DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA ECGHQMISCIEN RECHTER Schoeneobeurzen geen overheidsinstellingen Levenslang geëischt DE LANDSTAND EEN BEVRIJDING Met traangas gewerkt Plichtsgetrouw en onverschrokken Het Fiosche leqerbericbt Radioprogramma Ruilhandel moet particuler ini tiatief blijven. Clandestiene praktijken dienen voorkomen te worden. Beter dan critiek op de toekenning van schoenen bonnen, is het initiatief van hen, die in schoenenruil de oplossing zien en daarom schoenenbeurzen stichten, zooals ons land er al verscheidene telt Over de werkwijze van een dezer instel lingen is nogal het een en ander geschre ven, en dit heeft aanleiding gegeven tot de vraag, waarom het Centrale Distributiekan toor niet regelend optrad. Zou het niet op den weg der distributiediensten liggen, de schoenenbeurzen onder hun hoede te nemen? Tegen schoenenbeurzen heeft het C.D.K. Biet het minste bezwaar. Integendeel, het Juicht allee toe, wat er toe bydraagt, in de meest dringende behoefte aan schoeisel te voorzien. Het C.D.K. heeft echter een zuiver admi nistratieve en controleerende taak. Het is geen handelsinstelling en het kan ook geen ruilhandelsinstituut worden. Er moet dus voor gewaakt worden, dat deze sohoenenbeurzen geen gelegenheden worden, waar onder het mom van ruil handel, clandestiene practijken worden uitgeoefend. Daarom is het wel voorge schreven, dat het C.D.K. in de oprichting gekend moet worden; het moet zijn goed keuring hechten aan de organisatie en werkwijze van alle nieuw op te richten schoenenreuzen. Ook reeds bestaande schoenenbeurzen moeten, indien zij dit nog niet hebben gedaan, deze goedkeu ring aanvragen. Dit dient schriftelijk te geschieden. Overigens houdt het C.D.K. zich afzijdig, t-venals de plaatselijke distributiediens-ten; dit is trouwens beter ook. Schoenenruil kan alleen op bevredigende wijze geschieden, als deze 't karakter draagt van onderling hulpbetoon. Geen liefdadig heid, geen ambtelijkheid, maar vooral ook geen winstbejag. Daarom is het beter, dat de schoenenbeurzen geen overheidsinstel ling worden. De regeling kan het beste ter hand wor den genomen door plaatselijke vereenigin- gen of instellingen die zich op maatschap pelijk terrein bewegen; haar medewerking bij de oplossing van het schoenen probleem wordt door de distributie-autoriteiten ten zeerste op prijs gesteld, doch het C.D.K. is er van overtuigd, dat om de verschillende hierboven genoemde redenen de ruilhandel in schoenen dient te worden overgelaten aan het particuliere initiatief. Prijsaanduiding in groentenwinkels Goede leesbaarheid en kwali teitsaanduiding verplicht. Wordt de verplichting tot prijsaanduiding over het algemeen tamelijk nauwgezet na gekomen, uit verschillende klachten, die den gemachtigde voor de prijzen bereikten, is gebleken, dat in vele groentenwinkels naast een behoorlijke prijsaanduiding de kwaliteitsaanduiding ontbreekt. Er moge hier nogmaals op worden gewezen, dat art. 1 van het prijsaanduidingsbesluit 1941 be paalt, dat het prijzen dient te geschieden onder vermelding van de kwaliteitsaandui ding en de verkoopeenheid, zooals deze in den handel gebruikelijk zijn. Vooral ten aanzien van fruit is de nalatigheid het grootst. Groentenwinkeliers worden dus herinnerd aan de verplichting, die op hen rust, zoowel de prijzen als de kwaliteiten voor het publiek goed leesbaar aan te dui den. De controle-ambtenaren hebben op dracht bij overtreding van deze voorschrif ten onmiddellijk in te grijpen. De landbouwer, die zijn vrouw van den hoizolder gooide. De Almelosche landbouwer B. G. had 30 Maart 1935 zijn vrouw om het leven ge bracht, door haar van een zolder naar be neden op de deel te gooien. Eerst in den loop van dit jaar kon het bewijs voor zijn schuld geconstrueerd worden. De officier .van justitie bij de Almelosche rechtbank eischiie tegen hem levenslange gevangenis straf. De rechtbank wensente echter eerst nog een psychiatrisch rapport van dr. Bec'k te Enschede, dat gisteren voor de recht bank behandeld werd. Hij achtte den dader een psychopatische persoonlijkheid. De officier van justitie was van meening, dat dit rapport geen wijzi ging behoorde te brengen in den eisch te gen G. 'S-GRAVENHAGE, 18 Nov. De Landstand persdienst meldt: Jaar en dag hebben de boer, de tuinder en de vissoher geklaagd over de ondeskundig heid, waarmede door „anderen" hun aan gelegenheden geregeld werden. Reeds lan gen tijd was er ontstemming onder hen ten aanzien van de regeeringsmaatregelen. De boeren deden hun stem wel hooren, maajr er werd zelden of nooit aandacht aan geschon ken. De zg. crisis-instellingen en de instan ties deden wat zij wilden, zonder den boer er in te kennen. Natuurlijk waren op ver schillend gebied maatregelen noodig. Van zelfsprekend was een ingrijpen van de over heid noodzakelijk, ten aanzien van de pro ductie en distributie. Maar de wijze, waar op zulks geschiedde, was on-Nederlandsch en dat werd ook door de belanghebbenden steeds zoo gevoeld. Zij, die ten plattelande geen onbekenden zijn, zullen de laatste jaren met groote ongerustheid de stemming onder dit nij vere deel onzer bevolking hebben opge merkt. De boer, de tuinder en de vis- scher voelden zich volkomen geknecht. Van vrijheid was geen sprake meer. Zij voelden zich meer regeerings-ambtenaar dan vrije Nederlandsche boer, tuinder en visscher. De organisaties, die hun be langen moesten behartigen, deden zulks steeds vrijwel zonder eenig succes. Dat kon ook moeilijk anders, want het was niet de producent de deskundige bij uit stek die stem in het kapittel had, doch wel een aantal, voor het meerendeel ondes kundige ambtenaren, die van bovenaf met autoriteit zeiden, hoe er moest gewerkt wor den. Dat dit voor een vrijen, Nederlandschen boeren-, tuinders- en vissohersstand op den duur ondragelijk zou zijn, is door eiken in gewijde voorzien. Vandaar dat de instelling van den Nederlandschen landstand, waarbij de producent zelf eindelijk mede-zeggings- schap t.a.v. de op zijn gebied te nemen maat regelen heeft ontvangen, met warmte begroet is. Verwacht mag dan ook worden, dat de besten dezer zich beschikbaar zullen stellen om het belang van het Nederlandsche volk in het algemeen en van de bodemwerkers en visschers in het bijzonder op de beste wijze te dienen. Unieman vreesde inval. Voor den Haagschen vrederechter stond terecht de 26-jarige Leidenaar H. J. F. M., zich noemende chef bij de Nederlandsche Unie. Hem was ten laste gelegd overtreding der vuurwapenwet, doordat hij op 26 Apnl 1941 een aantal gaswapenen heeft in voor raad gehad. Verdachte gaf dit toe, maar beweerde geen idéé te hebben gehad van de uitwer king dier wapenen. Hij had van iemand van den opbouwdienst eenige traangaszun- ders ontvangen en was bevreesd voor een Wij lezen het in de geschiedenisboeken van ons- land hoe onze voorvaderen op de bres stonden voor de toekomst van ons land en volk. Plichtsgetrouw en onverschrokken, dat waren zij. Door deze eigenschappen is ons volk door de eeuwen heen een voorbeeld ge weest voor vele anderen. Natuurlijk lezer, u bent dat met ons eens, want het is mode geworden in de geschiede nisboeken te duiken, voorbeelden aan te ha len en zich dan op de borst te slaan, trotsch over wat onze voorvaderen tot stand brach ten, maar landgenoot, daarmede zijn wij er niet. die roemrijke geschiedenis legt ons ver plichtingen op, want nog nimmer dankte ons volk zijn plaats aan anderen, altijd wa ren wij het zelf die, desnoods met de wa penen in de vuist deze plaats veroverden. Zoo is het ook nu. Weer luidt de alarmklok over Nederland, weer moet onze plaats be vochten worden en weer zijn het de beste onder ons, die hun plicht kennen en zich in zetten terwille van ons land en volk. Reeds duizenden vertrokken naar het Oosten, de wapenen in de vuist, want ons volk zal leven, ons volk en vaderland zal zich handhaven. Wij willen niet parisitee- ren. Wij willen onze traditie hooghouden, die traditie van een vrij en moedig volk, plichts getrouw en onverschrokken. Vooruit landgenooten, onze geschiedenis vraagt daden van u, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 35. De vrouw kwam op de veranda om een pan te krijgen en groette. Kijk es, zei hij. Het was een koude nacht maar het loonde de moeite. Wolvenvleesch is best te eten, als een mensch goed honger heeft. Het smaakt naar drukinkt. Schuw keek ze naar de donkere massa. Neem het weg, zei ze heftig. Hij nam de dieren op en bracht ze naar dé schuur en dacht niet verder over haar uit val. Er waren menschen, die geen dooie vlieg konden zien. Maar even later zag hij haar over de prairie staren. In haar oogen lag iets gejaagds. Ross begon er een vermoeden van te krijgen, wat er omging in de vrouw. Op het erf trof hij den man, die aarzelend bleef staan: hij wilde iets zeggen, maar zocht z'n woorden. Hier... we zijn gewend... als we iets geschoten hebben, gaan we aan den zuidkant de schuur binnen, zie je. En laten het daar. Je vrouw kan niet tegen...? vroeg Ross voorzichtig. Ze kan een koe slachten, met haar eigen handen. Zwijgend stond Ross. Maar zie je... t'»en ws hier kwamen... ze verlangde zoo terug naar Bergen. Daar was water, zie je. Hier .s niets anders dan de prairie. En alle wonderlijke dingen, die we vandaar kunnen halen.. Hulpeloos hield hij op kon, wat hij bedoel de, niet onder woosden brengen. Is ze bang voor de prairie? Er kwam leven in zijri oogen. Ja, ja, Dansker, dé.t is het, d£t is het. Ze is bang voor de prairie. Wij mannen begrij pen zooiets niet, hè Maar zij is het, wat we ook zeggen... ze is bang voor de prairie... Hij ging, en Ross bleef achter, wonderlijk getroffen. Langzaam liep hij terug naar de schuur en zag een tijdlang naar de doode wolven, die daar lagen met doelloos open gesperde muilen, haat en honger in de ge broken oogen. Hij wilde iets drukkends van zich afschudden, maar kon het niet en wist niet goed, wat het was. Weer had hij iets gezien, wat eensklaps kon opflitsen in een vrouw, die niet jong meer was toen ze hier heen kwam. Hij begreep het niet. Doch er waren vele dingen, die Ross niet begreep en waarmee hij toch in den loop der jaren ge le Td had, rekening te houden. Met vier paarden voor de zwaar met tarwe beladen slede, was Ross Dane op weg naar Aan den anderen kant? Natuurlijk het >Bayer<-kruis! Êr beslaat geen Aspirin zonder »Bayer«-kruis. De echtheid der Aspirin- tabletten wordt door het »Bayer«-kruis gegaran deerd. Let U daarop altijd, want voor Uw gezondheid is alleen het beste goed genoeg! IVlSPlBlN fvyoïf/tt, Aulsf Buisje d 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct. inval in een gebouw van de Unie te Lei den. Toen heeft hij een paar van die zun- ders ontstoken. Ze waren dus bedoeld als afweermiddel. De officier, mr. Wilbrennink, achtte het onaannemelijk, dat de verdachte niet zou hebben geweten, wat de uitwerking dier wapens was. Ze kunnen oogontstekingen en gezichtsstoringen veroorzaken en moe ten als weerloosmakende gassen beschouwd worden. Op grond van art. 3 der vuurwa penwet, eischte hij 14 dagen gevangenis straf. Mr. J. A. Hannivoort, als verdediger op tredende, zette uiteen, dat deze zunders van betrekkelijk onschuldig karakter zijn en alleen zeer nadeelig zijn bij groote con centratie. In Leiden waren 's nachts reeds eerder individuen een Uniewinkel binnen gedrongen. Daarom wilde verdachte be schikken over een defensief middel. Pleiter wees erop, dat de verdachte reeds door de Duitsche justitie is gestraft met 1 maand gevangenisstraf. Deze wapens wa ren destijds eigendom van het Nederland sche leger, maar gingen later over naar de Duitsche weermacht. De vrederechter, mr. Sluyters, zeide dat de verdachte hier alleen terecht stond wegens het onbevoegd voorhanden hebben van wapenen en sjrafte hem daarvoor met 1 week gevangenisstraf. GEEN INTERNEERING VAN BUITEN LANDERS IN AMERIKA. WASHINGTON, 19 Nov. (D.N.B.): Na een fel debat heeft het Huis van Afgevaar digden met 167 tegen 141 stemmen het voor stel om de regeering volmachten te verlee- nen om de te deporteeren buitenlanders zon der borgtocht vast te houden en zonder vorm van proces te interneeren, verworpen. Diege nen, die vóór het voorstel waren, verklaar den volgens Ass. Press, dat de V. St. tegen de agitatie van zekere buitenlanders be schermd dient te worden. HELSINKI, 19 Nov. (D.N.B.) t— Het weer- machtbericht luidt: Hanko-front: Nog steeds levendige vijan delijk artillerievuur waaraan ook werd deel genomen door de zware artillerie en de spoorwegartillerié. De Finsche artillerie be antwoordde het vuur. Karelische Landengte en Swir-front: Artil lerievuur van beide zijden en actie van verkenners. Oostelijk front: Toestand onveranderd. Onder de buit. die op de veroverde sche pen op het Onegameer werd gemaakt, be vond zich onder andere de installatie van den radiozender van Fortavala. 100. Er schijnt iets met jullie vliegtuig te zijn, ga maar eens gauw kij ken, ik zal die jongen wel weer gezond ma ken. De vliegeniers vlogen het trapje van de galerij af en volg den de bediende naar hun toestel. Het staat in brand! riep de be stuurder uit, kijk maar de vlammen Voor den (Zitting van Woensdag 19 November). Olie gebruikt zonder vergunning. Ongemerkte kazen. Zelf karnen en boter maken. Nicolaas Kieft te Sint Pancras had op 27 Augustus te Koedijk een schaap frauduleus geslacht en het vleesch verkocht. Neen, be weerde verd., het was voor eigen gebruik, doch hij vergat, dat op deze wijze vleesch aan de gemeenschap was onttrokken. De Officier was van oordeel, dat er maar raak werd geslacht en het vleesch daardoor niet in de consumptie werd gebracht. Mr. de Brueys Tack eischte 7 maanden gevan genisstraf, terwijl de Econ. Rechter verd. tot een half jaar veroordeelde. Boter in het kippenhok. Jan Cornelis Bakker, wonende te Texel, had op 12 Augustus een hoeveelheid boter in voorraad gehad. De controleur der Landbouwcrisiswet. N. H. S. uit Amsterdam, beweerde, dat verd. eerst had beweerd, dat het schapenboter was en daarvoor had hij vergunning. Later echter verklaarde verd. dat het koeboter was. De boter was zelfs verborgen in een kippenhok. De Officier vond het geval er gerlijk en eischte f 1000.— boete subs. 80 da gen hechtenis. De raadsman van verd., mr. Scholten uit Alkmaar, verklaarde, dat zijn cliënt scha pen en koeien had. De koemelk leverde verd. aan de fabriek en als er wat melk in de bussen achterbleef, dan voegde hij die bij de schapenmelk. De aldus bijgevoegde koemelk bedroeg niet meer dan 2 procent en dus diende het pro duct te worden beschouwd als schapenmelk In Augustus 1941 was vier dagen lang die melk niet afgehaald en daar pleiter's cliënt bang was, dat de melk boderven zou, ver mengde hij die met de schapenmelk. Boter is er nooit gemaakt, aldus mr. Scholten. PI. meende, dat verd. van het in voorraad heb ben van koeboter diende te worden vrijge sproken; subs. vroeg mr. Scholten een la gere straf. De Econ. Rechter uitspra-' doende, ver oordeelde verd. tot f 300 bc subs. 30 da gen. Er was blijkbaar een vergissing in het spel, want Jan Oud, wonende te Oudkarspel, werd ervan beschuldigd, dat hij zonder de daarvoor vereischto vergunning op 25 Juni gasolie had gebruikt voor zijn vaartuig, waarmede hij van Oudkarspel naar Scher- merhorn gevaren was. Verdachte legde namelijk een vergunning over aan den Economischen Rechter mr. Ubbens en dus kon de Officier van Justitie mr. de Brueys Tack niet anders doen, dan vrijspraak vragen. Mr. Ubbens kon zich hier mede vereenigen. Andere zaken. J. U. Hofstede, Wieringerwaard, ongemerk te kaas in voorraad gehad f 150 boete. C. Bakker, Harenkarspel, karninrichtingen in voorraad gehad f 60 boete. C. J. Middelbeek, Barsingenhorn, id. f 80 boete. EERSTE MIS IN DEN NOORD-OOST POLDER. In den Noord-Oost-Polder is Zondag de eerste heilige mis door Th. W. van Dijk. benoemd Roomsch-Katholiek pastoor voor den Noord-Oost-Polder, opgedragen. Het ontspanningslnkaal van het barakkenkamp was voor deze plechtigheid ingericht. Italiaansch Weermachtbericht VERBITTERDE STRIJD IN DEN SECTOJ VAN GONDAR. ROME, 19 Nov. (Stefani): Het Italiaan- sche weermachtbericht no. 535 luidt volgt: De Britsche luohtmacht heeft aanvallen gedaan op Napels en Brindisi. Er vielen geen slachtoffers. De aangerichte schade wa be teekenend. Aan de fronten van Tobroek en Solloem levendige activiteit van onze artillerie. Tij dens luchtgevechten boven Cyrenaica scho ten onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een groot Britsch vliegtuig werd dooi Duitsche jagers gedwongen binnen onze li nies te landen. 16 leden der bemanning wer den gevangen genomen. In den sector van Gondar hernieuwde de vijand zijn hevige aanvallen op enkele van onze stellingen na een luchtbombardement dat den geheelen dag had geduurd. Na e verbitterd gevecht van man tegen man sloe gen onze dappere troepen overal den vijand terug, die zware verliezen leed en wapens er gewonden op het slagveld achterliet. VRIJDAG 21 NOVEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Oramof oonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. TM Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. I.IS Cramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Oratnc. f oonmuzlek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Gramofooo- muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 QramofoommultL 12.00 Ensemble Jac der Kinderen. 12.40 Almanak. 12.Ü B.N.O.: Nieuws- eneconomlsche berichten. 13.00 De Meis- disten, solisten en gramofoonmuzlek. 14.00 Gramofooo- muziek. 15.00 Concertgebouworkest (opn.). 16.00 B(|të- lezing. 16.20 Planovoordracht. 16.45 Otto Hendriks u zijn orkest. 17.15 B.N.O.: Nieuws, economische- en beurt- berichten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Vlooi met plan- begeleiding. 18.10 Sportwetenswaardlgheden. 18.30 U Ramblers. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 „Weenen zlnp; muzikaal programma (Vanaf 20.15 alleen voor de Rt» Centrales, die over een lijnverbinding met de studio fc- schikken). 20.15 Oramofoonmuziek. 20.45 Causerie „Ie sterk man: Dr. Ing. Fritz Todt". 21.00 Amusement* orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.NO: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" d Gramofoonmuzlek. 32.16 Gramofoonmuzlek. 23.30—21K Klaas van Beeck en z(jn orkest (opn.). Hilversum n. 301.5 m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuzlek, 10.(4 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.40 Voor dracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.30 Gramo foonmuzlek. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 11.41 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Omrotp- orkest. 14.00 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Revida-sextet. 16.30 Voor de Jeugd 17.M Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Qerard Lebon en zijn orkest a gramofoonmuzlek. 18.30 Causerie „Onze volkshuishouding. 18.45 Orgelconcert. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Orgel concert en gramofoonmuzlek. 19.46 Reportage. 20.00 Rot- terdamsch Phllharmonlsch orkest en solist (met lnitt- ding). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, dlf over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.M Herdenking van den geboortedag van P. A. de GenesUt 21.15 Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest en solist. "N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofooumuzirt WIJZIGING. Vrijda# vervalt van 21.00—21.15 uur Hil versum 2 het programma, „Welke boeken koopen wij op de a.s. feestdagen voor onze kinderen van 312 jaar?" welk gesprek ge- houden zou worden door mej. van Leeuwen Boomkamp, tekst van Mej. Koch. Hiervoor in de plaats hoort u „Herdenking van den geboortedag (21 Nov. 1829) van P. A. de Ge- nestet, uitgesproken door Adriaan van Hees, HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGEN WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT. SCHAGEN, Alg. repor tage. Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER de stad. Knarsend gleden de slede-ijzers over de bevroren sneeuw. Er was geen wind, maar het was fel koud. Het grootste deel van den tijd, waadde hij ioor de hoog opgewaaide sneeuwhoopen om warm te blijven en rustte alleen dan, als zijn longen niet langer gehoor zamen wilden aan de eischen, die zulk een geweldige kracht-inspanning in de ijle lucht vorderde. Zijn gedachten werden er geheel door in beslag genomen, hoe het dit jaar met de prijzen verloopen zou. Den vorigen herfst waren ze laag geweest, maar later waren ze tot de ontdekking gekomen, dat dit een ge heel plaatselijk verschijnsel was de opkoo- pers hadden de afgelegen koloniën absoluut in hun macht. De oogst was best geweest, en toch hadden ze een slecht jaar gemaakt. Hoe zou het dit jaar gaan? De oogst was veel minder, maar het zou wel overal eender wezen in Canada, wat de prijzen weer ten goede moest komen... - Daar kwamen hem twee sleden tegemoet tusschen de heuvels; het waren Fjodor en Huseby op weg naar huis. Ze waren de eer sten, die hun graan aan de markt gebracht hadden. Ross stuurde zfln slede opz(j van den weg om te vragen, hoe ze het gehad hadden. Nu zag hQ, dat de sleden hoogbeladen waren. Zijn gezicht werd somber. Fjodor reed voorop, hij sloeg de witberijpte paarden, zoodat ze Ross in draf voorbjj scho ten. De twee .annen zagen elkaar in de oogen; de oude haat bestond no'0 steeis tus schen hen. Maar Huseby hield stil. Ga jij koren naar je farm brengen, als een ander het naar stad rjjdt, Eugen Huseby? Huseby trok z'n war.ten uit en liet de graankorpels tusschen zijn vingers doorgle den. Dat doe ik, en anderen zullen er ook toe komen, zei hij kwaad. Ze bieden vjjf en dertig cent de bushel. Ross trok met de bovenlip z'n baard in den mond en kauwde er op. Langen tgd bleef hij zwijgend zitten. Dat beteekende, dat men pre cies zou kunnen leven tot den volgenden oogst, maar meer ook niet en dat alleen, als men geen schulden had. Er zou gebrek komen in Beaver Coulee. Een jaar slavenarbeid ten behoeve van de kooplui! Zijn eerste ingeving was, door te rgden naar de stad en een paar van die lammelingen de hersens in te slaan. Doch daarna begon hg z'n verstand te ge bruiken. Hij wendde de paarden om en reed achter Huseby aan naar huis. Eenige dagen zagen ze het aan. Ross liep rond met een plan, dat de beter gesitueerden een fonds zouden vormen, zoodat de armeren niet dadelijk genoodzaakt zouden zijn te ver- koopen. Maar Pedersen had er geen ooren naar; dat werd leenen aan lui, die misschien nooit genegen of in staat zouden zgn, het terug te betalen. Wat kon je ten slotte op de menschen aan? Ivan stelde voor, er Pedersen dan buiten te laten. Zelf .vilde hij duizend dollar geven. Ross legde eveneens duizend dollar op tafel. Maar de anderen sloten zich niet bg hen aan: Fjodor weigerde, Huseby weigerde, over al was het neen en nog eens neen. Ten f deden Ross en Ivan samen. Zmaakten be kend, dat ze opgericht hadden de „Beaver Coulee inkoopcentrale voor graan", die tarwe kocht tegen vijf en zeventig cent de bushel, maar niet van hen, die geweigerd hadden ii te gaan op het eerst geopperde voorstel. De verkoopers verplichtten zich, tegen het jaar de verkochte tarwe naar het station te brengen. Een week later kwam er bezoek in het dal; een afgevaardigde van de graanhandelaren. Hg kwam bij Ross, wilde verschillende mis verstanden recht zetten. De vijf en d cent waren volstrekt niet bedoeld als eind- prijs, als totaal bedrag, maar als betaling contant, omdat men vanwege de schomme lende noteeringen op het oogenblik geen prijs durfde vaststellen. Het speet de heeren, vonden de zaak buitengewoon onaangenaam, temeer daar het scheen of „koning" Dane beleedigd was. Waarom was hij dat? Andere jaren was men toch steeds tot overeenstem ming gekomen, maar dit keer was Ross zei niet in de stad geweest. Waarom was „koning" gegriefd? Ross was bijzonder vriendelijk. Hf begreep die kwestie van de schommelende noteerin gen best. Daarom wilde men wachten met verkoopen tot de prijs vast was. Maar zie je, er zijn menschen, die niet kunnen wachten. en daaraan hebben jullie in de stad, heelemaal niet gedacht. (Wordt vervolgd).

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2