Lucbtroovers H0IT1KA De verbouw van ruw voedergewassen „Str ooiavond" DIEFSTAL OF SCHULDHELING 1 DE De luchtmacht zeer actief NIEUW tUROPA Overzicht van de verschil lende bepalingen. De verbouw van voederbieten op gescheurd grasland is vrij, indien die totale oppervlakte grasland, kunstweide, klaver, voederbieten en diverse groen voedergewassen niet grooter. is dan in 1941 en voor het gescheurde grasland geen pre mie wordt verlangd. Indien wegens onvoldoende op gave voor vrijwillig scheuren soheurplicht wordt opgelegd, of men vrijwillig heeft opgegeven en voor premie in aanmerking wenscht te komen, zal de op pervlakte met ruwvoedergewas- sen, dus gras, kunstweide, kla ver, voederbieten, diverse groen- voederge wassen, samen met evenveel moeten worden ver minderd als waarvoor men bij scheurplicht is aangeslagen of waarvoor men vrijwillig heeft opgegeven. Men blijft echter vrij de gewas sen daar te verbouwen, waar men ze het beste op zijn plaats vindt. Dat wil dus zeggen, dat voederbieten ook op gescheurd grasland aange wezen voor verplichte scheuring of vrijwillig aangegeven, mogen wor den verbouwd als er maar voor ge zorgd wordt, dat op het oude bouw land een gelijke oppervlakte min der met ruwvoeder wordt bezet. Ten einde dit voldoende duidelijk te maken, wordt dit nog toegelicht met eenige Voorbeelden. Geval 1. Iemand heeft totaal 30 ha. land in gebruik. Hiervan was 10 ha. bouwland, 4 ha van dit bouwland 'was in 1941 bezet met kunstweide, klaver, voederbieten en diverse groenvoedergewassen. Het grasland medegerekend, waren hier dus 24 ha. ruwvoedergewassen Er werd door deD gebruiker op 10 Nov. 1941 bij den productiecommissaris opgegeven, dat hij bereid was 4 ha. te scheuren. Dit heeft, tengevolge, dat hij in 1942 totaal aan ruwvoe- dergewassen bezet mag hebben 20 ha., t.w. 16 ha. grasland en 4 ha. ruwvoedergewassen op het oude bouwland en het gescheurde gras land samen. Als hij dus de 20 ha. ruwvoeder maar niet overschrijdt, dan mag hij bv. wel 1 ha. voederbieten op het gescheurde grasland verbouwen en krijgt toch scheurpremie van de ge- «heele 4 ha. gescheurd grasland. Geval 2. De gebruiker als in 1 vermeld, heeft zich niet vrijwillig opgegeven. In dat geval is alles ge lijk, als bij 1, hij krijgt echter in 't geheel geen scheurpremie! Geval 3. Een zuiver weidebed-rijf van 30 ha. heeft vrijwillig 3 ha. ge scheurd en wenscht voor premie in aanmerking te komen. In dat geval mag op het gescheurde grasland geen ruwvoeder verbouwd worden Ook indien 3 ha. scheuren wordt op gelegd, mag daarop geen ruwvoe der en dus ook geen voederbieten worden verbouwd. Iedere are ech ter, die meer wordt gescheurd, dan ée vrijwillig opgegeven oppervlakte "rnet premie of de opgelegde opper vlakte, mag vrij met voederbieten worden geteeld. Wanneer deze gebruiker dus 4 ha. scheurt, mag hij 1 ha. met voe derbieten bebouwen. Nog enkele dagen en het is strooi- avond, de avond waarop de goede Sint zijn gaven met milde hand uit deelt. Het goede wordt geëerd en beloond, het kwade gestraft, maar als dan op strooi-avond het goede beloond moet worden, denkt dan eens aan de Nederlandsche ambu lance. Want deze hulpexpeditie verdient zeker op strooi-avond goed bedacht te worden! Daarom: speelt deze week voor Sinterklaas en verrast de Neder landsche ambulance met een extra bijdrage. U kent haar gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Herstel. Ten slotte wordt nog attent ge maakt op een paar onnauwkeurig heden, welke voorkwamen in een vorig artikel betreffende het scheu ren van grasland. Abusievelijk is daarin medegedeeld, dat de aanvra ge voor het scheuren van grasland, ten einde de scheurpremie toege kend te krijgen, moet geschieden vóór 1 Maart 1942 bij de Geweste lijke Crisis Organisaties. Wanneer de landbouwer zijn grasland vóór of op 29 November 1941 ter scheuring heeft opgegeven, behoeft hij enkel nog de goedkeu ring van den betrokken productie commissaris, maar een aparte aan vrage daarvoor is niet noodig. Ook is er nog geen besluit geno men om de scheurpremie voor koolzaad op gescheurd grasland ge lijk te stellen met die voor aardap pelen op gescheurd grasland. De premie voor koolzaad bedraagt dus f 200.— per ha. Voorts is in genoemd artikel ver meld, dat eeh hoeveelheid extra raengvoer voor paarden beschik baar zal worden gesteld voor op pervlakten, welke niet kleiner zijn dan 1 ha. Dit moet zijn niet kleiner dan ha. Arroodissementsrechtbaak te Alkmaar Zitting van Dinsdag 2 December. Callantsoogers komen ei genadig af. Tarwe dief stal in de Wieringermeer. De zaak tegen P. Kr. uit den Helder, die de vorige week werd aangehouden, vond thans voort gang. De Officier haid zooals be kend 'dezen verd. diefstal, sulbs. schuldheling van een fiets ten las te gelegd. Als getuige werd thans nog ge hoord een zekere N. A. V. uit An na Paulowna, van wien op 16 Nov. een fiets was gestolen, welke hij had neergezet voor een café te Breezand. On lateren dag had get. in de Spoorstraat te Anna Pau lowna dezen verd. op de fiets zien rijden, welke zijn eigendom was. Verd. gaf toen een valschen naam op aan getuige, doch verd. ontken de zulks pertinent. Hij had van een vreemden man een Gazelle te Den Helder gekocht voor f 20. De wnd. president, mr. Krabbe, vond dien prijs veel te laag. De Officier van Justitie mr. de Bruyes Tack, achtte diefstal niet bewezen, doch in ieder geval wel schuldheling en eischte een eevan genisstraf voor dén tijd van vijf maanden. Uitspraak hed over veertien dagen. A. A. T. uit Den Helder, die niet was komen opdagen, werd ten laste gelegd. dat hij op 1 April des namiddags oen zeven uur een rijwiel had gestolen, het welk door den Rotterdamschen schipper C. A. B. voor een café in Den Helder was neergezet. On 7 Oct. had de schipper het in Den Helder teruggezien en had verd. meegenomen naar de politie. De grififer las een verklaring voor van verd. waarin deze be weerde de fiets niet te hebben ge stolen, doch voor den Uittelen priis ven viif gulden had gekocht. De Officier geloofde van dit ver haal niet veel en achtte diefstal be wezen. De eisch luidde één jaar ge vangenisstraf. Uitspraak heden over veertien dagen. Was het waardeloos hout? In de duinen onder de gemeente Huisduinen lagen tal van stukken Avondje van Sinterklaas Avondje van Sinterklaas, Avondje van zoet verlangen, Met Uw blijde kinderzangen, En Uw zwarten Pieterbaas, Kom maar weer in ons gezin, Gastvrij halen we U in! Avondje van stille pret, Van* vervulde kinderdroomen, Als Uw gave is gekomen, Waar een schoentje is neergezet, Reik aan ieder kind de hand In ons wachtend vaderland. Schenk ons weer Uw blokkendoos, Met -de bontgekleurde platen, Poppen, die zoowaar gaan praten, Harlekijntjes, bont en loos, Treintjes, die weer langs hun baan Snorrend langs de tafel gaan. Geef ons heel Uw kinderschaar Met haar feestelijk gebabbel, Strooi Uw zoetigheid te grabbel Met een extra breed gebaar, 't Doet Uw oude hart zoo goed, Met gejuich wordt ge begroet! Breng, ons oud'ren d,i t terug: Iets van lang voorbije dingen, d'Eigen jeugdherinneringen. Want het leven gaat zoo vlug! Heel een avond van Uw feest. Toen ook wij zijn jong geweest! En, wanneer we samen zijn, Leer ons dan iets mee te deelen Aan de kind'ren van zoovelen, Als het kan aan groot èn klein, Daar, waar door de donkTe straat. Dit jaar niet Uw voetstap gaat!' St. Nicolaas 1941. KROES. (Nadruk versboden). hout, overgebleven van Hollandsche mitrailleursnesten en kazematten. A. K., P. J. Q., P. de J., M. de H. en S. M., allen won. te Callantsoog. hadden opdracht gekregen dit hout op te ruimen voor de Duitsche weer macht en hadden het toen maar mede naar huis genomen. \De opzichter der duinen K. U. uit Callantsoog, zeide, dat het hout niet direct waardeloos was, maar dat de Duitsche Weermacht er ook geen prijs op stelde. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat dit zeker een grensgeval was, doch meende niet- teihin toch, dat deze verdachten zich het hout wederrechtelijk had den toegeëigend en dat 't niet di reet waardeloos was. Mr. de Brueys Tack wilde als waarschuwing een lichte geldboete vragen en eischte daarom tegen elk der verdachten f 12.boete subs. 8 dagen. Een jeugdige misdadiger. Het was een jeugdige misdadiger deze bakkersknecht J. N. U. uit Heerhugowaard,. „die gedurende het tijdvak van 13 tot 31 Juli van zijn patroon P. S. aldaar een bedrag van f45.had gestolen. Verd. erkende het. misdrijf volmondig, zoofjat de zaak vrij eenvoudig was. De heer J. H. Wiggers, reclassee- ringsambtenaar te Alkmaar, advi seerde opname in een Jeugdgevan genis. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, door te brengen in een Jeugdgevangenis. De Raadsman van verd; Mr. Meyer uit Alkmaar, vroeg aftrek der pre ventieve hechtenis en clementie voor zijn cliënt. Uitspraak-heden over acht dagen. Tarwe en boter gestolen. P. N. L. uit Hoogwoud werd er van beschuldigd, dat hij op 14 Oc tober uit een schuur van den land bouwer R. H. in de Wieringermeer 40 K.G. tarwe had gestolen, welke tarwe hij had verkocht. Bovendien had verd. op 23 October te"Oude Niedorp een half K.G. boter weten machtig te worden van de winke lierster mej. A. M. aldaar, door te vertellen, dat hij die boter moest halen voor zijn neef Borst en dat hij geld en bonnen brengen zou. Iets, wat verd. intusschen niet had ge daan. De Officier vond het een ergerlijk geval en eischte 1 jaar gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. VAN 109. Maar nauwelijks lagen ze stil of het was of het vliegtuig opgetild werd. De vliegenier ging eens buiten het deurtje kijken en riep: Wat een 'modder drijft hier, en hij wees op allemaal zwarte plekken rond het toestel. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 2 Dec. (Stefani.) Het. Italiaansche weermachtbericht van heden luidt: „De slag in de Marmarische woestijn duurt in verschillende af zonderlijke heftige en verbitterde gevechten voort. Aan het front van Tabroek bedrijvigheid van vooruit geschoven afdeelingen en levendig vuur der artillerie aan weerskan ten. Aan het front van Solloem heeft onze verdediging hardnekkigen te genstand geboden tegen herhaalde vijandelijke aanvallen. In Sidi Omar afwisselende gebeurtenissen. In den centralen sector botsingen in het ge bied van Sidi Rezegh, waar in den loop van den dag in totaal ongeveer 1500 gevangenen gemaakt werden, onder wie generaal Miles Reginald. De ItaliaanschDuitsche lucht macht was zeer actief en deecl doel treffende aanvallen op troepenaf- deelingen, concentraties van auto's en ravitailleeringskampen. Doelen in de vesting Tobroek en spoorwe gen in de omgeving van Sidi Barani en Mersa Matroeh werden gebombar deerd, waarbij branden en ontplof fingen ontstonden. Tijdens luchtge vechten werden 15 vliegtuigen neer geschoten, waarvan elf door onze jagers en vier door Duitsche jacht vliegtuigen. Voorts werden nog tal van andere vijandelijke toestellen getroffen en beschadigd. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op plaatsen in Lybië en herhaaldelijk enkele 011 zer veldlazaretten gebombardeerd en gemitrailleerd. Ofschoon deze zeer zichtbaar de onderscheidings teekenen van het Roode Kruis ver toonden. Hierbijwerden onder de patiënten personen gedood en ge wond. Te Benghazi werd het zie kenhuis Principe' de Piemonte ge troffen. Een vijandelijk toestel werd door de luchtdoelartillerie te Derna brandend neergeschoten. Ter hoogte van Tobroek heeft een van onze formaties torpedovliegtui gen met drie torpedo's een vijan delijken kruiser van 5000 ton getrof fen, waarna deze zonk. Van alles wat uit dorp en stad Nederlandsche bokser wint. Luc van Dam, de Nederlandsche bokser, heeft gisteravond den Duitschen te genstander Gustav Eder in tien ronden op punten geslagen. Tramontsporing. Gistermorgen om 7 uur is, doordat de baanveger van de locomotief losraakte, de tram van de N.T.M. te Boven-Smil- de ontspoord. De machine vloog over den kop en kwam op straat terecht. De machinist J. Post uit Makkinga sprong er af en geraak te in de Drentsche hoofdvaart. Hij werd door omstander^ met moeite gered De passagiers kwamen met don schrik vrij. Tot 20 Jaar veroordeeld. De Al- melosche rechtbank heeft gister morgen den landbouwer G., die zijn vrouw in 1935 van den hooizolder heeft gewornen. tot 20 iaar gevan genisstraf veroordeeld. De eisch was levenslang. DE FINSCHE RIJKSDAG. Overeenkomst met Moskou geannuleerd. HELSINKI, 2 Dec. (D.N.B.) De Finsche Rijksdag heeft drie plenaire vergaderingen gehouden, waarin de Zaterdag door de regeering inge diende voorstellen betreffende de hereeniging van het heroverde ge bied met Finland, het doen voortdu ren van het militair bestuur in dit gebied, de nationaliteit der bewo ners en de regeling van den eigen dom behandeld zijn. De Rijksdag keurde o.m. eenstem mig de hereeniging van het her overde gebied en de annuleering der bepalingen, die Finland bij den vre de van Moskou had onderteekend ten aanzien van het schiereiland Hangö. FRANSCHE KRIJGSGEVANGE NEN VRIJGELATEN. PARIJS, 2 Dec. (D.N.B.) Een nieuw transport van 1300 Fransche krijgsgevangenen, die uit Duitsch- land zijn teruggekeerd, is gisteren door ambassadeur Scapini in tegen woordigheid van een vertegenwoor- diger der Duitsche weermacht en een vertegenwoordiger van den Duitschen ambassadeur te Parijs, in een vérzamelkamp te Compiègne be groet. "MET DU1TSCHLAND VOOR EEN De massa die heden ten dage kos ten noch moeite spaart om zich alle feitelijkheidjes te herinneren, wel ke een afkeer van alles wat Duitsch- land doet of laat zouden moeten steunen en „wettigen", mist werke lijk h i s t o r i s c h e 11 zin; zij geeft blijk van een ontstellend gebrek aan visie op verleden en heden, laat staan op de toekomst. Het eeuwig-boeiend schouwtoo- ncel- der historie ontrolt voor ons eeuw na eeuw het worden en ver gaan van groote droomen en ge dachten. Eeuw na eeuw rijzen zij voor ons op, scheppers en denkers, durvers en bouwers, zij die hun persoonlijkheid hebben doen leven en werken in een zeker tijdsge wricht. De wereldrijken van de Phoeniciërs, de Babiloniërs en de Egyptenaren, de Grieken en Romei nen, de Vikingen en de Germanen, Ceasaren en Keizers, zij allen doe men voor ons op als de uitdrukking en vormgeving van een - constructie ve gedachte, als de koene verwezen lijking van een stoutmoedige droom. Maar beseffen wij dan niet dat wij, Nederlanders, geroepen worden tot eeh grootsche taak? Zien.wij voor onze oogen dan geen nieuw Europa ontstaan, dat het tijdsbeeld voor generaties zal be- heerschen? Zien wij dan niet dat e^i stelsel in bloed en tranen ten onder gaat? Wanneer eindelijk de constructie ve krachten van het Europeesche vasteland zich aan het werk zetten om op de puinen van het oude en overleefde stelsel een nieuw en nat. uurlijk-geordend Euro pa op te bouwen, wanneer eindelijk de stonde daar is, die onafwendbaar komen moest; wanneer tenslotte de machtigste en krachtigste stam de leiding neemt in een opbouw die ook ons moet en zal omvatten, omdat wij er wezen] ij k naar snakken, dan zullen wij ops moe ten bezinnen op onzen plicht. Dan zullen wij onze verantwoor ding voor ons zelf, voor ons gezin en ons volk moeten begrijpen en mede moeten Werken met ai Ie goed- gerichte krachten aan de schepping van een orde, die de komende tijden zal beheerschen. De historie zal ons ter verantwoording dagen als wij thans onzen plicht verzui men. Op de hervonden waarden van natuur en traditie bouwt D u i t.s c hl and een Nieuw Euro pa! Ons volk en ons land zijn daar in betrokken. Da a r o m: MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA! RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 4 DECEMBER. Hilversum I. 415.S m. 7.15 Morgengesprekken voor den boer. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Och tendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met plano begeleiding. Als intermezzo: Viool en fluit met pianobegeleiding (opn.). 12.00 Amabaile- sextet. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Jchn Kristel en z(jn orkest en solist. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 Pianovoordracht, 14.35 Gramo foonmuziek. 15.00. Orgelconcert en zang. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 „Onder oude platanen", romantisch programma (met mu zikale Illustraties). 17.15 B.N.O.: Nieuws- economische- en beursberichten. 17.30 Om roeporkest en Klaver Drie met pianobege leiding. 18.30 Sociale zorg. 18.45 Gramofoon muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Radio- tooneel. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met dé studio beschikken. 20.15 Omroepsymphonle- orkest en solist. (21.0521.14 Gramofoon muziek). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Nationale features of the Netherlands" öf Gramofoon muziek. 22.15 Gemengd Operette-koor en Omroeporkest en solisten (opn.). 23.10 Gra mofoonmuziek. 23.3024.00 Klaas van Beeclc en zijn orkest (opn.). Hilversum n. 301.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.308.45 Zie Hilver sum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding, 10.15 Nederlandsche liederen (opn.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble „De kwintslag". 11.45 Orgelconcert. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nleuws- en economische berichten. 13.05 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 13.45 Voordracht. 14. Salonorkest en nlanospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello en plano. 16.00 Musette-orkest en solist. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". (18.15—18.30 Sport en lichame lijke opvoeding). 19.00 Actueel halfuur. 19.30 St. Nicolaaslledjes (gr. opn.) 19.45 Causerie „Brandende kwesties". 20.00 Concert'voor de Duitsche Weermacht. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.45 Voor dracht. 21.30 Vervolg van 20.00. 21.45 B.N O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avond- wiJdlng. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen, Al#, reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 46. Sprakeloos hadden Eva en de jongens toege zien, hoe Ross Dane antwoordde op die belee- diging. Toen hij weer binnenkwam, haalde Eva diep adem en ging de kamer uit. Ross zette zich bij de tafel. Muisstil stonden de jongens in een hoek en staarden hun vader aan; zgn neusvleugels trilden, z'n oogen leken vloeibaar lood. Zoo, dus die lammelingen wil den een armenkas oprichten ln Beaver Coulee, een ondersteuningsfonds ze konden hier ko men, bij hem, „koning" Dane, één voor één; hij zou ze wel mores leeren. Ivans slechte ge weten! Hg zou ze onderhanden nemen dat het ae groen en geel voor de oogen werd, dat hun rug alle kleuren van den regenboog vertoonde, de smeerlappen! Zoo, dus ze wilden geen kerk hebben, geen kerk! Ze hadden liever zijn dui ten, en dan maar 1 iet Gods Woord! Hij vloekte hartgrondig. Lie\ ar werden ze vrijdenker zoo- als die Jensen met z'n baard, die zich liet rond rijden in een aanhangwagen, om op de vlugste en goedkoopste manier anderen te plukken; vuile coyottes, zooals er bijvoorbeeld in Beaver Coulee de treurigste huskie-exemplaren rond liepen, die ooit geleefd hadden op het vaste land van Amerika. O! No Sir! Daarvoor was het geld van „koning" Dane niet bestemd. Zoo, dus die beste, brave zielen moesten geen kerk! Dat niet Een kerk zouden ze krijgen, zoo één, als ze van hun leven niet hadden kunnen droo men. Hij had gedacht drie duizend dollar te spendeeren ter eere van God, nu zou hij tien duizend afschrijven. Hij, „koning" Dane van Beaver Coulee, zou een kerk bouwen op den allerhoogsten heuvel, met torens en bliksem afleiders, een altaarkleed met kwasten en ge kleurde schilderden, met bonte tegels in de prachtigste kleuren. En hij zou een predikant laten komen, die het verschil wist tusschen hemel en hel, niet een van die onnoozele leeg hoofden die meenden, dat Frederik Pedersen in den hemel kwam. Er zou ter eere van God gesproken worden van den preekstoel, dat de stukken eraf vlogen; en een mooien preekstoel moesten ze hebben, met gebeeldhouwde engelen met bazuinen, en wat er nog meer bij hoorde! Wilden ze geen kerk hebben? Vuile vrijden kers Hij zou ze kerken! Ineens kreeg hij z'n jongens in het oog. Hé, staan jullie daar, Fred, Chris en Péte Hebben jullie gezien, dat ik die vrijden kers de deur uitsmeet? Ja, dat hadden ze gezien: O, vader, wat ben je sterk... Ross lachte. Ja, niet iedere honderd jaar werd er een Ross Dane geboren, maar toch heeft de goede God mij vergund m'n krachten te laten voortleven; daarom liet hij den ooie vaar een drieling brengen, zoodat jullie teza men eenmaal zult opwegen tegen je vader. Ja, ja. Zacht grinnikend ging hg een sigaret rollen. Dat gezicht kenden de drielingen, en oogen- blikkelg'k zetten ze hem een kwart dollar af. Eva kwam binnen en zag hem lang aan. Hij antwoordde met z'n vergenoegde gegrinnik en wreef nadenkend z'n neus. Ross, je moest er aan denken, dat we niet heelemaal meer leven in den ouden, woesten tijd. Dit is geen al te goed voorbeeld voor de jongens. Je speelt met ons leven. Het is niet jouw schuld,dat de drie mannen hier levend vandaan gekomen zijn. Ross Dane stond op en kuste zijn vrouw. Eva, „koningin" van Beaver Coulee, meng je niet in de aangelegenheden van den staat! Het is verdorie al moeilijk genoeg zoo, als men koning en leger en alles tegelijk moet zijn... Op Pedersens hoeve hadden een half dozijn mannen de deputatie staan nakijken. Met eer bied sprak men over de waardigheid en statig heid, waarmee de leden optrokken ter audiën tie. Maar toen ze naar buiten tuimelden, kwam er schuim op Frederiks- mond, een heeleboel hoofden verdrongen zich, een ruit vloog aan stukken. Maar den ouden Pedersen was de vertooning te machtig. Wis en waarachtig had hij ruzie met Ross; maar in stilte vond hij, dat Frederik en de anderen een stelletje ezelskop pen waren, dat ze niet gratis een kerk wilden hebben. En het was een prachtig gezicht, die drie man, die daar zoo ongenadig afgedekt werden al het andere nog daargelaten. Met beide handen gresp hg z'n baard, opende een muil als van een zeeduivel en grinnikte, dat z'n buik ervan schudde. Dat deed een benauwd hart goed, dat gaf lucht. Ha-ha-hu-hej, ha, ha, hé, he! O, oo ooo ooooo Kijk nu de gasten van Ross Dane naar huis komen! Verbitterd sprong Frederik op z'n vader toe en gaf hem een opstopper. Pedersen üield over haast op en werd kwaad. Zoon' snotneus, Wat, z'n ouden vader stompen! Doch weer moest hij er aan denken, hoe het drietal er door Ross Dane was uitgesmeten; hij ging naar de schuur, om op z'n gemak en onge stoord te genieten. Ha, ha, die Ross! Smeet met de menschen, of het bieten waren! Zoo'n jongen moest iemand hebben; niet een, die z'n eigen vader stompte, of een, die er vandoor ging met het geld van z'n vader, vrouwsper sonen doodschoot met een geweer en de hemel mocht weten waaraan, stierf, 't Jonge, 't jonge, die Ross, daar zat nog es muziek in... De eene van de twee mannen, die Ross uit de stad had meegenomen, had den eersten tijd niet voldaan" aan de eischen, die op de prairie gewoonlijk worden gesteld kan een arbeider; en Ross Dane was er de man niet naar, het gemakkelijk op te nemen. Maar hij had het geluk te zien, hoe Ross de onwelkome gasten de deur wees, en dat veranderde hem ge heel. Nu pakte hij behoorlgk aan, hij kroop voor Ross Dane, hakte brandhout voor Eva. Hond, dacht Ross; het best, den kerri zoo gauw mogelijk te loozen. Terkei was van een ander slag, niet zulk ee bijzonder goed werkman, wat zwak, maa één, die volhield en doorzette. Hij werkte nool extra hard, wanneer Ross er aankwam, maa evenmin luibakte hij, als de baas z'n hiele had gelicht. Bovendien had Ross Het Nieuwi Testament onder 'smans bagage gezien; dat wilde heel wat zeggen in een tijd, dat Rosj Dane zich aan alle kanten omringd zag dooi gemeene vrijdenkers. En, kijk, bg de eersti uitbetaling van loon kocht Hans een mooie da: voor zichzelf, maar wat deed Terkei? H(j Je moet toch naar de stad, Ross, stuur dal meteen de helft van m'n loon naar m'n vrouu en zet de rest op de bank. Dat kun je in 't ver volg altijd doen, maar geef me vijf en twintig cent per week voor tabak. Terkei was eet beste vent, een geschikte kerel; en als hij zoc blééf, dan kon ie, potverdorie, een voorschot krggen voor een reisbiljet. Het was niks ge daan als je Eva aan den anderen kant van den Oceaan zat, nee Ross zuchtte. Hij had i indertijd over kunnen meepraten, zelfs al ha< er geen oceaan tusschen gelegen. Dat moest eigenlijk nog erger zijn, ja, maar nu was het dan in orde! Ross glimlachte. Vast, Terkei zou een biljet hebben voor zgn Eva. (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2