Luchtroavers Versterkingen bij Tobroek veroverd NIEUW EUROPA DE VAN H0ITIKA De strijd in het Oosten RADIOPROGRAMMA VERLIEZEN AAN MANSCHAPPEN EN MATERIAAL BIJ DE BRITTEN. ROME, 4 Dec. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De Italiaansch-Duitsche strijd krachten hebben in Marmarica weer gevechten geleverd, die met •ucces bekroond werden. Tijdens plaatselijke acties aan het front van Tobroek hebben onderdeelen der divisies Trento en Pavia aan vallen gedaan op enkele versterkte punten en deze veroverd, waarbij *ij een zeker aantal gevangenen maakten. Ook werden vijanden ge vangen genomen en verscheiden auto's buit gemaakt aan het front van Solloem bij de steunpunten van de divisie Savona. In den centralen sector is een Britsche aanvalspoging op Bir el Gobi volkomen afgeslagen door een onzer afdeelingen, die den aanval ler verliezen berokkende en tanks .vernielde en buit maakte. Ook zijn nog gevechten gaande in den sector ten W. van Bardia tus- schen gemotoriseerde Duitsche troe pen en vijandelijke eenheden. Bij de recente operaties achter het front van Solloem heeft de pantserdivisie Ariete 1500 gevange nen gemaakt en *25 tanks, 40 pant serauto's en vele gewone auto's van den vijand vernietigd. Uit de nieuwste gegevens volgt, dat nog een vijandelijk vliegtuig behalve de reeds in het weermacht- bericht van gisteren genoemde, bij Bengazi door de Ital.-Duitsche lucht doelartillerie is neergeschoten. De aanhoudende ongunstige weers omstandigheden hebben de bedrij vigheid der luchtmacht van beide partijen belemmerd: desniettemin hebben de luchtformaties van de As met gunstig resultaat'aanvallen gedaan op concentraties van auto's bij Bir el Gobi en de aanyallen op de vijahdelijke strijdkrachten in de oase van Dzjalo hernieuwd. In de Middell&ndsche Zee heeft een luchtformatie der Britsche ma rine een onzer torpedobooten aan gevallen, die zonk, na een hevig ge vecht te hebben doorstaan, tijdens hetwelk de jagers van ons escorte twee vijandelijke vliegtuigen heb ben neergeschoten. De bemanning van de torpedoboot is grootendeels gered. Een onzer onderzeeërs heeft eèn Engelsch vliegtuig van het ty pe Sunderland getroffen, dat bran dend neerstortte. "MET DUITSCHLAND VOOR EEN In het land der blinden wis éénoog Koning. Hij was een despoot, die alle lan den regeerde, onderwierp, ten gron de richtte. Hij was de versplinte ring der krachten, de minachting, de afbraak, concurrentie, tegenwer king, uitputting. Hij was de saboteur op groote schaal; alle landen en alle volken, alle menschen zijn stukgemaakt en vernield, de arbeidskrachten waren slecht verdeeld, er werd gestreden, er werd gehaat. Zoo kwam het, dat in het Oude Europa werkloosheid hcerschte, dat het eene volk niet wist waar het zijn producten laten moest, terwijl het volkj dat er naast woonde, ont- •beren moest Het eene land werd uitgebuit, leeggehaald, uitgeput Het andere land liet rijke voor raden ongebruikt, renteloos liggen. En tusschen deze tegenstellingen,' deze harde tegenstrijdigheden, ston den de twee duivelsche machten: Kapitalisme en bolsjewisme; stook ten op, kochten menschen, landen, speelden mensch tegen mensch, volk tegen volk, uit tot dat eene, gruwelijke doel: vernietiging en uitbuiting. Verrijking der kapitalistische mo nopolisten en hun aanhang. Vernietiging van alle landen tot geschikt arbeidsveld voor de bols jewisten. In armoede en ontbering, moeheid en lamgeslagénheid, groeiende ontucht en opstand, ver bittering, verzet, werden de bolsje wistische gedachten uitgestrooid en zij vonden ingang. Europa, het werelddeel met het rijkste verleden, was het armzalige spoelveld geworden van machten, die in barbaarschheid en duivelsche genialiteit, niet voor elkaar onder deden. Er werd gegeten vón Europa, er zou weinig meer overblijven. Het was murw, klaar gemaakt voor de revolutie, de opstand van het pro letariaat; volk van Eufopa, uitge buit en vertrapt door de kapitalis- ten, den 'dood ingejaagd voor de communistische idée. In dit beestenspel speelden alle landen mee, ook ons volk, ook ons land. Het land der blinden was Europa. Maar, er stond één land op, het eerste land dat gehuiverd heeft voor dit allés, omdat het wist wat het was, omd^t het wakker was. Het eerste land, dat er tegen ge vochten heeft en ook gewonnen heeft, dezen*verbeten strijd, op le ven en dood. Land na land kreeg leed en pijn, te dragen, land na land leerde vech ten voor zijn leven. Het is pu eenmaal zoo: in pijn en bloed wordt het beste geboren, wat. een volk bezitten kan, de wil;» de helderheid van geest, de goede, kla re gedachte, net wakkerzijn van al le volken van Europa. En nu staan alle volken van Eu ropa naast elkaar. Langzaam, langzaam aan leeren zij elkaar zien in de juiste verhom dingen, met wederzijdsche waar.- deering, met achting en liefde. Zij leeren stre'ven naar één doel: de grootheid, de frischheid, de hoog te én, adel van Nieuw-Europa. Alle krachten zullen werken voor dit eene doel, alle voorradep zullen uitgeput worden, eerlijk zal de ver- deelin^ der werkkrachten en pro ducten zijn, geeii concurrentie, al- leed steun en samenwerking, een dracht. Vechtend voor de gedachte van Nieuw-Europa, die in het streven van ieder volk apart, omlijnd en be lichaamd is, en daarin tot den Jioog- sten bloei komt, zal Europa rijk worden en goed! De vermolming is afgebroken. Samen trekken de landen op. met Duitschland, het sterkste volk, dat de wegen weet naar het paleis van den vijand, dat weet hoe er gevoch ten moet borden en geleden, hoe er ontbeerd moet worden voor een ideaal: Het verlossen van zichzelf en alle volkeren van Europa uit de slavernij en het verbranden der laatste heerennuizen, gebouwd uit de pijn van de slaven. Niet naast elkaar, maar in elkaar, verbonden door één gedachte, trek ken wij op, vechten wij. Achter ons slaat de rook neer van de oude puinhoopen, de brandsta pels van ons leed en verdriet, onze moeheid. Wfj gaan vooruit, wij, menschen van Nederland, mèt Duitschland voor Nieuw-Europa. Met alle volkeren van Europa naar Nieuw-Europa! WEDEROM AANSLAG IN -PARIJS. PARIJS, 4 Dec. (D.N.B.) In ver band met den bomaanslag in het twaalfde arrondissement te Parijs en met een nieuwen revolveraanslag waarvan^ een Duitsche militaire arts hetslachtoffer is geworden, is aan de bevolking door een bekend making van den commandant van Groot-Parijs een termijn gegeven tot 10 December voor de ontdek king van de daders dezer beide aan slagen. Wanneer deze termijn zon der resultaten verstrijkt,'' zullen strenge vergeldingsmaatregelen ge nomen worden. De wereld in weinig woorden Italiaansch gezant in Boedapest te ruggeroepen. De Italiaansche gé- zant, markies Talamo, is na twee jaar in functie te ^ijn geweest, te ruggeroepen. In bevoegde politieke kringen wordt er op gewezen, dat de vertrekkende gezant tijdens zijn werkzaamheid in Boedapest hijzon der gezien was. Het Anükominternpact De spe ciale ANP-correspondent te Berlijn meldt: Wij konden hier geen beves tiging krijgen van geruchten, aan gaande Duitsche tegenbezoeken in antwoord op de aanwezigheid al hier van de buitenlandsche staats lieden bij gelegenheid van de ver lenging van het Antikomintern- pact. Iraansche bevolking verontrust De bevolking van Karamandsja en Hamavaa is sterk verontrust, daar de militaire autoriteiten begonnen zijn met de in beslag neming van graan in dit gebied. De Iraansche regeering tracht haar gerust te stel len door in een mededeeling per radio er op te wijzen, dat aldaar een overschot aan graan werd ver kregen, dat naar andere gebieden zal worden overgebracht. De Amerikaansche zwarte lijst. De Amerikaansche regeering heeft een aanvullende zwarte lijst van firma's en personen in Latijnsch Amerika gepubliceerd, Deze lijst bevat de namen van 1S9 onderne mingen en personen, die de spil vriendelijk -gezind heeten. Op de eerste lijst kwamen, zooals bekend is, meer- dan 2000 namen voor. Het antwoord van Finland en Bul garije. De speciale A.N.P.-corres- pondent te Berlijn meldt: Van offi- cieele zijde beschikte men Jner he den nog niet over gegevens inza ke het antwoord der diverse staten, als Finland en Bulgarije, op de ultimatumachtige nota van Enge land ten aanzien van de houding dier staten tegenover de bolsjewie ken. De Chineesche gezant te Berlijn. De speciale A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar uit de telegrafi sche toetreding van Nankink tdt het Anti-Kominternpact bleek, was op dat moment de gezant van het nationale China nog niet in Berlijn aangekomen. Naar wij vernemen, iS hij ook thans nog niet op zijn post wegens de lange en moeilijke reis van Nanking naar Berlijn. Eveneens is de Duitsche gezant hij de 'nataionale Chineesche regee ring, Stahmer, om. dezelfde redenen nog niet in Nanking aangekomen. Ver Ia cl Italiaansch minister van staat.De onlangs afgetreden mi nister president van Albanië, Sjet- ket Verlaci, is tot Italiaanschen mi nister van staat benoemd. Verlaci was sinds den wereldoor log en later onder het bewind van Zogoe een der overtuigendste en meest vooraanstaande vertegen woordigers van de pro-Italiaansche strooming. Wijzin gin gen in Roemeensche kabi net Maarschalk Antonescu heeft tot eenige aanvullingen en wijzigin- ge® in zijn kabinet besloten: De kabinetswijziging, zoo wordt be toogd, is zuiver van technisóhen aard en heeft geen politieke betee- kenis. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. NEW-YORK. 4 Dec. (D.N.B.) De Lonidensche corresipondent van de New York Post constateert in een commentaar op de militaire gebeurtenissenin Noord-Afrika, dat het geheele Britsche tijdsche ma overhoop geworpen is. Het Britsohe offensief schuint nog steeds te stagneeren; de Öuitschers hebben t initiatief genomen zelfs in streken, waar zij reeds dagen geleden vernietigd moesten zijn. POSTVERKEER MET ROEMENIË. 'S-GRAVENHAGE, 4 Dec. In het postverkeer met Roemenië zijn briefkaarten, voorzien van omge vouwen of opgeplakte strooken niet meer toegelaten. 111. Dat kan gevaarlijk worden! Dan maar weer opstijgen. En zeker over al die ruggen heenhob- 1 élen? Nee, we moeten ze eerst zien te verja gen. Haal de geweren maar eens! Ze klommen boyen op de cockpit en schoten links én rechts in het water. DE ONDERGANG VAN DE SYDNEY. SJANGHAI, 4 Dec. (DNB). 286 leden van de bemanning van den Duitschen huiiikruiser „Cormoran" met inbegrip van den commandant zijn, naar uit Melborune wordt ge meld, gered. Naar voorts nog gemeld wordt, was reeds het eerste salvo van de Cormoran tijdens het zeegevecht, dat eindigde met den ondergang van de Sydney, een voltreffer op den Australisehen kruiser. Het Australische min. van Mari ne concludeert uit het feit, dat. slechts één reddingsgordel van de Sydney gevonden is, dat de kruisei geheel verloren is gegaan. ENGELSCHE CRITIEK OP EIGEN BERICHTGEVING. De Tondensche correspondent van hét Göteborger Handels en Scheep vaartblad'meldt, dat een sterke on tevredenheid heerscht in de Brit sohe openbare meening over de be richtgeving aangaande de gevechts handelingen in Libye. Vooral de op timistische uitzendingen en voor spellingen van den militairen zegs man in Cairo vyorden zoowel-in het parlement als in de pers becriti- seerd. NIEUW-ZEELANDSCHE TROEPEN LIJDEN ZWARE VERLIEZEN. Radio-Jeruzalemi meldt, dat vol gens mededeeling van den opper bevelhebber der Nieuw Zeeland- sche troepen in Noord-Afriika aan zijn regeering zijn- troepen bij de jongste gevechten in' de Lybische woestijn zware verliezen hebben geleden. Achttien cent voor één gram thee Dat is negentig gulden per pond. Te Haarlem is aan het licht ge komen, dat 'n vijf en dertigjarige handelaar zijn thee in zakjes van één gram deed en daarvoor achttien centen vroeg. Gelukkig heeft de politie hem aangehouden, want f90.-— voor een halve kilo gram thee is wel een zeer ernstige Van alles wat uit dorp en stad De gemeentelijke opera in Amster dam. In de Stadsschouwburg te Amsterdam is de gemeentelijke opera voor het eerst opgetreden. De voorstelling van „De Doge van Venetië", opera van Dr. Johan Wagenaar is een groot succes ge worden. Ordening in het begrafeniswezen. Te Utrecht hebbèn de begrafe nisondernemers vergaderd. Men hoopt een Nederlandsehe Centrale voor het begrafenisbedrijf te vor men. waarbij men zich ten doel beeft gesteld de belangen van de begrafenisondernemers bij de overheid té behartigen, misstan den uit den weg te ruimen en tot een samenwerking te komen. Boenwas gestolen. Te Utrecht zijn eenige venters en 'fabrieksar beiders aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan dief stal van boenwas en den verkoop daarvan. Inbraak In tabaksfabriek. De inbrekers die in den afgeloopen nacht een tab aks fabriek je aan de Kromme Palmstraat te Amsterdam ..bezochten" waren wel van een bij' zonder hebberig soort. Niet tevreden met bijna 450 Kg. tabak, ontvreemdden zij ook een weegschaal met gewichten, een hoeveelheid banderollen, een drijf riem, eeniig gereedschap en den geldelijken inhoud van den electri- citeitsuneter. Groote boterdLefstal opgehelderd. - Te Rotterdam zijn -drie mannen aangehouden, die vijf en deftig vaten natuurboter hadden gesto len. Twee en dertig vaten waren reeds verkocht aan een melkboer voor niet minder dan f 8000. prijsopdrijving. Toen men in zijn woning een onderzoek instelde, vond de politie nog 89 kilogram bruinè boonen, welke hij clan destien verkocht De prijs voor één kilogram was f L30. De peulvruch ten zijn in beslag genomen. Oorlogvoering gericht op vernietiging van den vijand, niet op prestige BERLIJN, t Dec. De in Se- Hiastapol ingesloten strijdlkracjhten helbben, naar ïret D.N.B. verneemt, op 3 Dec. op verschillende plaat sen van het Duitsche omsingelings front aanvallen gedaan op de Duit sche stellingen. De bolsjewistische stoottroepen werden echter reeds voor de Duitsche stellingen door het vuur van de Duitsche artille rie getroffen en verslagen. Aan het omsingelingsfront van Sebastopol heeft de Duitsche ar tillerie in den loop van 3 Déc. met succes vijandelijke artilleriestellin gen en colonnes van vrachtauto's bestookt. De haven en vliegvelden van Sebastopol stonden wederom bloot aan het geconcentreerde Duitsche artillerievuur. In de ha venwerken en op de vliegvelden werden talrijke goede treffers waargenomen. De ontruiming va® Rostof. Over de ontruiming van Rostof door Duitsche troepen verklaarde een Duitsche militaire deskundi ge, naar het D.N.B. voorts ver neemt. dat de Duitsche oorlogs voering in dezen veldtocht evenals in de :twee voorafgaande jaren, beschouwd moet worden van uit den gezichtshoek, dat zij in tegen stelling tot den wereldoorlog niet strijdt voor de verovering van gebied en voor het winnen aan prestige, doch steeds het doel voor oogen heeft, den vijand schaakmat te zetten. In den Kankasus. Uit den Kaukasus wordt verno men, dat de bolsjewistische coöpe raties aldaar haar winkels wegens gebrek aan goederen, gevolg van de ten deels afgesneden toevoerwe gen. hebben moeten sluiten. Het economische leven ip volkomen ont wricht. Actie voor de kioderzegeli Groote luisterwedstrijd op tweeden Kerstdag. De Centrale Propaganda-commis- sie voor den verkoop der weldadig heidspostzegels schrijft ons: Dank zij den gewaard eerden steun van den Ned. Omroep, zal op den tweeden Kerstdag een groote luisterwedstrijd gehouden worden, ten bate van de actie voor de kin derpostzegels. Voor de samenselling van dit hoorspel heeft de commissie bereid gèvonden den heer Toon Rammel ts, te Amsterdam, die degelijke uitzen dingen meermalen verzorgde voor den K.R.O. Nadere mededeelingen over de zen luisterwedstrijd zuilen tijdig nader bekend gemaakt worden. ZATERDAG 6 DECEMBER. Hilversum i. 415.5 m. 7.15 Gramoloonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Causerie „Brandends kwesties" (opn.). 8.30 Gramofoonmuzlek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.26 Gramofoonmu zlek. 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.). (11.0011.30 Voor de vrouw). 1S.00 Ensembli joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Romanters. 13.40 Gramofoonmuzlek. 14.00 Causerie „Onze tuin". 14.20 Na gedane ar beid Muziek en vroolUkheid. 15.50 Gramo foonmuzlek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Piano- voordracht. 17.05 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Gramofoonmuzlek. 17.35 Duit sche taalcursus. 18.00 Gramofoonmuzlek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Vervolg van 18.30. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Nederlandsch Hotetvereenlglng en solisten. 21.10 Gramol foonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten.! 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutcbf News Reel" óf Gramofoonmuzlek. 22.15 Otfc Hendriks ta zijn orkest. 23.00—24.00 Gramo foonmuziek. Hilversum II. 301.5 nt. 7.15—8.15 Zie Hilversum I. 8.18 Qramofoon- mulzek. 8.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gra mofoonmuzlek. 9.15 Nederlandsehe orkestwer ken (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuzlek. 10.30 Lichte muziekprogram ma's (opn.). 12.00 Viool met pianobegeleiding. 12.45 B.N.O.^ Nieuws- en economische berich ten. 13.05 Ensemble Rentmeester. 13.40 Voor de Jeugd. 14.00 Causerie „Mozart's Kerk muziek", tevens Inleiding tot het volgende programma. 14.10 Mozart-Koorconcert. (14.45 15.00 Causerie „U en de muziek"). 15.35 Oramofoonmuzlek. 16.00 Amusementsorkest soliste. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17.30 Orgelcon cert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 18.15 De Ram- blers. 18.45 Voor den boer. 19.00 B.N.O.: Groningsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.45 Wetens waardigheden van de week. 20.00 Gramofoon muzlek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met da studio beschikken. 20.15 St. Ntcolaes-program- ma. 21.25 Causerie „Rondtrekkende kunste naars in de klassieke oudheid"* 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avond wijdtes. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FfUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 48. Langzaam deed Hans een paar passen In de richting van den ander, tot de afstand was als eerst. iDe belofte? zei Ross. Hans antwoordde niet. t Je kent zeker de geschiedenis wel van het pak ransel, dat Frederik Pedersen kreeg, zei Ross rustig. Ik had er duizend dollar voor opzg gelegd, en het was alleen maar om me •en beetje op hem te wreken. Ik bespaarde mezelfd drie honderd dollar. Als ik jou „voor •enzelfde bedrag aansla, dus duizend plus de drie honderd met de rente, die er opgeko men iszeg nee. Hans, dan verdien je een paar honderd dollar. En wat die dertien honderd betreft, zoo nauw zal ik" het niet ne men. Je kunt met alle genoegen voor drie éwizend krijgen. Dan komt er een ijzeren katting bij "Wanneer Hans nog niet antwoordde, was dit waarschijnlijk, omdat hij niet kón. D« zaak is namelijk, zei Ross peinzend, dat Ivan m'n vriend is. Ik zou hem jouw hoofd in een zak brengen, als hij dit verlang de. Dat vraagt hij nu niet, want Ivan is een vreedzaam man, die geen hoofden verzamelt en zeker niet van het soort als het jouwe. Ja, menschen als Ivan, waren er maar meer zoo, dan zou de wereld heel wat beter zijn. Ik zit uit te fekenen, of ik er geen vierduizend van maken kan terwille van hem. Maar dan een dubbele ketting; alleéü vrees is, dat ik het niet «in één keer klaar krijg. Hans zwaaide een beetje, daarop sloeg hij teger den grond. Ross staarde hem verbluft aan, nam z'n hoed af en krabde zich achter z'n oor. Langzaam begon hij het geval te be grijpen. Terwijl Hans bewusteloos lag, dacht Ross. ernstig na. De kdning van Beaver Coulee dat was een spotnaam, die Fjo- dor indertijd uitgevonden had; maar Ross lachte en accepteerde den naam. Hij vond het wel aardig. En Fjodor werd verbitterd. Want de naam werd een titel. Maar nu begreep Ross ineens, dat het natuurlijk nooit méér dan een spotnaam zou zijn geworden, als er geen zekere mate van waarheid -in gelegen was. Natuurlijk wist hij, dat ze rekening met hem moesten houden en dat hij om den drom mel geen nul was. Hij was sterk en invloed rijk geworden, maar had nimmer bewust naar macht gestreefd. Thans als wakker wordend keek hij om zich heen thans was zijn macht zoo groot, en ging er zulk een roep van hem uit, dat hij met een volwassen man kon spelen als een kat met een muis; hem den dóbdsangst op het lijf jagen met woorden, waarvan hij niet het tiende deel meende. Hans- kwam weer bij: Ross," Ross, ik zal nooit, ik zal nooit meer zooveel als naar haar kijkenhoor je, Ross...... Ross Dane zag een anderen kant uit. En ook geen kunsten met anderen,'en zie, dat je je vrouw hier krijgt, zoo gauw mo gelijk, zei hij barsch. Als je zelf je best doet, kun je er op rekenen, dat ik je zal helpen. En nou praten we er niet verder over. Hans en Ross schoten verder best op sa men. Maar als na dien tijd iemand Ross Dane „de koning" noemde, verdween de glimlach van zijn gelaat. Zelf gebruikte hij den naam nooit meer; en hij had de sterke armen voor de laatste maal tot een geweld daad opgeheven, toen hij de kerk-deputatie z'n erf afgooide Maar het werd niet hard op gezegd, daarvoor was Ross te verstan dig, dat het leger van den „koning" naar huis gezonden was. lederen Zaterdagavond schreef Hans een brief aan z'n vrouw. Je moet me vergeven, schreef hij, dat ik in Het eerst niet dikwijls van me heb laten hoören, maar alles was hier zoo nieuwen ik moest werfnen aan veel, wat in Denemarken onbekend is. De enkele keeren dat ik je schreef, heb ik, eerlijk gezegd, nogal overdreven. Er. zijn hier geen wilde beesten en zoo, dat dacht ik alleen maar in het begin* Het is hier evpn veilig als in Jutland Het was voor Hans een heele toer, den in druk van zijn vorige verhalen ongedaan te maken. Nadat hy Ivans dochter had leeren kennen, had hy z'n vrouw de meest ijselijke geschiedenissen over verscheurende dieren in Canada opgedischt. Och ja, Hans zuchtte. Het had alles onschuldig genoeg geleken, maar hij kon zichzelf de werkelijke bedoeling van die brieven niet ontveinzen. Hans1 belang stelling in de zoölogie was van vrij recenten datum, en nu voelde hij er heelemaal niets meer voor... thuis in Denemarken had een bange vrouw van vrees en afgrijzen gerild, als ze zy'n epistels las. De angst voor de prairie die ze nimmer had gezien, werd steeds groo- ter. Na iederen brief zag ze er meer tegenop. Hans Was nu allesbehalve in zijn schik en piekerde hevig over het moeilijke probleerg, niet enkel zijn eigen brieven ongedaa/i te ma ken, maar ook de heele Canadeesche dieren wereld. Zijn vrees voor Ross Dane was veranderd in verafgoding; alles, wat Ross deed, was goed er volmaakt. Het moeilijkst was Ross' monogamie te he grijpen. Dat was absoluut niet modern, de baas was in dit opzicht een ouderwetsch mensch. Maar hij was een goed leerling. Op het laatst had hr nog slechts één zorg: zijn-lieve vrouw heette Nicoline. Als ze toch maar een anderen naam gehad had! Het huilen stond hem nader dan het lachen, als Ross zijn vreeselijke verhalen deed over den vrijdenker Jensert, want dan kwam Nico line altijd op de proppen als symbool van al het slechte en minderwaardige in de were Ten laatste kon Hans het nifet langer aanln ren; hij ging naar Eva en onthaalde haar een omslachtige uiteenzetting van zijn mo lrjkheden, ze begreep er vrijwel niets v en duwde hem in een stoel zoo, vertel h nu alles nog eens! Met een vuurroode kle stamelde hij: Och, het is alleen maar Ross het altijd over Nicoline heeft... Ja? En? Ja, zie je... m'n vrouw heet Nicoline. Eva gaf Han gelijk; doch het was te vi gevergd van Ross, dat hij zou zwijgen ov Nicolines onbetrouwbaarheid. Maar hij dech' een anderen naam en sprak in b vervolg van Rasmine. En zoo was Hai getroost. X. Charles was langen tijd weggeweest; eer in het najaar kwam hij terug van den pas den handel, in het Oosten eri hoorde van Ro! dat Theodor dood was. Ross vond het allesbehalve aangenaam, d te moeten vertellen en keek tersluiks i ouden vriend aan, Doch Charles was tactvf en zeide iets van den dood, die maar in df blinde weg 'z'n slachtoffers zoekt. Hij daci er echter het zijne van. In den blirde we? O nee, Magere Hein had tie oogen wijd ope Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2