Vrijdag 28 November 1941 Tweede blad HUISSLACHTING VARKENS DE SCHAGER MARKT Spoorwegportrettea DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hededeeiing van den Yoedsc*- oommissaris. De Prov. Voedeelcommissaris voor Noordholland brengt het volgende onder de aandacht van de varkens houders, die in aanmerking komen, voor een machtiging tot het verrich ten van een huisslachting. OBij het inleveren van de vleesch- kaarten, en bij het aanvragen van een machtiging tot slachten, moet bfi den plaatselijken distributie- drenst een formulier MD 204 aange vraagd worden. Dit moet worden overhandigd aan den Plaatselijken igurehuhouder van de Landbouw- Cl<teis-Organisatie. Aan de hand hiervan administreert hij het aantal jp. te leveren vleeschkaarten. Het formulier MD 204 vervangt de vroe gere verklaring, dat de- vleeschkaar- ten waren ingeleverd. Ter voorlichting van belangheb benden, volgen hier de voornaamste gewijzigde bepalingen inzake de huiBslachtingsregeling. Huisslachtingen varkens kunnen plaats hebben van 1 Nov. 19411 Fefor. 1942. Op verlangen van de vleeschkeurïngsdiensten dient er ■ooveel mogelijk centraal te worden geslacht, dus niet op de boerdeijen. Er suilen alleen machtigingen worden verstrekt aan hen, die vóór 1 Nor. 1941 in het bézit waren van een vergunning om een varken aan te ihouden bestemd voor huiss'.ach- ting. Het heeft geen zin meer, thans nog een varken voor huieslachting aan te vragen, daar dit toch niet voor eigen gebruik geslacht mag' worden. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen, die gewend waren vo<y- gaande 2 jaren varkens voor huis- slachting te slachten. Het. kan worden toegestaan om ©en 2e varken te slachten, als de gezinssterkte dit mogelijk maakt/in veriband met de in te leveren yleeschkaarten. Hiprvoor kan dan eventueel nog een varken bestemd worden, dat op leveringscontract gehouden wordt. SCHAGEN WESTFRIESLAND IN DEN AETHER. Meer nog dan vroeger laat de fadio-omroep het streekeigene tot zijn recht komen door reportages van het boerenleven en speciale uitzendingen in de streektaal. Woensdagavond was de reportage- wagen van den Ned. Omroep in chagen voor de opname van het edeelte „Westfriesland", voor de uitzending „Sinterklaas in Neer land s gouwen", welke plaats heeft Maandag 1 December tusschen zes en half zeven over Hilversum I. In dezelfde week, Woensdag 3 Decem ber, wordt 's middags van kwart over twee tot tien over half drie over Hilversum II een programma uitgezonden dat bestaat uit West-' friesche liedjes en een praatje. Bei de uitzendingen worden verzorgd door onze plaatsgenooten mevr. A. M. Groot—Hagenaar en Freddy Groot. DAMMEN. Uitslagen van de Woensdag 1.1. gespeelde partijen. Ie klas: Eriks—Bremer 0-2 BlaauboerKeet 1—1 2e klas: VisserPeetoom 0-2 Kos—Grootes 2—0 MienusTiesen '2—0 v. RuitenSchot 2-0 3e klas: BakkerDomper 0-2 BoschMarees 2—0 WybengaHiemstra 1—1 BierstekerBosma 2-0 de JagerMooij 0—2 goede handel in kalfkoeien. Yeulenmarkt zonder v»el veulens. Aan de Centrale werden 266 stuks koeien en stieren met 27 graskal veren, 31 nuchtere kalveren en 387 stuks schapen geleverd. Op de vrije koemarkt was ook aardig 'wat vee aangevoerd. De handel in tijdkoeien was vrij goed. hoogste noteering was f 450. Goed was de handel in kalfkoeien, die wij in weken niet genoteerd hadden, doze Hepen tot de f 625. De handel in geldekoeien was matig, deze hooe- ste noteering was f 400. Zoo ziet men. dat de handel in gebruiksvee nogal bevredigend was. En ook wat de aanvoer betreft. .Vaarzen waren stug. duur, de hoogste no teering was f 390 en groote aan voer. De handel in graskalveren* was nu juist niet over te roemen, de hoogste noteering was f 160. dus heel wat lager dan we de laatste weken gewend zijn. 't Was °ok de z.g. veulenmarkt, maar er waren Weinig veulens aange voerd. Deze noteering was van 500 —800 g!d„ beteckende niet veel. Ook was er taxatiepafrdenmarkt hier waren aangevoerd 16 stuks paarden, deze werden getaxeerd van 400—1300 gld. Van bokken en geiten valt weinig te schrijven, dat was hoofdzakelijk klein goed. De duurste ging voor f 30. De handol Het contract moet dan Ingeleverd worden bij den Bureauhouder. Dit is slechte mogelijk tot 1 Dec. 1941, en deze varkens moeten in verband met de voederpositie ge slacht worden vóór 1 Dec. 1941. Na dien datum zullen dus nog al leen varkens geslacht mogen wor den, welke gehouden worden op een vergunning voor huisslachting.- Niet zwaarder dan 150 KG. Er mogen geen varkens worden geslacht, zwaarder dan 150 KG. Ie end gewicht; Een uitzondering wordt er echter gemaakt voor af te mesten fok zeugen, waarmede aan vrager zelf heeft gefokt. Deze mo gen dus niet van elders aange kocht worden. Grootere gezinnen zullen alleen een dergelijke zeug hiervoor kunnen bestemmen. Als een varken zwaarder is, dan de in te leveren vleeschkaarten toe laten, kan er met een andaren var kenshouder geruild worden, of het teveel aaji vleesch kan worden afge dragen aan den leider van den plaatselijken toewijzingscommissie voor vleesch. Dit. vleesch moet van normale kwaliteit zijn. Het kan worden toegestaan, ham men of spek bij den slager te laten rooken, indien hier maar mededee- ling van wordt gedaan aan den toezichthoudenden opzichter van de L.C.O. Aan de houders van een speciale toewijzing varkens zonder kracht voeder, of aan varkenshouders, wier hoofdberoep buiten land- of tuin bouw ligt, kan alleen toestemming worden gegeven een aantal var kens te slachten, als dit aantal ge lijk is aan het aantal, waarvoor hun vergunning is verleend. Zij kunnen dus in het algemeen geen contractvarkens van elders aankoo- pen, ook al zou de grootte van het gezan nog een extra slachting toela ten. Per persoon kan door den distri- butiedienst van 1 Nov. 19411 Febr. 1942 een aantal v\eeschkaarten wor den ingehouden, benoodigd voor het koopen van 48% kg. vleesch. Een week rantsoen wordt hierbij gesteld op 750 gram. Voor nadere inlichtingen kan men zich alsnog wenden tot den plaatse lijken Bureauhouder. in biggen en schrammen was zeer matig, hoogste noteering van big gen f 20, dus f 4 hooger bij de no teering bij de vorige week, imaar de biggen waren wel wat zwaarder Schrammen prijshoudend', 32 gld. Konijnen waren zeer duur met een vluggen handel. De handel in kip pen was wel wat flauw. Over het groote bezoek en de aanvoer kon men hier weer tevreden zijn. Het was een drukke markt. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 22'November stonden 4 werlcloozen ingeschreven, waar van 2 in de steunverleening en 1 in de centrale werkverschaffing, ter wijl 1 werklooze uit zijn bondskas trok. STAND'DER ARBEIDSBEMIDDE LING. Op Zaterdag 22 November ston den bij 't kantoor Schagen van het gewestelijk arbeidsbureau 16 werk zoekende arbeiders ingeschreven, t.w. 1 grondwerker, 1 opperman, 1 schilder, 1 timmerman, 2 landarbei ders, 2 chauffeurs, 1 smid, 1 con ciërge, 1 kantoorbediende, 1 bouw kundig-opzichter, 1 administrateur, 1 magazijnbediende, 1 winkelbedien de en 1 banketbakker. HINDERWET. De Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring. Barsingerhorn, heeft inge diend een verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet tot uitbrei ding van de verwerkingsinrichting te Schagen. LEGGER DER WEGEN. Bij dep Burgemeester dezer ge meente zijn tegen den ontwerp- legger der wegen 3 bezwaarschrif ten ingebracht. De zitting is gehou den op 25 November j.1. COMMISSIE WERING SCHOOLVERZUIM. Door den Burgemeester is aan den heer D. Brouwer met ingang van 15 November j.1. «eervol ontslag ver leend als lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim, terwijl in diens plaats is benoemd de heer J. L.MI. J. Westenberg. GEGUND. De verkoop der iepenboomen aan de Gedempte Gracht en elders in de gemeente, is definitief gegund aan de N.V. Hard- en Zachthout Import Maatschappij te Loenen op de Ve- luwe. Z1JPE. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 21 t.m. 27 Nov. Geboren: Hermina Gërritdina, d. v. Pieter Bandsma en Neeltje Post- ma; Gerrit en Dirk, zoons v. Krijn Jcngerling en Cathariha Brugman Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: de Jong, Antje, 81 jr., z. b., echtgen. van Cornelis Bak (woonde te Den Helder); Visser, Guurtruida, 39 jr., zJb., echtg. van Bartholomeus Dapper; Timmerman, Gerbrand, 90 jr., z.b., wed. van Dieu- wertje Bregman. SCHEUREN VAN GRASLAND. Gezien het groot aantal ter ge meentesecretarie alhier afgegeven aangifteformulieren, laat het zich aanzien, dat in deze gemeente ve le perceelen grasland zullen worden gesdreurd, SCHOENENRUILBEURS OPGERICHT. Naar wij vernemen ie in de gis teren gehouden vergadering van het Winterkleeding-Comité in den distributiekring Zijpe N.-H. beslo ten tot het oprichten van een schoe nenruilbeurs in dezen distributie kring. Het is de bedoeling dat de ruil beurs georganiseerd door de Ver- eeniging van huisvrouwen, afd. Sohagen, door dit comité wordt overgenomen, omdat wanneer een dergelijke ruilbeurs zich over meer dan één gemeente uitstrekt, de keur der schoenen grooter wordt en dus in de praktijk meer rèsultaat oplevert. De bestuursleden dezer vereeniging, die op deze vergade ring tegenwoordig waren, konden zich hieipnede in principe vereeni gen. Het comité stelt zich voor binnen kort bekend te maken op welke dagen, uren en plaatsen gelegen heid zal worden gegeven schoenen in te leveren, welke schoenen dan door een deskundige zullen worden getaxeerd. Men verkrijgt dan een recu waarop men na enkele weken of een paar passende schoenen van dezelfde waarde of het getaxeerde bedrag in ontvangst zal kunnen ne men. Wanneer ieder die over een paar schoenen beschikt die niet meer worden gedragen omdat ze bijvoor beeld te klein zijn geworden, (bet geen vooral bij kinderen veel voor komt) doch die overigens nog in goeden staat verkeeren en door ie mand, die deze schoenen wel pas sen nog zeer goed zouden kunnen worden gedragen, deze schoenen bij het comité inlevert, dan zullen zeer veel inwoners van dezen distributie kring op de^ wijze van schoenen kunnen worden voorzien. En wanneer daaraan werkelijk behoefte bestaat, zal het geen be zwaar opleveren hiervoor het ge taxeerde bedrag te betalen. Verwacht kan dan -ook worden dat na enkele weken deze schoenen ruil beurs, wanneer zij goed en grootsch wordt ongezet in een groote behoef te zal kunnen voorzien. Wij wach ten dan ook met belangstelling na dere berichten omtrent de vorderin gen van dit werk at SCHAGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor defn Boschibouw en HoutteeJt heeft den heer H. J. Witkop alhier ont heffing van het kapverbod verleend voor het vellen van 3 iepen en 2 esschen in den tuin van de pas torie. ALKMAAR. PLANTENTEELTDAG. De Rijkslan dbouwconsulent voor Noordholland wekt belangstellen den op aanwezig te zijn op een bij eenkomst welke door het Instituut voor Plantenveredeling te Wagenin- gen zal worden georganiseerd te Alkmaar. Deze vergadering vindt plaats in het Paviljoen „Kinheim", Stations plein en begint 's middags om 13.30 uur op 10 December a.s. (Woensdag middag.) De bedoeling is dat de landbouw- practijk inlichtingen kan ontvangen van het genoemd Instituut over de keuze van te verbouwen gewassen. Anderzijds hoopt het Instituut van gedachten te wisselen over de in de Rassenlijst opgenomen of op te ne men gewassen. De bijeenkomst beoogt dus te be vorderen dat er nauw contact zal zijn tusschen de akkerbouw prac- Naar Oosttand.... Gigantische arbeid in oorlogstijd In deze dagen wordt ons, het oude lied in herinnering gebracht, waarin degenen bezongen worden, die eens ..naar Oostland" trokken. Dat waren de ondernemende man nen en vrouwen, pioniers van Ne derlandschen stam, die onvervaard, met hebben en houwen op karren geladen door de Duitsche landen trokken naar de Oostelijke gebie den, waar nu nog, de sporen van die Geldersche, Drentsche en Hol landsche kolonisten evenals die der Vlamingen, zijn terug te vin den. Nu zijn kortgeleden weder land- genooten naar Oostelijk Europa getrokken, eenerzijds onder gemak kelijker omstandigheden want zij konden zich per trein laten vervoe ren maar hiertegenover staat, dat wij thans midden in een feilen oorlog zitten van een omvang als de wereldgeschiedenis nog niet ge kend heeft. Desondanks neemt het Duitsche Rijk reeds nu den weder opbouw van die Oostelijke streken energiek ter hand. Daar immers ligt het nieuwe land, dat in belangrijke mate het Europa van morgen zal moeten^ voeden en van velerlei grondstoffen voorzien. Voor een deel 'van de Westelijke Sovjet-Unie is een toestand van zekere rust aangebroken en ook de vroegere Poolsche gebieden zijn in' meer dan één opzicht al in staat tijk eenerzijds en het Instituut an derzijds. Vooral au er veel gewassen op te scheuren land zullen komen te staan, biedt de löe December een goede gelegenheid iets meer te ver nemen van de ervaringen welke het Instituut voor Plantenveredeling uit het gebeele land reeds heeft Ook de onderlinge gedachten wisseling zal van groote waarde kunnen zijn. UIT DEN ZWARTEN HANDEL. Economische rechter heeft weer werk te doen! Door den Economischen Dienst van de politie alhier, te in samen werking met den groepsleider van den C.C.C.D., tegen een vijftal per sonen te Den Helder, proces-ver baal opgemaakt, wegens het frau duleus slaehten van een schaap en een drietal biggen. Vrijwel het ge- heele schaap kon worden inbeslag- genomen. Twee broodbakkers in deze ge meente, die opplakvellen met val- sche en ongeldige broodbonnen bij den distributiedienst, alhier- had den ingeleverd, werden geverbali seerd. Een Alkmaarsche ingezetene, die niet aan zijn verplichting" had vol daan om zijn koper en tin in te le- - veren en verschillende van deze voorwerpen elders had opgeborgen, is geverbaliseerd. Hét betreffende koper en tin is inbeslag genomen. Wegens het verhandelen van tex- tielkaarten is tegen een drietal per sonen proces-verbaal opgemaakt. De kaarten werden inbeslaggeno- men. Opnieuw is tegen diverse perso nen terzake van het koopen en ver- koopen van boter- en vetkaarten proces-verbaal opgemaakt. Een drietal personen, die zich in deze gemeente aan het frauduleuse slachten van een schaap hadden schuldig gemaakt, werden opge spoord en aan het politiebureau in geslot#h. De slagerij-inventaris werd inbeslag genomen. In samenwerking met de gemeen tepolitie te Bergen, is tegen ver schillende personen wonende te Bergen en Alkmaar proces-verbaal opgemaakt, omdat, zij in don z.g. zwarten handel, diverse soorten ar tikelen te koop hadden aangeboden en hadden verkocht, in strijd met de Distributiewetgeving en de prijs- voorsohriften. Terzake van "het verhandelen van sigaren en shag tegen een veel hoo- geren prijs, dan op de banderolle was aangegeven te tegen een drie tal- personen proces-verbaal opge maakt. Van den winkelier, die de sigaren en de shag in den smok kelhandel bracht, is zijn geheelén winkelvoorraad, waaronder ruim 50 kistjes sigaren van oude kwali teit en een partij shag, inbeslag genomen. BENOEMD. Tot leeraar inlasten dienst aan de H.B.S. te Alkmaar is benoemd de heer J. R. Hut te Groningen. ANNA PAÜLOWNA. LOONBESPREKINGEN. Mede in verband met de poging om voor den geheelen Nederland- schen tuinbouw een z.g. mantel contract af te sluiten, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Landar- beidersibond aan de werkgeversor ganisaties in het tuinbouwbedrijf te Anna Paulowna. Koegras-Juliana- dorp, voorgesteld het huidige col lectieve contract te verlengen tot 1 Februari a.s. Bij niet-aanvaarding van dat voorstel wordt- van werk nemerszijde de overeenkomst als opgezegd beschouwd. I WIERINGEN. POLITIE. Gevonden: Een dames-armband horloge. Verloren: Een „Swan" vulpen houder. Inlichtingen bij den gemeentebo de. van voorbereiding met het oog op hun nieuwe positie en bestemming. Hier kan eigenlijk eiken dag met het bouwen van oen nieuw land op de puinhoopen en chaos van oor logsgeweld en bolsjewistische ter reur worden aangevangen Men heeft te Berlijn ook dezen arbeid grondig aangepakt: er zijn een Rijksministerie voor de bezette Oostelijke gebieden en. twee Rijks- commissarissariaten, Oostland en Oekraine. gevormd. Terwijl hoogs tens een honderd kilometer verder Mare nog met volle kracht zich doet gelden, worden achter het front de bouwsteenen aangedragen voor, de nieuwe orde en den duurzamen* vrede, welke Duitschland op grond van zijn positie als leidend Ger, maansch volk. op zich heeft geno men te vestigen naar het woord van den Führer voor de eerst komende duizend jaren. Vrede en welvaart voor het ge heele Europeesche vasteland, dat gezuiverd zal zijn van de half Aziatische horden en niet langer bedreigd door groot-kapitalistische intriges. Dat is het na-oorlogsphe doek en om dit zoo spoedig moge lijk te bereiken, wordt nu reeds de opbouw in de Oostelijke gebieden systematisch voorbereid en, waar mogelijk, zelfs tot uitvoering ge bracht. Om deel te Lebben aan dien gi gantischen arbeid zijn thans ook Nederlandsche boeren en arbeiders onderweg, een honderdtal nog slechts, doch grootere groepen zul len volgen zoodra practische mo-' gelijkheden voor hun werkzaamhe den aanwezig zijn. De oxide trek kersgeest te weder vaardig ge war- Vo«l U weer krachtiger méér fit envrij van pijnen Juist nü moet ge zorgen voor weerstandsvermogen en hebt ge be hoefte aan een versterkingsmiddel. Dèèrom begin vandaag nog de beroemde Kruschen-kuur. Kra- sehen Salts te docr zQn samenstel ling het bloedzuiverende verster- kings-middel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een ac tieve, aansporende werking^uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bjj een- kort maar regelmatig ge bruik van Kruschen kunt U dat merken: Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeug diger, ook meer fit envrij van Rheumatische pijnen! Kruschen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amster dam. LAN GEDIJ K. DAMMEN. Bij den gehouden damwedstrijd tusschen de clubs Damlusf te Zuid- scharwoude en N.S.A. te Hugo- waard, was de uitslag 1715 in het voordeel van Damlust KOLVEN. De regeling van de wedstrijden van den L.K.B. is geheel gewijzigd, doordien de baan van Concordia niet beschikbaar was op een daar voor bestemden dag. Het gevolg daarvan is, dat nu eerst bij Pijper te Zuidscharwoude wordt gekolfd, dan bij Kramer'aldaar en eerst 14 December in Concordia te Noord- scharwóude. De laatste 2 rondes zullen plaats vinden in hotsl Bre- derode te Oudkarspel, zoodat de match op 8 Febr. eindigt. DE KOOLTEELT. v Nu verreweg het grootste deel der te véld staande kool is binnen gehaald, begint men zich een juist oordeel te' kunnen vormen over de voorraden. Men deelde ons mede, dat de teelt van roode kool is mee gevallen en dat de kwaliteit goed is. Van een bouwer, die in de pol ders roode kool had geteeld, ver namen we, dat hij van een bunder 54000 Kg. had' geoogst. Met de gele kool staat het niet zoo gunstig: de kool is klein vdn stuk gebleven en over de kwaliteit valt niet te roe men. Vertrouwd wordt in tuinders- kringen, dat door de bevoegde in stanties rekening zal worden ge houden met factoren, die de uit eindelijke fina.ncieele uitkomsten beïnvloeden, zoodat ook voor de tuinders het resultaat zq.1 zijn: ©en menschwaardig bestaan. HARENKARSPEL. DïRKSHORN. NIET MEER MET DE HONDEN- SNOR. Onze plaatsgenoot, de heer P. Dekker, manufacturier, etc., be zocht zijn klanten regelmatig per hondenwagen. Was dit voor eeni- ge jaren hèt vervoermiddel, lang zamerhand verdween echter al meer en meer deze vrachfwagen, zeer zeker ten genoege van den trekhond. Dekker is echter de hondenwagen trouw gebleven, doch om eten te begaan in dezen tijd, vooral slachtvoer voor zijn dieren, Verd al moeilijker, terwijl zijn winkel al led'iger begon te worden, zoodat, zeer tot zijn spijt, de wagen en de honden in ander" handen zijn overgegaan. Zoo is er dan een ouderwetsch vehikel min der in onze gemeente en zal Dek ker zijn klantjes te voet moeten bezoeken. den over degenen die metterdaad willen toonen, dat ook in het eigen werelddeel kolonisatiearbeid van den eersten rang en van de aller grootste .beteekenis voor het her levend Europa gepresteerd l^an worden. Deze pioniers zijn bezield van rotsvast vertrouwen in de groote toekomst van de Oude We reld. Ginds, tusschen Oostzee en Zwar te Zee, waar de Duitsche weermacht in de achter ons liggende vijf maan den zulke geweldige opgaven ver vuld hebben, trekt nu -de voorhoe de van het vreedzame leger van den Arbeid op. Twee prestaties, ongekend in de geschiedenis en voor ons buiten staanders niet te omvatten. Er zal moeten worden opgeruimd in een gebied, eenige malen grooter dan het vroegere Duitsche Rijk; er zul len gewone wegen en spoorwegen moeten worden aangelegd tot een lengte van vele honderden kilome ters, er zal gebouwd worden en ge organiseerd cn waar eens de chaos der bolsjewistische staats-zegenin- gen" den levens- en productie- drang verstikte, zal geploegd wor den" en gezaaid,, zullen geoogst en verwerkt worden de vruchten van den rijken bodem, welke slechte wachtte op de hand en het ver stand van den energieken koloni sator. Dat ook Nederlandsche knuisten daarbij uit dé mouwen worden ge stoken, moge allereerst spreken tot den-weifelaar en den afwachter, en verder tot een ieder die niet meer geloofde in-de oud-vaderlandsche ondernemingslust. De conducteur. Het ia het ideaal van menigon. kleinen jongeman conducteur te zijn en daaraan is het te danken of te wijten dat de meeste speel goedwinkels aardige garnituren aan den man brengen, met conducteurs- pet, leeren tasch, kaartjes en knip» tang Wat is het geheim van dit alles? Een kind is menigmaal minder dwaas dan een groot mensch. Het ziet in den conducteur een beheer der, een aanvoerder, een geleider. En voor het geval .gij uw Fransche schoolboekjes vergeten mocht heb ben hetgeen u niet kwalijk te nemen is zoek dan eens op in uw woordenboek condulre gelei den. Een kind heeft respect voor gelei ders en dus wenscht het: te leiden. En hoe bereisd ge ook zijt her innert gij u hoevele malen gij u ge wend hebt tot den geleider, den con ducteur, en hem inlichtingen ge vraagd hebt, die hij zoo kwistig rond zich uitstrooide? Nog meer, hij maakte u attent op het mooie uit zicht „dan moet u aan den rechterkant gaan zitten" ,Maakt u zich maar niet bezorgd meneer, ik zal even een kruier voor u ha len." „Voor den slaapkamer moet u in Amersfoort naar voren ik waarschuw u wel even" Wat zou het reizen zijn zonder 'conducteurs? Zij leggen in hun bestaan mil- lioenen kilometers af en reizen niet! Er is geen directie, die hen eenig verwijt zou kunnen maken, wanneer zij zich op hun dienstreizen bepaal den tot hun taak het controleeren der reizigers. Doch er i9 iets in den werkelijken conducteur gevaren, dat beantwoordt aan de hoogste begrip pen van een Staatsbedrijf: hij dient en gaat vele schreden uit zijn amb telijken weg om den reiziger be hulpzaam te zijn. Let eens op hoe geduldig hij wacht wanneer de ner veuze reiziger zijn kaartje niet kan "vinden hoé hij u soms dankt wanneer ge het onmiddellijk gereed 'hebt (hetgeen aan te bevelen is), hoe hij kleine twisten omtrent, open of dichte raampjes met gemoedelijk heid beslist En vooral hoe hij waakt voor kin deren en vrouwen. Verplicht zijn reglement hem de bagage aan te reiken of de baby aan te nemen? Geenszins. Maar hij doet het, wannéér hem de mogelijkheid geboden wordt. Zij reizen rond de'aarde, de con ductors, in kilometers tenminste. En welke reiziger zou het zonder hem kunnen stellen? BENOEMD. Tot directeur van het R.K. Kerk koor te Tuitjenhorn is benoemd de heer P. Smit aldaar, oulks in de plaats van den heer C. Stoop Sz., die vele jaren de dirigeerstok beeft gezwaaid, doch tfliane werkzaam is in Duitschland. Van alles wat uit dorp en stad De moordzaak te Holten. -r-In hoo ger beroep is tegen de verdaehten van den moord in den Paaschnacht 1939 op den bejaarden landbouwer Leetink te Holten, vijftien jaar ge vangenisstraf geéiseht. Inbraak in Zuivelfabriek. Een brutale inbraak te gepleegd in de zuivelfabriek te Winsum, waar 680 pakjes boter van kg. zijn gesto len. De stokers, die op 10 meter af stand werkten hebben niets van 't bezoek gemerkt! Kinderlijkje gevonden. Gister morgen werd in 't Buitendamster- diep te Groningen drijvende gevon den een kinderlijkje. Bij onderzoek bleek de recherche dat het een on voldragen vrucht van het vrouwe lijk geslacht was. Het lijkje te in beslag genomen erf een onderzoek wordt ingesteld. Radioamateuryereenlgingen onder toezicht. Bij beschikking van den commissaris voor niet-commer- cieele vereenigingen en stichtin gen van 12 Nov. j.1. te benoemd tot gemachtigde van de Nederl. Vereen, voor internationaal radio amateu" risme, de Nederl. vereen, voor radio- telegrafie, de vereen. VUKA (ver- ultra korte golf amateurs) de heer J. J. W. Hoogendoorn te Rotterdam. Vrouwelijke fietsendief. De Haar lemsche rechtbank veroordeelde een vijf en dertig jarige vrouw,* die elf fietsen gestolen had, tot een gevan genisstraf van zes maanden. Haar zoon, die onderdeelen van gestolen fietsen had ontvangen, werd we gens heling veroordeeld tot een ge- vanger^strSf van een maand. VERBODEN TOEGANG. Waarom mijden de bijen de roo de klaver, niettegenstaande er is vastgesteld, dat juist die roode kla ver meer honing bevat dan eenig ander veldgewasö Eenvoudig om dat er bij elke roodeklaverbloem 'n denkbeeldig bordje: „Verboden Toegang" staat voor de bijen. De bloembuisjes van deze klaver, waarin zich heelemaal' beneden, de honing bevindt, zijn zoo lang en nauw, dat de bijen er met hun slurf niet bij kunnen komen. Zoo hebben dus ook de bijen een Tan taluskwelling, in den vorói van om se roode klaverbloem.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5