Woensdag 26 November 1941 Tweede blad Een bolwerk tegen het communisme DE LAATSTE WAARSCHUWING Spoorwegportreiten TEGEN HET KAPITALISME DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het aoti-kominterapact scheidde de wereldopvattingen 9 IQ- VOORTGEKOMEN UIT RlJëELE POLITIE- KE BEHOEFTE OM DE TOEKOMST TE VERKENNEN. BERLIJN, 24- Nov. (A.N.P.). In het No vembernummer van het tijdschrift „Berlin RomTokio" verscheen van de hand van von Studnitz een artikel ouder het opschrift: .Wereldbeschouwing en Buitenlandsche po litiek", waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Op 25 November zijn vijf jaren verloopen ledert de onderteekening van de Duitsch Japansche overeenkomst tegen de communis tische internationale. In dit als anti-komin- tempact bekend geworden verdrag kwamen de beide mogendheden overeen elkaar weder zijds op de hoogte te houden over de actie van de communistische internationale, te be raadslagen over de noodige afweermaatre- gelon en die maatregelen in nauwe samen werking uit te voeren. De oveiteenkorast ontstond uit het in zicht, dat het doel van de communisti sche internationale is, de ondermijning «n overweldiging van de bestaande lan den, en ook uit de overtuiging, dat de inmenging der komintern in de binnen- lairdsche verhoudingen der landen niet alleen een bedreiging vormt voor hun vreedzaam bestaan en hun socialen bloei, doch ook voor den wereldvrede in het al gemeen. Het sprak daarom vanzelf, dat de toetre ding tot de DuitschJapansche overeen komst van het begin af aan open stond voor alle landen, die zich door de ondermijnende actie van de komintern evenzeer bedreigd gevoelden en bereid waren dezelfde afweer- maatregelen te nemen. Naar men weet heeft een geheelereeks mogendheden zeer spoe dig var deze mogelijkheid gebruik gemaakt. De reactie welke het verdrag in de wereld wekte ging van' geestdriftige instemming tot de scherp ste afkeuring. De verrassing was algemeen. Beteekende immers het DuitschJapansche verdrag in de geschiedenis van het volken recht niet iets heel nieuws? Het is kenmer kend, dat de veroordeeling van de Duitsch Japansche overeenkomsten niet het heftigst tot uiting kwam in Moskou, maar in Lon den en Parijs, de hoofdsteden van twee hoog- kapitalistische staten. De materialistische geschiedenisopvatting van de Engelschen zag den ideéelen inhoud van de overeenkomst volkomen voorhij en beschouwde haar uit- iluitend als een uithangbord voor concrete afspraken van economischen en militairen aard. Vanuit eenzelfde materialistisch stand punt zag Frankrijk in het anti-komintern- iact een benadeeling van zijn militaire stoot kracht, op welker betrouwbaarheid in Oost- Europa de geheele Fransche continentale po litiek gebaseerd was. Terwijl men toen ih Duitschland en Japan verklaarde, dat het aati-kominternpact geen betrekking had op de tusschen deze mogendheden ©enerzijds en de Spwjetregeering anderzijds bestaande ver plichtingen, werden i Engeland en Frank rijk juist communist'sche internationale en Sowiet-regeering met elkaar vereenzelvigd en werd het pact beschouwd als een ma-' terioel instrument tegen de Sowjetregee ring. De ontwikkeling der volgende Jaren heeft getoond hoe verkeerd deze beoor deeling was. Het DuitschRussische vriendschapspact n Augustus 1939 kwam tot stand in weerwil van het anti- kominteropact, en evenmin werd daar door het JapanschRussische neutrali teitsverdrag verhinderd, dat Matsoeoka in het voorjaar op zijn terugreis van Ber lijn in Moekou sloot. Hoewel aan de Duitsche en de Japansche Rgeering het verband tusschen Sowjetregee ring en communistische internationale niet ontgaan was, trachtten zij toch tusschèn bei- 'den een onderscheid te maken. Zonder in hun waakzaamheid tegen de communisti- icbe beweging fce verslappen, bewezen Duitschland en Japan tegenover de Sowjet- l'nie steeds weer hun goeden wil. In het DuitschRussische vriend schapsverdrag bood de Duitsche regeering nog eens de hand tan de Sowjetregeering. De beide verdragen waren in het geheel niet met elkaar in te genspraak, zooals vele critici in .Augustus 1039 meenden. Tot begrip van de nationaal-soci&listieche buitenland9che politiek is dit voorbeeld zeer belangrijk. Het toont aan, dat deze politiek •venzeer gedragen wordt door opvattingen ran wereldbeschouwing als door reëele ge- echts punten. Evenals de binnenlandsche po litieke- en ook de buitenlandsche politieke grondslag van het nationaal socialisme niet Tan materialietischen maar van ideëelen lard. De opvatting van Adoll Hitier k zeer eenvoudig! Hij wilde aan het Duit- »che volk de leefruimte verschaffen waar op het recht heeft, hetgeen niets meer be rekent dan de bescherming van het be- «taansminimum. Van de politieke opvatting der Engelschen en merikanen, die een be- «taansmaximum verlangen, is deze eisch he melsbreed verwijderd. Adolf Hitier eischt voor het Dultecfce volk een plaats onder de zon en niet Alle plaatsen rondom de zon, zooals de Engel schen en Amerikanen. Niets beoogt hij minder, dan alle grondstoffen te willen exploiteeren, al het goud te willen bezit ten en over de volken der aarde als werkslaven te willen beschikken. Adolf Hitle«r wenscht ook niet, 'dat het Duitsche volk minder werkt dan andere vol ken, zooals dit een Angelsaksisch ideaal is, doch hij wenscht, dat het Duitsche volk van zijn werk fatsoenlijk kan leven. Deze doel stellingen hebben niets te maken met machtspolitiek- Zoo staat op het oogenblik en sinds Jaren tegenover het materialisme van de Angel^ saksen de wereldopvatting van de Duit^ sch« s. Ral'anen en Japanners. Wanaee^ de Engelschenman over God spreekt, bedoelt hij katoen. De Duitscher en in het algemeen de bewoner van continentaal Europa, houdt er wereldbeschouwingen op na en gelooft aan haar grondbeginselen. De Engelschman heeft gqan wereldbeschouwing. Hij gelooft aan geen wereldbeschouwing. De Britsche politiek begunstigde het Spaansche bolsje wisme als een geschikt middel om Spanje als Middellandsche-zeemogendheid te ver zwakken. Sedert jaren begunstigt zij het in ternationale communisme wegens zijn on dermijnende actie in andere landen. Daarom smeekt thans de aartsbisschop van Canter- bury Gods zegen af over het atheïstische bolsjewisme! Daarom sprak Gróot-Brittannië zich vijf jaar geleden spontaan uit tegen den zin van het anti-kominternpact Voor de eerste maal trad aan het licht dat kapitalisme en communisme slechts aan een schijnfront tegenover elkander lagen en dat hun vaak verkondigde tegenstellingen in werkelijkheid een samengaan met verdeelde róllen beteekende. De laatste illusies over het front waarte gen de autoritaire mogendheden op zekeren dag zouden komen te staan verdwenen. Het anti-kominternpact bracht een scheiding in de wereldopvatting, die voor de vorming der reëele politiek in de volgende jaren van de allergrootste beteekenis werd. Duitschland en Italië wisten thans onder welke voorwaar den de nieuwe strijd om het bestaan hun werd opgedrongen en zij konden dienover eenkomstig hun houding bepalen en hun voorbereidingen treffen. De invoering van het beginsel van wereldbeschouwing in het anti-kominternpact leidde zoo niet tot poli tieke hulpeloosheid, zooals sommige knappe lieden meenden te kunnen voorspellen, zij was ook geen uiting van politieke hysterie of vrees voor spoken, doch zij kwam uitslui tend voort uit de zeer reëele behoefte om de politieke toekomst te verkennen. Deze taak heeft het pact op uitstekende wijze vervuld. Later kreeg zijn wereldbeschouwende inhoud oen definitieven vorm in het driemogendhe- denpact eh over de practische waarde daar van behoeft niets verder gezegd te worden. SCHEUR PLICHT ALS STOK ACHTER DE DEUR. Nu er nog ©en week uitstel is gegeven voor de vrijwillige aangifte van te scheuren gras land, wil ik, zoo schrijft ons de Productie- commissaris voor Noord-Holland, Ir. G. J. Lienesch, nog enkele punten nader toelich ten. Hier en daar wordt „gezegd" dat be paalde gedeelten van het- Noordhollandsche grasland absoluut zijn vrijgesteld van even tueels soheurplicht. In deze vorm is het „gezegde" onjuist. Ieder die over voor scheuren geschikt gras land beschikt, doet er goed aan zijn portie aan te geven. Deze portie zal, indien tot dwang moet worden overgegaan, tenminste 15 van al het grasland uitmaken. Mocht er dan nog niet voldoende land on der de ploeg komen, dan kan zelfs verplichte scheuring tot oen hoogér percentage worden opgelegd. Aan deze dwang valt dan niet te ontkomen, terwijl né, 29 November a.s. geen premiebetaling meer wordt toegezegd. Wie niet zeker is of zijn land zich voor scheuren leent, doet er toch goed aan een vrijwillige aangifte te doen. Met scheuren kam hij dan wachten tot het aangewezen perceel is beoordeeld ter plaatse. Voor dat dool is reeds de medewerking ingeroepen van een aantal tot oordeel en bevoegde prac tici. Natuurlijk kan dit keuren pas beginnen né 20 November, omdat dan bekend is. waar de aangegeven perceelen zijn gelegen. Wie absoluut weet, dat zijn land zich niet leent voor bouwlandgebruik, omdat het b.v. ligt in het laagveengebied, kan van aangifte afzien. Hieruit moet dus niet gelezen worden dat bepaalde gemeenten zonder meer zijn vrij gesteld, maar wel dat diegene welke niet op- De man achter t ruitje. Achter zijn glazen ruitje en achter zijn houten schuifje zit de lokettist en wacht. Om hem heen zijn alle mogelijkheden óm te reizen, van hier naar overal. Daar steken in kleine kastjes de bruine, de groene, en de gele kaartjes en ieder kaartje vertoont een opschrift en een prijs. Legt ge het met dien prijs overeenkomende aantal dubbel tjes. kwartjes of guldens (gepast!) neer, dan openen zich alle deuren en ge kunt langs de velden vliegen en de steden en overal behulpzame menschen vinden, die u zeggen waar ge moet uitstappen en waar ge moet overstappen en hoelang ge moet wachten.... De man achter het loket ziet u aanschui ven en luistert naar hetgeen gi| vraagt Het laat hem onverschillig of ge zegt: „tweede Berlijn" of „derde Bovenkarspel". Op con ditie natuurlijk dat ge geen biljet naar Ber lijn verlangt- voor den prijs van een derde Bovenkarspel. Ook het omgekeerde zou u niet gelukken, want de lokettist heeft één ding dat zijn zorg uitmaakt: zijn kas! En een cent tevéél is tóch een cent te wei nig. Er kunnen honderden of tientallen men schen op hem aanstormen haastige men schen en kalme menschen. vriendelijke men schen en onvriendelijke menschen, men schen met zorgen en menschen die een dag je uitgaan het is den lokettist volkomen onverschillig. Zijn plicht is den reiziger snel te helpen, doch bovendien te zorgen dat hij zijn geld binnen krijgt'en niet in haastige haast zijn eigen en dus de algemeene administratie in de war helpt. Tenslotte komt een machtige en voor de gemeenschap zoo onontbeerlijke instelling als de Nederlandsohe Spoorwegen voor een belangrijk gedeelte tot stand door zóóveel derde klas Bovenkarspel, zóóveel tweede Berlijn, zóóveel eerste of tweede of derde Leeuwarden, Breda, Hoorn, Nijmegen, Maastrichten noemt u alle verdere plaatsen maar op, in binnen- en buitenland. En de eerste man waar ge mee in aanra king komt, zoodra ge u aan de Spoorwegen toevertrouwt, is de lokettist. Hij kan dus moeilijk met u In debat tre den over het doel">an uw reig of u raad geven omtrent de route. De volgende reizi gers zijn tóch reeds van meening, dat het niet te vlug gaat... De lokettist bewaart zijn zenuwen en zijn koele hoofd. Hij geeft kaartjes af en ont vangt geld. Als zijn kas klopt Is er een spoorwegman te méér. die dien dag zijn .plicht gedaan heeft. geeft dit op eigen risico achterwege laat Is wel een aangifte gedaan en wordt het land niet geschikt bevonden bij de keuring, dan vervalt, door onae afkeuring, de aan gegeven scheurplicht! Wel kan nog medegedeeld worden dat het aantal aangegeven ha. nog lang niet voldoen de ia om de scheurdwang overbodig te mar ken. Nv nog een paar practische mededeelingen. Voor pootaardappelen moeten de landgebrui- kers zelf zorgen, aoolets kan onze dienst niet op zich nemen. Men mag op gescheurd land alleen voederbieten zetten indien men deze ook reeds in 1941 heeft verbouwd. Wie toch voe derbieten wil zaaien kan dit doen door méér te scheuren dan de oppervlakte welke straks schriftelijk zal worden medegedeeld aan iedere daarvoor in aanmerking komende grondgebruiker. De erwtenteelt mag op nieuw land worden overgedragen indien er in 1911 ook reeds erw ten op het bedrijf waren. De totale opper vlakte erwten mag niet worden vergroot...Wie dus geen erwten had in 1941, mag ze ook nu niet -zaaien op het nieuwe bouwland. Nu zijn de hoofdlijnen nogmaals uitgestip peld en ik hoop dat de aangifte van iedere graslandgebruiker op goed land zoo zal zijn dat wij né 29 November niet behoeven over te gaan tot het opleggen van scheurdwang. Dit laatste is te voorkomen door diegenen welke meenen nog rustig te kunnen afwach ten totdat de .„anderen" het hebben opge knapt. Ik wijs de categorie van afwachters 7er op dat een „tekort" aan nieuw bouwland aller eerst op hun bedrijven zal worden verhaald! MET DUITSCHLAND OMDAT HET »IN HELD DENKEN" APOELOOPEN MOET EXJMI Wat het kapitalisme niet beeft tot stand kunnen brengen, n.L een duurzame In schakeling in het arbeidsproces ran alle azbeidsbekwame volks gen oo ten tegen een looüj waarmede in de redelijke levens behoeften kan worden voorzien, dat heeft het natlona al-socialistische Duitschland aan zijn volk verschaft Onder het kapi talisme, dat niet alleen de economie van alle oultuuxstaten der wereld heeft be heer soht, maar ook de mentaliteit hun ner staatslieden, ie de mensch de slaaf van bet geld geworden, omdat slechts het geld in staat was, den mensoh zijn be staan te verzekeren. Alle handelingen van den mensch of van de volksgemeen schap, d|c op oen economisch dort ge richt waren, werden uitsluitend beoor deeld naar de geldswaardige gevolgen van die handelingen. De waarde van da meneoheiijke prestaties voor de volksge meenschap kwam «Hsluitond tot uit drukking door den prijs der goederen en door den prijs v^n den arbeid. Niet de arbeid was, onder het systeem van het kapitalisme, de grondslag van de volks welvaart, doch uitsluitend het bezit aan ge* deren, omgerekend in geld. Een volksgemeenschap - kon voor eenige duizenden millioenen aan geldswaarde in het buitenland belegd hebben, toch heette het, dat de betrokken Staat niet voldoende middelen bezat, om de honderdduizenden werklooze volksgenooten arbeid en brood te verschaffen. Zoo was het hier te lande, zoo was het elders, ook in Duitschland van vóór de machtsovername door het nationaal-so- cialiame. Belangentegenstellingen wilt verscherpt doelbe- Het kapitalisme heeft de belangentegen stellingen tusschen de landen der wereld ver scherpt, omdat het slechts de verwerving van bezit als drijfveer van deo internationa len handel kende.,Door het kapitalisme ge dreven, trachtte# de landen elkaar op de wereldmarkt de loef af te steken, waarbij steeds macht voor recht ging. De politiek der groote Mogendheden, bui ten Duitschland Rusland blijve hier bui ten beschouwing werd geheel beheerscht door de belangen van het kapitaal en de Jood sche mentaliteit, die de bezittende klas sen overal ter wereld beheerscht©. Berst aan het nationaal-socialistische Duitschland is het gelukt, allereerst in eigen land, langzamerhand onder zijn invloed ook in de binnen zijn in vloedsfeer getrokken landen, den ban van het kapitalisme te breken, en de be langen van hét kapitaal ondergeschikt te maken aan de belangen van den arbeid, en de heerschende rol van het kapitaal tot een dienende te maken. Slechts In een waarlijk nationaal-socialis tisch bestuurden Staat is het mogelijk, aan het kapitaal zijne plaats in de volkshuishou ding toe te wijzen, zóó dat dit vruchtdragend Voor de geheele volkshuishouding zij, en niet slechts voor ©en kleine groep „welgestelden". Hit het Familieleven LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen gedurende de maand October: Harm Eberhard en gezin, E 169, van Almelo; Eva Ooteman, C 14, van Arn hem; Ida H. van der Stoop, B 149, van Zijpe; Joseph J. Kaandorp. E 100a, van Eindhoven, Alida C. Prins, E 112, van Amsterdam; Pe trus J. van Stralen, C 7, van Castricum; Hendrika J. A. Sluijter (wed. J. E. Verhoef), C 14. van Bussum; Jannetje Koole, D 118, van Ouddorp Z.H.; Cornelis J. van Haren, C 39, van Zaandam; Anna E. Houter, B 15, van Schoorl; Gertruda Revers. J 30, van Den Helder; Grietje Zwagerman, F 41. van Alkmaar; Hendrik G. Beneder, C 113, van Amsterdam: Hendrik Schipper, D 88a, van Nieuwe Niedorp. Alida Walraven. C, 17, van Zijpe; Gerardus W. H. de Ruijter, C 30, van Bergen N.H. Alexis' R. Jonker, B 8, van Arn hem; Otto Kruizinga, E 147, van Groningen, Wilhelmina S. Smulders, F 72, van Utrecht; Willem I. A. Schrieken, A 83, van Zijpe; Trijntje Langendijk (wed. P. Delver) en zoon, E 153, van Schoorl. André W. Verou den en vr., B, 138, van Bussum; Johannes Hénsums en gezin, H 20, van Winkel; Hen- drikus W. J. Polderman en gezin, D 136b, van Landsmeer. Vertrokken personen gedurende de maand October: Neeltje Sluis (wed. J. Leijen) van B 138 naar Alkmaar, Houtmanstraat 4; Niesje van der Molen van'B 81 naar Ber gen N.H., Prinsesselaan 24; Sïmon J. Over toom en gezin, van F 51 'naar Alkmaar. Verdronkenoord 70,; Lambertha C. H. Paans (wed. P. H. Haage) van D 15 naar Zand- voort, Stationsplein 19; Jan M. W. Limpens van B 50 naar Heiloo, NJH., Kennemer- straatweg 495; Trijntje Küijt van E 139 naar Wieringen, Stroeërweg 53; Catharina van Liempt van B 15 naar 'Heenhugowaard Middenweg G 150; Romke Meijer en gezin van J. 35 naar Den Helder, Beukenkamp straat 45; Catharina Vlugt van C 134 naar Den Helder, Schagenstraat 56; Martzen Veldman van E 132 naar Langedijk, Oud karspel, Dorpsstraat A 264; Neeltje Kramer (wed. J. Molenaar), van E 153 naar Velsen, Zeeweg 353; Adriana Col jee van K 68 naar Hilversum, Bosboom Toussaintlaan 15a; Garl F. Janusch van H 6 naar Winkel, Froetpol- der D 86; Carolina E. J. M. Timmermans, van C 4 naar Alkmaar, van Houtenkade 12; Hendrika P. L. Werkman van G 38 naar Den Helder, Singel 62; Wilhelmina N. Bonotjes van E 91 nara^Den Helder, Dah liastraat 47, Klaas Douwsma en vrouw naar Den Helder, van Leeuwenhoekstraat 44; Wilhelmina Meng. van D 77 naar Amster dam, Houtmankade 95 III; Cornelis Ouds hoorn en gezin van E 181 naar Den Helder, Huisduinen, Duinweg 9. WINKEL. LOCMP DER BEVOLKING EN BURGER LIJKE STAND. Over de maand October 1941. Gebooftem Alida Jacomina, dochter van de Regt, Hendrik Eduard en van Schrier, Cornelia. Cornelia Stephanie, dochter van de Betue, Cyrillus en van Kager, Clemen tie,. Elizabeth Johanna, dochter' van Nolten Nieolaas Andreas en van van der Fluit Cornelia. Mara Ida, dochter van Ruiter, Ge- rard en van Brum, Nellij Anna. Huwelijken: Boer, Willem, oud twintig jaar, melkslijter, wonende te Bergum, zoon van Boer, Harm en van Hagting. Trientje, en van der Molen Relna.^Éld zeventien jr„ zonder beroep, wonende te Winkel, dochter van van der Molen, Johan en van Meijers, Cornelia. Echtscheiding: Vader, Reijer en Suidema Eilsaheth, beiden wonende te Amsterdam. Overlijden: Pigge, Douwe Willem, 79 jaar. zonder beroep, wonende te Winkel, echtge noot van Bronsveld, ElisabetJh. Hagen, Hen drik, 79 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel, echtgenoot van Klos, Elizabeth. Nieuwpoort, Jan, 40 jaar, landbouwer, wo nende te Winkel. Otsen, Johanna, 80 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel, echtge- nooote van Wit, Pieter. Het kapitalisme van de liberale democra tieën kent zulke plichten niet, althans niet vóórdat de huidige oorlog in naam der „de mocratie" door nagenoeg alle rechten een streep zette en, onder steeds heviger be schimping van het nationaal-socialisme en zijne beginselen ook op economisch ge bied niet beter wist te doen dan den óénen economischen maatregel van het na tionaal-socialistische Duitschland na den an deren over te nemen, althans krampachtige pogingen te doen, die zooveel mogelijk na t© bootsen! Zij die sfoehts In geld denken. Zoolang niet de nationaal-socialistische beginselen het geheele Staatsbestuur en de geesteshouding zijner staatslieden hebben doordrongen, en de sóciale gedachte al hun ne maatregelen als een zuurdesem be heerscht, zal het kapitalisme van het libe ralistische systeem steeds weer trachten, den kop op te steken, en daarin onder de lei ding ran de slechts in geld denkende, man datarissen der geldmachten gewis ook slagen. Tenzij het van zijn anker geslagen kapitalisme naar het andere uiterste door slaat en het bolsjewisme d.w.z. de ka pitaal-vernietigende krachten op de we reld en d© cultuur loslaat Slechts het nationaal-socialisme. zaJ In staat blijken, voor een onafzienbare reeks van jaren zoo niet voor goed het even wicht tusschen de verschillende krachten in de maatschappij te bewaren, omdat het is gegrondvest op een rechtvaardige beharti ging van aller belang, en het belang van al len d.i. het algemeen© belang tot uit sluitend richtsnoer heeft Het kapitalisme kan uit rijn aard slechts het belang van het kapitaal beoogen, en zal daaraan ook onontkoombaar te grond© gaan, doch eerst na namelooze ellende in en on der de volkeren te hebben gebracht - DAAROM MET DUITSCHLAND TE^EN HET KAPITALISME! Ingekomen personen: Postmus. Jacob en gezin, van Medemblik, naar Winkel, woon ark. Korshuize, Willem ,van Wieringermeer naar Winkel A 81. Zweep, Derkina J., van Hoogwoud, naar Winkel, B 115. Boer, Wil lem, van Nieuwe Niedorp naar Winket A 47. Kaaij, Gerrit en echtgenoot©, van Ven- lo naar Winkel. A 77. Verbuijt, Regina L.. van Nieuwland naar Winkel, E 21; Swëep Evèrardus en gezin, van Ursem. naar Win kel A 129, Hoogland. Arie, van Apeldoorn naar Winkel, D 113; Janusch, Carl F. en echtgenoote, van Schagen naar Winkel D 86 van der Welle. Jacoba, van Barsingcrhorn naar Winkel D 56. Vertrokken personen: Krokké, Jacobus en gezin, van Winkel A 129 naar Zaandijk. Wiesbaden 20. Kemspeckt, Erieh C., van C 12 naar Kleinmalskalden Dld. Zwart. Jan H„ van Winkel A 218 naar Groningen, Radesingel 31: Leen. Catharina J„ van Win kel A 58 naar Heerhugowaard; van Rijn, Antonius L.. van Winkel A 16i naar 's-Gra- venhage, Amstelstr. 19. Koopmans, Frans A., van Winkel D 79, naar Opsterland. Beets 340 Lageveen, Siebe, van Winkel D 79, naar Opsterland Beejs 367; van der Duin, Jelle, van Winkel D 79 naar Opster land Beets 363; van den Kommer. Cornelis, r van Winkel E 12 naar Nieuwe Niedorp B 13j Kuiper, Jacob. van Winkel C 42 naar Amhrtl Vollenhove. Eits. Lambertus H., van Wirfj kei A 72 naar Hoogkarspel'B 33. Hensum^f J. en gezin, van Winkel D 6, naar Schageój Nes H 22; Moolj. Reindért C., van Winke B 2 naar Barsingerhorn. Kolhorn F 5; Jïd ger, Wicher, van Winkel B 126, naar Bari singerhorn; Burger, Maart je, van Winkefe E 7 naar Hoogwoud A 46; Tavenier, Johan» nes, van Winkel A 180, naar Apeldoorn^ Doorgangshuis 17. Smit, Simon, van Winkel A 71, naar Nietiwe Niedorp, Terdiek A 106^ 488e STAATSLOTERIJ. EEP.3TB KLASSE TWEEDE LIJST Trekking van 25 November. ^.e00,No. 17576. 1.500 No. 1373. 1.000 No. 1917, 5537, 6714, 16850. 400 No. 15114, 16754. 106 No. 1688, 2867, 4990, 9634, 11155, 17994. PRIJZEN VAN f#0. 1010 1013 1Q30 1046 1085 1123 11W 1158 1162 1191 1226 1250 1381 1346 1382 1389 1413 1420 1469 1541 1554 1619 1640 1667 1698 1699 1717 1749 1758 1759 1762 1765 1771 1786 1827 1837 1845 1859 1874 1903 1987 2Ö46 2157 2185 2191 2196 2280 2307 2351 2450 2481 2547 2548 2587 2610 2618 2036 2036 2648 2004 2678 2712» 2740 2886 2909 2981 2983 3002 3041V 3006 3107 3135 3137 3175 3177 3196 3197 3213 3275 3282 3297 3302 3339 3348 3357 3417 3422 3428 3432 3460 3473 3493 3659 3664 3694 3720 3741 3777 3802 3829 3846 3854 3897 3948 3056 3958 3982 3986 3994 3997 4007 4082 4106 - 4118 4119 4130 41T9 4204 4260 4258 4263 4280 4288 4Jl6 4333 4363 4365 4383 4397 4399 4465 4471 4482 4484 4503 4548 4553 4633 4625 4628 4630 4638 4656 4728 47,48 4778 4349 4949 5011 5041 5078 5090 5144 5155 5171 5174 5101 5225 5237, 5301 5328 5333 5343 5417 5431 5440 5490 5818 5650 5687 3695 5731 5793 5872 5894 3922 5989 6009 6025 6082 6037 6097 6134 6157 6217 6227 63l7 6874 6379 '6455 6529 6550 6592 6611 6646 6650 6660 6733 6747 6798 6804 6812 6852 6872 6905 6987 6963 7001 7004 7007 7013 7041 71Ö3 /TIM 7138 7246 7250 7254 7303 7324 7331 7334 7365 7385 7393 7410 7436 7462 7497 7517 7535 7382 7583 7389 7992 7632 7673 7699 7769 7777 7796 7885 7899 7969 7992 «8020 8026 8028 8052 8077 8105 8143 8158 8283 8284 8300 8335 8349 8362 8372 8395 8403 8422 8500 8512 8520 8579 8618 8646 3674 8681 8713 8804 8885 8895 8961 8969 9010 9021 9024 9032 9034 9036 9059 9072 9077 9118 9147 9172. 9189 9352 9367 9408 9482 9484 9492 9528 9567 9597" 9653 9679 9691 9768 9787 9794 .9861 9882 10009 10033 10044 10047 10060 10098 10126 10160 10164 10209 10232 10257 10288 10297 10313 10321 10323 10326 10357 10388 10890 10392 10418 10441 10601 10545 10626 10728 10752 10816 10823 10858 10870 10873 10882 10698 10910 10942 10950 10957 1Ó959 10982 11028 11048 11066 11072 11086 11093 11107 11153 11271 11341 11386 11891 11396 11442 11617 11627 11549 11600 11693 11642 11670 11079 11698 11714 .11816 11848 11874 11886 11907 11988 11943 11944 11956 11966 11983 11997 12047 12084 12135 12154 12284 12288 12281 12349 12377 12404 12490 13511 12558 12568 12587 12614 12829 12644 12648 12789 12775 12783 12803 12812 12822 12841 12866 12884 12921 12986 12994 130C7 13156 13163 13172 13188 13208 13267 13271 13275 13279 13356 13364 1M03 13506 13512 13917 13686 13688 13698 13713 13714 13757 13783 13786 13798 13830 13334 13842 13844 1384J 13873 13908 13933 13940 13949 14008 14035 14044 14083 14172 14177 14187 14205 14349 14260 14270 14328 14379 14389 14406 14410 14464 14481 14507 14532 14586 14646 14691 14694 14762 14779 14796 14799 148^5 14919 14955 14078 14996 16003 15038 15140 15151 15190 15219 15233 15257 19273 15282 15364 15366 15403 15411 19423 15477 15484 15954 13571 15584 15591 15010 15980 13644 15710 15740 15836 15861 15914 10988 15944 15968 15976 15981 15969 16046 16076 16129 16131 16170 16218 16275 16307 16326 16329 16350 10387 16447 16465 16548 16580 16588 16614 16063 16090 10694 16722 16777 16810 16837 16304 10891 L69Q8 16910 10984 16957 16975 17114 17129 17156 17159 17203 17226 17244 17289 17297 1T3Ö5 17313 17325 17407 17427 17551 17588 17599 17636 17660 17680 17751 17796 17807 17824 17911 17938 17945 17983 18015 18082 18100 18121 18159 18261 18264 18265 18288 183Q0 18308 18318 18332 18350 18373 16401 18402 18415 18418 18419 18432 18436 18493 1E547 18581 18621 18036 18645 18666 18709 lÖ'Vw 18726 18730 1875r 18757 18760 18738 18798 18806 16827 18828 16833 18864 18869 18881 18910 18324 18925 18931 18938 18956 18992 19067 19078 16101 16116 19124 19154 10168 19315 19331 10338 19385 19413 19602 16625 19533 19538 19544 19578 19585 19598 19617 19620 10669 19670 19681 19704 19721 19733 19788 19804 19810 19365 19887 19897 19904 19941 19902 19972 200Ö4 20037 20066 20105 20145 20198 20202 20287 20322 20249 20278 20418 20509 20510 20521 20536 20558 20566 2Ö579 20630 20635 20680 20701 20706 20708 20799 20871 20034 20935 20965 21007 21028 21047 21084 21088 21094 21115 21134 21154 21208 21211 21215 21222 21224 21226 21280 21292 21297 21301 21328 21339 21352 31367 21398 21404 21429 21438 21501 21561 21583^ 21659 21714 21750 21768 21774 21861 2186* 21892 21901 21919 21934 21996 21999

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5