POUTIEitECiiTER Luchtroovers H0ITIKA Algemeen vestigings verbod voor kleinbedrijven Brutale straatroof VOOR DEN DE VAN RADIOPROGRAMMA markt en straathandel nog vrij. Ook uitbreiding en ver plaatsing aan goedkeuring onderhevig. Met ingang van 2 Decemlber 1941 is het verboden zonder vergunning éen bedrijf op het gebied van kleinhandel, ambacht of kleine nijverheid te vestigen. Dit geldt eveneens voor het hotel- het loge ment-, of het kamerverhuurbedrijf alsmede voor het reisbureauibe- drijf. Niet onider de weiMoig van dit besluit vallen: - 1. een tak ^-an detailhandel, am bacht of kleine nijverheid, waarop de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 toepassing vindt; 2. de markt- en straathandel; 3. het veilen van goederen; 4. een industrieel berdijf in den zin van het bedrijfsvergunningen- besluit 1941. Dit verbod geldt eveneens ten aanzien vón het uitbreiden van een bestaand bedrijf met de uit oefening van een vorenbedoelden bedrijfstak, zoomede ten aanzien van het naar een andere gemeen te verplaatsen van een inrichting waarin een zoodanige bedrijfstak wordt uitgeoefend.Om een voor beeld te noemen, mag een geves tigde sigarenwinkel zonder ver gunning geen wijn of schilderijen gsnn verkoonen. De secretarissen-generaal verlee- nen deze vergunning slechts, in dien daartoe naar hun oordeel rede lijke motieven bestaan. Er mag echter met nadruk op worden ge wezen, dat een dergelijke vergun ning slecht» in. bijzondere gevallen zai worden verleend. Uit het bovenstaande blijkt dus dat zij. die op het tijdstip van in werkingtreding van dit besluit 'n hierbovcmbedoeldcn bedrij fstak reeds uitoefenden, geen vergun ning behoevcen aan te vragen. Uitzonderingen. Evenmin is evrgunning yereisoht voor: Het voortzetten^ van een be staand bedrijf bij wijziging in de personen van ondernemers, be heerders of vennooten; het binnen dezelfde gemeente verplaatsen van de inrichting, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend; het aantbren gén van wijiziging in een rechts vorm van het bedrijf. Een en ander uiteraard voorzoover het (takken, van bedrijf geldt, waarop 'dit besluit van toepassin~ is. Er moge tenslotte nogmaals mot nadruk op worden gewezen, dat de toepassing van de Vestigings- Oude vrouw f 2900 ontstolen Zondagavond is in den jordaan te Amsterdam een uiterst brutale straatroof gepleegd, waarbij een oude vrouw een bedrag van f 2900 is ontstolen. De vrouw, een 73Ljarige weduwe, had jl. Vrijdag genoemd bedrag ge ïncasseerd bij een notaris hier ter stede en het geld in haar hand- taschje opgeborgen. Zondagavond was zij een con sumptie gaan gebruiken in een ca fé aan de Laurierstraat. Toen zij daarop het café verliet en het ver duisteringsgordijn voor de buiten deur opzij schoof, werd plotseling van buiten af de tasch met den kostbaren inhoud uit haar handen gerukt. Hoewel op het gegil van de vrouw direct verscheidene menschen toe snelden, gelukte het den dader in de duisternis te ontkomen. Waar schijnlijk is de roover bekend ge weest met het feit, dat de oude we duwe een groot bedrag in haar tasch bewaarde en heeft hij het gunstigste oogenblik afgewacht, om zijn laaghartige daad te plegen. Het bedrag bestond uit twee bankbiljetten van f 1000, acht, bil jetten van f 100, negen biljetten van f 10 en eenig kleingeld. wet kleinbedrijf 1937 haar norma len voortgang vindt. Ingevolge deze wet zijn voor de navolgende bedrijfstakken vesti- gingsbeslüiten afgekondigd: auto mobiel- en garagebedr::f bloemen- verkoopersbedrijf, brandstoffenhan- del, broo^bedrijven, centrale Vér- warmingsbedrij fkappersbedrij ven, kantoorboekhandel, kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, kruide- niersbedrij fmineraal waterbedrij f poeliersbedrijven, rijwielbedrijf, schilderSbedriif, schoenbedrijven, slagersbedrijven, terrazzobedrijven. Voor deze bedrijven richtte men zich zooals voorheen tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Tijdelijk verbod. Bovendien is op groyd van ge noemde wet voor de onderstaande takken van bedrijf een tijdelijk vestigingsverbod ingesteld: banket bakkersbedrijf, banketverkoopersbe- drijf, electrotechnisch installateurs- bedrijf, fotografisch bedrijf, klein handel in electrotechnische appara- tejj en -materia,len, kleinhandel in fotografische artikelen, piano- en or- gelhandel. Voor deze bedrijven dient de ver gunning, evenals voorheen bij den secretaris-genéraal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart te worden aangevraagd. Inzake de uitvoering van het on derhavige besluit zullen dezer da gen nog nadere mededeelingen vol gen. Dc „Wegen verkeersregeling' Do motor koning, de fiets vazall Reeds hebben wij uiteengezet, dat de op 9 December a.s. in werking tredende Wegenverkeersregeling", het motorverkeer een bevoorrechte positie verschaft, gedeeltelijk ten köste' vai» de wielrijders. Deze laatste zullen zich daarvan bewust moeten worden en er op be dacht zijn, .dat zij het motorverkeer nimmer eenige belemmering in den weg mogen leggen. Bijzonder zul len zij er op moeten letten, steeds een overal zooveel mogelijk rechts te* houden. Doen zij dit niet, dan is de kans groot, dat zij de gevol gen van hun overtreding aan den lijve zullen voelen, want de politie zal hierop scherp gaan letten! Een van de overige beperkende .bepalingen van de. nieuwe verkeers- Steg'eling, welke vooral voor wielrij ders van belang is, is die, dat on der het berijden van eeri rijwiel ook hét voortduwen wordt verstaan (de- "ze bepaling geldt niet voor bakfiet sen). Het^gevolg daarvan is, dat men in de toekomst düs in de straten, welke voor fietsen ge sloten zijn, ook niet zijn ^rij wiel aan de hand mag meevoe ren. Een uitzondering is ge maakt voor die wegen, welke in beide richtingen voor rijwie len verboden zijn. In dat geval mag men, als tot nu toe, ook na 8 December zijn fiets aan de hand meenemen. Zooals bekend, wordt „verboden voor alle verkeer in beide richtin gen" aangeduid door een rond vyit 'bord met rooden rand. Eén andere wijziging, welke spe ciaal vqor wielrijders van belang is, betreft het gebruik van rijwiel paden, welke door het blauwe bord met witte fiets waren aangeduid, in de nieuwe regeling is de fietser ver plicht, overal waar een fietspad als zoodanig voor hem zichtbaar wordt aangeduid, van dat pad gebruik te maken. Niet meer dan twee fietsers naast elkaar. „Wielrijders zoo zegt art. 24 van de „Wegenverkeersregeling" De druiven zijn zuur. Een kruidenier bestolen. - Tarwe weggenomen. Hij volgde t bevel van de politie niet op. Een hardhandig heerschap Een postambtenaar pleegt valschheid in geschrifte. Gedrieën begaven zij zich op weg naar de vruchtbooftigaard van J. de B. te Oude Niedorp. Ze had den zin in druiven, deze -landarbei der N. P. S. uit Heerhugowaard, de chauffeur S. T. en de arbeider B. J. v. d. E.,' uit Nieuwe Niedorp. Maar ze wisten niet dat deze drui ven zoo zuur zouden zijn. Want toen zé zich flink te goed hadden gedaan en elk ongeveer een kilo dezer sappige vruchten had opge geten, hoorden ze geritsel en kozen ze het hazenpad met achterlating van hun rijwielen. En dit laatste feit juist werd hun noodlottig» Want één der rijwielen had een kaartje aan het bagagetaschje en zoo werden de drie druiveneters opgespoord en voorgeleid. Welis waar hadden ze elk 50 koperen cen ten als schadevezigoeding aangebo den, doch daar nam de B. geen ge noegen mee. De Officier van Justitie, mr. de Brueys TacK, wilde deze druiven voor den verdachten wel héél erg zuur maken en vroeg tegen elk hunner f35 boete subs. 15 dagen. De Politierechter, mr. Krabbe, deed de vruchten eenigszins rijpen en veroordeelde ieder der drie ver- duchten tot f 12 boete, subs. 4 dagen. J. G. G. E. uit Heerhugowaard liet verstek gaan. doch hij had een buitengerechtelijke bekentenis afge legd, dat hij op 27 Sept. 1941 van den winkelier J. G. te Heerhugo waard 36 boterbonnen, 20 broodbon nen en hog eenige andere bonnen had weggekaapt. De Officier vond dit een ernstig feit, omdat door de- z.m diefstal de toewijzing van den winkelier in bet gedrang kwam Mr. de Brueys Tack eischte daarom een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. De Politierechter hield er in z'n vonnis rekening méde, dat verd. nog nooit»was veroordeeld en een gezin met vijf kleine kinderen had. Verd. werd daarom veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Op den 24stén September was er een hoeveelheijl van 75 Kg. tar- mogen niet met meer dan twee per sonen naast elkaar rijden. Zij moe ten achter elkaar rijden, indien het verkeer anders zou worden belem merd of in gevaar gebracht Inha len mag in den regel slechts ge schieden door één wielrijder," Slechts op zeer breede wegen mag. door twee fietsers worden inge haald. Het bovenstaande is ook van toe passing op de rijwielpaden. Voor rijwielclubs is van belang, dat, indien meer dan 15 wielrijders in gesloten formatie en onder lei ding rijden, zij twee aan twee mo gen blijven rijden en, ook bij aan- fcvezigheid van rijwielpaden, van de rijbaan gebruik mogen maken. Slechts de weg, uitsluitend voor auto's aangewezen, blijft ook voor de clubs verboden. Geen personenvervoer op ba- gagedragers. Op fietsen met 1 zitplaats mogen geen andere personen dan de berij der worden vervoerd? Slechts mogen kinderen beneden tien jaar worden' meegenomen, doch dan uitsluitend door een volwassen berijder én op een daarvoor geschikte zitplaats. Een bagagedrager bijv. voldoet aan dezen eisch niet. Het voorschrift, dat het vastma ken van handwagens aan rijwielen, alsmede het voorttrekken van hand wagens of het geleiden van dieren door een op een rijwiel gezeten be rijder, verbiedt, sluit dus ook in het vervolg uit het medenemen van hon den aan een lijn door een fietser. In dien men bijv. een hond of een paard geleidt, dan wel een hand kar voorttrekt, zal men dus in de toekomst van de fiets moeten af stappen. 108. Na eenige uren vliegen zagen ze een groot, uitgestrekt meer en ze besloten» hierop neer te. strijken. De drij vers, onder aan 't vlieg tuig werden weer om laag gelatenen in een mooie glijvlucht kwa men ze op het water neer. we verdwenen, welke eigendom was van de Cultuur Mij. in de Wierin- germeer. Verd. A. H. uit Medemblik, die bij de dorschmachine werkte en op wien de verdenking viel, bekende den diefstal te hebben gepleegd en zeide, dat hij de tarwe voor eigen gebruik had meegenomen. Daar verd. bij lange na geen blan co strafregister had, eischte de Of ficier drie maanden gevangenis straf en conform dezen eisch werd verd. ook veroordeeld. De landbouwer P. Z. uit War- menhuizen had op 27 Sept. j.1. een fietstochtje m.t z'n meisje gemaakt. Toen ze op den weg terug waren naar huis, bleek het achterlichtje van de fiets van Z. het niet te doen De marechaussee uit Wannenhui- zen J. H. S. bespeurde zulks en riep verd. toe: „Afstappen, politie!" Doch verd. gaf aan dit bevel geen gehoor en peddelde hard verder. Hij werd echter gegrepen door den ster ken arm. der wet en had zich nu voor den Politierechter te verant woorden. Waarom hij niet had gestopt? vroeg mr. Krabbe aan verd. Uit zenuwachtigheid, antwoord de deze. De Officier eischte f 50 boete subs. 30 dagen, terwijl de Politie rechter verd. veroordeelde tot f 30 boete subs. 12 dagen. Er vielen klappen op Texel! In de middagzitting moest aller eerst verschijnen St. B. uit de Waal op Texel, die ervan werd verdacht op 2 October j.1. een zekeren K. W. met den vuist in het gelaat te heb ben geslagen. Een en ander gebeur de op den Polderweg aldaar. W. fietste verd. voorbij en riep: „Moet je nog iets' van me hebbe?" Toen stapte W. van zijn rijwiel af en kwam op verd. toe, met de hand in z'n zak. Verd. dacht toen dat W een mes zou trekken, hij had name lijk reeds eerder tot verd. gezegd: „Ik zal je een mes in het hart ste ken". Toen dus W. z'n hand in z'n zak stak, gaf verd. hem met zijn vuist een klap tegen het hoofd waardoor W. tegen een garage viel. Toen hij opkrabbelde, ontving.hij nog een vuistslag. Mr. Krabbe vond dat verd. nogal grof was opgetreden. Maar hij tartte mij, aldus verd. Dan moet u een aanklacht indie nen, meende de Politierechter. De Officier eischte f 30 boete subs. 10 dagen. De Politierechter deed er de helft af en veroordeelde verd. tot f 15 boete subs. 5 dagen. Verd. beloofde voortaan W. links te zullen laten liggen. De postambtenaar D. G. uit Den Helder, had een vervoerbevvijs ge kregen voor 300 *K.G. aardappélen van z'n land naar z'n woning. Hein werd nu ten laste gelegd, dat hij dit getal van 300 KG. op het ver- voerbewijs had vervalscht in 3000 K.G., waardoor nadeel zou zijn ont- stdan voor het Nederlandsche volk. Verdachte bekende. De Officier vond dit van een amb tenaar der Posterijen een zéér ern stig feit en eischte 6 weken gevan genisstraf. De verdediger van verd., Mr. Meijer ujt Alkmaar bestreed de dagvaar ding en was van oordeel, dat hier geen nadeel was ontstaan voor het Nederlandsche volk. Zijn cliënt had dr vervalsching gepleegd, om col lega's aan aardappelen te helpen. Mr. Meijer vroeg daarom vrijspraak, subs. een geldboete. Uitspraak heden over acht (jagen. Italiaansch Weermachtbericht PLAATSELIJKE GEVECHTEN DUREN VOORT. ROME, 1 Dec. (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: In het Marmarische woestijn heb ben gisteren plaatselijke gevechten voortgeduurd. In Tobroek levendige activiteit der artillerie. Een vijande lijke, met té.nks ondernomen aan- valspoging aan het front der divisie Trcnto werd afgeslagen. In den middensector ontmoetingen tus schen vooruitgeschoven eenheden, "'n Aantal vijandelijke wagens werd vernietigd. Aan het front van Sol- loem duurde de activiteit der artil lerie voort aan beide zijden. Ten zuiden van de Djebel werden gemotoriseerde eenheden van den vijand aangevallen en uiteengedre ven. Duitsch-ltaliaansche luchteenhe- den hebben talrijke bombardements- en machinegeweeracties uitgevoerd tegen gemotoriseerde afdeelingen van den tegenstander en spoorwe gen, ravitailleeringsdoelen in de streek van Mersa Matroe. Vijf vijan delijke vliegtuigen werden neerge schoten, drie daarvan bij een &an- val door de Duitsch-ltaliaansche afweer op den grond te Benghasi. twee door Duitsche jagers. Runderen boven 60 kg. gemerkt Nieuw veeboekje ontworpen Blijkens een publicatie is op 1 Dec. een aanvang gemaakt met het merken van alle runderen boven 60 kg. met uitzondering van stam- bpekstieren, dié ouder dan drie jr. zijn. Met djt omvangrijke werk hoopt men 'op 1 Februari 1942 ge reed te komen, Tegelijkertijd is een nieuw veeboekje ontworpen, waar in de voor de merking noodzake lijke aanteekeningen moeten wor den gemaakt. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de gemelde publicatie. Droeve plechtigheid Begrafenis van de eerste slachtoffers van den Brit- schen luchtaanval bp Maastricht Gistermiddag heeft op de algemee- ne begraafplaats te Maastricht de teraardebestelliifg plaats gevonden van twee der slachtoffers, die Don derdagavond bij den Britscihen. aan val den dood vonden. Het waren een moeder en haar twaalfjarige dochter. Een twintigtal bloemstukken en kransen werden door schoolmakker tjes van het overleden meisje mee gedragen. D Nederlandsche regee ring was vertegenwoordigd door Jhr. F. F. J. Sandberg, verbonden aan het departement van sociale zaken, terwijl de heer Kersten den burgemeester van Maastricht verte genwoordigde. De klasse-onderwijzer sprak aan het graf. De wereld in weinig woorden Winterhulp in Roemenië, In een poclamatie aan het Roemeen- sche volk wekt maarschalk Anto- nescu de welgestelde klassen op om in natura en in geld bij te dragen tot het slagen van de begonnen ac tie voor het verleenen van hulp tij dens de wïntennaanden aan de be hoeftige landgenooten in heel Roe menië. Bengaalsche regeering afgetreden Naar Reuter uit Calcutta meldt; is de Bengaalsche regeering afge treden. Rosselet voorzitter van den Zwit- serschen Nationalen Raad. De Zwitsersche Nationale Raad heeft bij den aanvang van de winterzit- ting den sociaal-democraat Charles Rosselet tot voorzitler voor het vol gend jaar benoemd. WOENSDAG 3 DECEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00B.N.O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre- trlo. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 'B.N.O.: Nleuws- economische berichten. 13.00 Gooisch strijk orkest en solist. Als intermezzo: Planosoll (gr. pl.)14.15 Rovlda-sextet. 15.00 Voor de 15.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 16,00 Bijbellezing. 16.20 Voor df Jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische-" en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 17.4$ Utrechtsch Strijkkwartet. 18.16 Volksgezond heid. 18.30 Klaas van Beeck en zUn orkest soliste. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „Melodti en poëzie". Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met dc studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek 20.45 De Melodisten en solist. 21,30 Gramo foonmuziek. 21.46 B.N.O.Nieuwsberichten, 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: ';,The Dutch Achlevements ln the Netherlandi Indies" Af Gramofoonmuziek. 22.15 Variété (opn.). 23.2024.00 Dansmuziek (gr. pl.). 'Hilversum n. 301.5 n\. 7.188.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met "pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouftrs en zijn orkest. 12.45 B.N.O.:1 Nieuws- en economische berichten. 13.05 Orgelconcert. 13.30 Otto Hendriks en zl)n orkest. 14.15 West-Friesche liedjes. 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 le Acte van (ie opera „Don Glovannl" (opn.). 16.00 Cello met piano begeleiding. 16.35 Gramofoonmuziek. 17.00 de Jeugd. 17.15 B.NrO.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 De Ramblers. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Harmonie-orkest van het Nederlandsch Orkest ,,'s-Gravenhage' 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 19.45 „In en om N.8.B." (Voorbereid door de N.S.B.). 20. Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor Radio-Oentrales, die over ten lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Piano, viool en cello. 21.00 Causerie „Nederlandsche kun stenaars ln Dultschland". 21.15 Gramofoon muziek. 22.1022.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE Zij zeide, dat zij dadelijk naar North Coulee wilde. Trouwen konden ze gemakkelijk ge noeg vandaag kon ze niet met hem mee gaan, maar' morgen zou ze de auto nemen en r.aar North Coulee rijden. En terwijl Si- gurd de deur opende, fluisterde zei: „ik blijf daar". Ze was niet gelukkig en blij, toen ze hem wegrijden zag. Er was iets dat haar zeide, dat er nimmer goed zou voortkomen uit haar verhouding met Theodor. En toen ze hem tusschen de heuvels zag verdwijnen, werd ze diep terneerslagen, Sigurd speelde njet z'n geweer. Ook hij zag Theodor na vanachter het venster. In een toestand, die hem volkomen nieuw was, reed Theodor naar North-Cöulee. Al het toekomstige was geschied, £l het verledene keerde terug, hij had nimmer geleefd vóór dezen dag en leefde niet in den dag van 'mor gen, maar het leven was een eeuwigheid. Zijn angst was vergeten doch toen hij het paard inhield op den laatsten heuveltop en uitzag over de grootsche, wijde Coulee, kwam de angst opnieuw over hem met een heftig heid als nooit tevoren. In den donkeren avond stond een wolkenmuur, die, al naarmate de maan- haar stralen er bovenuit zond, duidelij ker zichtbaar werd. Ten laatste rees de volle maan geheel door de wolkenbank, welker bo venrand een rechte lijn was. Het wes of de maan voortschreed over een wand ên tracht te, haar licht in de prairie te doen schijnen, zonder echter in staat- te zijn de doffe, som bere duisternis van" het golvende land te ver jagen. Als reusachtige vlakken, op hun kant gezet, stonden de berghooge Coulee-hellingen aan de andere zijde; hun rand was een buigen de lijn tegen den hemel. Theodor liet zich van z'n paard glijden; in het dal was het hem onmogelijk, te rijden. Hij wendde zich af van deCoulee en zag naar de roode maan, die gestrand was op een der dichtbij gelegen toppen. Ze trok hem tot zich, hij moest er heen. De sneeuw knarste onder zijn lederen schoeisel, de lucht was vervuld van krijschen- de wezens. Dit leidde zijn gedachten in een andere richting, hij stondstil. Smartelijk drong" het door tot zijn- bewustzijn, dat dit de waanzin was. Langzaam keerde hij terug naar de helling. Wanhopig bleef hij daar staan, terwijl het pAard voortstapte naar het dal. Hij wist, dat hij nimmer naar beneden zou gaan. Doqh evenmin..kon hij dit wondere ademhalende land den rug toewenden; dit land, dat maand na maand zijn ziel had leeg gezogen. In een visioen zag hij zichzelf hier en overal in de dalen. Zij hadden hem geno men, en hij had bezit genomen van hen. Er was geen weg terug. Kaja, het is te laat, Eva. Eva, het is te laat. Eindelijk ging hij zitten, het geweer op de knieën, den vinger aan den trekleer: ter ver dediging, maar niet tot den aanval, tot aan het laatst. Hij boog het hoofd. Even later be gon het te sneeuwen. Het sneeuwde een uur, daarna werd" de hemel opnieuw strak en hel- dei;. De nacht verging. Den volgenden dag -kwam Kaja al3 eerste vrouw naar North-Coulee. Ze stopte de auto, waar T^heodor, doodgevroren, zat in de sneeuw. Langen tijd bleef ze zitten en zag door het venster naar hem. Toen zij langzaam op hem toeschreed door de hooge sneeuw, stroomden de tranen haar uit de oogen en werden tot eèn keten van ijspaarlen, gaande tot aan haar mondhoek. Zij zag niet, dat onder de sneeuw het gev/eer over Theodors knieën lag, en ter wijl zij den bevroren man wilde, losbreken van den grond, weerklonk een explosie, honderd voudig weerkaatst door de heuvels. Zij viel over hem heen, lag een paar seconden onbe weeglijk, strekte dan langzaam het eene been, daarna het andere, en verroerde zich niet meer. Kaja, ik heb je het beste gegeven, wat ik kende. Den heelen dag stond daar de auto en ronkte de motor, tpt deze tegen zonsondergang met een paar heesche geluiden zweeg. Weer viel er een weinig sneeuw. Bij den vroegsten morgen schemer stonden drie wolven op een hoogte en staarden naar omlaag, doch toen het lichter werd, verdwenen ze. Hét werd dag, het sneeuwde een tijdje, de twee menschen werden tot een kleine hoogte naast de auto met een sneeuwlaag op dak en motorkap. De maan kwam op. Dien nacht stonden vele wolven op de heuvels rondom, maar geen kwam Idichter bij. Al nauwer trokken ze den ring van nacht tot nacht, tot den zesden. Toen groef een jonge wolf zich een weg door de sneeuw en beet toe. Meieen schoot hij terug, vloog weg en xjende voort over de vlakte, de anderen met hem. Doch Voor de maan ónderging, stonden ze op nieuw in een kring, optillend de stijve pooten. Den zevenden nacht waren ze hun angst vergeten. VUL Toen de begrafenis afgeloopen was, trad Ros3 Dane naar voren aan het graf en vroeg verlof, eenige woordcb te zeggen. Niet over het treurige, dat hier voorgevallen was, en waarvan menschen niets wisten, waarover zij niet konden oordeelen. Maar hier lagen 'nu twee graven, dat wilde zeggen, dat kerk en predikant tot nu toe bij alles ontbroken hadden in Beaver Coulee. Het was hier een bijna ge heel Deensche koionie, kijk nu naar onze buren, al wonen ze ook ver weg: De Duitschers, Galiciërs en Noren, allen hebben ze hun eigen kerk. Toen Fjodor gestorven was, is hij dóór en tusschen z'n eigen landslui begraven, naast z'n eigen landskerk. Ik heb er dikwijls aan ge dacht, dat wij geen kerk hebben in Beate Coulee en wat lk nu wilde zeggen is, of alli volwassenen uit de kolonie op een dag willet samenkomen en vijf mannen willen aanwjjz^ die de gelden voor een kerk willen beheer® Dan wil ik de kosten dragen, wanneer er ten minste niet ook anderen zijn die meenen, d£ ze wel een bijdrage kunnen missen. Niemand antwoordde. De volgende dagei werd er heel wat over en weer gepraat. He', einde was, dat een deputatie var» drie m& naar Ross trok en hem de boodschap over bracht, dat men er niet op gesteld was, dat hij de kosten van een kerk zou dragen. "V die dan betalen van het geld, waarvoor ze kolonie bestolen hadden, hij en Ivan, toen hun corner in tarwe hadden gevormd. Ivaa slechte geweten had er hem toe ge oracht, vocf zijn aandeel in de winst een kerk te bóuwen; maar hier oordeelde men het gepaster, ds' Ross het geld teruggaf aan dengenen, wio het toekwam. Lijkwit hoorde Ross hen aan, tot ze uitgf sproken waren. Doch'toen viel hij ze mete® als een razende Roland aan. Twee deuren sloeg hij met hun lichamen tot splinters, omdat niet het besef had, ze te openen. Hij smeet naar buiten. Hij sloeg ze tegen den grond, stomp te^ze, joeg ze voort en trapte ze, tot buiten de prikkeldraadomheining waren. (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2