Luchtroows H0IT1KA GEBRUINDE „KERELS" GEZONDE KOPPEN LichamelijkB vooruitgang in den Nederlandscben Arbeidsdienst Suriname Prijzenconfrole verscherpt Vastgestelde prijzen voor paardenvleesch De MAAG DE VAN Hantfel in mn-firrn mitilin NIEUW EUROPA RADIOPROGRAMMA 8TUURT UW JONGENS IN VOL VERTROUWEN! 'S-GRAVENHAGE, 2 Dec. De meest-krasse verhalen doen de ron de, waar het den Nederlandschen Arbeidsdienst betreft doch „ver halen" brengen ons geen schade of voordeel „bewijzen" moet men d8 waarde van den Nederlandschen Arbeidsdienst. B e w ij z e n dat de jongens in den Nederlandschen arbeidsdienst geestelijk en lichamelijk een groei proces ten gunste doormaken b e- w ij z e n, dat het leven in de N.A.D.- kampen hen maakt tot „gebruinde kerels" met gezonde koppen b e- wij zen, dat de lichamelijke voor uitgang opvallend is. Welnu: na het „afzwaaien" van de eerste ploegen arbeidsmannen, die hun eeredienst aan het Neder- landsche volk verricht hadden, zijn hun statistische cijfers bij den staf binnengekomen. Zij geven natuur lijk nog lang niet het beeld, dat een arbeidsdienst geeft, die reeds jaren lang draait deze arbeidsman nen waren nog pioniers, die werkzaamheden hebben verricht in die eerste maanden van hun vrijwil lige opkomst, welke niet tot het schema behooren van een regelma- tig-functioneerenden arbeidsdienst. Desondanks zijn de resultaten zelfs heel mooie resultaten niet uitgebleven. Zoo verkregen wij de navolgende statistische cijfers: toename borst- omvang gemiddeld: 1.985 (bijna 2) c.m.; toename gewicht gemiddeld: 3.513 kg toename lengte gemid deld: 0.S36 cm. Borstverruiming een ge- zondheidswaarborg. Dat wil dus zeggen lezer, die een zoon heeft, welke voor den ar beidsdienst in aanmerking komt dat de borstverruiming, tengevolge van de sport, van hét werken en van het gezonde N.A.D.-kampleven, twee centimeter bedraagt twee centimeter meer buigen de ribben buitenwaarts, de longen meetrek kend en verruimend. Dus: ruimere borstkas, grootere ademhaltngsbe- weging en daarmee grooter weerstandsvermogen, dat is 't re sultaat van het kampleven in den N.A.D.! Ruim 3Yz kilo bedraagt de gemid delde gewichtstoename van den ar beidsman. Uitstekend is dan ook het eten in de kampen, niet alleen kwalitatief, doch zeer zeker ook kwantitatief De arbeidsmannen komen niets te kort. lederen dag vleesch! is dat he den ten dage geen paradijs op aar de? Een wekelijksch distributierant- soen van een van de jongens van den Nederlandschen arbeidsdienst, d9 grondslag van den toestand op 1 November 1941, bedraagt het na volgende: brood: 3500 gram, boter of vet: 220 gram, vleesch met been: 800 gram, vleeschwaren: ca. 200 gram, aardappelen: 525Q gram, peul vruchten: 5C. gram. Andere levens middelen zijn voor den N.A.D.jen de burgerij gelijkgeschakeld. Wie eens aan de kamp-tafel heeft aangezeten een gezellige kampta fel, met witte tafellakens, porcelei- nen servies, vroolijke bloemen, waar het eten in schalen wordt opgediend en een ieder zich beijvert om vol gens de regelen van het „theorie eten" vork en mes netjes te hantee- ren en niet zijn buurman met de el- leboogspunten tracht de oogen uit te boren zal verzadigd en tevre den op kunnen staan. Eerbied voor den harden ar beid! Met betrekking tot den handenar beid in de kampten staan ook cij fers ter beschikking. Deze handen arbeid bestaat meestal u.t werk aan heide-ontginning. Werkende op het gemeenschaps gevoel, aansporende tot kameraad schap en het ideëele doel van den aiheidsdienst dagelijks aan deze mannen voor oogen houdend, weten de kaderleden hun mannen te bren gen tot een flinke prestatie. In de burgermaatschappij teruggekeerd, zullen zij nooit meer neerzien op den man, die met handenarbeid zijn brood moet verdienen, want zij we ten, zij hebben aan den lijve gevoeld welk een inspanning er vereischt is, om dit werk naar behooren te ver vullen! Gevormd tot „man". Mannelijke, ongehuwde Nederlan ders, niet jonger dan 17 jaar, niet ouder dan 23 jaar zijn het, die zich voor den Nederlandschen arbeids dienst kunnen aanmelden. Daartoe kunnen ^zij bij elke gemeente-secre tarie en ieder arbeidsbureau terecht, terwijl ook de staf van den Neder landschen arbeidsdienst (Gevers Deynootweg 59j Scheveningen, tel. 55.36.95) voor hun inlijving zorgt, indien zij den wensch daartoe te kennen geven. Zoo spoedig mogelijk na aanmelding volg£ dan de keu ring, terwijl zij, die aan de gestelde eischen voldoen, weldra worden op geroepen. De reiskosten, zoowel voor de keuring als voor de op komst worden vergoed. Zoo komen de aanstaande arbeidsmannen in den N.A.D.! Gevormd tot „man" zóó komen de jongens uit den N.A.D.-kampen weer in het burgerleven terug ge bruind en gehard, vervuld van £ef- de tot hun volk en hun land. Zij zijn verlost van oude stands- vooroordeelen, want zij hebben naast elkaar gestaan in hetzelfde uniformkleed, met dezelfde gereed schappen, voor dezelfde taak, dezelf de moeilijkheden. De kern van de ware, heilige volksgemeenschap is in hen geboren. Zóó is de Nederlandsche arbeids dienst, zóó komt uw zoon uit het N.A.D.-kamp, zóó gaat hij het leven inmet handen aan het lijf, met opgericht hoofd en warm hart voor zijn volk! Een érhstlge waarschuwing aan den handeL 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. In de Nederlandsche staatscourant vah heden is een nieuwe prijzen- beschikking voor groenten en fruit gepubliceerd. In deze publicatie heeft de prijsregeling voor groen ten en fruit haar afronding verkre gen. Met het tot stand komen van. deze beschikking zal de scherpe controle op de naleving van de ge stelde prijzen met kracht voortge zet worden. De mdening, welke een deel van den handel huldigt, dat men straf- teloos de prijsvoorschriften kan overtreden, zal nog meer dan tot nu toe, blijken ten eenen male on juist te zijn. Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan de handhaving van de gepubliceerde prijzen voor de consumenten. De handel moge wel degelijk toezien, dat niet tegen hooger dan de toegestane prijzen ingekocht wordt, daar argumenten van dezen aard niet in aanmerking genomen kunnen worden. De nood zakelijkheid om het publiek te be schermen, gebiedt een straf optre den. Het publiek cfoet goed in zijn belang mede te werken tot de hand having van de gestelde maximum prijzen. '-GRAVENHAGE, 3 Dec. Wat er na Mei 1940 in ons land aan paardenvleesch werd verbruikt, was voornamelijk afkomstig van noodslachtingen, zoodat de con sumptie van dit soort vleesch ge ring was. Thans echter, nu de mo gelijkheid is geopend uit Denemar ken paarden in ons land in te voe ren, zijn met het oog op de te ver wachten toename van de paarden- vleeschconsumptie de prijzen daar voor vastgesteld. Een desbetreffen de beschikking is, naar de gemach tigde .voor de prijzen mededeelt, de zer dagen in de staatscourant ver sohenen. In Paramaribo werd een parade gehouden, daaf defileerden troepen, daar schetterde marschmuziek, maar het waren geen Nederland sche soldaten die door de straten trokken, wantSuriname is geen Nederlandsch bezit meer. Amerikaansche troepen marchee- ren door Paramaribo, omdat Suri name door een stel laffe schurken aan Amerika verkwanseld werd. Neen, bespaar mij uw drogrede nen, gij die meent ons volk te die nen door te heulen met den Lon- densche jodenknechten. Suriname is verloren en ook Ne derland zou in de toekomst verlo ren zijn, indien er geen landgenoo- ten waren, die bereid waren pal te staan voor ons land en volk, die leugen en laster ten spijt hijpjeven inzetten ter wille van ons vader land, dat zij boven alles stellen. Gerbrandy leverde Suriname uit. maar Nederlanders en nationaal- socialisten strijden aan het Oost front en vernietigen de bondgenoo- ten van de Nederlandsche verra ders in Londen. Wie tracht daar die parade te Pa ramaribo goed te praten, terwijl on ze vrijwilligers in het barre Rus land hun plicht doen? ''Neen landgenoot, niet hij, die dat tracht te doen, maar zij. die dap pere en waarachtige vaderlanders, daar in het Oosten, hebben gelijk. Degenen, waaraan ons land straks zijn plaats in het nieuwe Europa te danken zal hebben, vindt U in de gelederen van ons legioen. In dat legioen is nog plaats voor allen, die begrijpen, wat daar in Su riname gebeurd is, die een krachtig, vrij en' zelfstandig Nederland wen- schen. Daar is dus ook nog plaats voor U landgenoot. Meldt dus aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. NEGERS BIJ HET BRFrSCHE LUCHTWAPEN. Naar verluidt, kunnen tengevolge van 't steeds sterker wordend te/kort aan vliegend personeel ib.d. Britsohe luchtmacht thans ook negers dienst nemen bij het Éngelsohe luchtwaipen. is niet hei eindstation Hier hebben we weer een van die voor treffelijke eigenschappen van Aspirin. De gevoeligste maag kan het verdragen, want het passeert 'deze slechts om door de darm- wanden in het bloed te ge raken. Alleen men moet het tablet' vóór het innemen uit elkaar laten vallen. ASPIBIN 0) tuttig Mt. Aulsf Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct. 110. Daar helde hun toestel alweer bedenke lijk naar één kant en de bestuurder riep uit: Jij met je modder, het zijn ruggen van nijlpaarden. Ik rijd liever op de rug van een gewoon paard, zei Piet, terwijl een der beesten zijn muil wa genwijd opensperde. Help dnV Italitansch Weermachtbericht ZWARE VERLIEZEN VAN HET BRITSCHE PANTSERWAPEN. ROME, 3 Dec. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In Marmarica zijn de gevechten ondanks het plaatselijk slechte weer voortgezet. Te Tobroek bedrij vigheid der artillerie en yan oijze vooruitgeschoven aldeelingen. In de centrale zone eenige botsingen waarbij vijandelijke strijdmiddelen werden vernietigd en een Britsch vlietguig door luchtdoelartillerie omlaaggehaald werd. Aan het front van Solloem werd het vuur van den vijand op den verdedigingsgor del van Bardia beantwoord. Het luchtafweergeschut van de vesting schoot een vijandelijk vliegtuig brandend omlaag. Naderhand is ko men vast te staan, dat onze verde digers van het steunpunt Sidi Omar hebben vernield zeventien Engel- sche tanks, vijf pantserauto's en twintig andere auto's. Engelsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Bengazi Derna en andere plaatsen in Cyre- naica: een er van werd getroffen en moest landen. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt Een ander werd neergeschoten te Derna door de luchtdoelartillerie. Onze jagers hebben in luchtge vechten vijf vliegtuigen neergescho ten en de Duitsche twee. Tijdens een nachtelijke actie in de omge ving van Mersa Matroe werd een vijandelijke jager door onze bom menwerpers neergeschoten. De commandanten der torpedo vliegtuigen, die den vijandelijken kruiser tot zinken hebben gebracht waarvan in het weermachtbericht van gisteren sprake was, zijn kapi tein Giulio Marini en de luitenants. Aligi Strani en Giuseppe Cocci. 8-7.60.0 Het kan niet genoeg gezegd wor den en het staat als een paal ho ven water, dat een van de meest belangrijke getal len is. Want dit getal, het gironummer van de Nederlandsche Ambulance, -heeft reeds op duizenden girobiljet ten gestaan, waarmede evenzoovele landgenooten zich van hun plicht gekweten hebben en hun steun ver- Leenden aan de hulpexpeditie, die in het Oosten gaat arbeiden. Noteer dit nummer enmaakt er gebruik van. Stort Uw bijdrage voor de Nederlqjidsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Voet&al Programma voor Zondag Ze klasse A. Alcm. Vic.Santp.; ZFC—de Kennemers; WFCRCH; HBC—West Frisia; HRCAlkm. Boys. klasse A. HMIandia—WZ. 3e klasse B. BeverwijkKinheim; RipperdaDEM; HFCBloemend.; TIJBBHelder; de Zandvoortm. Schoten. 4e klasse A en B nog onbekend. Res. 2e klasse A. Helder 2EDO 2 Stormvogels 2 de Kennemers 2; Ajax 3—BI. Wit 3; OSV 2—VSV 2; WFC 2—HFC 2. Hergroepeering In verband met nieuwe prijzenbeechik- king. 's-Gravenhage, 2 Dec. Volgens een beschikking van den secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, opgenomen in de Nederl. staatscourant van he den is met ingang van 1 Dec. 1941 de organisatiobeschikking voor af- valmaterialen van non-ferro meta len 1941 ingetrokken. Deze intrek king is een gevolg van de op dien datum ingaande hergroepeering van den handel in oude non-ferro me talen in drie groepen. De bedoelde hergroepeering houdt verband met de prijzenbeschikking voor non-fer ro metalen 1941, welke op genoem den datum van kracht wordt en welke eveneens slechts met het be staan van drie groepen handelaren in oude non-ferro metalen rekening houdt. Het Rijksbureau voor non-ferro metalen heeft een uitvoerige cir culaire samengesteld, waarin de verplichtingen, waaraan de handel in oude non-ferro metalen zich van af 1 December 1941 zal hebben te houden, zijn vastgelegd. Zij, die deze circulaire nog niet hebben ont vangen, kunnen zich ter verkrij ging daarvan tot genoemd rijksbu reau wenden. "MET DUITSCHLAND VOOR EEN De bloedoffers, die deze oorlog vergt, mogen niet tevergeefsch zijn. De toekomst van onze kinderen kan zonnig zijn, zonder de dreiging van een oorlog, zonder onderlinge haat en verdeeldheid, zonder werkloos heid. Wat wij hebben moeten mee maken en nog meemaken, kan hen bespaard blijven. Engeland heeft eeuwen over Eu ropa en een groot deel der overige wereld geheescht. Wanneer een der staten te groot en te machtig werd werden de andere landen daartegen opgehitst en werd een oorlog ont ketend. Waartoe dan? Opdat zij elkander in den strijd zouden verzwakken en uitputten, en Engeland over hen kpn blijven- heerschen'--Wat is er van de Hollandsche macht ter zee overgebleven? Niets! Wiens schuld is dat? Van Engeland! Onze roemrijke admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruiter noemde En geland niet voor niets de aartsvij and van Holland. Engeland heeft zich voor zijn eerloosheid nimmer geachaamd. Ied^" weet, hoe Enge land tewerk gaat om zijn macht te behouden. In Britsch-lndië b.v. Is de geijkte tactiek dat, wanneer het volk te eendrachtig wordt, waardoor Engeland's heerschappij .wordt be dreigd, Britsche geheime agenten eenerzijds de Heilige Koe aanran den en anderzijds de tempels ver nielen, waarvan de wederzijdsche partijen elkander betichten. Dan breken er onlusten uit, in den loop waarvan velen, ook door Engelsche politie en soldaten, worden gedood of gewond, en Engeland's macht is weer gered. Van hen, die dergelijke praptijken in toepassing brengen, kan' toch niets goeds verwacht wor den. Indien Engeland dezen oorlog zou winnen, zou hij zijn bondgenoot Rusland over een groot deel v Europa zeggenschap moeten laten, met alle gevolgen van dien. Bij het teekenen van het vredesverdrag echter, zouden de Britsche staatslie den alweer zitten piekeren, hoe zij opnieuw onrust kunnen zaaien en een nieuwe oorlog ontketenen, liefst zonder zelf mee te vechten, om Rus- lands macht weer te verkleinen en uiteindelijk de eigen heerschappij weer te vestigen. Dat de Europeesche volken daar van de dupe zijn, boezemt hen niet het minste belang in. Duitschland daarentegen beoogt niet anders, dan de Europeesche landen en volken in eendrachtige samenwerking te vereenigen. Wanneer alle landen van Europa zich in een statenbond aaneensluiten, met het energieke en intelligente Duitsche volk aan het hoofd (welk land heeft meer recht op het leiderschap dan Duitschland, dat zich de grootste of fers'heeft getroost?) dan is een on derlinge Europeesche oorlog een on mogelijkheid en begint een tijdperk van vrede en welvaart. Daarom: MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA 1 VRIJDAG S DECEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gym; nastlek. 7.55 Oramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Oramofoonmuzlek. 8." Ochtendgymnastiek. 8.45 Oramofoonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek. 1100 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Wllly Kok. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 14.00 Arnhemsche Orkestvereniging soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Pianovoor dracht. 16.45 De MandoUnisten en gramofoon muziek. 17.15 B.N.O.: Nieows-, economische- en beursberichten. 17.30 Een kwartier vol ver rassingen. 17.45 Twee violen, cello en orgel. 18.10 8portwetenswaardlgheden. 18.30 De Ram- blers (qpn.). 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Ge varieerd St. Nlcolaasprogramma. (Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.30 Gramofoonmuziek. 20.45 Vervolg 19,30. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. B.N.O.: Engelsche uitzending: „Ecenomlc News from Holland" óf Gramofoonmuziek. 22.15 Oramofoonmuzlek. 22.45 Schets. 33.0024.00 Gramofoonmuziek. Hilversum ET. Ml.5 m. 7.15—8.45 Zie Hilversum 1. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 10.40 Sinterklaasgebruiken. 11.00 Requiem van Mozart (opn.). 12.16 Orkest Malando en solist. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.05 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.46 Orgelopnameu. 16.00 Zang met pianobegeleiding. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofooniuuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- ea beursberichten. 17. De Romancers en solist. 18.15 Gramofoon muziek. 18.30 Causerie „Nederland en het nieuwe Europa". 18.45 Oramofoonmuzlek. 19.00 Actueól halfuur. 19730 Gramof<y>nmuziek. 19.45 Reportage. 20.00 Omroepsymphonie- orkest en solisten. (Vanaf 20.15' alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.00 Gramofoon muziek. 21.16 Vervolg van 22.00. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10,22.15 Avond wijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen, Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON door AKSEL SANDEMCSE 47. En Ross zadelde z'n paard en ging een eind ryden, zoo maar om het genot van het ritje zelf. Hij knikte de zon toe en lachte: ja, "t was dan maar een beste wereld voor menschen, die geen vrijdenkers zijn, en die vuisten aan hun lijf hadden. Hij maakte een gezellig praatje brj den ouden Ivan, den Galiciër met het lage, breede voorhoofd, en de rustige, vriendelijke oogen. Ik had er anders al over gedacht, een nieuwe corner In tarwe te maken, Ivan; het wordt hier wat erg eentonig, maar nu komt die geschiedenis met de kerk er tusschen en moeten we wachten tot een volgenden keer. Zulke half-apen! Die willen geen kerk hebben. Dan bouw ik er zelf een en neem een predikant voor mij en Eva en de drielingen. In mijn familie geen vrijdenker! Ross raakte in gedachten verdiept. Wat moe3t er op den duur van terecht komen, hier b$ die enorme uitgestrektheden De Duit- schers bouwden kerken op de prairie en hoor den hun eigen taal, de Hollanders deden eens- gelijks, alsook de Galiciërs, Zweden, Noren. Het was je reinste terugkeer naar Babyion. Het gerucht, dat Ross Dane op eigen ge legenheid een kerk wilde gaan bouwen, ver spreidde zich met groote snelheid. En het zou een kerk worden, zooals hhij die hebben wilde. Eerst stoven de menschen op. Daar had hij heelemaal niet het recht toe. Maar later be gonnen ze over de zaajk na te denkep men was in Canada en niet in Denemarken en daar, in Denemarken, kon trouwens iedereen een kerk bouwen, als hem dat paste? Men deed het alleen niet Zoo, zonder meer. Ja, Ross Dane kon op zijn grond net zooveel kerken neerzetten, als z'n portemonnaie toeliet; en voor iedere kerk een predikant. En als hjj er nu een liet bouwen, wat dan nog? Dan stond die er, maar ze werd gebouwd van hun geld, van oneerlijk verkregen geld. Kom, kom, een kerk is een kerk, zei Pedersen. En hij zou wel gelijk krijgen ook. Een kerk was een kerk. Doopen, trouwen (fri al dat ge doe, nee, zoo eenvoudig was het niet, en eigenlijk hadden ze de zaak zelf betaald. Maar toen Ross tot rust gekomen was, vroeg Eva hem, voorloopig nog te wachten met z'n kerk. Natuurlijk zou hij een kerk laten bou wen! Maar de geheele kolonie moegt een kans hebben, erin mee te praten. Hg wist best, wie de ziel was van het verzet; dat was Frederik. En zij. Eva. wist door de vrouwen, dat menig een Frederik diens houding niet in dank af nam en het zeer overijld' gehandeld vond. Doch een kerk mocht niet geljjk staan met een pak ransel: hij was degeen, die God lasterde. Ross staarde haar aan. Hij! En ze kreeg het heele relaas over de vrijdenkers-coyottes, Frederik, Jensen, Hans met z'n das; en zgn eigen, Ross Dane's, groote vroomheid. Maar Eva streek met haar vingers door z'n haar en trolt hem eens aan z'n ooren, en Ross Dane stelde het bouwen van z'n kerk uit., o IX. Hans had een oogje op Iyan's dochter; het was een bijzonder knap meisje, lenig en gra cieus als een jonge tijger. Maar ze was een Galicische. Daaraan dacht Hans niet; hjj was nog niet lang genoeg in het land, om besmet te zijn met dergelijke vooroordeelen. Ivan ont dekte, dat Hans z'n dochter -opvree en ver telde het meisje twee dingen; ten eërste, dat Hans behoorde tot het zeer Jaag staande Noorsche ras een enkele gunstige uitzon dering daargelaten, en dat hij boveftdien ge trouwd was. Het eerste bracht hij haar langs filosofischen weg bij, het laatste met een berkenrgsje. Maar dit alles had niet den minsten invloed op Hans, die geen portie wijsbegeerte te ver douwen kreeg, en evenmin een pak slaag. En het meisje mocht hem graag. Slaag kreeg ze toch af en toe, voor de gezondheid en omdat het zoo hoorde; en de wgsgeerige beschou wingen hadden zich geen blijvende plaats kunnen veroveren in haar zieltje, waar enkel ruimte was voor liefde. Zoo koos Ivan tenslotte den weg, naar Ross te gaan en er met hem over te praten. Peder sen stond achter het raam; ha, ha, aanstonds zou je Hanseman hals over kop ,naar beneden zien rollen tot op den bodem van de Coulee, want nu ging de „minister van staat" naar de „koning" en meldde hem hem zedenbederf in het zonnige Alberta! Maar Pedersen werd in zijn verwachtingen teleurgesteld. Want Hans was geen vreemde, die binnen iemands landsp den kwam en hem voor bedrieger uitmaakte. Hans was in Ross Dane's dienst, en wat hij gedaan had, ging niet Ross persoonlijk aan. Er moest dus naar andere middelen worden omgezien. Ross ging naar Hans toe, die in de schuur bezig was en vroeg hem, of hy-iiiet getrouwd was. Hans boog het hoofd. Ja, dat was hij. Of de vrouw naar Canada zou. Ja, ja. Wat voor den duivel haalde hij dan aan met een jonge deetn in moeilijkheden te willen brengen? Hulpeloos keek Hans om zich heen. Hjj was doodsbenauwd voor Ross Dane. Toch bromde hg zachtjes, dat zooiets z'n eigen privé aan gelegenheden waren, volgens zgn meening altgd. Hm, maar dat is dan heel verkeerd, zei Ross. Nu wil ik je een voorstel doen. Maar eerst zal ik je zeggen, dat ik nog nooit een belofte niet nagekomen ben, behalve één keer, en dat betrof een, die ziek lag, en dien ik zou komen scheren; maar toen ik kwam. was ie al dood, en toen hoefde het niet meer. Maar van mijn kant heb ik er ook nooit ge noegen mee genomen, dat een ander mjj maar zoo iets beloofde, en z'n woord niet hield. Wil je mij beloven, niet meer naar Ivans doe tér te gaan of op de een of andere mani omgang met haar te hebben R039 Dane's kalmte deed Hans beven. A ders was Ross altijd' als kwikzilver; zelfs vriendelijkheid trof iemand als éen pt water in het gezicht. Hans hield zich goed zei, weliswaar klappertandend, dat hij m ple-plezier een andere plaats zou zoeken, Ross niet over hem tevreden was. Ga je gang, zei Ross. Maar we hadd het over die belofte van je. Hans keek van opzij naar Ross, die op e kist was gaan zitten en een sigaret rolde. een pijl uit een boog schoot Hans naar deur, maar al voortrennend, werd de verwo dering hem bgna te machtig. Ross bewcx zich niet. In de deur werd hij bij z'n nekv en' pantalon gegrepen en weer naar binm gesmeten. Daarop schoof Ivan er aan buitenkant den grendel voor; dat was voudiger. Kom hierheen, zei Ross, terwijl z'n toi langs het gegomde randje gleed en hij sigaret dichtstreek. Maar Hans' zenuwen konden niet meer ve dragen. Beloven wilde hij niets, dat draaide hy; maar de angst maakte hem su Half in een huilkramp' brulde hij, snikte vloekte, schreeuwde dat Ross een schm was, mishandeling, moord, slavernij. Ros rookte en keek den man niet aan. Óp laatst zweeg Hans. Tersluiks zag hij nai Ross. ja, ja. Kom nu. (Wordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2