het hierop neer: Van onze binnenvaartvloot van totaal 8.000 motorschepen zullen vooreerst vele hon derden, later wellicht meer vaartuigen ge schikt worden gemaakt voor den inbouw van een gasgenerator. Anthraciet zal daarbij de brandstof zijn, hoewel ook een ^antal moto ren een klein percentage gasolié zal blijven gebruiken.' Dank zij" indrukwekkend re- searchwerk, heeft -men thans 't stadum be reikt, dat generatoren voor scheepsmotoren in serie kunnen worden gebouwd. De finan ciering geschiedt met behulp van den staat. Den schippers wordt gelegenheid gegeven, tijdens de werkzaamheden op de werf geheel op de hoogte te komen met montage en be handeling van den gasgenerator. Mr. K. Vonk, voorzitter van de Gqmmissie Inbouw Generatoren in Vaartuigen, heeft in een korte inleiding allereerst den nadruk gelegd op de groote plaats, welke de bin nenscheepvaart in ons land inneemt. Zij legt naar schatting evenveel tonnenkilometers af als de spoorwegen en het wegverkeer teza men. Men kdn rustig zeggen, dat onze ge heele voedselvoorziening staat of valt met een behoorlijk functionneeren van de scheep vaart. V Van de technische zijde van het vaartui genprogram heeft Ir.Broese, directeur van het Bureau Ombouw Motoren te Delft een overzicht gegeten. Soeptisch. Een jaar geleden stonden de vaklieden nog zeer sceptisch tegenover het practisch nut van de onderzoekingen, welke bereids door het Centraal Instituut voor Industriali satie waren gedaan. Thans is men echter zoover, dat practisch alle Nederlandsche fa brikaten rijp zijn voor serie-fabricage in on derdeden. Het omzetten van een oliemotor in gasmotor is lang niet zoo eenvoudig als j een benzinemotor. Rekening houdend niet, waarschijnlijkheid, dat nog een beperkte h: veelheid gasolie beschikbaar zal blijven, len de meeste scheepsmotoren worden bouwd tot det zgn. diesel-gassysteem, wai bij de motor, het mengsel opzuigt en steekt met 10 olie. Komt. de olie gehi te ontbreken, dan zal het altijd nog mogeii zijn, de installatie, geschikt te maken toepassing van het zgn. vonkontstekinefc- teem: een motor met verlaagde compreal verhouding en speciaal uitgerust met el trische apparaten zuigt het mengsel aan ontsteekt dit electrisch. Hoe vindt men een geschikte plaats oph schip? Het spreekt vanzelf, dat in de eerc plaats sleep booten in aanmerking koran die immers weer vele geladen schepen kti nen voorttrekken. Maar juist op sleepbooli is het plaatsrüimtevraagstuk het moeilijk op te lossen, omdat elke kubieke centimeti daar ten goede komt aan het sleepvermopi Plaatst men de installatie op het dek, di bestaat gevaar voor kapseizen. In de moto kamer is het te benauwd en bestaat gev&s voor de ontwikkeling van koolmonoxyd Dus: in een aparate ruimte, die ook al wm moeilijk aan de achterzijde van het schip# zocht kan worden, want dan raakt de schip per in den knoop met de sleepkabel. Dai moet er verder voor twee dagen bunkeryooi raad worden meegenomen, doch waar dieo| te slaan? Al deze moeilijkheden is men thans in h ginsel te boven en de vraag, waar de gent rator in een v r a c h tschip geplaatst mor worden is nu nog slechts kinderspel Daar; veel meer ruimte, al wil de schipper ooi daarvan liefst zoo min mogelijk afstaan, oir dat hij dan minder betaalde vracht kan m« nemen. (Wordt vervólgd), woensdag 19 november. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. I Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. I. Gramofoonmuzlek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gran» foonmuzlek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.26 Gramofott muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Leber i zï|n orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. Ut Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eoonomlsche bult ten. 13.00 Fluit, cello en plano. 14.00 Gramofoonmuiti 14.15 Ensemble Jo Lancé. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Th en plano. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de Jeugd. 111 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economist!» en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwartiï 17.45 Zang met pianobegeleiding. 18.15 Causerie „0ï volksgezondheid". 18.30 Klaas van Beeck en zl)n orl« en soliste. 19.00 Actueel, halfuurtje. 19,30 Melodie poëzie". (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, over een lijnverbinding met de studio beschikken). 3011 Gramofoonmuzlek. 20.45 De Melodisten en solist. !ll Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. BI B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievemal in the Netherlands indies" of Gramofoonmuzlek. HU Bonte-avond iopn.). 23.25—24.00 Amusementsorkest solist (opn.). Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum X. 8.45 Gramofoonmuzlek. lfl Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. Voordracht. 11.00 Cello en pianobegeleiding (opn.). Gramofoonmuzlek. 12.15 Ensemble Wlm Kok. 12.45 B.MO. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Otto Hendrfo en zijn orkest. 13.45 Schramnielkwartet en soliste. llï Voordracht. 14.35 Gramofoonmuzlek. 16.00 Het Nedr landsch Pianoduo. 16.35 Gramofoonmuzlek. 17.00 V«: de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en becs berichten. 17.30 Gramofoonmuzlek. 18.00 OmroepoiW en solisten. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 1M B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Volkszangkoor met pis* begeleiding 19.45 „In en om de N S B." (Voorbereid de N.S.Bj20.00 Gramofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 tilie voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding M de studio beschikken). 20.15 Eerste acte van de open „Aïda". 21.00 „Ons planetarium". 21.15 Derde acte te de opera „AIda". 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. E* Gramofoonmuzlek. 22.1022.15 AvondwUding. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGEN WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage. Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEHOSE 33. Een paar koeien... ze had alleen die twee. En wanneer heb je die merkwaardige ontdekking gedaan, dat ze op die boerderij geen fcoeien noodig hebben? En kun je me andere plaatsen noemen in Alberta, waar iemand goeie melkkoeien kan ,koopen voor acht dollar? Je coffie kun je houden, en ik hoop dat je er in stikken zult. Jou smeerlap! Er. Frederik, jij bent gewaarschuwd! Jij bent in ieder geval niet zoo oud, dat een mensch zieh bezondigt door jou een stevig pak slaag te geven. Frederik verschoof z'n pruim van den eenen wang naar den anderen, al haastiger ea haastiger. Je kunt met me naar buiten gaan, jij •nat je grooten b*k, die overal je neus in steekt! Nee, hè, hè. nee, kom nou, jongen, flaamde Padersen. We moeten geen ruzie béfeben Jtoas h$eft het heelemaal bij het verkeerde eind... Best. Wil je de koeien voor zestien Sol- Var aan de vrouw teruggeven?- Nee, kijk es, handel is handel... Diefstal, zei Ross. Frederik liep dreigend op hem toe: Ruk uit. Beiden hieven de armen omhoog. Op het zelfde oogênblik hielden ze mekaar vast om kneld en zagen eiKaar vol haat in de oogen. Hond, schold Frederik. Dief, siste Roes. Ze kwamen niet van de plaats, verzetten geen voet, maar hun armen spanden zich. Onge rust stond Pedersen op. Hij herinnerde zich, hoe het Fjodor Murazezsky eenmaal vergaan was. Hij werd nooit weer heelemaal de oude, na door Ross Dane te zijn plat gedrukt. Ook Theodor kwam overeind. Maar hy bleef rustig staan om de zaak aan te zien. Hou op! schreeuwde Pëdersen. Maar ze lieten niet los. Belden werden don kerrood in hun gezicht, tot ineens Frederik lijkwit werd en met een zucht den mond opende. P.css liet hem in een stoel vallen. Frederik haalde gejaagd adem, zijn voorhoofd was nat. Dat was de krachtproef waarnaar hfj zoo had verlangd... Theodor trad op Ross toe, hy glimlachte en zei met z'n heesche stem, kalm als was er niets voorgevallen. Heb je koeien te verkoopen, Ross? Misschien wel. Kan ik er twee van je hebben Den prfts laat ik aan jou over. Ross zag van Theodor naar Frederik en Pedersen. Dat geld van jou is het mfjne, stamelde pedersen verschrikt. Het was het jouwe, vader; maar nu is het een voorschot op het loon voor den tyd, dat ik hier gewerkt heb. Voorschot^... loon Ja, antwoordde Theodor vriendelijk, dat zei ik. Ik heb driehonderd dollar te goed. Is dat te veel? Eenmala zul je je aandeel in de farm hebben, viel Pederson driftig uit; dus wat... Je kunt je farm houden, vader. Ik ga voor mezelf beginnen. Kan ik met je mee rijden, Ross? Mjjn kleeren kunnen wel bij jou ln den wagen. Ik heb gehoord, dat je een man noodig hebt. Frederik en zijn vader stonden doodsbleek. Dat vergeven we je nooit, schoft die je bent, schreeuwde Frederik. Jou zwakkeling, die ons hier tot last geweest bent... En vier jaar lang een knecht hebt uit gespaard, maakte Theodor den zin af. Neen, nu moet er een einde aan komen. Ik heb lang genoeg het bedrijf hier aangezien. Pedersen stond aan het raam en zag den wagen na. Nu heeft hy Theodor van ons weggeno men, zei hij en streek langs z'n baard. Die Theodor was nooit een jongen naar mijn hart. Maar hij was m'n eigen zoon en een flink arbeider. We kunnen het geld, dat hy heeft meegenomen, eigenlijk slecht missen... Als hy z'n erfdeel verkoopt voor drie honderd'dollar, dan is dat een goeie handel, meende Frederik openhartig. Maar deze dag za Ross duurder te staan komen dan eenige andere in heel z'n leven. n. Gedurende den herfst werkte Theodor bij Ross. Hy kocht land in de veraf gelegen North Coulee, een zijdal van Beaver Coulee, waar ln wijden omtrek geen mensch te be kennen was; evenmin zag 'iet er naar uit, dat er voorloopig kolonisten zich vestigen zouden, daar alle grond, behalve .die, welke Theodor had gekocht, moeras en laag bosch was. Hij liet er een van de bijgebouwen van Ross heensleepen, dat hij van hem had over genomen. Ross' eerste gebouwen stonden er nog altijd, maar waren nu voor de dieren inge richt. Op den rand van de prairie had hij een nieuw woonhuis neergezet, en een eindje daar vandaan stond de groote schuur, die deed denken aan het schip van een kerk, Beaver Coulee was een bewoonde streek geworden, de n.enschen kwamen en gingen, het aantal landbouwers was groot. Er waren ernstige oneenigheden met de graan-opkoopers, en steeds sterker mengde de politiek zich in het leven van lederen dag. Ross vond, dat zijn vrouw nog dezelfde was als toen hij 1 aar van Youngstown ging halen en ook Eva zag weinig verschil bij haar man. Maar de wittebroodsweken met de daaraan verbonden drukte waren tot een herinnering geworden. Zaken van practisch belang hadden hen geheel in beslag genome- Z' bestuurde een groote huishouding en h&3 drie jongens, die naar school gingen en Allee door de ^uders uit mekaar gehouden konde worden; verder kon niemand ook maar hit kleinste verschil zien. Wie hunner de oudst! of de jongste was, wisten ze niet. Fred, Chni en Pete waren in de volle beteekenis van het woord een drieeenheid; zy spraken zoo god als nooit in het enkelvoud over zichzelf m wrren meervoudig geboren. Van den begüiw af hadden ze hun onder "ijzer het leven zuu: gemaakt, wat een noodzakelijke voorwaard! voor jongens is, om het i ver te brengen it de wereld. Kreeg Chris den beurt, en wist Pete het beter, dan antwoordde hy, voorge zegd door *Fred. En haalde er één katte- kwaad uit, dat toevallig op dat oogenblili door niemand gezien was, dan hielden &He drie stokstijf vol, dat een van de anderen schuldige moest vezen. voerden min meer de opperheerschappij op de farm waren onverschrokken ruiters. Charles had ze leeren schieten en beleefde alle eer van zijn leerlingen. De jongens waren een soort trait-d'unlon geworden met de andere bewoners van Bea ver Coulee. Dikwijls was er geen tijd voor bezoeken, de afstanden waren te groot men wenschte elkaar niet te zien. Maar jongens-wisten alles wat er gebeurde, zoodat Eva en Ross steeds op de hoogte waren van de publieke opinie in Beaver Coulee. iWordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2