MÊÊÊ£\lUk! De Gruyter Koloniën verkwanseld U vergist zich sint. Predikbeurten Marktberichten Heden overleed, ten huize van Jac. van der Oord, onze lieve en zorgzame Vrouw, Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. T. Dam-Blom in den ouderdom van 77 jaren. K. DAM en Kinderen. Sohagen, 27 Nov. 1941. Loeterdijk K 72. Begrafenis Maandag 1 Dec., des namiddags 2 uur. jeen heldere wasch? Gebruikt dan vet en Co.'s ileekwater. eiken goeden winkelier te «•krijgen. SCHEURPLICHT. Wie wil VA H.A. SCHEUR ZUCHT van mij overnemen? Ir. met prijsopgaaf aan M. ILAAUBOER, Burgerbrug A3. Ondergeteekende biedt zich als gewoonlijk weer aan voor het maken van Dames- en Klu if er kleeding. T. GLIM-Oostwouder, 't Zand. Verloren: EEN HANDSCHOEN, vermoedelijk in N. Niedorp of 0. Niedorp. S.v.p. terug te be zorgen bij Mej. C. KONING, Café, Langereis, N. Niedorp. Te koop: EEN HEKJESKACHEL, in goeden staat, bij B 110, Nieu we Niedorp. halti Stofzuigers 220120 volt, pr. merken, lage prijzen. Mooi eiken Dressoir, theemeu beltjes, kinderboxs, prima ka chels, 2 mooie fornuizen, vuur duivels, vuursteenen en specie voor haarden en kachels, kast je, nog 2 pr. veeren bedden, 2 persoons, kapok matrassen, 1 pers. pracht ledikant en kinder- ledikantjes en bedjes, wieg, koffergramofoon, gas- en olie stellen, stoelen en tafels. Let op het adres: J. v. HOUTEN. Fnidsen 91, h. St. Jacobstraat no. 1, Alkmaar. Te koop ge vraagd Naaimachines. Te koop gevraagd: EEN DRACHTIGE ZEUG, die in Dec. moet biggen, of in ruil voor een gelde zeug. N. D. ZEEMAN, Boermansweg 5, An na Paulowna. Gevraagd: EEN MOOI ORGEL, Br. m. opgave reg., houtsoort, prijs, enz., lett R Bur. van dit blad. Voor direct gevraagd een NETTE HUISHOUDSTER, bij moeder en zoon, waarvan de moeder hulpbehoevend is (P.G.). Brieven onder lett. CH9 Bur. van dit blad. SLAAPGELEGENHEID aangeboden voor 4 k 5 perso nen. Te bevragen Molenvaart 347, Anna Paulowna. Mevr. Notaris DE BOER te Schagen vraagt een flinke dienstbode voor d. en n., niet beneden 20 jaar. Aangeboden: 2 h.a. scheurplicht, Brieven aan A. SCHENK, Groo- te Keeten, Callantsoog. Voor direct gevraagd: 1 st. heerenkappers zelfstandig kunnende werken, voor zaak in A'dam. Melden „Maison Modern", Winkel, Tel. 272. KOSTHUIS te Heerhugowaard gevraagd. Volledige inlichtingen aan Bur. van dit blad, onder no. 174 vóór 18 Dec. a.s. IEMAND gevraagd 11 koeien te knippen. C. SPAAN Wz.. Koedijk 64. Te koop: 3lA M. z. g. a. n. Twisted Mat, 90 c.M. br., 1 pers. ijz. led m. sp. matr., grijs plu che m. manteltje m. muts, pl. m. 4 j., gekl. zw. suède sch., m. 38K (breed), 3 p. macco kinder- k. (2 j.), bij M. J. PORTE, Kil, achter Slagerij Stam, Heerhu gowaard Zd. Gevraagd: Een FLINK DAGMEISJE, voor Kerstmis. Aan hetzelfde adres een fietsjongen ge vraagd voor Vrijdag en Zater dag. Adres: J. C. WIT. Win kel. (Vervolg van pag. 1). Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te verspillen aan de drog redenen van de emigrantenregee- ring, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is. De zaak is heel eenvoudig, en komt hierop neer, dat de Ver- eenigde Staten gebruik maken van de onmacht der Europeesche Staten, om de Europeesche eigendommen te rooven, volgens het van ouds beken de motto: pik in, het is winter. Dat er een Nederlandsch emi granten dom in Londen is, dat zich regeering noemt en met drogrede nen, die voor ieder denkend mensch duidelijk zijn, dit tracht goed te praten, is het ergste. Wij weten nu ook waarom eenige dagen geleden de heeren Weiter en Steenberghe zijn afgetreden, n.1. om dat dit zelfs hen te gortig werd, de zen uitverkoop wilden zij niet mede maken. Wij zullen nooit vergeten, dat dit in hun voordeel pleit. Tus- schen hen en de heeren, die Suri name hebben verkwanseld, zal ver schil zijn te maken. Door de eeuwen heen heb ben de Engelschen ons be roofd. In 1794 werd Gibraltar door de vereenigde Engelsch-Nederlandsche vloot ingenomen. Engeland pikte het iri, én behield het tot op den huidigen dag. In 1795 werd het prachtige eiland Ceylon door de Engelschen op de Nederlanders veroverd. In datzelf de jaar, 1795, werd Malakka aan de Engelschen overgedragen door den naar Engeland gevluchten stad houder, den lateren koning Wil lem I. Terugontvangen hebben wij het nooit. Dit noemt men dan bescher men. In hetzelfde jaar 1795 werd de Kaapkolonie door een Engelsche krijgsmacht bezet De teruggave ge schiedde in 1803. In 1806 vielen de Engelschen weer met groote over macht binnen, de Nederlandsche macht werd verslagen bij Blauw berg en de kolonie ging in Engel sche handen over en bleef geroofd In 1816 werden Demara, Essequi- bo, en Berbice door de Engelschen .van ons geroofd. In 1820 werd Singapore, Neder landsch bezit, door den Engelsch- man Raffles veroverd. In 1871 werd de goudkust, in wes telijk Midden-Afrika, aan de En gelsche afgestaan. In 1902 werden de republieken Transvaal en de Oranje Vrijstaat, nadat 26.000 vrouwen en kinderen in de concentratiekampen waren omgebracht, bij het Engelsche im perium ingelijfd. In 1939 wordt Curacao door de Engelschen bezet. In 1941 wordt Suriname door de 'Amerikanen bezet. Het komt mij voor, dat dit lijstje voldoende is voor leder, die een greintje begrip heeft, om te besef fen, dat, wat nu gebeurt, het ver volg van de Angel-Saksische roof- politiek door de eeuwen heen is. Geen noodzakelijkheid. Volksgenooten, Wij hebben kennis genomen van de bezetting van Curacao en Suri name door de troepen der Ver- St. zonder dat daar ook maar de ge ringste noodzakelijkheid voor be staat. Machteloos moeten wij dit aanzien. Het is nog maar kort ge leden, dat het rijkscommissariaat aan dit Nederlandsche volk de me- dedeeling gedaan heeft, dat de Führer wil dat Nederland zijn zelf standigheid zal krijgen. Wij natio naal socialisten, wisten dat ons ver- den. Nationaal socialisten is geen den. Nationaal socialisme is geen imperialisme. Imperialisme en ka pitalisme hebben bewezen bij el kander te behooren. De Germaan- sche volkeren van het vasteland zullen in nauwe lotsverbondenheid schouder aan schouder staan. Dit is noodzakelijk voor de handhaving van Europa in de wereld. Hoe nood .zakelijk dit is, speciaal voor ons Nederlanders, geen beter bewijs is daarvoor dan dit lijstje, dat hier boven staat, het lijstje der geroofde Nederlandsche bezittingen. Wij nationaal socialisten en ik weet in dit geval te spreken 4 namens het geheele Nederland sche volk erkennen de roof van Suriname en Curacao niet en we hebben de verwachting, dat een herboren, eendrachtig en sterk Europa, het Europa dat wordende is, eens onzen eisch tot teruggave zal steunen. Meer dan ooit zijn wij gesterkt in de overtuiging, dat de Europee sche revolutie van heden de le vensnoodzaak is voor alle Euro peesche volkeren. Zonder nationaal socialisme en fascisme was Euro pa te gronde gegaan, vernietigd door de bolsjewieken en van zijn bezittingen beroofd door het Jood- sche grootkapitalisme in Londen en New York. Hitier en Mussolini halen Europa van den rand van den afgrond, en het is onzen heiligen plicht en roe ping daaraan mede te werken, met inzet van geheel ons wezen. Want wij hebben ons vaderland lief en strijden voor de toekomst van ons volk! ITALIAANSCHE MINISTERRAAD. Naar verluidt zal de Italiaansche ministerraad op 29 November onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzo Viminale bijeenkomen ter behandeling van talrijke, belangrij ke aangelegenheden. REGELING KWEEKERSRECHTEN Binnenkort te wachten. Krachtens een regeling, die thans in voorbereiding is, zullen aan den kweeker van een nieuw ras van een aangewezen cultuurgewas, t. w. aan dengene, die het ras het eerst nieuw gewonnen heeft, zekere rech ten worden toegekend, indien op diens daartoe strekkende aanvrage dat ras door de bevoegde instantie in een centraal rassenregister wordt ingeschreven, welk register zal worden verdeeld in verscheidene afdeelingen, die voor één cultuur gewas of groep van cultuurgewas sen verschillend zullen zijn. Bij de beoordeeling of een ras als nieuw zou kunnen worden aan gemerkt, zal worden uitgegaan van den maatstaf, dat een ras slechts als nieuw zal worden beschouwd, indien het zich van andere rassen voldoende onderscheidt en in vol doende mate raszuiver is. Het ligt in het voornemen op de eerste plaats te bevorderen, dat de wettelijke regeling binnen afzien- baren tijd in werking zal kunnen treden ten aanzien van landbouw- en groenteaigewassen. pachtprijsbesluit voor de jacht. Basis: 9 Mei 1940. In de Staatscourant van heden is een besluit verschenen tot beheer- sching van de pachtprijzen voor de jacht. Dit bepaalt, dat het verboden is voor het genot van de jacht een pachtprijs aan te nemen of te beta len, die hooger is dan die, waar voor het pachtobject op 9 Mei 1940 was verpacht. Was het jachtterrein op dien datum niet verpacht dan is thans de hoogst toelaatbare pacht prijs die, waarvoor het laatstelijk tusschen 1 Jan. 1935 en 9 Mei 1940 was verpacht. In gevallen, waarin het bovenstaande niet voorziet, b.v. voor terreinen die nog niet of alleen vóór 1 Jan. 1935 waren verpacht, rust op den verpachter de verplich ting aan den secr.-gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij te vra gen den hoogst toelaatbaren pacht prijs vast te stellen. Die verplich ting bestaat niet, indien het jacht terrein kleiner is dan 10 ha. De hoogst toelaatbare pachtprijs wordt dan bepaald, door dien, welke voor soortgelijke pachtobjecten op 9 Mei 1940 gebruikelijk was. Voorts bepaalt het besluit, dat ook wanneer een hoogere pachtprijs dan de hoogst toelaatbare is overeenge komen, slechts de hoogst toelaatba re geldig ia, Uit onze Omgeving LANGEDIJK. NOORDSCHARWOUDE. UITSTEKEND GESLAAGD CONCERT. Zangver. „Crescendo", de harmonie „Excelsior" en mej. M. Kliffen. Gisteravond werd in de groote zaal van „Concordia" alhier een concert gegeven, door de gem. zang- vereeniging „Crescendo", met me dewerking van het harmoniegezel schap „Excelsior'' en mej. Marie Kliffen, sopraan. Dit concert was aangekondigd als „buitengewoon" concert en het is dit dan ook gewor den. Er was een belangstelling van de zijde van het publiek zoo groot als wij nog nimmer bij een concert van een der optredende gezelschap pen hebben meegemaakt. De zaal was tot de laatste plaats bezet, ter wijl verscheidene personen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Van den geheelen Langedijk wa ren zang- en muziekminnenden op gekomen, om dit eerste concert in dezen vorm bij te wonen. En wij ge- looven, dat men voldaan weer huis waarts gekeerd is. Het gebodene stond op hoog peil. Het programma werd geopend door de harmonie „Excelsior", on der leiding van den heer Pranger, met de ouverture „Die Schone Ga- lathé" van Fr. von Suppé, gearran geerd door den heer Pranger, met welke ouverture op het concours te Broek op Langendijk zooveel succes werd behaald. Ook nu weer werd oen uitstekende vertolking gegeven. Het tweede nummer „Henri VIII" van Saint-Saens, dat aan de mede werkenden zeer zware eischen stelt, kon ons als concertnummer min der bekoren. Crescendo zong vervolgens onder leiding van den heer Hespe een vier tal geestelijke liederen, twee in 't Latijn, een Kustlied van Röntgen en Dag van Toorn van W. Hespe. Deze werden goed gezongen, doch de Nederlandsche liederen, na de pauze door Crescendo gezongen, Dankgebed en Gelukkig Vaderland van Volerius en Nederland en de Zee van Richard Hol, hadden meer de instemming van het publiek. Marie Kliffen heeft, met begelei ding van Mej. N. Kramer een vier tal liederen gezongen op een wijze, welke allen lof verdient. De beide liederen van Fr. Schubert, Früh- lingstraum en het fijna Ave Maria voldeden ons het meest. Het hoogtepunt van den avond was wel de uitvoering van Gallïa, van Gounod, bewerkt voor koor, orkest, en solo, waaraan medewerk ten Mej. Marie Kliffen, Crescendo en Excelsior, het geheel onder lei ding van den heer Hespe. Koor en orkest sloten zich uitstekend aan bij de soliste, al dreigde het koor wel eens een enkele maal achter 't grootere geluidsvolume van het or kest te verdwijnen. Het klonk ech ter uitstekend, de stemming was heel goed. Mej. Kliffen zong een prachtige partij, vooral het laatste gedeelte liet. als geheel een diepen indruk achter. Excelsior sloot het concert met een viertal nummers, welke allen met een luid applaus beloond werden. Wij zijn er zeker van niet alleen te staan, als wij den wensch uit spreken, dat nog meer soortgelijke avonden worden gegeven. Het is gebleken dat er animo voor is en het zal de vereenigingen die het. toch al niet gemakkelijk hebben in dezen tijd ongetwijfeld een steun zijn, zoowel moreel als financieel (M. Kuiper). BROEK OP LANGENDIJK. GOEDE UIEN MOGEN THANS WORDEN AANGEVOERD. Gistermorgen werd in de veiling alhier een circulaire van de Ned. Groenten en Fruit Centrale voorge lezen, waarin werd medegedeeld, dat de prijs voor het product Witte Uien A, voor export naar Duitsch- land met ingang van Woensdag 26 Nov. is vastgesteld op f 4.70 per 100 kg. Deze prijs geldt tevens als maximumprijs voor het binnenland. Ten aanzien van de verdeeling yan den aanvoer wordt jnedegq- ZHTE KOFFIE 't is De Gr.uyter.'s Koffiesurrogaat daar zit echte kloffie ih deeld, dat indien de aanvoer vol doende groot is om export mogelijk te maken, 50 voor export dient te worden bestemd. Wanneer een voor het binnenland gereserveerd gedeel te niet door het binnenland wordt afgenomen of den exportprijs niet opbrengt, dan dient ook dit deel voor export te worden verladen. De bepalingen t.a.v, de verdeeling van de z,g. koelhuis-uien komt hier mede te vervallen. Hieruit blijkt dus, dat thans ook de houdbare uien door de tuinders mogen worden aangevoerd. Tot nu loe was men aan den Langedijk gebonden aan de bepaling, dat uit sluitend B-uien, de minder houdba re kwaliteit, mocht worden aange voerd, met gevolg dat er zoo goed als geen uien aan de veiling kwa men. Als aanstonds de grootste drukte met het koolhalen achter den rug is. zal daarin wel verandering komen. noordscharwoude. verkiezing. De heer K. Wagenaar Kz. alhier werd bij de gehouden stemming herkozen als bestuurslid van de Banne. VARIA het muskusdier. Met muskusdier is iets kleiner dan een ree, bedekt met borstelige, broze haren, die grijs en aan den top zwart zijn. Aan de keel ziet men een breede, witte streep met een zwarten zoom. Het mannetje heeft achter den navel een zakje of huidplooi, waarin de muskus wordt afgescheiden. Het vaderland van het muskusdier is de streek tusschen de Amoer en de Kaspi sche Zee en strekt zich uit tot Chi na en Achter-Indië. Vooral vindt men vele dezer dieren aan den oever van het Baikalmeer en van de Lena. Zij komen zelfs des win ters niet in de vlakte en kunnen uitmuntend klauteren, springen en Zwemmen. Doordat deze dieren zeer schuw zijn, is de jacht op hen zeer moeilijk. Hun vleesch is zeer sma kelijk. De gemiddelde hoeveelheid muskus van een volwassen dier weegt 30 gram. bloeddorstig tot in den dood. Een wandelaar in Durban (Z. Afr.) die aan het strand een doo- den haai ontdekte, wilde van 't dier een foto maken. Hij vond het noodig om daarvoor de bek van het dier open te zetten, door middel van een stuk hout. dat hij tusschen de kaken plaatste Bijna was hij hiermee klaar, toen het stuk hout weggleed en de bek met een klap dichtsloeg. Tijd om zijn hand terug te trekken had de man niet meer en zoodoende werd hij de gevan gene van een dooden haai, totdat voorbijgangers hem uit zijn neteli ge positie verlosten. Naar een zie kenhuis gebracht constateerde men dat de hand zoo zwaar verwond was. dat deze niet meer behouden kon worden en moest worden ge- amputewd. EEN WISPELTURIG EILAND. In de Zuidzee speelt, een eiland verstoppertje met de menschen. In 1856 werd het door de bemanning van de pantserkruiser „Falcon" ont dekt en met den naam van het schip gedoopt. Twaalf jaar later voer een kapitein naar het eiland, die indertijd als officier op de „Fal con" dienst deed. Het eiland was verdwenen. Pas in 1885 verrees het weer. Drie jaar later dook het humeu rige eiland onder, dit keer voor 39 jaar. want het verscheen pas in 1927 opnieuw aan de oppervlakte, nu gekroond door een vulkaan. Ken jaar later landden er inboor lingen en heschen er de vlag van het koninkrijk Tonga. De regeering van de Tonga-eilanden heeft het de naam Fonua Foo gegeven. De kolo nisten moeten echter booten aan hun huizen bevestigd hebben, om zich in geval van ondergang te kunnen redden. Het moet niet aan genaam zijn steeds een reddingboot gereed te moeten houden en het is de vraag of men bij een onderzee- sche uitbarsting van de vulkaan, die het eiland laat verdwijnen, tij dig in de booten kan komen. ZONDAG 39 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen. voorm. 10.30 uur, Ds. Kapt-eyn. Diaconiezondag. Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Biemen. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. WSchen. Anna Paulowna. voorm. 10.15 uur de heer A. Kalis. Wieringerwaard, nam. 2.30 uur, de heer A. Kalis. Nam. 3.30 uur. Zondagsschool. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur. Ds. de Mooy. Oude Niedorp. nam. 3 uur, Ds. de Mooy. Veenhuizen, geen dienst. Nieuwe Ndedorp, geen dienst. Noordscharwoude, geen dienst. Oudkarspel, voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Winkel, geen dienst Dirks/horn. voorm. 10.30 uur, Ds Boeke (in de consistoriekamer). Heiloo, voorm. 10.30 uur, Ds. Bloemhoff. Warmenhuizen. nam. 3 uur. Ds. Klein Wassink van Alkmaar (in „Ons Huis"). Oudesluis, zie *Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Eenigenburg. Z.-Zijpe en Petten. geen dienst. Aartswoud, voorm. 10.30 uur. Ds Kreib. Onmeer. nam. 2.30 uur. Ds. Kreib. - Extra collecte. Wieringerwerf. voorm. 10.30 uur Ds. Meijer Droes. Slootdorp, nam. 2.30 u.. Ds. Meijer Drees. Zui'dscharwou'de. voorm. 10.30 uur. de heer C. A. Korndörffer. Koedijk, geen dienst. Kolhorn, nam. 2.30 uur, Ds. v. Bie men. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.45 uur, Ds. Oosterbaan. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Oos terbaan. Broek op Langendijk, voorm. 10.30 uur, prop. E. Daalder ven Am sterdam. Gerei. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Kolhorn, voorm. 10.30 u. en nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Middenmeer, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. Schaafsma. Slootdorp, voorm. 10 uur, en nam. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Wieringerwerf, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, l>s. H. van Twil'lert. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug. voorm. geen dienst. Nam. 2.30 uur (Ned. Herv. Kerk) de heer v. Rossum. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk) voorm. 10 uur, sa menkomst. Schagerbrug. Dinsdagavond 8 u., bijeenwomst Chr. Jongemannen- vereen. in het Evangelisatiegeb. 9CHAGEN, 27 Nov. 18 Paarden f 400—1300, 12 veu lens f 500—800. 35 tijdkoeien f 350 —450. 38 geldekoeien (magere) f 350—400, 266 idem (vette) voor de Centrale. 6 kalfkoeien f 450— 625, 87 grasikalveren f 90—160, 31 nuchtere kalveren voor de Centra le, 387 vette schapen voor de Cen trale. 3 bokken en geiten f 20—30, 14 magere varkens f 24—32, 25 biggen f 14—20, 154 konijnen f 1.50 —7.50, 34 kippen f 1.50—3. WARMENHUIZEN, 27 Nov. Roode kool f4.80, gele kool f4.80, witte kool f 8.Deensche witte kool f3.—. Aanvoer 50400 K.K. roode kool, 34300 K.G. gele kool, 14200 K.G. wit te kool, 19400 K.G. Deensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Nov. (Off. noteering. Aanvoer: 14000 kg. roode kool f 4.80, 129000 kg. gele kool f 4.80, 20300 kg. savoye kool f 5.50, 1600 kg. peen f 2.60—4, 200 kg. bieten f 4.50, 1700 stuks bloem kool f 11—14, 2e soort f 8.80, 1022S0 kg. vroege witte kool f 3, 10800 kg. andijvie f 6, 2500 kg. rammenas f 7.10—9.90, 1200 kg. knollen. NOORDSCHARWOUDE. 27 Nov. Officieele noteering. 57300 kg. roo de kool f4.80, 50900 K.G. gele kool f 4.80, 7700 K.G. groene kool f 5.50; 6100 K.G. peen: a. f2.50, b. f4.—, c. f3.20, d. 2.60, 63100 K.G. vroege witte kool f3—, 13400 K.G. andijvie f 6.1750 K.G. Chineesche kool U-,

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 3