De nieuwe pachtYsrordsning DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Fiosch leqerbericbt TEGEN HET KAPITALISME Radioprogramma (Vervolg van pag. 1). Verlenging der pachtperiode door pachtxechter mogelijk. PACHTBUREAUX WORDEN GROND KAMERS" MET PUBLIEKRECHTELIJ KE BVOEGDHEID. In tegenstelling tot het huidige recht, dat geen verlenging van de pacht kende, kan volgens de pachtverordening ook na afloop der pachtperiode van 12 of 6 jaar een pacht door den pachtrechter worden verlengd. Als de verpachter of een zijner familieleden het land persoonlijk wil bewerken, kan een dergelijke vergunning principieel niet ge schieden. In deze mogelijkheid tot. verlenging ligt een der kernen van de nieuwe pachtveror- dening. De pachter, die zijn bedrijf goed heeft geleid, krijgt het recht, dat het ge pachte land hem principieel ter beschik king wordt gesteld gedurende een nieuwe paohtperiode die bij boerderijen 12 en bij landerijen 6 jaar bedraagt. Het recht van den pachter op verlenging van de overeen komst moet echter een grens vinden als de eigenaar zelf de exploitatie weer ter hand wil nemen, daar anders het eigendomsbe grip op ongewenschte wijze zou worden ondermijnd. In dit geval gaat het recht van den eigenaar voor dat van den pachter en daanmee blijft de pacht in tegenstelling tot erfpacht en beklemrecht, gebruiksrecht met beperkten tijdsduur. Nopens wijziging van pachtregelingen zijn de bruikbare bepalingen van de huidige pachtwet overgenomen. Vooral kan telkens na verloop van drie jaar de pachteontrole op verzoek van een der partijen de pacht- vergoedingen opnieuw vaststellen, indien de goede trouw dit verlangt. De goedkeuringsprocedure. Een der grootste tekortkomingen van de huidige pachtwet bestond daai-in, dat bij de goedkeuring van pachtovereenkom sten zoowel de pachtrechter als ook de pachtbureaux bevoegd waren. Deze pro cedure, die leidde tot een zeer uiteenloo- pende goedkeuringspraktijk en daar door vooral tot g'roote verschillen in de pachtvergoeding, is geünificeerd. De pachtbureaux, die hun nut in de prak tijk hebben bewezen, worden publiek rechterlijke lichamen met den naam „grondkamer" en zijn alleen bevoegd voor de goedkeuring van pachtovereen komsten, benevens vool* alle andere be slissingen van zuiver economisch karak ter tijdens dén duur van een pachtover eenkomst. In tegenstelling tot het geldende recht kan de grondkamer bij de goedkeuringsproce dure de pachtvergoeding ook tegen den wil van partijen definitief bepalen en den ouden pachter v. d. duur van ten hoogste 2 jaar het gebruiksrecht verleenen op voor waarden als juist geacht door de controle. Bij nietigverklaring en goedkeuring moeten de grondkamei's in de eerste plaats de al- gemeene belangen van den landbouw in het oog houden en eerst in de tweede plaats de belangen, van partijen. Dientengevolge zullen zij overeenkomsten nietig verklaren, indien de aspirant-pachter ondeugdelijk is of indien daardoor een bedrijf wordt verkaveld, vooral door gescheiden verpachting van land- en bedrijfsgebouwen. In alle overige gevallen zal de grondkamer de overeenkomst niet nie tig verklaren., maar de overeenkomst op een gezonde basis plaatsen door wijzigingen naar haar goeddunken. Als compensatie voor de uitbreiding van het recht der grondakmer bij de goedkeu ring van pachtovereenkomsten is de moge lijkheid tot beroep bij een centrale grond kamer ingevoerd. De pachtrechters. Voor alle geschillen, dit uit een pachtover eenkomst voortvloeien, met inbegrip van een vordering tot ontruiming, zijn overeen komstig de huidige regeling de pachtkamers van de rechtbanken bevoegd. Als beroepsin stantie blijft de pachtkamer van het ge rechtshof te Arnhem bestaan. De bevoegdheid van den pachtrechter blijft evenwel beperkt tot zuiver juridische ge schillen. Bij strijdvragen van zuiver econo misch en aard. vooral nopens de vergoeding van verbeteringen, die de pachter heeft aan gebracht, is de grondkamer bevoegd. Bijzondere bepalingen grensgevallen. omtrent De huidige pachtwet werd veelal ontdoken omdat de eigenaar een zelboer in dienst nam. Deze ontdifiking wordt thans voorko men, daar dergelijke overeenkomsten even eens aan goedkeuring van den grondkamers onderhevig zijn, die overigens niet den in houd hebben te onderzoeken, doch sleohts moeten nagaan of verpachting niet doelma tiger is. Dit voorjaar was het krachtens de vorde- ringswet noodig gras- en hooiland, ook voor zoover het niet was verpacht, opnieuw te verdeelen. Om deze toestanden te voorkomen kunnen de grondkamers voor overeenkom sten omtrent exploitatie van gras- en hooi land en voor weideovereenkomsten bijzon dere bepalingen uitvaardigen. Overgangs- en slotbepalingen. Onder de nieuwe pachtverordening vallen alle pachtovereenkomsten, ook als zij tot duêver niet onder de bescherming van de pachtwet vielen, daar zij voor 1 Januari 1936 waren gesloten. Alle huidige pachtovereenkomsten, die voor onbepaalden tijd zijn gesloten, worden geacht voor een zekeren tijd te zijn aange gaan en wel voor 12 jaar. voor zoover het boerderijen betreft, en voor 6 jaar, voor zoo ver het over landerijen gaat. Ook pachters, die na nietig-verklaring van hun pacht nog gebruiksrecht hebben, kun- Italiaansch Weermachtbericht ENGELSCHEN LIJDEN ZWARE VERLIE ZEN IN N.-AFRIKA. Britsche generaal krijgsgevangen. ROME, 24 Nov. Het 450ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Ook gisteren, op den vijfden dag van den grooten slag in de Marmarische woestijn tus- schen de DuitschItaliaansche en de Brit sche strijdkrachten, rustten de wapenen geen oogenblik van den. ochtend tot den avond: in den vierhoek woestijn van Tobroék—Bir el GobiSidi OmarSolloem werden op nieuw hardnekkige gevechten te land en in de lucht geleverd. Nieuwe uitvallen uit de vesting Tobroek, door den vijand onder nomen met vele gepantserde strijdkrachten, werden op doeltreffende wijze bestreden door onze infanterie en artillerie, in nauwe samerfwerking met Duitsche detachementen. In dezen sector leed., de vijand zware verlie zen aan'manschappen, terwijl minstens 50 pantserwagens en andere gepantserde strijd middelen reeds 'buiten gevecht werden ge steld. Ten Z. en Z.W. van de vesting heb ben Italiaansche divisies in samenwerking met Duitsche pantserafdeeldngen, gesteund door afdeelingen van de luchtmacht der spil- mogendheden aanzienlijke vijandelijke pant- serafdeelingen vernietigd, waarbij vele pant serwagens en auto's vernield of zwaar be schadigd berden. Er werden gevangenen ge maakt, terwijl de vijand aanzienlijke verlie zen leed. Ten W. van Solloem hebben de Britsche strijdkrachten bij de gevechten, op 22 en 23 Nov. tegen Duitsche pantserafdeelingen ge leverd, aanzienlijke verliezen geleden. Eenige Britsche afdeelingen hadden zeer te lijden of werden geheel vernietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker commandant, gene raal Sperling, gevangen werd genomen. Aan het front van Solloem, waar de* di visie Savona sedert den namiddag van den 22sten onafgebroken in gevecht is met vij andelijke strijdkrachten, die worden ge steund door hevig artillerie vuur, gepant serde afdeelingen en luchtmacht, volgden aanval en tegenaanval elkaar voortdurend op. Talrijke gepantserde voertuigen van den vijand zijn reeds vernietigd of onbruikbaar gemaakt Onze strijdkrachtendie hardnekkig verzet bieden, hebben den aanvaller groote verliezen toegebracht. Het afweergeschut der divisie heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In talrijke luchtgevechten hebben volgens de tot dusverre ontvangen rapporten Duitsche jacbtvliegers tien vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Onze ja gers hebben veertien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en vele andere met succes be stookt met machinegeweervuur. De gemotoriseerde Britsche Colonne, die in de woestijn van Cyrenaica was doorge drongen, heeft een aanval gedaan op een onzer kleine vooruitgeschoven stellingen ten Z. van de oase Dzjala, welker bezetting na een hardnekkige verdediging, waarbij den vijand verliezen werden toegebracht, werd overweldigd. In den sector van Gondar in O.-Afrika plaatselijke gevechten van onze vooruitge schoven afdeelingen en doeltreffend artil lerievuur uit Gondar. Onze jachtvliegers hebben vijandelijke tentenkampen ten Z. yan Azozo met machinegeweervuur bestookt. Ten W. van Mersa Matroeh is een groot vijandelijk stoomschip, dat door vier torpe- dobootjagers begeleid werd, door twee tor pedo's van onze torpedovliegtuigen getrof fen. Onze torpedovliegtuigen hebben ook een vijandelijk vliegtuig neergeschoten en keer den, ofschoon zij zwaar beschadigd waren, op hun basis terüg. Het stoomschip bleef met slagzij liggen. Ten W. van Tobroek is een gewapend Engelsch motorvaartuig op,- gebracht, de bemanning is gevangen geno- nen in het genot van een langdurige pacht overeenkomst geraken. De pachtprijsstop- verordening wordt opgeheven. In plaats daarvan komt de mogelijkheid de pacht vergoeding van alle bestaande pachtovereen komsten door de grondkamers te laten con troleeren. Daarmede ls de mogelijkheid geschapen om pachtovereenkomsten, waarvan de in houd niet te rijmen valt met de huidige be ginselen, hieraan aan te passen. Pachters en verpachters, die gebruik willen maken van deze mogelijkheid, moeten een desbe treffend verzoek binnen een halfjaar, na dat deze verordening in werking is getre den, bij de grondkamer indienen. De grond kamer kan deze wijziging, zoo noodig met terugwerkende kracht tot het begin van het loopende pachtjaar, invoeren. De invoering van een pacht op langen termijn met aanspraak op verlenging is ook in aanmerking genomen bij het recht op schadeloosstelling van den pachter, die van het gepachte stuk land in het algemeen belang afstand moet doen. De schadeloosstelling van een pachter, die zijn land moet ontruimen in geval van ont eigening of van requisitie, kan ook de ge derfde exploitatie voor een grooteren ter mijn omvatten dan de twee jaar, die de hui dige wetgeving voorschreef. Noodlottige vergeetachtigheid Koffer mot een Inhoud ter waarde van 300 galden gestolen. Een dertigjarige bewoner uit de Min straat te Utrecht, die gisteren met zijn vrouw van een reis uit Noordibrabant naar dfe Domstad terugkeerde, haastte zich om bij het verlaten van den trein zoo gauw mogelijk naar huis te komen, daar zijn vrouw tijdens de reis onwel was geworden. Bij de-woning aangekomen, was zijn eerste zorg zijn vrouw naar bed te helpen. In een oogenbli'k van onbedachtzaamheid vergat hij zijn koffer, welken hij even voor de huisdeur had laten staan, naar binnen te halen. -Toen zijn vrouw goed en wel in bed lag, bedacht de man zich plotseling, dat hij zijn koffer nog buiten had staan. Hij wilde alsnog zijn vergeetachtigheid goedmaken, doch toen bleek hem dat de koffer weg was. In den koffer bevond zich een bedrag van tweehonderd gulden aan geld, terwijl hij verder kleedingstukken en levensmidde len bevatte tot een gezamenlijke waarde van honderd gulden. Rustkuur voor moeders van groote gezinnen Voor plaatsvervangers in het ge zin wordt gezorgd. Heden zullen dertig vrouwen, allen moeders van groote gezinnen, door den Ned. Volksdienst naar Hilversum worden uitgezonden om daar een rustkuur van een 103. De benzine, de benzine, gilden de vlie geniers, als die gaat branden, wordt het ramp. Nu waren de ne gers toch ook geschrok- ken, toen hun mooie vogel ging branden en met vereende krachten wisten ze er zooveel zand tegenaan te gooien, en de branden de stukken bespanning er nog zoo bijtijds af te rukken, dat het voor ste deel gespaard bleef. Daar stond de onttakel de machine. maand te' ondergaan in een moedertehpis, dat de N.S.V. aldaar wei-willend ter be schikking heeft gesteld. Tot nu toe was het voor deze moeders niet mogelijk, om er-uit te komen wegens de vele zorgen in haar groote gezinnen. De N.V.D. heeft door zijn in oprichting zijnde afdeeling gezinshulp maatregelen doen treffen, zoodat huishoudelijke hulp gedurende deze maand aanwezig is. De moeders worden op medisch advies van de huisartsen uitgezonden. Rest nog te vermelden, dat tien vrouwen uit Den Haag. tien uit Amsterdam en tien uit Rotterdam komen. HELSINKI, 24 Nov. Het Finsche leger- bericht van den 24sten Nov. luidt als volgt: Hangöfront: Nog steeds levendige actie van artillerie en granaatwerpers en leven dige actie van het luchtafweergeschut aan het landfront. Eigen artillerie plaatste een treffer in een vijandelijke benzine-opslag- plaats. Karelische Landengte: Aan beide zijden geringe activiteit van infanterie met machi negeweren. Swk-front: Aan beide zijden plaatselijk vuur van artillerie en granaatwerpers, be nevens actie van verkenningstroepen. Eigen artillerie heeft eenige vijandelijke batte rijen en afdeelingen tot zwijgen gebracht. Oostelijk front: Bijzonder levendige vijan delijke actie en talrijke aanvallen, die even wel werden afgeslagen. Bij het meer Sees- jaervi werd een belangrijke oorlogsbuit ge maakt, die o.a bestond uit houtwaren ter waarde van enkele tientallen millioenen Finsche marken, vijf sleepbooten, wapens en ander materiaal. MET DUITSCHLAND Voor velen, die zoo gaarne de oogen slui ten om maar géén dingen te aanschouwen die zij om persoonlijke redenen liever niet zien gebeuren, wordt het hoe langer hoe moeilijker om in de rol van „Ziende blind en. hoorende doof" te blijven volharden. Men zal toch niet kunnen ontkennen, dat er in ons land zooals het een en ander ge beurd is sedert dien 14en Mei, dat onze ei gen regeering de beenen nam. De leege plaats die zij als eenig aanden ken achterliet, werd door een andere over heid ingenomen, die sociale opvattingen hul digt welke hemelsbreed verschillen met de reeds bestaande. Dat de maatregelen op sociaal ge bied, welke dienovereenkomstig na den 14en Mei genomen'werden ook hemelsbreed ver schillen met vroeger genomen maatregelen, zal voor eiken zelfs den onwelwillenden toeschouwer, nu zonder meer duidelijk zijn. Waar vroeger de werknemer, ondanks het humanistisch geleuter van zijn democrati sche vakbonden, door zijn o-zoo liberalen werkgever liefst beschouwd werd als een ci troen waarin naar hartelust geknepen kon worden, is dat n u toch zeker niet meer het geval. Dat het werkeloozenheir, dat voor den oor log regelmatig 400.000 tot 500.000 leden telde; nu met een werkelijk verbluffende vaardig heid wordt omgetoovérd in een leger van werkers, kan men ook niet ontkennen. Evenmin als men kan of durft ontkennen, dat de kleine boer nu eindelijk de kans krijgt zekere rechten te laten gelden op den grond, dien hij en hij alleen ten bate van zijn volk bewerkt, zonder hierbij naar de pij pen van kapitalistische speculanten te moe ten dansen. Dit zijn slechts enkele grepen uit den schat aan voorbeelden, die elkeen ter beschikking staan. Maar zoo dit wordt erkend, is men het er dan niet mee eens? Verwerpt men dan deze feiten, die toch niets meer of minder zijn dan het logisch gevolg van een daadwerke lijke Christelijke naastenliefde? Neen, men zal ze niet verwerpen, omdat men in zijn hart de juistheid erkent van den strijd tegen meedoogenloos Kapitalisme. j Deze strijd tegen het uitbuitingssysteem dat men Kapitalisme noemt, werd reeds ja ren vóór den lOen Mei 1940 door Mussert en zijn N.S.B. ter hand genomen. Hoe graag wij ook op eigen kracht de overwinning hadden behaald, de Voorzienigheid heeft nu eenmaal Duitschland aangewezen om in te grijpen en de leiding op zich te nemen. Ook in ons eigen land. Helaas, maar noodzakelijk en onver mijdelijk. Zouden wij nu aan den kant wil len blijven staan, of willen wij terwille van ons volk en vaderland ook medestrijden? Het gaat nü ook om ons zelf en om ons gezin. Bedenkt eens, hoe ditzelfde Kapitalisme er in zijn doodsstrijd niet voor terugdeinst, om in den vorm van een joodsch-angelsaksische blokkade te trachten de geheele jeugd van Europa dus ook van Nederland aan een ondervoeding prijs te geven. Het kapitalisme moét en zèl vernietigd worden. Ook zonder ons zal deze strijd wor den volbracht. Maar dè.t willen wij niet. Wij scharen ons achter Mussert en zijn N.S.B. om den opmarsch mede te maken mét Duitsch land tégen hét Kapitalisme. DE WERELD IN WEINIG WOORDEN Turkije beperkt zijn scheepvaart. De Tuit sche regeering heeft aan alle Turksch schepen het varen op de lijn Istaniboel de Bulgaarsche havens verboden. Het bod heeft ook betrekking op kleine schepe beneden 150 ton. Het verbod is een gevol van de herhaalde torpedeering van Turkscb schepen door bolsjewistische duikbooten. Litwinof In Bagdad. De nieuwe Sowjd ambassadeur voor de Ver. Staten, Litwinc! is volgens een bericht van United Press ve: gezeld van zijn vrouw en zijn secretaris ui Irak in Bagdad aangekomen. Dakar blijft trouw aan VIchy. Het stad bestuur van Dakar heeft aan maarschal) Pétain een telegram gebonden, waarin, g het verongelukken van generaal Huntzi$; en het aftreden van generaal Weygandvcos maals wordt verklaard, dat Dakar onvoo: waardelijk achter de regeering van Vicb staat. De blokkade van Somaliland doorbroken Uit een door de „Paris Soir" afgedrukli briefkaart uit Dzjiboeti blijkt, dat den lslu Nov. een Fransche duikboot er in geslaa^l is de Engelsche blokkade aan de kust vai Somaliland te doorbreken en eenige leveni middelen voor de kolonie aan te voeren. De bewapening in de Ver. Staten. In eet bericht uit Washington schrijft de New Yorl Daily News, dat in offirieele mededeclinRH steeds wordt gesproken van een defensie, programma der Ver. St., dat echter niemanj er aan twijfelt, dat met dit programma dl aanvallende oorlog wordt voorbereid. WOENSDAG 36 NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Gramofoonmuelek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 15 Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gri< moloonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofo® muziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Grnmofoonmuild 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Joan Lancé. 138 Orgelconcert. 12.26 Voor den boer. 12.40 Almanak. 138 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Omr<w orkest en solist. 14.15 Revida-sextet. 15.00 Voor de vrotrc 15.20 Vocale duetten met pianobegeleiding en gromofo» muziek. 18.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de Jeugd. I7;t)0 On- moloonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- a beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 111 Pianovoordracht. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 De Melodl» ten en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Eerste en tww4 acte van de opera „La Bohème" (opn.). 20.00 GramofOOfr muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centraels. over een lijnverbinding met de studio beschikken). iL Gramofoonmuzlek. 20.45 Boyd Bachman en zjjn oritcA 21.50 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsbericht* 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Achlw ments ln the Netherlands Indies" of Gramofoonmusltt 22.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301,5 m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmualek, 10.» Morgenwijding. 10,15 Gramofoonmuzlek. 10.40 Voordrukt 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Frans Wouters en kest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichte, 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest, 13.45 Orgelconcert# zang. 14.15 Voordracht. 14,35 Gramofoonmuzlek. U< Viool en plano. 17.00 ,Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nleutn economische- en beursberichten. 17.30 Klaas van BwJ en zijn orkest en soliste. 18.00 Cabaretprogramma. 131 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 BN.O.: Nleuwsberlc- ten. 19.20 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 19.46 ,A en om de N.S.B." (voorbereid door de N.8.B.). 30.00 G:i- mofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radlo-C& trales, die over een lijnverbinding met de studio beschU- ken) 21.00 Lezing „Mozart als pjarust en als klavierces- ponist". 21.20 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwitt- richten. 22.00 Gramofoonmuzlek. 22.10—22.15 Avesi- wijding. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN. SCHAGEN WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT. SCHAGEN, Alg. repor tage, Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 39. Boos keerde ze zich van hem af, zag niet den gloed in zijn oogen: Eva, Eva! Maar toen zij hem weer aanzag was hij opnieuw Kasper. Zij meende, dat ze kon zeggen, wat gezegd moest worden: Ik moet hier weg, Theodor. Ik ben hier al te lang geweest... Snikkend viel ze naast den stoel neer en omklemde zijn knie. Te lang? dacht hij. Een grauwe schaduw daalde neer in zijn ziel. Dan wilde hij haar niet van hier nemen. Hö bleef zitten; zacht streelden zijn handen heur haar. Ze werd kalmer, lichtte het hoofd op en zag hem aan. Hg zeide niets, er stond nies te lezen op zgn gezicht. Ze kwam over eind ging weer aan haar werk. Toen hij heenreed, zei ze hem vriendelijk goedendag ea vroeg hém, spoedig weerom te komen. IV. Den dag, dat Ross Dane in de stad voor het gerecht moest komen, volgens Frederiks eisch reed hij al bijtijds weg; met zijn jongens. Eva wilde weten, waarom ze mee moesten; een rechtszitting was toch niets voor kinderen? Maar hij lachte en nam haar bij de kin, je wordt oud, moeder, je begrijpt een grap niet meer! De drielingen- moeten zien, hoe 'n schooier getracteerd wordt! Toen Ross goed en wel op den hoofdweg was, liet hg' de slede staan en zei: Chris, Fred er. Pete, jullie weet, wat Frederik en Fjodor 'em ons geleverd hebben, en jullie weet, waar de reis naar toe gaat. Zien jullie, wat ik hier heb? Dat is een goed berkenrijsje. Toen ik zoo oud was als jullie nu, werd mijn achter ste daarmee bewerkt, telkens -als ik van die streken had uitgehaald als jullie nu iederen dag uitvoerep. Als jullie geen slaag krijgen, is dat, omdat het bij mij niet geholpen heeft. Dat hebben jullie je moeder dikwijls genoeg hooren zeggen, dus zal het wel zoo wezen. Maar kijk es: Als jullie nu geen pak rammel krijgen, en het blijkt later, dat je het eigen lijk had 'moeten hebben, dan krijg je het als je volwassen bent. Zie je, Frederik heeft als kind nooit slaag gehad. Daarom krijgt-ie het vandaag. Stap uit en ga een robbertje vech ten in de sneeuw, zoodat je warm blijft. Als Frederik komt. zullen jullie een nortie schik krijgen en een ernstige waarschuwing. Toen Fr.ederiks slede in zioM kwam. trok Ross de paarden naar het midden, zoodat de weg versperd was. Frederik hield stil, zijn keken begonnen te werken. Ik wilde enkel even met je praten voor da rechtszitting, zei Ross. Je zult daarginds wel gelegenheid krij gen om te praten, gemeene afzetter, schreeuw de Frederik. Op zjj! Anders vermorzel ik je paarden! Hij zwaaide z'n zweep, maar nog voor de slag viel, hing Ross aan het hoofd stel. Ze steigerden wild, sleurden Ross mee de hoogte in, maar hij kwam weer op zijn beenen neer, en zijn eigen paarden kregen een slag en snauw, dat ze opzij in den grep pel terecht kwamen. De slede stond nu dwars over den weg, zoodat het voor Frederik het ergst was als hg doorzette. Als molensteenen werkten Frederiks kaken, zgn oogen fonkelden. Kom d'r af, Frederik, jongen. Maar Frederik bleef, waar hij was, stond met de zweep in de hand en loerde er op, dat Ross dicht genoeg in de buurt zou komen. Dat duurt te lang, haalde z'n eigen zweep en begon met Frederik te vechten. Chris, Fred en Pete keken vanaf een sneeuwhoop toe. Ze riepen hoera, als Frederik een slag kreeg, ze brulden van woede, als hun vader getroffen werd. Vlak bij den wagen had Ross ineens het einde van Frederiks zweep te pakken, hij liet z'n eigen vallen en haalde in. Maar Fre derik hield het dikste eind in zijn handen en trok uit alle nrfacht, tot Ross plotseling los liet. Met een slag viel Frederik achterover, de beenen in de lucht, en voor hij overeind was, omknelden Ross' vingers zijn keel. Zoo, dus wilt fatsoenlijke menschen voor het gerecht brengen, Frederik, jongen? Jou ellendige dief, die een arme weduwe be steelt en die je eigen oogst goed maken wil, door je buurman te plunderen, die aan den rand van het faillissement staat... Fred, Chris en Pete! De jongens kwamen aanstormen. Neem den riem van de slede en bindt z'n beenen. Frederik wilde van zich aftrappen, maar Ross kneep toe. Hij moest zich door e jongens laten binden. Daarna keerde Ross j.r. om eji schoof hem half uit de slede, zoo- ♦it hij in een geschikte houding kwam te ^en, maakte z'n broekriem los en trof de verdere voorbereidingen voor de afstraffing onder protest van het slachtoffer. Maar Ross haalde zijn berkenrijsje en sloeg ermee tot het brak, terwijl Frederiks noodkreten door de heuvels weerkaatst werden. In galop slede Frederik terug naar huis, hg kon het dien dag nergens vinden Een dracht zweepslagen kan op zichzelf erg genoeg zijn, bij een temperatuur van 35° onder nul, is het een marteling. Hij verscheen niet op de rechtszitting. Den volgenden dag kwarii de sheriff en nam Ross Dane gevangen. De. straf werd bepaald op 500 dollar en 200 dollar smartegeld .voor Frederik. Dat is niet heelemaal als ik gedacht had, zei Ross. - Nee, nu kun je opdokken, triomfeerde Frederik. De man begrijpt de situatie niet, zei Ross. Vóór ik hem afranselde, had ik duizend dol lars afgeschreven voor dat gevalletje. Had ik het maar geweten dat ik nog 300 over had, toen ik 'em het gaan. Frederik werd groen van ergernis. Vari dien dag waren alle relaties tusschen stichters der kolonie verbroken. Chris, Frei en Pete maakten een flinken omweg bg ft dersens farm. Frederik nam z\jn vorderin? tegen Ross terug, toen de vrederechter he~ vroeg of hij zich niet reeds belachelijk genof; had gemaakt. Pedersen werd in deze dage: een stuk ouder. Ha, die Ross; eerst nam K hem één zoon af en ging daarna strijken ntfl de winst van een hoog betaalden oogst. Daar- op takelde hij z'n tweeden zoon dusdanig tw dat er geen huis met hem te houden was hij meer bij Fjodor zat om met hem sarr.e: plannen te beramen, dan tijd te geven aan di farm. Had Pedersen indertijd niet duld# genoeg'tegen Fjodor gezegd, dat het in Bra ver Coulee niet raadzaam was, ruzie te zoek£ met Ross Dane? Maar de jeugd wilde ncoit luisteren naar wat menschen van ondervindir.j zeiden. Ross, die idioot, iemand af te ransels als hij wist, dat het hem zooveel zou kosten gekkenwerk! Nee, nu hadden ze spektakeU genoeg beleefd; het zou goed zijn, als Frede rik eens vriendschappelijk ging praten me! den „koning". Je moest er ook rekening houden, dat Ross en Ivan machtig waren. De hemel had een regen van dollars over hes uitgestort, ach ja. Pedersen tuurde naar RofS Dane's hoeve: daar vlagden ze. Zeker Eva'! verjaardag. Zoo'n vlag kostte zeven dollar, zeiden ze in de stad. Ha, daar kwamen Fre derik en Fjodor; die keken ook al naar de vlag. (Wordt vervolgd).

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2