loodm pijp is schaarsch Marktberiehtcn Ondertrouwd; H. IJZER en H. LOOF. Middenmeer, Brugstr. 17, 6 Dec. 1941. Wieringerwerf, Meeuwstr. 15. Huwelijksvoltrekking op Maan dag 22 Dec. a.s. te Wieringer- !Werf. Toekomstig adres: Waardpol- der, Kolhorn. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ont vangen tijdens de ziekte en bij t Dhet overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Ov -grootmoeder, GUURTJE GOUDSBLOM, Wed. A. de Boer. In het bijzonder aan Dr. Groen- hart, Zr. Loujouw, Zr. Spoor en Ds. Nell en aan de begrafe- nisvereen. „De Laatste Eer". Wed. P. BERKHOUWER- de Boer. GEERTJE DE BOER. Dirkshorn, Dec. 1941. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscheri] INLEVERING MELKBONNEN DOOR DETAILLISTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de inlevering van melkbonnen door detaillisten. De bonnen van de roode melkkaarten, welke in gebie den zonder standaardisatiebe- drijven zijn uitgereikt, dienen op de gebruikelijke wijze te worden ingelevefd. Deze mogen niet met de bonnen van de nieuwe melkkaartep „DM" en „DN" op één opplakvel wor den geplakt. Zooals bekend mogen de bon nen van de „DN"-kaarten over het geheele land worden ge bruikt, dofch die van de „DM".- kaartenuitsluitend in de ge meenten, waar deze kaarten zijn uitgereikt. In verband hiermede mogen standaardh»- tiebedrljven of als zoodanig erkende slijters, over het alge-, meen slechts één van beide soorten bonnen bij de plaatse lijke distributiediensten inleve ren. Er zullen évenwei standaardi. satiebedrijven of daarmede ge lijkgestelde 'slijters bestaan, die gevestigd zijn in gemeenten, waar „DN"-kaarten werden uit gereikt en die tevens leveren aan klanten, die „DM"-kaarten hebben ontvangen. Deze mogen beide bonsoorten inleveren, uiteraard op afzonderlijke op- plakvellen, waarbij zij vooraf aan den plaatselijken distribu- tiedienst een opgave in duplo moeten doen van het tot dus verre wekelijks geleverde aan tal rantsoenen melk aan afne mers, die thans in het bezit zijn van „DM"-kaarten. Standaardisatiebedrijven of daarmee gelijkgestelde slijters, die gevestigd zijn in gebieden, waar „DM"-kaarten zijn uitge reikt, kunnen zonder meer bei de bonsoortemdnleveren. De inlevering van de bonnen der kaarten „DM" of „DN" dient door standaardisatiebe drijven te geschieden in veel vouden van honderd rantsoe nen (dus vijftig bonnen) met een minimum van honderd rantsoenen. De met standaardi satiebedrijven gelijkgestelde slijters dienen deze bonnen in te leveren, in veelvouden van tien rantsoenen (dus vijf bon nen) met een minimum van tien rantsoenen. MIJN ATELIER IS VAN 8 TOT 13 DECEMBER GESLO TEN. W. F. P. ENKLAAR, Foto-atelier „In de Kramer", Noord 82. Schagen. Wij willen billijk overnemen 52 Are SCHEURPLICHT, Spoed noodzakelijk. Vandaag nog bericht. Firma G. KAMP en Zn., Winkel, Tel. 264. BOUWLAND te huur gevraagd. Ook ge scheurd. Brieven met opgaaf onder lett. K aan P. DE GEUS, Boekhandel, Noordscharwoude. Te koop aangeboden1 Een paar leeren Lieslaarzen. Te bevr. J. GROET, Roggeveen straat 103, Schagen, tusschen 7.308.00 s avonds. En... gesprongen waterleidingen kunnen moeilijk gerepareerd worden!* I Controleer de hoofdkraan I Draai daartoe de hoofdkraan (meestal in meterput, kelder, kelderkast of trapportaal) dicht en probeer dan een tapkraan in Uw woning. Blijft deze doorloopen, dan sluit de hoofd kraan niet goed af en moet dus gerepareerd worden. In dit |eval moet U onmiddellijk het Waterleidingbedrijf daarvan in kennis stel len, hetwelk gratis de noodige reparatie verricht, voor zoover Uielf niet voor het onderhoud moet zorgen. Leiding gedeelten, die voorloopig niet noodig hebt (tuin, garage, enz.) af tappen, dan .vergeet U het later niett HERPLAATSING WEGENS MISVATTING Isoleerde hoofdkraan, den watermeter en in koude ruimten gelegen leidingen met luchtige proppen droog krantenpapier of zakken. Dan zijt ge van bevriezen gevrijwaard. Slop alles goed dicht I Kelderramen, kelderluiken, kieren ofven- tilatieroo9ters in Uw trapportaal, 't Best kan dit geschieden met stroo, droge kran ten, zakken, zaagsel, enz. Opgelet 1 Natte of vochtige isolatie-materialen direct door droge vervangén. VERDERE WENKEN VOLGEN PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART N.V. Do Heldersohe Graan- on Kunst- mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64, tel. 106, Den Helder Vrijblijvende noteering af magazijnen op onze beken de condities: .Paardenmeel A 1 f 11.50 Paardekoekjes, A 111.65, blokjes 111.35 Z. Grintzemelenvoer voor varkens f 12.20 Pluimveekorrels K f 1JL05 Rundveemeel L 1. 112.10 Rundveekoekjes L 2 113.20 blokjes flL90 Turfmolm, per pak. fijn 2.70,, grof 1 2£Q Geslibd Krijt I 2.50. Hohtskool f 19.00 Alles per 100 K.G. Netto gewicht, zakken op reke ning. Betaling contant. Denkt U er om dat Stikstofbon 3 en Kali- bon i spoedig vervallen! 8 December 1941. KONING LEOPOLD HERTROUWD (Vervolg van pagina 1.) Oud-minister H. Baels, vader van Leopolds echtgenoote, is voor Ne derland geen onbekende. Hij was o.a .geruimen tijd Belgisch minis ter van Landbouw en Openbare Werken. Bij de kabinetsreorgani satie van 7 October 1928 werd Baels minister van Binnenland- sche Zaken en Volksgezondheid. Op 30 April 1931 trad hij als zoo danig af, doch kreeg weer de por tefeuille van Landbouw. Toen Ba ron Janssens de Bisthoven op 20 September 1932 in .verband met zijn boogen leeftijd ontslag nam als gouverneur van de provincie West-Vla anderen, werd oud-minis ter Baels in zijn plaats benoemd. Op 13 September 1938 bezocht gou- verneur Baels met een groote groep Belgen en Luxemburgers ter ge legenheid van den Belgisch-Luxem burgschen dag de Utrechtsche jaar beurs en sprak daar een rede uit. Het leven van Koning Leopold. Koning Leopold, die als kroon prins van% België den titel van her tog van Brabant voerde, werd den 3den November 1901 als zoon van den van 1909 tot 1934 regeerenden koning Albert en diens gemalin Elisabeth, geb. prinses van Beieren in bet kasteel te Brussel geboren. Op 4 November 1926 trad Leopold te Stockholm in het huwelijk met prinses Astrid van Zweden. Den 17den Februari 1934 veronge lukte koning Albert doodelijk tij dens de beklimming van een rots bij Namen. Na zijn bijzetting be steeg Leopold onder den naam Leo pold III op 23 Februari 1934 den Belgischen troon. Koning Leopolds huwelijk werd den 29sten Aug. ,1935 op wreede wijze verbroken. De door den jongen' ko ning bestuurde auto reed bij Küss- nacht in het Vierwpudstedenmeer: koningin Astrid werd gedood, de koning zelf licht gewond. Koning Leopold gaf na dit dra matisch gebeuren zijn zetel op slot Stuyvenberg op en verhuisde naar het kasteel te Laeken, waar zijn drie kinderen onder de hoede van de koningin-moeder werden opge voed. Als opperste bevelhebber van het Belgische leger gaf koning Leopold in den huidigen oorlog, om verder nutteloos bloedvergieten te vermij den, op 28 Mei 1940 't bevel de wa pens ne^r te leggen. De Duitsche legerleiding 'liet vrijelijk aan hem over waar hij zich in België wilde vestigen. Leopold keerde daarop naar het kasteel te Laeken terug. DOODVONNISSEN TE LUIK. BRUSSEL, 7 Dec. (D;N.B.) En kele dagen geleden zijn te Luik z$s Belgen wegens aanslagen met ontplofbare stoffen ter dood ver oordeeld. De voltrekking van deze N vonnissen is echter opgeschort en afhankelijk gesteld van staking van sabotagedaden door de Luik- ache bevolking. DUITSCH WEERMACHTBERICHT Aanvalssuccessen in Donetzbekken Britsch convooi aangevallen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHREJl, 7 Dec. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ondanks felle koude hebben Duit sche en Italiaansche troepen in het Donetz-bekken plaatselijke aanvals successen behaald. Op versoheiden plaatsen van het Oostelijk front werden Sovjet-aan vallen afgeslagen. Voor Leningrad niislukte een uit val spoging, die met behulp van pantserwagens en gevechtsvliegtui gen ondernomen werd. De beschie ting van belangrijke miliaire in richtingen der stad werd voortge zet De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front de ge vechten van het leger, door aan vallen op vijandelijke stellingen, troepenconcentraties en spoorlijnen. Ten Zundoosten van het Ladoga- meer werden bolsjewistische lucht- bases gebombardeerd. Op de West kust van het Onegameer plaatsten gevechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber^ op een fabriek. In Het Kanal ontstond een ge vecht tusschen Duitsche mijnenve gers en verscheiden Britgcjje mo- tortorpedobooten. Eén vijandelijke boot werd tot zinken gebracht, een andere zwaar beschadigd. Onze vaartuigen leden verliezen noch schade. In Noord-Afrika duren de gevech ten voort. Voor de kust van Cyre- naica viel een Duitsche duikboot een Britsch konvooi met aanvoer voor Tobroek aan en plaatste tref fers op een torpedojager, een tank boot én een vrachtschip. Wegens zwaren afweer kon het zinken der schepen niet worden waargeno men. Nachtelijke aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen w_a- ren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Er werden bomtreffers waargenomen op han gars en barakken. In den tijd van 29 November tot 5 December heeft de bolsjewistische luchtmacht 228 vliegtuigen verlo ren. Daarvan werden er 136 in lucht gevechten en 67 door luchtdoelar tillerie neargeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd ging aan het Ooste lijke4 front 21 eigen vliegtuigen ver loren. Provincie heeft nog geen leeningsplannen Misverstand rechtgezet In verschillende bladen, aldus schrijft ons de Commissaris der pro vincie, is onlangs melding gemaakt van een besluit van den Commissa ris der Provincie Noordholland, in houdende, dat te zijner tijd tot dek king van bepaalde uitgaven leenin gen zullen worden gesloten tegen een reëele rente van ten hoogste 4*4 Het boven ,dat persbericht ge plaatste opschrift „Nieuwe lëening van de Provincie Noordholland" heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Daaruit is namelijk afge leid, dat de Provincie Noordhol land thans of in de naaste toekomst tot het betalen van een rente van 4^ bereid zou worden gevonden, hetgeen geenszins het geval is. De gekozen formuleering duidt op de mogelijkheid van het voor de gestelde objecten opnemen van lee- ninggeld ook indien daartoe eerst na verloop van jaren zou worden overgegaan, in verband waarmede op de gebruikelijke wijze een rui me marge genomen is. Vaststaat, dat de Provincie Noord holland vooralsnog geen plannen tot het sluiten van een leening heeft en dat zij, indien eerlang de behoefte aan leeninggeld zich mocht doen gevoelen, er niet aan denken zal schuldbrieven uit te ge-' ven met een hooger rentetype dan 3H Klavers bestemd voor zaadwinning Uit het dezer dagen gepubliceer de bericht betreff#de de bij het scheuren van grasland toegestane oppervlakte voor don oogst van ruwvoedergewassen volgt, dat dus ook de klavers behoorep tot de be perkte gewassen. Uiteraard geldt dit niet voor stop pelklavers. Ook zal klaver, welke dient voor zaadwifming, niet onder deze beperkende bépalinggn vallen. Wanneer men daarom zijn klaver of een gedeelte daarvan biet on der deze beperkte gewassen gerang schikt meent te moeten zien, dan zal men onder mededeeling van de oppervlakte bestemd voor zaadwin ning, dit moeten opgeven bij de landbouwcrisisorganisatie. DE ENGELSCHE OORLOGS VERKLARING. Nieuwzeeland en Britsch- Indlë. De Nieuw-Zeelandsche premier, Fraser heeft in een verklaring be vestigd, dat Nieuw-Zeeland zich be schouwt als in staat van oprlog met Finland, Hongarije en Roemenië, naar de Britsc,he berichtendienst meldt. Hetzelfde is in een procla matie bekend gemaakt door den gouverneur-generaal .van Britsch- Indië. Speoewegporfreften De man bij den uitgang. Hij is de minst beweeglijke van alle spoorwegmannen. Wanneer hij lang op zijn stand plaats vertoeft en niet overgeplaatst wordt, ziet hij van het duizenden kilometers lange spoorwegnet nieté anders dan de enkele tientallen me ters. lange staven die langs het sta- tiory loopen. Is hij controlebeambte aan een gróót station, dan is de maat wat langer Zijn taak is controleeren. Een conducteur kan nog eens met enthousiasme over dè een of andere route spreken en goeden raad geven. Bij den „controleur" houdt alle goede raad op. U kunt van een bruiloft komen of van een begrafenis, van een ver loving of van een familieraad u kunt een erfenis verdeeld hebben of een advocaat geraadpleegd van wege eeri moeilijke zaak de controlebeambte, neemt uw kaartje aan, controleert uw abonnement en heeft geen tijd uw gezicht te raad plegen, omdat, zijn aandacht op uw reisbiljet gevestigd is. Af en toe ontstaat er een pauze in zijn werk en kan hij zich even terug trekken in zijn glazen hpisje. Doch dan komen weer de eerste rei zigers aan van trein nummer zóó veel, die net binnengnloopen is. Hij staat op en posteert Nzich voor het nauwe uitgangetje, dat listig zóó ge maakt is, dat er maar één mensch tegelijk passeeren kan. Zooals een bridgespeler alle kaarten in zijn hoofd heeft, zoo overziet de „con troleur" met één oogopslag zijn spel. Hij kijkt niet naar uw jas of naar uw koffer, hij laat passieloos oude en jonge dames, deftige meneeren en werklieden langs zijn huisje gaan, doch zorgt alleen, dat nie mand het station verlaat, die niet gerechtigd is het te verlaten Hij past er op, dat de Nederland- sche Spoorwegen niet voor niets rij den. Iedereen, die langs hem heen gaat, is gehaast. Voor den controlebeambte bestaat de menschheid uit gehaaste lieden, want hij ziet zelden iemand, die op zijn gemak langs hem heen slentert. Het is de kunst bij dit alles kalm te blijven en iederen dag zoovele keeren die massa op zich te zien af komen, zonder zich in zijn beroeps- rust te laten storen of zijn scherpen blik te verliezen. Een man, die niet reist en alle reizigers kent, naar hun ZIJPE. STAKINGEN IN BRITSCH-INDIE KANTON, 7 Dec. (D.N.B.) Meer dan 10.000 arbeiders der G.I.P.-fa briek zijn in November te Paral- matoenga Goerla en Jensi een zii- staking begonnen, naar vandaar' wordt gemeld. De fabrieken pro^ duceeren munitie en ander oom logstuig voor het Britsche leger. Ook uit Ahmedabad, voor-IndiVji grootste textielcentrum, waar allo stoffen voor het Britsche leger worden vervaardigd, worden sta kingen gemeld. WINTERHULP In den loop van de vórige week nog juist voor Sint Nicolaas heeft in deze gemeente de feerste uitdeeling plaats gehad van de waardebons van Winterhulp Nè- derland. Een bedrag van niet minder dan f 1500.werd aan waarde bons uitgekeerd. Een groot aantal gezinnen beeft hiervan geprofi teerd. SCHAGERBRUG. ONDERWIJS. Dank zij de medewerking van Kerkbesturen en de heer Zuid- scharwoude, zullen de kinderen der O. L .School alhier weer regel matig ondérwijs kunneï\ krijgen. Met ingang van Maandag 8 De cember zullen de kinderen, waar van het grootste deel in de zaal van den heer Zuidscharwoude en de overigen in het Evangelisatie gebouw zijn ondergebracht, weer den geheelen dag les krijgen. BARS1NGERHORN. DS. VAN BIEMEN BLIJFT. In de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk, alhier van Zon dagmiddag, heeft" de Weleerw. Heer Ds. A. van Biemen afgekondigd, dat hij het beroep naar de Gemeen ten Winsum en Baard (Fr.) niet heeft aangenomen. SCHAGEN Brutale aanranding Meisje beleeft onaangenaam avontuur. Toen gisteravond mej. P. H., werk zaam in hotel Geel zich omstreeks half negen naar haar woning in de Oosterstraat begaf, werd zij op den -Stationsweg gevolgd door een man. Hij haalde het meisje in, sprak, haar aan en deed plotseling een greep naar de twee tasschen, die zij bij zich droeg. Mej. H. gilde om hulp, waarna de aanrander haar een stomp in het gezicht gaf en in het donker het hazenpad koos. ïCfej. H. had de tasschen misschien instinctma tig stevig vastgehouden, het w'aï den roover niet gelukt zp te bemachtigen. Een vaag signale ment is bekend. Voet&al BERGEN I—OUDESLUIS L 6—3. De Bergenaren hebben zich gis teren aan den Kerkedijk door een goede en zéér verdiende overwin ning op Oudesluis, weer uit de ge vaarlijke zóne gewerkt. Nadat Ber gen een 20 voorsprong had ver worven, liet keeper Veis twee bal len glippen, welke zeker houdbaar waren. Het eerste doelpunt van Bergen kwam uit een door Plomp keurig voor het doel geplaatsten hoekschop, en Tuyn wist hiervan netjes te profiteeren (1—-0),< Niet lang daarna loste Hoogvorst een ver en,hoog schot op het doel, dat over de handen van den doel ver dediger heen vlak onder de lat in 't net belandde (2-0). Dat was den bezoekers te bar en ze kwamen on stuimig opzetten. Door twee fouten van den Berger doel verdediger was de stand weer gelijk. En zoo bleef de stand tot de rust. Niet lang na de hervatting her overde Bergen opnieilw de leidfhg door Tuyn, die een mooi aangege ven bal van Voorthuis onhoudbaar inkegelde (32). En ziet bin nen het kwartier was het 6—2 voor Bergen. Jaap Tuyn en Joop Urba- nus maakten resp, één en twee doelpunten. Door een strafschop maakte Oudesluit er tenslotte nog 6—3 van, maar het was toen reeds een verloren wedstrijd voor de gasten, want Bergen was zichtbaar in de meerderheid.. Bij Bergen waren de beide ach terspelers de gebr. Urbanus en Hoogvorst als spil in uitstekenden vorm, terwijl in de voorhoede Tuyn een beste partij voetbal ten beste •gaf. In de middenlinie was Piet Voorthuis de technicus en deed in valler Wolf dikwijls zeer goed werk Hij. was vasthoudend en stoer. De scheidsrechter was weggeble ven, dóch de Z.V.V.'er J. Voorthuis leidde rustig en correct. ZWAAG, 5 Dec. Veilingsvereen. ..Bangert en Om streken"!Posteléin f 24, uien f 4.70, bieten f 2.504.50, prei f 5 —7, Chin. koolf 2.704, Savoye kool f 4.80-6.50. witte kool f 3, roode kool f 3.80—4.80, boerenkool f 5.50, spruitkool f 16—26. witlof f 26—25, b^eekpeen f 3.204, wasch peen f 6, andijvie f 2.70—15, bloem- kool f 5.20—14, rammenas f 3.10, Alicante (druiven) f 52—65, Gouidh reinetteri f 27—37, Jonathan f 22— 37, Bramlev f.22. Gipser Wildeman f 27—38, Winterjan f 11.20-24. WARMENHUIZEN, 6 Dec. Aanvoer: 12500 Kg. roode kool f 4.80, 7660 Kg. gele kool f 4.80, 13650 Kg. witte kool f 3, 7860 Kg. Deensche witte kooi f 3. 220 Kg. andijvie f 2.50. BR. OP LANGENDIJK, 6 Dec. (Officieele noteering). Aan voer: 9500 Kg. roode kool f 4.80, 95000 Kg. gele kool f4.80. 43000 Kg. Deensche witte kool f 3. 14700 Kg. Savoye kool f 5.50, 2300 Kg. peen1 f 3.205.30. 2600 Kg. bieten f 2.50 —4.50, 300 stuks bloemkool f 11.20 14, 5500 Kg. andijvie f 3.60—6, 700 Kg. rammenas f 2,50—6.40, 1300 Kg. knollen f 2.50, 1100 Kg. spruit jes M6—26. 200 Kg. prei f 3.1G- 4.90. NOORDSCHARWOUDE. 6 Dec, (Officieele noteering). Aan voer: 31700 Kg. roode kool f 4.80, 15200 Kg. gele kool f 4.80, 50400 Kg. Deensche witte kool f 3. 3200 Kg. groene kool f 5.50. 600 Kg. uien a f 4.70, 10800 Kg. vroege witr te kool f 3: 14300 Kg. andijvie 4.80, 1900 Kg .rammenas f 4.60—10, 5fiö Kg. knolselderij

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 4