De boerenkoolstamppot Grasland scheuren en emelten OMGEVINGNIEUWS Generatoren DE ZEE TREKT... „Vetpriezen" Vroeg scheuren verdient aanbe veling. In verband met het verplichte scheuren van grasland doen zich vragen r voorvan verschillenden aard. In de eerste plaats komt natuurlijk de vraag naar voren, of het land, dat gescheurd zal worden geschikt is ivoor den teelt van andere gewassen dan gras. Dit is een vraagt die beantwoord zal worden door den landbouwconsulent of den tuinbouwconsulent, maar er schieten ook nog andere vragen ter beantwoording over, nl. of het in verband met het voorkomen van schadelijke dieren nuttig kan zijn om het land vroeg te scheuren of dat het wel licht beter zou zijn met scheuren zoo lang mogelijk te wachten. Ook de kwestie, of het in verband met de structuur van den grond heter is om voor den winter, in den winter of na den winter te scheuren laat ik. aldus schrijft ons de heer v. Herwijnen, ambte naar bij den Plantenziektenkundigen Dienst, ter beantwoording aan de landbouwkundi gen over. Met de schadelijk dieren, die eventueel in een te scheuren akker kunnen voorkomen, hebben wij hoofdzakelijk het oog op de lar ven van langpootmüggen, die onder den naam van emelten, scheren, enz. (poeren) bekend zijn. Opgemerkt moet echter worden, dat er wel degelijk schade kan- ontstaan door larven van andere insectensoorten, b.v. koperwormen en millioenpooten en de lar ven van enkele nachtvlindersoorten, die on der den naam van aardrupsen bekend zijn. Vooral de koperwormen en de aardrupsen kunnen soms zeer lastig en schadelijk zijn. Omdat er bij den plantenziektenkundigen dienst vermoeden bestond, -dat er volgend jaar weieens veel emelten zouden kunnen optreden is er op verschillende plaatsen een onderzoek naar die dieren ingesteld, omdat gebleken was. dat er reeds nu veel emelten aanwezig kunnen zijn. Met dat doel werden kleine graszoden ter grootte van 10 cm. in het vierkant uitgeplo zen en de dieren die daarin aanwezig waren geteld en gedetermineerd (op grove wijze). Onderzoek in1 Noordholland. In Noord-Holland heb ik #p enkele plaatsen zulk een onderzoek uitgevoerd en op een plaats vond ik per vierkan ten meter 90 emelten, dat is dus per ha. een totaal van 900.000 emelten. Hierbij moet natuurlijk in aanmerking geno men worden, dat het slechts steekproe ven zijn, zoodat de getallen lager kun nen zijn. maar vermoedelijk veel hooger, omdat de kans. dat er emelten over het hoofd gezien worden zeer groot is. In sommige gevallen zullen deze aantallen dan ook nog veel hooger zijn. Er zullen echter ook gevallen zijn. dat er geen of zeer weinig schadelijke dieren aanwe zig zijn. Dat hangt af van grondsoort en vele andere omstandigheden. Of dat op alle grondsoorten het geval zal zijn, weet ik niet, maar in dit geval zaten alle emelten in de zode zelf, dus in de bo venste centimeterlaag, zoodat men daaruit zou willen concludeeren. dat het nuttig kan zijn zulk land-vroeg te scheuren om gedurende langen tijd vogels, enzgelegen heid te geven een opruiming onder de emelten te houden. Dat de vogels inderdaad een zeer groote rol kunnen spelen bij dit opvuimingswerk is reeds uit verschillende onderzoekingen gê1 bleken: Een Duitsch onderzoeker vond in de maag van bonte kraaien b.v. resp 5, 49, 38 en 57 emelten, terwijl een ander in de maag van kieviten „talrijke" emelten vond. Ook kok meeuwen en zilvermeeuwen vernietigen zeer veel emelten, hetgeen door Ritzema Bos en anderen is geconstateerd. Spreeuwen spelen bij deze vernietiging eveneens eep zeer groote rol. Rond de boerderij en op klei nere bedrijven kunnen de kippen en de een den zeer veel nu.t doen. Dit is. een reden, waarom ik vroeg scheu ren zou willen aanbevelen, maar er zijn er nog meer. Jonge emelten zijn namelijk zeer v.ocht- voor de binnenvaart ZIJ BEANTWOORDEN AAN HOOGE VERWACHTINGEN. Motor vraagt alleen een teugje olie bij het aanslaan. •S-GRAVENHAGE, 25 Nov. Over den in bouw van generatoren in vaartuigen hebben wij een week geleden •mededeelingen gedaan, die verkregen waren op de persconferentie bij „Waterstaat". Geschetst is toen, hoe de „Commissie- voor den inbouw, van generatoren in vaartuigen" haar taak verricht, hoe de technische en fi- nancieele problemen in verband met deze zaak werden opgelost en aan welke voor waarden moest worden voldaan. Ten vervolge hierop heeft de Commissie een excursie georganiseerd, waarbij kon wor den nagegaan, hoe het er in de practijk mee staat. Het eerste deel dezer excursie vormden eenige voor generator-gastoevoer, omgebouw de motoren in schepen, liggende op de Maas te Rotterdam. De sleepboof „Holland", waarop wij van den Spido-steiger af een tochtje met dit doel op de rivier maakten, had zulk een omge- bouwden motor als drijfkracht. Regelmatig als 't. tikken van de klok deed deze 150 PK, motor zijn puffend geluid hooren en als de installatie op' het dek het niet verried, dan zou men geen verschil zien tusschen het varen met stookolie en dat met generator gas. De motor reageerde volkómen rustig op de van hem gevergde acties en stoorde zich allerminst aan de stevige deinig der gol ven. Een kleinere sleepboot, de „Alberdina", die eveneens van een generatorinstallatie is voorzien, bevond zich daar blijkbaar even zeer wel bij en ook van een derde vaartuig dat bij deze demonstratie betrokken was. vernamen wij uitingen van tevredenheid over den ombouw. minnend en de groei van de jonge larven schijnt door vocht te worden bevorderd en door droogte belemmerd. Ja, het schijnt zefls dat de jonge larven door droogte worden ge dood. Scheurt men dus vroeg, dan kan de grond bovenop zeer droog worden, waardoor ze worden gedood. Vooral zal dat het geval zijn, als er zoo nu en dan eens wordt ge- egd. waardoor weer een nieuw grondlaag- je aan de lucht wordt blootgesteld. Door dat bovenhalen van een nieuwe grondlaag krij gen de reeds genoemde vogels ook weer een nieuwe kans. Voor kóude zijn de larven zeer gevoelig, zoodat men zich niet behoeft voor'te stellen, dat ze spoedig dood zullen vriezen. Blijkt na den winter, dat er nog teveel emelten aan wezig zijn, dan verdient het natuurlijk aan beveling om tijdig en op een goed tijdstip Parijsch groen en zemelen uit te strooien en verder alle andere maatregelen te ne men, die dienstig zijn. Hierover wordt ech ter tegen dien tijd wel weer eens geschre ven. Wie alsnog een onderzoek op zijn grond wil laten instellen kan zich alsnog bij mij opgeven. De generator slokte met welgevallen zijn hapje anthraciet en zette dezen stevigen kost keurig in gas en asch om. De motor bleek dankbaar voor een klein teugje olie alleen bij het aanzetten. Het slot van de excursie gold een bezoek aan de Kromhoutmotorenfabriek te Amster dam. De heer Goedkoop, directeur dezer N.V., wees er op, dat het grootste gedeelte van dè motoren bij de binnenvaart tweetact- motoren zijn, waarbij bovenbedoelde ombouw stuit op technische bezwaren, die zich bij viertactmotoren' niet of in veel geringere mate voordoen. In hoofdzaak bestond de moeilijkheid hier in, dat een viertact-motor de noodige lucht in den cylinder aanzuigt, terwijl bij een tweetactmQtor deze lucht op de eene of an dere wijze moet worden toegevoerd. Gevaar voor ontijdige explosie. Bij een tweetactgasmotor moeten derhalve gas en lucht naar den cylinder gaan, doch zou men ze vermengd toevoeren, dan krijgt men buiten den cylinder een mengsel, dat gevaar voor ontijdige explosie zou opleve ren.-De oplossing moest dus worden gevon den in een gescheiden toevoer van lucht en gas, zoodat zich eerst in den cylinder zelf het explosieve mengsel vormt. De practische uitvoering van deze oplossing kon niet -voot alle mótoren gelijk zijn, wegens de construc- tieverschillen der onderscheidene motorty- pen. v Wat de ontsteking betreft, daarvoor waren vier mogelijkheden: te. Door middel van een electrische bougie,; 2e. door middel van een gloeilichaam of gloeiplaat; 3e. door een klei ne hoeveelheid van' tevoren ingespoten gas- olie en 4e door een combinatie van gloei lichaam en gasolie. Wat den generator betreft, hier had men (tot voor kort) keuze uit houtgas, turf gas en anthracietgas. Thans is men vrijwel uitsluitend op anthraciet aangewezen. Met zooveel aanvankelijke mogelijkheden kon een schier oneindig aantal combinaties worden gevormd. Een deel der proefnemin gen is reeds met succes bekroond, een deel is nog loopende. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: De bereiding van den stamppot van boe renkool heeft door de nieuwe inzichten, die zich op voedingsgebied baan breken, wel de radicaalste verandering ondergaan. Van de ze zoo gezonde groente, wélke rijk is aan vitaminen en mineralen en een hoog gehalte aan eiwit, suiker en zetmeelstóffen heeft, worden tegenwoordig ook de nerven ge bruikt, omdat daar een groote hoeveelheid van deze voedingsstoffen worden aangetrof fen. De fijn gesneden kool wordt met een bo dempje water opgezet en een kwartier voor gekookt. Dan worden de schoongeboende en in stukken gesneden aardappelen toegevoegd en in een goed gesloten pan nog een half uur gekookt. Vervolgens worden kool en aardappelen kort doorgestampt, even geroerd om wat taptemelk en wat boter of vet er door te mengen, zoo noodig nog een enkel oogenblik doorgewarmd (niet meer nage- stoofd) en meteen opgediend. Het lang stampen en flink doorroeren van den stamppot is verkeerd. Het is n.1. beter de bestanddeelen door elkaar^t^ „hutselen" dan ze fink te stampen, om dat men moet voorkomen, dat er veel lucht in den stamppot komt, waardoor de vitaminen uit groenten en aardap pelen in waarde achteruit gaan. Men moét niet denken, dat de aldus toebe reide stamppot minder smakelijk is dan de ouderwetsche. Vooral wanneer men er wat taptemelk en havermout of oort aan toevoegt, wordt de stamppot zeer smeuiig. Zelfs beter! Uit voedingsoogpunt'is zij beter, want de voedingsstoffen zijn zooveel mogelijk behou den gebleven, in tegenstelling met vroeger, toen men de kool afkookte en met de aard appelen 2 a 2V'2 uur zachtjes liet stoven./ Boerenkool als groente is wellicht niet zoo bekend, doch heel geSbhikt voor dagen, dat men geen stamppot wenscht te geven. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Stamppot van boerenkool. 1 a iy2 kg. boerenkool, 2 kg. aardappelen (of 1%. kg. aardappelen en 50 g. havermout), 4 dl. taptemelk, 200 g. gekookte worst (2 rantsoenen), zout, boter of vet De boerenkool met de dunne nerven klein snijden, (de dikke bladnerven schillen en het merg in dunne plakjes gesneden gebrui ken) en wasschen. De kool pl.m. 10 min. voorkoken in wei nig kokend water met zout. De schoon ge boende, in stukken gesneden aardappelen (havermout) toevoegen met zooveel kokend water als er nöodig is, om het gerecht zon der aanbranden gaar te koken. Kool en aard appelen vlug aan de kook brengen en in een goed gesloten pan zachtjes gaar laten wor den. Kooktijd V2 uur. Vertrokken: Westenberg, Joha» nes L. H. J. (en gezin) van Broek op Langendijk, Dorpsstr. 405 naar Schagen: Glijnis, Grietje (wed. S. Spaans) van Broek op Langen dijk, Dorpsstr. 405' naar Schagen; Klijn, Jannetje A. van Broek op Langendijk, Dijk 605 naar Den Hel der: Hart, Klaas P. (en gezin) van Zuidscharwoude, B 84a naar Den Helder. Geboren: Ingena Susanna, doch ter van M. J. van Keulen en A. C. Wols; Bert Steven, zoon ,van S. de Rijke en T. E. Willems: Pieter. zoon van Jb. Lindeboom en M. M. J. Brasser. Ondertrouwd: Jelle de Jong en Antje Bak. Getrouwd: Geene. Overleden: Bakker, Teetje, oud 61' jaren, dochter van J. Bakker en G. Blom; Deij, Jacob, oud 73 jaren, echtgenoot van H. E. van de Voor de. ANNA PAULOWNA. BREEZAND. HET ONSTERFELIJKE HART. „De daad is alles, de menscÜ niets". Op dit motief bouwde Veit Harlein de film „Het onsterflijke hart", een der beste films van de zen talentvollen regisseur. Heinrich George vervult er als Peter Henlein de hoofdrol in, Kris- tina Söderbaum is z'n. jonge vrouw en als-bewijs met welk een zorg deze film is sarnengesteld, een uit stekend acteur als Paul Wegener speelt er slechts een kleine bijrol Het dramatisch verhaal ver plaatst ons ió Neurenberg, om streeks het jaar 1500, den tijd der hervorming en van de belangrijke ontdekkingsreizen, welke laatste eerst goed mogelijk werden na de uitvinding van het kompas en het uurwerk met veer. En het is met alle overgave zoeken naar een goe den tijdsaanwijzer. dat in het' leven van Henlein het' groote conflict; brengt, waarbij hij z'n jonge vrouw dreigt te verliezen. Ook z'n sympa- thiseeren met Maarten Luther be zorgt hem groote moeilijkheden. Maar niets, zelfs niet een ernstige verwonding, kan hem terughouden om z'n wensch voort te zetten en als hij sterft, heeft hij gewonnen en houdt het product van z'n vernuft in de hand. Dan eerst beseft men pas goed, dat dit leven en streven van den man, die alles offerde, om de menschheid een bijdrage tot den vooruitgang der beschaving te schenken, ver uitgaat boven zijn persoonlijk bestaan. In ove'renstemming met het ern stig gegeven is de illustreerende muziek, die voor deze film ontleend is aan composities van Johann Se- bastian Bach. traditioneele hutspot een belangrijke beper king, hetgeen evenwel geen afbreuk deed aan de gezellige sfeer, waardoor deze ouder wetsche slaclitvisites gewoonlijk worden ge kenmerkt. Een tuinman gebruikte voor het uitroeien van een bepaalde insectensoort een voor dit doel veel gebruikte nicotine-oplossing van 40 procent. Hij kreeg een zware nico- t.ine-vergiftiging, die ontstaan was, doordat de nicotine door de huid in het lichaam gedrongen was. WIERINGEN. DE BEMOEIINGEN VAN DEN RIJKSDIENST DER ZUIDERZEE- STEUNWET. NOG 5468 BELANGHEBBENDEN. Weder verscheen het jaarover zicht van den Rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet. Hieruit blijkt dat het aantal belang hebbenden, -die als zoodanig door den Dienst zijn erkend, nog altijd 6468 bedraagt. Ten aanzien van Wieringen le zen we in het verslag het volgende: „In verband met de omstandig heid dat het meerendeel der Wierin- ger visschers die over een vergun ning voor het IJsselmeervisschen beschikken, niet zooals voorheen, hoofdzakelijk de Waddenzeevissche- rij, doch voornamelijk de visscherij op het IJsselmeer uitoefenen, werd de gelegenheid geopend, om desge vraagd tot de toeslagregeling A. voor uitsluitend IJsselmeervisschers toe te treden. Hiervan werd' door 103 visschers gebruik gemaakt. De regeling trad in werking op 26 Mei 1940, waarna de afzonderlijke toe slagregeling voor Wieringen kwam te vervallen. Voordien werd een bij zondere toeslag verleend, welke ten hoogste gelijk was aan den toeslag voor vrijwel uitsluitend IJsselmeer visschers A. 1 Hiervoor werd voor de Wieringer Visschers ter uitbetaling beschik baar gesteld f28.873.25. De gewone toeslag voor visschers, elders dan te Wieringen bedroeg ni hil. Echter kon, indien de uitkom sten van de Wadden visscherij daar toe aanleiding gaven een bijzonde re toeslag worden verleend, welke in het algemeen ten hoogste gelijk was aan den gewonen toeslag voor de vrijwel uitsluitend IJsselmeer visschers A. resp. visschers met me- v chanische kracht, in diezelfde perio de. Ter uitbetaling werd voor hen be schikbaar gesteld f 19.144.50. Inzonderheid strekken de bfemoei- ingen van den Dienst zich uit over het verkrijgen van werk voor de be langhebbenden, alsmede de zorg voor het ondenvijs van de jeugdige yisschersbevolking. De zee blijft trekken. In het verslagjaar bezochte» 146 zoons van belanghebbenden een ambachtsschool, waarvan 9 uit Wie ringen. In totaal verwierven tot du's- verre slechts 7 zoons van belang hebbenden een diploma ambachts school. Reeds bij een vroegere ge legenheid werd op het gebrek aan animo te Wieringen gewezen. Thans wijst men wederom op het naar verhouding geringe bezoek aan het Nijverheidsonderwijs door leerlin gen uit de visschersplaatsen. En men vervolgt: „Opmerkelijk is daar bij nog, dat het meerendeel dier leerlingen afkomstig is uit de ge meente EdamVolendam. (N.B. Maar te Edam is ook een Ambachts school'gevestigd.) Deze gemeente levert bijna even zooveel leerljngen als alle overige plaatsen tezamen. Bunschoten—Spakenburg bijv. neemt mét 6 leerlingen, over 2 leer jaren verdeeld, wel een zeer be scheiden plaats in. Dit is vooral be denkelijk, omdat juist die gemeente met zijn nog betrekkelijk groote vis- schensvloot en groeiende bevedking bij verdere drooglegging van het IJsselmeer meer nog. dan eenig an dere gemeente in de noodzakelijk heid komt te verkeeren, voor de be volking arbeidsgelegenheid buiten de visscherij te verkrijgen. Een langs juiste lijnen gerichte vakop leiding van de aangroeiende jeugd is dus hier voor alles noodig. Im mers, ook, om in de industrie een behoorlijken en vasten werkkring te bereiken, is voorafgaande scholing vereischt. De jongeren blijven echter aan het z.g. „vrije leven" van visscher en vischventer de voórkeur geven en haken ernaar, om na het verlaten van de lagere school in het vis- schersbedrijf te worden opgenomen. Het aantal vergunningen voor d^ IJsselmeervisscherij, dat in 1936— 1937 nog 1354 beroeg, wordt wel langzaam teruggebracht, en be draagt nu nog 922. Door den Rijksdienst werden een tiental belanghebbenden uit deze gemeente terwerk gesteld bij de Zui derzeewerken. HEERHUGOWAARD. RECHTS HOUDEN. In den valen sluier van' den grij zen, regenachtigen November avond, priemde de heer B. alhier per rijwiel in Zuidelijke richting langs den smallen Oostdijk. Links als een gapend'zwart de ripgvaart, rechts verloor zich het afloopende dijklichaam eveneens in een on doorzichtige ruimte, waar niet eens de lichten van de goed afgescherm de boerderijen in zichtbaar waren. Alleen vóór zich op-den weg het kleine zwevende lichtvlak dat door de smalle spleet van de verduiste- ringskap der fietslantaarn op een meter of drie afstand heen en wéér bleef dansen. De mensch voelt zich soms alleen in de groote oneindig heid en het is hem dan of hij al kleiner en kleiner wordt en alle po gingen moet aanwenden om dat stipje dat er nog van hem is over gebleven voor algeheele oplossing in dat groote oneindige te behoe den. Met zulke gedachten was de heer B. bezield, toen petieterig, van een wazigen krans omgeven van tegen gestelde zijde een lichtje naderde. Een eenzame wielrijder, die moge lijk evenals hij den weg huiswaarts Ring. Rechtshouden, commandeerde als' naar gewoonte, dat kleine engeltje, dat voor onze bescherming waakt. En de heer B. hield rechts, tot hij plots hals over kop met fiets en al den berm afduikelde en in de hem omgevende^grijze oneindigheid in het gras terechtkwam, vies, nat en geschrokken, doch gelukkig on gehavend. Wat bleek naderhand? De tegen komende wielrijder was juist bezig een der aan den dijk zich bevin dende kluften neer te gaan en de heer B. had meer het lichtje, dan den rijweg in de gaten gehouden Hetgeen hem noodlottig werd. VEENHUIZEN. HET FEEST VAN „JAN EN PIETERTJE". Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Stapel, thans kantoorhouder te Heerhugowaard, zal op 1 Dec. a.s. den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij P.T.T. werkzaam werd gesteld. 15 jaar heeft hij als bestel ler te Veenhuizen gewoond, en is daarna overgeplaatst als kantoor houder te Heerhugowaard en die promotie werd hem van harte ge gund. Wij hadden het voorrecht dat „Jan" (zoo wordt de jubilaris veelal genoemd), evengoed Veenhuizen bleef bestellen.. Jan is een geziene figuur, die voor een ieder klaar staat en alles wil doen, wat op een dorp, vèr van kantoor, een groot gemak is, Ook zij» vrouw is^teeds trouw op haar post en altijd hulp vaardig, zoodat het „Jan en Pieter- tje" op 1 Dec. wel niet aan belang stelling zal ontbreken, BARSINGERHORN. HOOGWOUD. KOLHORN. VOOR DE LIEFHEBBERS. Zaterdagavond a.s. zal de heer J. J. de Boer, voorzitter van de commissie voor sohoonrijden van den Ned. Schaateenrijdersbond een lezing houden over schaatsenrijden in het algemëen en schoonrijden in het bijzonder. De avond gaat uit van de IJsclub Koihom en de film welke verleden jaar tijdens het schoonrijden alhier is opgenomen, zal nu worden ver toond. TWEE AAN BOD. Verleden jaar werd te Alkmaar een zoo goea als nieuw rijwiel, merk Gazelle, gestolen, van een inwoner dezer gemeente, den heer K. Dezer dagen werd door de politie te Velsen een Gazelle rijwiel opge spoord, dat waarschijnlijk van dief stal afkomstig was. De fabriek, waar bedoeld rijwiel was gefabri ceerd, werd opgebeld en daarbij bleek, dat de fiets aan den rijwiel handelaar van Duin alhier was verkocht, die het rijwiel weer had verhandeld aan den heer K. Het vreemde van het geval is nu, •dat zich voor dit rijwiel twee eige naars hebben aangemeld. Waar schijnlijk is de fiets, na te Alkmaar gestolen te zijn, verhandeld, en daarna van den tweeden eigenaar nogmaals gestolen, zoodat het wel een avontuurlijke tocht heeft mede gemaakt. Inmiddels is deze ingewikkelde zaak voor de politie niet gemakkelij ker geworden en de rechtbank zal wel uit moeten maken, hoe in deze gehandeld dient te worden. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 blauwe aktentasch, inhoudende een grijs damesvest met mouwen; 1 gouden damesring, waaruit het steentje is verdwenen. Inlichtingen zijn ter secretarie of bij den gemeente-veldwachter te verkrijgen. CIJFERS. Door den Burgemeester is de re kening der inkomsten en uitgaven over het jaar 1940 voorloopig vast gesteld met de volgende cijfers: Ontvangsten gewonen dienst f90567.32, uitgaven gewonen dienst f94591.69, nadeelig slot gewonen dienst f 4024.37. f Ontvangsten kapitaaldienst: f57706.09, uitgaven kapitaaldienst f58364.81, nadeelig slot van den ka pitaaldienst f658.72. BURGERLIJKEN STAND. Geboren: Cornelis Hillebrand, zoon vpn Cornelis Sijts en van Jo- hanna Maria Rood. Johannes Sb mon, zoon van Nicolaas Petrus Hooij'boer en van Anna van Duin. Pieter, zoon van Pieter Kuiper en van IJtje Pijper. Cornelia, dochter van Cornelis Rood en van Agatha Twisk. Grietje, dochter van Willem Veerman en van Antje Wit. Gerda, dochter van Jan Baron en van Trijntje Bregman. Johannes, zoon van Pieter Schouten en van Catha- rina Laan. Willem, zoon van Wij nand Deutekom en van Aafje^Anna Elisabeth Petronella de Vries. Ondertrouwd: Willem Veerman, oud 31 jaar, van beroep fruitkwee- ker, wonende te Langedijk, en Maar- tje Helder, oud 32 jaar, zonder be roep, wonende te Hoogwoud. Klaas Godfriedt, oud 26 jaar, van beroep fruitkweeker, wonende te Sijtoe- karspel, en Elisabeth Modder, oud 22 jaar, zónder beroep, wonende te Hoogwoud. Getrouwd: Aldert de Wit, oud 20 jaar, van beroep schipper, wonende te Oude Niedorp en Eliza Johanna de Vulder, oud 21 jaar, zonder be roep, wonende te Hoogwoud. Wil lem Veerman en Maartjé Helder.- Overleden: Maartje Wit, echtge note van Willem" Bakker, oud 85 jaar. Pieter Kuin, weduwnaar van Maartje de Geus, oud 72 jaar. Ingekomen personen: Helmut H. E. I. Kalb, boerenknecht, van Wie- ringermeer naar Aartswoud G 7. Gert Laske, boerenknecht, van Wie- ringermèer naar Aartswoud G 29. Gerritdina G. Baas, huishoudster, van Schoorl naar Noordeinde D 55. .Nicolaas R. de Boer, en zoon, van Medemblik naar Noordeinde D' 59. Divera Manshanden, dienstbode, van Medemblik naar Noordeinde D 55. Maartje Burger, weduwe G. Bakker, zonder beroep, van Win kel naar Langereis A 46.- Cornelis Hollenberg, landarbeider, van Am sterdam naar Kerkglaan C 52. Ma ria Prins, zonder beroep, van Am sterdam naar Kerkelaan C 52. Her- ta Sara Stern, dienstbode, van Wie- ringermeer naar Gouwe H 48. Ma ria C. A. Bood, zonder beroep, van Rotterdam naar Kerkelaan C 14 Vertrokken personen: Jacob Pa ter, winkelier, van Weere K 13 naar Heiloo. Arie BeYiit, kantoorbedien de, van Langereis A 5 naar Zuid en Noordschermer. Eliza Johanna de Vulder, echtgenoote van Aldert de Wit. van Langereis A 9 naar Nieuwe Niedorp. Franciscus Maas, 'landarbeider, van Zuideinde D 44 naar Nibbix- woud. Maartje Helder, echtgenoote van Willem Veerman, van Aarts woud F 22 naar Langedijk. Jacobus. de Vulder. landarbeider, en gezin, van Langereis A 9 naar Winkel. Daniël Q. de Jonge van der Halen, volontair landbouwbedrijf, van Aartswoud E 62 naar Houten. Catharina Welj, huishoudster, van Aartswoud E 19 naar Bergen N.H. Maria C. Bankras, dienstbode, yan Weere K 34 naar Abbekerk. Gerrit dina G. Baas, huishoudster, van Noordeinde D 55 naar Schoorl. LANGEDIJK. BURGERLIJKE STAND. Over de week van 17 tjn. 23 November 1941. Ingekomen: Leegwater, Johan nes P. (en gezin) van. Nieuwe Nie- Vlorp naar Oudkarspel, A 5; van Keulen, Marinus J. (en gezin) van Den Helder naar Broek op Lari- gendijk, Dorpsstr. 138; van Wessel. Hendrik van'Sint Maarten naar Oudkarspel, B 14; Roele, Niesje van Wieringermeer naar Zuidschar woude B 71. Alles dooreen stampen of mengen, de ge kookte taptemelk, de plakjes worst en wat boter of vet er door roeren. Boerenkool als groente. r 1 kg. boerenkool, 4 preien, 20 g. havermout, zout. De boerenkool klein snijden, ook de dunne nerven, de dikke bladnerven schillen en hel merg in dunne plakjes gesneden, gebruiken. De prei fijn snijden. De kóól en de prei wasschen en «opzetten met wat zout en een bodempje water, niet meer dan noodig is, om het gerecht zonder aanbranden gaar te ko ken. De havermout ertusschen strooien. De groente vlug aan de kook brengen en in een goed gesloten pan zachtjes gaar ko ken. Kooktijd 30 k 40 min. De groente zoo mogelijk vermengen met een stukje boter en dadelijk opdoen. OUD BOERENGEBRUIK BIJJFT GEHANDHAAFD. Tot de merkwaardige, oude gebruiken, die heden ten dage nog op hét platteland, voor al in Gelderland, Overijsel en Noord-Brabant voortleven, behoort het z.g. vet-prijzen, dat in November plaats vindt bij het slachten en hierin bestaat, dat, na daartoe uitgenoodigd te zijn, buren eq goede vrienden des avonds een visite komen brengen ten huize van den boer, waar een varken „op de leer" hangt. Bij deze slachtvisite komen de bezoekers gewoonlijk tegelijkertijd opdagen en wordt allereerst het varken in het achterhuis be keken en natuurlijk om strijd geprezen als te zijn een bovenstbest exemplaar, waar mee de eigenaar met zijn gezin den winter mooi zal kunnen doorkomen. Vervolgens gaat men naar binnen en wor den „op den heerd" de bezoekers onthaald: de mannen op een borrel, de vrouwen op kqtffie met koek en een glaasje „rood". Twee dagen later, als het varken „afgehakt" is, krijgen allen, die aan het vet-prijzen hebben deelgenomen, een hutspot thuisgebracht, ge woonlijk bestaande uit een versche metworst en een stuk van de „schelharst" (carbona- de). Werd aanvankelijk gevreesd, dat dit aar dige gebruik door de tijdsomstandigheden zou verdwijnen, het op ruimer schaal vergun ning verleenen voor huisslachtingen heelt tot gevolg gehad, ,dat het vetprijzen ook dit jaar nog plaats vindt. De laatste dagen werd bij verschillende landbouwers in de omge ving van Lunteren en Ede weer vet-geprezen Alleen ondervond het verstrekken van de

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6