Lüchtioovers H0ITIKA melk en textiel Nieuwe vliegtuigtypen boven N.-Afrika Sidi Omaa heroverd Voor de kleuters: Nieuwe kaarten 'a-GRAVENHAGE, 27 Nov. - Op nader door de plaatselijke distri- ibutiediensten bekend te maken dagen zullen gedurende het tijd vak van 1 December tot en met 5 December a.s. nieuwe melkkaar- ten worden uitgereikt. Deze zijn vervaardigd in twee verschillen de soorten, namelijk een soort, welke uitgereikt en uitsluitend gebruikt zal mogen worden op 't platteland en in de kleinere ste den en een uitsluitend voor be paalde gemeenten. De melkkaarten, welke op het platteland en de kleine steden zul len worden uitgereikt, zijn ge merkt met de letters „dm" en be staan uit achttien bonnen met nummers „01 a" tot en met „14a" en de nummers „47a" tot en met „50a". De kaart is blauw, met in «wart op eiken bon de opdruk „L melk l...a". Zij zijn slechts geldig PACHTBESLUH ÉN PACHTWET De nieuwste maatregelen, in het belang van den land bouw gedaan. Van de maatregelen welke sedert Mei 1940 zijn genomen in het be lang van den iandbouw en dus te vens ten gunste van onze voedsel voorziening is het pachtbesluit, dat er van uitgaat dat hij die zijn geld in landbouwgronden heeft belegd, niet alleen rechten maar ook plich ten heeft zeker een der voornaam ste en verstrekkendste. Wij zijn er in de afgeloopen maan den aan gewend geraakt den boer den maatschappelijke ladder te zien bestijgen, tot hij de plaats bereikt zal hebben, die hem als steunpi laar van onze volksgemeenschap toekomt. Thans zijn grondslagen voor zijn bestaan gelegd, welke van blijvende beteekenis zullen blijken te zijn. Lag reeds in de pachtwet 't begrip opgesloten dat de grondeige naar een taak heeft niet alleen te genover de gemeenschap maar ook tegenover den grondgebruiker, de sociale inslag van het nieuwe be sluit treedt veel sterker naar vo ren. Voor den pachter is in het nieuwe besluit zijn voortdurend vruchtgebruik van het land beter gewaarborgd dan in de pachtwet, doch daartegenover ziet ook de ver pachter zijn belangen verzekerd. Met inaohtneming van deze belan gen wordt den boer thans meer ze kerheid dan ooit gegeven dat de arbeid, welke hij aan zijn land be steedt, hem ook ten goede komt Daardoor zal hij zijn inspanning verhoogen, in het belang van zich zelf, maar daardoor ook weer in het belang van onze voedselvoor ziening. .Wanneer men zich even herin nert wat eerder tot stand kwam de steun voor uitbreiding van gras drogerijen, het voedselvoorzienings- besluit, de regeling voor verbouw van koolzaad, het algemeen regle ment voor de Bedrijfsorganisatie der voedselvoorziening, de wijzi ging van de ruilverkavelingswet 1938, de regeling voor het scheuren van grasland enz. enz. komt het krampachtig verzet van sommige besturen van landbouworganisaties en particulieren tegen alles wat in agrarisch Nederland vernieuwt en ontegenzeggelijk verbetert, in een merkwaardig daglicht te staan. Uit al de bovengenoemde besluiten blijkt toch wel de groote zorg, wel ke de overheid koestert voor de bo demproductie en de belangen van den producent. Er kan echter niet aan getwijfeld worden of de boeren- nuchterheid zal het binnen afzien- baren tijd gewonnen hebben van 't boerenconservatisme, weldra zal de boer helder inzien dat het oude ideaal „Boerenland in boerenhand" dat in het voorbije tijdperk van partijtwist en hokjesverdeelerij, nimmer verwezenlijkt kon worden, thans bereikt is. in gebieden, waar ,4m"-kaarten worden uitgereikt. In bepaalde ge meenten (waaronder de groote ste den) zullen worden uitgereikt melk kaarten, welke gemerkt zijn met de letters „dn" en met dezelfde nummers als op de kaarten voor het platteland. Deze kaarten zijn eveneens blauw van kleur, echter met in rood en elke bon de opdruk „S melk l..a". Deze kaarten zijn slechts geldig in die gemeenten, waar „dn"-kaarten zijn uitgereikt. De kaarten kunnen slechts in de gemeenten van inwoning worden verkregen. Voor de nieuwe kaarten komen in aanmerking kinderen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, die twee kaarten per hoofd ontvangen, ver der kinderen, die geboren zijn na 1 Januari 1928, doch vóór 2 Janu ari 1938, die één kaart per hoofd ontvangen en voorts arbeiders, die bij hun werkzaamheden voortdu rend met giftige stoffen omgaan. Textielkaarten. Tegelijk met de uitreiking van de melkkaarten zullen voor kinde ren beneden de drie jaar textiel kaarten worden uitgereikt. Er zijn voor deze kinderen twee soorten textielkaarten, n.1. een voor kinde ren, die na 1 Januari 1939 doch vóór 2 Juli '41 zijn geboren en die dus op 1 Jan. 1942 wel den leeftijd van zes maanden, maar nog niet dien van drie jaar hebben bereikt en een voor kinderen, die na 1 Ju li 1941 zijn geboren en die dus op 1 Januari 1942 nog geen zes maan den oud zijn. De kaart voor kinde ren, die op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, doch nog niet dien van drie jaar hebben be reikt, telt 120 punten, waarvan tot 1 Mei 1942 60 punten (numero 120 tot 61) geldig zijn. De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 nog geen zes maanden oud zijn, telt 150 punten. Deze punten zijn alle van 1 De cember 1941 af geldig. Tevens zal voor kinderen, die in het tijdvak 1 Nov. 1941 tot 1 Jan. 1942 den leeftijd van drie jaar heb ben bereikt, een textielkaart voor jongens of voor meisjes van drie tot vijftien jaar worden uitgereikt. Zoo als reeds eerder is bekend gemaakt, telt deze kaart 120 punten, waarvan tot 1 Mei 1942 60 punten geldig zijn, In verband met de uitreiking van de textjèlkaarten voor kinde ren beneden de drie jaar komt met ingang van 1 December 1941 de thans geldende regeling, dat kleeding en benoodigdheden voor deze kinderen op vertoon van de distributiestamkaart of op de machtiging tot aankoop van ba by-artikelen (formulier md 104) mogen ^worden gekocht, te verval len. Ten ein,de a.s. moeders in staat te stellen voor de geboorte de be- noodigde textielgoederen voor de a.s. baby aan te schaffen, zal van af 1 December 1941 door de plaat selijke distributiediensten een tex tielkaart voor deze babys worden uitgereikt. De a.s. moeders kunnen zich, vijf maanden in verwachting zijnde, hiervoor onder overlegging van een attest, van den geneesheer of een verklaring van een vroed vrouw tot den distri'butiedienst wenden. "MET DUITSCHIAND TEGEN HET KAPITALISME KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN Ook aan ondersteunde klei ne boeren en tuinders, 'S-GRAVENHAGE, 27 Nov. De secretaris-generaal van het Dep. van sociale zaken heeft goedgekeurd, det ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen, boven hun gewone steunuitkeering, een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 7 tot en met 13 De cember a.s. aan uitkeering ontvan gen. Aan personen, die uitkeering uit hun werkloozenkas ontvangen, kan de Kenstgave worden uitgekeerd, in dien en voor zooveel zij aan kasuit- keering plus eventueelen kasbijslag Het kapitailsme berust op de te genstelling tusschen arbeid en de macht over de productiemiddelen, de beheersching van den arbeid door hen, die beschikken over de economische voorwaarden, waaron der de arbeid met vrucht kan wor den aangewend. Bij gemis aan een overkoepelende eenheid tusschen arbeid en kapitaal is door de beheerschende plaats van het laatste een verhouding van uit buiting ontstaan: de arbeid, be lichaamd in den economisch en daardoor maatschappelijk zwak kere, is koopwaar geworden, waar mede de bezitters van het kapitaal naar goedvinden met het oog op hun belangen konden handelen. De menschheid ging, geleid door de verblindende leuzen van vrijheid, gelijkheid en broederschap, een tijd perk in, dat zich als het kapitalis tische bij uitnemendheid heeft doen kennen. Wat kwam er van deze leu zen terecht? Vrijheid als ongebon denheid is slechts begerenswaar dig voor hem, die in den strijd om het bestaan zich met eigen midde len en kracht kan handhaven, maar voor wien in zijn arbeid afhanke lijk is, beteeken t deze vrijheid eer der slavernij. Het is een vrijheid, welke de gelijkheid zelfs als mensch, niet tot haar recht kan doen ko men, omdat zij noodzakelijkerwijs tot de maatschappelijke onderwer ping van den een aan den ander ge leid heeft. Daarmede is ook vanzelf de .broederschap" tusschen hen, die van eenzelfde samenleving deel uit maken, uitgesloten. Dat deze schijnbaar zoo hoogge stemde leuzen tot mislukking ge doemd zijn geweest, was een gevolg van den individualïstischen, ban- deloozen geest, waarvan zij waren vervuld, het ontbreken van het be sef eener wezenlijke, natuurlijke verbinding tusschen hen, die tot eenzelfde volksgemeenschap behoo- ren. Dit besef, het nieuwe bewust zijn van onzen tijd, brengt de over koepeling tot stand, niet alleen tus schen de gemeenschapsgenooten on derling, maar ook tusschen arbeid en kapitaal, waardoor beide geleid worden in het ware belang der gan- sche gemeenschap. Kende de kapitalistische wereld den arbeid slechts als middel tot bevrediging van andere behoef ten, zonder waardeering van den ar beid in en op zichzelf, de nieuwe wereld acht den arbeid hoog als doel en roeping van iederen mensch om der wille van den arbeid zelf en zijn belang voor de gemeenschap. De mensch der nieuwe wereld denkt niet, zooals in de kapitalistische, in geld maar in arbeid en erkent in dezen den waren waardemaatstaf. De strijd tegen het kapitalisme en voor den arbeid wordt in onzen tijd gevoerd door het nationaal-socialis- tische Duitschland en daarmede is aan ieder de plaats aangewezen, die er toe wil medewerken de breedste lagen van het Volk in den waren zin des woords te b e v r ij d e n. Dr. J. H. C. DE VAN 106. Bij hun terugkeer zat onze Piet, alweer een beetje opgeknapt, op het trapje en voor ze gingen slapen, werd be sloten, dat ze de komen de dagen zouden trach ten het toestel zoo goed mogelijk met zeildoek te herstellen. Piet droomde van een slang, die in brand stond en van een groote spin, die telkens aan een draad tot vlak boven zijn neus zakte. Hij gilde telkens het huis bij elkaar! minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toege kend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers kan over het tijdvak van 7 tot en met 13 Decem ber a.s. een Kerstgave worden ver strekt op dezelfde wijze als dit in het vorige jaar is geschied. BOLSJEWISTISCHE DUIKBOO- TEN IN TURXSCHE WATEREN? ISTANBOEL, 27 Nov. (DNB.) Volgens nog onbevestigde berich ten zouden drie bolsjewistische duikbooten Turksche territoriale wateren zijn binnengevaren en zich naar den Boven-Bosporus begeven hebben. Volgens een andere lezing zou een bolsjewistisch oorlogsvaar tuig bij de nadering van het Turk sche kustgebied in een vuurgevecht geraakt zijn met de Turksche kust wacht. STRIJDT WCEDT NOG STEEDS ROME, 27 Nov. Het 543ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In de Marmarische woestijn be vinden de strijdkrachten der spil zich nog steeds in nauwe tactische sainenwex*king in hardnekkigen strijd met de Britsche strijdkrachten in het gebied ten Z.O. van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gisteren zijn aanzienlijke successen behaald. Aan het front van Solloem is de belangrijke stelling Sidi Omar door Duitsche en Italiaansche pant- serafdeelingen heroverd, terwijl de divisie Savona aanvallen van vij andelijke pantserwagens afsloeg. Onafgebroken worden Engelsche ge vangenen binnengebracht te Bardia. dat hecht in onze handen is. Meer naar het W. bevond zich de divisie Ariete in hevigen strijd met gemo toriseerde afdeelingen en afdeelin- gen infanterie van den vijand. In den centralen sector kwam het opnieuw tot botsingen tusschen pantseraf'deelingen DuitschItali aansche strijdkrachten hebben een tegenaanval ondernomen, waar door den vijanid opnieuw groote verliezen worden toegebracht. Voor Tobroek hebben onze afdee lingen wederom nieuwe uitvalspo- gingen der belegerden verijdeld. De verdedigingsstellingen en haven werken werden opnieuw gebombar deerd door formaties der Italiaan sche luchtmacht. Engelsche oorlogs schepen hebben zonder succes kust- sectoren ten W. van Tobroek be schoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Benghazi ge daan. Eenige gebouwen werden ge troffen, doch er zijn geen slachtof fers te betreuren. Agedabia werd opnieuw door drie vijandelijke vliegtuigen aangevallen. Een toe stel van het type Bristol werd door onze jachtvliegers neergeschoten. De bestuurder en de waarnemers werden gevangen genomen. De Italiaansche en de Duitsche ludhtmacht warejf onafgebroken in actie en hebben^ krachtige aanval len gedaan op vijandelijke concen traties van troepen en auto's. Bij luchtgevechten heeft onze lucht macht, die met nieuwe v li e g- t u i g t v p e n opereert, in totaal 13 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Daarbij onderscheidde zich in het bijzonder een jachtescadrille, die in een gevecht tegen 30 Curtiss- toestellen er zeven neerhaalde en andere op doeltreffende wijze be schoot zonder verliezen te lijden. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer verkenningstoestellen hadden aangevallen, werden getrof fen, terwijl ons vliegtuig, hoewel het beschadigd was, op zijn steun punt kon terugkeeren. De Duitsche luchtmacht heeft Maandag nog 6 en Dinsdag 7 vijandeiijke vliegtui gen neergeschoten. In Oost-Afrika zijn Gondar en de stellingen in de nabijheid voortdu rend door artillerie beschoten en door de vijandelijke luchtmacht ge bombardeerd. Onze batterijen beant woordden op doeltreffende wijze het vijandelijke vuur en verijdelden verschillende pogingen van den vijand, die onze stellingen wilde naderen. Volgens nadere berichten heeft de vijand in de gevechten, die op 20 Nov. bij het steunpunt Tsjelga gele verd zijn, de volgende verliezen ge leden: Twee Engelsche officieren gesneuveld en anderen gewond, 350 Soedaneesche soldaten gesneu veld of gewond. In den afgeloopen nacht heeft on ze luchtmacht met zeer explosieve bommen de vliegvelden Micabba en Halfar op Malta bestookt. Het Fiosche legerberickt HELSINKI, 27 Nov. Het Fin- sche weermachtsberidht luidt: Front van Hangö: Aan het landfront in hoofdzaak bedrijvig heid van granaatwerpers. Onze ar tillerie heeft vijandelijke batterij en, stellingen en wegen onder vuur genomen. Karelische Land engte: Bedrijvigheid van vij andelijke artillerie en zware in fanterie- en afweergeschut, gra naatwerpers en machinegeweren tot zwijgen gebracht en vijandelijke nesten van verzet vernietigd. Swirfront: Het gewone we- derzijdsohe artillerievuur. Onze artillerie heeft een vijandelijke munitie opslagplaats vernietigd en de agressieve voorbereidingen van een vrij kleine vijandelijke af- deeling verhinderd. Oostelijk Front: In den Z. sector zijn aanvallen op onze stel lingen afgeslagen. Ingesloten vij andelijke strijdkrachten werden meer opeengedrongen. In den N. sector het gewone artillerie- en granaatwerpervuur en verken ningsactie. Luchtstrijdkrachten: Het ongunstige weer bleef de activiteit in de lucht beperken. Men heeft geconstateerd, dat op 24 Nov. een vijandelijke jager is neergeschoten en dat aan het Swir-front een jager en een transportvliegtuig door den afweer zijn neergehaald. Op 26 Nov. heeft de afweer aan het Swirfront een vijandelijken jager neergeschoten. Winterhulp Nederland Onjuiste mode deeling. 'S-GRAVENHAGE, 27 Nov. De directeur-generaal Winterhulp Ne derland, tevens landelijk leider der Nederlandsche Volksdienst, deelt mede, dat in enkele bladen versche nen berichten^ over het inhouden van 1 procent' op vorderingen van de leveranciers aan de provincie Overijsel en de gemeenten in die provincies, door een waarnemend functionnaris zonder zijn voorken nis zijn gelanceerd. Daar het gepubliceerde volkomen onjuist is, verzoekt de heer Piek deze publicatie als niet gedaan te beschouwen. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 29 NOVEJSTBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu ziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten.; 8.15 Causerie „Brandende kwesties' (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiak. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek. 10.20 Ernsti ge muziekprogramma's (opn.) (11.00 11.20 Voor de huisvrouw). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 De Rara- blers. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 13.00 Will Glahé en zijn or kest. 13.40 Orgelconcert 14.00 Cause rie „Het nut en de voordeelen van de konijnenteelt". 14.20 Na gedane arbeidMuziek en vroolijkheid. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus „Elia de Thisbiot", 16.20 Cello en piano. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 17.30 Gra- mofoonmuziek. 17.35 Duitsche taal cursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Utrechtsch Stedelijk orkest 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Utr. Stedelijk orkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les). 20.30 Gramofoonmuziek. 20.45 Nederlandsche Motovereeniging en solisten. 21.10 Arnhemsche orkest- vereeniging en orgel (onn.). 21.3 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: En gelsche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoonmuziek. 22.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HIJ versom IL 301,5 m. 7.158.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.25 Toonkimstkoort en Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Lichte muziek programma's (opn.). 12.00 Piano voordracht, 12.35 Gramofoonmuziok, 12.45 B.N.O.: Nieuws-, en economi sche berichten. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14.00 Jeugdkoor van het Christelijk gemengd koor „Excel sior". Als intermezzo: Orke»t (opn.). 14.45 Causerie „U en de muziek", 15.00 Zang met pianobegeleiding. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 yroo- Iijke weekeindklanken. 16.45«.Gramo- foonmuziek. 17.00 Voor de binnen schippers. 1715 B.N.O.: Nieuws-, economisch- en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „m een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.). 18.15 „Halve Ita- liaansch programma" (met muzika le illustraties). 18.45 Voor den boer. 19.00 B.N.O.: Groningsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.45 Wetens waardigheden van de week. 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken). 21.30 Causerie „Marnix van St. Aldegonde". 21.45 B.N.O.; Nieuwsberichten. 22.00 B.N. O.: Toelichting op het Weermacht- bericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen, Rayon-redacteur, Den Helder. FEUILLETON AKSEL SANDEMOSE 42. Kwamen er menschen op bezoek, dan dood den hun voetstappen hem bijna. Met wilde oogen zat hij naar de deur te staren, tot deze openging en hy tot het leven terugkeerde als hij zag, dat het een mensch was. Doch zijn op gewondenheid deed hem zelfs in bekende trek ken iets schrikaanjagends zien, hij was niet langer geheel in staat, hen als menschen te beschouwen wel als mènschen, maar wat hield dit woord in, was het niet op zichzelf vol gruwzaamheid! Menschelyke trekken, door de gewoonte verdoezeld, werden in den greep van zijn blik tot iets dusver ongeziens; en hij ver stond hoe in het leven van eiken dag de mensch nimmer gezien wordt als de demon, die hy is: dit rechtop gaande wezen, met platte voeten en met de voorpooten vervormd tot slaande, perverse grijporganen, een gelaat, dat slechts een verzameling is van brutale, op dringerige gevoelszintuigen. Zelfs zijn vrienden ging hij, als hij hen aanzag, beschouwen als afstocter.de wezens; meer dan dat, als af ge- santen van een duistere wereld. En de bezoeken in North Coulee werden zeldzaam; steeds zeldzamer. Wel spraken de menschen er onder elkaar over, dat ze eigen lijk af en toe eens naar Theodor moesten gaan zien, maar daar bleef het bij. Op het laatst kwam er niemand meer en wist geen mensch, hoe het den kluizenaar van North Coulee ging. Langen tijd was de angst er alleen des nachts. Op een dag, dat hij bij Ross geweest was, keerde hij des avonds laat terug; het was nacht, toen hij de North Coulee binnenreed en zijn paard over de hindernissen in het dal dreef. Het was, of er een stille stem klonk uit het verblindende wit tusschen de heuvels, en het gevoel van angst kwam weer in al z'n ver lammende macht over hem, toen hy van een helling het fluisteren hoorde van een beekje, diep onder het flsdek in het dal, waar in het volle licht der maan het spoor der wolven stond. Met een felheid als nimmer tevoren leefde de angst in hem op voor de stille hoog ten, voor de nauwe dalen, het vlakke land en de verre heuvels. Met een gevoel, als was hy bedekt door een laag ijs, kwam hij aan bij z'n hut, half krankzinnig; hy nam z'n paard mee naar binnen en bond het vast aan z'n bed. Met een hand op den poot van het dier, legde hij zich ter ruste, om de nabijheid van z'n trouwen gezel te voelen. Maar in het donker begon hij zich den vorm van het paardenlef voor te stel len, het groote lichaam, dat gedragen werd door de dunne pooten welke geheimzinnige machten hadden het paard geschapen, en waar toe? Wat wèts het paard? Hij gruwde van het schepsel naast zicht piaar durfde het niet naar buiten brengen. Daarop vergat hij het; want terwijl hij diep weggekropen lag onder de dekens In zjjn bedstee, gebeurde het, dat hij zag hoe de gevel werd weggenomen van voor zijn huis en htj verder uitzag in de eeuwenoude Coulee dan hij bij daglicht ooit had kunnen doen. Ver weg, op een van de witte heuvelhel lingen, sleepte een kind zich voort door de hooge sneeuw. Het kwam dichter en dichter bij, maar werd tegelijk kleiner, tot slechts een paar groote, flakkerende oogen over waren. Die oogen bleven zweven boven de sneeuw en hielden hem gevangen tot het daglicht door brak. Toen het ochtend werd, verbleekten de twee starende oogen en losten zich op in het daglicht. De laatste resten van het visioen ver dwenen, het huis herkreeg zyn gevel en sloot zich. En zijn vele geesten in het dal, dacht Theodor, maar toch zijn zy één. En nu heb ik de oogen der Coulee gezien. Van toen af overviel hem de angst ook overdag. Maar hy moest er op uit om voedsel, en spoedig was het ook hetzelfde, of hy bui ten was of binnen. In het dal was een meertje, waarin een klein eilandje, begroeid met dennen; als de koepel van een kerk verhief het zich boven het ijs. Scherp afgeteekend stond aan den oever een berk, rood gekleurd door den zons ondergang. Er lag iets onwerkelijks over den zonsondergang. Er lag iets onwerkelijks over den berg, wat de gedachte bij hem opwekte aan een rune, met bloedigen vinger aan den hemel geschreven. In een van zijn vallen had een konijn ge zeten, maar dit had den tak doorgebeten, waar de klem aan vastgebonden zat en deze met zich meegesleept. Rondom wa3 de sneeuw platgetreden als een leger, met stellen kant. Kleine takjes waren afgebeten, scherp als ge sneden met een mes. Theodor keek naar de sporen van het kleine drama. Daarop zag hij om zich heen. De zon was nog niet onderge gaan. Radeloos kraakte de hard bevroren sneeuw onder zijn voeten. Daar ontdekte hij in een van de boomen vlakbij een kleinen bril- uil. Een oogenblik bleef hjj onbeweeg'lijk staan om het dier van dichtbij te bezien. Als een sneeuwvlok dwarrelde de vogel naar een anderen boom. Weer trad hij nader. Toen hij bijna even dichtbij was als eerst, vloog de vogel niet weg, maar viel neer in de sneeuw aan den voet van den boom en bleef daar lig gen. Theodor ging erheen en zag, dat het dier dood was. Dit maakte diepen indruk op hem. Hij wis' wel, dat ook vogels moeten sterven, maar terwijl hy daar stond en naar den dooden vogel staarde, dacht hij, dat nimmer tevoren menschenoogen iets dergelijks hadden aan schouwd. En hij mompelde: Maar ik ben ook een schrikaanjagend, afschuwwekkend schep sel, dat ben ik; ik leef in de North Coulee. Op den top van een der kleinere heuvels trok een eigenaardige formatie zijn aandacht. Moeizaam begon hij omhoog te klauteren over de sneeuwkorst. Halverwege zag hij, dat het vreemde bovenop den heuvel niet anders was dan een aardhoop; maar nu hij eenmaal op weg was, wilde hij doorzetten en heelemaal naar boven. Nu gebeurde ec iets. Niet te zien, maar des te meer te voelen, wilde de een of andi macht hem terug dwingen. Het leek, of sterke arm van achterom over zijn borst g slagen werd, en hij voelde, hoe hy ijsko: werd. Maar wat het ook mocht zijn, dat he tegenhield, hij wilde er zich niet voor buigf en liep door. Doch spoedig was het niet enk een lichamelijke kracht, die op hem werkte, doch tevens een psychische; en e stem zonder klank sprak in zijn ooren: Was om ga je niet terug, als je weet, dat dit l beste is? Zweetdruppels begonnen blinkend neer vallen voor zijn oogen langs, maar hij wil' het niet opgeven. De stem sprak verder, ve drietig, boos: Ga terug, ga terug. Langzaam keerde hy zich om in de die} sneeuw, niet om naar beneden te gaan, d<x om te slaan. Er was niets te zien. Ronde hem glinsterden millioenen sneeuw-diamant' en het was zoo stil, als ware er nimmer leve op de aarde geweest. Maar terwijl hij zie omwendde, gevoelde hij, dat de strijd g< eindigd was, Datgene, wat hem gevolgd wa trok zich terug, als 't ware beleedigd. B: dan, wat je wilt. Hy streek zich met mouw langs het voorhoofd en ging opnieu verder, den weg naar boven, doch thans zf langzaam; eigenlijk was er niets, waarvo hij verder moest gaan, de gedachten verdros gen zich in zijn hoofd. Zoo bereikte hij de top; maar terwijl hij een boschje uiteen bo« staarde hij in een afgrond. De kloof was diei maar niet zeer breed; het had er allen schi van, dat de heuvel eenmaal uiteengescheui was. XWordt .vervolgd!

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2