Technische dag als hoofdschotel BARNSTEEN Eerherstel voor het logement DE AMERIKAANSCHE KAARTENTRUC Atlas -Schagen in ons district Ter onderbreking van het voetbal seizoen vintjtj morgen een technische dag plaats, een dag dus, die zich ten doel stelt het aanwezige spelersmateriaal eens onder «te loupe te nemen. Aangezien het in het voornemen ligt tweemaal per jaar zoo'n dag te organiseeren en de mogelijk heid niet ls uitgesloten dat er alsnog een Nederlandsch elftal wordt gekozen, be staat er voor dezen bijzonderen sportdag ook veel belangstelling. De Technische dag In het teeken der belangstelling. Zonder aarzeling kan gezegd worden, dat een zeer interessant en veelzijdig program ma, waar practisch gesproken geen vooraan staand speler kan ontsnappen en voetballie- vend Nederland kan morgen dus weer ge tuige zijn van eenige spannende we<i9trijden, die vooral aan clubanahangers eenige ont spanning bieden. Verreweg de belangrijskte wedstrijd voor ons district in het kader van dien dag wordt gespeeld in Alkmaar, waar de Amsterdam- sche 2e klassers de gasten zijn van het Noord- Hol!. elftal. Onze vertegenwoordigers krijgen het in de kaasstad zwaar te verantwoorden, want op papier achten we de Amsterdammers minstens even sterk. In de achterhoede van het Noord-Holl. elftal zien we opgesteld Dijkstra van Z.F.C. in het doel met Runder kamp en Maassen, back, resp. rechts en links. Over den rechtsachter kunnen we niet oor- deelen, aangezien we den Volendammer nog nimmer zagenspelen, doch Dijkstra zal zijn keus wel waard zijn en Maassen van Alc- maria is ook een vrij goede achterspeler. Rechtshalf staat Beuker van ZJF.C. en mid- half De Winter van W.F.C. en ook dit twee tal heeft zijn kunnen meerdere malen ge demonstreerd. Over de verkiezing van Rootring als links half zijn we maar matig te spreken, even eens over de verkiezing van Legrand van de Boys als linksbuiten. In de derke klasse had zeker nog wel een betere half en vleugel ge weest, waarvoor o.a. De Gast van Helder en Burger van Zaandijk in aanmerking hadden kunnen komen. De overige spelers der voorheode, Muskee van West-Frisia als rechtsbuiten, Metjn van O.S.V. als rechtsbinnen en de twee Hollan dlanen Westhoven en v. d. Veen als midvoor en linksbinnen, zijn alle vier namen met een goede reputatie. Het Amsterdamsche elftal bestaat hoofd zakelijk uit spelers van DWV, AFC en Vole- wjjckers en we treffen daarin ook spelers aan van goeden naam, n.1.: Gerrits (AFC), Schaaphok (AFC) en De Boer (Volewijc- kers), Van Ommen (DWV), De Ruiter (Vo- lewijckers) en Hoorn (WA). Het elftal heeft twee invallers voor Disselhoen- en Mlnnaard, die met Amsterdam meespelen In Amsterdam vindt plaats: Amster- damsch elftalRotterdamsch elftal en wat spanning betreft is deze wedstrijd wel de grootste attractie. Niet alleen komen ver scheidene prominente figuren in het veld, maar het geld hier ook nog zooiets als een derby. De elftallen zien er als volgt uit: Amsterdam: Ferwerda en Wilders (BI. Wit), Caldenhove (DWS), Stjjger (BI. W.), Tanger (DWS), Leenhuis (Ajax); Fischer A1ax), v. d. Hoeven (DWS). Disselkoen (AFC), Minnaard (DWV) en Bergman (31. W.). Rotterdam: Pil (Sparta), Louwe (Xerxes), v. d. Lely (Feijenoord)Pauwe, Kuppen en De Vroet (Feijenoord); Lengbeek (Hermes), Drok (Sparta), Janse (Hermes), Den Boer (Sparta) en Bonani (Hennes). In Haarlem hebben we het Haarlem sche elftal tegen het Haagsche elftal, waarbij ook weer twee serieuze elftallen elkaar bekam pen, spelers als Kraak, Poulus, v. Bakkum en Kick Smit aan den eenen kant zullen het Choufoer, Tap, v. Ditmars en de Harder aan den anderen kant heusch wel lastig genoeg maken. In Den Haag spelen een Haagsch jeugdelf- tal met de Jong van ADO; Herklots van HBS Vreeken en Eversteyn van ADO en Dijkman Van DHC) en een Rotterdamsch elftal tegen elkaar. De Rotterdamsche 2e klassers met v. d. Horden van CW, Vente en Spaandonck van Neptunus, e.a. tegen de Zwaluwen, waarin bekende figuren zijn opgenomen als: Miehei van VSV; Arendse en Bommelé van DHC, P. Eversteyn van ADO en de kleine Ockenburg ran Emma. Het Doi-dtsche elftal met DFC en Emma- «pelers, uitgezonderd keeper Hardenbol van Fluks, ontvangt het Bondselftal, waarin zijn opgenomen: Wille van EDO; v. 't Oever van HBS, Verheul van Sparta, Vrauwdeunt van Feyenoord en v. d. Hulst uit Haarlem, dus ook al vooraanstaande namen. In Velp speelt weer een Bondselftal. be staande uit spelers van Wageningen, AGOW Vltesse en Quick (N) tegen een Utrechtsch elftal, dat uitkomt met de achterhoede van HVC, de leider van de 2e klasse B, eenige UW-spelers en nog o.a. Leur en Dumortier van DOS. De Twentsche le en 2e klassers bekampen elkaar in Enschedé, terwijl het Zwolsche elf tal, waarin PEC de hoofdrol vervult, tegen 't Gooi uitkomt. In Roermond hebben we dan nog het Llm- burgsch elftal tegen een Nijmeegsch elftal, waarin Quick- on NEC-namen de bekende fi guren zijn en o.a. Spierenburg als rechtsbui ten fungeert, terwijl in Den Bosch BW als gast ontvangt het Brabantscb elftal, echter zonder spelers van Willem II en Eindhoven. Als slot speelt te Groningen het vertegen woordigend elftal tegen de Friezen, waarin vanzelf ook alle vooraanstaande eerste klasse 8pelers aantreden en in Leeuwarden nog twee jêugdelftallen, waarmede '11e wedstrijden ge noemd zijn. Een veelzijdig programma dus, Waaruit toch zeker door de bevoegde perso nen eenige conclusies getrokken kunnen worden over het aanwezige spelersmateriaal in het huidige seizoen. Naast den Techn lachen Dag worden ook nog enkele competitie-wedstrijden gespeeld, die we in vogelvlucht even door zullen nemen. 3e klasse A. Hollandia, dat op stap kampioen wordt, zal inet WZ ook weinig moeite hebben, terwijl We van Succes verwachten, dat zjj van KVV winnen, want de Wieringers moeten toch nog altijd op een misstap der Hoornschen rekenen. ZVV kan Always Forward wel hebben. 4e klasse A. Op het HRC-terrein wordt AtlasSchagen gespeeld en de thuisclub treft het dus bijzon der, dat het ditmaal de eenigste wedstrijd is in Den Helder. Temeer treffen zij het dat nu juist nog het pittige Schagen-elftal op oezoek komt, dat de ongetwijfeld nog vele bezoekers een technisch partijtje zal voorzetten, waar nog veel van valt te genieten. Als Atlas nu zijn beste beentje voorzet, dan kan .er nog span ning genoeg z\jn op Tuindorp," hoewel de marktplaatsbewoners vanzelf favoriet zijn. Res. 2e klasse A. Ajax 3—Stormvogels 2 en Blauw Wit 3— EDO 2. AFD. NOORD-HOLLAND. 1 D. Koedijk—Alcm. V. 4; Vrone—Oudorp: SchoorlWinkel. 2 D. Bergen 2DTC 3, 10.30; Alkm. Boys 4 Berdos 2, 12 uur. 2 G. Dirkshorn—BKC 2, Koegras—ZAP; Winkel 2Succes 2; Geelzwart—SRC. 3 E. Alcm. V. 5Alkm. B. 5, 10.30; Alkmaar 3Koedijk 2; Schoorl 2Egmondia 2, 12 uur; DTS 3—Vrone 2, 10.30. 3 H. Petten 2Winkel 3; Succes 3B.horn 12 uur. 4 F. Alcm. V. 6—Alkm. B. 6, 10.30; Bergen 3 Schoorl 3, 12.15; Zeevogels 3Petten' 3, 12 uur; Egmondia 3Berdos 3. 4 H. Nieuwe Niedorp 3DTS 4, 10.30. 4 M. BKC 3Winkel 4, 12 uur; Schagen 3 St. Maartenvl.brug, 10.30. ZAP 2—B.horn 2; Geelzwart 2Dirkshorn 2, 12.30 uur. Adsp. J. Alkm. B. bAlcm. V. a, 10.30; DTS aCSV a, 12.15; Schoorl aAlcm. V. b, 10.30. Alkm. B. aBergen a, 12 uur. Adsp. K. Petten a—DTS c, 1 u.; Vrone a— DTS b, 1 u.; Alcm. V. cKoedijk a, 12.30 uur. Adsp. N. Winkel aNieuwe Niedorp b lu. Sijbek. a—VCL a, 1 uur. Adsp. O. Schagen aSucces a, 12.30 uur. Oudesluis aBKC a, 10.30 uur. HELDERSCHE AFDEELING. Helder 3—HRC 3, 10.30 u.; Watervogels 2— Helder 4, 10.30 uur. ONDERDEEL VAN DE POGIN GEN EEN VOLK IN DEN OOR LOG TE JAGEN. In het derde nummer van haar reeks: „Uit de vervalschingswerkplaats van den Jood Roosevelt", behandelt de „Angriff" de affaire van de Zuid-Amerikaansche land kaart en van de zg. plannen van Hitier met de godsdiensten. Het blad licht eerst de doopceel van Ta borda, vooi'zitter der Argentijnsche parle mentscommissie van onderzoek naar buiten- landsch gewroet, en noemt hem een be roepsmisdadiger en handlanger van Roose velt. De „Angriff" schrijft, dat Taborda de man is, die de beruchte kaart van Zuid- Amerika met de „Duitsche verdeelingsplan- nen" had vervalscht. Roosevelt weigerde de ze kaart aan de pers te laten zien naar men zich zal herinneren maar zij werd toch gepubliceerd door het Argentijnsche blad „Critica", dat opgericht is door den schoonvader van Taborda. Overigens was deze landkaart geenszins alleen voor binnenlandsche gebruik bestemd. Niet voor niets maakte Roosevelt in zijn re de van 28 October melding Van Panama. Im mers, hier werd juist de staatsgreep vol bracht, die dr. Arias als president afzette en verving door een ge willigen dienaar van Roosevelt De „kaartentruc" was echter niet eens nieuw, aldus de „Angriff", die dan opmerkt, dat de Londensche Daily Mirror deze kaart 28 Augustus had gepubliceerd onder het motto: „Aanvalsplan van de Reichswehr (sic!) op Zuid-Amerika. Maar op 2 October maakt de Washington Times Herald mel ding van een plan om het stroomgebied van de Amazone te maken tot invloedsfeer van de Ver. St. en daarheen millioenen emigran ten te zenden, hetgeen Roosevelt volgens dit blad reeds twee jaar geleden had geënta meerd. Om Roosevelts plannen in de hand te werken, moest het wantrouwen van Zuid- Amerika op Duitschland gevestigd en daar door van de Ver. St. afgewend worden. Daar enboven koestert Roosevelt nog de noodi; ge plannen omtrent steunpunten in Zuid- Amerika, naar genoegzaam bekend is. De godsdienst. De „Angriff" wijst tenslotte op de omstan digheid, dat Roosevelts aantijging tegen Duitschland, dat het nat.-socialisme voorne mens zou zijn de bestaande godsdiensten te liquideeren en een wereldgodsdienst in te voeren, ook een bijbedoeling had. De presi dent der Ver. St. had zooveel critiek van alle zijden te hooren gekregen op zijn bewering, dat de grondwet der Sowjet-Unie v r ij h e i d van godsdienst waarborgt, dat hij het noodig achtte Duitschland op dit terrein in de oogen van zijn godsdienstige landgenoo- ten te bekladden ter vergoeilijking van zijn steun aan de Sowj et-Unie. Leugens, vervalschingen, valsche voorstel lingen, daarmee jagen de Amerikaansche president en een kleine bende geschoolde misdadigers een vreedzaam volk in den oor log. Juda en de vrijmetselaars zijn de op drachtgevers van dezen bolsjewistenvriend, die zijn duistere plannen verbergt achter den kreet: Houdt den dief! Zijn vervalschings werkplaats heeft langzamerhand routine ge kregen. Zij beschikt over geheel het ontzag lijke technische apparaat der Amerikaansche politiek en der Joodsche kapitalisten. Zon der dat Amerika het merkt, wordt het lang zaam vervormt tot werktuig in de hand van een enkelen man, die zijn politiek tot ver overing van de wereldheerschappij voert met een bende van enkele misdadigers als hel pers, zonder rekening te houden met men- schenlevens. HET KAN EEN BELANGRIJKE SOCIALE TAAK VERVULLEN. In onze vaderlandsche legeergelegenheden bestond tot voor kort wel veel variatie, maar weinig concrete onderscheiding. Met het oog op het tot stand brengen van de gewenschte ordening op dit gebied, heeft zooals gisteren bericht, de secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart op 27 Januari j.1. een beschikking afgekondigd, waarin de eischen worden vermeld, waaraan een hotel, een lo gement of een pension moeten voldoen, om hun naam te mogen dragen. Dat logementen of herbergen, die dan wel niet mogen voldoen aan de eischen, welke aan hotels worden gesteld, minderwaardig zouden zijn, is geenszins het geval. Vele in richtingen, welke feitelijk logementen wa ren in de goede oude beteekenis van dat woord, gingen den naam van hotel voeren met het gevolg, dat aan het juiste begrip van den naam logement afbreuk werd ge daan. Dit neemt echter niet weg, dat de een voudige, goede logeergelegenheden, welke dikwijls tot voor kort ten onrechte den naam hotel voerden, doch nu weder terecht met den naam logement worden aangeduid, aan te bevelen inrichtingen zijn voor logies van korten duur, evenals zulks het geval is met de „Gasthöfe", die in Duitschland, de Oost mark en ook in Zwitserland een goede re putatie genieten. Vooral door hen, die niet over te ruime financiën beschikken en toch behoorlijk onder dak wenschen te komen, zullen deze logementen voortaan bij uitstek worden gezocht. De naam logement diene daarom weder burgerrecht te krijgen, zooals zulks reeds geschiedde met het woord her berg. Omtrent den aard en het karakter van den tegenwoordigën jeugdherberg zal wel niemand in het ongewisse verkeeren. Uit de historie. In dit verband is het wel aardig iets over het ontstaan van de logementen op te halen. Logementen waren reeds in oude tijden be kend. De Grieken kenden ze. Ten tijde van de Romeinsche keizere werden langs de heir banen inrichtingen gebouwd, die logementen heetten. Men was daartoe overgegaan, om dat het toenemend verkeer de oude en ge bruikelijke gastvrijheid meer een meer be moeilijkte. De logementen brachten een welkome oplossing. In later tijden kreeg het logement-wezen een vrij breeden omvang, maar er deden zich ook uitwassen voor, zoo dat de overheid het noodig achtte haar toe zicht er over uit te strekken. Er is dus, ook in dit opzicht, weinig nieuws onder de zon. Men neemt aan, dat in. ons land reeds om streeks de 14e eeuw logementen ontston den. Historische documenten uit dien tijd maken er gewag van. Het tegenwoordige „Gouden Hoofd" in Den Haag is er bijvoor beeld een van. Dat kan dus terugzien op een bestaan van welhaast vijf eeuwen. Toen reeds maakten aanzienlijke personen voor lo- geeren gebruik van deze gelegenheid. Behal ve logementen voor algemeen gebruik, ziet men later met name ten tijde van de re publiek der Zeven Vereenigde Nederlanden logementen ontstaan als zuiver particuliere woning. De hoogmogende afgevaardigden der steden naar de Statenvergadering in de hofstad hadden niet zelden een eigen ver blijf. Dat heette, ook logement. Schoone bouwstijl. Meer dan een van deze „logementen" uit .onze gouden eeuw imponeert nu nog door statigheid en architectonisch schoon. Het voormalige departement van buitenlandsche zaken en dat van defensie op het Plein in Den Haag zijn daarvan voorbeelden. Tal van het goud der zee IN ENKELE OUDE GRAVEN VAN OM STREEKS 2000 JAAR VOOR CHRISTUS TREFT MEN REEDS BARNSTEEN AAN. Op 21 Nov. a.s. zal in het Rijksmu seum te Amsterdam een tentoonstel ling van barnsteen worden geopend, welke onder beschermheerschap zal staan van den Rijkscommissaris- Rijksminister Dr .Seyss-Inqnart. De ze tentoonstelling, welke reeds met veel succes in het Doltsche Rijk, in het gen.-gonvernement en in het protectoraat werd gehouden, zal een overzicht geven van de geschiedenis van het barnsteen en tevens, hoe het verworven, bewerkt en gebruikt wordt (NPB). Het is waarschijnlijk reeds al gemeen bekend, dat de naam „electriciteit" haar oorsprong te danken heeft aan het. barnsteen. Omstreeks het jaar 60A v. Chr. immers ontdekte Thales van Milete voor het eerst, dat men door het wrijven van barn steen bepaalde zonderlinge verschijnselen teweeg kon brengen. Men noemde dit toen de „barnsteenkracht". Daar het Grieksche woord voor barnsteen „elektron" en het La- tijnsche „electrum" was, is het zeer begrij pelijk, dat daaruit in den loop der tijden het woord „electriciteit" is ontstaan. Reeds in dien tijd ook, was de plantaar dige oorsprong van het barnsteen bekend, alhoewel men nog het ware niet wist. Zoo hield Aristoteles (340 v. Chr.) het voor een stof, die van hoornen afkomstig was. Ook Tacitus (100 n. Chr.) schrijft reeds in zijn „Germaniae": „Men kan echter begrijpen, dat het sap van boocmen is, omdat er dik wijls stukjes aarde en insecten doorscheme ren, die, in het sap vastgekleefd, 'bij het harder worden van de stof worden ingeslo ten." (In werkelijkheid is barnsteen het hars van naaldboomen uit het tertiaire tijd vak). Later veranderden echter de opvattingen openbare logementen, waarbij er zijn &- weest, die zich van belangrijke en voorname reputatie hebben weten te verwerven, ble ven echter zorgen voor verblijfsgelegenheid voor tijdelijke bezoekers. Het waren volko men eerzame inrichtingen. Het woord loge ment dekte toen voor een ieder het begrip van goede logeergelegenheid. De logementen hadden, ook waar ze van meer eenvoudig karakter waren ,een eigen „sfeer" en ver vulden een zeer nuttige taak in het sociaal verkeer in die dagen. Een dergelijke plaats kan het logement zeer wel opnieuw verkrijgen. Er is geen re den, w;aarom het oude, normale, traditioneele begrip van logemeent niet zou kunnen her leven en in eere worden hersteld. We denken in dit verband ook aan de „heeren-logemen- ten", die in een nog niet zoo ver verleden zeer waren gezocht en aan de reizigersloge menten, waar de hospes zijn gasten en de gasten elkander kenden. Het was daar een voudig, goed en huiselijk. Deze eigenschap pen beantwoorden geheel aan de behoeften van hen, die er voor korten tijd verblijf hiel den. Bij het streven van de overheid omzoo wel aan het hotel aJs aan het logement elk haar juiste plaats toe te wijzen, welke stre ven niét anders dan kan worden toegejuicht, diene men dus te bedenken, dat met loge menten worden aangeduid die inrichtingen, welke tegen bescheiden prijzen eenvoudige, goede verzorging bieden. Verwacht mag wor den, dat deze logementen aan het reizend publiek goede diensten zullen verteenen. Bezettingsschade voor het Agrarische bedrijfsleven Stichting landelijke bezettings- schaden heeft uitgebreide vol machten. Voor een doeltreffende behandeling der bezettingsschaden is het doelmatig voorge komen dergelijke schaden van het agrarisch bedrijfsleven door een afzonderlijk apparaat te doen opnemen. Daarvoor kwam in aan merking het Bureau Ontruiming van het rijksbureau voor de voedselvoorziening. De agrarische bezettingsschaden zijn dik wijls van zeer ingewikkelden aard, met na me in de nabijheid der vliegvelden. Daarbij kan niet worden volstaan met een vergoe ding van de aan goederen geleden schaden of met een vergoeding voor gemis van op brengst van onroerende goederen of voor noodzakelijke uitgaven in verband met de ingebruikneming door de Duitsche weer macht. De aanleg van vliegvelden brengt met zich dat aan verschillende hoeven lan derijen of deelen daarvan worden onttrok ken, met het gevolg, dat het overschieten de deel dikwijls niet groot genoeg is om nog een geheel bedrijf te vormen. Dan kan het nuttig zijn om een herkaveling te maken dan wel de in beslag genomen landerijen en de daaraan grenzende gronden van de eigenaren over te nomen en aan deze of aan de grondgebruikers een nieuw bedrijf in de plaats te geven. Om deze transacties tot stand te brengen is het voornoemd Bureau Ontruiming voor dit deel harer werkzaam heden omgezet in een stichting landelijke bezettingsschaden, welke stichting eventu eel tot aan- en verkoop kan overgaan en desnoods ook gronden kan vorderen Daar naast kan de stichting voorschotten geven op agrarische bezettingsschaden. Bezettingsschaden van het agrarisch be drijfsleven kunnen thans reeds voorloopig worden aangemeld bij de stichting lande lijke bezettingsschaden. Lange voorhout la, 's-Gravenhage, doch bij voorkeur door tus- schenkomst van de plaatselijke vliegveld commissies of van de gemeentebesturen. Indien belanghebbende de henf door het hoofd der afdeeling defensieschade van het departement van financien aangeboden schadeloosstelling niet voldoende acht, kan hij een ongezegeid verzoekschrift richten tot den secretaris-generaal van het departe- over de afkomst van het barnsteen. Demos- thenes bijv. hield het voor dierlijke uitschei dingsproducten, Niceas voor verdichten zonneaether. Ook in den nieuweren tijd was aan Agricola, Paracelsus en zelfs aan Lin- naeus de oorsprong niet duidelijk. Girtan- ner (1789) hield het nog voor was van de groote boschmier; Buffon liet het uit wilden honing ontstaan, die door vitriool in den bodem verhard was. Intusschen had de Rus Lomonossof in een voordracht voor de Aca demie van Wetenschappen te St. Petereburg er reeds opgewezen, dat barnsteen een fos siel plantenhars moest zijn. Latere onder zoekingen hebben aangetoond, dat dit in derdaad het geval was. Ook ontdekte men toen, dat het 't hare van naaldboomen uit het tertiaire tijdvak was, zooals wij reeds boven opmerkten. Waarom goud der zee? Nu vraagt U misschien verbaasd: „Maar als het een boomhars is, waarom noemt men het dan „het goud der zee?" Maar als U even nadenkt, vindt ge waarschijnlijk zelf het antwoord wel. Het is immers niet afkomstig van naaldboomen uitd e laatste duizend jaren, doch van boomen uit het tertiaire tijdvak, d.w.z. van boomen, welke duizenden eeuwen geleden op aarde groei den. In die oertijden nu, vele millioenen ja ren geleden, stonden daar, waar heden ten dage het bekken van de Oostzee was, mach tige oerwouden van naaldboomen. Donde rende orkanen, heftig onweer, en felle blik semstralen, welke in deze wouden woedden, braken takken, doorsneden stammen dezer boomen. Uit de wonden vloeide een sap het hars, doch in veel rijkelijker mate dan ooit bij onze naaldboomen het geval zou kunnen zijn. Het hars viel met groote drup pels op den grond. Voortdurend kwam er nieuw hars bij. Verschillende Jagen vorm den zich op deze wijze. Waren soms de zon nestralen erg warm, dan smolt het hars, en onderging daardoor een reinigingsproces Werd het daarna weer hard, dan was het als het ware „omgetooverd" in prachtig, doorzichtig barnsteen. Duizenden jaren kwa men en gingen, geweldige geologische ver anderingen grepen plaats. Door de werking van het water braken stukken land af, de zee drong diep het land binnen, gletschers gleden van hooge bergen af en brachten eveneens lagen van de aardkorst met de zee in aanraking. De boomen vermodderden en vormen heden ten dage de zgn. „blauwe aarde", welke men in de Oostzee vindt, en welke van zulk een groot belang is voor de winning van barnsteen. Na deze afda ling .volgde weliswaar weer een verheffing DE TEELT VAN KOOLRABL De Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn deelt mede, dat bij hem op aanvrage voor belang hebbenden gratis verkrijgbaar is de brochu re: „De Teelt van koolrabi onder glas", door Ir. J. M. Riemens. (Meded. No. 26 v. d. tuin- bouwvoorlichtingsdienst.) Nu éen voorteelt in alle warme en koude kassen en warenhuizen verplichtend is ge steld, is koolrabi een dér gewassen die zich voor dit doel leent Daar deze teelt voor het meerendeel der tuinbouwers nog geheel nieuw is, werd deze mededeeling samen* gesteld. Zonder geld nog wel crediet, Zonder bonnen zeker niet! Uit het Familieleven ANNA PAVLUWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. J. Brandenburg, Zand- vaart 44, van Hoorn, 3e Boomlaan 6; A. de Vink, Molenvaart 69, van Nieuwer-Amstel, J. C. van Hattumweg 5; mej. T. Huisman, Grasweg 13, van Wonseradeel, Wifmarsum, Schoolplein 7; Jos. E. Totté, Kerkweg 8, van Wieringermeer, Slootdorp, Brink 62; L. Slootwegvan Damme, Zandvaart 38, van Amsterdam. Nickeriestraal 22 II hoog; mej. A. C. Teer, Molenvaart 126, van Beverwijk, Vondellaan 37; mej. D. Huisman, Molen vaart 283 van Wonseradeel, Witmarsum, Schoolplein; F. Knegt en gezin. Kleiweg 11, van Hoogeveen, Grootekerkstraat 27; C. Slootweg, Zandvaart 38 van Haarlemmer meer, Lisserweg 690; J. Tiessen en echtg., Molenvaart 24, van Den Helder, Weezen- straat 14. Vertrokken: J. Knol en gezin naar Den Helder, 2e Govertdwarsstraat 11; J. Speijer naar Meerkerk, Broek A 121; mej. K. Ro- sloot, naar Wieringermeer, Slootdorp, Dol- fijnweg 25; mej. M. Joeninga, riaar Arn hem, Roozendaalscheweg 751'. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Pieternella, dochter van R. Wijmenga en H. T. Terpsma; Nicoj laas Martinus, zoon van Joh. Jac. van den Berg en C. Winnubst; Johannes, zoon van F. Hoeve en H. Quist; Wilhelmina Maria, dochter van M. P. Brouwer en A. M. Steen voorden. Ondertrouwd: R. F. van Bastelaere en M. Broers. D. Purmer en T. J. Geense. Getrouwd: H. van Dalen en T. Mosch. Overleden: A. BlokHelder, oud 55 jaar; Jac. Bezuijen, oud 4 jaar. OUDE NIEDORP LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Herman van der Horst van Velsen, Groenweg 55. Sophia Schotte van Rotterdam, Zwart Janstraat 125a; Cathari- na Volkers van Alkmaar, Nieuwstraat 11. Vertrokken: Jacobus Hendrikus Verlaan en gezin, naar Schoonhoven. Haven 53; Pe- tronella Droog naar Schoonhoven, Haven 53, Johanna Swinkels naar Utrecht. L. Nieuw straat 23: Aldert de Wit naar Nieuwe Nie dorp B 150; Agatha Witte naar Zoetermeer, Dorpsstraat 31; Harmtje Mallet naar Leeu warden, Engelumerstraat 7; Hollenberg Aaltje naar Langelijk, Noordscharwoude, Grenspad 5; Petronella Aafje Leek naar Winkel, Lirnmerschouwerweg. ment van Financiën, waarin vermeld het bedrag, waarop hij aanspraak meent te hebben en de redenen, waarop deze aan spraak berust. Beroep op den rechter, of eenigerlei andere voorziening, is niet moge lijk. De secretaris-generaal beslist omtrent dat verzoek, tegen welke beslissing niet kan worden opgekomen. van den bodem, maar toch bleef na het tertiaire tijdperk de „blauwe aarde" altijd door water bedekt. Alleen het hars, het barnsteen, bleef behouden, en wordt nu se dert vele eeuwen van tijd tot tijd door de eeuwige zee aan land gespoeld door de voor- jaars- en herfststormen. Vele eeuwen bekend. Het gebruik van barnsteen is reeds vele eeuwen oud. In de oude Egyptische graven komt het barnsteen zeer zelden voor. Daar entegen vindt men in andere oude graven van omstreeks 2000 jaar v. Chr., zooals bijv. bij Mycene, reeds groote hoeveelheden barn steen. In het Noorden treft men het ook veelvuldig aan in de oudheden uit het'stee- nen tijdperk, zooals te Schwartzort (pl.m. 1500 jaar v. Chr.) Uit de sage van Phaeton blijkt duidelijk, dat de oude Grieken barnsteen kenden. Vol gens deze sage zouden namelijk de tranen van de in populieren veranderde zusters van Phaeton in barnsteen veranderd zijn. Bo vendien heeft men in Griekenland talrijke vondsten gedaan van barnsteen in zeer oude graven. In de periode omtrent het begin van onze jaartelling zijn het vooral de Romei nen, die zich 'op dezen handel toelegden, welke omstreeks het jaar 400 werd verbro ken. In de 12de eeuw n. Ghr. legde de Duitsche Orde beslag op het barnsteen en zorgde voor zijn afzet. Er ontstonden in verschil lende steden vereenigingen van barnsteen- bewerkers, zgn. „Paternostermakers", die het barnsteen rechtstreeks van de Orde ont vingen. Barnsteen wordt voornamelijk gebruikt tot het vervaardigen van sieraden, sigaren- en tabakspijpjes, alsmede voor de bereiding van lak en vernis. Ook vindt het in de ge neeskunde toepassing en wel in de eerste plaats als berookingsmiddel, b.v. tegen rheumatiek. Nog altijd bestaat bovendien bij velen het geloof, dat het dragen van een stukje barnsteen het tandenkrijgen van kinderen zeer vergemakkelijkt. De Chinee- zen en de bewoners van Korea dragen een klein amulet uit barnsteen als voorbehoeds middel tegen ziekten. Dit alles is natuurlijk maar een klein ge deelte van de geschiedenis van het barnsteen Bovendien hebben wij nog niet eens iets gezegd over de bewerking ervan. Doch dit technische onderdeel kan men beter bekij ken dan bespreken. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de alleszins interessante tentoonstelling over het „Goud der Zee" zal ook in ons lan-d groote belangstelling trek ken.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 7