DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Nederlanders wil en niet vechten voor Engeland Radioprogramma Heftige protesten in een verga ring te Pretoria. Een correspondent te Lorenz Marqués, schrijft aan het Alg. Handelsblad: Het is bekend, dat de Nederlandsche „re geering" te Londen in den loop van dit jaar een recruteeringsbesluit heeft uitgevaardigd waarbij alle daarvoor in aanmerking ko mende Nederlanders in het buitenland wor den opgeroepen in het Nederlandsche le ger, dat voor Engelschen dienst in Enge land en Canada wordt uitgerust, dienst te nemen. Deze recruteering voldeed niet aan de wachtingen, welke men daaran had gesteld en derhalve werden in alle landen en gebie den, waar zich Nederlanders bevinden, ver gaderingen gehouden om te trachten door persoonlijk contact deze recruteering vlotter te doen verloopen. In tal van steden werden tot dat doel comité's in het leven geroepen welker taak het was propaganda voor de recruteering door middel van openbare ver gaderingen te maken. Ook in Zuid-Afrika zijn tal van propa- gandavergaderingen gehouden. Naar ons thans met eenige vertraging ter oore komt, rijn deze vergaderingen niet steeds in den smaak van de daar wonende Nederlanders en evenmin in den smaak van de „Neder landsche regeering" te Londen en haar ver tegenwoordigers, de Nederlandsche gezan ten en consuls, gevallen. Op tal van plaatsen werd juist in deze •vergaderingen ongezouten critiek gelucht op de onderworpenheid der Nederlandsche re geering te Londen aan de Britsche belangen. Veel opzien heeft in Zuid-Afrika een eeni- tijd tijd geleden gehouden vergadering in het stadhuis van Pretoria gebaard. Er de den zich daarbij zulke heftige tumulten voor, dat ten slotte de vergadering voortij dig moest worden gesloten. Hier geschiedde zelfs het merkwaardige feit, dat de voorzitter van de vergadering, de heer Geerling, zijn critiek allesbehalve spaarde. Zoo betoogde hij onder luiden bij val, dat de in de Unie verblijvende Neder landers er niet aan dachten, het slachtof fer van een door een uitgeweken regeering uitgevaardigd besluit te worden. Hjj stelde de vergadering de vraag, wat voor doel het had, zich op te offeren voor be langen, die onmiskenbaar niet in de eerste plaats specifiek Nederlandsche belangen waren. Hij bestempelde het recruteerings- besluit als een prestige-kwestie tegenover Engeland, waarvoor Nederlanders in den vreemde, die geheel andere ervaringen met de Engelschen hadden opgedaan, hun bloed en geld moesten offeren. „Wat hebben wij daarmee te maken", riep spreker uit. „Plotseling schiet het de Ne derlandsche regeering te binnen, dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belangen bekommerd, het had er eerder den schijnt van, dat men blij was ons kwijt te zijn". Nadat de toejuichingen hierop waren ver stomd het hinderde de vergadering in het geheel niet, dat ook de Nederlandsche gezant zich onder het gehoor bevond ver volgde spreker: „Nu worden wij voor den dienstplicht opgeroepen, opdat de heeren, die best betaalde baantjes bekleeden, deze kunnen behouden". Joelend stemde de ver gadering met deze uitlating in. Voorts wees de heer Geerling er op, dat de uitgeweken regeering niets van de stemming der in Zuid-Afrika verblijvende Nederlanders weet. Anders zou zij het niet durven wagen, deze Nederlanders, die van de Boeren en uit eigen ervaring weten, wat zij van Engeland te duchten hebben, op te roepen in een strijd, die alleen om Engel- sche belangen gaat. Opnieuw brak uit de vergadering een luiden beval los, Allerwege werd geroepen, dat Engeland ditmaal maar zelf de kastantjes uit het vuur moest ha len, dat het ditmaal maar zijn eigen men- schen in den strijd moest sturen. Vergeefs probeerden eenige Nederlanders tot wie ook Koch behoorde, de strijd aan Engelands zijde als een rechtvaardige zaak voor te stellen. Hij trachtte de goede ver pleging der Nederlanders in Engeland, die reeds dienst hadden genomen, te schilde ren. De vergadering liet hem echter niet uitspreken. Bij ieder nieuw woord groeide het tumult aan. Ten slotte werd de micro- foondraacl doorgesneden en Koch, die nog op het podium stond, werd daarvan hard handig verwijderd onder het geroep: „Werp hem er uit, hij is geen Nederlander meer. Hij tart onze voorouders van Bloemfon tein!" Slechts met de grootste moeite gelukte het ten slotte den Nederlandschen gezant, die dit alles had moeten aanzien, aan het woord te komen. Hij trachtte den ernst van Optreden van Amer.kaansche ha'pkrachten nutteloos Radiorede van Herbert Hoover De vroegere Amerikaansche president, Herbert Hoover, heeft een radiorede gehou den, waarin hij o.a. zeide, dat de meerder heid van het Amerikaansche volk tegen het uitsturen van een Amerikaansch expeditie corps is, zoowel naar Afrika als naar Euro pa. Een dergelijke onderneming zou niet alleen een nuttelooze verspilling beteekenen van Amerikaansche mensch&nlevens, doch zou ook tevens de economische vrijheid in de Ver. Staten in gevaar brengen. De vraag, of Amerika door een vereeniging met de En- gelsche strijdkrachten een militairen omme keer in Europa zou kunnen verwekken, be antwoord Hoover met ernaar te verwijzen, dat de Sovjet-Unie met haar tien millioen soldaten, 20.000 tanks en even zoovele vlieg tuigen op eigen bodem en achter vesting werken, het Duitsche leger niet heeft kunnen overwinnen. Het uitsturen van een Amerikaansche ex peditiecorps naar Europa zou ditmaal niet kunnen geschieden op de manier als in den wereldoorlog. Toen heeft men de troepen etappegewijs naar Europa kunnen overstu ren. Ditmaal zou men echter een overweldi gende gevechtseenheid van vijf tot acht mil lioen Amerikaansche soldaten behalve de Britsche strijdkrachten op eens noodig heb ben. Alleen aan de scheepstonnage voor een dergelijk transport zou vijf jaar lang ge werkt moeten worden. Doch daarvan afge zien, gelooft geen enkele militaire deskun dige dat een dergelijk leger, al kwiam het ook over den Atlantischen Oceaan, kans zou hebben in Europa aan land te gaan. De voornaamste vraag die het Amerikaan sche volk zich derhalve stelt is, wat een op treden van Amerikaansche hulpkrachten te gen den Europeeschen oorlog zou bewerkstel ligen. Het schrikbeeld, dat Hitier het weste lijk halfrond zou kunnen binnenvallen, moet van de hand gewezen worden als een pro paganda, die men slechts in het leven ge roepen heeft om het Amerikaansche volk op een oorlog voor te bereiden. Ten slotte stelde Hoover de vraag, wat er van de Amerikaansche vrijheid zou moeten terechtkomen, wanneer de V. St. een lang-1 durigen overzeeschen oorlog zouden gaan voeren. Thans reeds is het Amerikaansche volk verontrust over de verminderende vrij heid in Amerika. Hoov# besloot zijn betoog met op te merken, dat vele Amerikanen de verdenking koesteren, dat zij niet de waar heid vernomen hebben. DE WERELD IN WEINIG WOORDEN Luchtlijn Berlijn—Ztirich heropend. Naar de Deutsche Lufthansa mededeelt, heeft de Zwitsersche luchtvaartmaatschappij Swissair den dienst op de luchtlijn Zürich— StuttgartBerlijn hervat. Op alle werkda gen wordt in beide richtingen gevlogen. Een vruchtbaar componist van marschen. Niet minder dan 1289 marschen heeft H. L. Blankenburg, een der meest populaire marschcomponisten, op zijn naam staan. Dezer dagen wordt hij 65 jaar en nog steeds componeert bij marschen. Hij is in Thü- ringen geboren en woont in Wesel aan den Beneden-Rijn. Amerikaansch schip gestrand. De kust wacht van Saettle deelt mede. dat het pas sagierschip Cordova, behoorende aan de Alaska stoomscheepvaartmaatschappij in de Chatam-straat aan den grond is geloo- pen. De Cordova meet 2000 ton. De spoorlijn door Fransch-Afrika. De trans-Saharaspoorweg waarvan het eerste deel tussohen Colomb-Bechar en Reggon in de komende da#en wordt geopend, heeft den naam „Chemin-de-fer Mediterranee-Niger" gekregen. De aanleg zal bij een dagelijksche capaciteit van twee tot vier kilometer onge veer vier jaar duren. De kosten zijn begroot op vijf milliard francs. Do koning van Egypte wordt geschaduwd. De Britsche autoriteiten in Egypte heb ben bepaald, dat de koning van Egypte streng bewaakt moet worden. Naar men heeft geconstateerd, heeft men van Britsche zijde getracht, door omkooping inzage te krijgen in de particuliere post van den ko ning. Het schaduwen van den koning door Britsche agenten gebeurt op nauwelijks be dekte wijze, zoodat het een provoceerenden indruk maakt. De koning wordt door deze voortdurende bewaking bijna een gevangene. Hef Finsche Iegerberichf HELSINKI, 20 Nov. (D.N.B.) Het Fin sche weermachtsbericht luidt: Front van H a n k De bedrijvigheid der vijandelijke artillerie bleef levendig. On ze artillerie beantwoordde het vuur. Karelische landengte: Weder- zijdsche bedrijvigheid van artillerie en gra naatwerpers. Swi.rf ront: De Finsche artillerie.heeft in een sector een lichte vijandelijke batte rij en in een anderen sector zware granaat werpers tot zwijgen gebracht. Oostelijk front: Wederzijdsche be drijvigheid van artillerie en verkenningsaf- deelingen in de verschillende sectoren. Ter zee: Geen gebeurtenissen van betee- kenis. In de lucht: Beperkte activiteit ten gevolge van ongunstig weer. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben op het Zuid. deel van den Moermanskspoorweg de locomotie ven van vijf treinen door beschieting on bruikbaar gemaakt. Amerikaansche autopro ductie beperkt. Naar verluidt, heeft het productiebureau 'n beperking in de vervaardiging van perso nenauto's in Februari 1942 met 56 procent vergeleken met Februari 1941 in het vooruit zicht gesteld. Voor Januari was de produc- tieevrlaging op 51 procent vastgesteld. den toestand, waarin Engeland verkeerde, te schilderen en poogde op het gemoed van de vergadering te werken, door te betoogen, dat alleen de offerbereidheid van alle Ne derlanders in staat zou zijn. de zelfstandig heid van Nederland te herstellen. Voorts gaf de gezant de belofte, dat Nederland na den oorlog zich beter dan vroeger om de daar wonende Nederlanders zou bekomme ren. Doch ook dezen officieelen vertegenwoor diger der uitgeweken Nederlandsche regee ring spaarde men niet. Hij kon zijn. rede niet beëindigen door het telkens oplaaiende tumult. De leiding was ten slotte noodge dwongen verplicht tot sluiting over te gaan. Haagscbe gemeentelijke viss:berij (Van onzen Haagschen correspondent.) De Gemeente 's-Gravenhage is aan het visschen geslagen. Sedert de vorige week zijn de mannen van den Gem. Plantsoen dienst, in blauwe overall en met hooge rub berlaarzen aan, bezig de in gemeentebeheer zijnde vijvers en openbare wateren met sleepnetten af te visschen. In de beek langs de Sportlaan en nog meer de kant van Kijkduin uit, zijn ze dagenlang met de zegen bezig geweest en waren best tevreden: 22 karpers in een trek, knapen van 16 tot 18 pond, zijn niet te versmaden knapen, evenmin als snoeken van 18 pond, zooals er achter de Dalton H.B.S. bleken te zitten. Verder natuurlijk heel wat klein goed, met elkaar een stevige maaltijd voor de ge zinnen, die op aanwijzing van Maatschappe lijk Hulpbetoon dagelijks met een deel van de vangst verrast worden. Thans zijn de groote vijvers van het West- öroekpark bij Scheveningen aan de beurt en hier worden ook al trekken van over de 250 pond genoteerd, al zijn er gedeelten waar witvischjes en voorntjes troef zijn, tot groote minachting van de visschende gemeente werklieden, die het den laatsten tijd beter gewend waren. 101. Gelukkig bleek het nog zoo erg niet te zijn, toen ze er bij kwamen; maar een paar minuten later had het wèl te laat kunnen zijn. De inboor lingen hadden rond die wondervogel, die daar zoo maar onder hen was neergestreken, een aan tal vreugdevuren opge bouwd en aangestoken en ze dansten er om heen onder het uitstoo- ten van allerlei woeste geluiden. italiaansch Weermachtbericht DE WINKELDEUR EEN JAAR GESLOTEN INGRIJPEND VONNIS DER PRIJSBEHEERSCHING. Een Tilburgsch handelaa r kocht begin October 6000 kg. aardappelen zonder toe wijzingen of bonnen en tegen den veel te hoogen prijs van 11 cent per kg. Deze aard appelen verhandelde hij weer, eveneens zonder bonnen, voor 12 ct. en het me eren- deel voor 15 cent per kg. Wegens deze prijs- en distributie-overttredingen voor den in specteur voor de prijsbeheersching te 's Her togenbosch terecht staande, erkende de koopman, dat zijn verkoopprijs veel te hoog was. Hij deed deze zaak echter zoo zei- de hij om geld te verkrijgen voor het be talen van een boete, hem door denzelfden inspecteur opgelegd. Driemaal was de man nl. al in conflict geweest met de prijsvoor- schriften en had in Mei en Juli daarvoor enkele kleinere boeten gekregen. De insuecteur voor de prijsbeheersching rekende hem deze herhaling na de vooraf gaande waarschuwingen zeer zwaar aan en veroordeelde den koopman tot f2000 boete. Tevens werd de sluiting van zijn voor de periode van een jaar bevolen en den ver oordeelde verboden gedurende dien tijd het beroep van koopman uit te oefenen. WOESTIJNSLAG OVER FRONT VAN 150 KM. ROME, 20 Nov. Het Italiaansche weer machtsbericht luidt: In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 November, hebben onze luchtstrijdkrach ten lucht- "en vlootbases op Malta gebombar deerd. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Napels en in de omgeving van Messina laten vallen, zonder dat dit ernstige gevol gen had. Te Brindisi is een vliegtuig neer geschoten. Te Napels zijn drie personen ge wond, van wie één ernstig. Te Brindisi één doode en drie gewonden. In eenige sectoren bij Gondar in Oost-Afri- ka werden nieuwe vijandelijke pogingen om onze verdedigingslinies te omsingelen, ver ijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vij andelijke gemotoriseerde strijdkrachten Woensdag bij het aanbreken van den dag de tegenover haar liggende Italiaansche ge motoriseerde strijdkrachten aangevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastberaden tegenmanoeuvre uitvoerde, had aan het ein de van den dag deelen der vijandelijke ge pantserde strijdkrachten omsingeld en ver nietigd, terwijl andere Britsche pantserwa gens terugtrokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort. MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME Degenen die lid waren van de vroegere S.D.A.P. of andere arbeiderspartijen die marxistisch gezind waren, weten goed ge noeg, waarom kapitalisme door het volk rnoet worden bestreden. Alleen, de leiders der vroegere arbeiderspartijen, die wel de leuze voerden: „weg met het kapitalisme, op voor bevrijding van den arbeider", zijn in gebreke gebleven, doordat zij met de kapitalistische machthebbers samenheul- den. Ziet men daarentegen de sociale verbete ringen, onder nat. soc. bewind in Duitsch- land in enkele jaren tot stand gebracht, dan zal men moeten toegeven dat Duitsch- land waarachtig socialisme, niet alleen in woord, doch ook in daad. tot welzijn van het geheele volk, doorvoert. Wie geen lid was van een of anderesocialistische of de mocratische partij, zal uit den loop van de gebeurtenissen van den laatsten tijd toch wel de conclusie getrokken hebben, dat een meer billijke en sociale verdeeling van ar beid en aardsche goederen niet 'alleen ge- wenscht, doch hoogst noodzakelijk gewor den is. Reeds in onze kinderjaren lazen wij in onze sprookjesboeken van den vrek die op zijn geld „zat" en steeds meer en meer vergaarde, tot leed en ellende van vele an dere menschen, en hoe hij daarvoor werd gestraft. Toen reeds leerden wij dezulken verachten! Welnu, dezelfde goudhonger heeft de machthebbers in de z.g. democratische lan den aangetast. Engeland heeft al sedert onheuglijke tijden door zijn militaire over macht en onruststokerij vele landen en ge bieden onder zijn macht of beheer gebracht geleid door een onverzadigbare zucht, naar goud en macht. Men denke slechts aan den boerenoorlog, waar wij toch ten nauwste bij waren betrokken. Onze vroegere regeer ders, die met de Engelschen de meest tieme betrekkingen onderhielden, waren via hun Engelsche vrienden ook door de bacii der goudkoorts aangevreten. Hooge belar tingen, bovendien zeer onsociaal verdeeld, met de zwaarste last op de minst draaf krachtigen, lage loonen, honderdduizendei werkloozen.en de kelders der banken volgestapeld met rijkdommen der heeren die het volk „regeerden". Heeft dit volk ha dan niet gemerkt? Waarom kon dit dan zoo doorgaan? Wanneer een boekhouder een hoekhoii ding voert, en hij doet dit op de juiste wij ze, is dit zelfs voor een leek te volgen Wanneer iemand daarentegen in zijn boe ken knoeit en het een met het ander tracti te dekken, is er veel vakmanschap voot noodig, dit te doorzien en den chaos te ont warren Evenzoo was het met de politiet Men trachtte de -eene blunder met de a& dere te dekken, en de politiek zoo inge wikkeld mogelijk te maken, opdat het niet te veel daarvan zou begrijpen. Het resultaat was evenredig. Hoe vaal hoor ik niet beweren, dat werkloosheid er, gevolg is van de slechte tijden, en buiten d< schuld der regeering ligt. Men moet niel spreken van slechte t ij d e n, doch vaa slechte toestanden en deze zijn eea gevolg van het wanbeleid der regeerdera De politiek is niet zoo ingewikkeld, wan neer men niet de op eigenbelang gerichtj politiek van Engeland, Amerika en ook van onze eigen, smadelijk gevluchte, regeerders voert, doch de op het volksbelang gerichte politiek van het nat. soc. Duitschland ea zijn bondgenooten: „De vruchten der aar de voor de werkers der aarde". Daarom: MET DUITSCHLAND TEGEX HET KAPITALISME! ZATERDAG 22 NOVEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. IS Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. VI Causerie „Brandende kwesties" (opn). 8.30 Gramof® platen. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuai 9.15 Voor de huls vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.3 Ernstige muziekprogramma's (opn.). (11.0011.20 Voori: vrouw). 12.00 De Romancers. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Otto Henörii en zijn orkest. 13.40 Gramofoonmuziek. 14.00 Onze tte. 14.20 Gevarieerd Zaterdagmiddagprogramma. 15.50 Gri- mofoonmuzlek. 16.00 „Elia de Thisbiet", causerie. 18* Amsterdamsch Instrumentaal solistenkwartet en grac'v foonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- e beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Dultscu taalcursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Het kwartlei van den arbeid. 18.30 Het Palestrina-koor. 19.00 Actuïsl halfuurtje. 19.30 Zang met pianobegeleiding. (Vam! 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een Hr- verbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoon muziek. 20.45 Viool en plano. 21.30 Gramofoonmuzlei, 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelseii uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuütt 23.1524.00 Boyd Bachman en z(jn orkest (opn.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 GramofoonramW. 8.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 935 Oratoriumvereeniging „Kerkgezang" te Utrecht, orkesi en solisten (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Lichte Muziekprogramma's (opn.). 13.00 Zang en piano. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economisch! berichten. 13.05 Boyd Bachman en zijn orkest. 13.40 Voe de rüpere Jeugd. 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orbit (14.45—15.00 Causerie „U en de muziek). 16.00 Vroolljlt weekelndklanken. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor df binnenschippers. 17.15 B N O.: Nieuws-, economische- a beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In ea nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.I. 18,11 De Melodlsten. 18.45 Voor den boer. 19.00 Actueel hall- uurtje. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Reportage. 20.C9 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Cabaretprogramma (gr. pl.). 21.00 Causerie „De wedergeboorte van de Hollandscbe molens", 21.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 21.45 B.N.0,; Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weer machtsbericht. 22.1022.15 Avondwijding. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGEN WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage, Strëeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 36. De man zat en dacht na. Hij was niet ge negen zonder meer de theorie over de onna denkendheid zijner chefs te aanvaarden, want noch hij, noch Ross waren kinderen. Hij kwam aandragen met eenige vage beschou wingen en legde er den nadruk op, dat men toch handelde met producenten, niet met concurreerende opkoopers. Wij rijn menschen met principes, en daaraan moeten we vast houden, „koning" Dane. Niet-begrijpend zag Ross hem aan. Hij kon niet zien, wat dat met de zaak te maken had. De „Beaver Coulee inkoopcentrale voor graan" kocht evenmin van opkoopers... De man beet zich op de lippen. Zijn ge dachten gingen een andere richting uit, hoeveel zouden die lui kunnen opbrengen, hadden ze kapitaal, konden ze zelf de tarwe naar het Oosten versturen, hoe zou in dat geval hjj zelf er voor komen te staan, in de eerste plaats geldelijk, en dan verder z'n positie? Hjj ging naar Ivan, om met hem te praten; de man was Galiclër en hoogstwaarschijnlijk een schooier, maar Ivan mompelde wat en deed zoo onderdanig als een Galiciër betaam de ja, ja, ja hjj kon nogal heel wat tarwe gebruiken zelf, vetmesten van ossen met tarwe, lang niet kwaad, en de broodfa briek, hm, hm, de moeilijkheid zat 'em in het kapitaal, 2»u er misschien kans zijn op een kleine leening in de stad? De graankoopman trok af. Hij voelde zich tamelijk onbehaag'lijk en ging geen verdere onderhandelingen met den Galiciër Ivan meer De prijzen in de stad gingen iets de hoogte in; maar er kwam geen tarwe. Razend van woede liep Fjodor rond. Huseby bleef in huis, Pedersen streelde zijn baard, zijn oogen dwaalden onrustig - van den eenen kant naar den anderen, het zag er hier niet goed uit, en daar had je nou die idioten van een Ross en een Ivan, wilden ze dan met alle geweld den boel kapot makeD Hé, hé, het was waarachtig een uitkomst voor die lui, die op het punt hadden gestaan .failliet te gaan, die verdienden geld ven 't jaar,... nu zou het wel gauw afgeloopen zijn met „koning" Dane en Ivan. Pedercen wist beter dan iemand anders, voor hoeveel de menschen goed waren, dit breekt je je rug, Ross Dane! Hoogmoed komt voor den val! Er verliepen eenige weken. Op een dag stond Pedersen buiten en zag naar het huis van „koning" Dane, dat brutaal en scherp van lijn afstak tegen den winterhemel. Hjj had i et altjjd zoo hoog in z'n wapens gehad, die Ross. Wat zou dat zaakje opbrengen bjj executie? Wat had Frederik, die jongen, in z'n hoofd? Pedersen bedwong zijn nieuws gierigheid; maar hij wist, dat Frederik niet stil zat. Ha, ha, die Frederik, die had een aardige auit, dat was zeker. Was hij niet nog gisteren naar stad gegaan om geld op de bank te brengen? En verkocht hij niet mooi van hun tarwe? Nee, aan zoo'n jongen was een vader niet bekocht; nu lag hij op z'n bed en sliep, midden op den dag, maar Pe dersen maakte hem daar geen verwijt van. Want Frederik trok er -des nachts op uit en keek naar de sterren. Ja, ja, Frederik hield van de natuur. Werd het al niet een stuk be ter voor de goêgemeente in Beaver Coulee? Had Fjodor Murazezsky niet z'n draai in? Pedersen streelde z'n baard, ha, ha. De he mel deed de gewassen groeien, en dat bracht geld in 't laatje, in het zonnige Alberta! Ross Dane reed over naar van. Ze praat ten wat over onverschillige dingen, tot Ivan eensklaps uitbarstte: Als er geen goeie be richten uit het Oosten komen, ben ik geruï neerd, Ross Dane. Ross staarde een tjjdlang het raam uit. Ja, we staan er allebei eender voor, zei hjj. Ze zwegen. Eindeljjk zei Ross: Maar zie je, Ivan, ik had een boodschap. Meenden we niet, dat het een slecht jaar was? Dat heb ik ook gedacht, antwoordde Ivan. Juist. En ik zei, dat er iets niet in den haak moest zjjn. Er waren lui, die onmogelijk - zulk een grooten oogst konden hebben. Ze hebben ons bij den neus gehad, Ivan. Wjj hebben tegen te hoogen prjjs tarwe gekocht v n Frederik e\ Fjodor. Ivan schoof z'n stoel terug. Hjj zag er uit als een getergde tijger. Wie... wie van de menschen, die we ge- hol. hebben, heeft 'em ons dat geleverd... we hebben ons geruïneerd voor... o, die schoften, jammerde lijj: wie van hen hebben z'ch laten vinden voor die gemeene streek, nadat we ze eerst gered... ze allemaal gered hadden Zoo dacht ik ook vannacht, fluisterde Ross bijna, toen ik achter de waarheid kwam Ivan, ze hebben allemaal meegedaan, allemaal! Allemaal hebben ze Fjodors en Frederiks tarwe naar onze schuren gebracht. Alleen Huseby en de anderen, van wie we niet heb ben willen koopen, staan er buiten, die weten waarschjjnljjk van niets, anders zouden ze nu welja Hg zuchtte. Daar zag hij tranen den ouden Ivan langs de wangen loopen. Hij voelde z'n eigen oogen vochtig worden. Toch stond zjjn gezicht kalm, toen hij op den Galiciër toetrad en z'n hand op diens schouder legde. De duivel is de stamvader van de men, schen, zei hjj stil. Maar nu zal ik je iets ver tellen, mijn vriend, nu je hebt doergemaakt, wat ik vannacht door /orsteld heb, toen ik meende dat m'n vrouw en kinderen uit het huis gezet zouden worden... nu hebben we geteerd dat hjj, die geeft tot hij zelf tot den bedelstaf gebracht is, getrapt zal worden tot hij er bij neerligt. Zegevierend zette hij z'n stem uit: Maar... dat hebben we geleerd, Ivan, zonder tot aan het bittere einde gekomen te zijn. Ivan, voor den duivel, kerel, sta op en juich! De berichten uit alle streken worden hoe langer hoe ongunstiger; overal is de oogst mislukt, behalve Manitoba; ln Sas- katchewan Is het slecht, in de Staten nog miserabeler, dat is niet iets om over te juichen... nee... maar onze corner in tarwe is gelukt. Ik heb vanmorgen iemand bjj me gehad. Ik heb hem den heelen voorraad ver kocht tegen twee dollar per bushell! Ver dorie, de laatste p.uk van Fjodor's oogst was er net nog Dij... al die lammelingen, die ons als bedelaa s uit Beaver Cornet hadden wil len verjagen, nu kunnen... ja, wat kunnen wa ?We kunnen in ieder geval een paar vlaggestokken koopen. Ik heb al lang zin gehad in een vlaggestoK, zullen we er twee koopen voor rekening van de „Beaver Coulee inkoopcentrale voor graan," Ivan? Ivan zwaaide op r'n beenen en hield zich aan de tafel vast. Daar p ging hij langzaam een andere Kamer binnen en sloot zacht deur achter zich. Ross wist, dat er een beel tenis hing van de Moeder Gods. En nu hoorde hjj Ivan danken voor de redding. De stem van den Galiciër klonk aangedaan, brekend van zin op zin. Eerst zei hij een paar woor den in het Engelsch, daarna haa'.ue hjj er z'r eigen taal doorheen, cot het ten laatste zuiver Poolsch werd. Doch de inleiding was voor Ross zooveel als een sleutel, en hjj be greep verscheidene Poolsche woorden. En wat hjj niet letterlijk verstond, giste' hjj, ter wijl Ivan's stem daalde tot een gemompel: (Wordt vervolgd' Ook R Rheui gtaat otr pen en gels, nu jich in altijd oi heftige r die oorzj te m&ke gchen S uitwerk i gebruikt actie va Naarma ren en i Uw blo< die dui, Krusche gchen z Krachtif! bewegin de rece Drog. 1. dam.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2